Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ξαναρωταω εσας που χρησιμοποιητε παγωτομηχανη αν βγαζετε παγωτο κατευθειαν η αν πρπει να το βαλτε και στην καταψυξη το μειγμα. εκανα και το παγωτο κακαο της μπαρμπαριγου και ακομη μια συνταγη και ποτε κανενα μειγμα δεν βγηκε παγωτο. κανω κατι λαθος η εχει προβλημα το μηχανημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ξαναρωταω εσας που χρησιμοποιητε παγωτομηχανη αν βγαζετε παγωτο κατευθειαν η αν πρπει να το βαλτε και στην καταψυξη το μειγμα. εκανα και το παγωτο κακαο της μπαρμπαριγου και ακομη μια συνταγη και ποτε κανενα μειγμα δεν βγηκε παγωτο. κανω κατι λαθος η εχει προβλημα το μηχανημα;

 

Καλημέρα!Πρώτα απ'όλα πρέπει η μηχανή να μπει στην κατάψυξη μέχρι να παγώσει πολύ πολύ καλά,ιδανικά 24 ώρες.Τη βγάζουμε τη στιγμή που έχουμε έτοιμο το μείγμα του παγωτού που θέλουμε να φτιάξουμε.Δεν μπορεί να γίνει παγωτό εάν δεν έχει μπει στην κατάψυξη η μηχανή.Όσο για το αν βγαίνει έτοιμο εκείνη τη στιγμή θα έλεγα ότι όχι είναι αρκετά μαλακό και καλό θα ήταν να μπει καμιά ωρίτσα στην κατάψυξη.Εξαρτάτε βέβαια και από την ποσότητα που κάνεις.

fDMup3.png

 

Τα μυαλά,όπως και τα αλεξίπτωτα,λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά !

Link to comment
Share on other sites

Έχω να προτείνω μια συνταγή του Παρλιάρου που βρήκα,το ονομάζει παγωτό βανίλια παρφέ και πιστέψτε με είναι ότι πιο απλό έχω κάνει,νόστιμο και χωρίς αυγά!Το αποτέλεσμα είναι σαν μαλακό παγωτό της μηχανής!

 

Συνταγή:

 

130γρ.γάλα (το έχω κάνει & με κατσικίσιο του supermarket & είναι τέλειο!)

50γρ.κρέμα γάλακτος

50γρ.ζάχαρη (βάζω 40γρ και πάλι είναι μια χαρά)

20γρ.νερό

 

εγώ βάζω και μία βανίλια για άρωμα

 

Εκτέλεση (Ο Παρλιάρος το λέει χωρίς παγωτομηχανή)

Βράζουμε το γάλα με τη ζάχαρη και το νερό και το αφήνουμε να κρυώσει και προσθέτουμε την ελαφρώς χτυπημένη κρέμα γάλακτος,γεμίζουμε τις φόρμες με το μείγμα προσθέτουμε τα ξυλάκια και τοποθετούμε στην κατάψυξη για περίπου 8-10 ώρες.Ξεφορμάρουμε και διακοσμούμε.

 

Εγώ τι κάνω με την παγωτομηχανή: αφού βράσω το γάλα-ζάχαρη-νερό και κρυώσει το βάζω για κάνα μισάωρο κατάψυξη.Το βγάζω και το χτυπάω λίγο με το μίξερ του χεριού ίσα ίσα για να αφρατέψει.Σε άλλο μπολάκι χτυπάω λίγο την κρέμα γάλακτος και εκείνη λίγο να αφρατέψει και αναμειγνύω ελαφρά τα δύο μείγματα και τα ρίχνω στην παγωτομηχανή.

 

Παρατηρήσεις:

*Η συνταγή αυτή είναι για μία δόση αλλά εγώ την κάνω x2.Δεν βγαίνει πολύ αλλά έχει καλύτερη συμπεριφορά στην παγωτομηχανή η ποσότητα αυτή απο όταν την έκανα x3.Πάγωσε καλύτερα.

*Τις φορές που έβαλα στην παγωτομηχανή το γάλα απο την κατάψυξη(αυτό που προηγουμένος είχα βράσει) και ήταν αρκετά παγωμένο και λιγότερη ώρα ήθελε στη μηχανή και βγήκε σχεδόν έτοιμο προς κατανάλωση.Ενώ τις φορές που ήταν σε θερμοκρασία δωματίου το έβαλα μετά κατάψυξη για λίγη ώρα.

*Το νερό που έχει η συνταγή (απο όσο κατάλαβα) χρειάζεται για να κάνει ένα είδος σιροπιού με τη ζάχαρη όταν τα βράζουμε όλα μαζί και μάλλον είναι απαραίτητο.Για να το λέει και ο Παρλιάρος κάτι παραπάνω θα ξέρει..

*Όταν κάνω τη συνταγή x2 τη μία δόση ζάχαρης την αντικαθιστώ με γλυκαντικό.

*Το έχω φτιάξει και με κακάο μέσα(όσο σας αρέσει) και πάλι είναι υπέροχο. Μπορείτε ακόμα να προσθέσετε κομματάκια σοκολάτας ή ό,τι άλλο προστάζει η όρεξη σας..

