Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ VS ΔΗΜΟΣΙΟΥ


BOB

Recommended Posts

Εμενα παντως μου φαινεται τραβηγμενο να υπαρχει τετοια γραμμη,,,

Υποθετω οτι το τι θα γινει εξαρταται απο τις δυνατοτητες του συνολου της ταξης αλλα δεν νομιζω οτι επισημα τους βαζουν ορια. Βεβαια οι περισσοτεροι λενε οτι τα παιδια θα μαθουν να διαβζουν στην Α δημοτικο... Δηλαδη στα ιδιωτικα που λετε μαθαινουν να διαβαζουν απο το νηπιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, έχω φίλες μου που τα δικά τους είχανε μάθει. Εξαρτάται κι από το παιδί βέβαια, αλλά το ζήτημα είναι πως, στα ιδιωτικά, κινούνται προς αυτή την κατεύθυνση, ενώ στα δημόσια δεν προσπαθούνε καν. Ούτε το αλφάβητο! Κι έχω ακούσει από πολλές πηγές πως αυτή είναι η επίσημη γραμμή του Υπουργείου.

Link to comment
Share on other sites

Η ανάγνωση δεν γίνεται στο νηπιαγωγείο όπως την έχουμε οι πιο παλιοί στο μυαλό μας.

δεν μαθαίνουν τα παιδιά το αλφάβητο σαν ποίημα (ούτε και στο δημοτικό το κάνουν αυτό), αλλά μαθαίνουν να αναγνωρίζουν λέξεις, κάνουν φωνολογικές ασκήσεις όπου το παιδί μαθαίνει τον "ήχο" του κάθε συμβόλου-γράμματος κλπ κλπ

 

Με το που θα πάει στην πρώτη θα έχει το κατάλληλο υπόβαθρο για να περάσει στην ανάγνωση (αν και δεν τους βάζουν ανάγνωση από την π΄ρωτη μέρα, αλλά πάει σταδιακά το πράγμα).

 

Το νηπιαγωγείο με την ύλη του (τους στόχους που έχει, γιατί δεν υπάρχουν βιβλία και συγκεκριμένη ύλη που πρέπει να "βγει", αλλά στόχοι που πρέπει να επιτευχθούν) είναι υπεραρκετό για να πάει το παιδί στην π΄ρωτη δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Παραπλήσια διλλήματα είχα με την αρχή της χρονιάς…

Και διάλεξα τον παιδικό – νηπιαγωγείο, …. Και το μετάνιωσα πικρά (μου τα χε πει η emmaki, αλλά πού μυαλό…)

Εγώ το έκανα γιατί η ομάδα ΗΤΑΝ εξαιρετική, με διαβεβαίωσαν πως ακολουθείται το ίδιο πρόγραμμα με του νηπιαγωγείου, η κόρη μου ήταν πολύ μικρή (γεννημένη τελευταία εβοδμάδα του 2008), θεώρησα ότι θα ήταν καλύτερα να μείνει στο οικείο περιβάλλον, με τις τόσο καλές νηπιαγωγούς, στο δημόσιο που υπαγόμαστε μου είχαν πει ότι θα έπαιρναν μόνο 3 προνήπια (τελικά πήραν 11) και έτσι την πάτησα την μπανανόφλουδα…

Έλα όμως που από τον Νοέμβριο ήρθαν τα πάνω κάτω…. Έφυγε η ψυχή του σταθμού, ήρθε η «εγώ είμαι η διευθύντρια και σας λέω τους κανονισμούς και τέλος» πρόγραμμα δεν ακολουθείται, το παιδί έχει θέμα, και δουλειά δεν γίνεται σωστά… και τελικά οι περισσότερες είναι βρεφονηπιοκόμοι και όχι νηπιαγωγοί… ακόμη χειρότερα η δασκάλα της φεύγει από την τάξη για μία ώρα και την ημέρα, απολύτως δικαιολογημένα, αλλά τι να το κάνεις που τα παιδιά έχουν μείνει τραγικά στάσιμα….

Τώρα βλέπω τα παιδάκια φιλενάδων μου που πάνε στα δύο δημόσια νηπιαγωγεία της περιοχής μας, και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο… καμία σχέση η μία δουλειά με την άλλη…

Ότι και να κάνουν οι παιδικοί, είναι παιδικοί. Τα μεγαλύτερα συγχρωτίζονται ΜΟΝΟ με μικρότερα, και μένουν πίσω.

Τώρα προσπαθώ εγώ να παίξω την νηπιαγωγό και να εμπλουτίσω τις γνώσεις του παιδιού (μέχρι στιγμής έχουν κάνει λίγους αριθμούς μόνο, αν και σε κάθε γιορτή μου φέρνει επαγγελματικές χειροτεχνίες που ετοιμάζει η δασκάλα – αναρωτιέμαι γιατί, αλήθεια, αυτό είναι παιδαγωγική δουλειά?) έτσι ώστε μέχρι του χρόνου να μάθει τουλάχιστον να αναγνωρίζει οπτικά αριθμούς, γράμματα, να έχει μια αίσθηση των ήχων και να μην νιώθει άσχημα όταν θα βρεθεί ανάμεσα σε μία τάξη που τώρα κάνει εργασίες κάθε εβδομάδα…

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ανάγνωση δεν γίνεται στο νηπιαγωγείο όπως την έχουμε οι πιο παλιοί στο μυαλό μας.

δεν μαθαίνουν τα παιδιά το αλφάβητο σαν ποίημα (ούτε και στο δημοτικό το κάνουν αυτό), αλλά μαθαίνουν να αναγνωρίζουν λέξεις, κάνουν φωνολογικές ασκήσεις όπου το παιδί μαθαίνει τον "ήχο" του κάθε συμβόλου-γράμματος κλπ κλπ

 

Με το που θα πάει στην πρώτη θα έχει το κατάλληλο υπόβαθρο για να περάσει στην ανάγνωση (αν και δεν τους βάζουν ανάγνωση από την π΄ρωτη μέρα, αλλά πάει σταδιακά το πράγμα).

