Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΖΑΤΕ ΜΟΝΕΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ?


Recommended Posts

Κανενα προβλημα οι αντιπηκτικες. Κι εγω εκανα μεχρι να σαραντισω. Και εφοσον πηγα με ραντεβου Δευτερα πρωι, την τελευταια την εκανα το Σαββατο. Και τις ξαναξεκινησα την Τριτη, την επομενη της γεννας.

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ στον όροφο που ήμουν είχα τη χειρότερη ανάρρωση και πάλι μου φαίνεται υπερβολή να ανησυχείς...

 

Το μόνο στο οποίο πραγματικά υπέφερα και ήθελα βοήθεια ήταν να σηκωθώ και να ξανακαθήσω στο κρεβάτι και το κατάφερα μόνη μου πάνω στις 10 μέρες. Να είμαι μόνη με το παιδι και γενικά οτιδήποτε είχε σχέση με το παιδί, το κατάφερνα άνετα πάνω στην εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Στις 3 ωρες μετα τηνκαισαρικη μπορουσα να φροντισω το μικρο μου (τοτε ξεμαστουρωσα απο τις μορφινες που μου ειχαν κανει)

Σηκωθηκα αμεσως.

Στο σπιτι θα χρειαστεις βοηθεια για τις δουλειες κ για να κοιμασαι καποια στιγμη αν το μικρο σου ειναι δυσκολο με τον υπνο. Το μωρο μπορεις να το αναλαβεις εξ ολοκληρου απο την πρωτη κιολας ωρα. Αυτη ειναι η φυση μας..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να εχω τη μαμα στα ποδια μου, οσο κι αν την αγαπω

 

Κι εγώ έτσι έλεγα...Αν και μπορούσα να φροντίσω το μωράκι από την πρώτη κιόλας μέρα, η μανούλα μου αποδείχθηκε...μανούλα. Η βοήθειά της ήταν πολύτιμη, όχι τόσο στα πρακτικά θέματα όσο στην ψυχολογική υποστήριξη. Χάρη στη μαμά μου θηλάζω και ήταν και είναι η μόνη ψύχραιμη σε ό,τι αφορά το μωρό ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω τη μικρούλα μου τη φρόντισα μια χαρα. Το τρίτο βράδυ στο νοσοκομείο εδιωξα και τη μητέρα μου (γεννησα σε δημοσιο και είχα το παιδί μαζι μου ) για να δω πως τα καταφέρνω. Το μόνο οτι η μαμά μου που μένει πανω απο εμας εφτιαχνε κανα φαγητο και σιδέρωσε μια φορά τα ρούχα μονο και μόνο λόγω χρόνου. Βεβαια τη πρωτη εβδομαδα δυσκολευόμουν να σηκωθω απο το κρεβατι μου αλλά τη μπουμπου τη σηκωνα. Σιγα τωρα το βαρος 3 κιλα παιδάκι. Μετα τη πρωτη εβδομάδα επειδή ειχα λιγο ψωνιο με τη κοιλια μου αρχισα κοιλιακούς (κακως βεβαια) αλλά δεν είχα προβλημα με τα ράμματα απλως λιγο αιμα παραπάνω. Αγόρασα και ενα λαστεξ και η κοιλια σε 1 μηνα αψογη. Βεβαια είχα μικρή κοιλια και η επαναφορα ήταν ευκολη.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω απο την ωρα που μου φερανε το μωρο το φροντιζα μονη μου δεν ειχα βοηθεια απο κανεναν και οταν με το καλο γυρισα σπιτι φροντιζα το μωρο,το σπιτι, τον μεγαλο 3 χρονων και φυσικα μετα απο 2 βδομαδες ειχα ξεκινησει και δουλεια...μεσα στο σπιτι,θηλαζα επισης!!! η γνωμη η δικη μου οπως και της οικογενειας μου ειναι οταν παρεις μια αποφαση να κανεις κατι οπως να φερεις ενα παιδι στο κοσμο ειναι αποκλειστικα δικια σου ευθυνη να το φροντιζεις κιολας.....το μονο που εκανε η μητερα μου ειναι να μου φερνει τον μεγαλο απο τον παιδικο στο σπιτι να μου τον παραδωσει και να φυγει......

