Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί χαρίζουν καθαρόαιμα σκυλιά?


Jarett

Recommended Posts

το ιδιο ειναι αν τα πηγαινεις βολτα αλλα τα μεγαλοσωμα ζοριζονται περισσοτερο σε ενα διαμερισμα που δεν εχουν απλα κ χωρο κ τις υπολοιπες ωρες πλην της βολτας να κινηθουν.ενω τα μικροσωμα βολευονται πιο ευκολα παντου.ασε που με τα μεγαλοσωμα το σπιτι μυριζει κ περισσοτερο κατι που γενικα αν παρεις σκυλο, δεν το αποφευγεις.

καπου ειχα διαβασει παντως οτι ο σκυλος πιο ευτυχισμενος ειναι οταν εχει παρεα κ την αγαπη του αφεντικου του συνεχεια κ ας ειναι κ σε ενα δωματιακι 1χ1 κ βρισκω οτι εχει βαση αυτο.

ακριβως αυτο!!!!!!!!!!!εχω δει πολλα μεγαλοσωμα να ειναι μια χαρα σε διαμερισμα,να τα δεις τι ''καναπεδατα'' που αμεσως γινοντ αλλο πραγμα!!!!!χιχιχιχιχιχι

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα ξέρω σχεδόν όλα, "διαβάζω" αρκετούς μήνες τώρα πριν το αποφασίσω , αν και μου είπανε ότι καλθό θα ήταν να πάρω σκύλο όταν θα είναι το παιδί μου 7-8 χρονών, μια και ζω σε διαμέρισμα.

Τα μεγαλόσωμα σκυλιά όμως δεν είναι για διαμέρισμα ρε παιδιά.

 

(Είδα πάλι ένα λαμπραντορ να χαρίζεται γι'αυτό είπα να ρωτήσω την γνώμη σας).

 

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι αυτός είναι μέγας μύθος.Τα σκυλιά είτε μεγαλόσωμα ή μικρόσωμα, έχουν ανάγκη την ανθρώπινη παρουσία και ευχαριστιούνται να ζουν κοντά στον άνθρωπο και προσαρμόζονται.

 

Όμως, η αλήθεια είναι ότι κάθε σκυλί έχει άλλες ανάγκες.

 

Πχ το λαμπραντόρ που αναφέρεις είναι εξαιρετικά δραστήριο σκυλί και θέλει αρκετή ώρα βόλτα.Το ίδιο και το κόκερ που έχει το 1/3 του μεγέθους του λαμπραντόρ,μπορεί και λιγότερο.

 

Το αγγλικό μπουλντόγκ όμως,βαριέται που ζει...και άλλες ράτσες...αυτές μου ταιριάζουν εμένα:-P

 

Γι αυτό λέω ότι θέλει καλό ψάξιμο.

 

Βλέπω και σε σαιτ με φιλοζωϊκές κλπ και ψιλοφρικάρω.

Υπάρχουν άτομα που παίρνουν ζωα και τα γυρίζουν πίσω γιατί ανακαλύπτουν ότι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα........το πως τους χαρακτηρίζουνε είναι άλλο πράγμα.

Γιατί βρε παιδί μου?

Οκ έκανε μια λάθος εκτίμηση ένας άνθρωπος, γιατί τον στήνεις στον τοίχο?

 

Ξέρεις τι γίνεται?Οι περισσότεροι άνθρωποι στις φιλοζωικές αυτές,έχουν δαπανήσει πολύ χρόνο και πολύ χρήμα για να αναστήσουν τις περισσότερες φορές αυτά τα ζώα.Επιπλέον είναι τίγκα,δε μπορούν δυστυχώς να περιθάλψουν περισσότερα και όταν τα γυρνάνε είναι ενα επιπλέον πρόβλημα που πρέπει να λυθεί.Αγανακτούν γιατί υποτίθεται πήγαν σίγουροι για τις επιλογές τους.Γι αυτό σου προτείνω να το σκεφτείς διπλά και τρίδιπλα προτού προχωρήσεις σε υιοθεσία ζώου.

 

Ξέρεις,δεν είναι λάθος εκτίμηση σχετικά με ένα ρούχο,με ένα βάζο,με ένα αντικείμενο τελοσπάντων,αλλά με μια ψυχή.