 

Δοκιμάστε και πείτε μου.

 

Καλή Κυριακή!

fDMup3.png

 

Τα μυαλά,όπως και τα αλεξίπτωτα,λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Πρώτα απ'όλα πρέπει η μηχανή να μπει στην κατάψυξη μέχρι να παγώσει πολύ πολύ καλά,ιδανικά 24 ώρες.Τη βγάζουμε τη στιγμή που έχουμε έτοιμο το μείγμα του παγωτού που θέλουμε να φτιάξουμε.Δεν μπορεί να γίνει παγωτό εάν δεν έχει μπει στην κατάψυξη η μηχανή.Όσο για το αν βγαίνει έτοιμο εκείνη τη στιγμή θα έλεγα ότι όχι είναι αρκετά μαλακό και καλό θα ήταν να μπει καμιά ωρίτσα στην κατάψυξη.Εξαρτάτε βέβαια και από την ποσότητα που κάνεις.

 

την παγωνω πολυ καλα και τη βγαζω εκεινη τη στιγμη που εχω ετοιμο το μειγμα. την τελευταια φορα, δηλαδη χθες, την ειχα 3 μερες στην καταψυξη γιατι ηθελα να κανω παγωτο και δεν προλαβαινα. εμενα χθες ηταν νερουλο παλι, σαν μιλκ σεικ σοκολατα. και το αφησα στη μηχανη 1 ωρα ενω λεει στις οδηγιες 15-30 λεπτα. θα προσπαθησω ξανα. αλλα αφου λες οτι δεν βγαινει παγωτο εκεινη τη στιγμη να μην στεναχωριεμαι οτι εγω δεν κανω καλα η οτι εχει προβλημα το μηχανημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

kourkoumpinaki κατι δεν κανεις καλά!

Μήπως είναι ακόμη χλιαρό το μείγμα; Μήπως η κρέμα γάλακτος δεν είναι φουλ λιπαρά και βάζεις την light; Τι συνταγή κάνεις; Κάτι φταίει.

Και τι όψη έχει το μείγμα που φτιάχνεις πριν το βάλεις στη μηχανή; πρέπει να είναι κάπως... χμμμ... εε σαν λεπτόρευστη κρεμούλα. Είναι;

 

Εμείς πάντως παιδιά δεν το φυλάμε στην κατάψυξη. Δεν προλαβαίνουμε... Το τρώμε απ' τον κάδο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια φορα μια συνταγη απο τις συνταγες της παρεας, μετα μια του παρλιαρου και μετα μια της μπαρμπαριγου. καμια δεν ειχε κρεμα γαλακος. τωρα εκανα παγωτο του γιωτη το ετοιμο χωρις την παγωτομηχανη γιατι δεν την ειχα καταψυξει. να πω οτι πηρα του καρφουρ την παγωτομηχαη.

 

θα ξαναδοκιμασω απο βδομαδα παντως μολις φαμε αυτο που εκανα τωρα.

 

νομιζω οτι τη μια φορα το μειγμα δεν ηταν κρυο κρυο. ηταν σε θερμοκρασια δωματιου αλλα πρς το ζεστο. θα το βαλω πρωτασ λιγο στην καταψυξη να κρυωσει και μετα στην παγωτομηχανη. θα κανω δοκιμες να καταλαβω τι λαθος κανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
kourkoumpinaki κατι δεν κανεις καλά!

Μήπως είναι ακόμη χλιαρό το μείγμα; Μήπως η κρέμα γάλακτος δεν είναι φουλ λιπαρά και βάζεις την light; Τι συνταγή κάνεις; Κάτι φταίει.

Και τι όψη έχει το μείγμα που φτιάχνεις πριν το βάλεις στη μηχανή; πρέπει να είναι κάπως... χμμμ... εε σαν λεπτόρευστη κρεμούλα. Είναι;

 

Εμείς πάντως παιδιά δεν το φυλάμε στην κατάψυξη. Δεν προλαβαίνουμε... Το τρώμε απ' τον κάδο!!!!!

 

τωρα εκανα του γιωτη και εβαλα τομισομειγμα στην παγωτομηχανη και εγινε παγωτο. αρα εχεις δικιο. μαλλον οι αλλες συνταγες δεν βοηθουσαν η ηθελε λιγο παγωματο μειγμα πριν τοβαλω στην παγωτομηχανη. παντως τωρα οπως το χτυπησαστο μιξερ το εβαλα ετσι και εγινε, και μαλιστα πολυ ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ξαναρωταω εσας που χρησιμοποιητε παγωτομηχανη αν βγαζετε παγωτο κατευθειαν η αν πρπει να το βαλτε και στην καταψυξη το μειγμα. εκανα και το παγωτο κακαο της μπαρμπαριγου και ακομη μια συνταγη και ποτε κανενα μειγμα δεν βγηκε παγωτο. κανω κατι λαθος η εχει προβλημα το μηχανημα;

το μίγμα πρέπει να ξαναμπεί κατάψυξη αφού χτυπηθεί στην παγωτομηχανή.εμένα το γράφει και στις οδηγίες. έχω κάνει και σορμπέ και κανονικό παγωτό και όλα ήθελαν γύρω στο 6ωρο (ίσως και παραπάνω)μες την κατάψυξη για να παγώσουν καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει καμια κοπελα την παγωτομηχανη του καρφουρ; κανει 30 ευρω.

