Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ...


Recommended Posts

γεια σας.

εχω παρατηρησει οτι η κορη μου που ειναι 3 ετων, δεν μπορει ή δεν θελει να ζωγραφιζει.

εχω δοκιμασει το ελευθερο σχεδιο,δηλ παιρνουμε ενα μολυβι κι ενα χαρτι και αρχιζουμε και κανουμε σχεδια.

εκει...παει κατι να γινει με τα βασικα σχηματα. κυκλος, τριγωνο..διαφορα αλλα μικρα.

εκει προσπαθει τουλαχιστον κατι να κανει. προχθες μου εκανε ενα ψαρακι.

εχει ιδεες να κανουμε καρδουλα? να κανουμε βαζο με μαρμελαδα?

την ρωταω τι θελεις να ζωγραφισουμε? και μου λεει τι θελει να της ζωγραφισω. αν της πω κανε εσυ αυτο μου λεει οχι εσυ... με πολυ προσπαθεια μπορει να την πεισω να κανει κατι.

αν της παρω ενα τετραδιο με κενα σχηματα απο αυτα που κυκλοφορουν στο εμποριο δεν ζωγραφιζει με τιποτα. εχω κατσει μαζι της απειρες ωρες να προσπαθω να της το περασω με ομορφο. εχω αγριεψει κιολας.

ξερει τα χρωματα τα γνωριζει και της αρεσουν. δεν γεμιζει τιποτα σωστα ουτε και καλα. στην 25η Μαρτιου ολα τα παιδια κανανε σημαιαες μικροσκοπικες και της βαψανε για ν α της παρουν στην παρελαση. η σημαια της δικιας μου ηταν μια μπλε μουτζουρα!! :oops::cry:

ενα δυο φορες την εχω πετυχει και αφαιρειται και ζωγραφιζει αλλα κι αυτο με πολυ προσπαθεια. δεν θα ανυσηχουσα αν δεν εβλεπα τα αλλα παιδακια στην ηλικια της να ζωγραφιζουν με τοση χαρα πολυ καλυτερα...

τι να πω.. μηπως δεν μπορει να συγκεντρωθει. ειναι κατι που δεν εχω σκεφτει?

εχει καποιος παρομοια εμπειρια?

ευχαριστω θερμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μωρε μην το πιεζεις..το καθε παιδακι εχει αλλου κληση.

Εγω 3 εχω και αλλες ζωγραφισαν νωρις και ωραια και αλλη δεν ηθελε και εκανε μουτζουρες μεχρι και προσφατα...απλα δεν γουσταρε :wink:

Link to comment
Share on other sites

έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα και λόγω ειδικότητας σπουδών (διδακτική της τέχνης (Σχολή καλών τεχνών) με παιδαγωγικά)

αλλά και σε πρακτική συγκεκριμένα με καποια παιδάκια,

πχ που έλεγαν και απο το σχολείο έκαναν παράπονα (απο τον παιδικό δηλ)

ότι δεν και δεν και δεν, ενώ κατά τα άλλα το παιδάκι ήταν εντελώς φυσιολογικό, δηλ δεν υπήρχε καποιο άλλο θέμα.

 

η ζωγραφική είναι ένα είδος εκφρασης όπως ακριβώς ο λόγος και η σωματική έκφραση, και η συναισθηματική έκφραση.

 

κάθε παιδί έχει προτιμήσεις και ικανότητες διαφορετικές στο κάθε πράγμα.

 

ΟΛΑ πάντως, αυτά, εξαρτούνται απο το πόσο θέλει και ένα παιδί να βγάλει κατι προς τα έξω, έχουν δηλαδή σχέση με την ανάγκη για έκφραση.

ένα παιδί μπορεί να εκφράζεται πολύ καλύτερα σωματικά, συμβολικά, και να μην του λέει τίποτε η ζωγραφική.

 

ακόμα και εάν δεν θέλει, θα του κάνει πολύ καλό να του δείξει κάποιος εύκολα κόλπα που να μην ειναι εστιασμένα στο αποτέλεσμα - όχι δηλ να φτιάξει την σημαία

γιατί πχ μια τέτοια δραστηριότητα δεν έχει κάτι το εκφραστικό πάνω της.

είναι καθαρά ένα διαδικαστικό θέμα να βάλεις εκεί το ένα να βαψεις εκεί το άλλο,

κάτι που όταν γίνεται πάντα έτσι αφαιρεί απο την έννοια της ζωγραφικής σαν έκφραση, ότι καλό έχει.

 

η λεπτή κινητικότητα για να εξασκηθεί δεν χρειάζεται να υποχρεωθεί ένα παιδί να κάνει κάτι ακολουθώντας μη δημιουργικές οδηγίες, είναι κάτι εντελώς περιττό.

 

όταν μεγαλώσουν θα κάνουν υπερπερίπλοκες κατασκευές... σε αυτή την ηλικία προέχει η έκφραση.

 

για να ενθαρυνθεί ένα παιδί , στο να χρησιμοποιήσει αυτό το μέσο σαν έκφραση, (και έτσι προφανώς να το χαρεί) θα βοηθήσει να έχει επαφή με άτομο που θα δείξει πως η ζωγραφική μπορεί να γίνει κάτι ωραίο κ διασκεδαστικό. να βάψει με την παλάμη να ανακατέψει χρώμα με τα χέρια να βαψει ένα χαρτί σε ένα τοίχο, ή αν δεν θέλει αυτό, πως μπορεί να κάνει ένα ανθρωπάκι κάνοντας με το δάχτυλο μια τελεία, πατώντας το σε ένα ταμπόν σφραγίδας μετά στο χαρτί και με ένα μαρκαδόρο δυο μάτια κια ένα στομα.