 

Το νηπιαγωγείο με την ύλη του (τους στόχους που έχει, γιατί δεν υπάρχουν βιβλία και συγκεκριμένη ύλη που πρέπει να "βγει", αλλά στόχοι που πρέπει να επιτευχθούν) είναι υπεραρκετό για να πάει το παιδί στην π΄ρωτη δημοτικού.

 

Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Στο συγκεκριμένο νηπιαγωγείο (και σε πολλά ακόμα, βέβαια) οι νηπιαγωγοί τα κάνουν αυτά σε τόσο ελάχιστο βαθμό, που στην ουσία, είναι σαν να μην τα κάνουν καθόλου. Υπήρχαν κάποιες τέτοιες εργασίες, από το σύνολο που μας παρέδωσαν στο τέλος τις χρονιάς, αλλά, ειλικρινά, για μια ολόκληρη χρονιά, απειροελάχιστες.

 

Δεν θέλω να δώσω λάθος εντύπωση, τις εκτιμώ εξαιρετικά και τις 2 και σαν ανθρώπους και σαν παιδαγωγούς και μου άρεσαν πάρα πολύ οι δραστηριότητες και οι εκδρομές που επέλεγαν. Από κοινωνικής άποψης, είδα ένα άλμα ανάπτυξης στο γιο μου, πήγαινε κάθε μέρα χαρούμενος και ακόμα τρέχει να τις αγκαλιάσει και να τις φιλήσει, όποτε τις συναντάει - αυτό για μένα λέει πάρα πολλά. Νομίζω πως έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο να αγαπήσει το παιδί το σχολείο και τους είμαι ευγνώμων. Μόνο που τα έβγαζαν πέρα καθημερινά με 26 θηρία, ήταν για μένα ένας άθλος.

 

Δεν είχα αυτόν τον προβληματισμό με τον μεγάλο μου, γιατί 1)δεν του άρεσε ο παιδικός, γενικώς 2)είναι γεννημένος Φεβρουάριο, από τα "μεγάλα" δλδ παιδιά της τάξης και 3) είναι παιδί που θα καθίσει κοντά μου να του μάθω πράγματα. Με τον μικρό αντιμετωπίζω μια διαφορετική κατάσταση. Είναι γεννημένος Οκτώβριο, είναι πολύ πιο "μωρό" στη συμπεριφορά, στο λεξιλόγιο, στα πάντα, σε σύγκριση με τον αδελφό του και προτιμάει, παντού και πάντα, το παιχνίδι. Πέραν του ότι, με τα διαβάσματα του μεγάλου, ο χρόνος που μπορώ να του αφιερώσω, σε μαθησιακό επίπεδο, έχει μειωθεί σημαντικά. Είμαι βέβαιη δλδ πως είναι από τα παιδιά που, αν δεν βοηθηθούν από το σπίτι και πάνε στην πρώτη με την ύλη του νηπιαγωγείου, θα δυσκολευτούνε τρομερά.

 

Όταν μιλάω για το αλφάβητο, δεν εννοώ πως πρέπει ντε και καλά να το μάθουν απ' έξω, αλλά, έστω, να μάθουν να αναγνωρίζουν να να γράφουν τα γράμματα και τους αριθμούς. Δε μου φαίνεται κάτι το υπερβολικό για νηπιαγωγείο. Στην πρώτη η ύλη τρέχει και είδα πολλά, πολλά παιδάκια (το τμήμα μας εξακολουθεί να είναι στα 25) να μένουν πίσω.

 

Παραπλήσια διλλήματα είχα με την αρχή της χρονιάς…

Και διάλεξα τον παιδικό – νηπιαγωγείο, …. Και το μετάνιωσα πικρά (μου τα χε πει η emmaki, αλλά πού μυαλό…)

Εγώ το έκανα γιατί η ομάδα ΗΤΑΝ εξαιρετική, με διαβεβαίωσαν πως ακολουθείται το ίδιο πρόγραμμα με του νηπιαγωγείου, η κόρη μου ήταν πολύ μικρή (γεννημένη τελευταία εβοδμάδα του 2008), θεώρησα ότι θα ήταν καλύτερα να μείνει στο οικείο περιβάλλον, με τις τόσο καλές νηπιαγωγούς, στο δημόσιο που υπαγόμαστε μου είχαν πει ότι θα έπαιρναν μόνο 3 προνήπια (τελικά πήραν 11) και έτσι την πάτησα την μπανανόφλουδα…

Έλα όμως που από τον Νοέμβριο ήρθαν τα πάνω κάτω…. Έφυγε η ψυχή του σταθμού, ήρθε η «εγώ είμαι η διευθύντρια και σας λέω τους κανονισμούς και τέλος» πρόγραμμα δεν ακολουθείται, το παιδί έχει θέμα, και δουλειά δεν γίνεται σωστά… και τελικά οι περισσότερες είναι βρεφονηπιοκόμοι και όχι νηπιαγωγοί… ακόμη χειρότερα η δασκάλα της φεύγει από την τάξη για μία ώρα και την ημέρα, απολύτως δικαιολογημένα, αλλά τι να το κάνεις που τα παιδιά έχουν μείνει τραγικά στάσιμα….

Τώρα βλέπω τα παιδάκια φιλενάδων μου που πάνε στα δύο δημόσια νηπιαγωγεία της περιοχής μας, και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο… καμία σχέση η μία δουλειά με την άλλη…

Ότι και να κάνουν οι παιδικοί, είναι παιδικοί. Τα μεγαλύτερα συγχρωτίζονται ΜΟΝΟ με μικρότερα, και μένουν πίσω.

