Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λιγα ωαρια


Recommended Posts

Καταρχήν δεν προδίκασα κανέναν. Απλά έγραψα κάτι που έχω ακούσει. Και δεν το άκουσα μόνο από μία κοπέλα. Αν μπεις σε φόρουμ που γράφουν αποκλειστικά για εξωσωματικές, θα διαβάσεις πολλά. Γιατί θα πρέπει να γράφουμε μονο τα θετικά που ακούμε και οχι τα αρνητικά; Φίλη μου πάντως που πήγε, έφυγε με τις χειρότερες εντυπώσεις. Και ήταν από τις "εύκολες" περιπτώσεις.

 

 

 

Να μη λυπάσαι καθόλου. Το ότι κάνει και κάποιες δωρεάν εξωσωματικές είναι προς τιμήν του. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν έχει "διώξει" και κόσμο. Εσύ πώς είσαι τόσο σίγουρη ότι δεν το έχει κάνει και τον υπερασπίζεσαι τόσο; Πιο πάνω αν διαβάσεις έγραψε κοπέλα (η danel) ότι κι εκείνης της έχει συμβεί.

 

Και τέλος πάντων, δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση με καμία, όσον αφορά στο συγκεκριμένο γιατρό. Όπως αν με ρωτούσε μια φίλη, αν έχω ακούσει κάτι, θα της έλεγα, έτσι θεώρησα ότι έπρεπε να το πω κι εδώ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός γιατρός, πουθενά δεν έγραψα κάτι τέτοιο.

 

δεν θέλει να πολυασχολείται και η επόμενή του κουβέντα είναι τα δανεικά...

 

 

απο το δικο σου μηνυμα ειναι παρεπιπτώντος... δεν πολυασχολειται με τους ασθενεις και προτινει δανεικα... εε δεν τον λες και καλο γιατρο με συγχωρεις τωρα.

 

θεωρεις οτι αυτα που λες δεν χαρακτηριζουν ανθρώπους? οκ.:?

 

τελος παντων δεν εχω λόγο να συνεχισω κουβεντα μαζι σου ο καθε ενας κανει τις επιλογες του, απλα να εισαι προσεκτικη γιατι ισως να επηρεασεις αρνητικα κοπελες που μπορει βοηθηθουν. Η γνωμη που εκφέρω δεν ειναι για καποιο σκοπο αλλα επειδη περασα απο αυτο το κεντρο και ειδα την αρτια οργανωση του, το εργαστηριο του θεωρειται απο τα καλυτερα και ουσιαστικα η ολη δουλεια ειναι 50% του γιατρου και αλλο 50% του γενετιστη.

πως μπορω να πω για καποιο κεντρο που δεν εχω επισκεφτει η ιδια? δεν χαρακτηριζω ποτε μα ποτε ανθρωπους και καταστασεις ειδικα σε τοσο σοβαρα ζητηματα αν η ιδια δεν γνωρίζω και με ελαφρα την καρδιαν οτι καπου ακουσα ή διαβασα απο καπου ...

επιτα ειδες ποσο πολυ αγχωμενη ειναι η φιλη μας ¨"xenaki", το μονο που καταφερνεις ειναι να της αυξησεις το αγχος της με αμφιβολιες προς τον γιατρο της. Δεν βοηθας με αυτο την συγκεκριμενη φαση και στιγμη. Η ιδια οπως και ολες μας, εχουμε κριση και επιλεγουμε τους γιατρους που συνεργαζομαστε στο παρον και στο μελλον.

 

Λοιπον καλες γιορτες να εχετε ολες και μην αφηνετε κανεναν να σας ριχνει την ψυχολογια!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

O συγκεκριμένος γιατρός έχει πάρα πολλές επιτυχίες και με την πρώτη μάλιστα. Και το ότι δε σε οδηγεί σε εμβρυομεταφορά αν δεν δει καλά έμβρυα είναι πολύ καλό για να μην κάνεις τσάμπα εμβρυομεταφορές και παιρνεις άσκοπα φάρμακα. Επίσης είναι πολύ καλό κέντρο για φυσικούς.

