Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΖΗΤΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ.

 

Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ. ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑΚΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΓΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΤΑ... ΓΕΝΙΚΑ ΟΠΟΥ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΗΜΙΣΕΙΣ. ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ.

 

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΙΣΤΟΣ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΙΟ ΓΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΕ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΡΘΙΟΣ....

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?

YN5Cp2.png

 

5Jayp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα zourtakia. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να δει εσενα στην τουαλετα να κανεις κακα σου μηπως και το καταλαβει.Εγω εκανα ετσι στην αρχη για να δει πως χρησιμοποιουμε την λεκανη.Κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω.:oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΖΗΤΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ.

 

Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ. ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑΚΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΓΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΤΑ... ΓΕΝΙΚΑ ΟΠΟΥ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΗΜΙΣΕΙΣ. ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ.

 

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΙΣΤΟΣ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΙΟ ΓΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΕ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΡΘΙΟΣ....

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?

 

εγω λεω να του δωσεις κατι να ζωγραφιζει κ αναγκαστικα θα κατσει!

η δωστου να κανει λεγκο:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.. η κορουλα μου ειναι 23 μηνων ,βγαλαμε τη πανα πριν 5 μερες.. τις 3 πρωτες μερες εκανε τα τσισα της παντου και τα κακα της τα κραταγε πεισματικα και τα εκανε στην βραδυνη της πανα. χτες ολα τα τσισα στο γιογιο κα τα κακα παλι στην πανα. σημερα ομως τα παντα στο γιογιο... ακομα και μετα τον υπνο της ξυπναει στεγνη! την εχω αφησει να με βλεπει στην τουαλετα εδω και καιρο και ολη μερα την ζαλιζω στην κουβεντα πως τα μεγαλα παιδακια δεν κανουν πανω τους τσισα και κακα. δεν την μαλωσα καμια φορα και παντα της μιλαω ηρεμα... οπως ειναι εξυπνα και καταλαβαινουν τοσα ολα πραγματα γιατι να μην καταλαβουν και αυτο οταν τους το πουμε?? υπομονη και επιμονη χρειαζεται πιστευω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια είχαμε κόψει την πάνα από μέσα Ιουλίου και πηγαίναμε μια χαρά. Ακόμα και το βράδυ με φώναζε όταν ήθελε τσίσα ... αλλά τώρα το καλοκαίρι έχουμε αποσυντονιστεί πλήρως. Δεν ξέρω τι έχει πάθει. Μένουμε στο εξωχικό με τη γιαγιά κι εκτός ότι έχει αποσυντονιστεί ο ύπνος της (κοιμάται πολύ λίγο) και το φαγητό της κάνει πολλές φορές και τα τσίσα πάνω της Γενικά άμα δεν της το πω εγώ να πάει (και χρειάζεται και πίεση μερικές φορές) δεν πάει μόνη της με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην τα προλαβαίνει. Τι να κάνω? Θα επανέλθει όταν γυρίσουμε? Έχουμε άλλες 2 εβδομάδες διακοπές!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είχαμε κόψει την πάνα από μέσα Ιουλίου και πηγαίναμε μια χαρά. Ακόμα και το βράδυ με φώναζε όταν ήθελε τσίσα ... αλλά τώρα το καλοκαίρι έχουμε αποσυντονιστεί πλήρως. Δεν ξέρω τι έχει πάθει. Μένουμε στο εξωχικό με τη γιαγιά κι εκτός ότι έχει αποσυντονιστεί ο ύπνος της (κοιμάται πολύ λίγο) και το φαγητό της κάνει πολλές φορές και τα τσίσα πάνω της Γενικά άμα δεν της το πω εγώ να πάει (και χρειάζεται και πίεση μερικές φορές) δεν πάει μόνη της με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην τα προλαβαίνει. Τι να κάνω? Θα επανέλθει όταν γυρίσουμε? Έχουμε άλλες 2 εβδομάδες διακοπές!