Τώρα προσπαθώ εγώ να παίξω την νηπιαγωγό και να εμπλουτίσω τις γνώσεις του παιδιού (μέχρι στιγμής έχουν κάνει λίγους αριθμούς μόνο, αν και σε κάθε γιορτή μου φέρνει επαγγελματικές χειροτεχνίες που ετοιμάζει η δασκάλα – αναρωτιέμαι γιατί, αλήθεια, αυτό είναι παιδαγωγική δουλειά?) έτσι ώστε μέχρι του χρόνου να μάθει τουλάχιστον να αναγνωρίζει οπτικά αριθμούς, γράμματα, να έχει μια αίσθηση των ήχων και να μην νιώθει άσχημα όταν θα βρεθεί ανάμεσα σε μία τάξη που τώρα κάνει εργασίες κάθε εβδομάδα…

 

Πίκρα...ήσουν πολύ άτυχη. Λυπάμαι πολύ. :(

 

Πάντως ο σταθμός στον οποίο αναφέρομαι εγώ είναι ιδιόκτητος, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει διευθύντρια και οι κοπέλες που δουλεύουν στο τμήμα νηπίων-προνηπίων είναι πάνω από 5 χρόνια εκεί, σίγουρα (το ξέρω γιατί βρίσκεται σχεδόν κάτω από το σπίτι μου και τις βλέπω). Η ίδια η νηπιαγωγός μας έστελνε τα παιδιά της σε αυτόν τον παιδικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγγελίνα,

και εγώ την τελευταία χρονιά που δούλευα σε νηπιαγωγείο στο φάκελο των παιδιών είχα ελάχιστες φωτοτυπίες. Το τονίζω το ελάχιστες.

 

Κάθε μέρα, όμως, έγραφαν τη μέρα, την ημερομηνία, το μήνα, τη χρονιά, τον καιρό (2 ή 3 παιδιά), γράφαμε γράμματα όπου ήταν να κάνουμε επίσκεψη (εγώ τα έγραφα και τα παιδιά τα αντέγραφαν), κάναμε προσκλήσεις για τις γιορτές που τις έγραφαν τα παιδιά, κάναμε δώρα σε ανθρώπους που βοήθησαν στην "παραγωγή" των εκδηλώσεων μας που περιείχαν κειμενάκια γραμμένα από τα παιδιά....όλα αυτά ήταν ασκήσεις γραφφής και ανάγνωσης που όμως δεν φαινόταν πουθενά και κάποιος σίγουρα θα έλεγε ότι δεν έκανα τίποτα (το είπαν κιόλας αρκετοί).

Επίσης, πήραμε μέρος σε προγράμματα της UNICEF, επικοινωνήσαμε μέσω skype με συγγραφείς των οποίων τα βιβλία διαβάζαμε στο σχολείο, κάναμε δικά μας βιβλία, δικά μας έμμετρα κέιμενα για γιορτές κλπ κλπ

 

Όλα αυτά, ξαναλέω, δεν φάνηκαν κάπου. Και όμως έγιναν....

 

Στο φάκελο υπήρχαν Α4 με κείμενα που έγραφαν τα παιδιά, υπήρχαν ασκήσεις μαθηματικών μέσω ζωγραφικής (όχι φωτοτυπίες), υπήρχαν ζωγραφιές, υπήρχαν χειροτεχνίες των παιδιών (και μόνο, εγώ δεν έπιασα ποτέ ψαλίδι για να βοηθήσω), υπήρχαν CD με την εξέλιξη του προφορικού λόγου του κάθε παιδιού από ηχογραφήσεις που γινόταν μέσα στην τάξη, υπήρχαν ζωγραφιές κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην α' δημοτικού φαίνεται η δουλειά του νηπιαγωγείου. Αν τα παιδιά θα έρθουν εντελώς ακατέργαστα, αν θα έχουν υπερασχοληθεί και στραβομάθει πράγματα, αν θα έχουν μάθει να είναι μαθητές, αν παραμένουν νήπια κλπ.

Στην τάξη του γιού μου, α' δημοτικού, επειδή τα παιδιά έρχονται από διάφορα νηπιαγωγεία, δημόσια ή ιδιωτικά, είναι φανερό που έχει γίνει δουλειά. Εγώ τον δεύτερο θα τον πάω σε δημόσιο νηπιαγωγείο, ξέρω όμως ότι υπάρχουν εξαιρετικά ιδιωτικά νηπιαγωγεία, απλά δεν είναι κοντά μας και δεν θέλω να το ταλαιπωρήσω το παιδί, έχω ακούσει και για το δημόσιο της γειτονιάς μας τα καλύτερα (θα έχω και έναν άνθρωπο stand by για τις μέρες που δεν θα μπορεί να έρχεται η δασκάλα:wink:.

Link to comment
Share on other sites

Maya, τον μεγάλο σου, πού τον είχες πάει; Και πώς τα πηγαίνει στην πρώτη;

 

Εγώ δε μετάνιωσα σε καμία περίπτωση που ο μεγάλος πήγε στο δημόσιο νηπιαγωγείο με το κλασσικό ωράριο. Έχω εξηγήσει τους λόγους. Δεν δυσκολεύτηκε το παιδί πουθενά. Με τον μικρό προβληματίζομαι, αλλά και γενικότερα - κι εξήγησα πάλι τους λόγους...

 

emmaki, τα ίδια πάνω κάτω που περιγράφεις είδα στο νηπιαγωγείο μας. Δεν λέω πως δεν είναι αξιόλογα. Ωστόσο, θα μου επιτρέψεις να επιμείνω - για ένα παιδί που δεν έχει ή δεν δέχεται βοήθεια από το σπίτι, δεν είναι σε καμια περίπτωση αρκετά κι αυτό φάνηκε φέτος στην πράξη. Υπήρχανε παιδάκια που δεν ξέρανε ούτε τα φωνήεντα (να τα αναγνωρίζουνε, πολύ περισσότερο να τα γράφουνε). Για να μη μιλήσω για τα αλλοδαπά, που οι γονείς τους και να θέλουν, δε μπορούν να τα βοηθήσουν οι άνθρωποι. Ένα κοριτσάκι συγκεκριμένα, δεν ήξερε ούτε πώς λέγονται τα χρώματα στα ελληνικά.

