Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΑΛΑ...?


Recommended Posts

κορίτσια γειά σας!

η κόρη μου σε λίγες μέρες χρονίζει. ήδη η γιατρός μας είπε ότι αφού έχουμε καλή ανάπτυξη θα πίνουμε φρέσκο γάλα. δεν υπάρχει λόγος για εμπλουτισμένο.

θα ξεκινήσουμε με όλυμπος και αν δεν της αρέσει θα δοκιμάσουμε τρίκκη...μακάρι να το πετύχουμε εύκολα.

θα ήθελα όλυμπος βιολογικό, αλλά είναι μακράς διαρκείας, οπότε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πινουμε νεσλακ 2 μερες τωρα μια φιλη μου πηγε το παιδι της στο παιδων και ακουσε μια επιμελητρια να ωρυεται σε καποια αλλη κοπελα για τα εμπλουτισμενα γαλατα με σιδηρο που δινουμε στα παιδια μας λεγοντας οτι καταστρεφεται το συκωτι των παιδιων και οτι πλεον εχουν αυξηθει τα περιστατικα ..απο την αλλη τα φρεσκα γαλατα γυρνουν 5-6 φορες ξανα στα εργοστασια για παστεριωση...με θρεπτικα συστατικα αλλοιωμενα τι να πιστεψεις??

 

Αυτό για τα εμπλουτισμένα όντως ισχύει ή είναι ράδιο αρβύλα; Γιατί είναι πολύ σοβαρό. Στο μεταξύ οι μισοί παιδιατροι μετά το χρόνο συστήνουν εμπλουτισμενο είτε σκόνη ή φρέσκο (Advance) για καλύτερο, οι αλλοι μισοί φρέσκο. Τι να προτιμήσεις λοιπόν; Τώρα για την παστερίωση που λες δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα, το ιδανικό θα ήταν να είχαμε μια δικιά μας αγελαδα... Για το εβαπορέ που ρωτάς εγώ θα το έδινα στο παιδί μου αν του άρεσε, ίσα ίσα δεν έχει και γλυκαντικές ουσίες που έχουν τα neslac, noulac, advance κλπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα .ο μικρος μου χρονισε εδω και λιγες μερες οποτε και μας ειπε ο παιδιατρος να αλλαξουμε το γαλα.δεν μου υποδειξε συγκεκριμενη μαρκα απλα μου ειπε φρεσκο.του εδωσα το Ολυμπος γαλα Ζωης.Ο μικρος τρελαινεται γι αυτο.σε 3 λεπτα εχει πιει ολο το μπουκαλι!!!!απλα το ζεσταινω 1,5 λεπτο.

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τα εμπλουτισμένα όντως ισχύει ή είναι ράδιο αρβύλα; Γιατί είναι πολύ σοβαρό. Στο μεταξύ οι μισοί παιδιατροι μετά το χρόνο συστήνουν εμπλουτισμενο είτε σκόνη ή φρέσκο (Advance) για καλύτερο, οι αλλοι μισοί φρέσκο. Τι να προτιμήσεις λοιπόν; Τώρα για την παστερίωση που λες δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα, το ιδανικό θα ήταν να είχαμε μια δικιά μας αγελαδα... Για το εβαπορέ που ρωτάς εγώ θα το έδινα στο παιδί μου αν του άρεσε, ίσα ίσα δεν έχει και γλυκαντικές ουσίες που έχουν τα neslac, noulac, advance κλπ.

