Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπαλκονι-προστασια παιδιων.


maspir

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

elena73 χίλια συγνώμη αλλά δεν κατάφερα να περάσω απο την εταιρεία.

Με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη στο σπίτι. Ο άντρας μου και η κόρη μου με ίωση στο κρεβάτι,οπότε καταλαβαίνεις την συνέχεια...

:cry: Τους πήρα όμως τηλέφωνο κατά τις 5.30 και δεν απάντησε κανείς.

Που σημαίνει ότι δουλεύουν μόνο πρωί. Θα προσπαθήσω αύριο.

Θα έχεις σύντομα νέα μου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

μυρτω μου,περαστικα......

:cry::cry::cry: κρεβατωθηκατε?????

ευχομαι περαστικουλια!!!

 

μην αγχωνεσαι....οποτε μπορεις να περασεις.....

:lol::lol::lol:

 

εδω προσπαθουσα να βρω ακρη τοοοοοοοοοοοοοοοοσο καιρο......

να περιμενω λιγο ακομα δεν πειραζει! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

elena73, δεν σε έχω ξεχάσει :oops: αλλά όπως πάντα μου πέσανε όλα μαζί.

Σε συνδιασμό ιώσεις και άπειρο χιόνι (ακόμα θαμένοι είμαστε στους θρκομακεδόνες) δεν έχω καταφέρει να πάω στο Μενίδι. Ελπίζω την παρασκευή.

Φιλιά :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα μυρτω μου...... :D

 

μα τι λες τωρα?!!!αν ειναι δυνατον.......

ουτως η αλλως κι εμεις ειμασταν λιγο περιεργα ολο το π/σ/κ....

ο μπαμπας μας δουλευε , οποτε δεν θα μπορουσα να κανονισω να ερθουν....μαλλον απο εβδομαδα θα παρω τηλ.....

αν δεν μπορεσεις να πας , δεν πειραζει....αν θυμαμαι καλα ειναι ο μοναδικος που βαζει αυτα τα καγκελα ,τουλαχιστον στην αθηνα, οποτε....σε αυτον θα απευθυνθω.....

μονο για την τιμη .......αυτο δεν το θυμαμαι καθολου....

 

ευχαριστω πολυ μυρτω μου....

αντε και με το καλο να ξαναδειτε πολιτισμο!!! :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

με προβληματιζει που ειναι στην ιδια διευθυνση (κωνσταντινουπολεως) 2 διαφορετικα τηλεφωνα....

εγω παντως πηρα αυτο που μου εστειλες και στο πμ(σε ευχαριστω πολυ πολυ!!) και ειχα πετυχει αντρα στο τηλεφωνο...(στο παρελθον εννοω)

τελος παντων.....θα παω σπιτι να παρω μετρα για να τους παρω τηλ το απογευμα μια και καλη!!

 

σε ευχαριστω μυρτω μου πολυ!!:lol::lol:

 

ελπιζω επιτελους να βαλουμε αυτα τα καγκελακια αμεσα!!! :wink:

 

τι εννοουσες που ειπες μυρτω οτι τους εκανε εντυπωση που δεν μιλησαμε ξανα?????πηραμε τοσες φορες!!κι εγω και ο συζυγος!!απο τις δουλειες μας κιολας!

Link to comment
Share on other sites

elena73 αν έχω καταλάβει καλά, αναφέρεσαι στην εταιρεία Protex. Επειδή ενδιαφέρομαι και γω, γράψε μας ποσο κοστίζει το μέτρο και τι ύψος έχει το κάγκελο.

Ευχαριστώ πολύ

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω αυτη την φορά να βγάλετε ''άκρη''. Το τηλέφωνο τους το βρήκα απο το internet σε περίπτωση που χαθώ, να μου πουν που ακριβώς είναι.

Και φυσικά χάθηκα. Καμία σχέση με τον προσανατολισμό...

