Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Utrogestan στην Εγκυμοσύνη


Recommended Posts

....kalispera koritsia egw epairna gia 3 mines clopiphene citrate k twra i gunaikologos mou mou eipe na pinw apo tin 15 mera tou kuklou gia deka meres duo utrogestan tin i8mera...apla vlepw oti oles to pinate enw eisaste egues...egw perimenw 30/9 periopdos gia poio logo mou to edwse...uparxei kamia kopela na tis sumvenei to idio as mou apantisei parakalw prospathoume edw k ena xrono xwris na exoume provlima alla tipota

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι εγώ είχα πάρει σε μία από τις απόπειρες να μείνω έγγυος. τελικα΄παλινδρόμισε αλλά απ' ό,τι μου είπε ο γιατρός δεν είχε σχέση με τον θυροειδή ή τα χάπια που παίρνω για τον θυροειδή.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλημερα. ειμαι στην 12η εβδομαδα και χθες ειχα αρκετο αιμα. πηγα κατευθειαν στο γιατρο και μου ειπε οτι εσπασε απλα ενα αγγειο. μου εδωσε μαγνησιο αναβραζον και utrogestan 6 την ημερα!!! εχω διαβασει για αυτα και εχω τρελαθει!!! εχω κρατηθει με νυχια και δοντια να μην βαλω κανενα κιλο μεχρι τωρα και οντως ειμαι μονο 1 κιλο πανω αλλα τωρρα πανικοβληθηκα!! θα πρηστω? θα κανω κυτταριτιδα? θα γινω χαλια? θα παθει τιποτα το μωρακι μου? (αγορακι μαλλον μου ειπε)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

Από χθες ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω utrogestan 3 φορές τη μέρα, λόγω του ότι είδα λίγο καφέ στο σκούπισμα. Σήμερα βέβαια σταμάτησε και νομίζω ότι ίσως να μην το χρειάζομαι, αλλά αφού ο γιατρός μου είπε να το πάρω για 10 μέρες, τι να κάνω, πρέπει να το συνεχίσω. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι χθες και σήμερα το μεσημέρι μόλις το πήρα είμουν καθισμένη στον καναπέ και όταν σηκώθηκα μετά από 1 ώρα με έπιασε μία φοβερή ζαλάδα και αδυναμία να κουνήσω τα χέρια μου και τα πόδια μου. Ούτε καν μπορούσα να μιλήσω. Μετά με έπιασε μια φοβερή υπνηλία και κοιμήθηκα για λίγο και μετά συνήλθα. Με φόβισε όλο αυτό και ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες το παίρνουν ή το έχουν πάρει αν είχαν τόσο πολλή ζαλάδα σαν ίλιγγο.

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ενα θα σου πω!!! δεν επικοινωνω με το περιβαλλον.. τα παιρνω 2 μερες τωρα και σε συνδυασμο με την ακινησια που μου ειπε ο γιατρος για λιγες μερες , νομιζω θα τρελαθω!!! κι ολο σκεφτομαι αν κανω κακο στο παιδακι μου!!!! ας μας πει καποια που εχει ηδη το παιδακι της και επαιρνε utrogestan...ειδε καμια παρενεργεια????

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη τα πηρα πολυ αργα ωστε να με βοηθησουν....(παλινδρομη κυηση-ειχα πεσει σε ασχετη γιατρο κ οταν αλλαξα γιατρο κ καναμε προγεννητικο ελεγχο κ υπερηχο ηταν ηδη αργα.... για να με βοηθησουν)ειχα διδυμα κ χαμηλη προγεστερονη...κ ουρεοπλασμα...