 

Δε λέω πως φταίνε οι νηπιαγωγοί. Εφόσον αυτή είναι η εντολή του Υπουργείου και έχουν και τη σύμβουλο πάνω από τα κεφάλια τους, εγώ θα είμαι ο τελευταίος άνθρωπος στη γη που θα τις φέρω σε δύσκολη θέση. Παρ' όλα αυτά, το γεγονός παραμένει: Είναι, κατά τη γνώμη μου, οξύμωρο να μην έχουν μια υποτυπώδη ύλη να καλύψουν στα νήπια και να ζητάνε ξαφνικά στην επόμενη τάξη τα παιδιά να έχουν εμπεδώσει μέσα σε 3 μήνες όλη την αλφαβήτα και να διαβάζουν. Κι η ίδια η νηπιαγωγός μας το έχει παραδεχτεί σε ιδιωτικές συζητήσεις μας, εμμέσως πλην σαφώς.

Link to comment
Share on other sites

 

emmaki, τα ίδια πάνω κάτω που περιγράφεις είδα στο νηπιαγωγείο μας. Δεν λέω πως δεν είναι αξιόλογα. Ωστόσο, θα μου επιτρέψεις να επιμείνω - για ένα παιδί που δεν έχει ή δεν δέχεται βοήθεια από το σπίτι, δεν είναι σε καμια περίπτωση αρκετά κι αυτό φάνηκε φέτος στην πράξη. Υπήρχανε παιδάκια που δεν ξέρανε ούτε τα φωνήεντα (να τα αναγνωρίζουνε, πολύ περισσότερο να τα γράφουνε). Για να μη μιλήσω για τα αλλοδαπά, που οι γονείς τους και να θέλουν, δε μπορούν να τα βοηθήσουν οι άνθρωποι. Ένα κοριτσάκι συγκεκριμένα, δεν ήξερε ούτε πώς λέγονται τα χρώματα στα ελληνικά.

 

Δε λέω πως φταίνε οι νηπιαγωγοί. Εφόσον αυτή είναι η εντολή του Υπουργείου και έχουν και τη σύμβουλο πάνω από τα κεφάλια τους, εγώ θα είμαι ο τελευταίος άνθρωπος στη γη που θα τις φέρω σε δύσκολη θέση. Παρ' όλα αυτά, το γεγονός παραμένει: Είναι, κατά τη γνώμη μου, οξύμωρο να μην έχουν μια υποτυπώδη ύλη να καλύψουν στα νήπια και να ζητάνε ξαφνικά στην επόμενη τάξη τα παιδιά να έχουν εμπεδώσει μέσα σε 3 μήνες όλη την αλφαβήτα και να διαβάζουν. Κι η ίδια η νηπιαγωγός μας το έχει παραδεχτεί σε ιδιωτικές συζητήσεις μας, εμμέσως πλην σαφώς.

 

Επιμένω πώς δεν χρειάζεται να γίνει καμία προετοιμασία για την πρώτη και πως το νηπιαγωγείο είναι αρκετό.

 

Δεν χρειάζεται να μάθουν τα φωνήεντα να τα λένε. Αρκεί να μάθουν ότι η λέξη "ομπρέλα" αρχίζει με τη "φωνή" οοοο και τελειώνει με τη "φωνή" αααααα.

 

Αρκέι να μάθει να (αντι)γράφει τις λέξεις που θα έχει μπορστά του το παιδί.

 

Το ότι δεν υπάρχει ύλη, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν στόχοι μαθησιακοί. Απλά ο κάθε συνάδελφος τους προσεγγίζει με όποιο τρόπο θέλει, κάνοντας τις δραστηριότητες που κρίνει ότι ταιριάζουν στα παιδιά που έχει μπορστά του.

 

Μπορεί όποιος θέλει να δει στον οδηγό νηπ[ιαγωγού στη σελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου τι κάνουν τα παιδιά στο νηπιαγωγείο. Σε πολλά θα εκπλαγείτε, γιατί δεν τα περιμένετε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι τελικα εμεις η γονεις δημιουργούμε πρόβλημα με τις υπερβολές μας.

Σώνει και καλά να διαβάζει το παιδι στην Α δημοτικού ή να αναγνωρίζει λέξεις κτλ.

Η κορη μου πηγε σε δημόσιο νηπιο και Α δημοτικου.

Το νηπιο δεν ηταν και το τελειο που θα μπορούσε να παει. Έμαθε εκει κάποια πράγματα και στην Α σίγουρα δεν πηγε "ξέροντας" γραμματα και αριθμούς. Παρολα αυτα ΔΕΝ ειχε κανενα πρόβλημα στο δημοτικο. Επίσης κατι που το θεωρώ πολυ σημαντικό ειναι αν το παιδι ξυπνά με κεφι για να παει σχολείο παιδιά.

Αν φορτώνουμε τα παιδιά μας απο τοσο μικρά απλα θα χάσουμε το παιχνίδι της μόρφωσης τους. Έχουν μπροστά τους πολυ και δύσκολη δουλειά. Ας τα αφήσουμε να μάθουν με χαλαρό τρόπο. Ας προσπαθήσουμε να τα μάθουμε να σκέφτονται, ας βρούμε την ΚΛΙΣΗ τους.....ειναι πολυ σημαντικό αυτό αλλα το ξεχνάμε. Ολο ανησυχούμε αν ειναι το δικο μας μεγαλύτερο και παει με μικρότερα θα εχει "έλλειμμα' στην μάθηση του, αλλα δεν σκεφτόμαστε κα αλλες παραμέτρους οπως η τονοση της αυτοπεποίθησης ή μάθηση του να ¨φροντίζει" τους άλλους πχ.