 

 

Βερα καλημέρα, σίγουρα θα επανέλθει στο λεώ εγώ που το έζησα.Βέβαια εμένα κυρίως το βράδυ κατουριόταν ενώ είχαμε βγάλει την πάνα γιατι ξυπνούσε στεγνή και ζητούσε μόνη της τσίσα.Τώρα ειναι η δεύτερη εβδομάδα που γυρίσαμε απο τις διακοπές και την είχαμε μόνο ενα δύο ατυχηματάκια στην αρχή τώρα όλα μια χαρά κανονικά και το βράδυ και την ημέρα και τα ανθρωπάκια μας μωρέ διαισθάνονται τα πάντα και πως να το πω αποσυντονίζονται αλλά θα ξαναμπεί σε ρυθμούς μη σε νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω την γνώμη σας!!

 

Αρχές Αυγούστου με την άδειά μου, ξεκίνησα στον μικρό την εκπαίδευση για γιογιό! να διευκρινήσω ότι εδώ και 2 μήνες περίπου το πρωϊ τον βάζω και κάνει τσίσα με το που τον ξυπνάω. Άλλωτε τα κάνει και άλλωτε όχι. Την υπόλοιπη ημέρα δεν καθόταν όμως στο γιο γιό πριν την εκπαίδευση οπότε δεν τον πίεζα. Επίσης κάποιες μέρες την εβδομάδα ξυπνάει στεγνός το πρωϊ. Είπα και εγώ μήπως είναι έτοιμος...

 

Κορίτσια χάος.... 1 εβδομάδα κατούραγε παντού από τις 15 περίπου φορές την ημέρα τις μισές περίπου έκανε στο γιογιο και λιγότερες αφού θα τον έβαζα εγώ όχι από μόνος του. Τις δυο πρώτες μέρες δεν έκανε κακά και ανυσήχησα μήπως τα κρατάει επίτηδες. Δυο φορές πετύχαμε τα κακά στο γιογιό σε μια εβδομάδα όχι επειδή μου τα είπε αλλά επιδή τον βάλαμε. Όλα πήγαν χάλια!! ίσως γιατί είχα την μητέρα μου που κάθε 10 λεπτά τον έβαζε στο γιογιό...θα έσπασαν τα νεύρα του παιδιού...τις περισσότερες φορές έβλεπε μίκυ μάους και έκανε τσίσα. Πολλές φορές στο χωριό (εκεί γινόταν η εκπαίδευση) μου ζητούσε γιογιο μόνο και μόνο για να δεί τον μίκυ!:shock: παρόλα αυτά κάτι έκανε από τσίσα.

 

Τεσπα μετά από μια εβδομάδα σταμάτησα την προσπάθεια γιατί δεν μου ζητούσε από μόνος καθολου τσίσα παρά μόνο όταν ήθελε να δεί dvd (αυτό γινόταν αφού ξαναβάλαμε πάνα) και κακά δεν τα έκανε αν δεν φορούσε πάνα.Τα κάνει και μετά τα λέει. Επειδή δεν θέλω να τον πιέζω το άφησα για λίγο αργότερα. Μάλλον δεν έιναι έτοιμος. Δεν θα έπρεπε σε 1 εβδομάδα να μου ζητήσει μόνος του μια φορά να κάνει τσίσα;Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Τζάμπα ο κόπος...πολύ ταλαιπωρία...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω την γνώμη σας!!

 

Αρχές Αυγούστου με την άδειά μου, ξεκίνησα στον μικρό την εκπαίδευση για γιογιό! να διευκρινήσω ότι εδώ και 2 μήνες περίπου το πρωϊ τον βάζω και κάνει τσίσα με το που τον ξυπνάω. Άλλωτε τα κάνει και άλλωτε όχι. Την υπόλοιπη ημέρα δεν καθόταν όμως στο γιο γιό πριν την εκπαίδευση οπότε δεν τον πίεζα. Επίσης κάποιες μέρες την εβδομάδα ξυπνάει στεγνός το πρωϊ. Είπα και εγώ μήπως είναι έτοιμος...

