Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δευτεράκια '12-'13


Recommended Posts

Σούπερ μαθήτρια ούτε η δικιά μου ήταν αλλά και πάλι πιστεύω ότι δε θέλει και πολυ πίεση το καλοκαίρι.Εγώ λέω τις τελευταίεσ δυο εβδομάδες να ανοίξουμε λίγο τα κιτάπια μας όπως λες κι εσύ λίγο την προπαίδεια να ξεσκονίσουμε,μια μικρή επανάληψη και είναι αρκετή.Μια καλή ιδέα είναι και τα εκπαιδευτικά παιχνίδια με γράμματα και αριθμούς για να περνάνε ευχάριστα τα μεσημέρια.Κάνε μια βόλτα στα παιχνιδάδικα,ίσως βρεις κάτι καλό.Και δεν ξέρω αν συμφωνείσ αλλά νομίζω ότι μπορείς και στον υπολογιστή να του βάζεις με πραγματάκια να ασχολείται.Η δικιά μου μια ώρα την ημέρα ασχολείται με την kidepedia και της διαλέγω εγώ τις ασκήσεις.Οπως και να χει,δε νομίζω να χρειάζεται να αγχώνεσαι,στην δευτέρα τάξη αρχικά θα κάνουν μια πολυυυ καληηη επανάληψη των όσων μάθανε στην πρώτη!

 

Ως εκπαιδευτικός σου βγάζω το καπέλο! Απόλυτα παιδαγωγικός ο τρόπος σου! Το καλοκαίρι ΟΛΟΙ θέλουμε να χαλαρώσουμε! Ειδικά αυτά τα καημενούλια....

Επίσης, σωστά επέλεξες το χρονικό σημείο, όπου θα ξεκινήσετε τις επαναλήψεις και πολύ σωστό που ψάχνεις ευχάριστες ασκήσεις κι εκπαιδευτικά παιχνίδια! Α...και πολύ έξυπνη η κίνησή σου να ασχολείται 1 ωρίτσα με τον Η/Υ! Έτσι μαθαίνει να χρησιμοποιεί και να αξιοποιεί σωστά την τεχνολογία!

Μπράβο σου!!!

Γενικά, μανούλες...χαλαρώστε! Μια επανάληψη καλό είναι να ξεκινά-σε χαλαρούς πάντα ρυθμούς- προς τον Αύγουστο και φυσικά με διασκεδαστικό τρόπο,ειδικά αν πρόκειται για πολύ μικρούλια!;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια.Βλεπω οι περισσοτερες πανω κατω στα ιδια ειμαστε.

Ας πω κι εγω τον πονο μου λοιπον!

Καταρχην Νταλια εμεις δεν καναμε καθολου προπαιδεια κατεβατο γι αυτο και δεν αγχωνομαι να την μαθει.Προσθεσεις και αφαιρεσεις κανουμε μες στο αυτοκινητο για να περασει η ωρα οταν το ταξιδι ειναι μεγαλο αλλα μου βαζει κι εμενα εχει πολυ πλακα γιατι νομιζει οτι μου βαζει δυσκολα λεγοντας πχ ποσο κανει 200586 και 1?

 

Πηραμε ενα βιβλιο καλοκαιρινα παιχνιδια και κανει χωρις πιεση οσο θελει καθε μερα στην αρχη ενθουσιαστηκε αλλα σιγα σιγα επεσε ο ρυθμος μπορει να περασουν και μερες και να μην το πιασει στα χερια της.Ειναι ωραιο καλυπτει την υλη της πρωτης εχει και επιτραπεζιο παιχνιδι και κερδιζεις και αυτοκολλητα αλλα φοβαμαι μηπως ειναι λιγο "κοριτσιστικο"και δεν ενθουσιασει τα αγορια γιατι εχει νεραιδες και μαγικα νησια και τετοια.

 

Εμας το μεγαλο προβλημα μας ειναι η αναγνωση βαριεται να διαβασει.Ουτε τις εκφωνησεις απο τις ασκησεις δεν θελει να διαβασει και φυσικα δεν διαβαζει καλα κολλαει οταν εχει πολλα συμφωνα δεν σταματαει στις τελειες και γενικως πρεπει να προσπαθησεις για να καταλαβεις τι λεει.Εσας πως διαβαζουν?

