Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

18 μηνών: Ξαφνική μεταστροφή στο θέμα του ύπνου..Και τώρα;;


marilou01

Recommended Posts

kourkoumpini μου έμπλεξες, πανέξυπνος ο μικρός σου! :D

Πιστεύω πως, ό,τι μα ό,τι και να κάνουμε, αν το παιδί δεν θέλει ή δεν νιώσει έτοιμο, δεν πρόκειται να αλλάξει..Τώρα για το παιδικό κρεβάτι που λες, ίσως δεν χρειάζεται ακόμα γιατί μπορείς να κοιμίζεις τον μικρό στην κούνια (λέμε τώρα) και το μωρό στο πάρκο δίπλα σου, για ένα διάστημα..Το λέω γιατί φοβάμαι πως μπορεί να του πέσει "πολύ" και το αδελφάκι, και το δωμάτιό του, και το καινούργιο κρεβάτι..Δεν ξέρω βέβαια, έχω διαβάσει άλλες μαμάδες που λένε ότι όταν ήρθε το δεύτερο μωρό, πήραν το μεγαλύτερο παιδάκι τους για ψώνια και αγόρασαν το κρεβάτι του "τώρα που είναι μεγάλο παιδί" και το πασάρανε έτσι, σαν δώρο. Τι να πω, παίζει ρόλο και η ηλικία του παιδιού φυσικά στο κατά πόσο θα το δεχτεί αυτό ή όχι..

 

Με το ποτηράκι όχι, δεν είχαμε πρόβλημα γιατί από 6 μηνών του το είχα ξεκινήσει για το νερό του. Θήλαζε ακόμα όμως τότε, οπότε με το μπιμπερό δεν είχε ποτέ ιδιαίτερες σχέσεις..Τώρα τις απέκτησε, όπως και με την πιπίλα :oops:

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χαχαχα.την πιπιλα την ξαναθυμηθηκαμε και εμεις. γενικα εδω μου εβγαλε πολλα χουγια. περα αποτον υπνο αρχισε να πιπιλαει το δαχτυλο του. στην αθηνα το εβαζε 5 λεπτα για να κοιμηθει και πιπιλα δεν ηθελε, μονο τη δαγκωνε οταν εβγαζε δοντια, δεν την πιπιλουσε. και8μηνων την εφτυσε εντελως και τερμα. εδω αρχισε να βαζει συνεχεια το δαχτυλο και τωρα δεχτηκε πιπιλα και τη θελει κανονικα. φωναζει κιολας "πια πια" η "πιπια πιπια".

 

συμφωνω απολυτα. αμα δεν θελει δεν μπορορυμε να κανουμε τιποτα. μα και εγω αυτο ηθελα με το κρεβατι. να κοιμαται τωρα αυτος κανονικα στην κουνια, το μωρο στο παρκο και μετα το 6μηνο-7μηνο να παει το μωρο στην κουνια και ομικρος σε κρεβατι. αλλα εχει κανει καταληψη στο δικο μας:?. μιλαμε για κανονικη καταληψη. παιδι μου απλωνεται παρα πολυ, απορω πώς γινεται αυτο. μια σταλια μικρουλι και μας στριμωχνει απιστευτα. μας βλεπω και του 4 στο δικο μας στο τελος:shock:

 

εγω απο 7 μηνων περιπου του εδινα για παιχνιδι δικα μας πλαστικα πποτηρια και λιγο αρχισε να πινει. και τωρα πινει κανονικα απο κανονικο ποτηρι αλλα οχι ποσοστητα και αμα το πιασει γινεται και λουτσα. αμα θελει ποσοστητα να πιει πινει με το μπιμπερο η με το καλαμακι. βγηκαμε και εκτος θεματος αλλα τελος παντων.

 

 

το δωματιο του πανως του αρεσει, καθομαστε και παιζουμε ακι χαιρεται και θελει. θα δοκιμασω αυτο που μου ειπες με το στρωμα της κουνιας στο πατωμα να δω αμα πιασει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ειπα να σας πω τα νεοτερα απο το μετωπο του υπνου.

βαλαμε το στρωμα του παρκου κατω στο πατωμα, διπλα μου στο κρεβατι. τον βαζω κοιμαται στο διπλο και μετα τον μεταφερω κατω. 1) δεν ξεσκεπαζεται 2) μια χαρα κοιμαται και δεν ξυπναει στη μεταφορα ενω οταν τον εβαζα μεσα στο παρκο ξυπνουσε 3)ξυπναει για γαλα κατα τις 5-6 και ανεβαινει στο διπλο (τον ξερει το δρομο) και συνεχιζει να κοιμαται 4) σημερα πηγε να ξαπλωσει κατευθειαν κατω αλλα το μετανιωσε και ανεβηκε στο δικο μας. δεν τον πιεσα, τον αφησα.

