Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΣΧΑ


Recommended Posts

Άντε κορίτσια να οργανωθούμε. Σε ένα μήνα περίπου έρχεται το Πάσχα. Τι ετοιμασίες κάνετε; Στολίζετε το σπίτι; Φτιάχνεται καμιά πασχαλινή λιχουδιά; Τι ψώνια κάνετε; Άντε, ρίξτε καμιά καλή ιδέα γιατί μου φαίνεται ότι θα έρθει το Πάσχα και θα φύγει χωρίς να το καταλάβουμε. Πολύ νωρίς είναι φέτος!

 

Ανακάλυψα αυτή τη συνταγή για σοκολατένια αυγά

http://www.sintagespareas.gr/sintages/pasxalina-ayga-ekpliksi.html

Δε ξέρω πως είναι αλλά ίσως τη δοκιμάσω. Έχετε κάτι άλλο στο μυαλό σας για σοκολατένια αυγά;

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δικιο εχεις!

Για ποτε θα ερθει το Πασχα και για ποτε θα φυγει, ουτε που θα το καταλαβουμε!!!

Λοιπον εγω δεν κανω και πολλα γιατι συνηθως το Πασχα πηγαινουμε χωριο...

Το μονο που κανω ειναι να στολιζω λιγο το σπιτι, ετσι για να υπαρχει λιγο το Πασχαλινο κλιμα!

Οσο για τις λιχουδιες τις εχω ετοιμες στο χωριο απο μαμα και πεθερα....

Καλη η συνταγη που βρηκες!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΛΑΜΠΑΔΕΣ ΓΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 1 ΕΤΟΥΣ

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΟΝΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΛΑΜΠΑΔΑ

ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΙΝΗ - ΠΟΛΥΦΟΡΕΜΕΝΗ ΛΑΜΠΑΔΑ ΜΕ ΖΩΑΚΙΑ ΛΟΥΤΡΙΝΑ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ................

 

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ.......

ΚΑΝΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ............................

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΛΑΜΠΑΔΕΣ ΓΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 1 ΕΤΟΥΣ

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΟΝΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΛΑΜΠΑΔΑ

ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΙΝΗ - ΠΟΛΥΦΟΡΕΜΕΝΗ ΛΑΜΠΑΔΑ ΜΕ ΖΩΑΚΙΑ ΛΟΥΤΡΙΝΑ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ................

 

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ.......

ΚΑΝΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ............................

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Δε ξέρω από που είσαι, αλλά αν είσαι από Θεσσαλονίκη όπως κι εγώ, ίσως μπορώ να σου προτείνω μαγαζιά.

Πάντως, ανεξάρτητα από τα μαγαζιά σου παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία : Πέρσι πήρα για τη δική μου βαφτισιμιά (1,5 χρονών) μια λαμπάδα με μια ξύλινη νεράιδα την οποία μετά την κρέμασε η μαμά της στο δωμάτιο της.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με έχει πιάσει η προκοπή για δείτε τι βρήκα (ίσως τα έχετε δει) :

http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=674

 

όπως και αυτό :

http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=246

 

Και για όποιον θέλει να φτιάξει μόνος του λαμπάδα :

http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=242

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marvas και μενα μ'εχει πιασει μια προκοπη φετος και λεω να κανω τσουρεκια.

Σκεφτομαι να κανω αυτο.http://www.sintagespareas.gr/sintages/tsoureki-terkenlis-me-glaso-sokolatas.html

Κατα τα αλλα επειδη κανουμε Πασχα στο χωριο δεν στολιζω ιδιαιτερα.Βαζω κατι πετσετακια πασχαλινα και μια πιατελα με κοκκινα αυγα στην τραπεζαρια και ενα καλαθακι με ψευτικα αυγα στο τραπεζακι.