Σαν γονιός θα ειμαι πολυ υπερήφανη αν ο πεντάχρονος γιος μου ενει σε θεση να κανει και πρόσθεση απο το νηπιο αλλα αν η κλιση του ειναι σε γλωσσικές ικανότητες για παράδειγμα ειναι χαζο να τον πιεζω σε κατι που δεν ειναι φτιαγμένος. ή θα τα παρατήσει πιο μεγάλος μπουχτισμένος απο κατι που δεν του αρέσει ή απλα θα ειναι μια καταπιεσμένη μετριότητα. Εχω παραδείγματα στο αμεσο περιβάλλον μου απο γνωστά παιδάκια που ξεκινήσανε με τις καλυτερες προϋποθέσεις και στην εφηβεία απο την πίεση τα τιναξανε στον αερα ολα.

Για μενα το καλο σχολείο ειναι οταν το παιδι ξυπνα με ορεξη για αυτο και οχι με κλαμα.

Ας ειναι Δημοσιο, ας ειναι ιδιωτικό. Απλα στο ιδιωτικό μπορεις λιγο να δεις τι κάνουν ενω στο Δημόσιο επαφιεσαι αποκλειστικά στο φιλότιμο την αγάπη και την ικανότητα του παιδαγωγου

ltPsp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Σεπτέμβρη είχα δίλημμα και εγώ που να τη πάω μιας και μας πήρανε και στο δημόσιο νηπιαγωγείο (στα προνήπια) και στο παιδικό σταθμό που πήγαινε πρόπερσι.

Και εμείς είμαστε τέλος του 2008 και είχα το ίδο άγχος με τη κοπέλα παραπάνω.

Ευτυχώς διάλεξα το νηπιαγωγείο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη και από τη δουλειά που γίνεται εκεί αλλά κυρίως από την ανταπόκριση της κόρης μου στο νέο αυτό περιβάλλον.

 

Μαθαίνουνε όπως λέει και το εμμάκι τις φωνές, ξεχωρίζει σχεδόν όλα τα γράμματα και μαθαίνουν και πολλά άλλα πράγματα που τα βρίσκω ακόμα πιο σημαντικά.

Διαβάζουν πολλά βιβλία, κάνουν ωραίες εργασίες,έμαθε να χειρίζεται το ψαλίδι άριστα, παίζουν όμως και πολύ στις γωνιές και τώρα που έφτιαξα ο καιρός στον εξωτερικό χώρο και είναι ένα πολύ ευτυχισμένο παιδί που ανυπομονεί να πάει στο σχολείο για να δει τις δασκάλες της και τους φίλους της (που για μένα είναι πολύ πολύ σημαντικό)

Και ολα αυτά χωρίς καθόλου πίεση, επειδή είναι προνήπιο οι δασκάλες δε θέλουν να την πιέσουν αλλά θέλουν να δουν πως θα ανταποκριθεί το παιδί, ευτυχώς όλα τα προνήπια τους δε ξεχωρίζουν από τα νήπια.

 

Να πω επίσης ότι και το δικό μας νηπιαγωγείο είναι ξεχωριστό από το δημοτικό και το θεωρώ συν αυτό, δεν θα ήθελα η 4 ετών κόρη μου να είναι μαζί με τα 12 χρονα. Δεν είναι ανασταλτικός αυτός ο παράγοντας, εξάλλου στην ίδια γειτονιά είναι και το δημοτικό και θα είναι με κάποια από αυτά τα παιδιά που είναι τώρα στο νήπιο.

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι λέτε ότι δε ξεχωρίζουν τους αριθμούς; Σωστά κατάλαβα;

Γιατί εμείς τους μάθαμε τους αριθμούς όταν ήταν 3 1/2, καμιά σχέση δηλαδή με νήπια και σχολεία, πάνω στο παιχνίδι τους μάθαμε.

 

Τέλος να πω, ότι δε νομίζω ότι τα προνήπια πάνε πίσω τα νήπια....το μάθημα γίνεται πάνω στα νηπιάκια και αν μπορέσουν να μάθουν κάτι και τα προνήπια αυτό είναι πολύ καλό. Τουλάχιστον αυτό μας είπε η δασκάλα μας στην αρχή, δε τα πιέζουμε, έχουμε άλλες απαιτήσεις από αυτά και αν μπορέσουν σαν σφουγγάρι να μάθουν κάτι είμαστε πολλοί ευχαριστημένες. Εμένα κάνουν παρέα με τη μικρή που είναι 4 και αγόρια και κορίτσια που είναι τώρα 6! Δε το πίστευα και όμως συνυπάρχουν μια χαρά στον ίδιο χώρο!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως έχει να κάνει με το σχολείο και τους εκπαιδευτικούς. γιατί αυτά που περιγράφετε ότι κάνουν τα παιδάκια στο δημόσιο νηπιαγωγείο (νήπια και προνήπια), ο δικός μου τα κάνει ήδη στο ιδιωτικό προνήπιο, πάντα χωρίς πίεση αλλά ως παιχνίδι. αναρωτιέμαι τί περισσότερο θα κάνει στο ιδιωτικό νηπιαγωγείο που θα πάει του χρόνου?:confused: θα μάθει να διαβάζει και να γράφει μόνος του λέξεις (ήδη ξέρει 2-3)? και τότε στην α΄δημοτικού τί επιπλέον θα κάνει?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως έχει να κάνει με το σχολείο και τους εκπαιδευτικούς. γιατί αυτά που περιγράφετε ότι κάνουν τα παιδάκια στο δημόσιο νηπιαγωγείο (νήπια και προνήπια), ο δικός μου τα κάνει ήδη στο ιδιωτικό προνήπιο, πάντα χωρίς πίεση αλλά ως παιχνίδι. αναρωτιέμαι τί περισσότερο θα κάνει στο ιδιωτικό νηπιαγωγείο που θα πάει του χρόνου?:confused: θα μάθει να διαβάζει και να γράφει μόνος του λέξεις (ήδη ξέρει 2-3)? και τότε στην α΄δημοτικού τί επιπλέον θα κάνει?