 

Κορίτσια χάος.... 1 εβδομάδα κατούραγε παντού από τις 15 περίπου φορές την ημέρα τις μισές περίπου έκανε στο γιογιο και λιγότερες αφού θα τον έβαζα εγώ όχι από μόνος του. Τις δυο πρώτες μέρες δεν έκανε κακά και ανυσήχησα μήπως τα κρατάει επίτηδες. Δυο φορές πετύχαμε τα κακά στο γιογιό σε μια εβδομάδα όχι επειδή μου τα είπε αλλά επιδή τον βάλαμε. Όλα πήγαν χάλια!! ίσως γιατί είχα την μητέρα μου που κάθε 10 λεπτά τον έβαζε στο γιογιό...θα έσπασαν τα νεύρα του παιδιού...τις περισσότερες φορές έβλεπε μίκυ μάους και έκανε τσίσα. Πολλές φορές στο χωριό (εκεί γινόταν η εκπαίδευση) μου ζητούσε γιογιο μόνο και μόνο για να δεί τον μίκυ!:shock: παρόλα αυτά κάτι έκανε από τσίσα.

 

Τεσπα μετά από μια εβδομάδα σταμάτησα την προσπάθεια γιατί δεν μου ζητούσε από μόνος καθολου τσίσα παρά μόνο όταν ήθελε να δεί dvd (αυτό γινόταν αφού ξαναβάλαμε πάνα) και κακά δεν τα έκανε αν δεν φορούσε πάνα.Τα κάνει και μετά τα λέει. Επειδή δεν θέλω να τον πιέζω το άφησα για λίγο αργότερα. Μάλλον δεν έιναι έτοιμος. Δεν θα έπρεπε σε 1 εβδομάδα να μου ζητήσει μόνος του μια φορά να κάνει τσίσα;Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Τζάμπα ο κόπος...πολύ ταλαιπωρία...

καλημερα μανουλα, καθε παιδι εχει τον δικο του ρυθμο,,,εμενα η μια την εκοχε σε μια εβδομ, κ η αλλη με ταλαιπωρησε 3,5 μηνες...μην απογοητευεσαι κ μην το πιεζεις θα στο πουν κ αλλες, συνεχισε να το ρωτας να το πηγαινεις κ καποια μερα ξαφνικα θα δεις οτι ο κοπος σου επιασε τοπο,,,,απλα μπορει να ειναι μια εβδομαδα μπορει κ παραπανω

θελει υπομονη απο εσενα....εγω να δεις τι εχω τραβηξει.....θελει το χρονο του κ εσυ θα το βοηθησεις με την υπομηνη κ επιμονη σου..μιλα του σαν να το εχει κανει ηδη...θα δεις ..πιανει

μανουλες

χθες ηταν η πρωτη μερα που δεν εκανε τιποτα μα τιποτα επανω της, ουτε το βραδυ ..λετε να εγινε το θαυμα?????

τελικα μαλλον θα μας παρουν στον σταθμο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλα, καθε παιδι εχει τον δικο του ρυθμο,,,εμενα η μια την εκοχε σε μια εβδομ, κ η αλλη με ταλαιπωρησε 3,5 μηνες...μην απογοητευεσαι κ μην το πιεζεις θα στο πουν κ αλλες, συνεχισε να το ρωτας να το πηγαινεις κ καποια μερα ξαφνικα θα δεις οτι ο κοπος σου επιασε τοπο,,,,απλα μπορει να ειναι μια εβδομαδα μπορει κ παραπανω

θελει υπομονη απο εσενα....εγω να δεις τι εχω τραβηξει.....θελει το χρονο του κ εσυ θα το βοηθησεις με την υπομηνη κ επιμονη σου..μιλα του σαν να το εχει κανει ηδη...θα δεις ..πιανει

μανουλες

χθες ηταν η πρωτη μερα που δεν εκανε τιποτα μα τιποτα επανω της, ουτε το βραδυ ..λετε να εγινε το θαυμα?????

