Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οικογενειακο επιδομα ΟΑΕΔ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 644
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η ξανθια .........

για ποιους ακριβως ειναι αυτο το επιδομα??

καποιος με ΙΚΑ δικαιουται??

 

οικογενειακο επιδομα = επιδομα παιδιου/ιων

 

Το δικαιούνται οσοι έχουν ΙΚΑ και δεν παιρνουν επιδομα απο την εργασια τους (υπάρχουν συλλογ. συμβάσεις που δίνουν επιδομα παιδιου 5% καθε μηνα στον μισθο και άλλες που δεν το χορηγουν όπως π.χ. στις πωλητριες, στους φαρμακουπαλληλους κ.α.)

Αν είναι και ο σύζηγος στο ΙΚΑ και δεν παίρνει ούτε αυτός το επίδομα παιδιού τότε έχει δικαίωμα ό ένας απο τους δύο να το παρει απο τον ΟΑΕΔ..... πρέπει όμως να καταθέσετε στον ΟΑΕΔ, μαζί με οτι άλλα χαρτιά ζητουν και μια βεβαίωση απο τον εργοδότη ότι λόγω σύμβασης δεν σας δίνει το επιδομα παιδιου (το 5% στον μισθο δηλαδη)...... είναι μια φορά τον χρόνο, εφάπαξ και το καταθετουν σε εναν λογαριασμο τραπεζας εθνικης που θα τους δωσετε.....

 

Αν ο σύζυγος είναι σε άλλο ταμείο, όπως π.χ. Δημοσιο, και εσεις δεν το παίρνετε απο τον εργοδοτη σας, τότε και παλι το δικαιούστε...........

 

Agkiolina καλά τα πάω ? Οπου λάθος διόρθωνε...... που θα πάει, στο τέλος θα τα μάθουμε....... τώρα αν θα παρουμε τα λεφτά δεν ξέρω !!

 

Ααααα και οι άνεργοι το παίρνουν έχοντας κάρτα ανεργίας (ο ένας απο τους δύο στην οικογένεια, μην τρελαθούμε και δεν ξέρουμε τι να πρωτοκάνουμε όλα αυτα τα χρηματα !)

Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει για βοηθηστε φιλες............

λοιπον εγω εδω κ 1 μηνα ειμαι ανεργη (εχω κανει τα χαρτια μου για επιδομα ανεργειας)

εχω εγω ασφαλισμενο τον μικρο στο βιβλιαριο μου

ο αντρας μου εχει ικα

 

 

τι δικαιολογητικα χρειαζονται για το επιδομα???

εχω στα χερια μου μια βεβαιωση εργοδοτη (την δινω στον αντρα μου να την συμπληρωσουν ?)

κ μια κοινη υπευθυνη δηλωση (τι συμπληρωνω εκει ?)

τι αλλο χρειαζομαι ????????

 

 

πρωτη φορα θα παρω το επιδομα, περσυ ηταν μωρο ο γιοκας μου κ τους το χαρισαμε:?

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω μπερδευτει για βοηθηστε φιλες............

λοιπον εγω εδω κ 1 μηνα ειμαι ανεργη (εχω κανει τα χαρτια μου για επιδομα ανεργειας)

εχω εγω ασφαλισμενο τον μικρο στο βιβλιαριο μου

ο αντρας μου εχει ικα

 

 

τι δικαιολογητικα χρειαζονται για το επιδομα???

εχω στα χερια μου μια βεβαιωση εργοδοτη (την δινω στον αντρα μου να την συμπληρωσουν ?)

κ μια κοινη υπευθυνη δηλωση (τι συμπληρωνω εκει ?)

τι αλλο χρειαζομαι ????????

 

 

πρωτη φορα θα παρω το επιδομα, περσυ ηταν μωρο ο γιοκας μου κ τους το χαρισαμε:?

