Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί χαρίζουν καθαρόαιμα σκυλιά?


Jarett

Recommended Posts

Βλέπω από καιρό σε καιρό σε αγγελίας να χαρίζονται καθαρόαιμα σκυλιά π.χ. λαμπραντορ ή γκόλντεν (όχι κουτάβια).

Γιατί κάποιος να θέλει να χαρίσει το καθαρόαιμο σκυλί του όταν αυτό είναι 2,3 ή 5 χρονών?

Επειδή είμαι στο ψάξιμο μήπως πάρουμε σκυλί (όχι κουτάβι), σερφάροντας στο νετ, έχω δει πολλές τέτοιες περιπτώσεις.

Καλά το να χαρίσεις ένα ημίαιμο, οκ..........αλλά απ όσο βλέπω τα καθαρόαιμα σκυλιά είναι και ακριβά (αν και δεν είμαι υπέρ της αγοραπωλησίας),

 

Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Για πέστε εσείς που είστε γνώστες του θέματος ρε παιδιά, γιατί το ψάνχω , το ψάχνω και τον άψαχτο έχω.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


είναι πολύ απλό, θελουν να τα ξεφορτωθούν το συντομότερο

είτε λόγω ελλειψης χώρου, ειτε λόγω ελλειψης χρόνου, είτε λόγω ελλειψης διάθεσης...

 

 

...δυστυχώς... :(

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ένας λόγος είναι και η μετακόμιση όπου στο νέο σπίτι δεν δέχονται κατοικίδια...

επίσης μπορεί να γέννησε η σκυλίτσα τους και να θέλουν να κρατήσουν το κουτάβι ( τα θεωρούν πιο δικά τους ).

άλλος...δεν τους αρέσουν οι αγοραπωλησίες....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παντα πιστευα οτι το καναν γιατι ειναι πιο δυσκολο να βρεθει καποιος να αγορασει καθαροαιμο ενηλικο , εξαιρουνται ισως οι περιπτωσεις για κυνηγοσκυλα ή κατι αντιστοιχο που δεν θα το χουν απλα για παρεα αλλα θα τους χρησιμευσει κ καπου αλλου. συνηθως αν παρεις καποιο ζωο θες να το παρεις απο κουταβι για να σε μαθει κ να το εκπαιδευσεις απο την αρχη εσυ. δηλ νομιζω οτι ειναι θεμα προσφορας κ ζητησης. εμεις σκυλακια παντα κουταβακια ειχαμε καθαροαιμα ή μπασταρδακια. μονο γατες αν εβρισκα καμια στο δρομο που μου...γυαλιζε επαιρνα οτι να ταν. μια φορα ειχα παει σπιτι ενα γερο γατο 6 χρονων.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιλάω μόνο για καθαρόαιμα πάντα έτσι?

Συνήθως για τα καθαρόαιμα πληρώνεις κάποια λεφτά για να τα πάρεις έτσι δεν είναι?

Αυτό που φοβάμαι στην όλη υπόθεση είναι μήπως το ζωντανό είναι άρρωστο και προσπαθούν να το πασάρουν σε άλλον.

Αλλιώς δεν με νοιάζει για ποιό λόγο μπορεί να πάρει κάποιος την απόφαση να χαρίσει το ζωο του, αρκεί να του βρει ένα κατάλληλο σπίτι.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

εγω παντα πιστευα οτι το καναν γιατι ειναι πιο δυσκολο να βρεθει καποιος να αγορασει καθαροαιμο ενηλικο

Εμείς αν θα αποφασίσουμε να πάρουμε θα είναι ενήλικο (είτε καθαρόαιμο είτε όχι, δεν μας νοιάζει), ακριβώς γιατί δεν διαθέτουμε τον απαιτούμενο χρόνο να "εκπαιδεύσουμε" ένα κουτάβι.

