Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΩΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ, ΦΙΛΙΚΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ;;


Recommended Posts

ΠΑΙΔΩΝ "ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ", <<ΦΙΛΙΚΟ>> ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ;;;

 

Η 28 ημερών κόρη μου χρειάστηκε να νοσηλευτεί στο εν λόγω νοσοκομείο τον Ιούνιο του 2008, επειδή το βάρος της

από ένα σημείο και μετά παρέμενε σταθερό. Το παιδί θήλαζε αποκλειστικά, όπως θήλασε και η πρώτη μου κόρη για 18 μήνες

(6 μήνες αποκλειστικά και ένα χρόνο παράλληλα με τις υπόλοιπες τροφές). Λόγω του μικρού της ηλικίας του το μωρό

έπρεπε να νοσηλευτεί στο θάλαμο των νεογνών, όπου δεν επιτρέπεται στη μητέρα να διανυκτερεύσει πλάι στο μωρό της.

Οι επισκέψεις της μητέρας περιορίζονται σε 2 με 3 την ημέρα για να θηλάσει υποτίθεται ένα

μωρό που τρώει κάθε τρεις ώρες και σε ενημερώνουν ότι

μπορείς να δώσεις το γάλα σου στην τράπεζα γάλατος που λειτουργεί στο νοσοκομείο.

Η όλη αυτή διαδικασία καταπονεί ψυχικά τη μητέρα, η οποία σαφώς δεν έχει εδραιώσει ακόμα το θηλασμό με το μικρό

της και στερεί στο άρρωστο νεογνό κάθε είδους τρυφερότητα που έχει ανάγκη. Ο θηλασμός διαταράσσεται, το γάλα στο

στήθος μειώνεται και οι νοσοκόμες χώνουν μπουκάλια έτοιμου γάλατος στο στόμα των μωρών για τη διευκόλυνσή τους.

Το μωρό μου μόλις μπήκε στο θάλαμο δέκτηκε, χωρίς την έγκρισή μου, γάλα σε σκόνη, επειδή νόμιζαν και το τονίζω,

νόμιζαν οι νοσοκόμες ότι το παιδί αρνείται να δεχθεί το στήθος. Χωρίς έγκριση, απερίσκεπτα και χωρίς διάγνωση

μπούκωσαν το μωρό με το ξένο γάλα.

Προσωπικά δεν ανέχτηκα την κατάσταση, πήρα το μωρό και έφυγα για ιδιωτικό νοσοκομείο, αφού τους τα έψαλα για όλες

τις φανφάρες ότι τάχα στη θεωρία υποστηρίζουν τον μητρικό θηλασμό. Μάλιστα, μια νοσοκόμα μου τόνισε ότι καλά κάνουν

οι παιδίατροι και δε θέλουν τις μητέρες μέσα στα πόδια τους γιατί δημιουργούν προβλήματα, όπως κάνω εγώ.

Ο μητρικός θηλασμός είναι δικαίωμα όλων των μωρών και κανένας άχρηστος δεν μπορεί να τον απαγορεύσει να λαμβάνει

χώρα οπουδήποτε και οποτεδήποτε, πόσο μάλλον σε άρρωστα νεογνά. Είδα γυναίκες και ίσως και μάνες νοσοκόμες να

θεωρούν φυσιολογικό να πάρει μπουκάλι ένα νεογέννητο. Για εμένα τίποτα από όλα αυτά δεν είναι φυσιολογικό από τη

στιγμή που κάθε γουλιά από ξένο γάλα μέσα από ένα μπιμπερό είναι ένα βήμα μακριά από το θηλασμό. Ακόμα και η χρήση

μπουκαλιού μειώνει την έμφυτη ικανότητα του μωρού να ρουφήξει με δύναμη από το στήθος.