Link to comment
Share on other sites

καλώς την kourkoumpini και σας σκεφτόμουνα! :) Ενθαρρυντικό το βλέπω το ότι έστω και λίγο κοιμήθηκε κάπου αλλού εκτός από το διπλό, κι ας είναι και στρωματσάδα. Είπαμε, μην περιμένουμε και θαύματα..! Όταν λες δεν ξεσκεπάζεται, εννοείς ότι δεν κάνει ανήσυχο ύπνο; Κοίτα βρε παιδί μου περίεργα πράγματα, κοιμούνται στο διπλό και τρώμε το κλωτσομπουνίδι της ζωής μας, άρα προφανώς ούτε κι εκείνα βολεύονται εκεί..Γιατί επιμένουν τότε;;

Το μεσημέρι πώς είναι, κοιμάται;

 

Τα δικά μας είναι περίπου τα ίδια, έχει ηρεμήσει κάπως δηλαδή, είναι όμως και μερικές μέρες δράμα..! Πάντα τον κοιμίζω στο διπλό και μετά τον μεταφέρω στην κούνια του. Άλλωτε ξυπνάει (οπότε κάνω στροφή και κατ' ευθείαν στο διπλό πάλι), άλλωτε όχι. Έχω στο μυαλό μου τη συμβουλή που μου έδωσε μια άλλη μαμά, να τον μεταφέρω 20 λεπτά αφότου κοιμηθεί, τότε είναι ο βαθύς ύπνος..Τις περισσότερες φορές πετυχαίνει, οπότε έχε το υπόψη σου..Περιττό να πω βέβαια πως ό,τι φτιάχνω όλη την εβδομάδα, το χαλάει η γιαγιά το Σάββατο :rolleyes:

 

Πραγματικά ελπίζω να μπείτε σε πρόγραμμα πάλι και σύντομα, αλλά κι αν αυτό δεν γίνει μη σκας, θα τη βρείτε την άκρη..:)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

ΜΑλλον δεν βολευονται οντως. ελα μου ντε; γιατι επιμενουν; εχω καταληξει οτι γινεται απο ανασφαλεια.

 

Λοιπον τα νεοτερα μας εινια τα εξης:

Θελει να κοιμαται στο διπλο και μετα τον μεταφερω κατω. τωρα αρχισε να στριφογυριζει και κατω και να πεφτει απο το στρωματακι οποτε σηκωνομαι και τον βαζω στο στρωματακι.

κανα δυο φορες το μεσημερι κοιμηθηκε απο μονος του κατω στο στρωματακι.

σημερα εστρωσα και παραδιπλα, εβαλα και μια ακομα μαξιλαρα και την παντα απο την κουνια του ωστε αμα φυγει να μην κοιμαται στο πατωμα αλλα πανω σε αλλο "στρωμα".

 

εχω αρχισει να επεξεργαζομαι το επομενο βημα. εγω επιμενω να παρουμε ακομα ενα κρεβατι,αλλα αντρας μου ειναι διστακτικος.

 

το θεμα εινια τι θα γινει οταν ερθει το μωρο μωρο. που θα ειναι ο μικρος και που το πορτ μπεμπε; ειμαι πολυ προβληματισμενη με αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω αρχισει να επεξεργαζομαι το επομενο βημα. εγω επιμενω να παρουμε ακομα ενα κρεβατι,αλλα αντρας μου ειναι διστακτικος.

 

το θεμα εινια τι θα γινει οταν ερθει το μωρο μωρο. που θα ειναι ο μικρος και που το πορτ μπεμπε; ειμαι πολυ προβληματισμενη με αυτο το θεμα.

 

Γεια σου kourkoumpini, πώς πάτε;; Για το πού θα κοιμάται το μωρό, δεν χωράει και το πάρκο και το πόρτ-μπεμπέ στο δωμάτιο; Σκέφτομαι μήπως αφήσεις την κατάσταση ως έχει, και όταν έρθει με το καλό το μωρό, που θα ξυπνάει συνέχεια τη νύχτα, ίσως ο μικρός ζητήσει από μόνος του να πάει στο δωμάτιό του..Δεν ξέρω, μια υπόθεση κάνω..Στη χειρότερη, θα κοιμάσαι εσύ με το μωρό στο ένα δωμάτιο για ένα διάστημα, και στο άλλο ο μπαμπάς με τον μικρό. Εγώ νομίζω έτσι θα το έκανα δηλαδή, γιατί θα μπορούσα να το ταΐζω ήσυχη, να μην ξυπνάει κάθε τρεις και λίγο ο μπαμπάς και ο μικρός μαζί με το μωρό..

 

Εμείς συνεχίζουμε στο ίδιο μοτίβο, μια έτσι, μια αλλιώς. Τις μέρες που δεν κοιμάται το μεσημέρι και το πάει σερί μέχρι το βράδυ, ο ύπνος του είναι ανήσυχος, ξυπνάει τα ξημερώματα τσιρίζοντας - από την υπερένταση προφανώς - οπότε τον φέρνουμε στο διπλό. Πλέον ξαπλώνω μαζί του και το μεσημέρι μέχρι να κοιμηθεί (με τα νεύρα κρόσσια εννοείται γιατί έχω ένα σωρό δουλείες :rolleyes: ) αλλά δεν κοιμάται αλλιώς..Α! Και το άλλο, μεσημέρι και βράδυ στέλνω τον άντρα μου στο γραφείο (ευτυχώς είναι κοντά) μέχρι να κοιμηθεί ο μικρός, γιατί όταν είναι ο μπαμπάς στο σπίτι, θέλει να παίξει και δεν ησυχάζει με τίποτα..! Τι τραβάει κι εκείνος... :oops:

 

Τα καλά νέα: Κόψαμε τις διαφημίσεις!! Τον τελευταίο καιρό δείχνει τεράστιο ενδιαφέρον στα παραμύθια - ανακουφίστηκα γιατί με το θέμα της τηλεόρασης είχα πολλές τύψεις..:oops:

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

εμας τον πειραξε το εμβόλιο και ανεβασε πυρετο και οπως καταλαβαίνεις... φτου κι απ' την αρχη. τον κρατησαμε στο διπλο. ειχε και γκρινια και δεν κοιμοταν. σημερα εσρτωσε καπως. σημερα θα τον βαλω παλι κατω στο στρωματακι και βλεπουμε. εχω κανει τσαντιρι την κρεβατοκαμαρα. μαξιλαρες, παντα στρωματακι ολα στο πατωμα. οταν φευγει απο το στρωμα να ξαπλωνει στην παντα ή στο αλλο μαξιλαρι.