Ωραιες αυτες οι ιδεες για τις φωλιες αλλα μου φανηκαν λιγο δυσκολες και δεν καταλαβα και καλα ο φιδες ειναι βρασμενος? (εβαψα και το μαλλι τρομαρα μου)

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

μπορείτε επίσης να δείτε εδώ την ανακοίνωση με λινκ

που σχετίζονται με το Πάσχα:

 

Πάσχα πασχαλινές ιδέες για κατασκευές, έθιμα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38160

 

 

πριν την ανάρτηση νέου θέματος κάντε χρήση της αναζήτησης

Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ : http://parents.org.gr/news/a309

Είναι πολύ σημαντικό να αναζητείτε πρώτα στα παλιά θέματα πρίν ανοίξετε καινούρια.

Ήδη αρκετοί γονείς πριν απο εσάς έχουν συγκεντρώσει πάρα πολλές πληροφορίες.

Τα εγγεγραμμένα μέλη δεν γίνεται να απαντούν κάθε φορά εκ νέου σε θέματα τα οποία ήδη έχουν συζητηθεί,

ενώ ο όγκος του φόρουμ θα γίνει δύσχρηστος εάν όλα τα μέλη ανοίγουν κάθε φορά για το ίδιο ερώτημα ένα νέο θέμα.

 

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σε όλους. Εγώ θα φτιάξω σίγουρα Λαζαράκια το Σάββατο του Λαζάρου. Για όσους δεν έχουν ξανακούσει, είναι γλυκά ψωμάκια γεμισμένα με ξηρούς καρπούς, σταφίδες και κανέλα σε σχήμα φασκιωμένου μωρού για να συμβολίζουν το Λάζαρο πριν την ανάστασή του. Κατά τα άλλα κάθε χρόνο φτιάχνω τσουρέκια, κουλούρια και κόκκινα αυγά. Ενδιάμεσα θα κάνω και νηστήσιμα κουλουράκια.

Για διακόσμηση πήρα ήδη μια τετράγωνη βάση πλέγμα με γρασίδι από πάνω και μαργαρίτες. Μάλλον θα αγοράσω μαλλί να φτιάξω κοτοπουλάκια για να του βάλω γιατί δεν νομίζω να βρω έτοιμα.

Έχω και ένα πολύ μεγάλο κολωνάτο ποτήρι του κονιάκ με ύψος 30εκ περίπου που θα του βάλω αυγά που έχουν μόνο κέλυφος, βαμμένα από τη μικρή μου κόρη.

Στο βάζο του σαλονιού θα βάλω μπουκετάκια με ψεύτικους μικρούς κίτρινους ήλιους (λουλούδια). Σε ψάθινα καλαθάκια θα βάλω ψεύτικο χόρτο και αυγά που θα βάψουμε τη Μεγάλη Πέμπτη.

Αν πάλι εσείς μου δώσετε κι άλλες ιδέες ευχαρίστως θα τις εφαρμόσω.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου χρυσοχέρα!

Εγώ πάντως δεν κάνω τίποτα από όλα αυτά. ίσως όμως αξιωθώ φέτος. Μόνο αυγά βάφω και στολίζω λίγο το σπίτι. Στο βάζο της τραπεζαρίας μου εγώ βάζω ξερά κλαδιά στα οποία κρεμάω ψεύτικα αυγουλάκια. Δείχνει πολύ όμορφο αν και συνηθισμένο τώρα πια.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου χρυσοχέρα!

Εγώ πάντως δεν κάνω τίποτα από όλα αυτά. ίσως όμως αξιωθώ φέτος. Μόνο αυγά βάφω και στολίζω λίγο το σπίτι. Στο βάζο της τραπεζαρίας μου εγώ βάζω ξερά κλαδιά στα οποία κρεμάω ψεύτικα αυγουλάκια. Δείχνει πολύ όμορφο αν και συνηθισμένο τώρα πια.

 

Ωραία ιδέα και τα κλαδιά με αυγά στο βάζο. Εγώ προσπαθώ να κάνω αρκετά Πασχαλινή ατμόσφαιρα εδώ γιατί είμαστε στο εξωτερικό σε μουσουλμανική χώρα και δεν θα καταλάβουμε αλλιώς γιορτινές μέρες. Δεν μπορούμε να εκτελέσουμε ούτε τα θρησκευτικά μας καθήκοντα, καθώς εδώ απαγορεύεται κάθε εκδήλωση θρησκευτικής λατρείας πέραν του μουσουλμανισμού. Γι' αυτό και δεν υπάρχει εκκλησία και παπάς. Άρα τι μου μένει; Ότι είναι φαγώσιμο και διακοσμητικό. Αν δεν τα κάνω και αυτά......