πως μπορεί να κάνει μια τεράστια γραμμή σε χαρτί μεγάλο απο την μια άκρη του τραπεζιού ώς την άλλη. να βάψει μια μεγάλη κούτα χαρτονένια και να την κάνει σπιτάκι με μαξιλάρια, ή αυτοκινητάκι (βάζεις δυο λουρίδες στην κούτα, που τις βάζει στον ωμο σαν τιράντες βγάζεις τον πάτο και το πάει βόλτα)

 

Ενθαρρύνετε το παιδί σας να δεί αυτές τις δραστηριότητες σαν μία διαδικασία που δεν έχει σχέση με το αποτέλεσμα.

 

Δώστε του τα υλικά και τις οδηγίες και αφήστε το να κάνει τα υπόλοιπα. Τα παιδιά έχουν συνήθως κάτι στο μυαλό τους, που όμως τους αρκεί να ξέρουν αυτά, το τί είναι αυτό που φτιάχνουν. Εσάς μπορεί να σας φαίνεται ένα βουνό απο μπαλάκια αλλά για το παιδί σας να είναι ένας πλανήτης των ζώων, ή ένα διαστημόπλοιο, μία πίτσα ή μία τούρτα. Αντί να ρωτήσετε τι είναι, ρωτήστε το "για πές μου για αυτό που έφτιαξες" και ρωτήστε τα πως/τι τους αρέσει σε αυτό που έφτιαξαν. Επιβραβεύστε τα ότι και να έφτιαξαν ακόμα και άν το έφτιαξαν σε λίγα λεπτά.

 

(Σε αυτή την ηλικία τα παιδιά μπορούν - εάν θέλουν - να συγκεντρωθούν για 20 λεπτά κατά μέσο όρο - ανάλογα με τα υλικά και τα υπόλοιπα ερεθίσματα που υπάρχουν τριγύρω)

 

Όταν αφήνετε τα παιδιά σας να εξερευνούν απο μόνα τους τα υλικά χωρίς άλλη παρότρυνση, βοηθάτε την ανάπτυξη της δημιουργικότητάς τους, τον τρόπο επίλυσης προβλημάτων, την καλύτερη αντίληψη για τις τρείς διαστάσεις όπως και τον συνδυασμό πράξης-αποτελέσματος.

Οι έννοιες αυτές θα χρειαστούν αργότερα, πλησιάζοντας τις μαθηματικές έννοιες και τις υπόλοιπες επιστήμες. http://parents.org.gr/psych/?sid=137

 

αυτός είναι ο λόγος που πέρα απο την έκφραση, η ζωγραφική είναι τόσο σημαντική,

 

αλλά και γιατί είναι τόσο σημαντικό να μην έχει αποτέλεσμα συγκεκριμένο.

 

Στον παιδικό, θα της πεις ότι αν δεν της αρέσει κάτι ΔΕΝ είναι υποχρεωμένη να το κάνει, απλώς δεν θα έχει την κατασκευή που θα έχουν τα άλλα παιδιά αν είναι.

ρώτα την αν θα προτιμούσε ίσως να κάνει κάτι άλλο στο σπίτι που να εχει περισσότερο αυτό το χαρακτήρα που περιγράφω πιο πάνω, εάν δεν τα κάνουν στον παιδικό.

 

γενικά δεν δίνουν αρκετοί παιδικοί σημασία σε αυτό το τόσο σημαντικό πράγμα.

μπορούν όμως οι γονείς να το εξασκήσουν στο σπίτι.

 

πάντως είναι πάρα πολύ σημαντικό αυτή η ανάγκη να έρθει έτσι, δεν έχει νόημα το να αγχωθεί δηλ το παιδί γιατί δεν κανει αυτό που κάνουν τα άλλα παιδιά.

 

είναι αρκετά πιθανό να έχει μεγάλη προτιμηση και μεγάλες δυνατότητες σε άλλες μορφές έκφρασης... να παίζει ρόλους να εκφράζεται με τη μουσική με το χορό, κα.

 

όλα θα γίνουν χωρίς άγχος,...

 

μόνο διασκέδαση σε αυτό το κομμάτι θα επιδιώξεις. και θα έρθουν απο μόνα τους όλα και η ανάγκη μετά για λεπτομέρεια,

ή και ανάγκη το να ακολουθήσει τις οδηγίες για να καταφέρει να φτιάξει μια συγκεκριμένη κατασκευή, πρώτα όμως πρέπει να περάσει απο το παραπάνω στάδιο.

 

νέο !- = βάλε πλαστικά ζωάκια σε χρώμα υγρό, και μετά σε χαρτί. μπορείτε έτσι να κάνετε πατούσες πατημασιές μονοπάτια σαν να εχει περασει απο κεί ολόκληρο το ζωικό βασίλειο. ενδιαφέρον είναι και οι πατούσες δεινόσαυρου :wink: αλλά και το πως καποια ζώα έχουν 2 πατημασιές (2 πόδια) ή 4. ή το φίδι που αφήνει αποτύπωμα όλο το σώμα του. κτλ κτλ.

δώσε απλώς ζωάκια, χαρτί κ χρώμα. άσε να πειραματιστεί.

 

παρέλειψα να πω ότι το να πεις σε ένα παιδί 3 ετών να γεμίσει μια έτοιμη ζωγραφιά είναι εντελώς μη δημιουργικό, και όσα το κάνουν έχουν μάθει απλώς να εκτελούν την εντολή αυτή.

