Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τεντες ηλεκτρικες ξερετε κοστος????


Recommended Posts

θελω να ρωτησω αν καποια κοπελα εχει βαλει ηλεκτρικες τεντες το μηχανισμο εννοω εχω τεντες εβαλα πριν 2 χρονια και θελω να μαθω τιμες για να βαλω μηχανισμο ηλεκτρικο, και φυσικα τι εργασιες χρειαζονται για να μπει ο ηλκτρισμος σπανε καποιο σημειο του τοιχου.. η υπαρχει ηδη καποια υποδοχη????? η πολυκατοικια ειναι 3 ετων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις εχουμε ηλεκτρικες τέντες 5 χρόνια. Το κοστος είναι αντιστοιχο με το μεγεθος της τέντας, πχ μια μικρή 2,5-3μ εκανε +50ευρω ο μηχανισμός, ενώ στο μεγάλο μπαλκόνι 7μ έκανε +250! Αυτό συμβαίνει γιατί θέλει πιο δυνατό μοτοράκι για να σηκώσει την τέντα (στο μεγάλο μπαλκόνι εγώ με το ζόρι μπορούσα να ανοιγοκλείσω χειροκίνητα την τέντα). Ειχαμε έτοιμη την εγκατάσταση στο μπαλκόνι. Θέλει να παίρνει απο κάπου ρευμα. Οπότε θα φαίνεται ένα καλώδιο απο την τέντα προς τον διακόπτη.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στο σπίτι που φτιάχνουμε έχει αφήσει καλώδια ο ηλεκτρολόγος για τις ηλεκτρικές τέντες στο σημείο που θα τοποθετηθούν. Από τιμές δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν το έχω ψάξει ακόμα. Έχουμε πολύ χρόνο μπροστά μας μέχρι να φτάσουμε εκεί :(.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε πισω τεντα 5 μετρα και μπροστα ειναι δυο τεντες ςπο 3 μετρα η καθε μια...οποτε κανενα 350 ευρω θελω μαλλον... ??? λετε να βρω λιγο πιο οικονομικα???

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΤΕΡ ΜΕ REMOTE THS SOMFY http://www.somfy.gr/ ΚΟΣΤΟΣ 150 ΕΥΡΟ ΤΟ ΕΝΑ.ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΣ ΤΕΝΤΕΣ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ .EMENA HTAN 2 EΠΙ 4 ΜΕΤΡΑ.ΑΦΟΥ ΘΕς ΗΛΕΚΤΡΙΚΕς ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΝΑ ΤΕΛΙΩΝΕΙΣ.ΕΒΑΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΙΒΕΝΟΥΝ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΊΝΟΥΝ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΑΕΡΑ.ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΟΤΕΡ ΜΕ REMOTE THS SOMFY http://www.somfy.gr/ ΚΟΣΤΟΣ 150 ΕΥΡΟ ΤΟ ΕΝΑ.ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΣ ΤΕΝΤΕΣ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ .EMENA HTAN 2 EΠΙ 4 ΜΕΤΡΑ.ΑΦΟΥ ΘΕς ΗΛΕΚΤΡΙΚΕς ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΝΑ ΤΕΛΙΩΝΕΙΣ.ΕΒΑΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΙΒΕΝΟΥΝ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΊΝΟΥΝ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΑΕΡΑ.ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ.

 

καλο αυτο με το αερα ,αλλα με το ηλιο εχουμε καθε μερα το μεσημερι και χειμωνα κ καμια φορα δεν θελω να κατεβαινουν,υπαρχει απαινεργοποιηση αν δεν θελω να κατεβαινουν??? οταν λες ασυρματες δηλαδη>????:-P

Link to comment
Share on other sites

καλο αυτο με το αερα ,αλλα με το ηλιο εχουμε καθε μερα το μεσημερι και χειμωνα κ καμια φορα δεν θελω να κατεβαινουν,υπαρχει απαινεργοποιηση αν δεν θελω να κατεβαινουν??? οταν λες ασυρματες δηλαδη>????:-P

 

ναι αυτό με τον ήλιο απενεργοποιηται.ενοω οτι η τεντα ανεβοκατεβενει με remote ακομα και μεσα απο το σπιτι.κοιτα το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα ,τις τέντες πως τις καθαρίζεται?