Μη αφήνετε να σας στερούν αναφαίρετα δικαιώματα. Θηλάστε όσο περισσότερο μπορείτε. Και ρίξτε και μια ματιά στα

συστατικά του έτοιμου γάλατος (ταυρίνη;) και αναρωτηθείτε για τα όσα προσφέρουν.Άντε μη αρχίσω και για τα "φιλικά"

προς το θηλασμό μαιευτήρια (η εμπερία μου βέβαια είναι από ιδιωτικό).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ax. Ξυνει πληγες αυτο το ποστ. :cry:

Αφου σε ενημερωσαν οτι υπαρχει και τραπεζα γαλακτος μην μιλας καθολου .Εμενα δεν με ενημερωσαν καν και το επεβαλαν να λαβει ξενο γαλα. Σε μια αλλη που ηταν μαζι με το δικο μου "απαγορεψαν" ακομα και τις 2 αυτες φορες που ερχεται να θηλασει και αφηναν μονο ξενο γαλα.

Ακουω "Παιδων Αγ. Σοφια" και μου γυρνανε τα αντερα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη πληγή ανοίξατε κορίτσια, σας το λέω. Και το παίδων Πεντέλης τα ίδια και χειρότερα... δυστυχώς. Από πείρα σας το λέω. Σου περνάει απ' το μυαλό ότι κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να μη βλέπουν ελληνόπουλο να θηλάζει!!! Απερίγραπτη κατάσταση! :evil:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Μη αφήνετε να σας στερούν αναφαίρετα δικαιώματα. Θηλάστε όσο περισσότερο μπορείτε. .

Γιατι ρε συ παλευετε εκει μεσα? Εσυ ειχες επιλογη ιδιωτικου. Ειδες οτι ακρη δεν εβγαινε με αυτες. Οτι πουνε ειναι νομος :evil::evil: κι ας λεει και ο παιδιατρος αλλα :evil:

Επιτρεπετε να αφηνουν να ειναι διπλα στο μωρο μανα παιδιου 2 ετων και οχι νεογεννητου ? Κοβουν ενα νεογεννητο τοσο ευκολα και απλα απο την μητερα?

Εμ βεβαια το 2 χρονων παιδι ζηταει και δεν ειναι διατεθημενες να τρεχουν ενω το μωρο το αφηνουν να κλαιει μεχρι να βραχνιασει.

:evil:

Πωπω φουντωσα παλι νυχτιατικα που τις θυμηθηκα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου σηκώνετε η τρίχα με ολα αυτα...δεν μπορω να κατανοησω την βλακεια που υπαρχει στον κόσμο και πως τα συμφεροντα μερικων αλλα και η αδιαφορια τους κυριαρχουν ακομα και στο πιο αγνο, ευλογημενο, φυσικο αγαθο...την αγαπη, τον θηλασμο, την μητροτητα :?::!:

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

Με ενημέρωσαν για τη τράπεζα γάλατος αφού πρώτα ξεσηκώσαμε τον όροφο με τις φωνές μας και ζητούσαμε τον υπεύθυνο γιατρό που εφημέρευε. Η παιδίατρος που ήρθε έβρισκε και αυτή πολύ φυσιολογικό να διακοπεί ο θηλασμός για λίγο καιρό, λες και το γάλα έρχεται όποτε θέλουμε εμείς. Και μόνο αυτή η αγωνιώδης κατάσταση για τη λεχώνα μπορεί να διακόψει το γάλα. Όταν ρώτησα τη γιατρό αν είναι μητέρα και μου απάντησε θετικά, της είπα θα έπρεπε να ντρέπεται που μου τα λέει όλα αυτά. Είναι πάγια τακτική να εμποδίζουν τον μητρικό θηλασμό. Είναι πάγια τακτική να αποκόπτουν τις μητέρες από τα νεογνά. Και μάλιστα τους πληρώνουμε εμείς για να το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάγια τακτική να εμποδίζουν τον μητρικό θηλασμό. Είναι πάγια τακτική να αποκόπτουν τις μητέρες από τα νεογνά. Και μάλιστα τους πληρώνουμε εμείς για να το κάνουν.