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις καθολου.Ολα ειναι πιο ευκολα απο οτι ακουγονται.Εγω εμεινα εντελως μονη μου απο την πρωτη μερα στο σπιτι και τα καταφερα μια χαρα ( και να σκεφτεις οτι ειμαι πολυ μυγιαγκιχτη με τον πονο ).Ηρεμα και χαλαρα και ολα θα πανε καλα.Δε θα κανεις βεβαια και γενικη σε ολο το σπιτι.

Με το καλο να δεχτεις το μωρουλινι σου και ολα να πανε καλα.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λίζα γιατί την φοβάσαι την επισκληρίδιο? Κι εγώ έκανα αντιπηκτικές και σε συνεννόηση με τον καρδιολόγο του ΛΗΤΩ αλλά και με την συγκατάθεση του αιματολόγου έκανα την τελευταία αντιπηκτική Κυριακή βράδυ και Τρίτη 8.10 γέννησα.

 

 

Στο ιδιο το φαρμακο λεει οτι μπορει να γινει αιματωμα στη σπονδυλικη στηλη...το διαβασα και τρομαξα... τωρα μου λενε καποιοι αναισθησιολογοι δεν αναλαμβανουν να σου κανουν επισκληριδιο αν κανεις ενεσεις, για τον ιδιο λογο. Αν την κοψω 2-3 μερες πριν, θα ειμαι ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Την επομενη μερα!

Οι πονοι βεβαια συνεχιζοτανε αλλα ποιος μας επιανε.......

Τα φαρμακα που δινουν τωρα πια σε βοηθανε να συνελθεις πολυ γρηγορα!!!

Μια μικρη υπνηλια ομως την ειχα....!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφορετικες εμπειριες ..... μιας και ειμαστε διαφορετικοι οργανισμοι.

Εγω ισως λογω προεκλαμσιας, ειχα και πολυ δυσκολη αναρωση. 2 ημερες μετα την καισαρικη δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι ουτε για πλακα! Τον καθετιρα μου τον εβγαλαν 1 μερα πριν φυγω.

Αλλα , η χαρα ειναι τοση μεγαλη με το μωρακι , που ολα αυτα φαινονται τοσο μικρα και τοσο ασημαντα !

4qhyp3.pngdGZ0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από τη μέρα που επέστρεψα σπίτι άνετα τη φρόντιζα μόνη μου. Έμεινα κατ' ανάγκη στο πατρικό μου επειδή ο σύζυγός μου απουσίαζε στο εξωτερικό και είχα τη βοήθεια της μαμάς μου. Όχι πως δεν θα μπορούσα και μόνη μου όμως...

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την 1η φορα που εκανα καισαρικη μου πηρε 20 ημερες για να συνελθω(γιατι ειχα μπει για φυσιολογικο τοκετο και μετα απο 8 ωρες βγαινει δεν βγαινει μου την εκανε ο γιατρος μου),την 2η φορα ομως που πηγα κατευθειαν για καισαρικη,μετα απο λιγες ωρες ημουν μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το μωρό δεν είχα πρόβλημα. Είχα πρόβλημα με τη μέση μου όμως από τη στιγμή που γεννησα(υποθέτω λόγω της επισκληριδίου). Για να το ξεπερνάω έπαιρνα παυσίπονα που μου είχε δώσει ο γιατρός. Μην ανησυχείς πάντως. Όλα τα καταφέρνουν οι μανούλες.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα 24 ωρες αναμονη για φτ τελικα εγινε καισαρικη ενιωθα την πρωτη μερα λιγο καπως ... δεν προσπαθησα να σηκωθω,την καταβρηκα, περπατησα την 3η μερα μεχρι να βγουμε ημουν περδικι, αλλα γιατι ανησυχεις το μωρο θα στο φερνουν οι μαιες εσυ δε θα κουνιεσαι, ολα θα πανε καλα!Ευτυχως που ειναι τα μαιευτηρια και ξεκουραζομαστε λιγο! Χαλαλι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, γραφω τωρα πλεον εκ πειρας..την Τριτη 21.07 γεννησα με καισαρικη τομη στις 17.50 τον πριγγιπα μου..ειχα προγραμματισμενη καισαρικη με ολικη λογω προβληματων με τη μεση, αλλα συνεβησαν πολλα εκτακτα εκεινη την ημερα και ημουν στην αιθουσα αναμονης απο τις 9 η ςρα το πρωι μεχρι και την ωρα που γεννησα..εκει μου σπασανε τα νερα και τραβηξα και τους πονους, αλλα δεν ανοιγε ο τραχηλλος με τιποτε..