 

Αν μπεις στο site του ΟΑΕΔ θα διαβασεις αναλυτικα τι δικαιολογητικά χρειάζονται για το επιδομα. Αλλά μήπως το παίρνει ο άντρα σου ήδη απο την δουλειά του ?

Τώρα αυτη η βεβαίωση του εργοδότη τι γράφει ? (τι δουλειά έχει η βεβαίωση του δικού σου εργοδότη να την δώσεις στην εργασία του άντρα σου ? αν το κατάλαβα βέβαια καλά) και η υπεύθυνη δήλωση που αναφέρεις ποιος σου την έδωσε και για ποιο λόγο ?

Είχες διαφορετικό ταμείο ασφάλισης απο τον άντρα σου ?

Link to comment
Share on other sites

Καλά που με διαφωτίσατε παιδιά, γιατί εγώ φέτος που 'μαι άνεργη, δε θα πήγαινα καν να ρωτήσω!!!

 

ΤΕΛΕΙΑ, θα πάρω 100? (παρά κάτι ψιλά), καλέ τι θα τα κάνω;;; ;)

 

Κάτσε να έρθει ο Σεπτέμβρης (δηλ. Οκτώβρη θα τα καταθέσουν) να τα πάρουμε στα σίγουρα, μετά ανεβαίνω Θεσσαλονίκη και θα σε βοηθήσω εγώ στην χρήση τους...... :lol::lol: Δεν θέλω τέτοιους προβληματισμούς καλέ !!

Link to comment
Share on other sites

αααααχ ωραια!

τωρα που τελειωσα με εεταα ηρθα κι εγω απο δω! περσι αργησαν να βαλουν τα χρηματα λογω δυσκολιων...για να δουμε φετος. απο ιουλιο τα πηραμε σεπτεμβρη.

να ρωτησω, εχω περισευουμενα οικογενειακης καταστασης (οχι δε τα πουλαω) εγω που εχω 2 παιδια να το βαλω μεσα στα δικαιολογητικα να βρισκεται παρολο που λεει ειναι αυτεπαγγελτη αναζητηση, η ειναι μονο για αποδειξη της τριτεκνιας οποτε δεν ειναι αναγκαιο? ετσι οπως το γραφει με μπερδευει. και επισης επειδη δε θυμαμαι τι ειχα κανει περσι, χρειαζεται να βγαλω φωτοτυπιες και το δικο μου βιβλιαριο τη σελιδα θεωρησης??? τη 1η χρονια το χα κανει ( και αναρωτιεμαι γιατι να χω τετοια αντιγραφα, αλλα θυμηθηκα πως μονο στον οαεδ τα ζητανε.)

α, και κατι αλλο, πρεπει ο εργοδοτης του συζυγου να υπογραωψει στη δηλωση πως δε παιρνει επιδομα παιδιου, οπως κανουμε κ στη δικια μας με το υποδειγμα που κατεβαζεις απο το σαιτ, η απλα να υπογραψει στην υπευθυνη δηλωση που θα πρεπει να παμε μαζι ν κανουμε στο κεπ?

 

πολλα ρωταω τελικα ε?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να καταθέσεις τα δικαιολογητικά σε ένα ΚΕΠ, δεν είναι ανάγκη να τρέχεις στον ΟΑΕΔ.

 

Αν μπεις στο site του ΟΑΕΔ θα διαβασεις αναλυτικα τι δικαιολογητικά χρειάζονται για το επιδομα. Αλλά μήπως το παίρνει ο άντρα σου ήδη απο την δουλειά του ?

Τώρα αυτη η βεβαίωση του εργοδότη τι γράφει ? (τι δουλειά έχει η βεβαίωση του δικού σου εργοδότη να την δώσεις στην εργασία του άντρα σου ? αν το κατάλαβα βέβαια καλά) και η υπεύθυνη δήλωση που αναφέρεις ποιος σου την έδωσε και για ποιο λόγο ?