 

καλα αυτο με τις δουλειες και τα νευρα κροσια ας μη τον συζητησουμε... τον αφηνω πλεον να κουραστει και τον παω μεσα. ασε, αλλες φορες κοιμαμαι και εγω, ξυπναω ο,τι να ναι ωρες για να κανω δουλειες... η το παιρνω αποφαση και δεν τις κανω:?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μανούλες!Είμαι κι εγω απελπισμένη με την σχεδον 18 μηνών μικρή μου.Πότε δεν είχαμε πρόβλημα.Γαλατάκι, μετά στο δωμάτιό της ένα παραμύθι και την άφηνα μόνη της.Μόλις πρίν 1 εβδομάδα πήραμε καινούριο κρεβάτι και απο εκεινη την ημέρα δεν θελει να κοιμηθεί ούτε στο κρεβάτι ούτε στην κούνια μόνη της.Θέλει να είμαστε και εμέις μαζί της μέχρι να την πάρει ο ύπνος(καμιά ώρα και ..).Αν την αφήσω στο κρεβατάκι και φύγω κατεβαίνει και έρχεται στο σαλόνι και αν την αφήσω στην κούνια σπαράζει,χθές έπεσε κιόλας:( από την κόυνια,εκεί να δείτε κλάματα.Τι να κάνω?

Το κακό είναι ότι είμαι και 8 μηνών έγκυος, δεν έχω και πολυ χρόνο στην διάθεσή μου!!

Περιμένω καμιά γνώμη-συμβουλή!!Πόσο θα κρατήσει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσι, αμα ξεραμε τι να κανουμε μια χαρα θα ημασταν.

παντως εμενα δεχτηκε ο αντρας μου να παρουμε δευτερο κρεβατι για το δωματιο του μωρου μετα τις γιορτες.

 

ο μικρος κοιμαται κανονικα στο δικο μας. η αληθεια ειναι οτι περασαμε και παλι ιωση (οχι απο τον παιδικο) εμεις οι μεγαλοι και ο μικρος ελαφρα ευτυχως και τωρα δειχνει να του περασε. επισης φοβαμαι να τον αφησω κατω μηπως κρυωσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εχω νεα απο το μετωπο υπνος. εδω και 4 μερες τον βαζουμε στο παρκο στο δωματιο του (αφου κοιμηθει εννοειεται στο διπλο) και κοιμαται. ξυπνησε βεβαια τις 2 μερες γυρω στις 3 και τον πηραμε μαζι μας. χθες ομως σηκωθηκε στις 6 μια και καλη και βγηκε α[πο τυο παρκο και προχωρησε. ηρθε προς το δωματιο μας και ξυπνησα και τον ειδα και μετα συνεχισε τον υπνο του σε μας. αλλα νομιζω καναμε προοδο. να δουμε σημερα πώς θα παμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας μανούλες, γεια σου kourkoumpini :) Είχα καιρό να ανανεώσω το θέμα, λόγω δουλειάς και λόγω...επιστροφής στις παλιές καλές εποχές :oops:

 

Ω ναι, δεν κράτησε και πολύ η χαρά, ειδικά από τα Χριστούγεννα και μετά, ξαναχάλασε τελείως το πρόγραμμα, μόνο που τώρα την αποκλειστική ευθύνη την έχουμε εμείς, που δεν επιμείναμε καθόλου..Ο μεσημεριανός ύπνος παίζεται, μπορεί να κοιμηθεί, μπορεί και να το πάει σερί μέχρι το βράδυ, και τότε μπορεί να κοιμηθεί στις 10 ή και στις 12, και το πρωί να ξυπνήσει στις 8 φρέσκος - φρέσκος! Μα είναι δυνατόν, πώς αντέχει δεν ξέρω..

Γι' αυτό θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση ένα παιδάκι αυτής της ηλικίας (18-24 μηνών) απλά να μην χρειάζεται πολλές ώρες ύπνο;; Κάνω την εξής σκέψη: Ο γιος μου είναι γενικά "σκληρό" παιδί, δεν κλαίει σχεδόν ποτέ, ούτε καν στα εμβόλια, και στην "κοψιά" είναι ίδιος ο πατέρας του. Ο οποίος άντρας μου είναι πρωταθλητής πολλά χρόνια σε άθλημα αντοχής...Μήπως παίζει ρόλο αυτό;; Μήπως πήρε τα γονίδιά του και γι' αυτό έχει τόση ενέργεια; Δεν ξέρω, μπορεί να λέω και βλακείες :roll:

 

Τώρα για σένα kourkoumpini μου, βλέπω κατ' αρχήν από το τικεράκι σου ότι μπαίνεις στον ένατο σε λίγο, οπότε να σου ευχηθώ όλα να πάνε τέλεια!! Αν κατάλαβα καλά, βάλατε το πάρκο στο δωμάτιό του, σωστά; Είναι σίγουρα πολύ ενθαρρυντικό το ότι κατάφερε να κοιμάται έστω και τη μισή νύχτα μόνος του στο δωμάτιό του, αλλά μετά βγαίνει από το πάρκο μόνος του;! Τότε δεν έχει νόημα κατά τη γνώμη μου το πάρκο, μήπως ήρθε η ώρα να του πάρετε κρεβατάκι;

 

Εμείς δεν αγοράσαμε τίποτα ακόμα, έκανα όμως το εξής: έβγαλα την κούνια από το δωμάτιό του που ήταν διακοσμητική και έπιανε τον χώρο, άφησα τον καναπέ που είχα φέρει, και επίσης έφερα και όλα του τα παιχνίδια, τα οποία μέχρι πρότινος ήταν αραδιασμένα στο σαλόνι. Έτσι τώρα έχει αρχίσει να παίζει εκεί, οπότε πιστεύω ότι θα συνηθίσει το δωμάτιό του - που πριν δεν έμπαινε ποτέ. Το επόμενο βήμα είναι το κρεβατάκι..