τελικα μαλλον θα μας παρουν στον σταθμο

 

Μπράβο σας αγγελάκια, πάτε πολύ καλά εσείς! έχετε πρόβλημα με τον σταθμό για την πάνα;

 

Και εγώ για αυτό έκανα απόπειρα εκπαίδευσης γιατί μου είχαν πέι να τον ξεκινήσω. Τώρα που θα ξεκινήσουμε τον Σεπτέμβριο θα δούμε...τι να κάνω αν δεν είναι έτοιμο το παιδί; κρατούσε τα κακά επάνω του! πιστέυω ότι μόνος του θα τα κόψει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλή μου g.stone !!! θα έλεγα να κάνεις delete και reload :lol::lol: εννοώ άστον μερικές μέρες και ξεκίνα από τα βασικά ξανά :roll::roll: και εγώ έχω προβληματιστεί πολύ, αφενός η μικρή είναι στην εξοχή με την γιαγιά της που μέχρι τώρα είχε και δεύτερο παιδί να "κουμαντάρει" οπότε δεν είχαμε και μεγάλη πρόοδο αφετέρου ήταν μέρες που τα πήγαινε μια χαρά (φαντάσου την έβαζα στο αυτοκίνητο για να πάμε μπάνιο με το βρακάκι της) από την άλλη ήταν μέρες που δεν προλάβαινα να αλλάζω εσώρουχα (το παιχνίδι ήταν ποιο ενδιαφέρον από τα τσίσα) :roll::roll:

Ένα κόλπο που χρησιμοποιούσα όταν αρνιόταν να πάει για τσίσα και έδειχνε να πιάνει ήταν να βάζω την αγαπημένη της κούκλα να κάνει τσίσα μετά ήθελε και αυτή

Το ενθαρρυντικό είναι ότι η άχρηστη μάνα (για μένα μιλάω ντε):oops: ξέχασε το γιογιο του παιδιού στο σπίτι φεύγοντας,:oops: οπότε η μικρή έμαθε να τα κάνει κανονικά στην τουαλέτα με το παιδικό καπάκι βλέποντας και την ξαδέλφη της :roll:

Τα κακά πότε τα έλεγε πρίν, πότε μόλις τα έκανε ...........

Ερώτηση στους βρεφονηπιακούς βοηθάνε με την πάνα? και από πότε αρχίζουν? εμένα δεν μου είπαν τίποτα φοβάμαι ότι θα μας πάνε πάλι πίσω όπως πέρσι με τις στερεές (καλά δεν με χάλασε αυτό)

Link to comment
Share on other sites

AGE μου; τι κάνεις βρε ψυχή;

 

Θα ξαναπροσπαθήσω σε 1-2 μήνες πάλι ωστόσο αν μου ζητάει καλώς. Θα του το υπενθυμίζω και εγώ χαλαρά και όπως πάει. Μου ζητάει μερικές φορές γιογιό για να δεί τον μίκυ οπότε ελπίζω...το έκανα και γώ αυτό με την κούκλα. Πήρα τον αγαπημένο του μίκυ του και του είπα: κοίτα ο μίκυ κάνει τσίσα στο γιογιό και ξέρεις τι έκανε; τον πέταξε στην μπανιέρα!!!:shock:

 

Στον σταθμό την άνοιξη που είχα ρωτήσει μου είχαν πεί ότι στο μεταβρεφικό τμήμα που θα είναι ο Δημητράκης μου από Σεπτέμβριο από 2,5 ετών δηλαδή , καλό θα είναι να ξεκινήσει το καλοκαίρι εκπαίδευση. Εκεί το αφήσαμε. Της λέω της διευθύντριας : αν είμαστε στην διάρκεια της εκπαίδευσης όταν ξεκινήσει ο σταθμός τι γίνεται; και μου λέει ε θα το βοηθήσουμε το παιδί...

 

Τι να βοηθήσουν; εμένα ο δικός τα έκανε μπάχαλο!!!πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνει. Πρέπει να σκεφτώ και αυτό δηλαδή...έχει γούστο να μην τον πάρουν...εχτές περάσαμε έξω απο το σταθμό και άρχισε να κλαίει! έχω να σκεφτώ και την προσαρμογή πάλι!! έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας αγγελάκια, πάτε πολύ καλά εσείς! έχετε πρόβλημα με τον σταθμό για την πάνα;

 

Και εγώ για αυτό έκανα απόπειρα εκπαίδευσης γιατί μου είχαν πέι να τον ξεκινήσω. Τώρα που θα ξεκινήσουμε τον Σεπτέμβριο θα δούμε...τι να κάνω αν δεν είναι έτοιμο το παιδί; κρατούσε τα κακά επάνω του! πιστέυω ότι μόνος του θα τα κόψει.