Δεν ξέρω, μήπως το σκέφτομαι λάθος?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω από καιρό σε καιρό σε αγγελίας να χαρίζονται καθαρόαιμα σκυλιά π.χ. λαμπραντορ ή γκόλντεν (όχι κουτάβια).

Γιατί κάποιος να θέλει να χαρίσει το καθαρόαιμο σκυλί του όταν αυτό είναι 2,3 ή 5 χρονών?

Επειδή είμαι στο ψάξιμο μήπως πάρουμε σκυλί (όχι κουτάβι), σερφάροντας στο νετ, έχω δει πολλές τέτοιες περιπτώσεις.

Καλά το να χαρίσεις ένα ημίαιμο, οκ..........αλλά απ όσο βλέπω τα καθαρόαιμα σκυλιά είναι και ακριβά (αν και δεν είμαι υπέρ της αγοραπωλησίας),

 

Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Για πέστε εσείς που είστε γνώστες του θέματος ρε παιδιά, γιατί το ψάνχω , το ψάχνω και τον άψαχτο έχω.

 

Ενα σκυλι που χαρίζεται στα 2-3-5 έτη ειναι ενα σκυλι που οι ιδιοκτητες του δεν μπορουν/δεν θελουν να το φροντισουν.

Ενδεχομένως να το εχουν κιόλας σε κατάσταση εκτός ελέγχου.

Παντως δεν ειναι και 100% βεβαιο οτι θα ειναι καθαρόαιμο,αυτο ισως το βαζουν για να ερθει πιο ευκολα να το δει καποιος :wink:

 

Τον δικο μου κοπριτακο τον πηρα 2.5 ετων απο φιλοζωικη, το καλυτερο δωρο που εκανα ποτε στον εαυτο μου :-D

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αν θα αποφασίσουμε να πάρουμε θα είναι ενήλικο (είτε καθαρόαιμο είτε όχι, δεν μας νοιάζει), ακριβώς γιατί δεν διαθέτουμε τον απαιτούμενο χρόνο να "εκπαιδεύσουμε" ένα κουτάβι.

Δεν ξέρω, μήπως το σκέφτομαι λάθος?

 

Δεν σκεφτεσαι λαθος,το ιδιο εκανα και εγω και δεν το μετανιωσα.

ΟΜΩΣ θελει προσοχη γιατι μπορεί να παρεις ενα σκυλι με προβληματα συμπεριφορας ή ιδιαίτερες απαιτήσεις,δεν αρκει απλως "να ειναι ενηλικο".

Link to comment
Share on other sites

Δεν σκεφτεσαι λαθος,το ιδιο εκανα και εγω και δεν το μετανιωσα.

ΟΜΩΣ θελει προσοχη γιατι μπορεί να παρεις ενα σκυλι με προβληματα συμπεριφορας ή ιδιαίτερες απαιτήσεις,δεν αρκει απλως "να ειναι ενηλικο".

 

Εκεί πάει το μυαλό μου όταν βλέπω να χαρίζουν ενήλικα (ας πούμε0 λαμπραντόρ, που λένε ότι είναι υπάκουα και καλά με τα παιδιά.

Τότε γιατί το δίνεις ρε παιδί μου ένα τόσο "αστεράτο" σκυλί?

 

Αναφέρω τα λαμπραντόρ γιατί άκουσα ότι είναι από τους καλύτερους συντρόφους για παιδιά.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν σκεφτεσαι λαθος,το ιδιο εκανα και εγω και δεν το μετανιωσα.

ΟΜΩΣ θελει προσοχη γιατι μπορεί να παρεις ενα σκυλι με προβληματα συμπεριφορας ή ιδιαίτερες απαιτήσεις,δεν αρκει απλως "να ειναι ενηλικο".

