Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχιστία χείλους ή και υπερώας (λαγόχειλο, λυκόστομα)


Recommended Posts

Σημερα πηγαμε με την γυναικα μου για ελεγχο β' επιπεδου στη μπεμπα μας.

Δυστυχως τα νεα δεν ηταν πολυ καλα :cry:

Ο γιατρος ανακαλυψε οτι το μωρο εχει σχιστια,λαγοχειλος και λυκοστομα,αριστερα,5,0mm... το γραφω οπως ειναι ακριβως στην εκτυπωση των ευρηματων..

Μας εξηγησε οτι ειναι κατι που θα ταλαιπωρησει το μωρο και μας παρεπεμψε σε πιο ειδικευμενο γιατρο που θα εξακριβωσει αν υφισταται επισης προβλημα και με τα οστα.Σε αυτη την περιπτωση μας ενημερωσε πως οι γιατροι στο εξωτερικο κυριως συνιστουν διακοπη της κυησης.Σε αντιθετη περιπτωση πρεπει να γινει αμνιοκεντηση για γονιδιακο ελεγχο,για τυχον διανοητικα προβληματα.Καταλαβαινετε πως απο εκεινη τη στιγμη χασαμε τη γη κατω απο τα ποδια μας....καθε γνωμη ή αναλογη εμπειρια ειναι καλοδεχουμενη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξερω τι να πω....... :cry: Ελπιζω να βρειτε τη δυναμη και το κουραγιο να συνεχισετε οτι απο τα 2 και αν αποφασισετε.

Και ειναι κατι που μονο εσεις μπορειτε να αποφασισετε.

Κουραγιο και στους 2 σας. :(

 

 

και εδω:

http://www.plastic-surgeon.gr/el/44/Cleft_Lip_and_Palate_Surgery.html

 

 

 (Oσο για τα παιδιά, συνήθως υποβάλλονται σε πλαστική για τα πεταxτά αφτιά, ενώ για την αντιμετώπιση προβλημάτων υγείας συνήθως διορθώνεται με πλαστική το λαγόxειλο ή λυκόστομα).

 

http://www.kapositas.gr/epanort.htm

 

Ειλικρινα ευχομαι να ηταν ενας εφιαλτης και να ξυπνουσατε. Εχω καταστεναχωρηθει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΩΡΓΟ ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΤΕ.

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ,π.χ.Β'ΕΠΙΠΕΔΟΥ, ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ 100% ΣΩΣΤΕΣ ΚΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΝΩ ΕΔΕΙΞΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΒΓΗΚΕ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ.

 

ΜΠΕΣ ΣΆΥΤΟ ΤΟ SITE  

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΠΟY ΛΕΕΙ:

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Προσέξτε ότι τα υπερηχογραφήματα ενδέχεται να έχουν ψευδή θετικά αποτελέσματα. Αυτό σημαίνει ότι το υπερηχογράφημα ενδέχεται να δείξει ότι το μωρό έχει κάποιο πρόβλημα, ενώ στην πραγματικότητα είναι απόλυτα υγιές. Ανάλογα με την κατάσταση που θα «αναγνωρισθεί», την εμπειρία των ειδικών στην χρήση υπερήχων ιατρών και τον εξοπλισμό που χρησιμοποιήθηκε, έως και 1:10 έγκυοι γυναίκες (10%) ενδέχεται να πληροφορηθούν ότι το μωρό τους έχει συγγενή βλάβη, ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει. Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα στην σελίδα που αναφέρεται σε θέματα που προξενούν ανησυχία.

 

 

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΑΛΑΛΙ ΜΕΤΑ Η ΑΓΩΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΤΕ.ΚΙ ΑΝ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΟ.ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΑ ΚΑΛΑ ΝΕΑ.

:wink:

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα εχω καταστενοχωρηθει και ευχομαι να παρετε την σωστη αποφαση,ο θεος να σας δωσει δυναμη...

 

ομως.....

εχω δει πολλα παιδακια με λαγοχειλο που με μια απλη επεμβατικη εγχειρηση διορθωθηκαν ολα..εχω διαβασει επισης και συμφωνω με ολους τους απο πανω για τα ψευδη αποτελεσματα των υπερηχων...ο γιατρος σας τι σας συμβουλεψε??

