Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ (λιγες λεξεις)


Recommended Posts

Ο γιος μου ειναι 3,5 χρονων και δεν μιλαει.Μας εχει πει κατα καιρους διαφορες λεξεις καθαρες τις οποιες δεν τις επαναλαμβανει, εχει τρομερη αντιληψη ειναι πανεξυπνος αλλα σαν να ντρεπετε, σαν να αμυνετε να μιλησει.Καταλαβενει οτι του λεμε ολες τις ενοιες των εντολων, των παιχνιδιων λεει παππου γιαγια μαμα μπαμπα ντουζ νερο φως κοτα τσισα κακα τα περισοτερα γραμματα μερικα νουμερα κ.α. αλλα δεν κανει προτασεις. Χορευει γελαει παρα πολυ μετα αστεια μας, κανει τσισα μονος του, δεν τον ζορισαμε ποτε να ζητηση κατι του τα ειχαμε ολα ετοιμα στην ωρα τους.Ειναι οκταμηνιτης με κανονικη αναπτηξη δραστηριος παρα πολυ τακτικος με τα πραγματα του, μαζευει τα παιχνιδια του πριν παει για υπνο.Παει παιδικο σταθμο εδω και 3 μηνες και λει τα ονοματα των φιλων του.Αν καποιος μπορει να μας πει την γνωμη του θα θελαμε να των ακουσουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

andrrea

καλημέρα!

Μπορώ να σου πω απλά δύο περιπτώσεις παιδιών που δεν μιλήσανε νωρίς:

Ο γιος της ξαδέλφης μου, μέχρι τα 3 του έλεγε μόνο "μαμά" & "μπαμπά". Εν συνεχεία, άρχισε να λέει νέες λέξεις κάθε μέρα και από εκεί και πέρα συνεννοούμασταν μια χαρά μαζί του (σήμερα είναι 6 χρονών και θα πάει α΄δημοτικού). :lol:

Η κόρη της κουνιάδας μου, 4 ετών, δεν μιλάει ακόμα καθαρά. Δηλαδή, εγώ δεν μπορώ να την καταλάβω, οι γονείς της μπορούνε. Έχει βγάλει κι εκείνη το πάμπερ, καταλαβαίνει τα πάντα, αλλά εγώ δεν μπορώ να την καταλάβω. Είναι κι αυτή 8μηνίτικη και η κουνιάδα μου ποτέ δεν μου έχει πει ότι κάτι τρέχει με το παιδί.

Το κάθε παιδάκι έχει το χρόνο του και τον τρόπο του. :wink::wink:

Πάντως, το καλύτερο είναι να το συζητήσεις και με την παιδίατρο που παρακολουθεί το παιδί.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

andrrea

καλημέρα!

Μπορώ να σου πω απλά δύο περιπτώσεις παιδιών που δεν μιλήσανε νωρίς:

Ο γιος της ξαδέλφης μου, μέχρι τα 3 του έλεγε μόνο "μαμά" & "μπαμπά". Εν συνεχεία, άρχισε να λέει νέες λέξεις κάθε μέρα και από εκεί και πέρα συνεννοούμασταν μια χαρά μαζί του (σήμερα είναι 6 χρονών και θα πάει α΄δημοτικού). :lol:

Η κόρη της κουνιάδας μου, 4 ετών, δεν μιλάει ακόμα καθαρά. Δηλαδή, εγώ δεν μπορώ να την καταλάβω, οι γονείς της μπορούνε. Έχει βγάλει κι εκείνη το πάμπερ, καταλαβαίνει τα πάντα, αλλά εγώ δεν μπορώ να την καταλάβω. Είναι κι αυτή 8μηνίτικη και η κουνιάδα μου ποτέ δεν μου έχει πει ότι κάτι τρέχει με το παιδί.