 

Σκεφτόμουνα για φιλοξενία σαν δοκιμή, γιατί για μια μόνιμη κατάστασησκέφτομαι μήπως δεθεί το παιδί μου με το σκυλί, εγώ αποδειχτώ ανίκανη για τις ανάγκες ενός ζωντανού (γιατί σιγά μη βασιστώ στον άντρα μου:lol:) και αναγκαστώ να το δώσω πίσω.

Πρώτον θα σπαράξει το παιδί μου και δεύτερον θα με κράξουν (το τελευταίο λίγο με νοιάζει)

 

Αν θέλεις, έχω ανακαλύψει στο φατσοβιβλίο φιλοζωικές που δίνουν μόνο για φιλοξενία μέχρι να υιοθετηθεί.Και στο http://www.sapt.gr μπορείς να κάνεις αίτηση.

 

Προσοχή.Είναι δίκοπο μαχαίρι.Επίσης θα δεθείς πολύ με το ζώο.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άμα μου βρείτε ένα σκυλί (ότι να'ναι δεν με νοιάζει για καθαρόαιμο), που να έχει μάθει να τα κάνει έξω (ή σε μπαλκόνι), να είναι κάπως ήσυχο (να μην γαυγίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ σαν κάποια που έχουμε στη γειτονιά), να είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ανεκτικό με τα παιδιά (εδώ δεν παίζω, το΄χω σαν προταιρεότητα αυτό) και να είναι υγειές , στειρωμένο και εμβολιασμένο, πέστε μου να'ρθω να το πάρω.

 

Καλό κτηνίατρο έχω στη γειτονιά μου.

Α! και να μην μαδάει αν γίνεται:lol: (σιγά μη γίνεται).

 

Είμαι σίγουρη ότι θα βρεις πολλά τέτοια στα διάφορα σάιτ που σου δώσαμε;)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει και το http://www.stray-life.gr/ το οποίο έχει και σελίδα στο face.

Πάντως καθαρόαιμα ή όχι καλύτερα να τα χαρίζουν παρά να τα πετάνε στο δρόμο..

'Οσο και να φαίνεται "περίεργο"η κρίση πλήτει και τα κατοικίδια ήδη στα αδέσποτα εμφανίζεται μία αύξηση 10-15% παρότι οι

υπεύθυνοι των φιλοζωικών θεωρούν ότι η κρίση λειτουργεί ως άλλοθι.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Yπάρχει και το http://www.stray-life.gr/ το οποίο έχει και σελίδα στο face.

Πάντως καθαρόαιμα ή όχι καλύτερα να τα χαρίζουν παρά να τα πετάνε στο δρόμο..

'Οσο και να φαίνεται "περίεργο"η κρίση πλήτει και τα κατοικίδια ήδη στα αδέσποτα εμφανίζεται μία αύξηση 10-15% παρότι οι

υπεύθυνοι των φιλοζωικών θεωρούν ότι η κρίση λειτουργεί ως άλλοθι.

 

Κι εγώ το ίδιο θεωρώ, δεν σου περισεύει ένα πιάτο φαγητό για το σκυλί σου δηλαδή............έλεος, ποιόν κοροϊδεύουν?

 

Κορίτσια δεν έχω fb, μην μου βάζετε λινκ από fb

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Τα ξέρω σχεδόν όλα, "διαβάζω" αρκετούς μήνες τώρα πριν το αποφασίσω , αν και μου είπανε ότι καλθό θα ήταν να πάρω σκύλο όταν θα είναι το παιδί μου 7-8 χρονών, μια και ζω σε διαμέρισμα.

Τα μεγαλόσωμα σκυλιά όμως δεν είναι για διαμέρισμα ρε παιδιά.

 

(Είδα πάλι ένα λαμπραντορ να χαρίζεται γι'αυτό είπα να ρωτήσω την γνώμη σας).

 

εγω δεν συμφωνω σε αυτο απόλυτα τα ζωα και θα σας πω γιατι. πάντα ηθελα ενα σκυλάκι η μητερα μου πριν παντρευτω και φύγω απο το σπίτι μου ελεγε οτι το σκυλακι θελει αυλη για να παιζει.τωρα που ηρθα σε μονοκατοικία και πηρα ενα λαμπραντορ και ειναι 7 μηνων ξερεις τι βλεπω ???

