Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

 

Θεωρώ ότι είναι το πιο ενημερωμένο άτομο σχετικά με τις αλλεργίες.

δυστυχως

επειδη το θεμα ειναι πολυπλοκο και η προσοχη των περισσοτερων γιατρων ειναι αντιστροφως αναλογη με την πολυπλοκοτητα του ,αναγκαζεσαι να ασχοληθεις παραπανω

το εχω ξαναπει, με ενα αλλεργικο παιδι με πολλαπλες αλλεργιες θα χρειαζοντουσαν ωρες δουλειας και επικοινωνιας του γιατρου με τον γονιο για να βγαλει σωστα συμπερασματα ,να κρατησει γραπτο ιστορικο ωστε στην επομενη επισκεψη να ανατρεξει σε αυτο και να μην ξαναρωτα τον γονιο τα ιδια πραγματα και χανει χρονο

 

για μενα μια επισκεψη θα επρεπε να διαρκει πανω απο 1 ωρα καθε φορα ,απο την δικη μου εμπειρια το λεω

 

πολλες παραλειψεις και λαθη................λογω βιασυνης ,ανυπομονυσιας ,αδιαφοριας ,ελλειψης χρονου ............που κοστιζουν σωματικα ,ψυχολογικα και κοστιζουν και λεφτα....τελος παντων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Vicki πώς περιμένεις να δεις διαφορά εάν η μικρή τρώει έστω και ελάχιστη κρέμα;

Και η μικρή πρέπει να ακολουθήσει δίαιτα αντι-καντίτα για να σκοτωθεί και σ' αυτήν ο εσωτερικός μύκητας.

 

 

Ζντουπ, δεν το είχα συνειδητοποιήσει αυτό. Από ένστικτο σταμάτησα να δοκιμάζω άλλες τροφές για την μικρή και κάτι με έτρωγε για την κρέμα αλλά μιας και είναι το μοναδικό πράγμα που τρώει όταν λείπω ( εκτός από λίγο γάλα στο τσακίρ κέφι ) συνεχίζαμε.

 

Όταν επιστρέψουμε από Αθήνα θα την σταματήσω (εξάλλου όταν είμαστε μαζί δεν της δίνω ) και ελπίζω να πίνει λίγο γάλα...

 

Rosie μιας και έχεις εντρυφήσει στο θέμα του μύκητα πότε πιστεύεις οτι θα πρέπει να δούμε διαφορά?

Αν έχω καταλάβει καλά θα πρέπει να περιμένω μια αντίδραση του οργανισμού μου η οποία ουσιαστικά θα είναι αντίδραση του μύκητα που πεθαίνει????

 

Μου έρχεται να πάρω το ΤΕΖΑ και να ψεκαστώ... λέτε να πιάσει? :lol:

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Rosie μιας και έχεις εντρυφήσει στο θέμα του μύκητα πότε πιστεύεις οτι θα πρέπει να δούμε διαφορά?

Αν έχω καταλάβει καλά θα πρέπει να περιμένω μια αντίδραση του οργανισμού μου η οποία ουσιαστικά θα είναι αντίδραση του μύκητα που πεθαίνει????

 

Αυτό θα εξαρτηθεί από το μέγεθος του προβλήματος.

Η συνήθης αντίδραση από το θάνατο του μύκητα είναι κόπωση, εξάντληση, πονοκεφάλοι κτλ.

 

Επίσης υπάρχουν και άλλα πολλά πέρα από τη δίαιτα που μπορείς να κάνεις για να επιταχύνεις τη διαδικασία όπως αντι-μυκητιακά σκευάσματα (φαρμακευτικά ή φυσικά), προβιοτικά/ ωμέγα-3 για το μωρό κτλ.

 

Δες κι εδώ: http://www.gapsdiet.com/

 

Και κάτι που τώρα τελευταία σκέφτηκα: λίγο πριν σταματήσουνε τα αλλεργικά συμπτώματα στην κόρη μου είχα αρχίσει να της δίνω συστηματικά βιταμίνη D3.