Εχουμε παρει ενα παραμυθι εδω και ποσο καιρο και διαβαζει ενα κομματακι καθε βραδυ αλλα τοσο μικρο που μαλλον θα το τελειωσει μαζι με το δημοτικο :lol::lol:

Υπομονη σε ολες τις μανουλες.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα. Εμείς είμαστε έναν χρόνο πριν, παρακολουθώ όμως καμία φορά τη συζήτηση για να βλέπω τί με περιμένει του χρόνου......:wink:

Το καλοκαίρι ένας φίλος μου εκπαιδευτικός που συνήθως 'παίρνει' πρώτη και δευτέρα δημοτικού, μου έδειξε κάτι βιβλιάκια των εκδόσεων ΚΕΔΡΟΣ, νομίζω. Αυτα είναι σειρά από κλασσικά παραμύθια (πχ. Δον Κιχώτης κλπ), τα οποία είχαν ωραίες εικόνες και το πρωτότυπο είναι ότι είχαν δύο κείμενα. Κάτω από κάθε εικόνα ένα μικρό κειμενάκι δύο σειρών για το παιδί, και πάνω ένα κείμενο 5-6 γραμμές για να του το διαβάσει ένας μεγάλος. Μου είπε ότι είναι κατάλληλα για παιδιά που θέλουν να εξασκηθούν στην ανάγνωση με πιο ευχάριστο τρόπο.

Επίσης μου πρότεινε Αστεριξ και Λούκι Λουκ για τα αγόρια (που με ενδιέφερε).

 

Κι εγώ είμαι της άποψης του τίποτα για το καλοκαίρι. Επειδή όμως εγώ είμαι με ένα βιβλίο στο χέρι συνέχεια, νομίζω (ελπίζω) ότι αν τους βρω ένα δελεαστικό βιβλίο, θα ασχοληθούν....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια και καλή σχολική χρονιά (νωρίς το ξεκινάω εγώ:lol:).

 

Εμείς τίποτε από επαναλήψεις. Δεν στρώνει κώλο κάτω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ η δικιά μου.

Οπότε κι εγώ παραιτήθηκα.

 

Αν έχουν την ίδια δασκάλα τότε no problem, αλλιώς μετράω μέρες μέχρι ν'αρχίσω να βαράω το κεφάλι μου στο τοίχο πάλι με τα μαθηματικά.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... η δικιά μου κάνει κάτι τύπου "χαρουμενες διακοπές", αλλά έχει ξεχάσει στοιχειώδη πράγματα : δε θυμόταν το ξ, Ψ,:shock: το οι και πού χρησιμοποιείται (πληθυντικός αριθμός πχ ο γεωργός - η γεωργή) :shock:ρήμα αντί για ει στην καταληξη έβαζε η και πολλά άλλα πιο light:???:.

Link to comment
Share on other sites

Καλό φθινόπωρο να πω???

Όλο το καλοκαίρι από επαναλήψεις δεν κάναμε τίποτα. Μόνο που διάβαζε μόνος του κάποια περιοδικά playmobil και έκανε με τον πατέρα του ασκήσεις με σταυρόλεξα στην παραλία. Τώρα που του είπα να κάνει και μερικές ασκησούλες σε ένα βιβλίο διακοπών που είχα, έφαγα απογοήτευση... έκανε με το ζόρι 6-7 ασκήσεις και τις μισές λάθος.... πσ αντί για ψ, πρόσθεση αντί για αφαίρεση, γράμματα αλλού κεφαλαία και αλλού μικρά... τέτοια ομορφιά..

Επίσης λένε ότι την Τρίτη θα γίνει μόνο αγιασμός και από Τετάρτη αρχίζουν τις απεργίες οι δάσκαλοι.. ωραία θα περάσουμε !!

Το καλό είναι ότι με όποιον μιλάω μου λέει ότι η Δευτέρα είναι εύκολη τάξη, μακάρι!!