 

Εσύ αποφάσισες πού θα κοιμήσεις το μωρό;

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε μαριλου μου τι να πω. αναφορικα με τις ωρες υπνου, νομιζω μειωνονται. ποσο δεν ξερω αλλα μειωνονται. μου το ελεγε και μια φιλη με 2 αγορια αυτη οτι πιανει 11 και 12 το βραδυ για να κοιμηθουν. μπορει ομως να εινια και στο παιδι. και εγω πιστευβ στο ατιμο το γονιδιο. αλλα εμενα απο που πηρε και βγηκε τοσο ταλιπμανακι απορω:-P

 

εμεις που λες μια χαρα τα πηγαιναμε. κοιμηθηκε 4 μερες συνεχομενες μονος τουστο παρκο στο δωματιο του. ξυπνουσε στις 6 το πρωι βεβαια, εβγαινε απο την πορτουλα του παρκου αλλα ερχοταν στο κρεβατι μας στην κρεβατοκαμαρα χωριε κλαμα χωρις τιποτα. μετα ηταν βραδινος ο αντρας μου τον κρατησα εγω μια μερα στο διπλο γιατι δεν μπορω τωρα να σκυβω. αλλα δεν ηταν αυτο το προβλημα. αρρωστησαμε και παλι. ω ναι. οποτε φτου κι απ' την αρχη. τωρα τν εχουμε με υψηλο πυρετο δτο δικο μας. και ειμαι και εγω αρρωστη.

 

κρεβατακι ακομα δεν πηραμε και γιατι δεν προλαβαμε και γιατι επεξεργαζομαστε το μεγεθος και τα οικονομικα.

 

για τον μικρο κατεβασαμε το πορτ μπεμπε. θα φερουμε και παλι το παρκο στην κρεβατοκαμαρα νακοιμαται ο μεγαλος. το προβλημα μου εινια που να ακουμπαω το πορτ μπεμπε διπλα μου. ειχα σκοπο να το βαζω στο παρκο. τωρα που θα τελει υπο καταληψη απο τον αλλο, πρ3πει να βρω στηριγμα. αυτα που πουλανε δεν τα εμπιστευμαι. νομιζω οτι θα πεσει το μωρο, οτι δεν εχουν ισορροπια και αλλα τετοια κουλα. μαλλον θα μετακομισω και το τραπεζακι του σαλονιου στην κρεβατοκαμαρα. εν τω μεταξει, οσο πιο τσαντιρι γινεται το σπιτι τοσο πιο πολυ τσατιζομαι αλλα τι να κανω. κανω συνεχεια δοκιμες.:?

Link to comment
Share on other sites

επισης ρωτησα και την παιδοψυχολογο στον παιδικο και μου ειπε οτι τωρα θα βαλω και τα 2 μαζι στο δωματιο, οχι ξεχωριστα.

 

και εμας καποιες μερες μη νομιζεις, πιανει 12 για να κοιμηθει.και εννοειεται κοιμομαστε ολοι μαζι πλεον γιατι και εμεις δεν αντεχουμε. αλλες μερες παλι κοιμαται μια χαρα γυρω στις 9. αμα το παω και βλεπω οτι δεν σηκωνεται, σηκωνομαι και εγω και φευγω και τον παω παλι αργοτερα. ασε που εκνευριζομαι κιολας

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας συμπεραινω οτι αυτο που λενε...αν ειναι ησυχο μικρο ζωηρευει μεγαλυτερο κ το αναποδο...Σας συμπονω κ σας καταλαβαινω...Μονο που εμεις ειμαστε το αναποδο...δεκαεξι μηνες απο την ωρα που γενηθηκε δεν κοιμοταν συνολο το εικοσιτετραωρο πεντε ωρες...κοιμοταν τη νυχτα πεντε λεπτα στην αγκαλια μου μετα ξυπνουσε σπαραζε,ενα τεταρτο να τον ηρεμησω φτου κ απ την αρχης..Ολα αλλξανε δια μαγειας μια μερα οπου κοιμηθηκε μεσημερι στη κουνια τη βεραντας κ απο τοτε την εκανα συμμαχο μου στον αγωνα του υπνου...

 

Κουραγιο...περνανε φασεις.....δε το λεω με ευκολια..γιατι αν ανατρξετε σε ποστ μου ενα χρονο πριν θα δειτε οτι πρνουσα δυσκολα στο θεμα υπνος,ειχαμε κολικους μεχρι των εβδομο κ παλλινδρομηση μεχρι τον εκτο κ πολλα ωραια...Κουραγιο...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, κοιμάται ο μικρός και βρήκα λίγη ώρα να γράψω..