 

κοιτα ραδιο αρβυλα δε μπορει να ειναι η επιμελητρια στο παιδων ηταν εξω φρενων με τα εμπλουτισμενα και προφανως θα εχει δει πολλα περιστατικα για να ειναι τοσο αυστηρη..απο την αλλη εχεις δικιο για τους παιδιάτρους μισοι με τις σκονες μισοι με το φρεσκο...μαλλον τα τσεπωνουν γερα απο τις βιομηχανιες δεν εξηγειται αλλιως...θα δοκιμασω να τις δωσω το απλο το νουνου το πληρες (εμπιστευομαι τους Ολλανδους)και θα δω μακαρι να το πιει εξαλλου παιρνει πολλες βιταμινες και σιδηρο απο τις τροφες πλεον ..οποτε νομιζω οτι ισως ολα αυτα τα επεξεργασμενα και εμπλουτισμενα ειναι υπερβολη εχει στηθει για τα καλα μια λαμπρη βιομηχανια marketing για το target group των βρεφων εξαλλου στις μερες μας η εξιδικευση παντα μετραει και πληρωνεται καλα...

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα λίγο προχειρα στο internet για τα εμπλουτισμένα γάλατα, δεν βρήκα κάτι αρνητικό για το συκώτι, μόνο για πιθανό κίνδυνο παχυσαρκίας στο μελλον. Επισης βρήκα αυτό που είναι ενδιαφέρον από το περιοδικό FamilyLife (Του Ευάγγελου Ζουμπανέα, Διαιτολόγου-Διατροφολόγου και της Ιωάννας Κοντελέ, Διατροφολόγου Διαιτολόγου και μέλους της επιστημονικής ομάδας Διατροφή):

"Γάλα ή γιαούρτι εμπλουτισμένο σε σίδηρο ή ασβέστιο:

τα προϊόντα που είναι εμπλουτισμένα σε ασβέστιο παρέχουν μεγαλύτερες ποσότητες σε σχέση με τα αντίστοιχα μη εμπλουτισμένα τρόφιμα. Η κατανάλωση τους ενδείκνυται μόνο στην περίπτωση που το παιδί δεν καταναλώνει τουλάχιστον 3 μερίδες γαλακτοκομικών καθημερινά. Όσον αφορά τα προϊόντα με επιπλέον σίδηρο η κατανάλωσή τους δεν συστήνεται καθώς ο σίδηρος ανταγωνίζεται το ασβέστιο (που βρίσκεται έτσι κι αλλιώς στα γαλακτοκομικά) όσον αφορά την απορρόφησή τους από το έντερο με αποτέλεσμα να μειώνεται η απορρόφηση και των δύο όταν υπάρχει ταυτόχρονη κατανάλωσή τους."

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όταν ήμουν μικρή είχα την τύχη να μεγαλώσω σε χωριό που είχε αγελάδες. έπινα φρέσκο γάλα μέχρι και το γυμνάσιο. κάθε πρωί ένα πιάτο βαθύ με ψωμάκια.

μύριζε γάλα.

όταν δε η μαμά μου έβραζε το γάλα σε κατσαρόλα, για να το βάλει στο ψυγείο, έπιανε από πάνω μια παχιά πέτσα, σκέτη νοστιμιά.

τώρα, όλα μυρίζουν κάπως και φαίνονται νερωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και στα 2 παιδιά μου η παιδίατρος μου είχε συστήσει μετά τη σκόνη το Noulac της ΝΟΥΝΟΥ! Μάλιστα, στην κόρη μου, επειδή είχε τάση να πάρει παραπάνω κιλά (ήταν πολύ αυστηρή σε αυτό το θέμα) με έβαλε σε Noulac από τον 6ο μήνα, επειδή είχε λιγότερη ζάχαρη από τις σκόνες! Ακόμη και τώρα τους δίνω ΝΟΥΝΟΥ Kid! Αρχικά, λόγω ευκολίας, γιατί ξυπνάγανε πολλές φορές τη νύχτα και ζητούσαν γάλα και που να το ζεσταίνεις εκείνη την ώρα (ο σύζυγος έχει απαγορεύσει τα γκαζάκια στο σπίτι, γιατί τα θεωρεί επισφαλή), στη συνέχεια επειδή δεν μου πίνανε το φρέσκο! Μόνο η μικρή μου (ήδη 3) πίνει μερικές φόρες φρέσκο, όταν εκείνη το ζητάει, και μάλιστα κρύο από το ψυγείο (ζεσταμένο δεν της αρέσει).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...