Βέβαια δεν μπορούν όλες οι κοπέλες να μείνουν απόλυτα ευχαριστημένες από κάποιο γιατρό, όσο καλός και αν είναι. Σίγουρα υπάρχουν και οι δυσαρεστημένες που θα αμφισβητήσουν και θα θέλουν να δοκιμάσουν και κάτι άλλο.

Εγώ π.χ. θέλω τα εξής πράγματα από ένα γιατρό. Να μην μου δίνει άσκοπα φάρμακα. Να μου τα δίνει με μεγάλη φειδώ. Ε αν δεν το έχει αυτό το χαρακτηριστικό, όσο καλός και αν είναι, απλά δεν μου κάνει. Επίσης από τον εμβρυολόγο να με ενημερώνει και να με ρωτάει από πριν για τις μεθόδους που θα ακολουθήσει. Αν δεν τα κάνουν αυτά δεν υπάρχει χημεία μεταξύ μας, επομένως αλλάζω κέντρο.

Οσο για τα δανεικά: αν μου πρότειναν δανεικά θα ήταν η τελευταία επίσκεψη στο συγκεκριμένο γιατρό. Aλλά σε κάποιες περιπτώσεις, όπως π.χ. αζωοσπερμία, κάπου τους δικαιολογώ που προτείνουν δανεικό σπέρμα γιατί αλλιώς είναι μικρότερες οι πιθανότητες επιτυχίας . Και όσο και αν είναι εγωιστικό η γυναίκα ταλαιπωρείται από τις αποτυχημένες εξωσωματικές με όλο αυτό το φαρμακομάνι που παίρνει. Αλλά και στα ωάρια υπάρχουν περιπτώσεις που δικαιολογείται απόλυτα η πρόταση κάποιων γιατρών για δανεικά. Θεωρώ ότι μετά από πολλές αποτυχημένες εξωσωματικές, είναι για το καλό της γυναίκας να κάνει με δανεικά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ είμαι σχεδόν ένα χρόνο εκεί και δεν έχω να αναφέρω τίποτα το μεμπτό, ούτε με έχει διώξει κανείς και είμαι και δύσκολη περίπτωση. Α, πρόσφατα του πήγα και δύο δύσκολες περιπτώσεις, η μία, η κολλητή μου, θεωρούσε ότι δεν έχει ελπίδες και μάλιστα ο προηγούμενος γιατρός της, της είχε πει να πάρει δανεικά ωάρια. Ε, σας πληροφορώ ότι ΚΑΙ οι δύο έμειναν έγκυοι! Η μία κοπέλα, με την πρώτη πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής. Η κολλητή, είχε κάνει και άλλες, δυστυχώς, οπότε κατά κάποιον τρόπο του έδωσε "μασημένη τροφή" του γιατρού και πάλι όμως, έμεινε πολύ ευχαριστημένη από τη συμπεριφορά τους και το κέντρο. Φυσικά, υπάρχουν και άλλα καλά κέντρα και άλλοι εξαιρετικοί γιατροί. Και ο πρώτος γιατρός που είχα πάει σε άλλο κέντρο και έκανα δύο προσπάθειες, είναι πολύ καλός και πολύ τίμιος. Αλλά εγώ τον άλλαξα για πολλούς και διάφορους λόγους. Δεν έχω να πω όμως κάτι το μεμπτό!

Αυτά είναι η εμπειρία μου, όντας μέλος του φόρουμ αυτού εδώ και δύο χρόνια και έχοντας κάνει αρκετές προσπάθειες σε δύο κέντρα εξωσωματικής. Newbie G, μπαίνω και εγώ σε δύο φόρουμ που μιλούν αποκλειστικά για εξωσωματικές, στο ένα δεν συμμετέχω και πολύ φανατικά (έχω παρόμοιο ψευδώνυμο με εδώ), στο άλλο που είμαι πιο ενεργή, όχι απλά δεν έχω αντιληφθεί κάτι κακό να λέγεται για το κέντρο και το γιατρό που πάμε εγώ και η Xenaki, αλλά ίσα ίσα, από εκεί με σύστησαν να πάω και εγώ εκεί! Κατά τα άλλα, δέχομαι την άποψή σου και το γεγονός ότι μπορεί κάποιες κοπέλες να μην έμειναν ευχαριστημένες. Και, τέλος, συμφωνώ σε πολύ μεγάλο βαθμό με αυτά που λέει η Sunty μας για το θέμα των δανεικών ωαρίων.

