Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η νταντά μας είναι Μαροκινή και μιλάει εκτός από Ελληνικά και τα Γαλλικά (και Αραβικά αλλά αυτό δεν με απασχολεί).

 

Συζητάγαμε λοιπόν με τον σύζυγο αν θα ήταν θεμιτό να ζητήοουμε από τη νταντά να μιλά με τα παιδιά μας στη Γαλλική γλώσσα.

 

Μήπως είναι υπερβολή;

Μήπως προκαλέσουμε σύγχιση;

 

Το ηλεκτράκι καταλαβαίνει τα πάντα όταν μιλάμε, αλλά ακόμα δεν μιλα κανονικά-έχουμε μπόλικη νοηματική και πολύ μπλαμπλα στη δική της γλώσσα.

Υπάρχει ανάλογη εμπειρία από κάποια μανούλα ή μπαμπά;;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προσωπικα (ειμια φιλολογος και με αυτη την ιδιοτητα απανταω και με την προσωπικη μου κριση μεσω της ιδιοτητας αυτης) νομιζω οτι εινια πολυ μικρα τα παιδια. αν ηταν 5-6 χρονων θα σου ελεγα ναι. αλλα ακομα καλο εινια να εδραιωθει μεσα τους η μητρικη γλωσσα. μπορει οντως να προκαλεσεις συγχυση και επιβραδυνση στην ομιλια και των δυο εφοσον θα βρισκονται σε "διγλωσσο" περιβαλλον. μην ξεχνας οτι τα παιδια με διγλωσσια αργουν συνηθως να μιλησουν και να καθαρισει η ομιλια τους. εξξαλου δεν ξερω το κατα ποσο εχεις σκοπο να συνεχισεις την εκμαθηση των γαλλικων. θελω να πω τι δεν προκειται στα 3 η στα 4 να τους μαθεις γαλλικα με δασκαλο-καθηγητη. οποτε δεν νομιζω να κερδιζεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ξεκινησαμε γαλλικα στα 2. Βεβαια ζουμε στο Βελγιο αλλα στο σπιτι μιλαμε μονο Ελληνικα (τηλεοραση παρακολουθουμε γαλλικη και ιταλικη και απο ελληνικα ταινιες της Disney). Εμενα μιλαγαν και οι 2 καλα (για 2 χρονα αγορια) οταν ξεκινησαν, Επειδη δεν ειχαμε αλλη επιλογη δεν το σκεφτηκαμε. Ο μεγαλος τωρα μιλαει αρκετα καλα γαλλικα (πιο σωστα απο μενα). Ο μικρος καταλαβαινει απλα πραγματα και απανατει στα γαλλικα (ξερει δηλαδη πως τον λενε, πως λενε τον αδελφο του, που ειναι ο αδελφος του οταν δεν ειναι μαζι του). Ξερω οτι οι εκπαιδευτικοι εχουν αντιθετη αποψη αλλα εμεις προχωραμε παραλληλα.

Δεν ξερω αν ηταν καλυτερο να περιμενεις να μιλησει καλα ελληνικα η κορη σουνγια να αρχισει τα γαλλικα αλλα στο μωρο σε ποια γλωσσα θα μιλαει η νταντα οταν μιλαει στο μεγαλο γαλλικα?

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα απο τα 4 εως τα 7 γαλλικα σε δυο υπεροχα παιδακια, ειμαι γαλλικου και τρελλαινομαι να δουλευω με τοσο μικρα

 

αυτα τα παιδια ειχαν απο νεογεννητα νταντα γαλλιδα που τους μιλουσε γαλλικα, ηταν φυσικο αυτο για εκεινη εφοσον ηταν γαλλιδα,

 

οταν τα παρελαβα εγω, ελεγαν λεξεις, απλες εκφρασεις με συγκλονιστικη προφορα

 

ειχαν απιστευτη συναισθηματικη νοημοσυνη, και δεν ηταν μπερδεμενα, εξαλλου η μαμα τους κι ο μπαμπας μιλαγαν στα παιδια μονον ελληνικα καθ οτι ελληνες