 

 

Harlow μαλλον ειναι θεμα χρονου, ορεξης κ δυνατοτητων που διαθετει καποιος. ειδικα αν ειναι η πρωτη φορα που παιρνεις ζωο κ δεν ξερεις κ να το χειριστεις. εγω ειμαι οπαδος των μπασταρδων κ οχι των καθαροαιμων απο πολλες αποψεις αλλα οπωσδηποτε κουταβακι για να το μεγαλωσω εγω.

σκεψου ειδικα αυτο που λες με τα προβληματα συμπεριφορας αν σου τυχει αντε να το στρωσεις μετα....απ την αλλη τα κουταβακια ειναι μεσα στην τρελα κ οσο κ ησυχο χρακτηρα να χει καποιο μεχρι να μεγαλωσουν θα τις κανει τις αταξιες του καντε να το μαθεις να κανει την αναγκη του εξω κλπ. οπως σε ολα οτι κ να διαλεξεις εχει τα καλα κ τα κακα. το βασικοτερο ομως ειναι να χεις υπομονη κ αγαπη κ ολα γινονται!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί πάει το μυαλό μου όταν βλέπω να χαρίζουν ενήλικα (ας πούμε0 λαμπραντόρ, που λένε ότι είναι υπάκουα και καλά με τα παιδιά.

Τότε γιατί το δίνεις ρε παιδί μου ένα τόσο "αστεράτο" σκυλί?

 

Αναφέρω τα λαμπραντόρ γιατί άκουσα ότι είναι από τους καλύτερους συντρόφους για παιδιά.

Μπορεί να το βαρέθηκαν ή η περιποίησή τους να τους κούρασε. Συχνό φαινόμενο δυστυχώς :cry:

Αν ποτέ πάρεις ζώο ίσως να είναι καλύτερο να το πάρεις μικρό (όχι πολύ μωρό που χρειάζεται την μαμά του) για να το εκπαιδεύσεις ΕΣΥ όπως θες. Αν είναι μεγάλο και αυτά που έχει μάθει δεν σου ταιριάζουν μάλλον θα σε δυσκολέψει. Αλλά καλύτερα να μιλήσεις με κάποιον πιο ειδικό σε σκυλιά ;)

Link to comment
Share on other sites

Harlow μαλλον ειναι θεμα χρονου, ορεξης κ δυνατοτητων που διαθετει καποιος. ειδικα αν ειναι η πρωτη φορα που παιρνεις ζωο κ δεν ξερεις κ να το χειριστεις. εγω ειμαι οπαδος των μπασταρδων κ οχι των καθαροαιμων απο πολλες αποψεις αλλα οπωσδηποτε κουταβακι για να το μεγαλωσω εγω.

σκεψου ειδικα αυτο που λες με τα προβληματα συμπεριφορας αν σου τυχει αντε να το στρωσεις μετα....απ την αλλη τα κουταβακια ειναι μεσα στην τρελα κ οσο κ ησυχο χρακτηρα να χει καποιο μεχρι να μεγαλωσουν θα τις κανει τις αταξιες του καντε να το μαθεις να κανει την αναγκη του εξω κλπ. οπως σε ολα οτι κ να διαλεξεις εχει τα καλα κ τα κακα. το βασικοτερο ομως ειναι να χεις υπομονη κ αγαπη κ ολα γινονται!

 

Όρεξη έχουμε μπόλικη και αγάπη είτε για αδέσποτο είτε για καθαρόαιμο.

Χρόνος και δυνατότητα εκπαίδευσης για κουτάβι δεν υπάρχει (εκτιμώ).

 

τελικά είτε από φιλοζωϊκή ,είτε από ιδιώτη, ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις, αυτό έχω καταλάβει.

Με ενδιαφέρει πρωτίστως το θέμα υγεία του ζωου,γιατί δεν θέλω να το πάρω, να δεθεί το παιδί μου και μετά να έχει αρρώστια (που ήταν σε γνωση αυτουνού που το δίνει) και να το χάσω.