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, σας εύχομαι ολόψυχα τελικά να μην υπάρχει πρόβλημα και ας περάσατε εντωμεταξύ τρομερή αγωνία και στενοχώρια. Πάντως, αν δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα, το αισθητικό ξέρω σίγουρα ότι φτιάχνει. Εγώ θα συνιστουσα να κάνετε την αμνιοπαρακέντηση και μετά βλέπετε... Εύχομαι όλα να πάνε καλα :!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω ολους για τη συμπαρασταση και τις ευχες..

Δυστυχως σημερα η επανεκτιμηση απο αλλο γιατρο,ειδικευμενο σε υπερηχους επιβεβαιωσε τα αρχικα ευρηματα συν οτι λειπει καποιο τμημα του οστου της ανω γναθου :( . Ο γυναικολογος που παρακολουθει τη γυναικα μου ειναι αρκετα μουδιασμενος...Θα συζητησουμε το θεμα απο Δευτερα για να παρουμε την καλυτερη αποφαση για ολους....

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ Ε;ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ.

Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ..

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη του αντιδραση ηταν να σκεφτει τη διακοπη..για λογους που αφορουν κυριως την εξελιξη αυτου του προβληματος και την ταλαιπωρια του παιδιου με διαδοχικα χειρουργια,λογοθεραπειες κτλ χωρις φυσικα 100% απποδεκτα αποτελεσματα...το ψαχνει βεβαια προτου μας συστησει κατι...δεν ξερω θα δουμε..αμνιοπαρακεντηση ηταν το πρωτο που μας συνεστησαν αν αποφασιστει η συνεχιση της κυησης..

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο,

σαν μητέρα παιδιού με ειδικές αναγκες θα σου πώ τι νοιώθω τώρα που αντιμετωπίζω το πρόβλημα, βέβαια άλλου τύπου αλλά τα συναισθήματα όταν το παιδί μας έχει κάποιο πρόβλημα είναι ίδια.

Ενοιωσα ότι έχασα τον κόσμο κάτω από τα πόδια μου μόλις πριν 9 μήνες που πήρα την γνωμάτευση, θεωρητικά και πρακτικά η ζωή μου άλλαξε από τότε για πάντα , αγωνίζομαι καθε μέρα για το καλό του, ζω για κείνον, ελπίζω για κάτι καλύτερο, ενημερώνομαι για τις νέες θεραπείες πηγαίνοντας σε σεμινάρια, έχω αφήσει την δουλειά μου για να είμαι διαρκώς κοντά του και να τον τρέχω παντού, αγανακτώ με την αδιαφορία του κράτους για τα ΑΜΕΑ, απογοητεύωμαι και πέφτω συχνά σε κατάθλιψη,έχω μόνιμα ένα κόμπο στο λαιμό από το άγχος, νοιώθω περήφανη όταν κατακτάει μια καινούργια δεξιότητα, χαίρομαι όταν γελάει και είναι ευτυχισμένος, μα προπάντων τον έχω κοντά μου, τον λατρεύω και ξέρω ότι με αγαπάει και είμαι όλη του η ζωή, μα το πιο σημαντικό είναι ότι είναι το δικό μου παιδί που δεν τον αλλάζω με τίποτα και είμαι πολύ ευγνώμων που με αξίωσε ο Θεός και τον ... γνώρισα!

 

Υποσημείωση: Αν μου έλεγαν εμένα τότε, στην διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, ότι το παιδί θα είχε μεγάλο πρόβλημα και θα ήταν ανάπηρο ή καθυστερημένο με τις τότε πεποιθήσεις μου θα έκανα άμβλωση! γιατί γιαύτον τον λόγο έκανα και τις εξετάσεις...τώρα όμως έχω τελείως διαφορετική άποψη με το όλο θέμα, να το πω ωριμότητα, ευαισθησία δεν ξέρω πάντως οι ιδέες μου έχουν αλλάξει τελείως, πιστεύω ότι το παιδί μου μου δίνει δύναμη και με έχει κάνει καλύτερο άνθρωπο...