7 χρόνια ποτέ πραγματικά δεν είδα 3 χρονο που να κάνει κατι τετοιο με απολαυση.

 

αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο, κυκλοφορούν για να πουλήσουν. είναι εύκολα και όχι χρονοβόρα και άρα εύκολος πειρασμός για τον γονιό,

αλλά ΑΧΡΗΣΤΑ για αυτό το πράγμα που θέλεις να κάνεις για να βοηθήσεις το παιδί σου να συμπαθήσει περισσότερο τη ζωγραφική.

επίσης πρέπει άμεσα να σταματήσεις να της λες τι να ζωγραφίσει, νομίζω όμως ότι φαίνεται αυτό απο αυτά που έγραψα πιο πάνω. :) (υπόψιν το "πρέπει" το γράφω πολύ σπάνια! εδώ είμαι κατηγορηματική :) )

 

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ στις χρωματικές σας περιπέτειες !!!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

πάντως και εμένα στην αρχή δεν ήθελε και έκανε κάτι μουντζούρες , όταν μίλησα με τη δασκάλα στον παιδικά μου είπε δεν πειράζει και να μην τον πιέσω , στην πορεία είχε κολλήσει με ένα συγκεκριμένο χρώμα ( μπλε) , δεν του έλεγα τίποτα απλά < πάλι μπλε βρε παιδί μου? >

στην πορεία και εντελώς χωρίς καμία πίεση ξεκίνησε και χρησιμοποιούσε άλλα χρώματα ,,, και έβαλε και σχέδια στις ζωγραφίες του , τώρα πια ζωγραφίζει κανονικά ( μην φανταστείς τέλεια ) αλλά χτες μου έφερε μια φάλαινα χωρίς ούρα (δεν μπορούσε να την πετύχει ) και έτσι την φτιάξαμε μαζί ...

 

άστο μην το πιέζεις θα βγει απο μόνο του

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι στα 3 της χρονια ειναι πολυ μικρουλα ακομη. Ο γιος μου μεχρι περσι σχεδον στα 4 εκανε μονο μουντζουρες. Απο τοτε που πηγε παιδικο ζωγραφιζει παρα πολυ ομορφα. Την λατρευει την ζωγραφικη. Συνεχεια θελει να ζωγραφιζει. Εγω θα σου ελεγα να μην την πιεσεις. Μπορει να εχει βρει αλλους τροπους να εκφραζεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Χαρης που ειναι μονο 17 μηνων ζωγραφιζει.. ποτε ομως δεν του εδειξα πως.. Τα μπλοκ ζωγραφικης ειναι μεσα στα παιχνιδια του ανακατεμενα απο οταν ηταν 8 μηνων .. οι μπογιες το ιδιο.. Καποια στιγμη της πηρα και της εβαλα σ ενα συρταρι σε ενα πλαστικο τραπεζακι που αγορασαμε και τωρα ξερει που ειναι και παει και τις παιρνει απο κει..

Μου βαφει κατα καιρους τους τοιχους αλλα ποτε δεν τον εχω μαλωσει γι αυτο.. Του λεω μονο οτι στο χαρτι μπορει να ζωγραφισει πιο καλα απ΄οτι στο χαλι (δεν τον πειθω βεβαια παντα) Πλέον κανει κουλουρακια και κραταει το μαρκαδορο με τον σωστο τροπο.. κανονικα στο χερακι του.. Χωρις να εχουμε ασχολειθει ιδιαιτερα να του δειξουμε.. για αρκετους μηνες ηθελε να κραταει τη μπογια αναποδα, απο την πλευρα που δεν γραφει κι αν του την γυριζαμε τσαντιζοτανε.. Οταν πλέον θα ειναι λιγο μεγαλυτερος και ικανος να χειριστει μονος του τεμπερες δακτυλομπογιες κλπ θα μπουν και αυτα αναμεσα στα παιχνιδια του, σε χωρο που θα μπορει να τα παρει οποια στιγμη θελει μονος.

Γενικα η δικη μου αποψη ειναι οτι δεν καθοδηγεις το παιδι στο τι να κανει.. Ο γονιος - παιδαγωγος πρεπει να διαμορφωνει καταλληλα το περιβαλλον, να το γεμισει με ερεθισματα και απο κει και περα να ειναι παρατηρητης και να βοηθαει το παιδι οταν αυτο το ζητησει.. Αυτο το συστημα εφαρμοζω συνηθως και στην ταξη μου με πολυ καλα αποτελεσματα μεχρι στιγμης..

Θελει κοτσια ομως και γερα νευρα να τοποθετησεις την τεμπερα καπου που το παιδι παιδι μπορει αναπασα ωρα και στιγμη να την παρει..

Και πρεπει παντα να εισαι προετοιμαστενος για το χειροτερο.. Εγω ξερω πως αργα η γρηγορα οι τοιχοι μου θα γεμισουω ζωγραφιες και δεν ειμαι διατεθημενη καν να τις καθαριζω.. μαλλον θα τις αφησω μεχρι το επομενο βαψιμο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειδα οτι εδω στην Αμερικη υπαρχουν ειδικες μπογιες για παιδακια απο 18 μηνων που γραφουν μονο πανω σε χαρτι και πουθενα αλλου. Για ριξτε μια ματια αν εχουν ερθει και στην Ελλαδα. Αυτα που σας λεω νομιζω οτι απο πανω ειναι πλαστικα σε σχηματα ζωων. Νομιζω οτι εχει παρει το ματι μου και για μεγαλυτερα παιδια... Θα το ψαξω το θεμα γιατι με ενδιαφερει. Οι τοιχοι μου ειναι σαν τους πινακες του Πικασο :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια και ο Βασιλης .