καλά εγώ θα το ξεπεράσω (λέμε) , το παιδάκι μου τι θα φταίει?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα,στις περισσοτερες φορες δυστυχως τα χαριζουν γιατι απλα δεν αντεχουν τις αναγκες που εχει ενα σκυλι.γιατι οταν τα περνουνε νομιζουν οτι θα ναι μονο μαμ κακα κ νανι...ποσο λαθος ειναι ομως αυτο!ενα σκυλι ειναι ακριβως οπως κ ενα παιδι,θελει συνεχεια φροντιδα,χρειαζετ βολτες,να παιζεις μαζι του,να τρωει σωστα,πρεπει να το πηγαινεις στο γιατρο,οταν φευγεις διακοπες να βρησκεις μερος που να σας δεχοντ ολους μαζι...εχει πολλα!!

αν λοιπν ολα αυτα καποιος τα ξερει απο πριν και τα αποδεχετ τοτε μπορει να υιοθετ ενα ψυχουλη,αλλιως καλυτερα να μην το κανει..αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι τα περισσοτερα αδεσποτα ειναι πρωην ''σπιτωμενα'' ή απογονοι αυτων...

παντως αν θελεις μπορω να σου δωσω αρκετα λινκ με αδεσποτακια που ψαχνουν μια καλη οικογενεια!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιλάω μόνο για καθαρόαιμα πάντα έτσι?

Συνήθως για τα καθαρόαιμα πληρώνεις κάποια λεφτά για να τα πάρεις έτσι δεν είναι?

Αυτό που φοβάμαι στην όλη υπόθεση είναι μήπως το ζωντανό είναι άρρωστο και προσπαθούν να το πασάρουν σε άλλον.

Αλλιώς δεν με νοιάζει για ποιό λόγο μπορεί να πάρει κάποιος την απόφαση να χαρίσει το ζωο του, αρκεί να του βρει ένα κατάλληλο σπίτι.

 

Γεια σου!Έχουμε ξανασυναντηθεί στο τόπικ με τις γάτες;)

 

Γενικώς η σκέψη σου είναι πολύ σωστή κατά τη γνώμη μου για να πάρεις ενήλικο σκυλί.

 

Πάρα πολλές φορές,δυστυχώς, ακόμη κι όταν δίνουν ένα κάρο λεφτά για να αγοράσουν ένα ζώο,το παρατάνε με την ίδια ευκολία όπως κι αν δεν το αγόραζαν για διάφορους λόγους.

 

Αυτό που λέει ο Αντωνάκης είναι εν μέρει σωστό.

 

Τα πετ σοπ πουλάνε ζώα που προέρχονται από τα λεγόμενα puppy mills.Αν ψάξεις στο γούγλη θα δεις ακριβώς σε τι συνθήκες ζούνε οι πρόγονοί τους και θα καταλάβεις γιατί έχουν τόσα προβλήματα.

 

Τώρα, αν είσαι στο ψάξιμο για να αποκτήσεις κατοικίδιο,εγώ θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποια φιλοζωική (κι εδώ θέλει βέβαια προσοχή...δεν είναι όλες φίλες των ζώων:().Έχουν και καθαρόαιμα παρατημένα.Το καλό με τις φιλοζωικές που λειτουργούν σωστά, είναι ότι θα τους πεις πχ θέλω ένα σκλί καλό με τα παιδιά,να μην αφήνει τρίχα,ήρεμο ή δεν ξέρω και εγώ με τι άλλο χαρακτηριστικό και θα σου δώσουν το κατάλληλο.

 

Γιατί τις ''καλές'' φιλοζωικές τις ενδιαφέρει να μη βρεθεί άλλο ένα ζώο στο δρόμο το οποίο εκείνοι πάλι θα μαζέψουν.