με την νταντα που ηταν γαλλιδα ηξεραν - εμαθαν να επικοινωνουν με φυσικο τροπο στα γαλλικα κυριως,,,θεωρω οτι βγηκαν κερδισμενα απο αυτην την εμπειρια

 

στη συνεχεια μαζι μου εμαθαν μεσα απο διαφοες δραστηριοτητες παιχνιδια και διαφορα αλλα, να γραφουν λεξουλες, την αλφαβητα και αλλα

 

ηταν η καλυτερη εμπειρια μου εκπαιδευτικη, γνωριζοντας αυτην την οικογενεια ειπα, ναι αξιζει να κανεις παιδια,,εξαιρετικοι γονεις φανταστικη νταντα ευχομαι να πηραν κατι κι απο μενα, εκτος απο καλες βασεις στα γαλλικα εννοω

 

ρεα να τους μιλαει, θα μαθουν να τα ξεχωριζουν αλλη η γλωσσα της μαμας και του μπαμπα αλλη της χ,,,η χ μιλαει και γαλλικα τι καλα! τι πλακα που εχει!

 

ο γιος μου καρτουν βλεπει μονον στα ιταλικα,,,εκει που καθεται τον ακουω να λεει che bello!,,,,,ετρωγε καρπουζι και μου ξεφευγει ενα che buono! και με διορθωνει λεγοντας che buona μαμα μου οxι che buono,,ετσι ειναι το σωστο

 

θεωρω λαθος να μιλανε οι γονεις στα παιδια μια γλωσσα αλλη περαν της μητρικης τους,,αλλα καποιος αλλος καποιες στιγμες γιατι οχι? δεν μπερδευονται καθολου τα ξεχωριζουν μια χαρα

 

ολο το καλοκαιρι το περασαμε με φιλους ιταλους, τους ακουγε να μιλανε ιταλικα επαθε κατι? οχι, σημασια εχει εγω τι του μιλαω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα γαλλικα που μιλουν στο Μαρόκο εχουν μια ιδιαίτερη προφορα

 

ναι αλλα ειναι καλα γαλλικα, ειναι γαλλικα με αραβικη προφορα,,,οπως αν ησουν γαλλια και σου μιλουσε γαλλικα αραβας δευτερης η και τριτης γεννιας,,,η αν σου μιλουσε κατοικος της μασαλιας,,,,,

γαλλικα παριζιανου ψαχνουμε δηλαδη με διδακτωρικο στην σορβονη? αμ θα εκανε αλλη δουλεια,,,η αν ηταν ελληνας με σπουδες σε γαλλια θα ειχε την τελεια γαλλικη προφορα?

 

οπως και να εχει μεσα στην καθημερινοτητα τους το να εχει καποια στιγμη η νταντα την ευκαιρια να πει δεκα πραγματα φυσικα στην γλωσσα της ειναι τελειο,,,τα παιδια θα ακουσουν σε ολη του τη ζωη διαφορους να μιλανε γαλλικα,,,,οταν ειναι να πανε φροντιστηριο σαφως εχεις αλλα κριτηρια,,,,αλλα υστερα απο 10 χρονια στη γαλλια και αλλα τοσα σε σχολειο ελληνογαλλικο ουτε εγω εχω τελεια προφορα,,,,,πολυ καλη ναι αλλα γαλλιδα δεν με λες

Link to comment
Share on other sites

καλα μην υπερβαλλουμε τωρα,,,ας μην χανουμε το μετρο

 

μια χαρα γαλλικα μιλανε, κι οσοι εχουν βαρεια προφορα πιστεψε με ειναι επειδη δεν θελουν να πλησιασουν σε αυτο που λεμε στανταρ προφορα

 

ασε που τις αποχρωσεις στα γαλλικα στην προφορα απο πολη σε πολη τις καταλαβαινουν μονον οι γαλλοι και μονον οσοι εχουν σοβαρη γαλλικη παιδεια