Το κάθε παιδάκι έχει το χρόνο του και τον τρόπο του. :wink::wink:

Πάντως, το καλύτερο είναι να το συζητήσεις και με την παιδίατρο που παρακολουθεί το παιδί.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν τον ζορισαμε ποτε να ζητηση κατι του τα ειχαμε ολα ετοιμα στην ωρα τους.

 

αυτό ειναι καμιά φορά λόγος για το τα παιδιά να μην προσπαθήσουν να επικοινωνήσουν,

επειδή δεν χρειάζεται,

δηλαδή αν ειναι όλα έτοιμα και δεν χρειάζεται καποια διευθέτηση,. δεν εχουν λογο να προσπαθήσουν να κανουν φράσεις.

 

οι γονείς λοιπόν πρέπει να τα ωθούν, με ήπιο τρόπο φυσικά,

ρωτώντας τα

τι θέλεις ?

να κάνεις ντούς?

και μετά να πηγάινουν στο μπάνιο,

πρεπει οι γονείς δηλαδή σε καθε ενέργειά τους να επιδιώκουν την ανταλλαγή μικρών φράσεων , και οσο γίνεται να μην τα εχουν όλα έτοιμα :wink:

 

πολλές φορές και μόνο αυτή η μικρή αλλαγή αλλάζει τον τρόπο με τον οποίο τα παιδιά προσπαθούν να επικοινωνήσουν.

 

λογος ανησυχίας θα υπήρχε εάν και στον παιδικό έδειχνε να δυσκολεύεται,

κάτι που όμως μόνο οι υπεύθυνοι μπορούν να σας το πουν, ίσως 3 μήνες να μην είναι ακόμα αρκετοί για να έχουν μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για το πως μπορεί να ενθαρρυνθεί.

 

εάν εσείς ανησυχείτε καλό θα ήταν να ειδοποιήσετε τον παιδικό, να παρακολουθήσει κάποιος ειδικός τα παιδιά γενικότερα, και να σας ενημερώσει για το εάν θεωρεί ότι χρειάζεται ο μικρός σας κάποια βοήθεια, ή εάν απλώς χρειάζεται να κάνετε κάτι τέτοιο όπως αυτό που γράφω ή απλώς υπομονή.

προσοχή, ειδικός, όχι απλώς η παιδαγωγός να σας πει την άποψη της!!!!

 

(κανονικά αυτό αποτελεί κομμάτι του παιδικού σταθμού και της αξιολόγησης των παιδιών, που πρέπει να γίνεται ανεξαρτήτως καποιας ανησυχίας των γονέων)

 

πρώτα όμως στην θέση σας, θα δοκίμαζα το παραπάνω, πράγμα, δηλαδή να μην τα έχω όλα έτοιμα, να ρωτάω τι θέλει, θέλει κρύο γάλα ή ζεστό γάλα,

δηλαδή να προσθέτω στις ερωτήσεις μου λεπτομέρειες, έτσι ώστε να δέι την αναγκαίοτητα της επικοινωνίας με φράσεις και όχι μόνολεκτικά.

μπορεί εκεί να έιναι το κλειδί σε αυτό που σας ανησυχεί.

 

Εάν δείτε οτι αυτό δεν βοηθάει το παιδί σας, και δειχνει να μην ανταποκρίνεται, τοτε ίσως θα΄ηταν λόγος να επιμένετε για μια αξιολόγηση, έτσι ώστε να μην έχετε και εσείς την ανησυχία αλλά και για να βοηθηθεί το παιδάκι σας, σε περίπτωση που χρειάζεται μια υποστήριξη.

 

εάν ένα παιδί θέλει να μιλήσει και αισθάνεται ότι ακόμα δεν μπορεί, και δεν το στηρίζει καποιος σε αυτό, είναι κάτι που μακρόχρονα δεν ειναι καλό, για την ψυχολογία του αλλά και την κοινωνικοποίησή του.

Για αυτό ειναι σημαντικό να γίνουν κάποιες προσπάθειες, για να βοηθηθεί,

είτε είναι απο εσάς αρχικά, είτε είναι απο κάποιον ειδικό μεταγενέστερα.