Καλή σχολική χρονιά σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μακρύ, καυτό καλοκαίρι που δεν είχαμε κάνει τίποτα... σήμερα το πρωί μου ζήτησε από μόνος του να κάνει επανάληψη... ε και κάτι σκάλισε από δω κι από κει (ευτυχώς, κάποια βασικά τα θυμάται). Τουλάχιστον ξανάπιασε μολύβι στα χέρια του!

 

Ναι, η Δευτέρα δεν ανήκει στις μονές τάξεις αλλά θεωρητικά στις τάξεις εμπέδωσης και λογικά θα είναι "εύκολη". Μακάρι! Θυμάστε πέρσι τέτοια εποχή τι άγχος είχαμε επειδή θα ήταν πρωτάκια? (εμοτικον συγκινημένο...)

 

Ένα γενικότερο σχετικό άγχος το έχω και φέτος (αν θα συνεχίσουμε με την ίδια καλή δασκάλα, τι θα γίνει με τα θέματα θέρμανσης και καθαριότητας φέτος, με το φαινόμενο σχολικής βίας, με τις επερχόμενες εκλογές του Συλλόγου Γονέων, κ.λ.π. κ.λ.π.) αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και ψύχραιμη και κυρίως να περνάμε ανάλαφρα τις τελευταίες μέρες πριν την έναρξη των σχολείων.

 

Με το καλό η Τρίτη κι ο Αγιασμός λοιπόν!!

(Δυσκολεύομαι λίγο με τα "καλό φθινόπωρο" και "καλή χρονιά" αλλά που θα πάει, θα στρώσω...:roll::mrgreen:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή σχολική χρονιά να έχουμε και καλή δύναμη στα παιδάκια μας...

Εμείς από επαναλείψεις μείναμε στο απόλυτο τίποτα.

 

Προσυπογράφω DALIA, νταξ εμείς ανοίξαμε 2-3 σελίδες από ένα καλοκαιρινό βιβλίο που της είχα πάρει:lol::lol::lol:

Σήμερα πήγαμε σχολείο, είδε την δασκάλα της -αγκαλιές, φιλιά- της είπε ότι δεν έχει ανοίξει ΚΑΝΕΝΑ βιβλίο και η κοπέλα μας είπε ότι δεν πειράζει καθόλου και ούτως ή άλλως μέχρι τα Χριστούγεννα, θα κάνουν επαναλήψεις.

Α! και σε μας αύριο δεν απεργούνε.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια καλη σχολικη χρονια ευχομαι και υπομονη σε ολες.

Εχθες ειχα και την κορη και τον ανιψιο που ειναι συμμαθητες και προσπαθουσαν επι ποση ωρα να μετρησουν 75 λεπτα η πλακα ειναι οτι στην αρχη κανεις δεν ηθελε να τα μετρησει μετα τους λεω οποιος το βρει θα τα παρει κι ετσι βαλαν το μυαλο τους να δουλεψει τα σκασμενα ,τελικα μετα κοπων και βασανων η μικρη το βρηκε,καλα θα περασουμε και φετος.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν κάναμε τίποτα απολύτως όλο το καλοκαίρι.Κάναμε διακοπές με όλη τη σημασία της λέξης:DΠιστεύω οτι τον πρώτο καιρό θα κάνουν επαναλήψεις και θα μπεί στο ρυθμό του.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αρχίζουμε?????????????????????? ΟΛΑ στο σχολείο, θα εχουμε την ιδια φοβερη δασκαλα απο πολλές απόψεις, πήραμε βιβλία και αυριο κανονικά κανονικά μεχρι 4 παρα το ολοημερο. Εφτιαξαν το προαυλιο με ταπητα, αλλάξαν τις τουαλέτες και μας ειπαν οτι ολες οι ειδικότητες εχουν ερθει κανονικά! ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή σχολική χρονιά στα δευτεράκια μας,

κι εμείς πήραμε όλα σχεδόν τα βιβλία (12 ως τώρα) και

έχουμε τις ίδιες δασκάλες και στα δυο τμήματα,

καλή αρχή λοιπόν!