Αυτό το έκανα για να ενισχύσω το ανοσοποιητικό της και να αποφύγoυμε πολλές χειμερινές ιώσεις, αλλά μετέπειτα όταν άρχισα να διαβάζω για τις αλλεργίες κατάλαβα ότι η βιταμίνη D3 είναι πολύ βασική για την αποφυγή τους.

Δέστε και εδώ: Who Knew this Vitamin Could Prevent Mold Allergies?

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν τα μικρά σας δεν έχουνε επιβεβαιωμένη αλλεργία στο ψάρι τότε θα πρέπει απαραίτητα εσείς τουλάχιστον να παίρνεται συμπλήρωμα ωμέγα-3 λιπαρών γιατί βοηθάνει πάρα πολύ στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος και στην καλή λειτουργεία του πεπτικού συστήματος (αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα).

 

Σε 4 είδη ψαριού που έφαγα εγώ την πείραξαν και τα 4. Νομίζω ότι το ψάρι την πειράζει πιο πολύ από όλα... Με τα πιο έντονα συμπτώματα...

 

Μακάρι να μπορούσα να πάρω Ω3. Τα θεωρώ και εγώ ότι καλύτερο σε επίπεδο συμπληρώματος...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

 

είχα αρχίσει να της δίνω συστηματικά βιταμίνη D3.

Αυτό το έκανα για να ενισχύσω το ανοσοποιητικό της και να αποφύγoυμε πολλές χειμερινές ιώσεις

συνηθως ο θηλασμος απο μονος του αρκει για να προστατεψει απο τις ιωσεις ,τουλαχιστον εαν κρινω απο τα δικα μου παιδια ,απολυτη προστασια,

αλλά μετέπειτα όταν άρχισα να διαβάζω για τις αλλεργίες κατάλαβα ότι η βιταμίνη D3 είναι πολύ βασική για την αποφυγή τους.
συμφωνω
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάλερι το μητρικό γάλα είναι τόσο καλό όσο και η δίαιτα της μαμάς.

Αν εγώ έχω για παράδειγμα έλλειψη βιταμίνης D, Β12 ή ωμέγα-3 λιπαρών τότε και το μωρό μου θα έχει έλλειψη.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Βάλερι το μητρικό γάλα είναι τόσο καλό όσο και η δίαιτα της μαμάς.

Αν εγώ έχω για παράδειγμα έλλειψη βιταμίνης D, Β12 ή ωμέγα-3 λιπαρών τότε και το μωρό μου θα έχει έλλειψη.

δεν διαφωνω

απλα ειπα οτι ακομη και υπο αυτες τις συνθηκες , ,ειχα απολυτη προστασια απο τις ιωσεις και στα δυο μου παιδια

 

φυσικα σε περιπτωση που ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχει αλλεργια στο ψαρι,πραγμα δυσκολο πολλες φορες,καλο ειναι να παιρνουμε τα ω3

αν και αρκετες φορες μια ελλειψη στη μαμα μπορει και να μην σημαινει ελλειψη και στο γαλα π.χ αυτο συμβαινει με το ασβεστιο και σε μικροτερο βαθμο και με την βιταμινη δ

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πειτε μου δηλ να καταλαβω.εγω μια φορα η μαλλον 2 του δωσασ μπουκιτσα περκας.φυσικα πο την μια μπουκιτσα την μια βδομαδα δεν βγαζεις συμπερασμα.αλλα στανταρ να μην ξεκινησω ψαρι?οχι τιποτα αλλα δνε τρωει με τιποτα το κρεας.δεν γουσταρει με καμια παναγια.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πειτε μου δηλ να καταλαβω.εγω μια φορα η μαλλον 2 του δωσασ μπουκιτσα περκας.φυσικα πο την μια μπουκιτσα την μια βδομαδα δεν βγαζεις συμπερασμα.αλλα στανταρ να μην ξεκινησω ψαρι?οχι τιποτα αλλα δνε τρωει με τιποτα το κρεας.δεν γουσταρει με καμια παναγια.