λοιπον, εγχειριστηκα το βραδυ τις Τριτης την Τεταρτη στις 7 το πρωι σηκωθηκα και περπατησα για να μου βγαλουν τον καθετηρα..α, την Τριτη κατα τις 9-10 η ωρα το βραδυ μου φερανε και τον μπεμπακο για να θηλασω..την Τεταρτη ημουν με τον ορο αλλα αλλαζα και θηλαζα κανονικα το μωρακι μου, γιατι ηταν συνεχεια μαζι μου..το βραδυ της Τεταρτης βγαλανε τον ορο και ημουν πλεον οκ!!! απο το σαββατο σπιτακι μας..μπορω να κανω τα παντα, μονο που το βραδυ κουραζεται λιγο η μεση και τραβαει λιγουλακι η τομη...α, και ολο το διαστημα ηταν η μανουλα μου κοντα, αλλα και μονη μου θα τα καταφερνα μια χαρα!!! αυτα!!!

6iY7p3.png?cAMNhNbb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιζα εγω τις αντιπηκτικες τις εκοψα δυο 24ωρα πριν και εκανα επισκληριδιο και ολα πηγαν μια χαρα χωρις παρενεργειες. Και ειχα προβλημα και στην μεση μου. Παντως οι γυναικες που ειχα δει που κανανε ολικη ηταν σε χειροτερη κατασταση απο εμενα. Συν το οτι ακους τη πρωτη αναπνοη του παιδιου σου ειναι μοναδικη εμπειρια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ο νέος , με το καλό και γαμπρός !!!! εύχομαι να είναι πάντα γερός , και καλότυχος στη ζωή του. Αλήθεια δεν μας είπες ο μικρούλης πήρε τα μάτια σου?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ο νέος , με το καλό και γαμπρός !!!! εύχομαι να είναι πάντα γερός , και καλότυχος στη ζωή του. Αλήθεια δεν μας είπες ο μικρούλης πήρε τα μάτια σου?

 

 

Ευχαριστω, κοριτσι μου, και στα αγορια σου οτι καλυτερο με υγεια παντα!!!!

Οσο για τα ματια δεν μπορω να πω τωρα τιποτα, νωρις δεν ειναι ακομα???? αλλα ολοι αυτο λενε, μακαρι, τι να πω!!!!!

6iY7p3.png?cAMNhNbb
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις πρώτες μέρες μόνο είχα κάποιες δυσκολίες αλλά ήμουν στην κλινική οπότε δεν υπήρχε θέμα. Γάζες δεν άλλαξα ποτέ γιατί μου έβαλαν ένα σπρέυ με το οποίο από τη δέυτερη μέρα έκανα μπάνιο, ράμματα δεν είχα γιατί ήταν εσωτερικά, πόνους μετά την 4η μέρα επίσης δεν είχα. Το μόνο που υπήρχε για λίγο καιρό ήταν ένα μούδιασμα στην περιοχή της κοιλιάς το οποίο όμως δεν με εμπόδισε σε τίποτα. Από την π΄ρωτη μέρα στο σπίτι φρόντιζα το μωρό μόνη μου. Η μαμά μου ερχόταν το απόγευμα για λίγο να μας δει, ο μπαμπάς μας πάλι ήταν στη δουλειά κανονικά σχεδόν όλη μέρα. Νομίζω ότι είναι παρεξηγημένη η καισαρική...όλα μπορείς να τα κάνεις κανονικότατα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας. Τελικα γεννησα 15 του μηνος, την πρωτη μερα και μεχρι το μισο της δευτερης ημουν χαλια, δεν μπορουσα να σηκωθω. Ομως απο το απογευμα και μετα η αναρρωση μου ηταν γρηγορη και οταν πια εφτασα σπιτι, ημουν ΟΚ... τελικα η επισκληριδιος ειναι σιγουρα καλυτερη απο την ολικη, αρκει να εχεις καλο αναισθησιολογο. Παντως ειμαι της αποψης οτι χρειαζεσαι καποιον τις πρωτες μερες, τον αντρα σου κατα προτιμηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...