Μου είπανε πως υπάρχουνε και συνεργεία καθαρισμού ,αλλά θα έρθουνε σε εμένα που έχω μόνο δύο?Και το βαριέμαι κιόλας...αλλά είναι μία δουλέιά που πρέπει να γίνει ( είναι και μπεζ ,οπότε καταλαβαίνετε).

Επίσης από πάνω μου μένει άλλος ,πως θα γίνει να καθαριστεί η μεριά αυτή???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις σαπουνίζω με σφουγγάρι και σαπουνάδα και μετά τις ξεπλένω με νερό. Όμως εγώ τις έχω στο ισόγειο και με μια σκάλα φτάνω να τις καθαρίσω. Αν είσαι ψηλά σε όροφο, είναι λίγο δύσκολο να καθαρίσεις την εξωτερική πλευρά. Ίσως πρέπει να απευθυνθείς σε συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις σαπουνίζω με σφουγγάρι και σαπουνάδα και μετά τις ξεπλένω με νερό. Όμως εγώ τις έχω στο ισόγειο και με μια σκάλα φτάνω να τις καθαρίσω. Αν είσαι ψηλά σε όροφο, είναι λίγο δύσκολο να καθαρίσεις την εξωτερική πλευρά. Ίσως πρέπει να απευθυνθείς σε συνεργείο.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πόσο να χρεώνει ένα συνεργείο καθαρισμού κάτι τέτοιο?Στον πρώτο όροφο μένω και όντως η εξωτερική πλευρά είναι ένα θέμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πόσο να χρεώνει ένα συνεργείο καθαρισμού κάτι τέτοιο?Στον πρώτο όροφο μένω και όντως η εξωτερική πλευρά είναι ένα θέμα...

 

Βασιλική μου αυτό δεν το ξέρω. Σίγουρα όμως κάποια κοπέλα θα έχει πάρει συνεργείο καθαρισμού, οπότε θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Θέλει να αλλάξει ο φίλος μου τις τέντες στο μπαλκόνι του στο χωριό. Συγκεκριμένα θέλει για φέτος να αλλάξει μόνο για το κεντρικό μπαλκόνι που ειναι περίπου 7-8 μέτρα. Ξέρετε καθόλου πόσο θα του στοιχίσει; Γιατί όσο και αν ψάξαμε στο internet δεν βρήκαμε κάποια απάντηση. Ενδιαφέρεται για οικονομική αλλά ποιοτική λύση. Μιλάμε πάντα για τις κλασσικές τέντες και όχι τις μηχανικές.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Θέλει να αλλάξει ο φίλος μου τις τέντες στο μπαλκόνι του στο χωριό. Συγκεκριμένα θέλει για φέτος να αλλάξει μόνο για το κεντρικό μπαλκόνι που ειναι περίπου 7-8 μέτρα. Ξέρετε καθόλου πόσο θα του στοιχίσει; Γιατί όσο και αν ψάξαμε στο internet δεν βρήκαμε κάποια απάντηση. Ενδιαφέρεται για οικονομική αλλά ποιοτική λύση. Μιλάμε πάντα για τις κλασσικές τέντες και όχι τις μηχανικές.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Γεια σου κοριτσι!

Οι τιμες ποικιλουν,αναλογα με το υφασμα που θα επιλεξεις και καποια επιπλεον!Εμας για παραδειγμα,για 10 μετρα,μας βγηκε 1200!Το θεμα ειναι να κανει μια ερευνα αγορας!Καταρχας,μενω δυτικη Μακεδονια,στο μερος που ειμαι,οπου και να ρωτησα,η τιμη ηταν περιπου ιδια!Ας ρωτησει κι αυτος!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...