 

Αγγελική η μαμά του Νεκτάριου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να πει κανείς σε κάτι τέτοιο...

κούραγιο και πίστη ότι όλα θα πάνε καλά. Θα προσευχόμαστε όλοι για εσάς και το μωράκι σας.

αλήθεια έχεις επισκεφτεί τη σελίδα   εκεί οι γιατροί ίσως σας βοηθήσουν περισσότερο.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη του αντιδραση ηταν να σκεφτει τη διακοπη..για λογους που αφορουν κυριως την εξελιξη αυτου του προβληματος και την ταλαιπωρια του παιδιου με διαδοχικα χειρουργια,λογοθεραπειες κτλ χωρις φυσικα 100% απποδεκτα αποτελεσματα...το ψαχνει βεβαια προτου μας συστησει κατι...δεν ξερω θα δουμε..αμνιοπαρακεντηση ηταν το πρωτο που μας συνεστησαν αν αποφασιστει η συνεχιση της κυησης..

 

Λοιπόν μιλούσα με μία συνάδερφο η οποία γέννησε κοριτσάκι με σχιστία!!

Όντως πέρασαν ταλαιπωρία με χειρουργία αλλά για να μην σε παραπληροφορώ εξαρτάται και απο το μέγεθος του προβλήματος!

 

Μου συνέστισε έναν εξειδικευμένο της συγκεκριμένης πάθησης Χειρούργο Ω.Ρ.Λα του Παίδων Αγ.Σοφία!

Να τον παρετε τηλέφωνο και να πάτε εκεί με τον υπέρηχο προτού προβείτε σε κάθε άλλη ενέργεια ώστε να σας μιλήσει ακριβώς για την συγκεκριμένη πάθηση!!

Θέλεις να σου το στείλω με π.μ;;;;

 

Σημειωτέον: η κόρη της συναδέρφου είναι 4 χρ. και μία κουκλίτσα!!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο διάβασε και εδώ

 

http://www.noesi.gr/blog/sonia

 

αλλά το καλύτερο είναι να επικοινωνήσεις με έναν ειδικό παιδοχειρούργο που ζει και αντιμετωπίζει καθημερινά αυτές τις καταστάσεις και να σου πει τι γίνεται στο μέλλον για αυτά τα παιδιά!όπως σου πρότεινε και η Hara!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχομαι η αποφαση που θα παρετε να ειναι οτι καλυτερο πρωτα για μωρακι και μετα για σας.

Ψαξτε το οσο περισσοτερο μπορειτε και για να φυγουν οι αμφιβολιες σας σε καθε πιθανο ερωτημα και για την ορθοτερη αποφαση.

 

Διαβασα σε ενα βιβλιο παθολογιας:

" Το λαγοχειλο κλεινεται χειρουργικα τις πρωτες εβδομαδες ζωης αλλα το λυκοστομα χειρουργειται αργοτερα οταν το παιδι αρχιζει να μιλαει και μπορει να δημιουργηθουν προβληματα στο ταισμα. Μετα την επεμβαση επειδη ο ουρανισκος παραμενει καπως ακαμπτος χρειαζεται βοηθεια λογοθεραπευτη. Βεβαια ολα αυτα ειναι αναλογα το προβλημα που παρουσιαζει το καθε παιδι. "

 

Παντως με καποιους εξειδικευμενους ειδικους γιατρους νομιζω οτι μπορειτε να αντιμετωπισετε το προβλημα και ευχομαι μεσα απ'τη καρδια μου να πανε ολα κατ' ευχην.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο,

σαν μητέρα παιδιού με ειδικές αναγκες θα σου πώ τι νοιώθω τώρα που αντιμετωπίζω το πρόβλημα, βέβαια άλλου τύπου αλλά τα συναισθήματα όταν το παιδί μας έχει κάποιο πρόβλημα είναι ίδια.

