Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρώμα τοίχων κρεβατοκάμαρας-Help!!


Recommended Posts

Κορίτσια επανήλθα.. Σκέφτηκα και μια άλλη εκδοχή,να βάψω τους 3 τοίχους και το ταβάνι ένα πολύ απαλό μωβάκι και τον τοίχο πίσω από το κρεβάτι ένα λίγο πιο σκούρο μωβ για αντίθεση.. Τι λέτε θα ταιριάζει?Τα χρώματα που σκέφτηκα είναι αυτά: http://www.hgtv.com/decorating/color-trend-a-new-look-at-lavender/pictures/page-2.html :D

Τα χρώματα είναι υπέροχα! Σκέψου όμως πως στη φώτο, ''δένουν'' αρμονικά μεταξύ τους, επειδή και τα έπιπλα είναι ταιριαστά....Θα είναι όμως τόσο επιτυχής ο συνδυασμός αυτός και σε σένα με τα δικά σου επιπλάκια ;:)

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα χρώματα είναι υπέροχα! Σκέψου όμως πως στη φώτο, ''δένουν'' αρμονικά μεταξύ τους, επειδή και τα έπιπλα είναι ταιριαστά....Θα είναι όμως τόσο επιτυχής ο συνδυασμός αυτός και σε σένα με τα δικά σου επιπλάκια ;:)

 

Δεν ξέρω Thaumataki γι'αυτό ρωτάω επειδή λίγο που έψαξα δεν είδα κανένα συνδυασμό μωβ με μπλε και μπερδεύτηκα :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Thaumataki γι'αυτό ρωτάω επειδή λίγο που έψαξα δεν είδα κανένα συνδυασμό μωβ με μπλε και μπερδεύτηκα :confused::confused:

Χμμμμ......Ο συνδυασμός του καφέ με το μπλέ, που πρότεινε μια κοπέλα, πιστεύω θα είναι πιο επιτυχής!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μωβ με μπλε.....(εξαρταται παντα απο τις αποχρωσεις) δυσκολος συνδυασμος και η επιτυχια του εγκειται στο δεσιμο των τονων μεσω αξεσουαρ......

 

http://cptnrin.smugmug.com/photos/347862105_wwB5U-L.jpg

 

http://cptnrin.smugmug.com/photos/735693941_V5fBs-O.png

 

http://cptnrin.smugmug.com/photos/735693891_J9phU-O.png

 

http://cptnrin.smugmug.com/photos/540702904_tWnYo-L.jpg

 

http://cptnrin.smugmug.com/photos/382631208_mwPqE-L.jpg

 

http://cptnrin.smugmug.com/photos/301214493_hTNRq-L.png

 

http://cptnrin.smugmug.com/photos/631471537_Jt6fB-L.jpg

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ Vera,γι'αυτό που έγραψα πριν τι έχεις να πεις? "Σκέφτηκα και μια άλλη εκδοχή,να βάψω τους 3 τοίχους και το ταβάνι ένα πολύ απαλό μωβάκι και τον τοίχο πίσω από το κρεβάτι ένα λίγο πιο σκούρο μωβ για αντίθεση..":roll:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αλλα πρεπει να ναι πολυ πιο ανοιχτοι τονικα........και να δεις τι θα κανεις επιπλα κι αξεσουαρ.......επειδη ειναι δυσκολος συνδυασμος πρεπει να τα προσεξεις ιδιαιτερα.........τα επιπλα χρωματικα καλο ειναι να μη διαφερουν.......θα μπορουσαν να ειναι λευκα, οπως και το καλυμμα του κρεββατιου (ωστε να ελαφρυνει χρωματικα το δωματιο) και να παιξεις με αποχρωσεις και ντεσεν στα μαξιλαρια του κρεββατιου......(και πινακες, αντικειμενα κλπ)

 

 

Η φωτο που εβαλες δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με τη δικη σου περιπτωση....ετσι?

 

Αν ειδες τα χρωματα που σου βαλα, επι το πλειστον συνδυαζεται το κρεββατι με το λιλα χρωμα........και το χρωμα που θα βαλεις στην πλατη πρεπει να ειναι αρκετα πιο σκουρο, και να αναδεικνυεται το κρεββατι αλλα και να ταιριαζει με το λιλα.....ειδες στην τελευταια φωτο που εβαλα, ποσο πηγαινει το σκουρο μωβ με το μπλε (ανοιχτο)?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα.(Όχι η φώτο δεν έχει μεγάλη σχέση με τη δική μου περίπτωση:oops::oops: ,απλά την έβαλα για να δείξω περίπου τι εννοούσα).Σκέφτηκα όπως είναι το χρωματολόγιο να διαλέξω το πάνω πάνω χρώμα για όλους τους τοίχους και το 4ο ή 5ο στη σειρά για πίσω από το κρεβάτι(ελπίζω να έγινα κατανοητή όπως το έγραψα:?)Και με τα έπιπλα θα δω τι θα κάνω.. Το ταβάνι να το βάψω κι αυτό απαλό λιλά η άσπρο?