Είχες διαφορετικό ταμείο ασφάλισης απο τον άντρα σου ?

την βεβαιωση εργοδοτη (οτι δηλαδη δεν δινει μεσα στον μισθο επιδομα για το παιδι ) κ την υπευθυνη δηλωση τα πηρα απτον ΟΑΕΔ με σκοπο να τα συμπληρωσουμε κ μαζι με τα αλλα χαρτια να τα καταθεσουμε :P

 

ναι ανηκουμε κ οι 2 στο ιδιο ταμειο (ΙΚΑ)

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

την βεβαιωση εργοδοτη (οτι δηλαδη δεν δινει μεσα στον μισθο επιδομα για το παιδι ) κ την υπευθυνη δηλωση τα πηρα απτον ΟΑΕΔ με σκοπο να τα συμπληρωσουμε κ μαζι με τα αλλα χαρτια να τα καταθεσουμε :P

 

ναι ανηκουμε κ οι 2 στο ιδιο ταμειο (ΙΚΑ)

 

σιγουρέψου οτι ούτε ο άντρας σου δεν παιρνει το επιδομα παιδιου (5% επιπλέον στον μισθο του κάθε μηνα) και τότε ναι, δίνεις την βεβαίωση να την συμπληρώσει και υπογράψει ο εργοδότης του και μετά στον οαεδ με ότι άλλο δικαιολογητικο χρειάζεται.... όσο για την υπεύθυνη δήλωση συμπληρώνεις ότι σου είπαν απο τον οαεδ....

Βέβαια για ολα αυτά, φαντάζομαι οτι θα σου πουν να περιμένεις πρώτα να βγουν τα χαρτια σου ως ανεργη (δεν ειμαι σίγουρη γι΄αυτο όμως, ρώτα τους καλύτερα και με ενα τηλ.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αααααχ ωραια!

τωρα που τελειωσα με εεταα ηρθα κι εγω απο δω! περσι αργησαν να βαλουν τα χρηματα λογω δυσκολιων...για να δουμε φετος. απο ιουλιο τα πηραμε σεπτεμβρη.

να ρωτησω, εχω περισευουμενα οικογενειακης καταστασης (οχι δε τα πουλαω) εγω που εχω 2 παιδια να το βαλω μεσα στα δικαιολογητικα να βρισκεται παρολο που λεει ειναι αυτεπαγγελτη αναζητηση, η ειναι μονο για αποδειξη της τριτεκνιας οποτε δεν ειναι αναγκαιο? ετσι οπως το γραφει με μπερδευει. και επισης επειδη δε θυμαμαι τι ειχα κανει περσι, χρειαζεται να βγαλω φωτοτυπιες και το δικο μου βιβλιαριο τη σελιδα θεωρησης??? τη 1η χρονια το χα κανει ( και αναρωτιεμαι γιατι να χω τετοια αντιγραφα, αλλα θυμηθηκα πως μονο στον οαεδ τα ζητανε.)

α, και κατι αλλο, πρεπει ο εργοδοτης του συζυγου να υπογραωψει στη δηλωση πως δε παιρνει επιδομα παιδιου, οπως κανουμε κ στη δικια μας με το υποδειγμα που κατεβαζεις απο το σαιτ, η απλα να υπογραψει στην υπευθυνη δηλωση που θα πρεπει να παμε μαζι ν κανουμε στο κεπ?

 

πολλα ρωταω τελικα ε?

εχω την εντυπωση οτι αν δεν ειναι η πρωτη φορα που καταθετεις τα χαρτια δεν χρειαζεται οικογενειακης καταστασης

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι αν δεν ειναι η πρωτη φορα που καταθετεις τα χαρτια δεν χρειαζεται οικογενειακης καταστασης

 

υποθετω πως χρειαζεται μονο αν εχει μεταβληθει η κατασταση απο περσι αν πχ εχεις κανει αλλο παιδι απο τοτε. θεωρητικα δε χρειαζεται αλλα αφου το χω θα το παρω κ αυτο μαζι...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

παντως εχουμε ολοι μια διαθεση να τους σκισουμε ετσι???