Ο μονος τροπος να ζωγραφιζει ειναι με νερομπογιες να χρωματιζουμε τα ρολλα απο τα χαρτια υγειας :lol: και μετα να τα κανουμε σπιτακι με ενα χρωματιστο καπακι ή να τα γεμιζουμε φακες και να τα κανουμε κουδουνιστρες. Προχτες μου εφερε μια τεραστια μουτζουρα και μου ελεγε "αυτο ειναι μια αμαξα που σβηνει φωτιες... δεν ειναι μουτζουρα". Προφανως καποιος το σχολιασε αρνητικα σχολειο και οταν ειδε ποσο μου άρεσε ενθουσιαστηκε.

Δεν με ενοχλει να μην ζωγραφιζει σωστα. Με αγχωνει ομως οταν βλεπω οτι στεναχωριεται που η κολητη του βαφει ολα τα σκυλακια και τις ζωγραφιες τις τελεια χωρις να βγει καθολου εξω και εκεινος νοιωθει οτι δεν μπορει.

Ειλικρινα δοκιμασα τα παντα. Οταν ζωγραφιζω εγω καλα απογοητευεται, οταν ζωγραφιζω χαλια νοιωθω οτι του τα δειχνω λαθος και φταιω εγω που δεν ξερει σωστα. :?

Με ανακουφισε πολυ η Μαρια με αυτα που ειπε. :D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρια μου!!! ...κατι τετοιες στιγμες χαιρομαι τοοοσο πολυ που βρισκομαι στην παρεα αυτης της σπουδαιας ιστοσελιδας.

χαιρομαι τοοοσο πολυ που εδωσες βαση στο προβλημα μου...

 

εδωσα κι εγω σημασια στο θεμα της ζωγραφικης γιατι την θεωρω τροπο εκφρασης..... οπως τον χορο (στον οποιο εγω ειχα κλιση).

 

προφανως δεν το χειριστηκα τοσο διπλωματικα. τι θελω να πω... την "πιεζα" να κανει ελευθερο σχεδιο γιατι ηθελα να της δωσω το ελευθερο να εκφραστει οπως εκεινη θελει. αυτο μαλλον την καταπιεζε. γιατι δεν μπορουσε να κανει αυτα που σκεφτεται.

οταν της ελεγα να κανει κατι ετοιμο, για να την βοηθησω.. παλι επεσα εξω, γιατι εκεινη το θεωρει ανιαρο....

 

αν και στο παρελθον χρησιμοποιησα τις δακτυλομπογιες και επειδη εγινε ... μπιπ ο γυρω χωρος (ειναι και αγριμι δεν την κανω καλα...) δεν τις ξαναεβγαλα...

μου εδωσες ομως καποιες ιδιεες απο αυτα που ανεφερες και θα τα εφαρμοσω αμεσως....

ισως ετσι να βελτιωθει η κατασταση γιατι δεν μπορει να κανει για παντα αυτο που εκεινη θελει. στο σχολειο πρεπει να ακολουθει τους κανονες της εκπαιδευτικου....

Link to comment
Share on other sites

είναι εξαιρετικά δύσκολο να εξηγήσεις σε παιδάκι τόσο μικρό γιατί δεν γίνεται να πιάσει παντού με το χρώμα. θέλει πολύ επιβράβευση, αλλά και στοχευμένη αταξία.

δηλαδή, στο μπάνιο, μπορεί να βάψει στον τοίχο με τα πλακάκια πάνω απο την μπανιέρα, γιατί μετά βγαίνει το χρώμα πολύ εύκολα και μπορείτε μαζί να το καθαρίσετε, ή στο μπαλκόνι.

 

αυτό με τους κανόνες δεν κατάλαβα ακριβώς αυτό που λες,

εννοείς για την κατασκευή? (στο να ακολουθεί κανόνες ? )

δεν ξερω ποιους κανόνες έχουν εκεί, άρα δεν μπορώ να σου πω ναι η όχι σε αυτό.

αν κανόνας που ισχύει είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ τα παιδιά να εκφραστούν, και το μεταδίδουν αυτό στα παιδιά, εγώ δεν θα ήθελα να υποχρεωθεί ένα παιδί στο να ακούσει αυτό το κανόνα.

αν ήταν ο κανόνας, ΜΠΟΡΟΥΝ αν θέλουν τα παιδιά να εκφραστούν τότε ναι.

 

κοίτα, πιστεύω ότι είναι δικαίωμά της αν βαριέται κάτι να μην το κάνει, απλώς πρεπει να δεχτεί την συνέπεια του ότι εκείνη μετά δεν θα έχει κατασκευή - (όχι τιμωρία όμως!).

συζήτα το και στον παιδικό να δείς αν μπορείτε να βγάλετε μια τακτική σε αυτό, κοινή έτσι ώστε να οδηγηθεί σιγά σιγά, να θέλει πάλι απο μόνη της.

(προφανώς μια τακτική χαμηλού προφίλ που να μην δίνει μεγάλη προσοχή σε αυτό, δηλαδή στην τάξη η παιδαγωγός αν καποιο παιδί πει κα τάδε... η χχχ δεν φτιάχνει κατασκευή, απαντάει η παιδαγωγός, " α. εντάξει " μένοντας χαλαρή και μην κάνοντας καποιο άλλο σχόλιο)

Όσο δεί ότι τελικά αν θέλει μπορεί και να μην το κάνει αυτό, τότε σίγουρα θα θέλει να συμμετέχει περισσότερο και σε αυτό.