μακάρι να μη χρειαστεί και καθόλου, θα δείξει το επόμενο διάστημα λογικά.

απλώς κάντε το παραπάνω πράγμα δηλ να μην τα εχετε ολα ετοιμα.

αν ειναι όλα έτοιμα δε θα εχει και ανάγκη να ζητήσει κατι συγκεκριμένο κτλ κτλ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις ξερω τουλαχιστον 3 περιπτωσεις παιδιων που μεχρι τα 4 τους ελεγαν μονον μαμα, μπαμπα και ξαφνικα λυθηκε η γλωσσα τους και μεσα σε ενα μηνα μιλουσαν κανονικα!!! Βεβαια πιστευω πως αν μεχρι το Σεπτεμβριο η κατασταση παραμενει ιδια θα πρεπει να απυθυνξθεις σε καποιον ειδικο λογοθεραπευτη γιατι ξερω επισης και μια περιπτωση ανιψιου μιας φιλης μου που το παιδακι δεν μιλαγε και ολο ελεγαν αστο θα μιλησει με αποτελεσμα το παιδακι να εχει καποιο προβλημα και λογο αδιαφοριας να του επιδεινωθει. Παντως και προβληματα λογου να υπαρχουν με ειδικη βοηθεια θεραπευονται πολυ ευκολα και δεν ειναι σοβαρα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχεις ξερω τουλαχιστον 3 περιπτωσεις παιδιων που μεχρι τα 4 τους ελεγαν μονον μαμα, μπαμπα και ξαφνικα λυθηκε η γλωσσα τους και μεσα σε ενα μηνα μιλουσαν κανονικα!!! Βεβαια πιστευω πως αν μεχρι το Σεπτεμβριο η κατασταση παραμενει ιδια θα πρεπει να απυθυνξθεις σε καποιον ειδικο λογοθεραπευτη γιατι ξερω επισης και μια περιπτωση ανιψιου μιας φιλης μου που το παιδακι δεν μιλαγε και ολο ελεγαν αστο θα μιλησει με αποτελεσμα το παιδακι να εχει καποιο προβλημα και λογο αδιαφοριας να του επιδεινωθει. Παντως και προβληματα λογου να υπαρχουν με ειδικη βοηθεια θεραπευονται πολυ ευκολα και δεν ειναι σοβαρα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πιθανότατα να μην είναι τίποτα αλλά καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ΩΡΛ (η αδελφή μου μικρή δεν άκουγε καλά και οι γονείς μου το αντιλήφθηκαν αρκετά αργά γύρω στα 4+)

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα, χαιρε.

Έχω διαβάσει πολλά στο διαδίκτυο λόγω της αλαλίας της ανηψούλας μου, η οποία στα 3,5 έτη έχει μόλις τώρα αρχίσει να λέει λεξούλες κατόπιν θεραπείας.

Δεν μου φαίνεται ανησΔυχητικό ό,τι περιγράφεις για το αγοράκι σου, μα δεν είναι σωστή στάση το "περίμενε και θα δεις", εφόσον δεν είμαστε ειδήμονες. Ψάξε στο δίκτυο για late talker, speech disorders, oral apraxia και τα σχετικά. Εγώ παρήγγειλα και ένα βιβλίο The late talker, που ήταν κάπως χρήσιμο.

Συμβουλή: να πας το παιδάκι σου στο Παιδοψυχιατρικό τμήμα του Νοσοκομείου Παίδων, που είναι Πανεπιστημιακό και έχουν εμπειρία τεράστια. Αυτοί θα κρίνουν αν χρειάζεται εξετάσεις, βοήθεια περαιτέρω από ειδικούς και λοιπά. Μην ανησυχείς ιδιαίτερα, αφού τα στάδια ανάπτυξης συγκεκριμένων δεξιοτήτων δεν είναι όμοια σε κάθε παιδάκι, αλλά μην επαναπαύεσαι κι όλας απολύτως. Το τέταρτο έτος είναι ο κατάλληλος χρόνος για να διερευνήσετε το θέμα.