:oops::oops: Φάνηκε να της έκανε μεγάλη εντύπωση ότι τους ψάχνεις απο τον Σεπτέμβρη.

 

Το δικό μου όνομα είναι Δήμητρα. Μυρτώ η κόρη. Τέτοια ταύτιση η χαζομαμά. :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δημητρα καλησπερα..... :lol:

καταρχας να σε ευχαριστησω πολυ για ολα!!

λοιπον.....πηρα τηλεφωνο την παρασκευη και θα ερθουν το σαββατο το πρωι να μου τα βαλουν. :lol:

θα ερχοντουσαν την τεταρτη το πρωι , αλλα εμεις δουλευουμε οποτε το καναμε σαββατο....

ellinaki, επειδη κι εσυ ενδιαφερεσαι , το καγκελο εχει υψος 40 εκατοστα και εχει 25 ευρω το μετρο....κι οπως καταλαβες ερχονται αμεσως!!!

α!και ειναι ασπρα....

 

αυτα!!

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμείς που βάλαμε πέρσυ τέτοια εποχή προστατευτικά, τα πήραμε από χρωματοπωλείο. Βάλαμε σιδηρόβεργες και σφικτήρες ανά ένα μέτρο και καλύψαμε με δίχτυ από το πάτωμα ως και ύψος 1,80. Όπως καταλαβαίνετε και σε καρέκλα να ανέβει ο μικρός δεν μπορεί να πέσει. Επίσης η σιδηρόβεργα ξεκινάει απ' το πάτωμα και είναι συνεχόμενη, συμπαγής και καλά στερεομένη ώστε και το δίχτυ να μην κάνει "κοιλιά" και να κρατήσει τυχόν πίεση πάνω απ' το ύψος του κάγκελου. Καλύψαμε περίμετρο περίπου 10 μέτρων με κόστος γύρω στα 40 ευρώ συνολικά.

 

Είναι κάτι που εύκολα αφαιρέσαμε τώρα που μετακομίζουμε (ήμασταν με ενοίκιο) και θα τοποθετήσουμε ξανά στο καινούριο σπίτι. Για μένα ήταν πολύ σημαντικό το δίχτυ και δεν αρκέστηκα σε απλά κάγκελα καθώς εκτός απ' τον κίνδυνο να σφηνώσει το κεφάλι του μωρού ανάμεσα στα κάγκελα, είχα και το άλλο: πέταγε ότι αντικείμενο φαντάζεσαι στον δρόμο! Βλέπεις ακριβώς από κάτω είχαμε δρόμο και μια σειρά παρκαρισμένα αυτοκίνητα! Φαντάσου να σπάγαμε κανένα παρμπρίζ με κάποιο παιχνίδι!!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως κορίτσια γνωρίζει καμιά σας κάποιον που να βάζει προέκταση για κάγκελα; Έχει βάλει καμιά σας;

Ο μικρός είναι σε επικίνδυνη ηλικία και με αγχώνει πολύ.

Φιλάκια

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Γιωτούλα, εγω εχω βάλει προέκταση αλλα όχι τα πρόσθετα λευκα του εμποριου. Οταν έπρεπα να βάλω προεκτασεις, έψαχνα να τα βρω και δεν τα βρηκα πουθενα! Πήρα λοιπον απο σιδεραδικο κομματια (σιδερενια κολωνακια φαντασου) - νομιζω τα λενε στρατζαριστα- στο μεγεθος που ηθελα, τους ειπα να μου τα κοψουν στο υψος που ηθελα, τα εβαψα και τα στερεωσα στα καγκελα. Παραλληλα πηρα τα αναλογα μετρα "κοτετσοσυρμα" - οχι με στρογγυλες τρυπες αλλα παραλληλογραμες και σε μεγεθος που να μην χωρανε τα δαχτυλακια χεριων και ποδιων...- και το στερεωσα και αυτο και πανω και κατω απο τα καγκελα.