 

όμως αυτό όπως και τα παραπάνω που έγραψα στο άλλο ποστ, είναι κάτι που απαιτούν λίγο καιρό μέχρι να γίνουν συνείδηση στο παιδί, μην έχεις την προσδοκία ότι τσάκ μπάμ όλα θα αλλάξουν,

πρεπει να έχεις μια σταθερότητα στην τακτική αυτή για αρκετούς μήνες, και αυτό θα της δώσει φτερά.

υπόψιν, όσο καιρό έχει πιεστεί, άλλο τόσο θα χρειαστεί για να χαλαρώσει σε αυτό το θέμα και να αποκτήσει αγάπη στην έκφραση και στην λεπτομέρειά της.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μικρή μου (10 μηνών - το γράφω γιατί το ticker δεν διαβάζεται από όσο βλέπω, όποιος μπορεί ας βοηθήσει), τρελαίνεται (όπως όλα τα παιδιά φαντάζομαι) με εφημερίδες, περιοδικά, χαρτιά που τσαλακώνονται και σκίζονται και φυσικά όταν της ζωγραφίζω. Το πιο ωραίο είναι ότι παίρνει το χαρτί και το κοιτάει από την πίσω πλευρά και αν δεν έχω ζωγραφίσει μου το δίνει.......

Φοβάμαι όμως να της δώσω μαρκαδόρους και μπογιές γιατί όλα τα βάζει στο στόμα της.

Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να της δίνεις

να παίξει

μείγμα αλεύρι νερό και χρώμα ζαχαροπλαστικής, θα βαλεις και λίγο λεμόνι κ ασπρο ξύδι (άσπρο για να μην αλλαζει το χρώμα) για να είναι ξινό να μη θελει να το φάει.

το χρώμα ζαχαροπλαστικής βαζεις μια σταγόνα μόνο και πολύ είναι, για ένα μπωλάκι,

που μπορείς και να τα βαζεις στο ψυγείο και να κρατήσει 10 μέρες.

 

το κάνεις όσο παχύρρευστο το επιθυμείς ανάλογα την επιφανεια για την οποία προορίζεται. (οριζόντια ή κάθετα, πχ στο μπάνιο).

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία τι εννοείς?

Να φτιάχνω ζύμη για να πλάθει?

Και αυτό με το παχύρευστο για το μπάνιο και το οριζόντιο ή κάθετο τι είναι?

Το χρώμα ζαχαροπλαστικής που το βρίσκω?

 

Ευχαριστώ.

ΗΕLP!

Link to comment
Share on other sites

όχι ζύμη, αλλά σαν δαχτυλομπογιά, τέτοια σύσταση δηλαδή.

 

που να απλώνεται αλλά να μην τρέχει..

αν θέλεις να το κάνεις στο μπάνιο για εναλλαγή θα πρέπει να είναι λίγο πιο πηχτό, δηλαδή σαν γιαούρτι λίγο για να μη στάζει στον καθετο τοιχο.

 

πλακα πλακα μπορείς μια χαρά να πάρεις γιαούρτι, πειραματίσου στο τι θα το κανει να είναι πιο άνοστο - πχ λεμόνι ξύδι. και βάλε μέσα χρώματα ζαχαροπλαστικής και βάλε την μικρή σου πάνω σε ένα μεγάλο χαρτί

(θα πάρεις στρατζόχαρτο/του μέτρου χαρτί απο μαγαζί με χρώματα/σιδηρικά, είναι ελαφρώς γκρί.) μόνο με την πάνα της ή ρούχα που να μη σε πειράζει να λερωθούν εκείνη τη στιγμή.

το χαρτί να είναι όσο μεγάλο και διπλάσιο απο την κόρη σου για να έχει χώρο να απλωθεί.

 

στο μπάνιο το λέω γιατί φεύγει εύκολα με το νερό,

καθετο εννοώ ότι και στον καθετο τοίχο που βρίσκεται στην μπανιέρα, πχ δεν ξέρω αν εχετε σκουρόχρωμα πλακάκια, αλλά αν είναι ανοιχτόχρωμα τότε θα μπορεί εκεί να βαζει "χρώματα" και τα τα πασπατεύει /απλώνει πανω στα πλακάκια και να στέκεται στά πόδια της. (όχι μόνο ξαπλωτά δηλαδή ή σε τραπέζι).

 

χρώμα ζαχαροπλαστικής έχει η befas house (στο στελνει και σπιτι απο οτι είδα απο το ίντερνετ) και το καρφουρ και ο θανόπουλος. αυτά της βεφας είναι πολύ καλύτερα ποιοτικά και διαρκούν περισσότερο.

υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείτε να κανετε με αυτα ... πειράματα,... ότι μπορείς να φανταστείς. και θέλει μονο μια σταγόνα όχι παραπάνω.

 

σε ζελέ ειναι επίσης φανταστικό και μπορείς να το παίξεις με την μικρή σου, θα βάλεις πάλι κατι ξινό ( η οποια γεύση σιχαίνεται) μαζί με το νερό για να μη το τρώει. (μη βαλεις ετοιμη γλυκιά συσκευασία ζελέ,)

δες εδώ τρελλαίνονται τα παιδιά με αυτό

http://parents.org.gr/freetime/?sid=248

τρελλαινονται απλώς να ανακατέυουν με τα δαχτυλάκια τους το ζελέ οταν ειναι και διαφορετικα χρώματα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ηθελα να ανοίξω θέμα σχετικό και ψάχνοντας το βρήκα ήδη! Κι ο δικός μου ο Μιχάλης δεν πολυδίνει σημασία στα μολύβια και τις μπογιές. Και διάβασα για τις δαχτυλομπογιές. Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κατάστημα που να μπορώ να τις παραγγείλω από Ιντερνετ; Εδώ στο νησί ρώτησα στα βιβλιοπωλεία και δεν ξέρουν καν τι είναι...

