Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υπερβολικη γκρινια ,νευρα & ασταματητο κλαμα


RANIA

Recommended Posts

καλησπερα εχω ενα κοριτσακι τεσσαρων σχεδον χρονων.Η αλλαγη της συμπεριφορας της αρχισε εδω και ενα μηνα που με απελυσαν απο την δουλεια και ειμαι σπιτι μαζι της συνεχως. Στην αρχη χαρηκε γιατι θα την πηγαινω εγω σχολειο θα της μαγειρευω εγω και θα κανουμε πραγματα που παλαιοτερα μου τα ζητουσε αλλα εγω δεν μπορουσα γιατι δουλευα.Η ψυχολογια μου ομως δεν ηταν και πολυ καλη και το ομολογω οτι ωρες ωρες σε διαφορα ξεσπασματα της για διαφορους λογους μπορει να της μιλουσα αποτομα και ισως και καποιες φορες να της φωναξα.Με αποτελεσμα να ζηταει τα παντα με γκρινια να κλαι

ει με το παραμικρο να μουρμουραει συνεχεια και να κλαιει με ουρλιαχτα.Μεχρι και στο σχολειο με ρωτησαν αν συμβαινει τιποτα στο σπιτι γιατι ειναι λιγο αποτομη προς τα αλλα παιδια και θελει να παιζει μονη της ενω παλαιοτερα ηταν πολυ κοινωνικη και επαιζε με ολα τα παιδακια εκτος απο καποιες φορες που ηταν αρκετα φυσιολογικο.Μου ειπε η δασκαλα οτι ισως φταιει που με εχει δει στενοχωρημενη και ισως επειδη εδω και δυο μηνες εχουμε κοψει την πιπιλα κι ολα αυτα την εχουν επηρεασει.Σας παρακαλω συμβουλεψτε με καποια μανουλα τι να κανω δεν θελω να την μαλωνω συνεχεια και δεν ξερω αν σε καποια ξεσπασματα πρεπει να την βαλω τιμωρια κι αν αυτο θα χειροτερεψει τα πραγματα.Τρεμω στην σκεψη οτι η χαζη συμπεριφορα μου την εχει πληγωσει και συμπεριφερεται ετσι στενοχωριεμαι παρα πολυ και δεν ξερω τι να κανω!ευχαριστω εκ των προτερων

αγαπάω εσένα μαμά..................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα παιδια ειναι πολυ καλος δεκτης αγχους.

Τι εννοω . Εισαι αγχωμενη, πιεσμενη και φυσιολογικο ειναι. Ολο αυτο εκπεμπει μια ενταση , ενα αγχος και μια ανασφαλεια.

Ε το παιδι το νοιωθει .

 

Δεν ειναι κακο. δεν εισαι κακια μανα, δεν πληγωνεις εσκεμενα το παιδι σου (αν βρειτε το χαπι κατα του αγχους στειλτε το και κατα δω μερια :roll:).

 

Εχω παρει αποφαση οτι δεν ειναι κακο να κλαψω μπροστα στο παιδι μου ή να μοιραστω καποια συναισθηματα μου μαζι του (σε λογικα πλαισια βεβαια).

Γνωμη μου ειναι οτι το αγχος και η πιεση για καποια πραγματα υπαρχει και να φυγει δεν γινεται. Το να ξερει απο που προερχεται και να μπει στην διαδικασια να συζητησει μαζι μου ως προς την λυση τους παντα ηταν θετικο στην σχεση μας. Θεωρω αδιανοητο να ειμαι στην τσιτα και να προσπαθω να το παιξω στο παιδι μου τραλαλα . Βγαινει μια αλλοπροσαλη μιξη :?

 

Γνωμη μου χωρις καμια παιδαγωγικη-ψυχολογικη συνεναιση. :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Η τιμωρια δεν ειναι λυση...χειροτερα τα κανει...καλυτερα να μιλησεις μαζι της να της εξωτερικευσεις τα συναισθηματα σου να εισαι ειλικρινης.Δεν ειναι μωρο...καταλαβαινει τα παντα!Οταν κατι σε προβληματιζει συζητησε το μαζι της ακομη κ αν ειναι οικονομικο θεμα-δεν εχει σημασια-θα χτισετε μια σχεση εμπιστοσυνεις κ θα σε καταλαβαινει περισσοτερο κθα μιλας λιγοτερο αλλα θα πετυχαινεις περισσοτερα!Ετσι θα της μαθεις να σου λεει κι εκεινη τα δικα της.Αφιερωσε 5 λεπτα την ημερα να κανετε ενα διαλλειμα κ να λετε τι σας νευριασε-ζει τη μερα αυτη και μετα παιξτε.Ο εκνευρισμο στης οφειλετε σε ανασφαλεια μαλλον λογω της αλλαγης σου.Μακαρι να ειχαμε ολοι ενα κουμπι να το πατουσαμε κ να ημασταν 24ω το 24ρο με το χαμογελο ξεκουραστες κ ολο χαρα...Ειπαμε...δοκιμασε και το κεφαλιο συζητηση-ειλικρινια

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια ηδη εχουν ηρεμησει τα πραγματα και συζηταμε οταν κατι μας νευριαζει εχει ελαττωσει την γκρινια κατα πολυ και με ακουει παρα πολυ ευχαριστω παρα παρα πολυ

αγαπάω εσένα μαμά..................

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...