Ενοιωσα ότι έχασα τον κόσμο κάτω από τα πόδια μου μόλις πριν 9 μήνες που πήρα την γνωμάτευση, θεωρητικά και πρακτικά η ζωή μου άλλαξε από τότε για πάντα , αγωνίζομαι καθε μέρα για το καλό του, ζω για κείνον, ελπίζω για κάτι καλύτερο, ενημερώνομαι για τις νέες θεραπείες πηγαίνοντας σε σεμινάρια, έχω αφήσει την δουλειά μου για να είμαι διαρκώς κοντά του και να τον τρέχω παντού, αγανακτώ με την αδιαφορία του κράτους για τα ΑΜΕΑ, απογοητεύωμαι και πέφτω συχνά σε κατάθλιψη,έχω μόνιμα ένα κόμπο στο λαιμό από το άγχος, νοιώθω περήφανη όταν κατακτάει μια καινούργια δεξιότητα, χαίρομαι όταν γελάει και είναι ευτυχισμένος, μα προπάντων τον έχω κοντά μου, τον λατρεύω και ξέρω ότι με αγαπάει και είμαι όλη του η ζωή, μα το πιο σημαντικό είναι ότι είναι το δικό μου παιδί που δεν τον αλλάζω με τίποτα και είμαι πολύ ευγνώμων που με αξίωσε ο Θεός και τον ... γνώρισα!

 

Υποσημείωση: Αν μου έλεγαν εμένα τότε, στην διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, ότι το παιδί θα είχε μεγάλο πρόβλημα και θα ήταν ανάπηρο ή καθυστερημένο με τις τότε πεποιθήσεις μου θα έκανα άμβλωση! γιατί γιαύτον τον λόγο έκανα και τις εξετάσεις...τώρα όμως έχω τελείως διαφορετική άποψη με το όλο θέμα, να το πω ωριμότητα, ευαισθησία δεν ξέρω πάντως οι ιδέες μου έχουν αλλάξει τελείως, πιστεύω ότι το παιδί μου μου δίνει δύναμη και με έχει κάνει καλύτερο άνθρωπο...

 

Αγγελική η μαμά του Νεκτάριου

 

 

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΘΗΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.ΓΙΩΡΓΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα ! Το κοριτσάκι μου είναι ενος μηνών , γεννήθηκε με λαγόχειλο.Δυστηχώς δεν το γνωρίζαμε καθώς ο γιατρός δεν το είχε δει στην εξέταση β έπιπέδου. Αυτη τη στίγμη είμαστε στην φάση εύρεσης του καλύτερου γιατρού για να κάνουμε την επέμβαση που χρειάζεται. Αν γνωρίζεται σχετικά θα ήθελα να με ενημερώσετε. ευχαριστώ

FRIENDLY , MARIA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Το κοριτσάκι μου είναι ενος μηνών , γεννήθηκε με λαγόχειλο.Δυστηχώς δεν το γνωρίζαμε καθώς ο γιατρός δεν το είχε δει στην εξέταση β έπιπέδου. Αυτη τη στίγμη είμαστε στην φάση εύρεσης του καλύτερου γιατρού για να κάνουμε την επέμβαση που χρειάζεται. Αν γνωρίζεται σχετικά θα ήθελα να με ενημερώσετε. ευχαριστώ

 

Καλημέρα ΒΕΒΑ! Καταρχήν πρέπει να αντιμετώπισεις την κατάσταση με άρα πολύ ψυχραιμία καθότι όταν θα τελειώσουν όλα αυτά, θα πείς τελικά δεν ήταν τίποτα και ότι υπάρχουν παιδάκια με ανίατες αρρώστιες. Το 1998 γεννήθηκε η ανηψιά μου με σχιστία (στο δεξί μέρος του χείλους της το οποίο έφτανε μέχρι και το ρουθούνι της) και με λυκόστομα ( το οποίο έφτανε κάτω από τις αμυγδαλές της). Επομένως μπορείς να καταλάβεις ότι επρόκειτο για μία από τις πιο σπάνεις περιπτώσεις λυκοστόματος και λαγόχειλου. Η πρώτη εγχείρηση έγινε όταν ήταν 6 μηνών όπου επιδιορθώθηκε σε πρώτη φάση το λαγόχειλο. Ακολούθησαν άλλες 3 εκ των οποίων η τελευταία ήταν τον Ιούνιο, (ήταν και η πιο σοβαρή) από όπου της πήραν μόσχευμα από την λεκάνη και της το τοποθέτησαν στην οδοντοστοιχία της καθότι διαφορετικά δεν θα κατέβαινε ο κυνόδοντας. Η τελευταία επέμβαση (η οποία θα είναι πλαστική και τίποτα αλλο) θα γίνει όταν θα είναι η μικρούλα μας 15 χρονών