 

 

Προφανώς το παιδάκι σου έχει έφεση, αφού ήδη από τόσο μικρό γράφει μόνο του λεξούλες! Νομίζω ότι είναι πολύ μπροστά από την ηλικία του!

 

Κατά τα άλλα, το δικό μου αγοράκι έκανε πέρισυ στο (ιδιωτικό) προνήπιο απλές ασκήσεις προγραφής, τους αριθμούς μέχρι το 5 (μόνο να τους σχηματίζει) και το όνομά του. Φέτος, στο (ιδιωτικό) νηπιαγωγείο ξεκίνησαν -μετά τα Χριστούγεννα- τις απλές αριθμητικές πράξεις (μέχρι το 5), τα γράμματα-φωνούλες και τους αριθμούς μέχρι το 10.

 

Στα παραπάνω όμως αφιερώνουν λίγο από το χρόνο τους. Κατά τα άλλα ασχολούνται με εποχές / μήνες και σχετικούς μύθους, λογοτεχνία (καθημερινά), μουσική (καθημερινά), εικαστικά (καθημερινά), γαλλικά (καθημερινά). Μαθαίνουν να συμβιώνουν (ομαδικά παιχνίδια, κανόνες συμπεριφοράς, εργασία σε ομάδες), διδάσκονται πώς να φροντίζουν τον εαυτό τους (διατροφή, "καλές συνήθειες"), ανακαλύπτουν τον κόσμο (λαοί, χώρες, επαγγέλματα), πλάθουν με τη φαντασία τους ιστορίες και τις "παίζουν σκετς", υποδύονται χαρακτήρες και αναπτύσσουν επιχειρηματολογία και προσπαθούν να καλλιεργήσουν κάποιες άλλες δεξιότητες, όπως είναι το να παρουσιάζεις ένα βιβλίο που διάβασες στους συμμαθητές σου, να συγκεντρώνεις πληροφορίες για ένα θέμα και να τις μεταδίδεις κλπ.

 

Η μόνη εργασία που ανατίθεται στο παιδί (και στους γονείς του :rolleyes:) είναι να διαβάσουμε στο παιδί το βιβλίο που επέλεξε από τη σχολική βιβλιοθήκη και να το βοηθησουμε να αντιγράψει τον τίτλο και να ζωγραφίσει ό,τι τον εντυπωσίασε.

 

Νομίζω ότι πάντα υπάρχουν διαφοροποιήσεις ανάλογα με τη μέθοδο του δασκάλου και τα ενδιαφέροντα της τάξης. Η ανάγνωση και η γραφή παραμένουν ύλη της Α' Δημοτικού. Γι' αυτό, ας μην αγχωνόμαστε, όλα τα παιδιά μαθαίνουν να διαβάζουν και να γράφουν. Το σημαντικό είναι να μην χάσουν τη χαρά της μάθησης!

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα παιδιά του νηπίου, μπορεί κανείς να διδάξει ανάγνωση. Απλά τα περισσότερα ζορίζονται. Στην α' δημοτικού τα παιδιά μαθαίνουν να διαβάζουν μέχρι το Γενάρη. Μετά βέβαια είναι στο κάθε παιδί κατά πόσο θα το 'εξασκήσει' ώστε να μην διαβάζει συλλαβιστά, να μπορεί να χρωματίζει κλπ. Οπότε θεωρώ ότι η υπερ- προσπάθεια που γίνεται στη νήπιο να μάθουν τα παιδιά να διαβάζουν έχει δύο λόγους :

Είτε το σχολείο (ιδιωτικό) θέλει να εντυπωσιάσει τους γονείς

Είτε ο εκπαιδευτικός (ιδιωτικό- δημόσιο) δεν ξέρει τι άλλο να διδάξει στα παιδιά

 

Δεν βλέπω άλλο λόγο. Υπάρχουν τόσα ωραία πράγματα που μπορούν να μάθουν τα παιδιά στο νηπιαγωγείο Ειδικά σε ένα καλό και οργανωμένο νηπιαγωγείο).

(φυσικά δεν μιλώ για τα λίγα εκείνα παιδιά που το .... κυνηγάνε και το αρπάζουν)

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να είμαι υπερβολική, βρε παιδιά; Μακάρι...βασικά, είναι που βλέπω το παιδί τόσο πολύ πιο πίσω, σε σύγκριση με τον μεγάλο στην ηλικία αυτή και αγχώνομαι. Φοβάμαι λοιπόν πως, αν "χαθεί" η χρονιά του νηπιαγωγείου, ο μικρός θα ζοριστεί υπερβολικά στην πρώτη - κι αυτό δεν είναι εικασία, επειδή είμαι και στο Σύλλογο Γονέων, κυκλοφορώ πολύ μέσα στο σχολείο, μιλάω με δασκάλες και γονείς και το διαπιστώνω καθημερινά. Υπάρχει παιδάκι (Ελληνάκι) που δεν έμαθε ακόμα να γράφει σωστά ούτε το όνομά του και έχει μείνει στο τόπι και το παπί. Οι δασκάλες δεν έχουν το περιθώριο να περιμένουν πάρα πολύ, η ύλη πρέπει να βγει κι έτσι προχωράνε και πολλά παιδιά ακολουθούν κακήν κακώς. Στην ενημέρωση που μας είχαν, την τελευταία φορά, παρατήρησα πως υπήρχαν μαμάδες από τα παιδιά που ξέρω πως υστερούν και τις κράτησε μέσα η δασκάλα πάνω από 15 λεπτά. Ποιος μου λέει ότι δεν θα βιώσω κι εγώ την ίδια κατάσταση, αν αφήσω τα πράγματα στην τύχη τους; Και, σε κάθε περίπτωση, είμαι 1000% πεπεισμένη, πως, αν δεν είχα ασχοληθεί και η ίδια με τον μεγάλο, σταδιακά και με χαλαρό ρυθμό, όπως το έκανα, θα "πληρώναμε" αυτή μας την αμέλεια με πολύ πολύ περισσότερες ώρες μελέτης το πρώτο τρίμηνο και με τις ανάλογες, φυσικά, συνέπειες στην ψυχολογία και τη διάθεση του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προτείνω να ρωτήσεις κάποια που ήδη πάει το παιδί της στο νήπιο σας να δεις αν κάνουν δουλειά.