το παιδακι σου ειναι μικρο και αλλεργικο ,οποτε νομιζω το ψαρι δεν πρεπει να του το δωσεις

τωρα εαν θα πρεπει να τα παιρνεις εσυ ,δεν ξερω ? εγω οσο θηλαζα και θηλαζω δεν τα παιρνω

εγω στον μεγαλο μου τα ξεκινησα γιατι ποτε δεν επιβεβαιωθηκε αλλεργια στο ψαρι και επειδη γενικα παει καλυτερα

 

 

Ροσι τα φωτα σου

το στεβια απο οτι διαβασα δεν επιδεινωνει τις μυκητιασεις ,το εχεις δοκιμασει ,ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Ροσι τα φωτα σου

το στεβια απο οτι διαβασα δεν επιδεινωνει τις μυκητιασεις ,το εχεις δοκιμασει ,ισχυει?

 

Δεν γνωρίζω αν δεν ευνοεί την καντίτα γιατί όταν το δοκίμασα μια φορά δεν μου άρεσε.

 

Γενικά είμαι επιφυλακτική με όλα αυτά τα καινούργια γλυκαντικά γιατί συνήθως μετέπειτα αποδεικνύονται επικίνδυνα, πχ η ασπαρτάμη, η Splenda και η αγαύβη.

Προτιμώ τα πιο παραδοσιακά όπως το άθερμο μέλι, το maple syrup, το raw evaporated cane sugar.

 

Ίσως σας ενδιαφέρει και αυτό:

http://www.thehealthyhomeeconomist.com/2011/05/steps-for-at-home-allergy-testing/

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν γνωρίζω αν δεν ευνοεί την καντίτα γιατί όταν το δοκίμασα μια φορά δεν μου άρεσε.

γραφει παντου οτι εχει αντιμυκητιασικη δραση

 

Γενικά είμαι επιφυλακτική με όλα αυτά τα καινούργια γλυκαντικά γιατί συνήθως μετέπειτα αποδεικνύονται επικίνδυνα, πχ η ασπαρτάμη, η Splenda και η αγαύβη.
η ασπαρταμη απο τι προερχεται?

το στεβια ειναι απο φυτο

Προτιμώ τα πιο παραδοσιακά όπως το άθερμο μέλι, το maple syrup, το raw evaporated cane sugar.
το αθερμο μελι μπορει να εχει και προβιοτικες ιδιοτητες αλλα σε μυκητιασεις νομιζω τελικα δεν ενδεικνεται γιατι εχει πολλη φρουκτοζη

τα υπολοιπα που γραφεις δεν τα ξερω καθολου

Link to comment
Share on other sites

το παιδακι σου ειναι μικρο και αλλεργικο ,οποτε νομιζω το ψαρι δεν πρεπει να του το δωσεις

τωρα εαν θα πρεπει να τα παιρνεις εσυ ,δεν ξερω ? εγω οσο θηλαζα και θηλαζω δεν τα παιρνω

εγω στον μεγαλο μου τα ξεκινησα γιατι ποτε δεν επιβεβαιωθηκε αλλεργια στο ψαρι και επειδη γενικα παει καλυτερα

 

 

Ροσι τα φωτα σου

το στεβια απο οτι διαβασα δεν επιδεινωνει τις μυκητιασεις ,το εχεις δοκιμασει ,ισχυει?

κοιτα...εγω τρωω κανονικα ψαρι...επιβεβαιωμενα δεν ξερω σε τι εχει αλλεργια..αυτο που ειχαμε ηταν απο 2 μηνων αιμα και βλεννες και οπως ξερετε μας ειπαν κοψτε ολα τα αλλεργιογονα.τωρα εχει μονο στην αγελαδα??εχει και καπου αλλου?δεν γνωριζω....γι αυτο ρωταω βαλερι....
Link to comment
Share on other sites

κοιτα...εγω τρωω κανονικα ψαρι...επιβεβαιωμενα δεν ξερω σε τι εχει αλλεργια..αυτο που ειχαμε ηταν απο 2 μηνων αιμα και βλεννες και οπως ξερετε μας ειπαν κοψτε ολα τα αλλεργιογονα.τωρα εχει μονο στην αγελαδα??εχει και καπου αλλου?δεν γνωριζω....γι αυτο ρωταω βαλερι....