 

για τον μικρο κατεβασαμε το πορτ μπεμπε. θα φερουμε και παλι το παρκο στην κρεβατοκαμαρα νακοιμαται ο μεγαλος. το προβλημα μου εινια που να ακουμπαω το πορτ μπεμπε διπλα μου. ειχα σκοπο να το βαζω στο παρκο. τωρα που θα τελει υπο καταληψη απο τον αλλο, πρ3πει να βρω στηριγμα. αυτα που πουλανε δεν τα εμπιστευμαι. νομιζω οτι θα πεσει το μωρο, οτι δεν εχουν ισορροπια και αλλα τετοια κουλα. μαλλον θα μετακομισω και το τραπεζακι του σαλονιου στην κρεβατοκαμαρα. εν τω μεταξει, οσο πιο τσαντιρι γινεται το σπιτι τοσο πιο πολυ τσατιζομαι αλλα τι να κανω. κανω συνεχεια δοκιμες.:?

 

χαχα δεν ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω!! Το τι μετακομίσεις έχω κάνει κι εγώ, δεν λέγεται..Τρεις κούνιες έχουμε αλλάξει κατ' αρχήν από όταν γεννηθηκε :oops: Και μετά, άντε να αλλάζω τις πολυθρόνες, να πηγαινοφέρνω τον καναπέ, να αλλάζω θέση στην αλλαξιέρα...Και μέχρι να φτιάξεις το βρεφικό δωμάτιο, μεγαλώνει το παιδί και θέλει πάλι αλλαγή να γίνει παιδικό, και να μην χωράνε τα παιχνίδια πουθενά, τα νεύρα μουουου!!! :lol:

 

Μεγαλύτερη απάτη πάντως από τις κούνιες που τις πληρώνεις μια περιουσία γιατί μετά "γίνονται παιδικό κρεβάτι και θα το κρατήσεις για άλλα 4 χρόνια" δεν υπάρχει...Αφού είναι στενές, πώς να το κάνουμε;;; Γκρρρ :evil: Άσχετο, αλλά ήθελα να το πω..

 

Η βάση στήριξης του πορτ μπεμπέ πάντως δεν μου φαίνεται επίφοβη..Έχω δει και μερικές αρκετά στιβαρές και με ρόδες που κλειδώνουν, για ψάξτο καλύτερα, αλλιώς ωραία η ιδέα σου να φέρεις το τραπεζάκι του σαλονιού..Θα έχει και περισσότερο χώρο ο μικρός να παίζει! :)

 

και εμας καποιες μερες μη νομιζεις, πιανει 12 για να κοιμηθει.και εννοειεται κοιμομαστε ολοι μαζι πλεον γιατι και εμεις δεν αντεχουμε. αλλες μερες παλι κοιμαται μια χαρα γυρω στις 9. αμα το παω και βλεπω οτι δεν σηκωνεται, σηκωνομαι και εγω και φευγω και τον παω παλι αργοτερα. ασε που εκνευριζομαι κιολας

 

Κι εγώ εκνευρίζομαι όταν δεν κοιμάται, γι' αυτό και σταμάτησα να προσπαθώ, γιατί στο τέλος θα με πιάσει υστερία..Το χειρότερό μου δε, είναι που ξαπλώνω μαζί του για να κοιμηθεί και μερικές φορές με παίρνει κι εμένα ο ύπνος και ξυπνάω αλαφιασμένη στις 12 - 1 τη νύχτα...Τι μαρτύριο κι αυτό...

 

Διαβαζοντας συμπεραινω οτι αυτο που λενε...αν ειναι ησυχο μικρο ζωηρευει μεγαλυτερο κ το αναποδο...Σας συμπονω κ σας καταλαβαινω...Μονο που εμεις ειμαστε το αναποδο...δεκαεξι μηνες απο την ωρα που γενηθηκε δεν κοιμοταν συνολο το εικοσιτετραωρο πεντε ωρες...κοιμοταν τη νυχτα πεντε λεπτα στην αγκαλια μου μετα ξυπνουσε σπαραζε,ενα τεταρτο να τον ηρεμησω φτου κ απ την αρχης..Ολα αλλξανε δια μαγειας μια μερα οπου κοιμηθηκε μεσημερι στη κουνια τη βεραντας κ απο τοτε την εκανα συμμαχο μου στον αγωνα του υπνου...

 

Κουραγιο...περνανε φασεις.....δε το λεω με ευκολια..γιατι αν ανατρξετε σε ποστ μου ενα χρονο πριν θα δειτε οτι πρνουσα δυσκολα στο θεμα υπνος,ειχαμε κολικους μεχρι των εβδομο κ παλλινδρομηση μεχρι τον εκτο κ πολλα ωραια...Κουραγιο...

 

Γεια σου Σνουφελ μου, όλα καλά τώρα δηλαδή;; Πω πω χαρά στο κουράγιο σου, 16 μήνες είχατε τέτοιες περιπέτειες..Και τώρα τον κοιμίζεις στην κούνια πρώτα και μετά τον μεταφέρεις;

 

Πάντως να σας πω και κάτι...Πριν μια εβδομάδα βρέθηκα σε μια εκδήλωση με αρκετούς γονείς, και κλασικά έκανα το γκάλοπ μου για το θέμα που με καίει, αν κοιμούνται τα παιδάκια τους, τι ώρα κτλ. Ε, οι περισσότεροι μου είπαν ότι πριν τις 10:30 δεν κοιμούνται, και μιλάμε για παιδιά κοντά στην ηλικία του γιου μου, 16 μηνών και μετά. Ρωτάω λοιπόν, μήπως είναι και λίγο "αστικός μύθος" τα παιδάκια που κοιμούνται 8 με 8;; Εεεε;;;: rolleyes:

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Εμεις έχουμε επανέλθει στο προγραμμά μας. Ευτυχώς. Υπάρχουν κάποιες μέρες εξαιρέσεις αλλά ειναι ελάχιστες. Αφού της δημιουργησα μια αίσθηση ασφαλειας ξανά, της έβαλα στη ρουτινα της και το πλύσιμο των δοντιών. Ε λοιπόν περιμένει πως και πως εκεινη την ώρα ώστε να πει καληνυχτα και να κάνει νάνι. Πάντως κατά τις 10 με 10 και μισή κοιμάται κι η δικιά μου. Γεια σας και καλά κουράγια

Link to comment
Share on other sites

καλε εννοειται οτι με παιρνει ο υπνος. και εννοειται οτι ξυπναω αλαφιασμενη. απλα τωρα το εχω περιορισει και αμα τον δω οτι δεν καθεται σηκωνομαι και φευγω και ακολουθει. καλα θα ειμαστε μια ευχαριστη ατμοσφαιρα και οι 4 στην κρεβατοκαμαρα.:-P:razz::-P:razz:

 

αυτη η αμυγδαλιτιδα μας πηγε παρα οπλυ πισω σε ολα. και τωρα ανεβασε χθες βραδυ εναν πυρερο στο ασχετο :twisted:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια, μάτι δεν έκλεισα απόψε, ανέβασε πρώτη φορά πυρετό ο μικρός και είχα την έννοια του :(

 

Καλησπέρα κορίτσια. Εμεις έχουμε επανέλθει στο προγραμμά μας. Ευτυχώς. Υπάρχουν κάποιες μέρες εξαιρέσεις αλλά ειναι ελάχιστες. Αφού της δημιουργησα μια αίσθηση ασφαλειας ξανά, της έβαλα στη ρουτινα της και το πλύσιμο των δοντιών. Ε λοιπόν περιμένει πως και πως εκεινη την ώρα ώστε να πει καληνυχτα και να κάνει νάνι. Πάντως κατά τις 10 με 10 και μισή κοιμάται κι η δικιά μου. Γεια σας και καλά κουράγια

 

Γεια σου Φωτεινή! Αχ πολύ χαίρομαι με τα νέα σας :) Το πλύσιμο των δοντιών το έχουμε κι εμείς στο πρόγραμμα, αλλά αυτό που με τρελαίνει είναι οι ώρες που περνάνε μέχρι να πει καληνύχτα..Ξεκινάμε από τις 8:30 με τη ρουτίνα του ύπνου και πάει καλές 11 (και 12)...Τόσες ώρες για να τον κοιμίσω;! Εσάς πόσο σας παίρνει;

 

καλε εννοειται οτι με παιρνει ο υπνος. και εννοειται οτι ξυπναω αλαφιασμενη. απλα τωρα το εχω περιορισει και αμα τον δω οτι δεν καθεται σηκωνομαι και φευγω και ακολουθει. καλα θα ειμαστε μια ευχαριστη ατμοσφαιρα και οι 4 στην κρεβατοκαμαρα.:-P:razz::-P:razz:

 

αυτη η αμυγδαλιτιδα μας πηγε παρα οπλυ πισω σε ολα. και τωρα ανεβασε χθες βραδυ εναν πυρερο στο ασχετο :twisted:

 

Kourkoumpini μου βλέπω το τικεράκι σου και με πιάνει άγχος..με την καλή έννοια! Με το καλό κοριτσάκι μου, να μας γράψεις τα νέα σας από το "δωμάτιο για τέσσερεις"! :D

 

Έβαλα στόχο μέχρι τα γενέθλιά του μικρού που είναι σε 20 μέρες, να κοιμάται στο δωμάτιό του, οπότε βγήκα για έρευνα αγοράς, να δω για παιδικό κρεβάτι...Καλά τι τιμές είναι αυτές;;!! 1000+ ευρώ για ένα αξιοπρεπές κρεβάτι και στρώμα! :shock: Για ΙΚΕΑ μας βλέπω..

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

με προγραμματισε για παρασκευη. οποτε απο βδομαδα θα δουμε πως θα ειμαστε.

 

εμεις ειχαμε δει σε καναδυο μαγαζια με τυπου φοιτητικα επιπλακαι οχι οργανωμενα παιδικα και οι τιμες ηταν φυσιολογικες. γυρω στα 200-250 με στρωμα. αλλα το θεμα δεν ειναι το ξυλο, εινια το στρωμα το οποιο πρπει να εινια πολυ καλο οποτε σιγουρα θα εινια ακριβο. μπορουμε να παρουμε απο ικεα το σκελετο και απο γκρεκοστρομ η μιντια στρομ κτλ στρωμα; θα ταιριαζει; και αυτο με εχει προβληματισει.

 

αλλα εγω τελικα αργω ακομα εκτος και αν ο μικρος δεν θελει να ταραζεται με το μωρο που θα ξυπναει και εδεησει και παει στο δωματιο, αν και μεταξυ μας πολυ χλωμο το βλεπω αυτο ως εκδοχη.

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ επιτέλους βρήκα κάποιους να μοιραστώ τον πόνο μου!!!Έχω ψάξει όλο το ίντερνετ για την ξαφνική αλλαγή στις συνήθειες ύπνου της μικρής μου(20 μηνών)και μόνο εδώ βρήκα ομοιοπαθούσες!

Όλα ξεκίνησαν ξαφνικά όταν ήταν 18 μηνών,πριν 2μιση μήνες περίπου και συνεχίζονται.Δεν θέλει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να κοιμηθεί στην κούνια της, θέλει σαλόνι και καναπέ και το βράδυ αν την έχουμε μεταφέρει κοιμισμένη στην κούνια της ξυπνάει κ φωνάζει με απόγνωση"μαμάκααα μουου"και κλαίει μέχρι να την πάρουμε στο κρεβάτι μας.