οτι ναι χαιρεται που υπαρχει αυλη ας μην ειναι και τεραστια αλλα οταν ειμαι εγω στο σπιτι το σκυλι θελει να ειναι μεσα και μαλιστα στο δωματιο που ειμαστε εμεις γιατι θελει παρεα. μιλαω για το λαμπραντορ παντα ετσι???δεν ξερω για αλλες ρατσες. και ξερεις τι βλεπω οτι το σκυλι και οταν μεγαλωσει που θα εχει παρει ολο τον ογκο του παλι μεσα θα ειναι της περισσοτερες ωρες! αλλα θελει και πολυ βολτα και τρεξιμο κανεις δεν το αρνειται αυτο!για να μην παρεξηγηθω

Link to comment
Share on other sites

οτι θες απο λαμπραντορ που να σου πω . ειναι απο τα πιο υπακουα σκυλια και λατρευουν τα σκυλια.αλλα ......μαδανε πολυ!και να σκεφτεις οτι εχω το κοντοτριχο

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να υιοθετήσεις ένα αδέσποτο από τον Δήμο μπορείς να συμπληρωσεις μία αίτηση υιοθεσίας-υπεύθυνη δήλωση και να καταθέσεις φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας.Μπορείς να επιλέξεις το ζώο είτε από την βάση δεδομένων που έχει δημιουργήσει ο Δήμος και περιέχει όλα τα στοιχεία του αδέσποτου ζώου

(φωτογραφία,αύξων αριθμό σήμανσης,ιατρικό ιστορικό κλπ)είτε να τα δεις

στο χώρο φιλοξενίας στο Μαρκόπουλο Αττικής κάθε Σάββατο 9.00-14.00

Μπορείς να απευθυνθείς και στη Γραμμή του Δημότη στα τηλ 2105278014

210527809,1595 καθώς και στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected]

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

 

http://www.fazoo.gr/archives/2002

ειναι η ιδια απευθειας στο σαιτ fazoo

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά μου ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.

Μάλλον θα το πάω για φιλοξενία αρχικά να δω τι μπορώ να κάνω.

 

Πάντως αν κανείς εδώ μέσα χαρίζει το καθαρόαιμό του, ας μου πει γιατί το κάνει..........να μου λυθεί και η απορία στην αρχική μου ερώτηση δηλαδή.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει οτι πιο ομορφο να φιλοξενεις ενα ζωο εχουν περασει πολλα τετοια ζωακια απο τα χερι μου μεχρι να βρεθει μια οικογενεια να τα αγαπησει πραγματικα παντως εαν θες στο φεισ μπουκ εχει πολλες φιλοζωικες που ζητουν φιλοξενια εγω εχω τωρα εναν περσικο που χρειαστηκε το αφεντκο του να κανει εγχειρηση κ τον φιλοξενο για τον επομενο μηνα

Link to comment
Share on other sites

μπες στο facebook και γραψε ακριβως αυτα που ζητας δεν μπορεις να φανταστεις ποσα σκυλακια υπαρχουν δεν εχεις να χασεις τιποτα

http://www.facebook.com/home.php#!/pages/Energe-Koinonia-Politon-gia-ten-Prostasia-ton-Adespoton-Zoon/165272310201?v=wall

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

στην ζωη μου εχω αποκτησει δυο σκυλακια...το ενα το ξεπροβοδισα πριν 3 χρονια πληρης ημερων εχωντας ζησει κοντα του στιγμες ανεπαναληπτες...

το αλλο μου σκυλακι το εχουμε στο πατρικο μου καθοτι μονοκατοικια και ειναι μεγαλοσωμο...τα εχω λατρεψει απο την στιγμη που τα αντικρισα και εγω και η οικογενεια μου..το ενα ηταν ημιαιμο τεριε..το αλλο ειναι καθαροαιμο λαμπραντορ...ποτε δεν κυνηγησα ρατσα..απλα ετυχε..το καθαροαιμο λαμπραντορ το βρηκα απο το ιντερνετ που το χαριζε ενας κυριος...το πηραμε 2 μηνων..με τον κυριο αυτο εχουμε αριστες σχεσεις και ποτε δεν ζητησε χρηματα..μονο να αγαπαμε την σκυλιτσα που μας χαρισε...αγαπαει τρομερα τα ζωα και δεν κανει εμποριο..απλα γεννησε η σκυλιτσα του δυο και τα χαρισε σε πολυ φιλοζωες οικογενειες...

τα σκυλια μου τα εχω αγαπησει παρα πολυ και δεν μου κανει διαφορα αν ηταν 'η δεν ηταν ρατσα...ειναι η καλυτερη συντροφια...και χαιρομαι που το ιδιο νιωθει και η κορη μου!:P

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...