νομιζω καλυτερα ειναι να παρεις ω3 λιπαρα παρα να τρως ψαρι

τα ω3 ειναι λιπος ,ισως με καποια ιχνη πρωτεινων ψαριου ,ενω το φρεσκο ψαρι ειναι μεγαλη ποσοτητα πρωτεινης

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο που μας πέρασε αρχίσαμε τις στερεές. Πατάτα, καρότο και λίγο ελαιόλαδο.

Το Ηλεκτράκι το Σάββατο δεν ενεργήθηκε καθόλου, την Κυριακή μια φορά (και καλή), έκτοτε ΤΙΠΟΤΑ. Σημειώστε ότι , πριν τις στερεές είχε 2-3 κενώσεις την ημέρα.

Υπάρχει περίπτωση αυτή η δυσκοιλιότητα να οφείλεται σε αλλεργία;

Για την αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας η γιατρός μας είπε να βάλουμε αχλάδι το πρωί και στο μεσημεριανό να προσθέσουμε κολοκυθάκι.

Έχετε καμιά ιδέα τι άλλο θα μπορούσα να της δώσω για να τη βοηθήσω;;;

Από ότι διάβασα οι μπάμιες προκαλούν αλλεργία, οπότε τις απέκλεισα...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση αυτή η δυσκοιλιότητα να οφείλεται σε αλλεργία;

 

Για την αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας η γιατρός μας είπε να βάλουμε αχλάδι το πρωί και στο μεσημεριανό να προσθέσουμε κολοκυθάκι.

Έχετε καμιά ιδέα τι άλλο θα μπορούσα να της δώσω για να τη βοηθήσω;;;

 

ειναι απο τις κλασικες αντιδρασεις στην εισαγωγη στερεων τροφων

μπορει να μην ενεργηθει και για παραπανω μερες ,οταν ομως θα ενεργηθει δεν θα ειναι σκληρα

δεν σημαινει οποσδηποτε οτι ειναι αλλεργια στο καροτο και την πατατα

μπορεις να συνεχισεις ετσι και να κανεις και αυτο που ειπε η παιδιατρος ,αρκει το παιδι να εχει ορεξη για φαγητο

καλη επιτυχια

οι μπαμιες μπορει να περιμενουν χρονια:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι απο τις κλασικες αντιδρασεις στην εισαγωγη στερεων τροφων

 

Δεν ξέρεις τι παρηγοριά είναι αυτό...

 

 

μπορει να μην ενεργηθει και για παραπανω μερες ,οταν ομως θα ενεργηθει δεν θα ειναι σκληρα

δεν σημαινει οποσδηποτε οτι ειναι αλλεργια στο καροτο και την πατατα

μπορεις να συνεχισεις ετσι και να κανεις και αυτο που ειπε η παιδιατρος ,αρκει το παιδι να εχει ορεξη για φαγητο

καλη επιτυχια

οι μπαμιες μπορει να περιμενουν χρονια:lol::lol::lol:

 

Κάτι δείγματα κενώσεων που είχε εχτές και προχτές (ίσα ίσα για να πάρω το εσάνς...) ήταν μαλακά σαν το φαγητό της. Όρεξη έχει το Ηλεκτράκι αλλά δεν είναι το ίδιο κεφάτο...

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ξέρεις τι παρηγοριά είναι αυτό...

 

αν ομως συνεχιστει για παραπανω απο 5-6 ημερες

καλο θα ειναι να σταματας τις στερεες και να την θηλαζεις μεχρι να ενεργηθει γιατι οσο ναναι τα κοπρανα δηλητηριαζουν τον οργανισμο ,

το καλυτερο καθαρκτικο ειναι το μητρικο γαλα

 

Όρεξη έχει το Ηλεκτράκι αλλά δεν είναι το ίδιο κεφάτο...