Tα παιδια λαμβανουν τις πληροφοριες που τους δινεις κ οταν ειναι ετοιμα οργανικα κανουν πραξη οτι τους εχεις πει...αυτο καταλαβα εγω..απο τον μαρτιο τυρανιεμαι...μαλλον η μικρη δεν ηταν ετοιμη αλλα το συνεχισα...

πριν 2 εβδομ ζωγραφισαμε το σχολειο με τα παιδακια τις κουνιες τις δασκαλες το κολλησαμε πανω απο το γιογιο ..κ καλα μας βλεπει η κυρια....πριν 2 μερες εγινε η μεταλαξη χα χα

απο μονη της στα καλα καθουμενα...κ το βραδυ με ξυπναει οταν θελει τσισα...απλα θελει υπενθημηση απο εμας συχνα κατα την διαρκει της μερας...κ θα δεις μονο του θα πηγαινει μια μερα ξαφνικα

ευλογιμενη μερα....

πιστευω οτι πολλα παιδια δεν θα ειναι εντελως ετοιμα οταν ανοιξουν οι σταθμοι...παντα υπαρχουν ατυχηματα ακομα κ σε παιδια που εχουν κοψει την πανα μηνες πριν....οποτε κ οι δασκαλες πιστευω να ειναι ανεκτηκες τουλαχιστον τον πρωτο μηνα...κ μην ξεχνας οτι τα παιδια τα παιρνουν λιγα λιγα στον σταθμο οχι ολα μαζι 1 τουμηνα οποτε ισως εχεις περισσοτερο χρονο για την πανα...νομιζω πανε αλφαβητικα.....μεχρι την τελευταια εβδ. εχουν παει ολα

 

καλη επιτυχια κ οχι αγχος

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.

ΤΑ ΔΙΚΙΜΑΣΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΙΠΟΤΕ. ΑΠ' ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΙΣΤΟΣ.....

 

ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΑ ΤΣΙΣΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ 10 ΝΥΧΤΕΣ ΜΕ ΣΤΕΓΝΗ ΠΑΝΑ!!!

YN5Cp2.png

 

5Jayp2.png

Link to comment
Share on other sites

zioyrtakia, κι εμεις μια απο τα ιδια.. με τα τσισα ξεμπερδεψαμε εδω κι 2 μηνες περιπου. τωρα το παλευω για την πανα του υπνου, αλλα κοιμαται κατι 3ωρα το μεσημερι και δεν μπορει ο καψερος.. αλλα για τα κακα φωναζει.... βαλε μου παμπεσ μαμααααα...... εχω απελπιστει.. τι καινουριο γιογιο- αμαξακι πηραμε.. τι στο χωριο στην αυλη... τιποτα...

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κοριτσακια, αλλαξατε εσεις, ηρθαν καινουργιες, φυγαν οι παλιες, κ εγω ακομα εδω να λεω τον πονο μου!

τελος ιουλιου σας εγραφα οτι τσεκαρει αν θελει κ βρεχει το βρακακι της, τελος αυγουστου εξακολουθει το ιδιο σκηνικο. με μια εξαιρεση-αν βαριεται πολυ, ανοιγει τα ποδια κ με συνοπτικες τα αμολαει οπου να'ναι, σε καφετερια, στο πεζοδρομιο, στη πλατεια.. δεν κολλαει... δεν πειθεται με τπτ! εχω εξαντληθει. θα μου μεινει στουρναρι το παιδι, δεν θα το παιρνουν στα μεγαλα προνηπια, λογω αυτου του πραγματος! πως αλλιως να της το πω? διαβασα κ το τραγουδακι θα το κανουμε κ αυτο...αιντε να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ Η ΜΟΝΗ ΕΛΠΙΔΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΑΠΟ ΣΕΜΠΤΕΜΒΡΗ ΠΑΙΔΙΚΟ.... ΞΕΡΩ ΟΙΤ ΒΟΗΘΑΝΕ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΟΤΑΝ ΔΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΖΗΛΕΨΕΙ....

 

ΟΜΟΡΦΑΚΙΑ ΕΓΩ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ) ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΝΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΜΕΤΑ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΙΜΗ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΕΧΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ 3 ΚΑΙ 5. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΤΑ ΕΚΟΨΕ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙ ΚΑΙ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 ΑΚΟΜΑ ΠΑΙΔΕΥΕΤΕ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ....

YN5Cp2.png

 

5Jayp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν βγαινουμε καμια φορα εξω, πού κανουμε τα τσισα μας; π.χ. αν παμε σε ενα εστιατοριο/ταβερνα...ή παιδοτοπο.. εμπιστευεστε τις τουαλετες; ακομη κ αν την κραταω σε αρκετη αποσταση απο την λεκανη, κ παλι φοβαμαι..

Link to comment
Share on other sites

omorfakia

 

μην τρελλαινεσαι

ολες τα περασαμε αυτα...σου φερνει κατι σαν τρελλα οταν δεν βλεπεις προοδο...τα εχω περασει κ πολυ ασχημα με την μια...μην ανησυχεις θα βρει το ρυθμο της, εμενα 3,5 μηνες αυτο εκανε ειχα τρελαθει εντελως,,,,,απλα να της το θυμιζεις να της λες για το σχολειο κ για οτιτην ενδιαφερει, κ θα δεις καποια στιγμη θα παρει μπρος απο μονη της...υπομονη

 

agalia

κρατα γιογιο μαζι σου, μην ντρεπεσε....για το καλο του παιδιου...εγω το εχω μονιμα στο αμαξι

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ξεκινήσει τη διαδικασία...

 

Οχι με ιδιαίτερη επιτυχία, αλλά οκ, δεν έχει γίνει ακόμα ούτε δυο χρονών...

 

Μπορείτε να μου πείτε πού μπορώ να αγοράσω εκπαιδευτικά βρακάκια?

 

Νομίζω οτι αυτά θα μας βοηθήσουν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ξεκινήσει τη διαδικασία...

 

Οχι με ιδιαίτερη επιτυχία, αλλά οκ, δεν έχει γίνει ακόμα ούτε δυο χρονών...

 

Μπορείτε να μου πείτε πού μπορώ να αγοράσω εκπαιδευτικά βρακάκια?

 

Νομίζω οτι αυτά θα μας βοηθήσουν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

πολυ καλα κανεις κ την ξεκινας σιγα σιγα

εγω δεν τα χρησημοποιησα αλλα νομιζω στο mothercare θα σου απαντησουν κ αλλες μανουλες

 

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ξεκινήσει τη διαδικασία...

 

Οχι με ιδιαίτερη επιτυχία, αλλά οκ, δεν έχει γίνει ακόμα ούτε δυο χρονών...

 

Μπορείτε να μου πείτε πού μπορώ να αγοράσω εκπαιδευτικά βρακάκια?

 

Νομίζω οτι αυτά θα μας βοηθήσουν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Mothercare σίγουρα.http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=en|el&u=http://www.mothercare.com/Mothercare-trainer-pants-White-3pk/dp/B000M88KBQ%3F_encoding%3DUTF8%26

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

Έχουμε κι εμείς πρόβλημα με την πάνα.