Εμάς το νηπιαγωγείο(δημόσιο) είναι εξαιρετικό και επειδή πάει από προνήπιο εκεί μπορώ να πω σίγουρα ότι κάνουν δουλειά και πολύ...Και γράμματα και αριθμούς και πράξεις και πειράματα και ότι μπορείς να σκεφτείς...

Όσο για το αλλοδαπό που είπε κάποια μπροστά μου χθες η δασκάλα ενημέρωσε μητέρα ότι επειδή το παιδί δεν μιλάει σπίτι ελληνικά έχει πρόβλημα με την γλώσσα και καλό θα ήταν να κάνει το νήπιο άλλη μια φορά και η μητέρα είπε αποκλείεται θα πάει δημοτικό.Η δασκάλα θα φταίει που το παιδί δεν θα ξέρει να μιλάει ελληνικά;;;

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να είμαι υπερβολική, βρε παιδιά; Μακάρι...βασικά, είναι που βλέπω το παιδί τόσο πολύ πιο πίσω, σε σύγκριση με τον μεγάλο στην ηλικία αυτή και αγχώνομαι. Φοβάμαι λοιπόν πως, αν "χαθεί" η χρονιά του νηπιαγωγείου, ο μικρός θα ζοριστεί υπερβολικά στην πρώτη - κι αυτό δεν είναι εικασία, επειδή είμαι και στο Σύλλογο Γονέων, κυκλοφορώ πολύ μέσα στο σχολείο, μιλάω με δασκάλες και γονείς και το διαπιστώνω καθημερινά. Υπάρχει παιδάκι (Ελληνάκι) που δεν έμαθε ακόμα να γράφει σωστά ούτε το όνομά του και έχει μείνει στο τόπι και το παπί. Οι δασκάλες δεν έχουν το περιθώριο να περιμένουν πάρα πολύ, η ύλη πρέπει να βγει κι έτσι προχωράνε και πολλά παιδιά ακολουθούν κακήν κακώς. Στην ενημέρωση που μας είχαν, την τελευταία φορά, παρατήρησα πως υπήρχαν μαμάδες από τα παιδιά που ξέρω πως υστερούν και τις κράτησε μέσα η δασκάλα πάνω από 15 λεπτά. Ποιος μου λέει ότι δεν θα βιώσω κι εγώ την ίδια κατάσταση, αν αφήσω τα πράγματα στην τύχη τους; Και, σε κάθε περίπτωση, είμαι 1000% πεπεισμένη, πως, αν δεν είχα ασχοληθεί και η ίδια με τον μεγάλο, σταδιακά και με χαλαρό ρυθμό, όπως το έκανα, θα "πληρώναμε" αυτή μας την αμέλεια με πολύ πολύ περισσότερες ώρες μελέτης το πρώτο τρίμηνο και με τις ανάλογες, φυσικά, συνέπειες στην ψυχολογία και τη διάθεση του παιδιού.

 

Εμένα πήγε το Σεπτέμβρη με μόνο το όνομά του (το μικρό). Τώρα διαβάζει κανονικά. Μέχρι τα Χριστούγεννα δεν έκανα καμία παρέμβαση. Μάθαιναν δύο γράμματα την εβδομάδα και το μηχανισμό της ανάγνωσης (όπως ακριβώς λέει το πρόγραμμα του υπουργείου). Απλά διαβάζαμε τα κειμενάκια του σχολείου. Μετά τα Χριστούγεννα συλλάβιζε σχεδόν τα πάντα, οπότε τον 'ανέλαβα' με μικρά βιβλιαράκια -υπάρχουν κάποια για την πρώτη ανάγνωση- τώρα διαβάζει κανονικό παραμύθι γρήγορα.

Η δασκάλα δεν το είδε ποτέ ως πρόβλημα. Δούλεψε μαζί του -και με τα άλλα παιδιά- με όρεξη και κέφι, μας εξήγησε ότι ο χρόνος είναι υπεραρκετός, ποτέ δεν τα φόρτωσε με εργασίες κλπ. Τι να σου πω... Αν νομίζεις ότι δεν θα μπορέσει να τα βγάλει πέρα η δασκάλα...

Έχω ακούσει και για δασκάλες που θέλουν τα παιδιά να πηγαίνουν έτοιμα, αλλά τι θα κερδίσεις? Άντε να καλύψεις την ύλη μέχρι τα Χριστούγεννα, μετά τι θα κάνεις? Θα του ετοιμάζεις το παρακάτω?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η δική μου που πάει νηπιαγωγείο ιδιωτικό έχει ήδη μάθει να διαβάζει και να ψιλογράφει (ανορθρόγραφα βέβαια). Παρόλα αυτά, νομίζω ότι στα δημόσια ο κανόνας είναι ότι στα νήπια δεν μαθαίνεις να διαβάζεις, οπότε όλα τα παιδάκια στην πρώτη ξεκινούν από την ίδια βάση. Δεν νομίζω ότι ΄θα έχει πρόβλημα κάποιο παιδάκι εάν δεν ξέρει να διαβάζει. Κι ο ανηψιός μου (νηπιαγωγείο) ίσα ίσα έχει μάθει να ξεχωρίζει τα γράμματα και όχι όλα. Η μαμά του μίλησε με τη δασκάλα που θα έχει στην πρώτη και αυτη της είπε ότι αυτό είναι το σωστό. Στην πρώτη μαθαίνουν να διαβάζουν.