:?

Link to comment
Share on other sites

στην δικια μας περιπτωση επιβαλλοταν να θηλασει λογω προβληματος υγειας που ειχε.

Μας κατευθυναν λαθος προς διακοπη θηλασμου.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία από το συγκεκριμένο νοσοκομείο πάντως δεν είναι τόσο ασχημη ως προς το θέμα του θηλασμού.

Σε ηλικία 3,5 μηνών ο γιός μου νοσηλεύτηκε για λίγες μέρες λογω ουρολοιμωξης. Θηλάζα τότε αποκλειστικά και συνέχισα με τη δική τους ενθάρρυνση να το κάνω και στο νοσοκομείο, και κοιμόμουν και γω εκεί. Επίσης αυτό που θυμάμαι, είναι τα δύο άλλα συνομίληκα αγοράκια, τα οποία νοσηλεύονταν στον ίδιο θάλαμο και όταν μπηκαν στο νοσοκομείο ΔΕΝ θηλαζαν αποκλειστικά, αλλά επαιρναν και ξένο γάλα. Ε, λοιπόν, με την επιμονή -και την ενημέρωση προς τις μαμάδες τους- μιας εκπληκτικής παιδιατρου, τα μωράκια αυτά όταν πηραν εξητήριο είχαν καταφέρει να θηλάζουν αποκλειστικά. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον ένα μπαμπά να λέει "Τουλάχιστον βγηκε κάτι θετικό από αυτή την ιστορία, κέρδισε το γάλα της μανούλας του!"

 

Αυτά βέβαια τον Σεπτέμβριο του 2003...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω μια κορη ενος ετους σχεδον, πριν ενα μηνα και αφου ειχε πυρετο για 6 ημερες χωρις κανενα αλλο συμπτωμα εμφανισε ξεφνικα πυρετικο εξανθημα, ετσι ξεκινησαμε να παμε στο παιδων Αγια Σοφια, αφου περιμεναμε 4 ωρες, ειχα θηλασει 2 φορς το διαστημα αυτο, εφτασε η στιγμη να περασουμε για εξεταση .... βλεπει το εξανθημα μια ειδηκευομενη ιατρος και η πρωτη κουβεντα που μου ειπε ηταν να αλλαξω το γαλα

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: και αφου της λεω οτι αυτο δεν γινεται γιατι θηλαζω ... μου απαντα οτι το γαλα μου φταιει για το εξανθημα :shock::shock::shock::shock::shock::shock: και πως πρει να σταματησω να την θηλαζω και πως μπορω και οτι κανω λαθος γιατι πλεον χρονιζει και πως απο πρακτικης πλευρας δηλ οταν θα βγαλει δοντια δεν θα μπορω να θηλαζω και αλλες τεετοιου ειδους βλακειες!ααα ξεχασα να σας πω με ρωτησε αν εργαζομαι και τι δουλεια κανω.... οταν της ειπα σταματησε να λεει βλεκειες!μας δινει να κανουμε εξετασεις και γενικη και κ/α ουρων και περιμρνουμε τα αποτελεσματα.... εγω φυσικα θηλαζα οπου εβρισκα θεση και βολευομουν.... περνει μπροστα μου η γιατρος που μας ειχε εξετασει και μου λεει οτι δεν ειναι σωστο μεσα σε τοσα παιδακια και γονεις εγω να θηλαζω...! :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

περναει η ωρα και παμε για τα αποτελεσματα.... δεν ειχε τιποτα απλα αιματοκριτη οριακο(παλι απο την αρχη τα περι θηλασμου) μεχρι που μπηκε μεσα μια μεγαλη σε ηλικια γιατρος και της εκανε παρατηρηση που προσπαθει να ,ε κανει να σταματησω το θηλασμο(νομιζε οτι προσπαθει γιατι εγω κανω αυτο που θεωρω σωστο για το παιδι μου!)