Καλό καλοκαίρι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας,

 

και εμάς η κορούλα μας είναι 26 μηνων και λέει λίγες μόνο λέξεις, όπως μαμά, κακά, ένα-δύο-τία, γιαγιά, άτα, μαμ, άντε και 3-4 άλλες που μου διαφεύγουν τώρα. Ομως με εξαίρεση το άτα, μαμ και το γιαγιά, για τις υπόλοιπες δεν δείχνει να γνωρίζει τι σημαίνουν.

Το ένα,δύο,τία το έμαθε όταν εγω της το έλεγα για κάθε σκαλί που ανέβαινε η κατέβαινε. Μου φαίνεται όμως ότι τώρα το λέει για πολλά και διαφορετικά πράγματα, πχ όταν τσατίζεται ή όταν θέλει ένα αντικείμενο.

 

Μου φαίνεται περίεργο που δεν λέει π.χ. νερό ή γάλα, που το λέμε 100 φορές τη μέρα σπίτι. Εχω την εντύπωση ότι δεν θέλει να μιλήσει, παρόλο που της μιλάμε πολύ, την ενθαρρύνουμε (λεκτικά, αλλα και κάνοντας τον τόνο της φωνής μας πολυ γλυκό και ήπιο), και διαβάζουμε παραμύθια ή μελετάμε εικόνες μαζί.

 

Ωστόσο, καταλαβαίνει τα πάντα σχεδόν από όσα της λέμε, για πολλές δραστηριότητες εντός και εκτός σπιτιού π.χ. πάμε για μπάνιο, φέρε μου ένα παραμύθι, βγάλε τα παπούτσια σου, χτένισε με, φίλησε με και άλλα, στα οποία ανταποκρίνεται άλλα όχι λεκτικά.

 

Το σίγουρο λάθος που έχουμε κάνει, όπως προαναφέρθηκε, είναι ότι και εμείς της τα είχαμε πάντα όλα έτοιμα και στο πιάτο και ένας λόγος που δεν λέει αρκετά είναι ότι δεν υπήρχε μέχρι τώρα λόγος/ανάγκη να το κάνει.

 

φιλικά

Κ.

Link to comment
Share on other sites

anddreas πριν την παραπομπη σε λογοθεραπευτή, καλό είναι να το δει νευρολόγος (ή παιδοψυχίατρος στην χειρότερη περίπτωση) και να αξιολογήσει που οφείλεται η καθυστέρηση. Δεδομένου ότι πρόκειται για αγόρι (στα άρρενα παιδιά παίζουν πολλά σύνδρομα που σχετίζονται με την λειτουργία του του εγκεφάλου) και επειδή η ηλικία του είναι προχωρημένη για να δικαιολογεί τέτοια καθυστέρηση, καλό είναι να αναζητήσεις κάποια εκτίμηση ειδικού και αναλογως να προχωρήσετε.

Και επειδή όπως λες, πρόκειται για πρόωρο παιδί, η κρίση του ειδικού είναι δύο φορες χρήσιμη.

Αν επιλέξετε τελικά αυτήν την λύση, γράψε μας αν θες, τι έγινε τελικά.

 

Οσον αφορά την θέση "του τά χω όλα και αυτό φταίει" , νομίζω πως καταλαβαίνεις ότι από μόνο του δεν είναι αρκετό να εξηγήσει την κατάσταση, δεδομένου ότι όλοι μας τα έχουμε έτοιμα στο παιδί μας και όλα τα παιδιά τελικά μιλάνε. Μου κάνει εντύπωση πως η αντίληψη του "τεμπέλικου παιδιού" δεν έχει ακόμη εγκαταληφθεί από την εκπαίδευση, παρόλο που βαδίζουμε το έτος 2008 :roll:

 

Βούλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αντρέα επειδή ο δικός μου είναι αρκετά πιο μικρός (δύο χρονών) αλλά όπως περιγράφεις τον δικό σου βρίσκω πολλά κοινά σημεία, όταν ήταν ήταν στα δύο έλεγε καμία λεξούλα; Εμάς δεν λέει καμία και δεν προσπαθεί καθόλου.Αντίθετα νευριάζει όταν έγω προσπαθώ να τον κάνω να μιλήσει και συνήθως φεύγει;Εμείς ελέγξαμε την ακοή του και θα τον δει και αναπτυξιολόγος στο τέλος του μήνα να δούμε τι θα μας πει. Πάντως είναι όπως λές σαν να ντρέπεται να μιλήσει αυτό μας δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΟΜΙΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ. ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΖΕΥΓΑΡΙ. ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΡΓΟΥΣΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ (ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ )...ΟΛΟΙ ΝΟΜΙΖΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ.... ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΤΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑΝ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ "ΗΠΙΑ ΜΟΡΦΗ ΑΥΤΙΣΜΟΥ" . ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΝΟΥΝ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΩΣΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΡΟΜΑΞΩ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΟΥΤΕ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ όμως ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο μέσος όρος των παιδιών λένε δισύλλαβες λεξούλες έως τα πρώτα τους γενέθλια. Η καθυστέρηση της ομιλίας έχει πολλά αίτια και καλό είναι να δείτε έναν ειδικό http://www.plasisworld.gr/

Link to comment
Share on other sites

Shmera μου λεγε γιατρος φιλη τετοια περιπτωση, ανιψιας της.......μεχρι τα τρια δεν ελεγε κουβεντα......την ετρεξαν σε γιατρους χωρις να βρουν κατι......

 

Σημερα 18 ετων ειναι μια κοπελα πανεξυνπνη με βαθμο 19,9, επαινους και πτυχια που δεν μαζευονται.......

 

Η συζητηση ηταν περι του θεματος πως τα παιδια που αργουν να εξελιχθουν ειναι συνηθως πολυ εξυπνα...... :wink:

 

Αν δεν υπαρχει κατι παθολογικο μην αγχωνεστε.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σου αντρεα...απο την στιγμη που λεει λεξουλες και συνεγαζετε μαζι σας ..πιστευω πως δεν ειναι τιποτα σοβαρο...θα πανε ολα καλα ειμαι σιγουρη..μπορειτε ομως να το βοηθησετε το παιδακι σας..υπαρχει ενα πολυ καλο τμημα στο παιδων αγλαια κυριακου που βοηθαει στην εξελιξη του παιδιου.θα σασ πουνε πολυ χρισιμα πραγματα..εγω εκει πηγα τον γιο μου ..ειναι 3ων και δυστυχως δεν λεει καμια λεξουλα ουτε συνεννοουμαστε πολυ καλα...αλλα με βοηθησανε πολυ εκει και παμε πολυ καλυτερα ...πιστευω οτι αξιζει να πατε...ευχομαι ολα να πανε καλα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Shmera μου λεγε γιατρος φιλη τετοια περιπτωση, ανιψιας της.......μεχρι τα τρια δεν ελεγε κουβεντα......την ετρεξαν σε γιατρους χωρις να βρουν κατι......

 

Σημερα 18 ετων ειναι μια κοπελα πανεξυνπνη με βαθμο 19,9, επαινους και πτυχια που δεν μαζευονται.......

 

Η συζητηση ηταν περι του θεματος πως τα παιδια που αργουν να εξελιχθουν ειναι συνηθως πολυ εξυπνα...... :wink:

 

Αν δεν υπαρχει κατι παθολογικο μην αγχωνεστε.....

 

 

 

 

Πολυ ενθαρυντικα αυτα που γραφεις Βερα,εχω αγχωθει κι εγω μιας και εμεις λεμε μονο λεξεις,δηλ μπαλα,μαμ,μπαμπα,μαμα,μπανιο κλπ.