Σου περιγράφω την κατάστασή μας για να εκτιμήσεις αυτό που έχεις τώρα. Το παιδάκι σου αν έχει μόνο λαγόχειλο δεν θα ταλαιπωρηθεί παρα μόνο 2 άντε 3 φορές όπου θα γίνουν κάποιες διορθωτικές επεμβάσεις.

Θα σου πρότεινα να μην εξετάσεις καθόλου το ενδεχόμενο του εξωτερικού γιατί υπάρχει μία από τις καλύτερες ομάδες (εξειδικεύμενη σε αυτό το γενετικό πρόβλημα) στα Βαλκάνια, και είναι στο Α.Σοφία!!! ναι πίστεψτέ το, και κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά από κάποιους ιδιωτικούς γιατρους.

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ή και φωτογραφίες της μικρούλας μου (εκτός από θεία την έχω βαφτίσει και σχεδόν μεγαλώσει) πμ και θα σε βοηθήσω.

 

Προπάντων σε παρακαλώ μην απελπίζεσαι δεν είναι τίποτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα ! Το κοριτσάκι μου είναι ενος μηνών , γεννήθηκε με λαγόχειλο.Δυστηχώς δεν το γνωρίζαμε καθώς ο γιατρός δεν το είχε δει στην εξέταση β έπιπέδου. Αυτη τη στίγμη είμαστε στην φάση εύρεσης του καλύτερου γιατρού για να κάνουμε την επέμβαση που χρειάζεται. Αν γνωρίζεται σχετικά θα ήθελα να με ενημερώσετε. ευχαριστώ

ΤΟ 2004 ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΚΟΡΗ ΜΑΣ ΜΙΧΑΕΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΑΣ.ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΕΚΕΙ ΤΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ.

ΜΕΙΝΑΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΚΑΙ ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ 100%. ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ.ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΟΙ. ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γειά σας. είμαι καινούρια. μόλις τώρα γράφτηκα και θα ήθελα αν κάποια ξέρει από προσωπική εμπειρία οτιδήποτε για τις σχιστίες προσώπου. περιμένω κοριτσάκι στο τέλος του μάη και ο γιατρός μας είπε τελείως ωμά ότι το μωράκι μας φαίνεται στον υπέρηχο να έχει λαγόχειλο και λυκόστομα. κάναμε αμνιοπαρακέντηση η οποία είναι φυσιολογική αλλά ο γιατρός μας πρότεινε να μην το κρατήσουμε το παιδί. βέβαια έχουμε μπει στον έκτο μήνα και αφ ενός απαγορεύεται η έκτρωση, αφ ετέρου αποφασίσαμε να προχωρήσουμε την εγκυμοσύνη γιατί δεν μπορούμε να το αποχωριστούμε το μωράκι. είναι και το πρώτο μας... μπορείτε να με βοηθήσετε; και εγώ και ο άντρας μου είμαστε πολύ ταραγμένοι... σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες dimidana.

Η Παναγια να ειναι μαζι με το μωρακι σου και να αγγιξει το προσωπακι της με το ζεστο Της χερι....

 

Εδω υπαρχει ενα αναλογο θεμα:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=488&highlight=%EB%F5%EA%EF%F3%F4%EF%EC%E1