Το αποτελεσμα ειναι πολυ καλύτερο απο ότι ακουγεται γιατί το συγκεκριμενο "κοτετσοσυρμα"αφήνει ελευθερια στο ματι -βλεπεις κανονικοτατα εξω απο τα καγκελα, και ειναι αρκετα σκληρο και δεν χαλαει ευκολα.

Δεν σε περιορίζει κάνοντας σε να νοιωθεις φυλακισμενος και

εχω κρεμασει πανω του διαφορα διακοσμητικα και αναριχωμενα φυτα.

Δεν ξερω πως να βαλω φωτο να σου δειξω...[/img]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα γιωτα....

εμεις τα εχουμε βαλει και μου εφυγε ενα μεγααααααααααλο βαρος!!!

ειναι μια χαρα......βαλαμε και το πλεγμα απο πανω και τωρα ειμαστε ετοιμοι για το καλοκαιρι. :wink:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιωτα....

εμεις τα εχουμε βαλει και μου εφυγε ενα μεγααααααααααλο βαρος!!!

ειναι μια χαρα......βαλαμε και το πλεγμα απο πανω και τωρα ειμαστε ετοιμοι για το καλοκαιρι. :wink:

 

Ελενάκι, δεν μου έγραψες όμως, ποιός σας τα έβαλε και πόσο κόστισε;

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιωτα.....

ειναι η εταιρεια protex...το τηλεφωνο ειναι 210-2462204.

μετρας την κουπαστη του μπαλκονιου σου(μπετον η' καγκελο η και τα δυο ξεχωριστα-εχει σημασια!)παιρνεις τηλ , σου κλεινουν ραντεβου και ερχονται και τα βαζουν.

ειναι ασπρα , 40 εκατοστα υψος και στοιχιζουν 25 ευρω το μετρο.

 

αυτα!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμείς πάντως βάλαμε πλαστικά προστατευτικά σε μαύρο(τα κάγκελά μας ειναι μάυρα) και είναι αρκετά ψηλά.Τα 30 μέτρα μας κόστισαν περίπου 30E αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

elena προσαρμόζονται επάνω στην κουπαστή με κάποιον τρόπο ή χρειάζεται τρύπες κλπ.? Γιατί είμαστε στο ενοίκιο και δεν μπορώ να καταστρέψω τα κάγκελα...Και στις φωτογραφίες που έχει δεν φαίνεται καλά πώς στερεώνονται...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτα τα μπαλκονια! Στο πρωτο σπιτι που νοικιαζαμε ειχαμε παρει ντεξιον (ειναι κατι σιδερα με ετοιμες τρυπες ανα 5 εκατοστα, μοιαζουν πολυ με κατι αγοριστικα συναρμολογουμενα παιχνιδια) τα ειχαμε βαψει και πηραμε με ενα ρολο πλαστικο πλεγμα απο το practiker με 25 ευρω που το στερεωσαμε με πλαστικους συνδετηρες(εχω βρει τη χαρα μου, εχω στερεωσει σχεδον τα παντα στο σπιτι με αυτους).

Στο δευτερο σπιτι που νοικιαζαμε και ειχε 70 τ.μ. βεραντα ειχαμε παρει ξυλινα δοκαρια, τα βαψαμε, τα στερεωσαμε στις γωνιες στα καγκελα(με πλαστικους συνδετηρες φυσικα), πιασαμε τις κορυφες τους με συρμα και εκει πανω στερεωσαμε το πλαστικο πλεγμα.Οκ ψιλοχαλια ηταν αλλα δεν εφταναν τα λεφτα μας για κατι καλυτερο, ηταν παντως γερο.

Στο τριτο κατα σειρα σπιτι μας δοξα τω Θεο εχουμε ψηλα καγκελα και βαλαμε μονο πλεγμα.