 

Τόσο καιρό στο ίντερνετ έχω βρει κάποιες αξιόλογες ιστιοσελίδες φιλοζωικών.Ποτέ όμως δεν τις έχω χρησιμοποιήσει εγώ και δεν έχω αναμιχθεί.Όποτε όμως χρειάστηκα συμβουλή γι αδέσποτο την έλαβα και βλέπω ότι κινούνται.

 

Αυτές είναι:http://www.strayshelp.gr

http://www.adespoto.gr.Αυτές μπορείς να τις βρεις και στο facebook με φωτογραφίες των ζώων που φιλοξενούν.

 

Πολύ καλή μου είχε φανεί και η http://www.sapt.gr. Το συγκεκριμένο σάιτ μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση γιατί σου δίνουν ένα ερωτηματολόγιο να συμπληρώσεις ώστε να δουν αν έχουν κάποιο ζώο για σένα και ποιο θα ήταν το κατάλληλο.

 

Πιθανόν να βγήκα λίγο οφ τόπικ,αλλά οι λόγοι πο παρατάνε τα κατοικίδιά τους είναι οι ίδιοι είτε τα αγόρασαν ή όχι.Και αν τους θυμηθώ θα συγχυστώ,γι ααυτό προτίμησα να σε βοηθήσω λίγο στην επιλογή.Ελπίζω λίγο να το έκανα:D

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

παντως αν θελεις μπορω να σου δωσω αρκετα λινκ με αδεσποτακια που ψαχνουν μια καλη οικογενεια!!!

 

Τα ξέρω σχεδόν όλα, "διαβάζω" αρκετούς μήνες τώρα πριν το αποφασίσω , αν και μου είπανε ότι καλθό θα ήταν να πάρω σκύλο όταν θα είναι το παιδί μου 7-8 χρονών, μια και ζω σε διαμέρισμα.

Τα μεγαλόσωμα σκυλιά όμως δεν είναι για διαμέρισμα ρε παιδιά.

 

(Είδα πάλι ένα λαμπραντορ να χαρίζεται γι'αυτό είπα να ρωτήσω την γνώμη σας).

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Τα μεγαλόσωμα σκυλιά όμως δεν είναι για διαμέρισμα ρε παιδιά.

Γιατί είναι τα μικρόσωμα ρε γμτ??? Και αυτά δεν θέλουν την βόλτα τους? Δεν λέω όχι όπως τα μεγάλα αλλά και αυτά ψυχούλα έχουν. Οι πιο ειδικοί τι έχουν να μου πουν?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να βγήκα λίγο οφ τόπικ,αλλά οι λόγοι πο παρατάνε τα κατοικίδιά τους είναι οι ίδιοι είτε τα αγόρασαν ή όχι.Και αν τους θυμηθώ θα συγχυστώ,γι ααυτό προτίμησα να σε βοηθήσω λίγο στην επιλογή.Ελπίζω λίγο να το έκανα:D

 

 

Σε λιγο θα βγω κι εγώ η ίδια οφ τόπικ, για άλλο λόγο το άνοιξα και για άλλου το πάω;).

Βλέπω και σε σαιτ με φιλοζωϊκές κλπ και ψιλοφρικάρω.

Υπάρχουν άτομα που παίρνουν ζωα και τα γυρίζουν πίσω γιατί ανακαλύπτουν ότι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα........το πως τους χαρακτηρίζουνε είναι άλλο πράγμα.

Γιατί βρε παιδί μου?

Οκ έκανε μια λάθος εκτίμηση ένας άνθρωπος, γιατί τον στήνεις στον τοίχο?

 

Σκεφτόμουνα για φιλοξενία σαν δοκιμή, γιατί για μια μόνιμη κατάστασησκέφτομαι μήπως δεθεί το παιδί μου με το σκυλί, εγώ αποδειχτώ ανίκανη για τις ανάγκες ενός ζωντανού (γιατί σιγά μη βασιστώ στον άντρα μου:lol:) και αναγκαστώ να το δώσω πίσω.