 

τελοσπαντων η γυναικα θελει να μυησει τα παιδια στην γλωσσα δεν θελει να τα κανει γαλλακια,,,εξαλλου ελληνακια ειναι και θελουν δεν θελουν και τη σεγκολεν ρουαγιαλ να εχουν θεια παλι βλαχογαλλικα θα μιλανε οπως οι περισσοτεροι ελληνες,,,χα χα χα,,,το οποιο ειναι λογικο και υπεροχο

 

παντως δεν ειναι αυτη η ουσια,,,αν ηταν δεν θα τολμαγε να μιλησει κανενας αλλη γλωσσα περαν της δικης του, της πρωτευουσιανικης του δηλαδη γιατι αν ειναι απο χωριο χαθηκε,,,

 

πολυ σνομπιστικο αυτο που λες φιλεναδα και καθολου ουσιωδες,,,γνωμη μου φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα με τη jackrussel.

Και τα δικά μου δίγλωσσα είναι. Δεν μπερδεύονται, μην ανησυχείς.

Άσχετο, αλλά και η δική μας νταντά ήταν Μαροκινή. Όμως ήταν κι άλλα 3-4 παιδάκια εκτός από τις δικές μου, οπότε δεν γινόταν να της ζητήσουμε να μιλά αραβικά ή γαλλικά. Μερικές φορές όμως ερχόταν κι η μητέρα της κι έπαιζε με τα παιδάκια (στο σπίτι της τα πρόσεχε), κι εκείνη δεν ήξερε άλλη γλώσσα από αραβικά. Επίσης με τα παιδιά της, όταν επέστρεφαν από το σχολείο, μιλούσε αραβικά. Έλπιζα ότι έτσι θα έμενε καμμιά αραβική λέξη και στις δικές μου, αλλά δυστυχώς τίποτε, εκτός ίσως από το ότι θεωρούν το πολύγλωσσο περιβάλλον απόλυτα φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ρώταγα κάτι άλλο. Τη νταντά αυτή θα την έχετε πολλά χρόνια? Θα μείνει με το παιδί πχ. 3-4 χρόνια, ώστε όλη αυτή η αναστάτωση να έχει κάποιο αποτέλεσμα, ώστε μετά να συνεχίσει τη γλώσσα με κάποιο άλλο τρόπο? Γιατί αν πχ. είναι για ένα ή δύο χρόνια και μετά το παιδί ξανακάνει γαλλικά στην πέμπτη δημοτικού, τότε για μένα, καλύτερα να του μιλάει ελληνικά. Θέλω να πω, αν γενικά στο πλάνο σας είναι να μάθει το παιδί γαλλικά, ξεκινώντας από τη νταντά του και μετά αλλιώς, τότε νομίζω μία χαρά ιδέα είναι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μυηση σε μια γλωσσα γινεται και μεσω της κουλτουρας

Η "βλαχα" γαλλιδα ας πουμε εχει να δωσει γαλλικη κουλτουρα

 

Και η Μαροκινή έχει να δώσει την κουλτούρα της francophonie. Στο κάτω τώρα που η θέση της αγγλικής ως διεθνούς γλώσσας είναι πρώτη με τεράστια διαφορά, και τώρα που η σημασία της Γαλλίας στην Ευρώπη υποχωρεί, τα γαλλικά εξακολουθούν να είναι σημαντική γλώσσα λόγω της παρουσίας τους σε τέσσερις ηπείρους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω pax απλα ..αν το κανει ομως για να μυησει το παιδια στην κουλτουρα ή να παρουν τη "σωστη" προφορα απο μικρα μαλλον θα τα μπερδεψει

Θα μου πεις αν ειχε ελληνιδα νταντα της γαλλικης φιλολογιας..θα ειχε την κουλτουρα ή την προφορα;

Εκει ομως το παιδι θα ειχε να κανεις με 2 κουλτουρες ελληνικη(δικη του) και γαλλικη(ξενη ,αγνωστη)..οχι με 3

Αν τα παιδια ηταν μεγαλυτερα δεν θα με χαλαγε

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τα μαροκινα γαλλικα αλλα εχω μιλησει γαλλικα με γραμματεια πανεπιστημιου στην τυνησια και δεν καταλαβαινα τι μου ελεγε! Δεν το λεω σνομπιστικα αλλα παιζει ρολο και η προφορα, δεν ειπα για παριζιανικα αλλα να θυμιζει γαλλικα!