 

γενικα στην παγωτομηχανη μπορω να κανω και παγωτο χωρις γαλα; (ο μικρος υποτιθεται οτι εχει θεμα με τα γαλακτομικα). μονο κια μονο γι' αυτο θελω να την αγορασω. επισης κανει καλο παγωτο και ποση ωρα κανει για να κανει μια δοση; συμφερει;

Μπορείς με γάλα καρύδας. Δες το θεμα με τις gaps συνταγές. Θα βρεις παγωτά όλων των ειδών χωρίς γαλ/κα. Ή με αμυγδαλόγαλα. Ή με τον συνδιασμό των δύο.

 

Της Κενγουντ που πήρε και ρώταγε μία κοπέλα την έχει μια φίλη και δεν έμεινε ευχαριστημένη, δυστυχώς.

 

Η καλύτερη επιλογή που θα μπορουσατε να κάνετε είναι της cuisinart

http://www.amazon.co.uk/s/ref=sr_nr_p_6_0?rh=n%3A11052681%2Ck%3Acuisinart+ice+cream+maker%2Cp_6%3AA3P5ROKL5A1OLE&bbn=11052681&keywords=cuisinart+ice+cream+maker&ie=UTF8&qid=1345467804&rnid=367777011

Δείτε και τα reviews, βοηθάνε πάρα πολύ.

Exω πάρει την 2πλη και κάνει παγωτό σαν αγοραστό μέσα σε 30 λεπτά. Νομίζω ότι είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Είχα ακούσει για παγωτό μπανάνα, απλά και μόνο με μπανάνα αλλά δεν το είχα κάνει.

Παιδιά το έκανα προχτές.... ΟΝΕΙΡΟ.

Μπανάνες ώριμες κι αν θέλετε 1 κουταλιά μέλι στις 3 μεγάλες μπανάνες. Τις κάνετε πολτό, αλοιφή στο μπλέντερ και τις βάζετε παγωτομηχανή.

Δεν έχω λόγια.

Ούτε λιπαρά!!!!! :D:D:D:D:D:D

 

 

(δοκίμασα κι έβαλα και λίγο γιαούρτι μέσα, βγήκε λίγο πιο έντονη η γεύση, σούπερ όμως για τα παιδιά που δεν τρώνε το γιαούρτι τους!)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ νόστιμο και υγιεινό μου ακούγεται!! Θα το δοκιμάσω κι εγώ!! Πάντως και παγωτομηχανή να μην έχετε μπορείτε να κάνετε την ίδια διαδικασία με το μίξερ, απλά να βάζετε το εξάρτημα χωρίς λεπίδες!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εχω μια παγωτομηχανη πολλα χρονια...αθικτη...με τα χαρτια της συσκευασιας ακομα...την εβγαλα χθες...παρατηρησα οτι στον πατο της, σε καποιο σημειο,ηταν οπτικα οπως ειναι μια μπαταρια οξειδωμενη...τον επλυνα και σε εκεινο το σημειο, φαινεται σαν ξυσμενος ο καδος...επειδη η παγωτομηχανη εχει διπλα τοιχωματα με ψυκτικο υγρο μεσα,υποθετω οτι απο καπου εχει διαρροη,εξ ου και αυτη η εικονα...πιθανων να ηταν ετσι απο την αγορα της και να μην εδωσα ποτε σημασια...??αξιζει να την παω σε ενα καταστημα για να δω αν φτιαχνεται ο καδος ?? εχει τυχει σε καμμια, να εχει διαροη του ψυκτικου υγρου και τι κανατε?

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

εχω μια παγωτομηχανη πολλα χρονια...αθικτη...με τα χαρτια της συσκευασιας ακομα...την εβγαλα χθες...παρατηρησα οτι στον πατο της, σε καποιο σημειο,ηταν οπτικα οπως ειναι μια μπαταρια οξειδωμενη...τον επλυνα και σε εκεινο το σημειο, φαινεται σαν ξυσμενος ο καδος...επειδη η παγωτομηχανη εχει διπλα τοιχωματα με ψυκτικο υγρο μεσα,υποθετω οτι απο καπου εχει διαρροη,εξ ου και αυτη η εικονα...πιθανων να ηταν ετσι απο την αγορα της και να μην εδωσα ποτε σημασια...??αξιζει να την παω σε ενα καταστημα για να δω αν φτιαχνεται ο καδος ?? εχει τυχει σε καμμια, να εχει διαροη του ψυκτικου υγρου και τι κανατε?

 

Το ψυκτικό υγρό είναι μπλέ,αν έχεις τέτοια σημάδια τότε ναι έχεις διαρροή.

Πήγαινε το να το δούνε αν κ εγώ θα φοβόμουν να το δουλέψω.

Καλύτερα να πάρεις καινούργια να είσαι σίγουρη.

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...