Πρώτον θα σπαράξει το παιδί μου και δεύτερον θα με κράξουν (το τελευταίο λίγο με νοιάζει)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι τα μικρόσωμα ρε γμτ??? Και αυτά δεν θέλουν την βόλτα τους? Δεν λέω όχι όπως τα μεγάλα αλλά και αυτά ψυχούλα έχουν. Οι πιο ειδικοί τι έχουν να μου πουν?

Εννοώ ότι το μικρόσωμο μπορεί να μάθει να κάνει την ανάγκη του σε μια γωνία στο μπαλκόνι αν χρειαστεί...........του Αγίου Βερνάρδου θέλει το Ολυμπιακό Στάδιο γι'αυτή τη δουλειά:lol::lol:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο θα βγω κι εγώ η ίδια οφ τόπικ, για άλλο λόγο το άνοιξα και για άλλου το πάω;).

Βλέπω και σε σαιτ με φιλοζωϊκές κλπ και ψιλοφρικάρω.

Υπάρχουν άτομα που παίρνουν ζωα και τα γυρίζουν πίσω γιατί ανακαλύπτουν ότι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα........το πως τους χαρακτηρίζουνε είναι άλλο πράγμα.

Γιατί βρε παιδί μου?

Οκ έκανε μια λάθος εκτίμηση ένας άνθρωπος, γιατί τον στήνεις στον τοίχο?

 

Σκεφτόμουνα για φιλοξενία σαν δοκιμή, γιατί για μια μόνιμη κατάστασησκέφτομαι μήπως δεθεί το παιδί μου με το σκυλί, εγώ αποδειχτώ ανίκανη για τις ανάγκες ενός ζωντανού (γιατί σιγά μη βασιστώ στον άντρα μου:lol:) και αναγκαστώ να το δώσω πίσω.

Πρώτον θα σπαράξει το παιδί μου και δεύτερον θα με κράξουν (το τελευταίο λίγο με νοιάζει)

 

κ μονο που σκεφτεσαι ετσι ειμαι σιγουρη πως μια χαρα θα τα πας!!!!!

κ οσον αφορα τα μεγαλα ή τα μικρα,το ιδιο ειναι.αν τα πηγαινετε βολτα δεν εχουν κανενα προβλημα!!!

σου ευχομαι λοιπν καλη επιλογη κ φυσικα καλη συμβιωση!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι το μικρόσωμο μπορεί να μάθει να κάνει την ανάγκη του σε μια γωνία στο μπαλκόνι αν χρειαστεί...........του Αγίου Βερνάρδου θέλει το Ολυμπιακό Στάδιο γι'αυτή τη δουλειά:lol::lol:

 

μπα μια χαρα τα κανει κ αυτο στο μπαλκονι,απλα θελεις περισσοτερες εφημεριδες....:D

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω τα λαμπραντόρ γιατί άκουσα ότι είναι από τους καλύτερους συντρόφους για παιδιά.

 

Αυτό είναι αλήθεια.Κυρίως γιατί τα λαμπραντόρ έχουν αίσθηση του όγκου τους απέναντι σε ένα παιδί..Και τα κόκερ πχ είναι καλά με τα παιδιά,αλλά επειδή είναι σα να έχουν πιει όλα τα ναρκωτικά του κόσμου,μπορεί άθελά τους να προκαλέσουν ζημιά.

 

Και πάλι αν θες, θα βρεις χαρακτηριστικά της κάθε ράτσας στο γούγλη.

 

τελικά είτε από φιλοζωϊκή ,είτε από ιδιώτη, ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις, αυτό έχω καταλάβει.

Με ενδιαφέρει πρωτίστως το θέμα υγεία του ζωου,γιατί δεν θέλω να το πάρω, να δεθεί το παιδί μου και μετά να έχει αρρώστια (που ήταν σε γνωση αυτουνού που το δίνει) και να το χάσω.