Link to comment
Share on other sites

Latiatoula τι φάρμακα πήρες στον τροποποιημένο κύκλο και είχες ανταπόκριση; και εγώ δεν ανταποκρίνομαι στα φάρμακα και το ψάχνω για τροποποιημένο.

xenaki εύχομαι να γονιμοποιηθούν τα ωάρια σου και να πάνε όλα καλά. Μην ξεχνάς ότι ένα χρειάζεσαι .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xenaki, σου τηλεφωνησαν απο το κεντρο???

 

 

εγω διανυω την 8η μερα απο την εμβρυομεταφορα, εκανα ενα τεστ self clear και :-( - ισως να ειναι νωρις αλλα πιστευω οτι αν ηταν + θα το εδειχνε απο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

 

εγω διανυω την 8η μερα απο την εμβρυομεταφορα, εκανα ενα τεστ self clear και :-( - ισως να ειναι νωρις αλλα πιστευω οτι αν ηταν + θα το εδειχνε απο τωρα.

 

 

Δεν κάνουμε τεστ όταν έχουμε πάρει φάρμακα εξωσωματικής, γιατί αλλοιώνουν το αποτέλεσμα. Μην απογοητεύεσαι. Περίμενε να κάνεις τη χοριακή. Σου εύχομαι να είναι τεράστια. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουμε τεστ όταν έχουμε πάρει φάρμακα εξωσωματικής, γιατί αλλοιώνουν το αποτέλεσμα. Μην απογοητεύεσαι. Περίμενε να κάνεις τη χοριακή. Σου εύχομαι να είναι τεράστια. :wink:

 

ξερω πως απο την πρεγκνυλ μπορει να αλλοιωθει το αποτελεσμα αλλα προς το θετικο οχι προς το αρνητικο. τελος παντων την παρασκευη θα το δουμε εγγραφως. ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γονιμοποιηθηκε το 1τελικα!!!!!!!!!!!!!εκανα εμβρυομεταφορα τουλαχιστον....εγινε λεει αργη γονιμοποιηση! μονο 5 διασπασεις αλλα μου ειπε οτι ειναι καλο.

25 τοις εκατο πιθανοτητα,τουλαχιστον κατι ειναι απο το ολοτελα

μακαρι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γονιμοποιηθηκε το 1τελικα!!!!!!!!!!!!!εκανα εμβρυομεταφορα τουλαχιστον....εγινε λεει αργη γονιμοποιηση! μονο 5 διασπασεις αλλα μου ειπε οτι ειναι καλο.

25 τοις εκατο πιθανοτητα,τουλαχιστον κατι ειναι απο το ολοτελα

μακαρι!!!!

 

eides xenaki poy eixes apelpistei, hmoyn sigouri oti tha se eidopoiousan to prwi ths deyteras. makari na pane ola kala giati egw skeftomai an tha xreiastei 2h prospatheia kai mou rxete na valw ta klamata. den einai mono to psuxologiko sok den einai mono ta farmaka pou vazoume einai kai ta oikonomika pou mas exoun kanei xalia. o theos voithos!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γονιμοποιηθηκε το 1τελικα!!!!!!!!!!!!!εκανα εμβρυομεταφορα τουλαχιστον....εγινε λεει αργη γονιμοποιηση! μονο 5 διασπασεις αλλα μου ειπε οτι ειναι καλο.

25 τοις εκατο πιθανοτητα,τουλαχιστον κατι ειναι απο το ολοτελα

μακαρι!!!!