Μια συναδελφος μου μου λεει οτι ο γιος της 1μηνα μεγαλυτερος, της λεει ολοκληρες προτασεις και οσο να ναι επηρεαζομαι.

Εμενα αντιλαμβανεται τα παντα, αλλα για παραδειγμα, αν θελει να καθησω διπλα της, αντι να μου το πει, χτυπαει κανα δυο φορες το χερακι της εκει που θελει για να καθησω.

Ελπιζω να μιλησει συντομα να μου φυγει το βαρος.:(

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια δεν ειναι κακο να επισκεφτειται καποιον ειδικο για να σας πει τη γνωμη του.Κανονικα σε τετοια ηλικια ωπρεπει να εχει καποιο λεξιλογιο, να κανει και προτασεις.Εαν σε προβληματιζει πολυ που δεν μιλαει το παιδι κ το οικογενιακο σας περιγυρο, αλλα κ το ιδιο το παιδι νιωθει ασχημα που δεν τον καταλαβαινει κανεις συνηθως ξεσπαει μρε τροπο παρορμιτικο, επιθετικο κ γενικως ειναι νευρικο.Με μια σωστη λογοθεραπεια το παιδι αν( δεν υπαρχει καποιο οργανικο αιτιο ) μετα απο μερικους μηνες δουλειας θα ειναι τελειως διαφορετικο. Απο τη στιγμη μου εκρυνουν τα ασφαλιστικα ταμεια ΙΚΑ, ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ της λογοθεραπειες δεν θα εχεις καθολου μεγαλη οικονομικη επιβαρυνση. Για οτι αλλο θες ρωτα με

Link to comment
Share on other sites

Επισης αυτο που λενε οι περισσοτερες μαμαδες ειναι να σου φερουν ατελειοτα παραδειγματα για την ιδια περιπτωση κ τελικα ολα λυθηκαν μονα τους.Αυτο μπορει να συμβει, αλλα απο την αλλη μπορειθ να σε αποπροσανατολιζουν γιατι το καθε παιδι εναι διαφορετικο κ το καθενα απο αυτα εχει τη δικια του προσωπικοτητα και χαρακτηρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενθαρυντικα αυτα που γραφεις Βερα,εχω αγχωθει κι εγω μιας και εμεις λεμε μονο λεξεις,δηλ μπαλα,μαμ,μπαμπα,μαμα,μπανιο κλπ.

Μια συναδελφος μου μου λεει οτι ο γιος της 1μηνα μεγαλυτερος, της λεει ολοκληρες προτασεις και οσο να ναι επηρεαζομαι.

Εμενα αντιλαμβανεται τα παντα, αλλα για παραδειγμα, αν θελει να καθησω διπλα της, αντι να μου το πει, χτυπαει κανα δυο φορες το χερακι της εκει που θελει για να καθησω.

Ελπιζω να μιλησει συντομα να μου φυγει το βαρος.:(

 

Μαρια, να μην αγχωνεσαι.

 

ο Αλέξανδρος μεχρι τα 2 παρα κατι ελεγε μονο ΜΠΑΜ. Στα 2 μπαμπα, μαμα, και κανα δυο λεξεις ακομα. Στα 2 και κατι ψιλα, ΞΑΦΝΙΚΑ αρχισε να κανει κανονικες προτασεις. Ολοσωστες γραμματικα και συντακτικα, σωστες αντωνυμιες, γενη, τα παντα. Στα 2.5 μιλαει σαν κι εμας, πολυ συνθετα