με κοιτουσε το προσωπικο σα να ημουν απο αλλο πλανητη!

δεν ειμαι UFO μαμα που θηλαζει ειμαι!

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από όλο αυτό θέλω να κρατήσετε το εξής:

 

Στα ελληνικά νοσοκομεία δεν υπάρχουν συνήθως πρωτόκολλα, αν υπάρχουν οι περισσότεροι δεν τα γνωρίζουν γιατί πιστεύουν ότι οι αυτοσχεδιασμοί τους είναι καλύτεροι από τα πρωτόκολλα

 

Στα ελληνικά πανεπιστήμια αυτό που μαθαίνουν κυρίως οι γιατροί είναι ότι μπορούν να αυθαιρετούν όσο θέλουν μια και η επιστημονική τεκμηρίωση τους είναι παντελώς άγνωστη

 

Όταν λοιπόν αυτοί οι γιατροί βρεθούν σε οποιαδήποτε θέση στα ελληνικά νοσοκομεία και ακόμη περισσότερο στο ιδιωτικό τους ιατρείο, νομίζουν ότι μπορούν να επιβάλλουν την προσωπική τους άποψη ως επιστημονική και να καθορίσουν τις δικές μας επιλογές...

 

Κι εμείς τι κάνουμε;

 

Πληρώνουμε μεγάλο μέρος της εκπαίδευσής τους από τους φόρους μας

 

Πληρώνουμε ακόμη περισσότερα κάθε φορά που τους επισκεπτόμαστε και σαν πρόβατα οι περισσότερες υπακούμε... :?

 

Δυστυχώς θα πρέπει να αναλάβουμε δράση. Δεν χρειάζεται να είμαστε ούτε πολύ ενημερωμένοι, ούτε να ξέρουμε επιχειρήματα. Μόλις καταλαβαίνουμε ότι ο γιατρός αρχίζει τις βλακείες ξεκινάμε το χώσιμο:

 

- Η άποψή σας είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη;

 

Ότι και να σας απαντήσει θα πρέπει να έχετε φράσεις έτοιμες που να ταιράζουν και να μη δίνουν καμία πληροφορία:

 

- Οφείλετε να γνωρίζετε την επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη

- Πρώτα θα ενημερωθείτε για τις επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις και μετά θα έρθετε να μου μιλήσετε για το θέμα, όσο είστε ανενημέρωτη δεν έχετε δικαίωμα να εκφέρετε άποψη

 

-Όσο λέτε αυθαιρεσίες αντίθετες από τις επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις, εκτίθεστε...

 

-Εσείς πρέπει να γνωρίζετε τις επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις, όχι εγώ...

 

- Μάλλον δεν έχετε ιδέα από το τι σημαίνει επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη....

 

Αν η επιστημονική τεκμηρίωση δεν είναι η βάση των απόψεών τους και της δουλειάς τους, θα γίνει ο εφιάλτης τους! Θα την απαιτούμε και θα τη φέρνουμε συνεχώς μπροστά τους!

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω εδώ αυτό που είχε γράψει η Ηρώ στο τι άλλο θα ακούσω.

 

Στιχομυθία σε φιλικό σπίτι με παρόντα παιδίατρο και μερικές ακόμα μαμάδες.

 

Με ρωτά: "Πόσο καιρό θηλάσατε το μωρό σας;"

Απαντώ: "Ακόμα τη θηλάζω - είναι μόλις 10 μηνών".