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πασχα ειναι για μενα η καλυτερη γιορτη....πηγαιναμε παντα στο χωριο στην αρκαδια και ο πατερας μου μας επερνε μαζι του σε ολες τις προετοιμασιες....ακομα νομιζζω πως μυριζω το τσουρεκι της μαμας...

φετος λογω πενθους θα ηθελα να φυγω μακρια...κατι πρεπει να κανω...να μη μεινουμε εδω...αλλα δε μπορω πασχα μονο εγω και ο αντρας μου...αντε τα χριστουγεννα φυγαμε οι δυο μας...αλλα τωρα?///

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι?Φέτος το Πάσχα καλώς ή κακώς πέφτει αρκετά νωρίς και εγώ επιπλέον την Κυριακή του Θωμά έχω και την βάφτιση του μπέμπη μου και εκτός από τα τρεξίματα με τα της βάφτισης δεν ξέρω τί να κάνω με την γενική καθαριότητα.Τί εννοώ,εγώ εκτός από την καθημερινή καθαριότητα και την μηνιαία κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα κάνω γενική καθαριότητα δηλαδή κατεβάζω κουρτίνες,σηκώνω χαλιά(το Πάσχα),καθαρίζω φώτα,ντουλάπια κ.α.Φέτος όμως που το Πάσχα πέφτει νωρίς δεν μπορώ να σηκώσω τα χαλιά οπότε θα κάνω τα υπόλοιπα εκτός από τα χαλιά το πρόβλημα είναι στο χαλί της κουζίνας που παρόλο που το έχω πλύνει ήδη 2 φορές έχει γίνει χάλια και από ότι φαίνεται θα πρέπει να το πλύνω πάλι.Εσείς θα σηκώσετε τα χαλιά λόγω του Πάσχα,θα κάνετε γενικό ή θα το αφήσετε για αργότερα?Πείτε μου την γνώμη σας γιατί δεν ξέρω τί να κάνω.

Ευχαριστώ και καλό Πάσχα να έχουμε όλες.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι?Φέτος το Πάσχα καλώς ή κακώς πέφτει αρκετά νωρίς και εγώ επιπλέον την Κυριακή του Θωμά έχω και την βάφτιση του μπέμπη μου και εκτός από τα τρεξίματα με τα της βάφτισης δεν ξέρω τί να κάνω με την γενική καθαριότητα.Τί εννοώ,εγώ εκτός από την καθημερινή καθαριότητα και την μηνιαία κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα κάνω γενική καθαριότητα δηλαδή κατεβάζω κουρτίνες,σηκώνω χαλιά(το Πάσχα),καθαρίζω φώτα,ντουλάπια κ.α.Φέτος όμως που το Πάσχα πέφτει νωρίς δεν μπορώ να σηκώσω τα χαλιά οπότε θα κάνω τα υπόλοιπα εκτός από τα χαλιά το πρόβλημα είναι στο χαλί της κουζίνας που παρόλο που το έχω πλύνει ήδη 2 φορές έχει γίνει χάλια και από ότι φαίνεται θα πρέπει να το πλύνω πάλι.Εσείς θα σηκώσετε τα χαλιά λόγω του Πάσχα,θα κάνετε γενικό ή θα το αφήσετε για αργότερα?Πείτε μου την γνώμη σας γιατί δεν ξέρω τί να κάνω.

Ευχαριστώ και καλό Πάσχα να έχουμε όλες.

 

 

Γεια σου Nasia και με το καλό η βάφτιση του μωρού. Στη θέση σου δε θα τα σήκωνα τα χαλιά γιατί είναι ημερολογιακά ακόμη νωρίς και δε ξέρεις ποτέ τι γίνεται με κανένα ξαφνικό κρύο. Ύστερα, δώσε τώρα βαρύτητα στο τρέξιμο της οργάνωσης και κάνε από γενική καθαριότητα λιγότερα, ό,τι προλάβεις. Γιατί όλα μαζί θα σε πεθάνουν και θα δείχνεις κουρασμένη τη μέρα της βάφτισης.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου χρυσοχέρα!