με παρομοιωσεις, υποθετικο λογο,σαν μεγαλο παιδι. Σημερα ειπε στη μπεμπα "ως εδω και μη παρεκει με τα κλαματα σου, ελεος!" δεν πιστευα στα αυτια μου! ειχε και εχει τρομερη αντιληψη αλλα δεν περιμενα τετοια "¨εκρηξη"¨στην ομλια ακριβως στα 2 του.. Συντομα κι εσεις, μην αγχωνεσαι καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Μαρία Χ. καλημέρα.Μην ανησυχείς, ο γιος μου μέχρι 2+ δεν έλεγε κουβέντα!Καταλάβαινε τα πάντα και ανταποκρινόταν πλήρως σ'αυτά που του λέγαμε, όμως εγώ ανησυχούσα πολύ.Τον Σεπτέμβριο που πέρασε τον έστειλα παιδικό σε ηλικία 2 ετών και 5 μηνών.Το παιδί σιγά-σιγά άρχισε να λέει λεξούλες και να σχηματίζει απλές φράσεις, όπως μαμά έλα μέσα κλπ.Σε ηλικία 2 ετών και 9 μηνών, τον πήγα σε αναπτυξιολόγο στο Παίδων Πεντέλης, γιατί τον συνέκρινα με τον γιο της κολλητής μου , ο οποίος σε ηλικία 16 μηνών έλεγε μαμά γάλα!.Εκεί η γιατρός του έκανε κάποια τεστ και πήρε ιστορικό.Αποφάνθηκε πως γιος μου έχει φυσιολογική ψυχονοητική ανάπτυξη, απλά παρουσιάζει καθυστέρηση ομιλίας.Μας συνέστησε να συνεχίσουμε οπωσδήποτε τον παιδικό και να κάνουμε ακουόγραμμα και τυμπανόγραμμα.Πραγματικά το ακουόγραμμα έδειξε υγρό στο αυτί λόγω επαναλαμβανόμενων ωτίτιδων.Μετά από θεραπεία με αντιβίωση για το αυτί και πάροδο 6 μηνών, το παιδί μου είναι άλλο:μιλάει ακατάπαυστα, σχηματίζει φράσεις, λέει ιστορίες.Η άρθρωση του δεν είναι πολύ καλή, αλλά αυτό δεν με ανησυχεί, αν χρειαστεί λογοθεραπεία θα το δούμε.

Πάντως επειδή το έψαξα πάρα πολύ, θεωρώ πως ο γιος μου άργησε να μιλήσει γιατί δεν ήθελε.Κάλυπτα όλες τις ανάγκες του άμεσα και έτσι του επέτρεπα άθελα μου να συνεχίζει την παντομίμα.Μόλις βρέθηκε στο περιβάλλον του παιδικού που έπρεπε να διεκδικήσει αυτό που ήθελε, μίλησε.Σε συνδυασμό με το υγρό στο αυτί, άργησε να μιλήσει.Πάντως μόνο η γνώμη του ειδικού θα σε καθησυχάσει.

Στη διάθεση σου για ό,τι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια, να μην αγχωνεσαι.

 

ο Αλέξανδρος μεχρι τα 2 παρα κατι ελεγε μονο ΜΠΑΜ. Στα 2 μπαμπα, μαμα, και κανα δυο λεξεις ακομα. Στα 2 και κατι ψιλα, ΞΑΦΝΙΚΑ αρχισε να κανει κανονικες προτασεις. Ολοσωστες γραμματικα και συντακτικα, σωστες αντωνυμιες, γενη, τα παντα. Στα 2.5 μιλαει σαν κι εμας, πολυ συνθετα

με παρομοιωσεις, υποθετικο λογο,σαν μεγαλο παιδι. Σημερα ειπε στη μπεμπα "ως εδω και μη παρεκει με τα κλαματα σου, ελεος!" δεν πιστευα στα αυτια μου! ειχε και εχει τρομερη αντιληψη αλλα δεν περιμενα τετοια "¨εκρηξη"¨στην ομλια ακριβως στα 2 του.. Συντομα κι εσεις, μην αγχωνεσαι καθολου!

 

 

 

 

 

 

Σ'ευχαριστω για την απαντηση,μου εφτιαξες την διαθεση,παιρνω κουραγιο απο τα παραδειγματα σας κοριτσια να στε καλα μεσα απο την καρδια μου.