Θεωρω πως το πλεγμα ειναι απαραιτητο και για να μην πετανε πραγματα εξω απο το μπαλκονι αλλα κυριως γιατι απο οπου χωραει να μπει το κεφαλι μας , χωραει και το υπολοιπο σωμα, και το κεφαλι της μικρης μου ανετα μπαινει αναμεσα απο τα καγκελα( επισης η υπαρξη πλεγματος ειναι μια καλη δικαιολογια για να καθαριζουμε τα καγκελα μονο απο πανω :lol: ).

Link to comment
Share on other sites

elena προσαρμόζονται επάνω στην κουπαστή με κάποιον τρόπο ή χρειάζεται τρύπες κλπ.? Γιατί είμαστε στο ενοίκιο και δεν μπορώ να καταστρέψω τα κάγκελα...Και στις φωτογραφίες που έχει δεν φαίνεται καλά πώς στερεώνονται...

 

καλημερα...........

δυστυχως τρυπανε τα καγκελα για να στερεωσουν σωστα τις προεκτασεις...μην φανταστεις ομως τρυπαρες!!

τωρα τι να σου πω.......εφοσον εισαι στο ενοικιο δεν ρωτας την ιδιοκτητρια αν εχει καποιο προβλημα???στο κατω-κατω η ασφαλεια του δικου σου παιδιου προεχει!!!(αν ηταν αυτη στη θεση σου , πως θα ηθελε να αντινετωπισει καποιος αλλος το θεμα, ρωτω εγω??? :roll: )

 

εμεις παντως , απο τοτε που τα βαλαμε ησυχασαμε!!!λιγο με τις γλαστρες και τα χωματα , εχουμε θεματακια, :lol::lol: αλλα οκ.........

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κοριτσια καλησπερα.Προκειται συντομα πρωτα ο Θεος να μετακομισουμε σε αλλο σπιτι,το οποιο βρισκεται στον 5ο οροφο.Το μπαλκονι τουδεν ειναι ο,τι πιο ασφαλες εχω δει,τουλαχιστον οπτικα,αφου το τοιχακι του ειναι πολυ χαμηλο σε ενα σημειο και ψηλοτερο σε ενα αλλο (δηλαδη σχηματιζει κατι σαν σκαλοπατι) και αντι για καγκελο εχει πλεξιγκλας.Οταν εψαχνα για σπιτι και κατεληξα σε αυτο,δε μου ειχε παει ο νους ποσο θα ετρεμα γι΄αυτο το μπαλκονι.Εδω και λιγο καιρο και οσο πλησιαζει η μετακμιση με εχει πιασει φοβια,δεν ξερω πώς θα καταφερω να προστατεψω τη μικρη και σκεφτομαι τρελλα πραγματα.Εχω φτασει στα προθυρα να το πουλησω κοριτσια το σπιτι,ειλικρινα.Εφερα ανθρωπο να δει το μπαλκονι για να κανουμε εγκατασταση με καγκελα μεχρι και 1,60 υψος,και μου ειπε πως οντως χρειαζεται βαρβατη εγκατασταση με καγκελα.Ειναι οικογενειακος φιλος οποτε αποκλειεται να το ειπε για τα λεφτα.

Ωρες-ωρες σκεφτομαι μηπως ηταν εντελως ανευθυνο να παω να βρω ενα σπιτι στον 5ο οροφο απο τη στιγμη που εχω ενα μικρο παιδακι.Εδω φοβαμαι εγω να πλησιασω τα καγκελα,ποσο μαλλον η μικρη,και σε οποια ηλικια κι αν ειναι δε θα παψω να το φοβαμαι αυτο.

Εσεις τι λετε,αρκουν τα ψηλα καγκελα για προστασια ή οντως φερθηκα ανευθυνα και καλα θα κανω να ψαξω να βρω αλλο σπιτι? Υποτιθεται οτι σε 10 μερες μπαινουμε κι εγω εχω ηδη ξεκινησει να κοιταω καινουριες αγγελιες-ειναι και με δανειο και δεν ξερω πώς θα καταφερω,ειδικα τετοιες εποχες,να το πουλησω-αν τελικα καταληξω εκει!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...