 

(Ο συνδυασμός μπλε-σοκολατί μου άρεσε πάρα πολύ,αλλά θα προτιμούσα να είναι το κρεβάτι σοκολατί και ο τοίχος ένα έντονο μπλε..) Δε θα ήθελα να βάψω σε καφετί τόνους,θα προτιμούσα κάτι πιο... ζουζουνιάρικο:D:D

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα.(Όχι η φώτο δεν έχει μεγάλη σχέση με τη δική μου περίπτωση:oops::oops: ,απλά την έβαλα για να δείξω περίπου τι εννοούσα).Σκέφτηκα όπως είναι το χρωματολόγιο να διαλέξω το πάνω πάνω χρώμα για όλους τους τοίχους και το 4ο ή 5ο στη σειρά για πίσω από το κρεβάτι(ελπίζω να έγινα κατανοητή όπως το έγραψα:?)Και με τα έπιπλα θα δω τι θα κάνω.. Το ταβάνι να το βάψω κι αυτό απαλό λιλά η άσπρο?

 

(Ο συνδυασμός μπλε-σοκολατί μου άρεσε πάρα πολύ,αλλά θα προτιμούσα να είναι το κρεβάτι σοκολατί και ο τοίχος ένα έντονο μπλε..) Δε θα ήθελα να βάψω σε καφετί τόνους,θα προτιμούσα κάτι πιο... ζουζουνιάρικο:D:D

Αφού θα μπείς που θα μπείς στα έξοδα, γιατί δεν αλλάζεις και τα έπιπλά σου και να το κάνεις όπως θες ; Στα ΙΚΕΑ βρίσκεις και όμορφα πράγματα και οικονομικά!:wink:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

An εχεις σκοπο να βαλεις λευκα επιπλα θα ελεγα να το βαψεις κι αυτο απαλο λιλα.........ετσι θα ναι λευκα τα σκεπασματα και τα επιπλα.....θα παρεις ενα χρωματολογιο και θα τσεκαρεις τα χρωματα στο δωματιο....θα τα βαλεις διπλα στο κρεββατι και θα αφησεις να μπει ο ηλιος μεσα.........να φωτιζει καλα.....

 

φΥΣΙΚΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ Ο ΤΕΧΝΗΤΟς ΦΩΤΙΣΜΟς.....ειτε το κρεμαστο φωτιστικο, ειτε τα αμπαζουρ........το φως επηρρεαζει πολυ τα χρωματα......αν ειναι κιτρινο θα σου κιτρινισει και αλλοιωσει τα χρωματα.........στο λεω αυτο γιατι μπορει να αλλοιωθει πολυ το λιλα....να δειχνει υπεροχο στο χρωματολογιο και μετα στο χωρο να δειχνει σαν βρωμικος τοιχος......αυτο συμβαινει περισσοτερο με το λιλα που φερνει περισσοτερο στο ροζ.......

 

Κι επισης η αποχρωση που θα διαλεξεις για το σκουρο τοιχο θα επηρρεασει το λιλα (αν καταληξεις εκει δλδ).......προσεξε πως θα επιλεξεις......μη διαλεγεις την πιο ανοιχτη αποχρωση γιατι τοσο αυξανεται η πιθανοτητα να μη φαινεται καλα το χρωμα...θα σου προτεινα οταν καταληξεις καπου να παρεις απο ενα κιλο και να βαψεις μια επιφανεια για δοκιμη........θα βαψεις εκει στο κρεββατι αλλα και στη γωνια που αλλαζουν τα χρωματα για να τα δεις.......εχε υποψη οτι τα χρωματα που θα δοκιμασεις θα σου φανουν σκουρα αρχικα γιατι θα τα βλεπεις πανω σε ενα λευκο/μπεζ τοιχο.....οταν βαφτει ολος ο τοιχος θα δειχνουν πολυ πιο ανοιχτα.........

 

Μη τα φοβασαι παντως, αφου πας για ενα τολμηρο αποτελεσμα διαλεξε εντονες αποχρωσεις.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια με εχετε φτιαξει απιστευτα!το decorpad εχει φοβερες ιδεες ακομη κ για εμενα που ειμαι στουρναρι στη διακοσμηση!;)

 

Αφηστε που την εχω πατησει ασχημα κ αγορασα οοοοολα μου τα επιπλα σκουρο βεγκε.... να υποθεσω οτι εγω για τους τοιχους μου πρεπει να περιοριστω σε κατι ανοιχτοχρωμο για να σπασω τη μαυριλα ε????

Link to comment
Share on other sites

E αναλογως.......δεν σου απαγορευει να βαψεις ενα τοιχο μπλε, κοκκινο η ακομα και καφε.......ενα τοιχο ομωε, οχι ολο το δωματιο......και αν βαλεις ανοιχτοχρωμα αντικειμενα (η με εντονα χρωματα) ισορροπεις τα χρωματα του χωρου.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

xmmmmm λες ε???

Να ρωτησω λοιπον κ εγω κ αν βρεις το χρονο μου απαντας:):

τι προτεινεις λοιπον να συνδιασω με εναν γκρι-καφε τοιχο στο κεφαλαρι της κρεβατοκαμαρας που οπως ειπα ειναι σκουρο βεγκε???