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ rosangel για την ευχή και το καλωσόρισμα. έμαθα κάποια πράγματα αλλά έχω ακόμα τρομερή ανησυχία. ήθελα να το μοιραστώ με άλλες μαμάδες γιατί δεν μας βοήθησε κανένας γιατρός και έτσι αποφάσισα να στραφώ σε εσάς για βοήθεια. είναι φοβερό να περιμένεις με χαρά το πρώτο σου μωράκι, να το φαντάζεσαι όμορφο σαν όλα τα μωρά και να έρχεται ένας γιατρός να σου πει κάτι αόριστα πράγματα για πολλές εγχειρήσεις και διακοπή της κύησης. όλα μπερδεμένα ακούστηκαν. εν τω μεταξύ βλέπω κάθε βράδυ εφιάλτες. χτες είδα ότι είχα στα χέρια μου την μπέμπα και τρόμαξα από την όψη της. ήθελα να τα βγάλω αυτά από μέσα μου και να τα πω σε άλλες μαμάδες με την ελπίδα ότι κάποια θα με καταλάβει. ο άντρας μου έχει παγώσει και αυτός. δεν ξέρουμε πώς να το χειριστούμε. περιμένουμε την μπέμπα μας με λαχτάρα και φόβο ταυτόχρονα μην τυχόν και έχει κάτι που θα τη βασανίζει για πάντα. νιώθω πολύ αδύναμη να προστατεύσω αυτό το μωρό από τις αρνητικές μου σκέψεις...

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

angelic001.gif

Ευχομαι και προσευχομαι να πανε ολα καλα.

 

Οσο για τους εφιαλτες... δεν υπαρχει εγκυος να μην βλεπει τετοια ονειρα. Ισως εσυ εχεις ενα λογο παραπανω λογω του προσθετου αγχους. :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

. ήθελα να το μοιραστώ με άλλες μαμάδες γιατί δεν μας βοήθησε κανένας γιατρός και έτσι αποφάσισα να στραφώ σε εσάς για βοήθεια. είναι φοβερό να περιμένεις με χαρά το πρώτο σου μωράκι, να το φαντάζεσαι όμορφο σαν όλα τα μωρά και να έρχεται ένας γιατρός να σου πει κάτι αόριστα πράγματα για πολλές εγχειρήσεις και διακοπή της κύησης. όλα μπερδεμένα ακούστηκαν. εν τω μεταξύ βλέπω κάθε βράδυ εφιάλτες. χτες είδα ότι είχα στα χέρια μου την μπέμπα και τρόμαξα από την όψη της. ήθελα να τα βγάλω αυτά από μέσα μου και να τα πω σε άλλες μαμάδες με την ελπίδα ότι κάποια θα με καταλάβει. ο άντρας μου έχει παγώσει και αυτός. δεν ξέρουμε πώς να το χειριστούμε. περιμένουμε την μπέμπα μας με λαχτάρα και φόβο ταυτόχρονα μην τυχόν και έχει κάτι που θα τη βασανίζει για πάντα. νιώθω πολύ αδύναμη να προστατεύσω αυτό το μωρό από τις αρνητικές μου σκέψεις...

 

Και πολυ καλα εκανες που το μοιραστηκες μαζι μας.

Δεν ξερω αν υπαρχουν κοπελες που θα μπορουσαν να σε βοηθησουν παραπανω,αλλα και μονο που "ανοιχτηκες" και "εβγαλες" απο μεσα σου αυτο που σε απασχολει,θα πρεπει να νιωθεις ηδη λιγο "καλυτερα"...

Πολλες φορες η ανωνυμια στο διαδυκτιο μπορει να αποβει θετικη και πραγματα που μας απασχολουν,να μπορουμε να τα συζητησουμε και να παρουμε αποψεις απο αγνωστους παρα απο φιλους και "φιλους"...

Οσο για τα ονειρα που βλεπεις,θα συμφωνησω με την elenik η καθε εγκυουλα - μελλουσα μανουλα,αγχωνομαστε για τα μωρακια που κουβαλαμε,ειδικα αν ειναι τα πρωτα μας.

Εδω θα βρεις ενα θεμα σχετικα με ονειρα που εχουν δει καποιες εγκυουλες :)

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2637&highlight=%EF%ED%E5%E9%F1%E1

Οσο για το πως μπορεις να προστατεψεις αυτο το μωρακι(που μεσω ορμονων που εκριγνυνται απο το σωμα σου στο δικο του πλεον σε "καταλαβαινει")ειναι οσο μπορεις να μην σκεφτεσαι αρνητικα και ολα θα παρουν τον δρομο τους!

Υπομονη και εσυ και ο αντρουλης σου,να ειστε οσο θετικοι μπορειτε και συμβουλευτειτε και καποιον αλλον γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...