να μην τους χαρισουμε ουτε ευρω

 

εγω παιδια μπορουσα να παρω επιδομα αναπηριας απ το 2001 που αρρωστησα πρωτη φορα

ημουν 23 χρονω

ειπα, δε θελω

δεν εχω αναγκη να με λενε αναπηρη

ουτε τα λεφτα τους ουτε τιποτα δε ρωτησα καν ποσο ειναι το ποσο

 

και τωρα που το ξαναπαθα.....χαρτια αμεσως, επιτροπες, τωρα ειμαι 33 ομως και εχω και 2 παιδια....μεχρι αν εχω εκπτωση στη ΔΕΗ και στον ΟΤΕ ψαχνω.....

οσο γι τα λεφτα που εχασα τοσα χρονια????

 

580 ευρω το διμηνο!!!!!!!!!!!! επι 10 χρονια??????????

 

ενας ενας, μη μουτζωνετε ολοι μαζι!!!!!!!!

 

Δεν θα σε μουτζωσουμε αλλα κακως εδω οι περηφανιες δεν χωρουν .Δεν τους χαριζουμε τιποτα γιατι τα εχουμε πληρωσει μεχρι τελευταιου σεντς.Για μετρα δουλευω απο το 1992 και πηρα το συγκεκριμενο επιδομα το 2010 και γεννησα το πρωτο παιδι το 2007.Τυχαια περισυ το διαβασα εδω στο forum και εκανα τα χαρτια.Δεν το ηξερα και να φανταστεις οτι η πεθερα μου καθε χρονο πηγαινε τα χαρτια στον ΟΑΕΔ για λογαριασμο της κορης της αλλα στη νυφη δεν μπηκε ποτε στον κο[πο να το πει. Τελος παντων.Καλο απογευμα Στελλιτσα.

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια ερωτηση !!!! ειμαι ανεργη επιδοτουμενη ακομα εργαζεται ο συζυγος μπορω να παρω το επιδομα εγω για να μην τρεχει ο συζυγος???? αν ναι τι χαρτια χρειαζομαι τωρα που ειμαι ανεργη???

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια ερωτηση !!!! ειμαι ανεργη επιδοτουμενη ακομα εργαζεται ο συζυγος μπορω να παρω το επιδομα εγω για να μην τρεχει ο συζυγος???? αν ναι τι χαρτια χρειαζομαι τωρα που ειμαι ανεργη???

Ελενα το μονο που θα χρειαστεις εξτρα περα απο αυτα που λεει μεσα η σελιδα του ΟΑΕΔ ειναι μια βεβαιωση ανεργιας που θα την παρουν εκεινη την ωρα οι ιδιοι οι υπαλληλοι... ;)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια φετος θα το παρουν ολοι οσοι το δικαιουνται το επιδομα παιδιου ή αναλογα με τα εισοδηματικα κρητηρια; γιατι κατι τετοιο ελεγαν ειναι και αυτο μεσα στις περικοπες

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να έρθει ο Σεπτέμβρης (δηλ. Οκτώβρη θα τα καταθέσουν) να τα πάρουμε στα σίγουρα, μετά ανεβαίνω Θεσσαλονίκη και θα σε βοηθήσω εγώ στην χρήση τους...... :lol::lol: Δεν θέλω τέτοιους προβληματισμούς καλέ !!

 

Είσαι μεγάλη καρδιά!!! :P:D

 

υποθετω πως χρειαζεται μονο αν εχει μεταβληθει η κατασταση απο περσι αν πχ εχεις κανει αλλο παιδι απο τοτε. θεωρητικα δε χρειαζεται αλλα αφου το χω θα το παρω κ αυτο μαζι...