- "Τι εννοείτε "μόλις"; Το μωρό είναι πολύ μεγάλο για θηλασμό - βολεύεται με το γάλα σας και τρώει λιγότερες στέρεες από ότι θα έπρεπε. Μη κοιτάτε μόνο το βάρος που έχει.. η έλλειψη σωστής ποσότητας βιταμινών θα φανεί αργότερα". (ίχνη αλαζονικής αυτοπεποίθησης στον ορίζοντα)

- Πρόκειται για την προσωπική ή για την επαγγελματική σας άποψη; (αθώα απορία)

- Το ίδιο δεν είναι; Παιδίατρος είμαι. (ελαφρά προσβεβλημένη απορία)

- Τότε αφού προσωπικά και επαγγελματικά πιστεύετε το ίδιο πράγμα, θα σας είναι ακόμα πιο εύκολο να με παραπέμψετε σε οποιαδήποτε επιστημονική τεκμηρίωση αναφέρεται αυτή σας η άποψη. (χαρωπή και καλοπροαίρετη πρόταση)

- Θέλετε να μου πείτε οτι έχετε πρόσβαση σε επιστημονική τεκμηρίωση ώστε να συγκρίνετε αυτό που σας λέω; Είστε επαγγελματίας υγείας ώστε να μπορείτε να μπαίνετε σε πρακτικά συνεδρίων, άρθρα περιοδικών, κλπ; (σαρκασμός με ολίγη από συγκρατημένη οργή)

- Όχι, αλλά έχω πρόσβαση στο site του Παγκόσμιου οργανισμού υγείας ο οποίος φροντίζει να δημοσιοποιεί οποιουδήποτε τέτοιου είδους τεκμηρίωση (χαρωπή και ανέλπιστα αισιόδοξη απάντηση)

- Και που ξέρετε κυρία μου τι είδους συμφέροντα εξυπηρετεί ο συγκεκριμένος οργανισμός ώστε να διαμορφώνετε άποψη; Όταν το παιδί σας αρρωσταίνει τις αμερικανιές του διαδικτύου εμπιστεύεστε;(τόνος συγκρατημένης οργής)

- Σαφώς συμφέροντα διαφορετικά από τις εταιρείες βρεφικών γαλακτομικών προϊόντων υποθέτω. Όσο για το αν αρρωσταίνει, εμπιστεύομαι γιατρούς που έχουν το θάρρος να μοιράζονται τη πηγή της γνώσης τους. (απάντηση ολίγον μπουκωμένη με τούρτα σοκολάτα που εκείνη την ώρα έτρωγα)

Άσχετο γιατρέ μου όμως, εσείς τι γνώμη έχετε για τις προωθητικές τακτικές ενίσχυσης των προϊόντων που υποκαθιστούν το μητρικό γάλα;

- ....

 

Την επόμενη μέρα με πήρε η φιλενάδα για να μου πει ότι ο γιατρός της είπε πως είμαι "ξερόλας".

 

Μου δανείζετε έναν ώμο να κλάψω;

 

:lol: Το βάζω εδώ ως παράδειγμα στυλ! :lol::lol::lol:

 

Ψύχραιμο, λιτο και απέριττο ύφος σιγουριάς! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγράψω πολλές φορές ακόμη

 

Τυπώνετε και έχετε μαζί σας την πολιτικής της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

ειδικά το κομμάτι στην αρχή της σελίδας 500 που λέει:

 

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.197

 

αλλά και αυτό σελ 499 στη μέση δεξιά, στο 10.:

 

Pediatricians and parents should be aware that

exclusive breastfeeding is sufficient to support

optimal growth and development for approximately

the first 6 months of life‡ and provides

continuing protection against diarrhea and respiratory

tract infection.30,34,128,178–184 Breastfeeding

should be continued for at least the first year of

life and beyond for as long as mutually desired

by mother and child.185

Link to comment
Share on other sites

Η τακτική αυτή που σας εξιστόρησα αφορά σε βρέφη μέχρι 1 μηνός, όταν αυτά κρατούνται σε κλειστό θάλαμο. Απο 30 ημερών και πέρα η παραμονή του γονέα είναι επιτρεπτή στο θάλαμο, όπου δε τους ενδιαφερει τι θα κάνει. Ο πρώτος μήνας του μωρού όμως είναι και ο πιο κρίσιμος για την εδραίωση του θηλασμού, όπως όλοι γνωρίζουμε, γιατί είναι απαραίτητος για τη λήψη των αντισωμάτων της μητέρας και για τη ροή του γάλατος στο στήθος. Αυτό τον πρώτο μήνα δε σέβονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεταφέρω εδώ αυτό που είχε γράψει η Ηρώ στο τι άλλο θα ακούσω.