εαν δεν εχει ορεξη, επισης να σταματας τις στερεες μεχρι να της ερθει
Link to comment
Share on other sites

Rosie ρωταω εσενα γιατι τα μικρα μας εχουν την ιδια ηλικια

αρχισε να τρωει κανονικα η μικρη σου ?

ο δικος μου τρωει λιγο μπανανα το πρωι η κρεμα απο φαγοπυρο με λιγο ελαιολαδο

το μεσημερι οχι παντα (καθε 2-3 μερες περιπου )την σουπιτσα

το απογευμα παλι μονο λιγο μπανανα η φαγοπυρο η την μεσημεριανη σουπιτσα η τιποτα

ολον τον υπολοιπο καιρο θηλαζει

α ενδοιαμεσα μπορει να τρωει καμια ριζογκοφρετα η καλαμποκογκοφρετα η ψωμακι

δεν θελει τιποτα αλλο ,κανενα αλλο φρουτο, καμια αλλη κρεμα και οταν λεω κρεμα δεν εννοω σε υφη αλλα ο"τι(φαγοπυρο ,βρωμη,κεχρι,κινοα,) εχω βρασει και εχω βαλει λιγο λαδακι μεσα

και καμια φορα λιγο γιαουρτακι(2-3 κουταλιτσες)

αρχισα να εφαρμοζω αυτο που δεν ηθελα ,να δινω δηλ.παιχνιδια για να φαει,το πρωει το πετυχα ,το μεσημερι με τιποτα

στις 18 εγινε ενος ετους

:cry::cry::cry::cry:

κοριτσια καμια συμβουλη ?

Link to comment
Share on other sites

valeri, τροφές σε κομμάτια δεν δίνεις; Η δικιά μου ακόμη δεν έχει συμπαθήσει τις σούπες και τις κρέμες. Αν δεν θέλεις να δίνεις παιχνίδια, δεν χρειάζεται, κάνε το φαγητό παιχνίδι και άστον να παίξει, στο ενδιάμεσο, του πασάρεις και καμιά μπουκιά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Rosie ρωταω εσενα γιατι τα μικρα μας εχουν την ιδια ηλικια

αρχισε να τρωει κανονικα η μικρη σου ?

ο δικος μου τρωει λιγο μπανανα το πρωι η κρεμα απο φαγοπυρο με λιγο ελαιολαδο

το μεσημερι οχι παντα (καθε 2-3 μερες περιπου )την σουπιτσα

το απογευμα παλι μονο λιγο μπανανα η φαγοπυρο η την μεσημεριανη σουπιτσα η τιποτα

ολον τον υπολοιπο καιρο θηλαζει

α ενδοιαμεσα μπορει να τρωει καμια ριζογκοφρετα η καλαμποκογκοφρετα η ψωμακι

δεν θελει τιποτα αλλο ,κανενα αλλο φρουτο, καμια αλλη κρεμα και οταν λεω κρεμα δεν εννοω σε υφη αλλα ο"τι(φαγοπυρο ,βρωμη,κεχρι,κινοα,) εχω βρασει και εχω βαλει λιγο λαδακι μεσα

και καμια φορα λιγο γιαουρτακι(2-3 κουταλιτσες)

αρχισα να εφαρμοζω αυτο που δεν ηθελα ,να δινω δηλ.παιχνιδια για να φαει,το πρωει το πετυχα ,το μεσημερι με τιποτα

στις 18 εγινε ενος ετους

:cry::cry::cry::cry:

κοριτσια καμια συμβουλη ?

 

 

Τι λες καλέ Βάλερι, μια χαρά είστε!

 

Η δική μου επέστρεψε ξανά στον αποκλειστικό θηλασμό, δεν τρώει ΤΙΠΟΤΑ!!!

Τελευταία κάνει κάτι κουφό: της δίνουμε φαγητό σε κομματάκια τα οποία βάζει στο στόμα της αλλά δεν τα καταπίνει οπότε μια καλή στιγμή (εκεί που είμαστε χαρούμενοι ότι έφαγε έστω και κάτι) τα φτύνει όλα... :shock:

 

Μίλησα πρόσφατα με τον παιδίατρο μας (ομοιοπαθητικό) και μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου μια και είναι 12 κιλά, ροδοκόκκινη και ζωηρή.

