Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγκυμοσυνη και διαρροια!!


Recommended Posts

Kalimera se olous!

Dianuo thn 17 bdomada egkymosunhs kai thn teleutaia

bdomada exo kathe proi diarroia. i alitheia einai oti apo thn stigmi pou o giatros mou eipe na pairno 2 sidirous arxisan kai oi diarroies. eixe kamia sas paromoia periptosi?. Apla thelo thn gnomi sas giati se sundiasmo me tous emetous pou kano AKOMA!!! exo talaiporithei kai agxothei poli!!.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kalimera se olous!

Dianuo thn 17 bdomada egkymosunhs kai thn teleutaia

bdomada exo kathe proi diarroia. i alitheia einai oti apo thn stigmi pou o giatros mou eipe na pairno 2 sidirous arxisan kai oi diarroies. eixe kamia sas paromoia periptosi?. Apla thelo thn gnomi sas giati se sundiasmo me tous emetous pou kano AKOMA!!! exo talaiporithei kai agxothei poli!!.

 

Είναι φυσιολογικό, κι εγώ το έχω, παίρνοντας όμως 4 αμπούλες σιδήρου. Να το συζητήσεις με το γιατρό σου μήπως σου αλλάξει το σίδηρο σε κάποια άλλη μορφή και δεν σε επηρεάζει τόσο

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω διάρροια από την αρχή της εγκυμοσύνης! Να έχω πάει κανονικά τουαλέτα 5-6 φορές ειναι ζήτημα. Δεν μου είχε πει κάτι η πρώτη μου γυναικολόγος μόνο ότι ίσως μου το εξισορροπούσε λιγο όταν άρχισα το σίδηρο....η αλήθεια ειναι ότι κάπως έχει βελτιωθεί η κατάσταση΄...θα ξαναρωτήσω την άλλη εβδομάδα και τον καινούργιο μου γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις οτι κανονικα ο σιδηρος προκαλει δυσκοιλιοτητα ?

Κ εγω επαιρνα σιδηρο κ -ευτυχως- εκανα διαροιες!

Μου κανονισε τον οργανισμο! Ευτυχως γιατι ημουν δυσκοιλια! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανονικά ξέρω ότι ο σίδηρος προκαλεί δυσκοιλιότητα και όχι το αντίθετο ίσως όμως κάνω λάθος...πάντως στη δική μου περίπτωση έτσι λειτούργησε

 

Ο σίδηρος μπορεί να λειτουργήσει βοηθητικά ή το αντίθετο ανάλογα με τον οργανισμό. Κι εγώ φοβόμουν ότι θα μου προκαλέσει δυσκοιλιότητα αλλά ευτυχώς ήμουν από τις άλλες περιπτώσεις... ένα πρόβλημα λιγότερο!!

Link to comment
Share on other sites

kamia allagi :( ekopsa tous sidirous alla oi diaroies kanonikotata.

phga gia eksetaseis simera to proi kai anameno tin triti tis apantiseis!.

euxaristo poli gia tin antapokrisi sas...

 

Καλά τόσο σύντομα περιμένεις εξέλιξη? άσε να περάσουν 2-3 μέρες, ο σίδηρος εμφανίζεται με χρωματική αλλαγή των κοπράνων για 3 μέρες περίπου, κάνε λίγη υπομονή. Μακάρι δηλαδή να είναι αυτό και όχι καμιά γαστρεντερίτιδα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το έπαθα κανονικά απο την εγκυμοσύνη και όχι απο κάποιο συμπλήρωμα....ίσως ειναι καλύτερα μωρέ απο τη δυσκοιλιότητα οπότε μην το παίρνεις και τόσο σοβαρά. Έχει τύχει να παω και 3 φορές τουαλέτα μεσα σε λίγες ώρες...σπάνια βέβαια...έλα χάνεις και κιλά :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Γεια σας...εγω εχω 4 μερες καθυστερηση, ενα αρνητικο τεστ, απο το πρωι διαρροια, υπερβολικη κουραση 2 μερες τωρα κ η γιατρος μου ειπε να παω να κανω χοριακη :roll: κοιταω γενικα στο νετ κ οντως η διαρροια μπορει να ειναι συμπτωμα εγκυμοσυνης...ειχε καποιος αλλος το ιδιο συμπτωμα? ειπα αν παει Κυριακη κ δεν εχει ερθει η περιοδος θα κανω κ αλλο τεστ κ απο Δευτερα χοριακη...