 

Κι εγώ αυτό νομίζω, την πρώτη φορά το καταθέτεις. Αλλά επειδή εδώ είναι Ελλαδιστάν, έχε το μαζί σου!

 

Ελενα το μονο που θα χρειαστεις εξτρα περα απο αυτα που λεει μεσα η σελιδα του ΟΑΕΔ ειναι μια βεβαιωση ανεργιας που θα την παρουν εκεινη την ωρα οι ιδιοι οι υπαλληλοι... ;)

 

Μπράβο, λύθηκαν και οι δικές μου απορίες! :D

 

Κοριτσια φετος θα το παρουν ολοι οσοι το δικαιουνται το επιδομα παιδιου ή αναλογα με τα εισοδηματικα κρητηρια; γιατι κατι τετοιο ελεγαν ειναι και αυτο μεσα στις περικοπες

 

Νομίζω ότι δεν έχουν εφαρμοστεί ακόμα τα νέα μέτρα. Αυτή την εντύπωση έχω τουλάχιστον.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Ελενα το μονο που θα χρειαστεις εξτρα περα απο αυτα που λεει μεσα η σελιδα του ΟΑΕΔ ειναι μια βεβαιωση ανεργιας που θα την παρουν εκεινη την ωρα οι ιδιοι οι υπαλληλοι... ;)

 

ευχαριστω πολυ πηγαμε σημερα τα καναμε τα χαρτια αλλα ο συζυγος ολα επειδη αν ολες τις αλλες φορες τα εκανε αυτος δεν γινεται να αλλαξει τωρα μονο αν χωρισουμε θα τα παιρνει εκεινος που εχει την επιμελεια παιδιων...οποτε μονο αυτος μπορουσε να καταθεσει τα χαρτια...να δουμε θα τα παρουμε σημερα.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ πηγαμε σημερα τα καναμε τα χαρτια αλλα ο συζυγος ολα επειδη αν ολες τις αλλες φορες τα εκανε αυτος δεν γινεται να αλλαξει τωρα μονο αν χωρισουμε θα τα παιρνει εκεινος που εχει την επιμελεια παιδιων...οποτε μονο αυτος μπορουσε να καταθεσει τα χαρτια...να δουμε θα τα παρουμε σημερα.....

δεν ειμαι καθολου σιγουρη οτι ισχυει αυτο.....συμπληρωνεις καθε χρονια υπευθυνη δηλωση για το ποιος θελετε να λαβει το επιδομα, πχ εγω το πηρα φετος....του χρονου μπορει να το παρει ο αντρας μου εφοσον και οι δυο μας πληρουμε τα απαραιτητα....για κοιταξε το ξανα.....:?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι καθολου σιγουρη οτι ισχυει αυτο.....συμπληρωνεις καθε χρονια υπευθυνη δηλωση για το ποιος θελετε να λαβει το επιδομα, πχ εγω το πηρα φετος....του χρονου μπορει να το παρει ο αντρας μου εφοσον και οι δυο μας πληρουμε τα απαραιτητα....για κοιταξε το ξανα.....:?

 

μας το ειπε ο υπαλληλος μεσα στο οαεδ επειδη δεν βρισκαμε το βιβλιαριο του συζυγου κ ειχαμε ολα τα χαρτια `δικαμου κ ειπαμε να φτιαξουμε στο δικο μου ονομα κ ειπε σε οποιο ονομα καναμε τα προηγουμενα χρονια σε αυτον κανουμε καθε φορα...δεν αλλαζει.... κ εμενα μου φανηκε καπος επειδη αν του χρονου δεν θα εργαζεται δεν θα το παρουμε μονο κ μονο επειδη τα προηγουμενα χρονια τα επαιρνε ο συζυγος,,,κ δεν μπορει να αλλαξει...