 

Στην δευτερη εγκυμοσυνη τα πηρα στην αρχη προληπτικα (κ η γιατρος η δευτερη με προσεξε πολυ κ μου ειπε να τα παρω προληπτικα), ολα πηγαν υπεροχα, τωρα ο λεβεντης ειναι 3,5 ετων!;)

Δεν ειχα παρενεργειες κλπ...πιστευω ο γιατρος για να μας τα δινει κατι παραπανω θα ξερει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια' date='

Από χθες ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω utrogestan 3 φορές τη μέρα, λόγω του ότι είδα λίγο καφέ στο σκούπισμα. Σήμερα βέβαια σταμάτησε και νομίζω ότι ίσως να μην το χρειάζομαι, αλλά αφού ο γιατρός μου είπε να το πάρω για 10 μέρες, τι να κάνω, πρέπει να το συνεχίσω. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι χθες και σήμερα το μεσημέρι μόλις το πήρα είμουν καθισμένη στον καναπέ και όταν σηκώθηκα μετά από 1 ώρα με έπιασε μία φοβερή ζαλάδα και αδυναμία να κουνήσω τα χέρια μου και τα πόδια μου. Ούτε καν μπορούσα να μιλήσω. Μετά με έπιασε μια φοβερή υπνηλία και κοιμήθηκα για λίγο και μετά συνήλθα. Με φόβισε όλο αυτό και ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες το παίρνουν ή το έχουν πάρει αν είχαν τόσο πολλή ζαλάδα σαν ίλιγγο.[/quote']

Γεια σου εγω τα επαιρνα απο την 4η εβδ. λογο συσπασεων και τα σταματησα την τεταρτη που μας περασε(τωρα ειμαι 13+4)και δεν ειχα ουτε μια ζαλαδα και γενικα δεν ειδα τιποτα διαφορετικο.Τον ρωτησες το γιατρο σου?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου εγω τα επαιρνα απο την 4η εβδ. λογο συσπασεων και τα σταματησα την τεταρτη που μας περασε(τωρα ειμαι 13+4)και δεν ειχα ουτε μια ζαλαδα και γενικα δεν ειδα τιποτα διαφορετικο.Τον ρωτησες το γιατρο σου?

 

Τον ρωτησα και μου ειπε να τα παρω κολπικα. Ομως τωρα εχω αλλη απορια. Απο την αλλη μερα που τα ξεκινησα αρχισα να βλεπω στα ουρα κατι ασπρα πραγματακια. Ειναι υπολειμματα του χαπιου αραγε?

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον ρωτησα και μου ειπε να τα παρω κολπικα. Ομως τωρα εχω αλλη απορια. Απο την αλλη μερα που τα ξεκινησα αρχισα να βλεπω στα ουρα κατι ασπρα πραγματακια. Ειναι υπολειμματα του χαπιου αραγε?

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!!

Κ ΒΡΗΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 5η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΡΟΖ ΒΛΕΝΝΕΣ ΠΕΡΝΩ ΟΥΤΡΟΓΚΕΣΤΑΝ 200 MG 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ KAI ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΖΑΛΑΔΑ ΟΠΩΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ.ΙΣΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΕΝΝΕΣ ΣΤΑ ΟΥΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟΥ-ΚΑΚΟΥ ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ!

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω αλλη μια απορια - φοβια. Μεσα σ'αυτα τα φοβερα και τρομερα που γραφει στις παρενεργειες αναφερει εγκεφαλικο, εμφραγμα, πνευμονικη εμβολη. Αυτα εχουν να κανουν με το αν καποια κοπελα παρουσιαζει προβλημα με θρομβοφιλια? Γιατι διαβαζω οτι σε καποιες περιπτωσεις οι γιατροι τα δινουν μαζι με salospir η αλλα αντιπηκτικα. Αν καποια κοπελα δεν γνωριζει αν εχει τετοιο προβλημα δεν ειναι επικινδυνη η χορηγηση του?