 

Όσο για το αλλοδαπό που είπε κάποια μπροστά μου χθες η δασκάλα ενημέρωσε μητέρα ότι επειδή το παιδί δεν μιλάει σπίτι ελληνικά έχει πρόβλημα με την γλώσσα και καλό θα ήταν να κάνει το νήπιο άλλη μια φορά και η μητέρα είπε αποκλείεται θα πάει δημοτικό.Η δασκάλα θα φταίει που το παιδί δεν θα ξέρει να μιλάει ελληνικά;;;

 

Σε αυτό το θέμα θεωρώ πως θα ήταν προς το συμφέρον του παιδιού εάν η δασκάλα επέμενε και αρνούνταν να του δώσει το πιστοποιητικό αποφοίτησης από το νηπιαγωγείο. Λογικά, κάποια διαδικασία θα υπάρχει για να ελεγχθεί εάν το παιδι μπορεί να προχωρήσει. Από την άλλη, στην Ελλάδα ζούμε. Μπορεί η δασκάλα πραγματικά να μην έχει λόγο για το τι γίνει. Μήπως ξέρει η emmaki κάτι γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αν ένα παιδί της πρώτης δημοτικού στο χρονολογικό σημείο που βρισκόμαστε τώρα (αρχές Απριλίου) δεν έχει μάθει ακόμα να γράφει και να διαβάζει, μπορεί να σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο μαθησιακό πρόβλημα, οπότε οι γονείς πάνε το παιδί για αξιολόγηση.

 

Αν η δασκάλα δει ότι το παιδί δεν έχει τη σχολική ετοιμότητα για να πάει στη δευτέρα, τότε μπορεί να προτείνει στους γονείς να επαναλάβουν την πρώτη. Αυτό γίνεται με μια έκθεση της συμβούλου και μια αίτηση του γονέα. Όμως σε καμία περίπτωση το σχολείο δεν μπορεί να υποχρεώσει έναν γονέα για κάτι τέτοιο. Ομοίως και στο νηπιαγωγείο. Το σχολέιο προτείνει και ο γονιός αποφασίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αν ένα παιδί της πρώτης δημοτικού στο χρονολογικό σημείο που βρισκόμαστε τώρα (αρχές Απριλίου) δεν έχει μάθει ακόμα να γράφει και να διαβάζει, μπορεί να σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο μαθησιακό πρόβλημα, οπότε οι γονείς πάνε το παιδί για αξιολόγηση.

 

Αν η δασκάλα δει ότι το παιδί δεν έχει τη σχολική ετοιμότητα για να πάει στη δευτέρα, τότε μπορεί να προτείνει στους γονείς να επαναλάβουν την πρώτη. Αυτό γίνεται με μια έκθεση της συμβούλου και μια αίτηση του γονέα. Όμως σε καμία περίπτωση το σχολείο δεν μπορεί να υποχρεώσει έναν γονέα για κάτι τέτοιο. Ομοίως και στο νηπιαγωγείο. Το σχολέιο προτείνει και ο γονιός αποφασίζει.

 

ΟΚ. Ευχαριστώ για την απάντηση. Προσωπικά μου φαίνεται λίγο παράλογο. Θα έπρεπε στο σημείο αυτό να επικρατεί η άποψη των διδασκόντων. Νομίζω ότι είναι πιο αντικειμενικοί και έχουν καλύτερη άποψη για το αν μπορεί το παιδί να τα καταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Ευχαριστώ για την απάντηση. Προσωπικά μου φαίνεται λίγο παράλογο. Θα έπρεπε στο σημείο αυτό να επικρατεί η άποψη των διδασκόντων. Νομίζω ότι είναι πιο αντικειμενικοί και έχουν καλύτερη άποψη για το αν μπορεί το παιδί να τα καταφέρει.

 

Ακόμα και στην ειδική αγωγή, ο γονιός είναι αυτός που τελικά επιλέγει το πλαίσιο που θα φοιτήσει το παιδί του, ακόμα και αν το ΚΕΔΔΥ ή τα Ιατροπαιδαγωγικά ή οι εκπαιδευτικοί προτείνουν κάτι.

 

Η μόρφωση του παιδιού αποφασίζεται από το γονέα. Η υποχρέωση του γονέα είναι να στείλει το παιδί στο σχολείο. (Ορίζεται από το Σύνταγμα και από νόμους)

Link to comment
Share on other sites

προτείνω να ρωτήσεις κάποια που ήδη πάει το παιδί της στο νήπιο σας να δεις αν κάνουν δουλειά.

Εμάς το νηπιαγωγείο(δημόσιο) είναι εξαιρετικό και επειδή πάει από προνήπιο εκεί μπορώ να πω σίγουρα ότι κάνουν δουλειά και πολύ...Και γράμματα και αριθμούς και πράξεις και πειράματα και ότι μπορείς να σκεφτείς...

Όσο για το αλλοδαπό που είπε κάποια μπροστά μου χθες η δασκάλα ενημέρωσε μητέρα ότι επειδή το παιδί δεν μιλάει σπίτι ελληνικά έχει πρόβλημα με την γλώσσα και καλό θα ήταν να κάνει το νήπιο άλλη μια φορά και η μητέρα είπε αποκλείεται θα πάει δημοτικό.Η δασκάλα θα φταίει που το παιδί δεν θα ξέρει να μιλάει ελληνικά;;;

 

Δεν χρειάζεται να ρωτήσω άλλον, πήγε ο μεγάλος μου σε αυτό το νηπιαγωγείο (το ανέφερα σε προηγούμενο ποστ) και ξέρω από πρώτο χέρι. Αν κι ο μικρός βάδιζε στα βήματα του μεγαλου, δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα ή ανησυχία. Ο προβληματισμός μου έγκειται στο ότι είναι δύο εντελώς διαφορετικά παιδιά. Τα έχω περιγράψει αναλυτικά παραπάνω.

 

Τελοσπάντων, βλέποντας και κάνοντας. Ας πάει φέτος με το καλό προνήπια και του χρόνου τέτοιον καιρό, το ξανασυζητάμε. :-)Μακάρι να εξελιχθούν τα πράγματα διαφορετικά από ό,τι φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...