Προσπαθήσαμε να την πάρουμε αγκαλιά στο δωμάτιό της κ να πούμε παραμύθι-όπως παλιά-μέχρι να κοιμηθεί,να την αφήσουμε να κλάψει λίγο,να της εξηγήσω ότι ο καθένας έχει το κρεβάτι του,βγάλαμε το κάγκελο κ βάλαμε προστατευτικό κ από μια καρέκλα δίπλα να της λέω παραμύθι μπας κ κοιμηθεί (αλλά όταν τελειώσει το παραμύθι μου λέει"πάμε τώρα μέσα για νάνι?"...χαχαχα) αλλά ΤΖΙΦΟΣ!!!!!

Μακάρι να είναι αυτό το...άλμα ανάπτυξης (θα διαβάσω τα sites που αναφέρονται παραπάνω) που προαναφέρατε γιατί έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως υπάρχει κάποιο ψυχολογικό θέμα στο κοριτσάκι μου!!!Είμαι έτοιμη να ρωτήσω ψυχολόγο,ίσως είμαι υπερβολική...δεν ξέρω,αλλά έχω κουραστεί!Δεν κοιμάται κανείς μας καλά τα βράδια εδώ κ 2μιση μήνες και συν τοις άλλοις ανησυχώ κιόλας για το τι πραγματικά συμβαίνει.Απ'ότι βλέπω συμβαίνει κ σε άλλα παιδάκια...Τις επόμενες ημέρες θα πάμε να της πάρουμε και κανονικό κρεβάτι μπας κ φταίει κ αυτό που δε θέλει να κοιμηθεί στην κούνια!

Οποιαδήποτε ενημέρωση για το πώς ξεπεράσατε ή δεν ξεπεράσατε ακόμα αυτή τη φάση...είναι ευπρόσδεκτη!!!:P

Link to comment
Share on other sites

kourkoumpini τι κάνετε;; Τώρα θα έχεις γεννήσει φαντάζομαι, να σας ζήσει το ζουζουνάκι και καλή δύναμη! :D

 

davinci αααχχχ καλωσόρισες στην παρέα των άυπνων ;) Όπως μάλλον έχεις διαβάσει μέχρι τώρα, δεν έχουμε κάνει και καμιά σπουδαία πρόοδο, ένα βήμα εμπρός και δέκα πίσω πάμε..!

Τα παραπάνω λινκ όντως είναι πολύ χρήσιμα, αλλά στην περίπτωσή μου λειτούργησαν πιο πολύ ως παρηγοριά και όχι ως λύση..Τι να πω, μάλλον δεν έχω το ψυχικό σθένος να βάλω το παιδί σε μια τάξη :( Ο δικός μου κοντεύει 2 ετών τώρα και πάνε 6 μήνες που κοιμόμαστε μαζί..Εννοείται όμως ότι πλέον φταίω καθαρά εγώ γιατί - ναι το παραδέχομαι - δεν έχω κάνει καμιά προσπάθεια τον τελευταίο καιρό να τον κοιμίσω στο δωμάτιό του. Αλλά και πώς να κάνω, που σέρνομαι όλη μέρα και όταν φτάνει το βράδυ το μόνο που θέλω είναι να κοιμηθεί, κι ας είναι και στην κουζίνα! :lol:

Τις επόμενες μέρες έχουμε βάλει κι εμείς στο πρόγραμμα να του πάρουμε κρεβάτι κανονικό, και μάλλον θα το κάνω όπως η kourkoumpini πιο πάνω, σκελετό από το ΙΚΕΑ και στρώμα καλό. Και απλά ελπίζω να μην είναι κι αυτά πεταμένα λεφτά όπως η κούνια..

Γράψε μας κι εσύ αν είδες καμιά πρόοδο! :)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Μαριλου μου σ' ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες. οντως γεννησαμε και επιστρεψαμε σπιτι και κοιμομαστε και οι4 στην κρεβατοκαμαρα. το μωρο κοιμαται στο πορτ μπεμπε διπλα μου και ο μικρος εννοειται αναμεσα μας. το μεσημερι τον παηγμε στο παρκο και ξυπνησε κατευθειαν. τωρα αναγκαστικα θα τα παω και τα 2 μαζι στο παιδικο οταν το μωρο κοψει το βραδινο γαλα.

 

παντως ο μικροςε δεν ξυπναει απο το κλαμα του μωρου ουτε και ενοχλειται γενικα μεχρι τωρα. αλλα και εμεις ποσπαθουμε να μεταφερουμε το πορτ μπεμπε στην λρεβατοκαμαρα αφου κοιμηθει ο αλλος.

 

αλλα μας εβγαλε και το μωρο χουι τοσο νωρις. ασε ειμαστε να μας κλαιν οι ρεγγες. στο δευτερο θηλασμο-γαλα δεν παει στο πορτ μπεμπε μολις τον βαλω ξυπναει. θελει να κοιμαται πανω μου. πιστευω αυτο θα βελτιωθει ομως...