 

(καλό θα ήταν να αλλαζε και ο τίτλος του θέματος, ώστε να τα λέμε από εδώ όλη τη χρονιά)

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Γεια κι από εμάς,

κάναμε αγιασμό, οι αναπληρωτές παρουσιάστηκαν σήμερα το πρωί μας είπε η δ/ντρια, οπότε ποιος θα πάρει τι δεν είχε οριστικοποιηθεί -ευτυχώς συνεχίζουμε με την ίδια εξαιρετική δασκάλα- αύριο θα μοιράσουν βιβλία και θα τα πάρουμε στις 11.30.

Καλή δύναμη στα παιδάκια μας !

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς τα ίδια.

Μια χαρά αγιασμός κλπ, σήμερα παίρνουμε βιβλία.

Αλλά δεν θα έχουν την ίδια δασκάλα κι έχω πάθει μια φρίκη μέχρι να δω ποιά θα είναι η καινούργια.

Ευτυχώς θα την έχουν στο ολοήμερο.

Απογοητεύτηκα πάντως που δεν θα είναι η ίδια δασκάλα και θα πρέπει να προσαρμοστούν πάλι από την αρχή.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Kαλή χρονιά στα παιδάκια μας και καλή δύναμη σε εμάς...:D

λοιπον αρχίζουμε?????????????????????? ΟΛΑ στο σχολείο, θα εχουμε την ιδια φοβερη δασκαλα απο πολλές απόψεις, πήραμε βιβλία και αυριο κανονικά κανονικά μεχρι 4 παρα το ολοημερο. Εφτιαξαν το προαυλιο με ταπητα, αλλάξαν τις τουαλέτες και μας ειπαν οτι ολες οι ειδικότητες εχουν ερθει κανονικά! ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

 

Τέλεια!

Μπορείς σε παρακαλώ να μάθεις ΠΩΣ έγιναν οι συγκεκριμένες αλλαγές ( από οικονομικής άποψης ) μιας και οι δήμοι δεν....?

 

Εμείς ίδια δασκάλα, ίδια αίθουσα.Πήραμε 9 βιβλία.Μπήκανε στις αίθουσες, μας μίλησε λίγο τους γονείς.

Αυτή τη βδομάδα και μέχρι να έρθουν οι ειδικότητες θα σχολάνε 13:15.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλή χρονιά στα παιδάκια μας και καλή δύναμη σε εμάς...:D

 

 

 

 

Τέλεια!

Μπορείς σε παρακαλώ να μάθεις ΠΩΣ έγιναν οι συγκεκριμένες αλλαγές ( από οικονομικής άποψης ) μιας και οι δήμοι δεν....?

 

 

Καλό ξεκίνημα και στα δευτεράκια μας. DALIA Ξέρω και άλλα σχολεία που 'ανακαινίζουν'. Αυτό σημαίνει ότι 'τρέχει' κάποιο ευρωπαϊκό πρόγραμμα. Επίσης σημαίνει ότι ο διευθυντής του σχολείου το 'ψάχνει', ο Δήμαρχος 'το τρέχει' και τα λεφτά πάνε στη σωστή θέση:wink:.

 

Ή ακόμα απλούστερο, βρέθηκε σπόνσορας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια κι εμεις ξεκινησαμε πηραμε και τα πρωτα τευχη των βιβλιων,εχουμε την ιδια δασκαλα ευτυχως αλλα μας βαλανε σε αιθουσα στον επανω οροφο και δεν σας κρυβω οτι μια αγωνια την εχω γι αυτο το ανεβα κατεβα.Σχολαμε 13.15 κι εμεις λογω των ειδικοτητων.

Τα παιδακια σας πως ειναι?Θελω να πω ενθουσιαστηκαν η βαριουνται?

Εμενα ενω μου ειπε οτι περασε τελεια δεν εχει καμια διαθεση να ανοιξει τα βιβλια της ουτε καν απο περιεργεια να τα ξεφυλλισει μονο μου ειπε δεν μας εβαλε τιποτα η κυρια μαμα για το σπιτι και η τσαντα ειναι αθικτη στο γραφειο της.Δεν ξερω μηπως ζηταω πολλα κι εγω:?: Θα μου αρεζε απλα λιγο παραπανω ενδιαφερον :(

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δευτερομανούλες!:D

 

Εχθές είχαμε τον Αγιασμό και ομιλίες από την Διευθύντρια και τον Σύλλογο γονέων. Τίποτα άλλο.