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην την πιέζεις επειδή τ' άλλα παιδιάκια ζωγράφισαν καλύτερα απο κείνη. Θέλει τον χρόνο της και κυρίως πέρασέ της το σαν παιχνίδι και όχι σαν κάτι που ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να μάθει.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.

εχω παρατηρησει οτι η κορη μου που ειναι 3 ετων, δεν μπορει ή δεν θελει να ζωγραφιζει.

εχω δοκιμασει το ελευθερο σχεδιο,δηλ παιρνουμε ενα μολυβι κι ενα χαρτι και αρχιζουμε και κανουμε σχεδια.

εκει...παει κατι να γινει με τα βασικα σχηματα. κυκλος, τριγωνο..διαφορα αλλα μικρα.

εκει προσπαθει τουλαχιστον κατι να κανει. προχθες μου εκανε ενα ψαρακι.

εχει ιδεες να κανουμε καρδουλα? να κανουμε βαζο με μαρμελαδα?

την ρωταω τι θελεις να ζωγραφισουμε? και μου λεει τι θελει να της ζωγραφισω. αν της πω κανε εσυ αυτο μου λεει οχι εσυ... με πολυ προσπαθεια μπορει να την πεισω να κανει κατι.

αν της παρω ενα τετραδιο με κενα σχηματα απο αυτα που κυκλοφορουν στο εμποριο δεν ζωγραφιζει με τιποτα. εχω κατσει μαζι της απειρες ωρες να προσπαθω να της το περασω με ομορφο. εχω αγριεψει κιολας.

ξερει τα χρωματα τα γνωριζει και της αρεσουν. δεν γεμιζει τιποτα σωστα ουτε και καλα. στην 25η Μαρτιου ολα τα παιδια κανανε σημαιαες μικροσκοπικες και της βαψανε για ν α της παρουν στην παρελαση. η σημαια της δικιας μου ηταν μια μπλε μουτζουρα!! :oops::cry:

ενα δυο φορες την εχω πετυχει και αφαιρειται και ζωγραφιζει αλλα κι αυτο με πολυ προσπαθεια. δεν θα ανυσηχουσα αν δεν εβλεπα τα αλλα παιδακια στην ηλικια της να ζωγραφιζουν με τοση χαρα πολυ καλυτερα...

τι να πω.. μηπως δεν μπορει να συγκεντρωθει. ειναι κατι που δεν εχω σκεφτει?

εχει καποιος παρομοια εμπειρια?

ευχαριστω θερμα

 

Η ζωγραφική είναι μέσο έκφρασης των παιδιών.

 

Με αυτό τον τρόπο (όπως το κάνει ή δεν το κάνει) εκφράζει τον ψυχικό της κόσμο.

 

Πιστεύω ότι πρέπει να δεις ολιστικά το θέμα - τη συμπεριφορά της, την κοινωνικότητα της, πώς χειρίζεται τα συναισθήματα της κ.α. - και όχι απομονωμένα τη ζωγραφική.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω ποιο ειναι το καινουργιο φετιχ του γιου μου μιας και ανασκαλευτηκε παλι το θεμα ζωγραφικη..

οι μαρκαδοροι οινοπνευματος, με τους οποιους γραφει το "ονομα" του πανω στα παντα.. :lol:

με ειδε εμενα πριν κανα δυο βδομαδες που αρχισαμε τα μπανια που πηρα εναν τετοιο μαρκαδορο και εγραψα το ονομα του πανω στα κουβαδακια και στα φτυαρακια επειδη στην παραλία που παμε ειναι δυο παιδακια που ολο του τα επερναν και λεγανε μετα οτι ειναι δικα τους και το εκανα για να μην πλακωνομαι με τη μανα τους που απ οτι καταλαβα συνενει στη πραξη των παιδιων της μια και τους φωναζε "αφου ειναι δικο σου παρτο..." χωρις να ελεγξει αν οντως ειναι των παιδιων της..

Εκτοτε εχει γραψει ολα τα παιχνιδια του (και ολα τα λοιπα αντικειμενα που πεφτουν στα χερακια του..).. οχι ομως μεγαλες μουτζουρες.. ενα σημαδακι βαζει και τα αφηνει... σε οσα εχουν δε δεν γραφει..

Αλλα το αποκορυφωμα ηταν οταν αποφασισε οτι ηρθε η ωρα να του "γραψουμε το σπιτι¨"οποτε πηρε εναν μαυρο μαρκαδορο (οινοπνευματος) και εβαψε ολον τον τοιχο του διαδρομου απ΄ακρη σε ακρη...

Ενα μικρο εγκεφαλικο το επαθα , η αληθεια ειναι αυτη αλλα ουτε τον μαλωσα ουτε του φωναξα.. αλλωστε δεν εφταιγε το παιδι.. εγω εφταιγα που του τον εδωσα πρωτον (επρεπε να φροντισω να ειναι καπου να μην τον βρει) και δευτερον εκεινη την ωρα εκανα τσατ.. :lol:

Οποτε εξου και το αποτελεσμα.... 2 ωρες καθαριζα με χλωρινη.. το χρωμα του τοιχου εφυγε, αλλα κατι σημαδακια απο το μαρκαδορο τα εχουμε ακομα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιος μου, ακόμα και στο νηπιαγωγείο, με το ζόρι ζωγράφιζε κάτι...Όταν πήγαμε σε ψυχολόγο γιατί είχα την υποψία οτι είχε ένα θέμα στη συγκέντρωση διέγνωσε γραφοκινητική ανωριμότητα...καλύτερα πήγαινε σε κάποιον ειδικό να το δει το παιδί, και μακάρι να μην θέλει...Εμένα αποδείχτηκε οτι δεν μπορούσε!