 

Στιχομυθία σε φιλικό σπίτι με παρόντα παιδίατρο και μερικές ακόμα μαμάδες.

 

Με ρωτά: "Πόσο καιρό θηλάσατε το μωρό σας;"

Απαντώ: "Ακόμα τη θηλάζω - είναι μόλις 10 μηνών".

- "Τι εννοείτε "μόλις"; Το μωρό είναι πολύ μεγάλο για θηλασμό - βολεύεται με το γάλα σας και τρώει λιγότερες στέρεες από ότι θα έπρεπε. Μη κοιτάτε μόνο το βάρος που έχει.. η έλλειψη σωστής ποσότητας βιταμινών θα φανεί αργότερα". (ίχνη αλαζονικής αυτοπεποίθησης στον ορίζοντα)

- Πρόκειται για την προσωπική ή για την επαγγελματική σας άποψη; (αθώα απορία)

- Το ίδιο δεν είναι; Παιδίατρος είμαι. (ελαφρά προσβεβλημένη απορία)

- Τότε αφού προσωπικά και επαγγελματικά πιστεύετε το ίδιο πράγμα, θα σας είναι ακόμα πιο εύκολο να με παραπέμψετε σε οποιαδήποτε επιστημονική τεκμηρίωση αναφέρεται αυτή σας η άποψη. (χαρωπή και καλοπροαίρετη πρόταση)

- Θέλετε να μου πείτε οτι έχετε πρόσβαση σε επιστημονική τεκμηρίωση ώστε να συγκρίνετε αυτό που σας λέω; Είστε επαγγελματίας υγείας ώστε να μπορείτε να μπαίνετε σε πρακτικά συνεδρίων, άρθρα περιοδικών, κλπ; (σαρκασμός με ολίγη από συγκρατημένη οργή)

- Όχι, αλλά έχω πρόσβαση στο site του Παγκόσμιου οργανισμού υγείας ο οποίος φροντίζει να δημοσιοποιεί οποιουδήποτε τέτοιου είδους τεκμηρίωση (χαρωπή και ανέλπιστα αισιόδοξη απάντηση)

- Και που ξέρετε κυρία μου τι είδους συμφέροντα εξυπηρετεί ο συγκεκριμένος οργανισμός ώστε να διαμορφώνετε άποψη; Όταν το παιδί σας αρρωσταίνει τις αμερικανιές του διαδικτύου εμπιστεύεστε;(τόνος συγκρατημένης οργής)

- Σαφώς συμφέροντα διαφορετικά από τις εταιρείες βρεφικών γαλακτομικών προϊόντων υποθέτω. Όσο για το αν αρρωσταίνει, εμπιστεύομαι γιατρούς που έχουν το θάρρος να μοιράζονται τη πηγή της γνώσης τους. (απάντηση ολίγον μπουκωμένη με τούρτα σοκολάτα που εκείνη την ώρα έτρωγα)

Άσχετο γιατρέ μου όμως, εσείς τι γνώμη έχετε για τις προωθητικές τακτικές ενίσχυσης των προϊόντων που υποκαθιστούν το μητρικό γάλα;

- ....

 

Την επόμενη μέρα με πήρε η φιλενάδα για να μου πει ότι ο γιατρός της είπε πως είμαι "ξερόλας".