Κατα τα αλλα ναι τα παιδακια ειναι λιγο μικρα αλλα δεν το βρισκω κακη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

η αδερφη του αντρα μου εμεινε ιταλια για 13 χρονια και τωρα που εχει μια μικρη 2 χρονων παρολο που ζουν ελλαδα της μιλαει οταν ειναι οι δυο τους μονο ιταλικα. το κοριτσακι μιλαει πολυ καλα ελληνικα, καταλαβαινει τα παντα στα ιταλικα και τωρα ξεκινησε και μιλαει και λιγα ιταλικα:D

μεχρι 18 μηνων δεν ελεγε τιποτα και οανατρς μου την κοροιδευε την αδερφη του...τωρα ποιος να κοροιδεψει ποιον??:rolleyes:

εγω το θεωρω καλο να γινεται, οταν υπαρχει η δυνατοτητα, απο την αρχη. τα μικρα αφομοιωνουν τα παντα πολυ ευκολα:wink:στην κορη μου μιλαω πολλες φορες αγγλικα χωρις να το κανω μεθοδικα και καταλαβαινει πραγματα που πεφτω απο τα συννεφα και αυτο παρολο που το εκανα απο μικρη δεν το κανω ουτε μεθοδικα ουτε και το σκεφτηκα για εκμαθηση...κα;ι ομως αυτη καταλαβαινει...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για τον μικρο ψηφιζω να του μιλαει αποκλειστικα στα γαλλικα, αλλα η μεγαλη ειναι λιγο μεγαλη για μια τετοια αποτομη μεταβαση, αν ηταν κι αυτη μωρακι τοτε θα γινοταν απευθειας διγλωσση και ουτε γατα ουτε ζημια. Τωρα θα χρειαστει μια επριοδο προσαρμοστικοτητας, αν ομως η νταντα ειναι προθυμη να το δουλεψει το θεμα (ισως με το κατιτις παραπανω) τοτε μπορει σιγα σιγα να τη μυησει στον κοσμο των γαλλικων ομαλα και σε λιγες εβδομαδες να της μιλαει μονο γαλλικα.

Ειναι μια μεγαλη ευκαιρια για τα παιδια σου να μαθουν μια ξενη γλωσσα σε βαθος και χωρις κοπο

Link to comment
Share on other sites

ναι θα το δοκίμαζα σίγουρα,

όσο πιο μικρά τα παιδιά τόσο το καλύτερο,

πόσο χρονών είναι τα παιδιά σου ?

Για να γίνουν τα παιδιά δίγλωσσα πρέπει από πολύ μικρά να έχουν επαφή με την γλώσσα.

(Το καλό είναι ότι θα καταλαμβαίνει αυτό που της λέει το παιδί στα ελληνικά.)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....

Δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι την ιδια προφορα. Και εγω μιλησει με Μαροκινους, Συριους και απο την Ακτη Ελεφαντοστου και μια χαρα τους εχω καταλαβει. Επισεις βλεπω στο σχολειο οτι οι Αραβες μιλανε στα παιδια τους γαλλικα αρα μιλανε γαλλικα σαν μητρικη γλωσσα.

Επισης συζηταμε οτι θα μαθουν γαλλικα με αραβικη προφορα. Και ελληνικα με αραβικη προφορα θα τους μιλαει.. Το ιδιο και για την κουλτουρα. Αν ειναι να τους περασει την δικη της θα τους την περασει σε οποια γλωσσα να τους κανει..