Εγώ πάντως δεν κάνω τίποτα από όλα αυτά. ίσως όμως αξιωθώ φέτος. Μόνο αυγά βάφω και στολίζω λίγο το σπίτι. Στο βάζο της τραπεζαρίας μου εγώ βάζω ξερά κλαδιά στα οποία κρεμάω ψεύτικα αυγουλάκια. Δείχνει πολύ όμορφο αν και συνηθισμένο τώρα πια.

 

 

Αχ ωραια ιδεα για τα ξερα κλαδια που εχω στο βαζο μου.Συνηθισμενο το λες αλλα δεν το ειχα σκεφτει να κρεμασω αυγουλακια.Κι εγω μονο αυγα βαφω καθε χρονο αλλα φετος ειπαμε μ'επιασε προκοπη...και οικολογικες ανησυχιες για'υτο σκεφτομαι να βαψω αυγα με φυσικους τροπους.

NASIA μην σηκωνεις χαλια ειναι πολυ νωρις.Ασε τη γενικη για αργοτερα τωρα προηγειται η βαφτιση.:rolleyes:

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ ωραια ιδεα για τα ξερα κλαδια που εχω στο βαζο μου.Συνηθισμενο το λες αλλα δεν το ειχα σκεφτει να κρεμασω αυγουλακια.Κι εγω μονο αυγα βαφω καθε χρονο αλλα φετος ειπαμε μ'επιασε προκοπη...και οικολογικες ανησυχιες για'υτο σκεφτομαι να βαψω αυγα με φυσικους τροπους.

NASIA μην σηκωνεις χαλια ειναι πολυ νωρις.Ασε τη γενικη για αργοτερα τωρα προηγειται η βαφτιση.:rolleyes:

Φίλη MARGIO,

Όταν λες "φυσικούς τρόπους" τι ακριβώς εννοείς; Για ρίξε καμιά ιδέα γιατί αυτά τα καλλιτεχνικά μ' αρέσουν πολύ.

 

Φίλη NASIA,

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι νωρίς να σηκώσεις χαλιά. Όσν αφορά για τα υπόλοιπα, εξαρτάται από τον καιρό. Αναλόγως, πως θα πάει. Κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι, να κάνω τα παντζούρια; Να πλύνω τις κουρτίνες; Κι αν δεν τα κάνω για το Πάσχα, τι έγινε; Το χαλί πάντως της κουζίνας μπορείς να το πλύνεις γιατί όσο το βλέπεις βρώμικο τρελαίνεσαι. Κάπως έτσι ήμουν κι εγώ ώσπου ηρέμησα και κάνω πλέον τα "στραβά" μάτια.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, μια και αρχίσαμε να οργανωνόμαστε ας μιλήσουμε λίγο για τα επικείμενα ψώνια μας. Για τα βαφτιστήρια μας εννοώ. Φαντάζομαι έχετε βαφτιστήρια.

Εγώ έχω ένα αγόρι 4,5 χρονών και ο άντρας ένα κορίτσι 2,5 χρονών αλλά φυσικά τα δώρα τους τα φροντίζω εγώ αποκλειστικά. Συνήθως, τους έπαιρνα παπούτσια αλλά φέτος λόγω του ότι πέφτει νωρίς το Πάσχα, συνεννοήθηκα με τις κουμπάρες μου και τους ψώνισα ρούχα με τις εκπτώσεις. Ένα παλτουδάκι για το κορίτσι και παντελόνι με πουλόβερ για το αγόρι. Και φυσικά, οι αγορές αυτές δεν έγιναν για λόγους οικονομίας γιατί δεν πήρα και φθηνά πράγματα αλλά γιατί ήταν κάτι που το χρειάζονταν πραγματικά. Θα ήταν δύσκολο να πάρω καλοκαιρινά παπούτσια το Μάρτιο με την προοπτική να τα φορέσουν το καλοκαίρι, ειδικά για το κορίτσι που είναι μικρή και το ποδαράκι της μεγαλώνει διαφορετικά. Μένει μόνο να πάρω τις λαμπάδες τους και τα σοκολατένια τους αυγά. Εσείς παίρνετε κάτι άλλο;