 

Σήμερα πήραν βιβλία, συζήτησαν, έκαναν μια μικρή επανάληψη. Εργασία για το σπίτι - να γράψουν δυο λόγια σε μια ερώτηση.

Όλη αυτή την εβδομάδα θα σχολάνε 1.15, λόγω έλλειψης ειδικοτήτων.

 

Έχουν ευτυχώς την ίδια πολύ καλή δασκάλα με πέρσι! Συμμαθητές ίδιοι με πέρσι, συν πλην 2, συνολικά 25 παιδιά.:? Η αίθουσα τους καλή, γενικά κτιριακά δεν υστερούμε. Κάποια άλλα θεματάκια υπάρχουν με το σχολείο, θα τα πούμε εν καιρώ.

 

Ο μικρός φαίνεται ήρεμος και θετικός, ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.

 

Καλή μας χρονιά!!:-D

 

(ντύναμε τα βιβλία σήμερα και γράφαμε τις ετικέτες και μου φαινόταν απίστευτο ότι έφθασε Β' Δημοτικού...)

Link to comment
Share on other sites

Χτες έκανα το τραγικά λάθος και πήγα Jumbo να πάρω τα πράγματα που μας ζητήσανε από το σχολείο.

Αφού δεν βγήκα με ασθενοφόρο, πάλι καλά:P

Ούτε φαγητό να χαρίζανε............ οι γάμπες είχαν σημάδια από τα καρότσια και τα καλάθια που πέσανε πάνω στα πόδια μου.

 

Φέτος την έβαλα κι έγραψε τις ετικέτες για τα βιβλία και τα τετράδια της, αφού ξέρει πλέον να γράφει.

Μόνο τα βιβλία έντυσα εγώ (ξενύχτι μέχρι τις 1 γιατί τα έκανα αφού κοιμήθηκε).

Και σήμερα θα αρχίσει και πρώτη μέρα ολοήμερο, πέρισυ δεν την είχα αφήσει.

Να δούμε πως θα πάει κι αυτό.

 

Πάντως όλοι οι γονείς δυσαρεστηθήκαμε πολύ που άλλαξε η δασκάλα.

Μας είπε η προηγούμενη δασκάλα ότι είναι αναπληρώτρια και πέρισυ είχε πάρει τάξη γιατί είχε έρθει άλλος δάσκαλος για το ολοήμερο.

Φέτος όμως το πήρε εκείνη το ολοήμερο αφού δεν στείλανε άλλον και οι μόνιμοι δάσκαλοι παίρνουν πρώτα εκείνοι τις τάξεις.

Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει αυτό, παρακαλώ οι δασκάλες του φόρουμ αν το δούνε να μου πούνε την γνώμη τους.

 

Πέρισυ που είχα πάρει τηλέφωνο στην πρωτοβάθμια μου είχαν πει ότι είναι θέμα του Συλλόγου διδασκόντων για το πως μοιράζονται οι δάσκαλοι στις τάξεις.

Οπότε υποθέτω ότι θα μπορούσε να πάρει την δευτέρα πάλι η ίδια δασκάλα.

 

Η κόρη μου λέει ότι είναι πολύ καλή και η καινούργια της δασκάλα. Ένα άλλο αγοράκι έκλαιγε και δεν ήθελε -λέει- να μπει στην τάξη γιατί η καινούργια τους φωνάζει περισσότερο από την περσινή.

Κι εγώ την κόβω πιο αυστηρή από την περσινή δασκάλα, αλλά δεν με πειράζει η αυστηρότητα.

Δεν με νοιάζει να τους τα χώνει που και που στα παιδιά όταν ζωηρεύουν υπερβολικά, αλλά να τα διδάσκει σωστά και να μην έχουμε παρατράγουδα με κάτι υπερβολικές τιμωρίες και φωνές που έχω διαβάσει κι εδώ στο φόρουμ από καιρό σε καιρό.

 

Θα φάω τα λυσσάκα μου πάλι από το άγχος της προσαρμογής με την καινούργια δασκάλα..........της δικής μου προσαρμογής εννοώ:P:p:p μέχρι να την ξεσκονίσω κι αυτή να δω τι "παίζει".

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...