 

Μου δανείζετε έναν ώμο να κλάψω;

 

:lol: Το βάζω εδώ ως παράδειγμα στυλ! :lol::lol::lol:

 

Ψύχραιμο, λιτο και απέριττο ύφος σιγουριάς! :lol:

 

Αγλαϊα, νιώθω περήφανη που η απάντησή μου είναι κάτι που το θυμάσαι - κυρίως γιατί όσο μιλούσα, εσένα σκεφτόμουν.

 

Και ναι, πέρα από όλα, είναι και θέμα δικής μας αυτοπεποίθησης και εξοικείωσης ως προς τους βαθύτερους λόγους για τους οποίους θηλάζουμε.

Χρειάζεται θάρρος - όχι για το αν θα αποφασίσουμε αν θα θηλάσουμε ή όχι, αλλά για το αν είμαστε διατεθειμένες να στείλουμε ισχυρά μηνύματα και στους γύρω μας με οποιαδήποτε αφορμή. Το θεωρώ κοινωνική μας ευθύνη.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με την mitrotita. επειδη τα νεογνα νοσηλευονται σε ιδιατερο θαλαμο οπου και τηρειται αυστηρως το ωραριο επισκεψεως σε αποτρεπουν απο το να θηλασεις.

Εαν το μωρο ειναι μεγαλυτερο ο γονεας παραμενει ολο το 24ωρο διπλα στο μωρο οποτε κανεις δεν ελεγχει αν του εδωσες γαλα, το θηλασες ή δεν το θηλασες.

Το θεμα ειναι αυτο που ειπε η Αγλαϊα εχουν τετοια αγνοια που αντι να λενε δεν το γνωριζω ( στην δικια μου περιπτωση )θα ρωτησω και θα σας πω προτιμησαν να με αποτρεψουν απο το να θηλασω το παιδι μου .

Στην δικη μας περιπτωση προφανως το γαλα θα ηταν κατι σαν φαρμακο για την μικρουλα μου.

Η παιδογαστρεντερολογος μου το εθεσε αργοτερα ρητως οτι επρεπε να θηλασω αλλα ηταν αργα.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία από το συγκεκριμένο νοσοκομείο πάντως δεν είναι τόσο ασχημη ως προς το θέμα του θηλασμού.

Σε ηλικία 3,5 μηνών ο γιός μου νοσηλεύτηκε για λίγες μέρες λογω ουρολοιμωξης. Θηλάζα τότε αποκλειστικά και συνέχισα με τη δική τους ενθάρρυνση να το κάνω και στο νοσοκομείο, και κοιμόμουν και γω εκεί. Επίσης αυτό που θυμάμαι, είναι τα δύο άλλα συνομίληκα αγοράκια, τα οποία νοσηλεύονταν στον ίδιο θάλαμο και όταν μπηκαν στο νοσοκομείο ΔΕΝ θηλαζαν αποκλειστικά, αλλά επαιρναν και ξένο γάλα. Ε, λοιπόν, με την επιμονή -και την ενημέρωση προς τις μαμάδες τους- μιας εκπληκτικής παιδιατρου, τα μωράκια αυτά όταν πηραν εξητήριο είχαν καταφέρει να θηλάζουν αποκλειστικά. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον ένα μπαμπά να λέει "Τουλάχιστον βγηκε κάτι θετικό από αυτή την ιστορία, κέρδισε το γάλα της μανούλας του!"

 

Αυτά βέβαια τον Σεπτέμβριο του 2003...

 

Επισης δεν ησουνα στον θαλαμο βρεφων να υποθεσω. Ησουνα διπλα στο παιδι μερα - νυχτα ή το παιδι σου στα χερια τους μονο του με αλλα 30 σε πυρεξακι?

Εχει μεγααααλη διαφορα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα, νιώθω περήφανη που η απάντησή μου είναι κάτι που το θυμάσαι - κυρίως γιατί όσο μιλούσα, εσένα σκεφτόμουν.