 

Κούκλα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πόσο χαίρομαι!!! Όλη τη μέρα σε σκεφτόμουνα σήμερα!!!! Είδες που απογοητευόσουνα!! Είπαμε: ένα καλό γονιμοποιημένο ωάριο φτάνει!

Τέλος πάντων, δες και τα "θετικά" της απογοήτευσης: Πρόλαβες να κάνεις τα τελευταία σου τσιγάρα, γιατί από σήμερα κατηγορηματικό ΚΟΨΙΜΟ! ΟΚ; ;););)

Όλα θα πάνε καλά :-D:-D:-D:-D:-D ΓΙΟΥΠΙ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι τελος το τσιγαρο. εκανα μια τζουρα και το πεταξα... ειναι κριμα!!!!25 τοις εκατο .κατι ειναι κι αυτι. ποσο σας ευχαριστωωωωωωωω!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xenaki εχουμε να μιλησουμε μερες κ φταιω εγω κ μονο.συγνωμη που δν ημουν μεσα να μιλησουμε γιατι απο οσο διαβασα περασες πολυ δυσκολα.η ωοληψια μου πηγε πολυ καλα κ την μεταφορα θα την κανω με το καλο στον αλλο κυκλο ελπιζω αρχες του 2012.καλα σου ευχομαι μεσα απτα βαθυ της καρδιας μου σαν να σε ξερω χρονια το μωρακι σου να σαγαπησει κ να κρατηθει μεσα σου κ οταν ερθει ο καιρος του να σου χτηπησει την πορτα κ να το παρετε γερο στην αγκαλια σας!!!να σαι γερη κ εσυ κ το μωρακι σου.!!!!!!!!καλα η περιπτωση σου ειλικρινα δινει απιστευτο κουραγιο θα το λεω κ θα το ξαναλεω.ελπιζω να πανε καλα τα πραγματα κ με εμενα κ με ολες μας!μακαρι το 2012 να κραταμε αγκαλια τα γερα παιδια μας!!!!!!!!!φιλια πολλα......................

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω μια puregon ανοιγμενη 900αρα. εχω κανει τις 400 ,Εχει αλλες 500 .βασικα εχει παντα καβατζα μεσα. οποια κοπελα την εχει πραγματικη αναγκη θα χαρω πολυ να της τη δωσω.την ανοιξα του αγιου νικολαου και κραταει 28 ημερες

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσα να μπω εδώ και μία μέρα να γράψω, λόγω κακής σύνδεσης. Τώρα είδα τα νέα σου, Xenaki, και είμαι πολύ χαρούμενη! Εύχομαι όλα να πάνε καλά, κοπέλα μου και σύντομα να έχεις ένα μωράκι στην αγκαλιά σου.

Link to comment
Share on other sites

ναι τελος το τσιγαρο. εκανα μια τζουρα και το πεταξα... ειναι κριμα!!!!25 τοις εκατο .κατι ειναι κι αυτι. ποσο σας ευχαριστωωωωωωωω!!!!!!!!!!!

 

Καλή επιτυχία!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια!!!!!!!!

 

Άσχετο εντελώς, αλλά.. ΜΙΑ μέρα έμεινα στο σπίτι λόγω ίωσης και ανοίγοντας την τηλεόραση πέφτω πάνω στη Μενεγάκη που συζητάει με θέμα: ποιο είναι το καλύτερο δώρο, που μπορείς να κάνεις σε φίλη σου, που μόλις γέννησε! Αλλάζω εκτάτως κανάλι, λόγω υπέρτατης δυσφορίας και δείχνει Κωνσταντίνου και Ελένης, οι οποίοι πάλι ασχολούνται με ένα μωρό! ΗΜΑΡΤΟΝ!

Δεν ξανανοίγω τηλεόραση, τελείωσε! :P:p

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια!!!!!!!!

 

δείχνει Κωνσταντίνου και Ελένης, οι οποίοι πάλι ασχολούνται με ένα μωρό! ΗΜΑΡΤΟΝ!

Δεν ξανανοίγω τηλεόραση, τελείωσε! :P:p

ποιοοοοο το Χρυσανθεμο ? χαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...