(αν γνωριζεται γαλλιδα η βελγιδα - γαλλοφωνη παιδαγωγο πειτε μου να ξερω για οταν ερθουμε)

Link to comment
Share on other sites

Η μυηση σε μια γλωσσα γινεται και μεσω της κουλτουρας

Η "βλαχα" γαλλιδα ας πουμε εχει να δωσει γαλλικη κουλτουρα

 

ενω η αραβισα δεν εχει???

κομματι της κουλτουρας τους ειναι το μαγκρεμπ,,τι νομιζεις δηλαδη οτι ειναι η γαλλια??????

η γαλλια ειναι κυριως αυτο

Link to comment
Share on other sites

ενω η αραβισα δεν εχει???

κομματι της κουλτουρας τους ειναι το μαγκρεμπ,,τι νομιζεις δηλαδη οτι ειναι η γαλλια??????

η γαλλια ειναι κυριως αυτο

Εμαθα και τι θα πει "μαγκρεμπ"!! Ευχαριστω!

Οσο για το οτι η Γαλλια ειναι κυριως μαγκρεμπ...ειναι τι επιλεγει να δει ο καθενας

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έκανα μαθήματα γαλλικών σε φροντιστήριο από τα 10 μου ως τα 17μου.Έχω πάει 5 φορές Γαλλία και έχω επισκευτεί αρκετές περιοχές - πόλεις και χωριά.Καθώς δούλεψα 3 χρόνια σε γαλλική ξενοδοχειακή αλυσίδα στην Ελλάδα αλλά και στις γαλλικές άλπεις, έχω ακούσει άπειρες προφορές.Μέχρι να συνηθίσω και να αρχίσω να μιλάω- απαντάω, πέρασαν 10 μέρες όπου μόνο άκουγα (συγκάτοικος Γαλλίδα!!! ).Κάποιοι νόμιζαν πως δεν ήξερα καν Γαλλικά χιιχιχι.

Δεν έχει σημασία μόνο η καταγωγή - ''γνήσιος Γ'αλλος ή από ''γαλλικία''.Είναι όπως τα Ελληνικά από Αθηναίο- Λαρισαίο - Κρητικό ή Θεσσαλονικιό. Για παράδειγμα φίλος συμφοιτητής Κρητικός μεγαλώσε ως το γυμνάσιο Κρήτη και μετά Αθήνα.¨Όταν μπαίνει σπίτι του, κλείνει η πόρτα πίσω και μιλάει τη διάλεκτο που έχει μάθει από τους γονείς.Ενώ έξω την ''Αθηναικιά''.

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά μου είναι δίγλωσσα γιατί εγώ είμαι ελληνίδα και ο άντρας μου γερμανός. Παρότι δίδυμα και δίγλωσσα, παράγοντες που καθυστερούν την έναρξη της ομιλίας, δεν καθυστέρησαν ιδιαίτερα. Συγκεκριμένα 2 ετών ξεχώριζαν τις 2 γλώσσες απόλυτα, και 2,5 ετών έκαναν προτάσεις 5-6 λέξεων και στις 2 γλώσσες.

 

Τώρα είναι 3 ετών. Λένε τραγούδια, παραμύθια, μιλάνε και στις 2 γλώσσες. Κάνουν λάθη, αλλά θεωρώ φυσιολογικά για την ηλικία τους.

 

Εγώ θα το έκανα, αν η νταντά μας ήξερε άψογα γαλλικά. Για να μάθουν και 3η γλώσσα ;) Σημασία έχει το κάθε άτομο που μιλάει τη γλώσσα, να τη μιλάει με συνέπεια και σωστά. Δηλάδή και εγώ μιλάω πολύ καλά γερμανικά, είμαι δασκάλα γερμανικών και μιλάω με τον άντρα μου τα τελ. 7 χρόνια αποκλειστικά γερμανικά. Ομώς μιλάω μαζί τους μόνο ελληνικά.