Μάλιστα την ίδια φράση μου είχε πει και η ψυχολόγος στο Παίδων τότε..."Δεν θέλει να ζωγραφίσει ή δεν μπορεί;"

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Ξεθάβω αυτό το θεματάκι για να μην ανοιξω νέο, αν και δεν είναι ακριβώς η περίπτωσή μας. 

Ο γιος μας είναι 2,5 ετών, και ενώ συχνά θέλει να βγάζουμε τις μπογιές (κερομπογιές ή ξυλομπογιές) για να ζωγραφίσουμε, μόλις καθίσουμε μου λέει να του ζωγραφίσω εγώ κάτι συγκεκριμένο - βασικά το αγαπημένο του θέμα, δηλαδή φορτηγά, εκσκαφείς, σκουπιδιάρικα και γενικά οχήματα. Στην αρχή χαιρόμουν να το κάνω (μου αρέσει το σχέδιο, από πολύ μικρή μου άρεσε) αλλά σύντομα διαπίστωσα ότι όταν έφτιαχνα αυτό που ήθελε, μου έλεγε να φτιάξω κι άλλα και αρνούνταν να κάνει κάτι ο ίδιος. Τώρα προσπαθώ να του αρνηθώ αλλά επιμένει, αν πάλι αρνηθώ πάει στον πατέρα του κι επίσης το ίδιο κάνει και με τη μητέρα μου που τον κρατάει κάποιες μέρες (κι εκείνη δεν του αρνείται σχεδόν ποτέ). 

Από την άλλη, όταν είναι στους θείους μου επίσκεψη ζητάει πάντα τους μαρκαδόρους που έχουν και επειδή εκείνοι δεν ξέρουν να του φτιάξουν φορτηγά, τελικά εκεί ζωγραφίζει όντως μόνος του διάφορα, μουτζούρες βασικά αλλά το θέμα είναι ότι εκεί το κάνει μια χαρά μόνος του. Επεκτείνεται βέβαια και στα χαλιά τους και στα έπιπλα (δεν του λένε ΠΟΤΕ όχι) αλλά δεν τους ζητάει να του ζωγραφίσουν αυτοί...

Τί μπορώ να κάνω για να τον κάνω να ζωγραφίζει μόνος του όταν είναι μαζί μας; Μήπως του φταίνε οι μπογιές που του δίνω, που δεν έχουν τόσο έντονα χρώματα όπως οι μαρκαδόροι; Ή απλά του αρέσει που του κάνουμε αυτό που θέλει; Θέλω να τον βοηθήσω να εκφραστεί, όπως λέει παραπάνω η Μαρία Στυλιανάκη, γιατί βλέπω ότι του αρέσει σαν μέσο. Από την άλλη, όταν του αρνούμαστε και τελικά καταλήγει να το παρατάει, τί κερδίζει το παιδί; Απορίες...

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έκανε και ο δικός μου σε αυτή την ηλικία. Μου έδινε εντολές τι να ζωγραφίσω και αυτός τίποτα. Μην σε ανησυχεί καθόλου. Όταν θα θελήσει θα ζωγραφίσει με τον δικό του τρόπο. Άλλωστε δεν μπορεί να κάνει μόνος του σχέδια. Γραμμές και μουτζούρες κάνουν τα περισσότερα παιδιά σε αυτή την ηλικία.  Εμένα τώρα στα 4 άρχισε να ζωγραφίζει μόνος του κάποια πράγματα που βλέπει. Μην φανταστείς τίποτα ιδιαίτερο, ότι καταλαβαίνει. Επίσης αυτό που του αρέσει περισσότερο είναι να αναμιγνύει τα χρώματα για να φτιάξει καινούρια και να κάνει χρωματιστές πιτσιλιές αλα Τζάκσον Πόλοκ !!! Ποτέ του επίσης δεν γέμισε αυτά τα βιβλία με τα ασπρόμαυρα σχέδια για παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, uptight είπε:

Ξεθάβω αυτό το θεματάκι για να μην ανοιξω νέο, αν και δεν είναι ακριβώς η περίπτωσή μας. 

Ο γιος μας είναι 2,5 ετών, και ενώ συχνά θέλει να βγάζουμε τις μπογιές (κερομπογιές ή ξυλομπογιές) για να ζωγραφίσουμε, μόλις καθίσουμε μου λέει να του ζωγραφίσω εγώ κάτι συγκεκριμένο - βασικά το αγαπημένο του θέμα, δηλαδή φορτηγά, εκσκαφείς, σκουπιδιάρικα και γενικά οχήματα. Στην αρχή χαιρόμουν να το κάνω (μου αρέσει το σχέδιο, από πολύ μικρή μου άρεσε) αλλά σύντομα διαπίστωσα ότι όταν έφτιαχνα αυτό που ήθελε, μου έλεγε να φτιάξω κι άλλα και αρνούνταν να κάνει κάτι ο ίδιος. Τώρα προσπαθώ να του αρνηθώ αλλά επιμένει, αν πάλι αρνηθώ πάει στον πατέρα του κι επίσης το ίδιο κάνει και με τη μητέρα μου που τον κρατάει κάποιες μέρες (κι εκείνη δεν του αρνείται σχεδόν ποτέ). 