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, τα συμπτώματα που περιγράφεις περισσότερο ίωση μου θυμίζουν... και η γαστρεντεριτιδα θερίζει αυτόν τον καιρό... Θα σου πρότεινα να μην ταλαιπωρηθείς (ψυχολογικά εννοώ) άλλο με τεστ, περίμενε τη Δευτερα να κάνεις β-χοριακή μια και καλή.

Μακάρι να κάνω λάθος και να έρθει το μπεμπακι που επιθυμείς!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας και πάλι.

είμαι στην 22η βδομάδα και σήμερα το πρωί ξύπνησα από τρομερό πονόκοιλο και έχω και διάρροια.Μετά από δύο εσπευσμένες επισκέψεις στην τουαλέτα ο πόνος έχει υποχωρήσει κάπως αλλά ανησυχώ μήπως έχω φάει κάτι ή εχω κολλήσει κάτι κακό για το μωρό(λογικό δεν είναι με όλα αυτά που πρέπει να μην πάθω, βλ.τοξόπλασμα, σαλμονέλα κτλ.)Απλά θέλω να μου πείτε μήπως είναι υπερβολικοί οι φόβοι μου γιατί ανησυχώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και πάλι.

είμαι στην 22η βδομάδα και σήμερα το πρωί ξύπνησα από τρομερό πονόκοιλο και έχω και διάρροια.Μετά από δύο εσπευσμένες επισκέψεις στην τουαλέτα ο πόνος έχει υποχωρήσει κάπως αλλά ανησυχώ μήπως έχω φάει κάτι ή εχω κολλήσει κάτι κακό για το μωρό(λογικό δεν είναι με όλα αυτά που πρέπει να μην πάθω, βλ.τοξόπλασμα, σαλμονέλα κτλ.)Απλά θέλω να μου πείτε μήπως είναι υπερβολικοί οι φόβοι μου γιατί ανησυχώ πολύ

Περίπου στην εβδομάδα σου ήμουν και έπαθα το ίδιο ακριβώς. Ήταν κρυωματάκι σε συνδυασμό με φαγητό που με πείραξε καθότι μια ευαισθησία στο πεπτικό την είχα κι από πριν αλλά και με την εγκυμοσύνη όλα αυτά επιδεινώνονται. Αν μες στη μέρα συνεχίσεις να μη νιώθεις καλά πάρε το γιατρό σου. Εγώ όλο το πρωί πονούσα και επισκεπτόμουν την τουαλέτα. Μετά ξάπλωσα στο ζεστό μου κρεβατάκι και ηρέμησα. Έφαγα κι ελαφριά. Με αυτό τον καιρό παίζει να άρπαξες κανένα κρυωματάκι στην κοιλίτσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

γεια σας και απο μενα σε ολες τις μανουλες και εγκυους. ειμαι στην 29 εβδομαδα. ειχα και γω ζαλη και ο σιδηρος μου μετα απο εξεταση εδειξε 33.5. εκτος αφτου, εχω και διαρροια και ο ιατρος μου μου ειπε να αλλαξω το σιδηρο απο hemafer-fol που επαιρνα τωρα παιρνω gynotardyferon πρωι μεσημερι βραδυ. πειραζει που τα αλλαξα. ?μηπως επηρεασει το εμβρυο φοβαμαι. πειτε σας παρακαλω , καμια εχει αναλογη εμπειρια σαν τη δικια μου? και με την αλλαγη που εκανα παλι εχω διαρροια. εδω και 2 μηνες πρπ. φοβαμαι πολυ!!

user_online.gifreport.gif progress.gifedit.gif

Link to comment
Share on other sites

τις οδηγίες του γιατρού σου να ακολουθείς, εμεις εδω δεν είμαστε γιατροι. και αν εχεις αμφιβολίες εκεινον θα ρωτήσεις, μην περιμενεις διάγνωση απ' το ιντερνετ.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλημέρα μανούλες! Βρίσκομαι στην 21η εβδομάδα. Εδώ και δύο εβδομάδες έχω διάρροια, διάβασα τις οδηγίες από το σίδηρο και το μαγνήσιο που παίρνω και το γράφει ως ανεπιθύμητη ενέργεια. Επικοινώνησα με τη γιατρό μου και μου είπε πως το μαγνήσιο προκαλεί διάρροια (παίρνω το orbimag). Πρότεινε να το σταματήσω για λίγες μέρες κι αν δω ότι συνεχίζουν οι κράμπες και τα τραβήγματα να την πάρω για να μου το αλλάξει. Παίρνει κάποια από εσάς orbimag;; Σε πόσες μέρες θα πρέπει να μου σταματήσει η διάρροια αν είναι από το μαγνήσιο;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...