καλά εγώ θα το ξεπεράσω (λέμε) , το παιδάκι μου τι θα φταίει?

 

Η αλήθεια είναι ότι αν δεν απευθυνθείς σε υπεύθυνο και σωστό εκτροφέα να τα σκάσεις ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρη.Και πάλι παίζει βέβαια.

 

Υπάρχουν φιλοζωικές,υπεύθυνες,που σου λένε τα προβλήματα του κάθε ζώου.Μάλιστα αν επιλέξεις κάποιο ζώο με ειδικές ανάγκες σου προσφέρουν και κάποιες παροχές δωρεάν.

 

καλησπερα κ απο μενα,στις περισσοτερες φορες δυστυχως τα χαριζουν γιατι απλα δεν αντεχουν τις αναγκες που εχει ενα σκυλι.γιατι οταν τα περνουνε νομιζουν οτι θα ναι μονο μαμ κακα κ νανι...ποσο λαθος ειναι ομως αυτο!ενα σκυλι ειναι ακριβως οπως κ ενα παιδι,θελει συνεχεια φροντιδα,χρειαζετ βολτες,να παιζεις μαζι του,να τρωει σωστα,πρεπει να το πηγαινεις στο γιατρο,οταν φευγεις διακοπες να βρησκεις μερος που να σας δεχοντ ολους μαζι...εχει πολλα!!

αν λοιπν ολα αυτα καποιος τα ξερει απο πριν και τα αποδεχετ τοτε μπορει να υιοθετ ενα ψυχουλη,αλλιως καλυτερα να μην το κανει..αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι τα περισσοτερα αδεσποτα ειναι πρωην ''σπιτωμενα'' ή απογονοι αυτων...

παντως αν θελεις μπορω να σου δωσω αρκετα λινκ με αδεσποτακια που ψαχνουν μια καλη οικογενεια!!!

 

+1000;)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

κ μονο που σκεφτεσαι ετσι ειμαι σιγουρη πως μια χαρα θα τα πας!!!!!

κ οσον αφορα τα μεγαλα ή τα μικρα,το ιδιο ειναι.αν τα πηγαινετε βολτα δεν εχουν κανενα προβλημα!!!

σου ευχομαι λοιπν καλη επιλογη κ φυσικα καλη συμβιωση!!!

 

το ιδιο ειναι αν τα πηγαινεις βολτα αλλα τα μεγαλοσωμα ζοριζονται περισσοτερο σε ενα διαμερισμα που δεν εχουν απλα κ χωρο κ τις υπολοιπες ωρες πλην της βολτας να κινηθουν.ενω τα μικροσωμα βολευονται πιο ευκολα παντου.ασε που με τα μεγαλοσωμα το σπιτι μυριζει κ περισσοτερο κατι που γενικα αν παρεις σκυλο, δεν το αποφευγεις.

καπου ειχα διαβασει παντως οτι ο σκυλος πιο ευτυχισμενος ειναι οταν εχει παρεα κ την αγαπη του αφεντικου του συνεχεια κ ας ειναι κ σε ενα δωματιακι 1χ1 κ βρισκω οτι εχει βαση αυτο.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άμα μου βρείτε ένα σκυλί (ότι να'ναι δεν με νοιάζει για καθαρόαιμο), που να έχει μάθει να τα κάνει έξω (ή σε μπαλκόνι), να είναι κάπως ήσυχο (να μην γαυγίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ σαν κάποια που έχουμε στη γειτονιά), να είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ανεκτικό με τα παιδιά (εδώ δεν παίζω, το΄χω σαν προταιρεότητα αυτό) και να είναι υγειές , στειρωμένο και εμβολιασμένο, πέστε μου να'ρθω να το πάρω.

 

Καλό κτηνίατρο έχω στη γειτονιά μου.

Α! και να μην μαδάει αν γίνεται:lol: (σιγά μη γίνεται).

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...