Μου είπε μόνο ν' ανησυχώ για μένα και έχει δίκιο, έχω γίνει πετσί και κόκκαλο αλλά το κυριότερο είναι ότι έχω ζαλάδες :-(

 

Το μόνο θετικό της υπόθεσης είναι ότι από μόνη της έχει κόψει το βραδυνό θηλασμό!

Πέρασε μια ίωση τελευταία και από τότε δεν θέλει να θηλάσει το βράδυ, συνήθως κοιμάται βαθιά χωρίς διακοπές και αν καμιά φορά ξυπνήσει δεν ξέρω πως να τη ξανακοιμήσω (δεν παίρνει πιπίλα) και έτσι φωνάζω τον άντρα μου ο οποίος την κουνάει λίγο ή της δίνει νερό με το κουταλάκι (ούτε εκπαιδευτικό ποτηράκι δεν θέλει :-( ).

 

Άσε, είναι περιπτωσάρα η κόρη μου, δεν θα το πίστευα ποτέ αν μου έλεγαν ότι θα θηλάζω για ένα χρόνο αποκλειστικά... :rolleyes:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κι εμεις ετσι ειμαστε κατα καιρους και ειχα ανησυχησει ,μετα πεσανε και 2 δοντια μαζι που εβγαλε και δεν ετρωγε τιποτα και σχεδον μονο θηλαζε,εχασε και βαρος αφου ολη μερα περπαταει,ο γιατρος με καθυσηχασε μου ειπε δεν πειραζει αστον και θα φαει καποια στιγμη απο μονος του.Ειχα σκασει γιατι ειχε 2 μηνες συνεχομενους που δεν ετρωγε και τωρα εχει 4 μερες που τρωει και κοντευω να κατουρηθω απο τη χαρα μου:P:p.Τον "μπουκωνω" μεχρι φυσικα να ξαναπερασει την αναλογη φαση και να μην τρωει τιποτα.Υπομονη θελει,εγω πολλες μερες εκλαιγα απο τα νευρα μου και τη στεναχωρια μου.:rolleyes:

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

valeri, τροφές σε κομμάτια δεν δίνεις; Η δικιά μου ακόμη δεν έχει συμπαθήσει τις σούπες και τις κρέμες. Αν δεν θέλεις να δίνεις παιχνίδια, δεν χρειάζεται, κάνε το φαγητό παιχνίδι και άστον να παίξει, στο ενδιάμεσο, του πασάρεις και καμιά μπουκιά.

δινω τροφες σε κομματια ,αλλα δεν τις θελει

η σουπα ειναι η μονη μορφη φαγητου που του αρεσει δηλ.εαν το φαγητο του δεν ειναι "νερουλο" δεν το θελει

οσο για τις κρεμες εαν δεν αισθανθει οτι εχει μεσα κατι ΄στερεο΄, οπως το φαγοπυρο ,δεν τις θελει ,ισως ομως να το προτιμαει και γευστικα ,δεν ξερω

να το κανω το φαγητο σαν παιχνιδι,δηλ.να ασχοληθω περισσοτερη ωρα,εβλεπα τα ανυψια του αντρα μου να τρωνε μια ωρα με κυνηγι (βεβαια σε μεγαλυτερη ηλικα )και ελεγα δεν ειναι δυνατον:confused::confused:

 

 

Μίλησα πρόσφατα με τον παιδίατρο μας (ομοιοπαθητικό) και μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου μια και είναι 12 κιλά, ροδοκόκκινη και ζωηρή.