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Marvas έχω να σου προτείνω κάποιους φυσικούς τρόπους βαφής αυγών:

Κόκκινα: πολλές φλύδες ξερού κρεμμυδιού ή παντζάρια

Κίτρινα: χαμομήλι

Πράσινα: σπανάκι, μαϊντανό (αλλά δεν έχει ιδιαίτερη επιτυχία)

 

Επίσης έχω να προτείνω και φυτικές βαφές ζαχαροπλαστικής, αυτές που βάφουμε το γλάσο για τις τούρτες. Υπάρχουν σε 3 ή 4 χρώματα οπότε αν αναμίξεις δύο, δύο πετυχαίνεις κι άλλους συνδυασμούς. Κόκκινο με κίτρινο= πορτοκαλί

Κίτρινο με μπλε= πράσινο

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω να προτείνω και φυτικές βαφές ζαχαροπλαστικής, αυτές που βάφουμε το γλάσο για τις τούρτες. Υπάρχουν σε 3 ή 4 χρώματα οπότε αν αναμίξεις δύο, δύο πετυχαίνεις κι άλλους συνδυασμούς. Κόκκινο με κίτρινο= πορτοκαλί

Κίτρινο με μπλε= πράσινο

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

 

Για πες περισσότερες λεπτομέρειες για τις βαφές ζαχαροπλαστικής. Εννοείς τα χρώματα ζαχαροπλαστικής; Σε υγρή μορφή ; (μόνο αυτήν τη μορφή έχω βρει) Και πως ακριβώς βάφονται τα αυγά; Το έχεις δοκιμάσει;

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Για πες περισσότερες λεπτομέρειες για τις βαφές ζαχαροπλαστικής. Εννοείς τα χρώματα ζαχαροπλαστικής; Σε υγρή μορφή ; (μόνο αυτήν τη μορφή έχω βρει) Και πως ακριβώς βάφονται τα αυγά; Το έχεις δοκιμάσει;

 

Ναι marvas τα χρώματα ζαχαροπλαστικής σε υγρή μορφή εννοώ. Τις είχα δοκιμάσει πέρσι. Και είχα διαλύσει ένα μέρος βαφής σε νερό με λίγο ξίδι μέσα σε πλαστικό ποτήρι. Βουτούσα ένα ένα τα αυγά και περίμενα 1΄ή 2΄ μέχρι να δω αποτέλεσμα. Θα ρωτήσω ξανά τις γειτόνισσες εδώ, που το είχαν πει, να μου θυμίσουν τη διαδικασία και θα σου γράψω ξανά λεπτομέρειες.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

marvas διαβαζα παλαιοτερες δημοσιευσεις (δες στο λινκ) και απογοητευτηκα με τους φυσικους τροπους που δοκιμασαν τα αλλα κοριτσια.Διαβασε κι εσυ και το συζηταμε μετα.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24226

 

Εμεις εχουμε δυο βαφτιστηρια ενα κοριτσι 7 χρονων και ενα αγορι 4.Τους επερνα καθε χρονο λαμπαδα ,ρουχα και σοκολατενιο αυγο.Περσι ομως τα πηρα τηλεφωνο και ρωτησα τι λαμπαδα θελουν και οπως ειναι επηρεασμενα απο τις διαφημισεις μου ζητησαν αρκετα ακριβες λαμπαδες ετσι μου βγηκε αρκετα ολα μαζι.Και φετος προβληματιζομαι.Ισως παλι να ρωτησω γιατι κακα τα ψεματα τη λαμπαδα περιμενουν απο το νονο και χαιρονται αν ειναι αυτη που θελουν και να παρω κανενα πιο φτηνο ρουχαλακι,δεν ξερω.

Εσεις τι κανετε τα ρωτατε ή παιρνετε ότι νομιζετε?