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα απλά να μη σκέπτεσαι τόσο πολύ. Ξέρω ότι δεν είναι απλό αλλά είναι η μόνη λύση για να μην πάθεις τίποτα. Είμαι στην 34η εβδομάδα και έπαιρνα για 3μήνες λόγω κάποιων προβλημάτων και άσχημου ιστορικού. Εμένα μου προκαλούσαν μόνο στομαχικά προβλήματα αλλά με πολύυυυυυυυυ υπομονή πέρασαν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη και πρώτη φορά με έβαλε να κάνω εξέταση προγεστερόνης, θεώρησε ότι η τιμή ήταν χαμηλή και μου είπε να πάρω αυτά τα χάπια των 200 ένα πρωί ένα βράδυ. Αλλά αγχώθηκα πάρα πολύ, σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά; Μου φαίνεται περίεργο; Έχει πάρει κάποια κοπέλα για τον ίδιο λόγο το φάρμακο να συγκρίνουμε τις τιμές; Δηλ. 5η εβδομάδα έχω 12,02 ng/ml. Παίρνει κανείς το φάρμακο για τον ίδιο λόγο;

Link to comment
Share on other sites

siderenia geia sou! mipos ginetai an theleis fisika na mou peis ti problima eixais ston traxilo?? giati ego exo traxilitida k o palios mou o giatros (giati tora alaksa) mou eipai oti den epireazi se tipota to moro.. alla ston kenourio den eipa tipota giati emina stin gnomi tou alou k den to theorisa simaniko na tou to po, alla diabasa pou les oti eixes kapio problima me ton traxilo k eipirxe kindinos gia to moro, k oso na peis panikoblithika!!!

 

χιλια συγνώμη που δεν απαντησα νωρίτερα δεν είχα δει το μηνυμα. Ειχα και έχω κοντό τράχηλο από νωρίς με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος πρόωρου τοκετού. Επίσης παρουσιασα και αιμοραγία το πρώτο διαστημα της εγκυμοσύνης και μετά παό στρες.

 

κιλά με τα χάπια δεν έβαλα καθόλου. Ισα ισα είχα χάσει στην εγκυμοσύνη. Μόνο τους εμετούς μου χειροτερευα. κατά τα άλλα δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

 

Ο γιος μου είνα τώρα 1,5 έτους και είναι υγιεστατος και πολύ ενεργητικός. Κανένα πρόβλημα δεν έχει και να σκεφτείτε ότι τα έπερνα σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια' date='

Από χθες ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω utrogestan 3 φορές τη μέρα, λόγω του ότι είδα λίγο καφέ στο σκούπισμα. Σήμερα βέβαια σταμάτησε και νομίζω ότι ίσως να μην το χρειάζομαι, αλλά αφού ο γιατρός μου είπε να το πάρω για 10 μέρες, τι να κάνω, πρέπει να το συνεχίσω. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι χθες και σήμερα το μεσημέρι μόλις το πήρα είμουν καθισμένη στον καναπέ και όταν σηκώθηκα μετά από 1 ώρα με έπιασε μία φοβερή ζαλάδα και αδυναμία να κουνήσω τα χέρια μου και τα πόδια μου. Ούτε καν μπορούσα να μιλήσω. Μετά με έπιασε μια φοβερή υπνηλία και κοιμήθηκα για λίγο και μετά συνήλθα. Με φόβισε όλο αυτό και ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες το παίρνουν ή το έχουν πάρει αν είχαν τόσο πολλή ζαλάδα σαν ίλιγγο.[/quote']

 

 

 

Πολυυυυυυ ζαλαδα με τα utrogestan.Tα επαιρνα στην αρχη της εγκυμοσυνης αλλα δεν τα αντεχα κ τα εκοψα γρηγορα.Γενικως με εκαναν να νιωθω χαλια απο ζαλαδα, αναγουλα κ σα να βρισκομουν "αλλου".

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Πήρα στον γιό μου, λόγω αποκόλλησης. Για 4-5 μήνες.

 

Ορμόνες είναι, εντάξει δεν είναι το καλύτερο πράγμα στον κόσμο αλλά αν δεν έχεις επιλογή, το μη χείρον βέλτιστο........