εχω να τον ζυγισω καιρο ,πρεπει να ειναι γυρω στα εντεκα ,οπτικα δηλ.φαινεται στρουμπουλος

Μου είπε μόνο ν' ανησυχώ για μένα και έχει δίκιο, έχω γίνει πετσί και κόκκαλο αλλά το κυριότερο είναι ότι έχω ζαλάδες :-(
και εγω ειμαι πετσι και κοκκαλο

εχεις και ζαλαδες ?δεν νομιζω να εχεις αναιμια?αν και σιγουρα θα αναπληρωνεις 'τα κενα¨ στο φαγητο σου με κατι αλλο ,δεν σε φοβαμαι ,εμενα παλι ολο και κατι θα μου λειπει

 

Το μόνο θετικό της υπόθεσης είναι ότι από μόνη της έχει κόψει το βραδυνό θηλασμό!

Πέρασε μια ίωση τελευταία και από τότε δεν θέλει να θηλάσει το βράδυ, συνήθως κοιμάται βαθιά χωρίς διακοπές και αν καμιά φορά ξυπνήσει δεν ξέρω πως να τη ξανακοιμήσω (δεν παίρνει πιπίλα) και έτσι φωνάζω τον άντρα μου ο οποίος την κουνάει λίγο ή της δίνει νερό με το κουταλάκι (ούτε εκπαιδευτικό ποτηράκι δεν θέλει :-( ).

περιεργο ε ,αντε να περασουμε και μεις καμια ιωση να σταματησει να ξυπναει :lol::lol::lol:

ξυπναει 2-3 φορες ,οχι οτι ξυπναμε ,θα το ξερετε και εσεις ολα γινονται στο σκοταδι μεσα σε λεπτα,απλα ετσι θα ηθελα να βγω ,ρε παιδι μου, ενα βραδι μολις αποκοιμηθει ,χωρις να ανησυχω οτι θα ξυπνησει και πρεπει να γυρισω επιγωντος

ποσες συνεχομενες ωρες κοιμαται δηλ?

Άσε, είναι περιπτωσάρα η κόρη μου, δεν θα το πίστευα ποτέ αν μου έλεγαν ότι θα θηλάζω για ένα χρόνο αποκλειστικά... :rolleyes:
κοiτα εαν σκεφτω το τι τρωνε τα αλλα παιδια και ποσο τρωνε και μεις ουσιαστικα θηλαζουμε αποκλειστικα ακομη

 

Ειχα σκασει γιατι ειχε 2 μηνες συνεχομενους που δεν ετρωγε και τωρα εχει 4 μερες που τρωει και κοντευω να κατουρηθω απο τη χαρα μου:P:p.Τον "μπουκωνω" μεχρι φυσικα να ξαναπερασει την αναλογη φαση και να μην τρωει τιποτα.Υπομονη θελει,εγω πολλες μερες εκλαιγα απο τα νευρα μου και τη στεναχωρια μου.:rolleyes:

μην κλαις για αυτο ,κοριτσι μου ,δεν χρειαζεται ,αρκει να κανεις την προσπαθεια σου να φαει ,δηλ.να μην λες α σημερα δεν εχει ορεξη να φαει οποτε δεν θα δοκιμασω καν να του δωσω να φαει ,αφου ειναι πανω απο ενος ,πρεπει να προσπαθουμε συνεχεια και να τους προτεινουμε συνεχεια φαγητο ,μπας και φανε κατι ,εστω μια μπουκιτσα , οπως λεει και η αμαρεττο

Link to comment
Share on other sites

εχεις και ζαλαδες ?δεν νομιζω να εχεις αναιμια?αν και σιγουρα θα αναπληρωνεις 'τα κενα¨ στο φαγητο σου με κατι αλλο ,δεν σε φοβαμαι ,εμενα παλι ολο και κατι θα μου λειπει

 

Υποψιάζομαι κι εγώ ότι θα έχω αναιμία, δεν παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου, πρέπει να παραγγείλω το Floradix και όλο ξεχνάω.

Αδιαθέτησα και από τους επτά μήνες!

Τόσο νωρίς αδιαθέτησα και με το γιο μου και έλεγα ότι φταίνε οι στερεές αλλά τελικά μάλλον έχει να κάνει με τον οργανισμό.

 

ποσες συνεχομενες ωρες κοιμαται δηλ?

 

Αρκετές, δεν ξέρω, κοιμάται και πολύ βαθιά τώρα τελευταία!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...