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

MARGIO,

Όσον αφορά τους φυσικούς τρόπους βαφής, μου φαίνεται κι εμένα αρκετά δύσκολο. Ίσως δοκιμάσω τον τρόπο που ανέφερε η Eviri με τα χρώματα ζαχαροπλαστικής, ειδάλως θα ακολουθήσω την κλασική οδό. Αν μερακλώσω, ίσως πάρω βαφές με διάφορα χρώματα που γίνονται σαν μωσαϊκό ή αστραφτερά. Δε ξέρω αν τα έχετε δοκιμάσει. Στη συσκευασία δείχνουν πολύ όμορφα, στην πράξη όμως τι γίνεται;

 

Για τα βαφτιστήρια σου, ομολογώ ότι έχεις δίκιο. Είναι πολύ μεγάλο κόστος να πάρεις λαμπάδα-παιχνίδι και ρούχο. Για να πω την αλήθεια, δεν τα ρωτάω τι θέλουν, συνεννοούμε με τις μαμάδες τους. Η μικρή σίγουρα δεν έχει άποψη, ο μεγάλος πάλι είναι τόσο φορτωμένος απο παιχνίδια που το θεωρώ περιττό. Δε ξέρω πάντως αν τους ρωτήσω, γιατί όπως είπα και πιο πάνω τους έχω πάρει ήδη ρούχα, οπότε σκέφτομαι να κινηθώ σε σκέτη λαμπάδα η οποία πάλι δε μου κοστίζει και λίγο! Έχω ένα κακό, το μάτι μου πέφτει πάντα στα ακριβά. Ανεξάρτητα από την τιμή πάντως, δεν μου αρέσουν καθόλου οι λαμπάδες - παιχνίδια. Τις προωθούν απλά και μόνο για να πουλήσουν τα παιχνίδια. Η λαμπάδα είναι ένα σκετό κερί με μια κορδέλα, πραγματικά αντιαισθητικό το θέαμα. Μάλιστα, έχω αποτρέψει και τα κορίτσια μου να ζητήσουν κάτι τέτοιο από τις νονές τους. Και μέχρι τώρα τους έχουν φέρει εκπληκτικές λαμπάδες. Χαίρεσαι να τις κρατάς!

Αλήθεια, για πείτε μου : στα παιδιά των νονών των παιδιών σας παίρνεται κάτι για το Πάσχα;

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Eχεις απολυτο δικιο για τις λαμπαδες κι εμενα δεν μου αρεσουν καθολου αυτες με τα παιχνιδια ελα ομως που αρεσουν τοσο στα μικρα?Κι εγω το εκανα αυτο περσι γιατι την προηγουμενη χρονια ειχα παρει για το κοριτσι μια φανταστικη (κατα τη γνωμη μου) λαμπαδα και δεν της εριξε ουτε μια ματια,και εμαθα μετα οτι ζητησε απο τη γιαγια της που θα ερχοταν για τις γιορτες απο αλλη πολη να της φερει για δωρο λαμπαδα με την πριγκηπισσα του μαγικου νησιου.Στεναχωρεθηκα να σου πω την αληθεια γιατι ηθελα να χαρει με τη λαμπαδα της νονας και οχι της γιαγιας, και επισης θεωρησα οτι πηγαν και τζαμπα τα λεφτα γιατι δεν ειναι και φτηνες οι ωραιες λαμπαδες οπως λες κι εσυ και την Ανασταση την κρατουσε η μαμα της!