 

Δεν διακινδύνευσα να τα καταπίνω, με την μικρή 1.5 ετών πάνω στα ντουζένια της και τον σύζυγο απόντα λόγω μετάθεσης και δουλειά, μόνο ζαλάδες δεν θα άντεχα να έχω.

 

Τα χρησιμοποίησα κολπικά και τα είδα όλα. Κολπίτιδα, τρελή φαγούρα.....

 

Με το γιαούρτι κάτι γινόταν αλλά τι να σου κάνει το γιαουρτάκι όταν ταίζεις τον μύκητα με ορμόνη....

 

Τέσπα, τέλος καλό όλα καλά ;):-(:sad:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και εγώ χρειάστηκα να πάρω τα συγκεκριμένα χάπια και στις 2 μου εγκυμοσύνες στις αρχές του πρώτου τριμήνου επειδή είχα καφέ. Μου προκαλούσαν και εμένα ζαλάδες και αναγούλες και όταν το είπα στο γιατρό μου είπε να τα βάζω κολπικά.

Τα άσπρα που βλέπεις στα ούρα είναι το χάπι που λιώνει. Καλή συνέχεια και ηρέμησε όλα καλά θα πάνε! ;)

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις, τελικά όταν άρχισα να τα παίρνω κολπικά δεν είχα πλέον πρόβλημα με ζαλάδες, οπότε όσες έχετε τέτοιο πρόβλημα ρωτήστε το γιατρό σας και πάρτε τα κολπικά. Αυτά τα άσπρα στα ούρα είναι όντως το χάπι που λιώνει.

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πριν 2 μερες ειχα παλι λιγο καφε υγρα και ο γιατρος ειπε να συνεχισω με τα utrogestan για μια βδομαδα ακομη. Ηδη εχω βαλει ενα κιλο με τις 10 μερες που τα πηρα.. ειναι ιδεα μου οτι πρηζομαι απο τα χαπια ή οχι? δεν θελω να βαλω πολλα κιλα.. εσεις βαλατε το διαστημα που τα πηρατε? σας επηρεασαν καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πριν 2 μερες ειχα παλι λιγο καφε υγρα και ο γιατρος ειπε να συνεχισω με τα utrogestan για μια βδομαδα ακομη. Ηδη εχω βαλει ενα κιλο με τις 10 μερες που τα πηρα.. ειναι ιδεα μου οτι πρηζομαι απο τα χαπια ή οχι? δεν θελω να βαλω πολλα κιλα.. εσεις βαλατε το διαστημα που τα πηρατε? σας επηρεασαν καθολου?

 

Όχι μόνο δεν πήρα αλλά έχασα συνολικά 13 κιλά στην δεύτερη εγκυμοσύνη που τα πήρα. Σύνολο πήρα 3 κιλά και όταν γύρισα από το μαιευτήριο σπίτι, ήμουν 16 κιλά μείον από όταν πήγα για να γεννήσω:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια έχοντας και γω μεγάλες αμφιβολίες για τα ουτρο το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης ρώτησα δύο ενδοκρινολόγους και μου είπαν και οι δύο ότι είναι φυσική προγεστερόνη, δεν έχει παρενέργειες στο μωρό και ας λένε οι οδηγίες άλλα και ότι τα οφέλη είναι τέλως πάντως περισσότερα από τις ενδεχόμενες παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

καλα, πως γινεται αυτο? δεν ετρωγες τιποτα?

 

Μάλλον. Και στις 2 εγκυμοσύνες, ήταν ψηλά τα μωρά και μου πίεζαν το διάφραγμα. Συνεπώς, με 2 μπουκιές φαγητό, ένιωθα ότι είχα φάει βόδι:rolleyes::rolleyes:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

τι να πω βρε κοριτσια!! μακαρι να μην επηρεαστει αρνητικα το μικρο μας και εγω θα προσπαθησω να το ραψω αν και δεν ξερω κατα ποσο θα κανω καλο με το να μην τρωω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...