Από την άλλη, όταν είναι στους θείους μου επίσκεψη ζητάει πάντα τους μαρκαδόρους που έχουν και επειδή εκείνοι δεν ξέρουν να του φτιάξουν φορτηγά, τελικά εκεί ζωγραφίζει όντως μόνος του διάφορα, μουτζούρες βασικά αλλά το θέμα είναι ότι εκεί το κάνει μια χαρά μόνος του. Επεκτείνεται βέβαια και στα χαλιά τους και στα έπιπλα (δεν του λένε ΠΟΤΕ όχι) αλλά δεν τους ζητάει να του ζωγραφίσουν αυτοί...

Τί μπορώ να κάνω για να τον κάνω να ζωγραφίζει μόνος του όταν είναι μαζί μας; Μήπως του φταίνε οι μπογιές που του δίνω, που δεν έχουν τόσο έντονα χρώματα όπως οι μαρκαδόροι; Ή απλά του αρέσει που του κάνουμε αυτό που θέλει; Θέλω να τον βοηθήσω να εκφραστεί, όπως λέει παραπάνω η Μαρία Στυλιανάκη, γιατί βλέπω ότι του αρέσει σαν μέσο. Από την άλλη, όταν του αρνούμαστε και τελικά καταλήγει να το παρατάει, τί κερδίζει το παιδί; Απορίες...

Μη σε ανησυχεί καθόλου από τη στιγμή που υπο άλλες συνθήκες ζωγραφίζει μόνος του. Θυμαμαι ζητούσα από τη μαμά μου μέχρι και μεγάλη (7-8 χρονων) να μου ζωγραφίζει διαφορα χωρίς εγώ να συμμετεχω. Και μια ζωή ήμουν με το μπλοκ και τους μαρκαδόρους στο χέρι παρ όλα αυτά. Απλά ο μικρός σου απολαμβάνει τη διαδικασία να βλέπει πως δημιουργείται από το μηδέν σε ένα λευκό χαρτί κάτι που αναγνωρίζει! Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να το αλλαξεις αυτο εκτος κι αν σε δεσμευει χρονικα. Αν θες παντως, δοκίμασε να του ζωγραφίζεις με πολύ απλές γραμμές και μετά ζήτα του να προσπαθήσει να "αντιγράψει" αυτό που του ζωγραφισες χωρίς αυτο να σημαίνει ότι δεν θα του το ξαναζωγραφισεις αν στο ζητήσει. Μια άλλη λύση είναι να αντιστερεψεις τους ρόλους και να τον αιφνιδιασεις. Πήγαινε μια μέρα και ζήτησε του να σου ζωγραφίσει εκεινος κάτι απλο μεν που ομως να ξερει οτι σου αρεσει (π.χ ένα λουλουδι, μια μπάλα, μια γατα) και να τον κοιτάς εσύ. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Romaina είπε:

Μια άλλη λύση είναι να αντιστερεψεις τους ρόλους και να τον αιφνιδιασεις. Πήγαινε μια μέρα και ζήτησε του να σου ζωγραφίσει εκεινος κάτι απλο μεν που ομως να ξερει οτι σου αρεσει (π.χ ένα λουλουδι, μια μπάλα, μια γατα) και να τον κοιτάς εσύ. 

 

Αυτό πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί! Θα το δοκιμάσω!

 

Δεν είναι χρονικό το θέμα, καθόλου.... Απλώς νιώθω ότι όταν του ζωγραφίζω εγώ, αυτός δεν κερδίζει κάτι, κι όταν αρνούμαι να του ζωγραφίσω πάλι δεν κερδίζει κάτι γιατί δυσανασχετεί και το αφήνει. Ίσως είναι και θέμα τελειομανίας - βλέπει ότι τα δικά του σχέδια δε μοιάζουν με τα δικά μας και απογοητεύεται. Ελπίζω να του περάσει. Θα κάνω αυτό που είπες, είναι πολύ καλή ιδέα!

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mary1976 είπε:

Το ίδιο έκανε και ο δικός μου σε αυτή την ηλικία. Μου έδινε εντολές τι να ζωγραφίσω και αυτός τίποτα. Μην σε ανησυχεί καθόλου. Όταν θα θελήσει θα ζωγραφίσει με τον δικό του τρόπο. Άλλωστε δεν μπορεί να κάνει μόνος του σχέδια. Γραμμές και μουτζούρες κάνουν τα περισσότερα παιδιά σε αυτή την ηλικία.  Εμένα τώρα στα 4 άρχισε να ζωγραφίζει μόνος του κάποια πράγματα που βλέπει. Μην φανταστείς τίποτα ιδιαίτερο, ότι καταλαβαίνει. Επίσης αυτό που του αρέσει περισσότερο είναι να αναμιγνύει τα χρώματα για να φτιάξει καινούρια και να κάνει χρωματιστές πιτσιλιές αλα Τζάκσον Πόλοκ !!! Ποτέ του επίσης δεν γέμισε αυτά τα βιβλία με τα ασπρόμαυρα σχέδια για παιδιά.

Καλό! Του έχω δώσει ελάχιστες φορές τέμπερες, γιατί ακόμα δεν έχω πάει να πάρω έναν φτηνό μουσαμά να στρώσω κάτω και φοβάμαι πως θα γίνει το σπίτι χάλια, αλλά τώρα πια μπορεί να το κάνει στο μπαλκόνι. Θα το δοκιμάσω κι αυτό!

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...