Στα παιδια των νονων μας δεν παιρνω κατι.Παιρνω ενα τσουρεκι και ενα στολισμενο καλαθι.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι πολυ που ανοίξατε αυτή τη συζήτηση!!! λοιπόν τον στολισμό και την καθαριότητα του σπιτιού τα θεωρώ απολύτως απαραίτητα. Φυσικά και δεν είανι η κατάλληλη εποχή για να σηκώσουμε χαλιά -και ειδικά για τη φ'ιλη που ετοιμάζει τη βάφτιση- αλλά όλα τα υπόλοιπα: βεράντες, φωτιστικά, καλοριφέρ, ντουλάπια κουζίνας θα πρέπει να τα περάσουμε ένα χεράκι. Και γω στολίζω κλαδιά δέντρων με γυάλινα αυγούλακια που είχα αγοράσει όταν απόκτησα την 1η μου κόρη δηλ. πριν 10 χρόνια, αλλά μου χουν σπάσει τα μερικά και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρω κάτι παρόμοιο. Επίσης βάζω πιατέλες, διακοσμητικά, κεριά ανοιξάτικα, welcome στην εξώπορτα και η πεθερά μού ετοιμάζει καρεδάκι με πασχαλίατικες φιγούρες. Όσον αφορά τα γλυκά, εκτός από μια τούρτα και τσουρέκια κάνω κάτι πεντανόστιμα μπισκοτάκια με τυρί κρέμα να γλύφεις τα δάχτυλά σου. Επιτρέψτε μου να σας ανεβάσω την συνταγή μετά τις 15/03 γιατί αυτή τη στιγμή χάνομαιαιαιαι. Αυτά τα μπισκοτάκια τα κόβω με πασχαλινά κου πατ, μου αρέσει να κάνω και προφιτερολ και γαλακτομπούρεκο και φυσικά τα λαζαράκια. Εδώ στην επαρχία τα κοριτσάκια στολίζουν τα καλαθάκια από το βράδυ της Παρασκευής πριν το Σάββατο του Λαζάρου και πηγαίνουν Λαζαρίνα, κάτι δηλ. παρόμοιο με τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα. Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι στην επαρχία και στα χωριά νιώθουμε πιο έντονα τις γιορτές. Το θέμα με τις λαμπάδες με απασχολεί έντονα. Φυσικά έχω αποτρεψει τις κόρες μου να ζητάνε "εμπορικές λαμπάδες" αλλά το βαφτηστήρι δεν ξεκολλάει απ' αυτές και είανι αλήθεια ότι είναι πανάκριβες!!! Αν μου ζητήσει και πάλι φέτος ακριβή λαμπάδα θα περιοριστώ να του πάρω κάτι λιγότερο ακριβό σε ρούχο. Ξέρετε έχει 3 αδερφάκια και παίρνω για όλους κάτι όπως επίσης δωρίζω μικροπράγματα π.χ. κάλτσες, βρακάκια, πασχαλιάτικο βιβλίο για ζωγραφιές, πασχαλιάτικα αυτοκόλλητα κτλ και στα παιδιά των νονάδων μας. Αυτά, αν ξέχασα κάτι θα επανέλθω.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

το πασχα ειναι για μενα η καλυτερη γιορτη....πηγαιναμε παντα στο χωριο στην αρκαδια και ο πατερας μου μας επερνε μαζι του σε ολες τις προετοιμασιες....ακομα νομιζζω πως μυριζω το τσουρεκι της μαμας...

φετος λογω πενθους θα ηθελα να φυγω μακρια...κατι πρεπει να κανω...να μη μεινουμε εδω...αλλα δε μπορω πασχα μονο εγω και ο αντρας μου...αντε τα χριστουγεννα φυγαμε οι δυο μας...αλλα τωρα?///

στην Κέρκυρα, έχω ακούσει ότι κρατάνε πολλές παραδόσεις και τα Πάσχα περνάνε τέλεια. Καλό θα ήταν ένα ταξιδάκι....τί πειράζει που είχες φύγει τα χριστούγεννα, εσύ πώς νιώθεις και τί έχεις ανάγκη

Link to comment
Share on other sites

α, θυμήθηκα εδώ στα Γρεβενά συνηθίζουν να βάφουν τα αυγά με κερί αλλά για να το κάνει κάποιος θα χρειαστεί κονδύλι έναν μηχανισμό που περνάει από γενιά σε γενιά και να δεν κάνω λάθος εκεί λιώνουν το κερί και διακοσμούν τ 'αυγά, έπειτα μαζί με το κερί τα βάφουν και όταν στεγνώσουν αφαιρούν τα υπολήμματα του κεριού και γίνονται οι "περδίκες", καταπληκτικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...