 

Καλα ο γιος σου δεν υπαρχει,τι κουβεντες ειναι αυτες???

Δεν παιζεται,να σου ζησουν τα παιδακια σου και να τα δεις οπως επιθυμεις!!:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

κ ο δικος μου μεχρι 2 χρονων κ 4 μηνων ελεγε μαμα μπαμπα κ 2-3 αλλες 2συλλαβες,εχει 2 μηνες που τα ειπε ολα αποτομα!ολες τις λεξεις τις λεει πλεον!οκ δε τις λεει ολες πεντακαθαρα.πχ την κουκουβαγια την λεει ''κουκουκαγια'' !

κ εγω τον πηγα κ σε λογοθεραπεια μου ειπαν οτι δε χρειαζεται.εκανε κ ακοογραμματα κ ολα βγηκαν φυσιολογικα!γενικως να ξερεις οτι τα αγορακια αργουν πιο πολυ απο τα κοριτσια.με εξαιρεσεις βεβαια!η κορη μου 2,5 ετων μετρουσε ως το 10 ελληνικα αγγλικα γερμανικα κ ελεγε την ελληνικη ΑΒ .στα 2,5 ειχε αρχισει να μιλαει τα πρωτα γερμανικα.τα ελληνικα εννοειται τα μιλουσε ολα κανονικα εκτος απο το ''Ρ'',δηλαδη στο σταδιο που βρισκεται τωρα ο μικρος ηταν η μεγαλη στα 2 κ οχι στα 2,5.η μεγαλη αρχισε να μιλαει με προτασεις ομως απο 19 μηνων ενω ο μικρος απο 26.θα μιλησει αποτομα μην ανυσηχεις.απο κει που δε το περιμενεις μεσα σε 2 μηνες θα πηγαινει ροδανι η γλωσσα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή το έψαξα πάρα πολύ, θεωρώ πως ο γιος μου άργησε να μιλήσει γιατί δεν ήθελε.Κάλυπτα όλες τις ανάγκες του άμεσα και έτσι του επέτρεπα άθελα μου να συνεχίζει την παντομίμα.Μόλις βρέθηκε στο περιβάλλον του παιδικού που έπρεπε να διεκδικήσει αυτό που ήθελε, μίλησε.Σε συνδυασμό με το υγρό στο αυτί, άργησε να μιλήσει.Πάντως μόνο η γνώμη του ειδικού θα σε καθησυχάσει.

Στη διάθεση σου για ό,τι θέλεις.

 

 

 

 

 

Και γω εχω αυτη την εντυπωση οτι δεν θελει να μιλησει η δικια μου,εχει βολευτει γιατι την καταλαβαινουμε,''γινεται η δουλεια της'' οποτε συνεχιζει την παντομιμα.

Παιδικο θα παμε τουχρονου το Σεπτεμβρη τωρα την βλεπει η γιαγια οταν λειπω και εχει ''μαλλιασει'' η γλωσσα της να της μιλαει.

Ο αντρας μου απ'οτι μου λεει η πεθερα αργησε να μιλησει σε αντιθεση με μενα,το μωρο στο χαρακτηρα απ'οτι λενε και τα πεθερικα ειναι καρμπον ο αντρας μου,λετε να ειναι κληρονομικο και αυτο????? :roll: (που αργει να μιλησει?)

Κριστυ σ'ευχαριστω κοριτσι μου για την απαντηση σου,να χαιρεσαι το αντρακι σου να σου ζησει και να τον καμαρωνεις!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι βρε Δημητρα απο το στομα σου....

Τα παιδακια σου ειναι πολυ χαριτωμενα,ειδικα η κορη με το μακρυ μαλλι,θεα!!!!

Με το καλο να υποδεχτεις και το τριτο σου μωρακι,με εναν πολυ ευκολο τοκετο!!!

Να σου ζησουν τα παιδακια σου!!!

(θελω κι εγω πολλα παιδακια......ζηλευω λιγακιιιιιιιι!!!!!!!)

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...