θα μπορουσα να βαψω ενα μπεζουλι???η να τολμησω το μπλε καφε που συζητατε παραπανω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xmmmmm λες ε???

Να ρωτησω λοιπον κ εγω κ αν βρεις το χρονο μου απαντας:):

τι προτεινεις λοιπον να συνδιασω με εναν γκρι-καφε τοιχο στο κεφαλαρι της κρεβατοκαμαρας που οπως ειπα ειναι σκουρο βεγκε???

θα μπορουσα να βαψω ενα μπεζουλι???η να τολμησω το μπλε καφε που συζητατε παραπανω???

 

Οτι αρεσει σε σενα......γενικα το βενγκε δε σε περιοριζει....αν σου αρεσει καφε βαλε καφε, απλα να ειναι πιο ανοιχτο για να κανει αντιθεση και να φαινεται το κεφαλαρι.......για να το φωτισεις βαλε κατι εντυπωσιακο απο πανω, καθρεπτη, πινακα.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αν μπορώ κι εγώ να βοηθήσω από μεριάς μου, παραθέτω κάποιες φωτο με λιλά που όπως κατάλαβα είναι απαιτούμενο στο χώρο (προσωπικά το θεωρώ ψυχρό για χώρο ύπνου, το μωβ και οι αποχρώσεις του προτιμώνται για χώρους συγκέντρωσης).

 

Το ταβάνι πρέπει να είναι οπωσδήποτε λευκό. Αν έχεις χρήματα για ξόδεμα, θα σε συμβούλευα να επενδύσεις τους τοίχους με γυψοσανίδα ώστε να εξαφανίσεις το ρελιεφ (είναι άσχημο και δυσχρηστο!) και να δημιουργήσεις και εσοχές μέσα στη γυψοσανίδα ώστε να κάνεις ραφάκια με κρυφό φωτισμό για βιβλία και ό,τι άλλο όμορφο θες στο δωμάτιό σας.

 

Επίσης, εφόσον υπάρχει γυψοσανίδα, είναι υπέροχη λύση και τα λευκά αυτοκόλλητα, όπως εδώ:

 

bedroom-wall-stickers.jpg

 

Τι θα έλεγες επίσης για κάτι τέτοιο;

 

IH-Lilac-Bedroom.jpg

 

Τα καδράκια δίνουν έναν πιο ρομαντικό τόνο!

Εγώ ως διακοσμήτρια πάντα προτείνω στο χώρο του ύπνου άΠΛΑ!!! Πρέπει να ξυπνάμε σε ένα χώρο που δε μας αγχώνει (πως θα κινηθούμε σε αυτόν, πως θα τον καθαρίσουμε κλπ.). Επιπλέον, τα σεντόνια έχουν σημαντικό ρόλο, όπως σε συμβούλεψαν και άλλες κοπέλες παραπάνω, πρέπει να δίνουν φως στο χώρο και να μη σε δεσμεύουν χρωματικά.

 

Στη διάθεσή σου για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς! Καλλές αλλαγές!

4RMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

efalcon τώρα είδα την απάντησή σου!Οι φωτό που έβαλες δυστυχώς δε φαίνονται:( Λεφτά για γυψοσανίδα δύσκολο μιας και δεν είναι δικό μας το σπίτι για να κάνουμε τέτοια έξοδα!Τελικά πήρα μωβ,τι να κάνω μου κόλλησε!!Βγήκε λίγο πιο σκούρο από αυτό που ήθελα,αλλά... anyway δε με χαλάει κιόλας!Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!

Link to comment
Share on other sites

efalcon τώρα είδα την απάντησή σου!Οι φωτό που έβαλες δυστυχώς δε φαίνονται:( Λεφτά για γυψοσανίδα δύσκολο μιας και δεν είναι δικό μας το σπίτι για να κάνουμε τέτοια έξοδα!Τελικά πήρα μωβ,τι να κάνω μου κόλλησε!!Βγήκε λίγο πιο σκούρο από αυτό που ήθελα,αλλά... anyway δε με χαλάει κιόλας!Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!

Εάν είναι εύκολο, ανέβασε καμία φώτο να δούμε το αποτέλεσμα!:D

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι εύκολο, ανέβασε καμία φώτο να δούμε το αποτέλεσμα!:D

 

Κάαααατσε!! Από τότε που είχα θέσει το πρώτο ερώτημα μόλις χτες το βάψαμε...:oops::oops: Όταν το φτιάξω λίγο το δωμάτιο θα ανεβάσω,οκ??;)

Link to comment
Share on other sites

Κάαααατσε!! Από τότε που είχα θέσει το πρώτο ερώτημα μόλις χτες το βάψαμε...:oops::oops: Όταν το φτιάξω λίγο το δωμάτιο θα ανεβάσω,οκ??;)

Α, οκ.....Νόμισα το είχες τελειώσει!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αφου σου φαινετα σκουρο φωτισε το με κατι εντυπωσιακο πανω, πινακα, καθρεπτη.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...