Link to comment
Share on other sites

χαχα marilou01 λες και τα έγραψα εγώ είναι όσα λες!Σε ένα βαθμό κ εγώ πιστεύω ότι έχω ενισχύσει την άρνησή της να πάει στην κούνια της καθώς το βράδυ ήμουν πολύ κουρασμένη κ προτιμούσα να κοιμηθούμε μαζί παρά όλα τα άλλα.Βέβαια ένιωθα έντονα από τον τρόπο που φώναζε να ΜΗΝ πάει στο δωμάτιό της ότι δεν ήθελε πια την κούνια!Γι'αυτό και σήμερα την αφήσαμε στη γιαγιά κ πήγαμε κ της πήραμε κρεβατάκι απί ικεα(από κοντά είναι ΠΟΛΥ πιο όμορφα!!!).Καταχάρηκε που της είπαμε ότι της πήραμε κρεβάτι,έλεγε συνέχεια"καινούργιο κρεβάτι" χαρούμενη,αφού στήθηκε το κρεβάτι ανέβηκε επάνω,ξάπλωσε,μιλούσε χαρούμενηστις κούκλες της κ αυτή τη στιγμή -επειδή ήταν πολύ κουρασμένη- κοιμάται εκεί χωρίς γκρίνια,διαμαρτυρίες και κλάματα,μόνο ένα παραμύθι χρειάστηκε!Τι να πω???Μην το γκαντεμιάσω...Αν πάει καλά και το βράδυ θα σε ενημερώσω μπας και εκεί είναι τελικά η λύση κ για εσάς...

Link to comment
Share on other sites

αλλα μας εβγαλε και το μωρο χουι τοσο νωρις. ασε ειμαστε να μας κλαιν οι ρεγγες. στο δευτερο θηλασμο-γαλα δεν παει στο πορτ μπεμπε μολις τον βαλω ξυπναει. θελει να κοιμαται πανω μου. πιστευω αυτο θα βελτιωθει ομως...

 

ααααχχχ σε ζηλεύω!! :) :) Πω πω μα πόσο γρήγορα μεγαλώνουν, σαν χτες τον είχα κι εγώ πάνω μου τον Κωνσταντίνο που θήλαζε..Μου φαίνεται θα βάλω μπροστά για το δεύτερο ;)

Αν κατάλαβα καλά, πάτε το μωρό στο δωμάτιο του μικρού το βράδυ; Δεν σε κουράζει το πήγαινε-έλα;;

 

Καταχάρηκε που της είπαμε ότι της πήραμε κρεβάτι,έλεγε συνέχεια"καινούργιο κρεβάτι" χαρούμενη,αφού στήθηκε το κρεβάτι ανέβηκε επάνω,ξάπλωσε,μιλούσε χαρούμενηστις κούκλες της κ αυτή τη στιγμή -επειδή ήταν πολύ κουρασμένη- κοιμάται εκεί χωρίς γκρίνια,διαμαρτυρίες και κλάματα,μόνο ένα παραμύθι χρειάστηκε!Τι να πω???Μην το γκαντεμιάσω...Αν πάει καλά και το βράδυ θα σε ενημερώσω μπας και εκεί είναι τελικά η λύση κ για εσάς...

 

Πολύ χάρηκα με τα νέα σας davinci, και λαλίστατη η μικρή σου, μπράβο!! :D

 

Άκου και τα δικά μας: Όπως είχα γράψει πιο πάνω, εμείς βγάλαμε πριν κάτι μήνες την κούνια του μικρού και φέραμε έναν καναπέ-κρεβάτι που είχα στο δωμάτιό μου στο πατρικό. Λοιπόν, αφού διάβασα ότι τα πήγατε εσείς καλά με το κρεβάτι, και μια που είμαι και άρρωστη με πυρετό αυτές τις μέρες και δεν θέλω να κοιμηθούμε μαζί μην κολλήσει, είπα να δοκιμάσω ξανά μπας και..Ε λοιπόν, εχθές το βράδυ, σήμερα το μεσημέρι και απόψε το βράδυ..ΕΠΙΤΥΧΙΑ!! Κοιμήθηκε!! Και ούτε γκρίνια, ούτε τίποτα..Έκατσα μαζί του, διαβάσαμε παραμυθάκια, γύρισε πλευρό και κοιμήθηκε :shock: :shock:

Να ΄ναι τυχαίο; Να κουράστηκε και ο ίδιος να κοιμάται μαζί μας; Μεγαλώνει και καταλαβαίνει; Δεν ξέρω..Πάντως υπόσχομαι αυτή τη φορά, μια που ξεκίνησε και πήρε τον καλό δρόμο, να είμαι κι εγώ πιο αυστηρή και να το τηρήσω! :D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! το δικο μας αντρακι ειναι 16 μηνων.μεχρι κ πριν μια εβδοαμαδα κοιμοταν κανονικοτατα στο κρεβατακι του, μεγαλο 1.20 με καγκελο ψηλο ομως, κατα τις 9.30 μεχρι το πρωι, κοντα στις8.μια χαρα!πριν μια βδομαδα κρυωσε κ αρχισε να ξυπνα κ να κλαιει τοσο απαρηγορητα που δεν ηρεμουσε με τπτ στο κρεβατακι του οποτε τον παιρναμε μαζι μας.μια εβδομαδα μετα εχει αναρρωσει, αλλα συνεχιζει στις 5 να ξυπνα κ να φωναζει παρα πολυ δυνατα, εν τω μεταξευ δεν μιλαει δεν ξερω εαν εχει να κανει, κ καταληγει στο κρεβατι μας.το θεμα μ ειναι οτι ειμαι εγκυος, στην αρχη ακομα, αλλα φοβαμαι πως αν του γινει χουι θα εχω θεμα με την κοιλια κ με το βρεφος στην συνεχεια που θελω να το εχω για αρχη μαζι μας.σημερα ειπαμε να τον αφησουμε να κλαψει λιγο παραπανω πριν παμε να τον παρουμε, γιατι η αληθεια οταν ξεκινα το κλαμα δεν ειναι τοσο δυνατο. μολις παμε στο δωματιο του γινεται ο χαμος!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...