Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΙΚΑ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ.


Recommended Posts

καλημερα σε ολους θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και αν ξερει καποιος να μου απαντησει.ειμαι στον 6ο μηνα της εγκυμοσυνης μου και εχω καρτα ανεργιας απο το καλοκαιρι.οχι ταμειο γιατι δεν δουλευω καθολου με ενσυμα 2 χρονια και παραπανω.μεσω της καρτας με ασφαλισε ο οαεδ στο ικα.στο βιβλιαριο γραφει οτι δικαιουμαι μονο παροχες σε υπηρεσιες και οχι χρηματικα επιδοματα και τετοια.δεν θελω επιδοματα επειδη ξερω οτι μαλλον δεν δικαιουμαι τιποτα,απλως ετσι οπως εγινε με τα δημοσια νοσοκομεια εχω απορια αν δηλαδη πληρωσω 800-1000ε που λενε οτι ανεβηκαν οι τιμες στα δημοσια?ξερετε να μου πειτε?δηλαδη θα πληρωσω το ποσο στο νοσοκομειο οταν γεννησω με το καλο απο την τσεπη μου και χωρις να παρω τιποτα απο πουθενα?αν καποιος γνωριζει κατι ας μου πει.ευχαριστω πολυ.

νεα ζωη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:D καλημερα απο οτι ακουω απο τη κουνιαδα μου ιδια περιπτωση με εσενα θα πληρωσει κανονικα με ασφαλεια ικα που σε καλυπτει σε νοσοκομειο αλλα δεν θα παρεις επιδοματα μονο επιδομα τοκετου ......καπου 800ε αν δεν το εχουν κοψει καλυτερα ρωτα στο ικα της περιοχης σου ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να κανω κ γω μια ερωτηση ?

δεν ξερω αν ειναι ο καταλληλος χωρος για να γραψω την απορια μου .....

 

λοιπον τον φλεβαρη ληγει η ασφαλεια ικα μου (εμενα κ το παιδιου) ειμαι στο ταμειο αεργειας απο τον ιουνιο του 2011........... πως ανανεωνω την ασφαλεια μου ?

ζηταω κατι απο οαεδ η πρεπει να παω στο ικα?

ευχαριστω !

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον τον φλεβαρη ληγει η ασφαλεια ικα μου (εμενα κ το παιδιου) ειμαι στο ταμειο αεργειας απο τον ιουνιο του 2011........... πως ανανεωνω την ασφαλεια μου ?

ζηταω κατι απο οαεδ η πρεπει να παω στο ικα?

ευχαριστω !

 

Κι εγώ έχω την ίδια απορία (είμαι παρόμοια περίπτωση), αλλά σκέφτομαι μέχρι τον άλλο μήνα να πεταχτώ στο ΙΚΑ και να ρωτήσω.

Αν θυμηθώ θα σ' ενημερώσω. Αν έχεις πάει ήδη σε παρακαλώ ενημέρωσέ με! :D

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω την ίδια απορία (είμαι παρόμοια περίπτωση), αλλά σκέφτομαι μέχρι τον άλλο μήνα να πεταχτώ στο ΙΚΑ και να ρωτήσω.

Αν θυμηθώ θα σ' ενημερώσω. Αν έχεις πάει ήδη σε παρακαλώ ενημέρωσέ με! :D

 

θα παω οαεδ αυτες τις μερες να πληρωθω κ εχω σκοπο να ρωτησω κ εκει :rolleyes:

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έχω την ίδια απορία (είμαι παρόμοια περίπτωση), αλλά σκέφτομαι μέχρι τον άλλο μήνα να πεταχτώ στο ΙΚΑ και να ρωτήσω.

Αν θυμηθώ θα σ' ενημερώσω. Αν έχεις πάει ήδη σε παρακαλώ ενημέρωσέ με! :D

 

 

Απ' ότι ξέρω αν έχεις 50 ένσημα μέσα στον προηγούμενο χρόνο σου ανανεώνει αυτόματα το ΙΚΑ το βιβλιάριο σου χωρίς να κάνεις κάτι με τον ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

να κανω κ γω μια ερωτηση ?

δεν ξερω αν ειναι ο καταλληλος χωρος για να γραψω την απορια μου .....

 

λοιπον τον φλεβαρη ληγει η ασφαλεια ικα μου (εμενα κ το παιδιου) ειμαι στο ταμειο αεργειας απο τον ιουνιο του 2011........... πως ανανεωνω την ασφαλεια μου ?

ζηταω κατι απο οαεδ η πρεπει να παω στο ικα?

ευχαριστω !

Καλησπερα θα πατε κανονικα στον ΟΑΕΔ σας και θα παρετε βεβαιωση της επιδοτησης σας και θα πατε μετα στο ΙΚΑ και θ'ανανεωσετε το βιβλιαριο σας κανονικα ...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ευχαριστω agkiolina για αλλη μια φορα!

το αλλαξαν λεει (πολλα αλλαξαν) δεν ζηταμε λεει βεβαιωση επιδοτησης ουτε παμε στο ικα, ερχεται κατευθειαν σπιτι το αυτοκολλητο ...για να δουμε!

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι στον οαεδ νόμιζα ότι χρειάζεται βεβαίωση ανεργίας για να μου ανανεώσουν το βιβλιάριο και πήγα και την πήρα. Ο υπάλληλος του ικα όμως μου είπε ότι χρειάζονται 90 ένσημα μέσα στο 2011 για να κάνεις την ανανέωση τα οποία και είχα οπότε δεν χρειαζόταν καν η βεβαίωση από τον οαεδ.

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

επαναφερω το θεμα μηπως γνωριζετε.ανανεωσα το βιβλιαριο του ικα μεσω οαεδ(3 χρονια ανεργη).πηγα βεβαιωση συν παλαιοτερα ενσημα που ζητησαν.ειπαν οτι με τα ενσημα αυτα με καλυπτουν μεχρι τα 54 αν δεν αλλαξει ο νομος.καλο αυτο.οταν ομως πηγα σπιτι κ ανοιξα το βιβλιαριο ειδα οτι εγραφε απο 1-10-2013 εως μαρτιο του 2014.οτι τι??μεχρι τον οκτωβριο δεν εχω ασφαλεια η ειναι καλλυμενη μεσω οαεδ??(γιατι γραφει οαεδ πανω)ασφαλιζω κ τον μεγαλο μου κ γι αυτον με νοιαζει περισσοτερο.αν γνωριζει καποιος ας μου πει παρακαλω!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

επαναφερω το θεμα μηπως γνωριζετε.ανανεωσα το βιβλιαριο του ικα μεσω οαεδ(3 χρονια ανεργη).πηγα βεβαιωση συν παλαιοτερα ενσημα που ζητησαν.ειπαν οτι με τα ενσημα αυτα με καλυπτουν μεχρι τα 54 αν δεν αλλαξει ο νομος.καλο αυτο.οταν ομως πηγα σπιτι κ ανοιξα το βιβλιαριο ειδα οτι εγραφε απο 1-10-2013 εως μαρτιο του 2014.οτι τι??μεχρι τον οκτωβριο δεν εχω ασφαλεια η ειναι καλλυμενη μεσω οαεδ??(γιατι γραφει οαεδ πανω)ασφαλιζω κ τον μεγαλο μου κ γι αυτον με νοιαζει περισσοτερο.αν γνωριζει καποιος ας μου πει παρακαλω!!

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...