Η κόρη μου θα γίνει 3 μηνών τέλος Νοέμβρη. Σε όλα της ήταν πρώτη (τη συγκρίνω με το γιο μου που έχει κλείσει τα 4). Πολύ νωρίς άρχισε να τρώει μόνη της, να ντύνεται μόνη της, να πηγαίνει στη λεκάνη για τα τσίσα. Ούτε το βράδυ δεν τα κάνει πάνω της. Όμως έχουμε πρόβλημα με τα κακά. Τα κάνει πάντα στο βρακί. Την έχω μαλώσει, την έχω πάρει με το καλό, τίποτα. Κρύβεται σε μια γωνιά και τα κάνει. Μετά έρχεται και μου λέει μυστικά ότι έκανε κακά (που σημαίνει ότι καταλαβαίνει ότι είναι λάθος). Ένα δυο-φορές που την πήρα χαμπάρι και την έτρεξα στη λεκάνη, της κόπηκαν. Για το λόγο αυτό κι επειδή είναι δυσκοίλια ακόμα κι όταν καταλαβαίνω ότι τα κάνει πάνω της την αφήνω.

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου θα γίνει 3 μηνών τέλος Νοέμβρη.

σιγουρα εννοεις ετων...αλλιως ειναι το παιδι θαυμα!

 

Γιογιο δεν εχετε? γιατικατευθειαν λεκανη?

αν εχετε μπορεις να τη βαζεις τις ωρες που συνηθιζει να τα κανει 1-2 φορες τη μερα με ενα σκαμνακι+βιβλιο η κατι αλλο επανω για να απασχολειται και την αφηνεις εκει.οχι μεσα στο μπανιο μονη της ομως...αν τη βαζεις στο μπανιο μπορει να καταλαβαινει πως τα κακα της παιρνουν πιο πολυ χρονο και δε θελει να κατσει τοση ωρα εκει γιαυτο αρνειται...εμεις το χουμε σε κοινη θεα στο σαλονι και καθεσαι παρεα και περιμενεις... εμεις της καναμε κ καλα σφιξου σφιξου να κανεις κακα και της καναμε τον ηχο που σφιγομαστε η της ελεγα "να σου τριψω τη κοιλιτσα να φυγουν τα κακα"? και τη χαιδευα-πιεζα στη κοιλιτσα....τωρα η κορη μου παιρνει βιβλιο διαβαζει κ τα κανει αν και βεβαια εμας μας τα λεει καιρο τωρα συνεχιζω να τη βαζω κ να της δινω βιβλιο, και μαλιστα μου το ζηταει κ αυτη. εκτος κι αν τη περιμενει παιχνιδι οποτε τρεχει σα σφαιρα κανει και φευγει. το ιδιο κ τα τσισα.

Ενα αλλο που της κανει ο μπαμπας της ειναι να της λεει "κατσε στο γιογιο και κανε μου ενα κροκοδειλο" και μολις τα κανει αναλογα με το σχημα τα λεμε και αλλο ζωο (πιιιιιιιιιιιιιιιφ)...αυτη προσπαθει να ικανοποιησει το μπαμπα της και τα κανει!:oops::oops::oops::oops::oops::oops:

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για δώστε μου κάποια συμβουλή.Η μικρή ένα διάστημα πρίν φύγουμε για διακοπές και στην αρχή των διακοπών μας έιχε μερικά ατυχήματακια το βράδυ και κοιμοταν ατάραχη κατουρημένη χωρίς να το καταλαβαίνει.

Τώρα το Σάββατο την αφήσαμε μετά απο κάνα 2μηνο με την μαμά μου και πήγαμε για ποτάκι με τον σύζυξ.Λοιπόν απο εκείνη την μέρα η μικρή μάλλον έχει τρελλό πισωγύρισμα συνέχεια κατουριέται το βράδυ πάνω της και εχτές έτυχε κάποια στιγμή μέσα σε μιά ώρα να αλλάξει 7βρακάκια.:shock::shock::shock::shock:Είναι δυνατόν θα κάνουμε εξετάσεις αύριο ούτως η αλλώς ούρων και αίματος και ελπίζω να μην έχει κάποιο πρόβλημα στα ούρα όμως συνέχεια με ρωτάει αν θα φύγω ξανά αν θα πάω στο "Ταμ τουμ¨(Της το λέγαμε για πλάκα)και συνέχεια μου λεει ότι το βράδυ θέλει να πηγαίνω να την φυλάω και να την βάζω να κατουράει για να μην ειναι μούσκεμα.:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...