 

Είναι φοβερή ευκαιρία. Ξέρω παιδιά στο Βέλγιο πχ μαθαίνουν 3 γλώσσες: ελληνικά, γαλλικά και φλαμανδικά. Τα παιδιά μπορούν να μάθουν. Χρειάζονται μόνο τα κατάλληλα ερεθίσματα!!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα (ειμια φιλολογος και με αυτη την ιδιοτητα απανταω και με την προσωπικη μου κριση μεσω της ιδιοτητας αυτης) νομιζω οτι εινια πολυ μικρα τα παιδια. αν ηταν 5-6 χρονων θα σου ελεγα ναι. αλλα ακομα καλο εινια να εδραιωθει μεσα τους η μητρικη γλωσσα. μπορει οντως να προκαλεσεις συγχυση και επιβραδυνση στην ομιλια και των δυο εφοσον θα βρισκονται σε "διγλωσσο" περιβαλλον. μην ξεχνας οτι τα παιδια με διγλωσσια αργουν συνηθως να μιλησουν και να καθαρισει η ομιλια τους. εξξαλου δεν ξερω το κατα ποσο εχεις σκοπο να συνεχισεις την εκμαθηση των γαλλικων. θελω να πω τι δεν προκειται στα 3 η στα 4 να τους μαθεις γαλλικα με δασκαλο-καθηγητη. οποτε δεν νομιζω να κερδιζεις κατι.

 

Μετά τα 5-6 η εκμάθηση της γλώσσας γίνεται με διαφορετικό τρόπο από ότι στη βρεφική και νηπιακή ηλικία. Τότε χρειάζεται δάσκαλο καθηγητή και συστηματική διδασκαλία. Μέχρι τα 3 ή 5 έτη (οι απόψεις διήστανται, αλλά τώρα τείνουν στο όριο των 5 ετών) ο εγκέφαλος έχει τη δυνατότητα να μάθει μία γλώσσα σαν μητρική. Δηλαδή να αναγνωρίσει και να κατηγοριοποιήσει τις λέξεις και τη συμφραστικότητα τους, αλλά και τους γραμματικούς και συντακτικούς κανόνες, μέσα από τη συναναστροφή με φυσικούς ομιλητές. Δηλαδή μπορεί μέχρι τα 5 έτη μαθαίνουν τα παιδιά ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ μία γλώσσα.

 

Η πρόοδός τους στην ελληνική γλώσσα, θα εξαρτηθεί από τα ερεθίσματα που λαμβάνουν σε αυτή τη γλώσσα: παιχνίδι ρόλων, ιστορίες, τραγούδια κα. ενώ η ανάπτυξη της γαλλικής θα εξαρτηθεί από τα ερεθίσματα που λαμβάνουν στη γαλλική.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου γεννήθηκε εξωτερικό και μέχρι τα 3 του που επιστρέψαμε, είχε γίνει δίγλωσσος (γονείς έλληνες, αλλά ο παιδικός σταθμός όχι). Δεν μπερδεύτηκε ποτέ. Στην άρχη χρησιμοποιούσε επιλεκτικά την ευκολότερη λέξη από κάθε γλώσσα (μέχρι τα 2.5). Μετά, τα ξεκαθάρισε τελείως στο μυαλό του, σε σημείο που έκανε και μετάφραση όταν του το ζητούσε κάποιος. Η οικογενιακή σύμβουλος εκεί, μας είχε πει εξ'αρχής ότι εμείς πρέπει να του μιλάμε μόνο στη μητρική μας γλώσσα και τίποτα άλλο.

 

Οπότε, αν έχεις νταντά που μιλάει άπταιστα τα γαλλικά, τότε βάλτην να τους μιλάει μόνο γαλλικά. Άλλωστε, είχα διαβάσει και κάπου ότι σε αυτές τις μικρές ηλικίες είναι που σχηματίζονται οι συνδέσεις ανάμεσα στους νευρώνες που επηρεάζουν την γλώσσα. Λένε ότι τα δίγλωσσα παιδιά, επειδή σχηματίζουν πολύ περισσότερες συνδέσεις γίνονται εξυπνότερα :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...