Link to comment
Share on other sites

μας το ειπε ο υπαλληλος μεσα στο οαεδ επειδη δεν βρισκαμε το βιβλιαριο του συζυγου κ ειχαμε ολα τα χαρτια `δικαμου κ ειπαμε να φτιαξουμε στο δικο μου ονομα κ ειπε σε οποιο ονομα καναμε τα προηγουμενα χρονια σε αυτον κανουμε καθε φορα...δεν αλλαζει.... κ εμενα μου φανηκε καπος επειδη αν του χρονου δεν θα εργαζεται δεν θα το παρουμε μονο κ μονο επειδη τα προηγουμενα χρονια τα επαιρνε ο συζυγος,,,κ δεν μπορει να αλλαξει...

εχει δικιο η pocoyo παντα υπογραφετε μια κοινη υπευθ.δηλωση για το ποιος θα το παρει μπορει του χρονου ο συζυγος σου να μην πληρει τις προυποθεσεις για τον αλφα βητα λογο... πχ λεω εγω τωρα να μην εργαζεται να μην μπορει να παρει ταμειο ανεργιας κτλ κτλ κτλ και θα μπορεις να το παρεις εσυ αν θα πληρρεις τις προυποθεσεις...αυτο με την επιμελεια των παιδιων ειναι μονο αν υπαρχει χωρισμος και οχι με καλες σχεσεις γονεων ... οπως πχ εχω μια περιπτωση που περιμενω τον συζυγο με την καραμπινα ... το επαιρνε κρυφα απο την συζυγο 3 χρονια τωρα και της ελεγε πως δεν το διακιουται και η επιμελεια ηταν στην συζυγο/...φετος το πηρε η συζυγος και περιμενουμε τον αντρα με τα πλαστα χαρτια να το παρει ...γιατι πρωτοτυπα και γνησια χαρτια και την υπογραφη της γυναικας δεν ειχε ... τα πλαστογραφουσε ο κυριος και ο καθε υπαλληλος δνε τα προσεχεε καλα.. τωρα ομως τα πραγματα εχουν αλλαξει και στο συστημα βαραει αλερτ ;););) εχουν φυγει αλοδαποι με πλαστα ενσημα ουκ ολιγοι ...ετσι να καθαριζουμε απο την βρωμια αρκετα ως εδω μας κοροιδευανε ...δεν ειμαι ρατσιστρια μην βγει κατι τετοιο αλλα ειναι μερικοι που σε κανο9υν θελεισ δεν θελεις ρατσιστρια με την κοροιδια που σου παιζουν

 

Link to comment
Share on other sites

τι να πω κοριτσια παντως εγω για αυτο το λογο εκατσα 2 μερες απο 2 ωρες στην ουρα επειδη την πρωτη φορα ημασταν κ οι δυο στην ουρα με το συζυγο κ ελειπε ενα χαρτι του συζυγου κ ρωτησα να το παρω εγω στο ονομα μου επειδη ειχα ολα τα χαρτια κ μας ειπε δεν γινεται μονο ο συζυγος μπορει να το παιρνει επειδη η περσινη αποφαση διευθ ηταν στο ονομα συζυγου κ οχι στο δικο μου...κ ετσι κ την επομενη μερα παλι ημασταν 2 κ βαλε ωρες στην ουρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά να ενημερώσω όσες μένετε Δυτική Θεσσαλονίκη, ότι ο ΟΑΕΔ στην Ταντάλου, δέχεται κατάθεση των δικαιολογητικών, μόνο Τρίτη, Πέμπτη και Παρασκευή....

Εγώ δεν το ήξερα και τζάμπα κατέβηκα σήμερα στο κέντρο... :evil:

 

Επίσης, τα ΚΕΠ πήραν λέει ενημέρωση προχθές, ότι θα μπορούν να δέχονται δικαιολογητικά απο 1η Σεπτεμβρίου... Κι εκεί τζάμπα πήγα χθες! :evil:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...