χαίρομαι που σε ενέπνευσα! :)

 

Και ναι, πέρα από όλα, είναι και θέμα δικής μας αυτοπεποίθησης και εξοικείωσης ως προς τους βαθύτερους λόγους για τους οποίους θηλάζουμε.

Για μένα ο θηλασμός ήταν μονόδρομος και το έδειχνα. Δεν ήμουν σύμβουλος θηλασμού, δεν είχα γνώσεις αλλά μου αρκούσε η κοινή λογική για να μην αμφιβάλλω ποτέ.

Όταν μου έλεγαν ανοησίες προσπαθώντας να με κάνουν να νιώσω ufo, τους κοίταζα σαν να έβλεπα εξωγήινους που δεν είναι θηλαστικά! :lol:

Και μόνο το ύφος μου τους έβαζε σε σκέψεις! :lol:

 

Χρειάζεται θάρρος - όχι για το αν θα αποφασίσουμε αν θα θηλάσουμε ή όχι, αλλά για το αν είμαστε διατεθειμένες να στείλουμε ισχυρά μηνύματα και στους γύρω μας με οποιαδήποτε αφορμή. Το θεωρώ κοινωνική μας ευθύνη.

 

:)

Είναι κοινωνική μας ευθύνη όχι μόνο το θέμα του θηλασμού αλλά γενικά στη μητρότητα και στον τρόπο που την αντιμετωπίζουν.

 

Προσπαθούν να μας πείσουν ότι η μητρότητα καθηλώνει (βλεπε Ασκητής...) για να το πιστέψουμε και να καθηλωθούμε. Η μητρότητα είναι δύναμη και κανένας γιατρός με την εξουσία του δεν μπορεί να την προκαλέσει ή να την αποδυναμώσει. Κανένας τρίτος δεν επιτρέπεται να μπαίνει στη σχέση μητέρας παιδιού αν δεν τη σέβεται απόλυτα.

 

Αν αυτό είναι βαθειά μέσα στην καρδιά μας, δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα. Αυτό που βγαίνει από το βλέμμα μας, από την κίνησή μας είναι αρκετό! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία από το συγκεκριμένο νοσοκομείο πάντως δεν είναι τόσο ασχημη ως προς το θέμα του θηλασμού.

Σε ηλικία 3,5 μηνών ο γιός μου νοσηλεύτηκε για λίγες μέρες λογω ουρολοιμωξης. Θηλάζα τότε αποκλειστικά και συνέχισα με τη δική τους ενθάρρυνση να το κάνω και στο νοσοκομείο, και κοιμόμουν και γω εκεί. Επίσης αυτό που θυμάμαι, είναι τα δύο άλλα συνομίληκα αγοράκια, τα οποία νοσηλεύονταν στον ίδιο θάλαμο και όταν μπηκαν στο νοσοκομείο ΔΕΝ θηλαζαν αποκλειστικά, αλλά επαιρναν και ξένο γάλα. Ε, λοιπόν, με την επιμονή -και την ενημέρωση προς τις μαμάδες τους- μιας εκπληκτικής παιδιατρου, τα μωράκια αυτά όταν πηραν εξητήριο είχαν καταφέρει να θηλάζουν αποκλειστικά. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον ένα μπαμπά να λέει "Τουλάχιστον βγηκε κάτι θετικό από αυτή την ιστορία, κέρδισε το γάλα της μανούλας του!"

 

Αυτά βέβαια τον Σεπτέμβριο του 2003...

 

Επισης δεν ησουνα στον θαλαμο βρεφων να υποθεσω. Ησουνα διπλα στο παιδι μερα - νυχτα ή το παιδι σου στα χερια τους μονο του με αλλα 30 σε πυρεξακι?

Εχει μεγααααλη διαφορα

 

 

Έχεις απόλυτοδίκιο, το παιδί ήταν σε ένα κοινό δωμάτιο μαζί με αλλά δύο μώράκια και ημασταν και οι τρεις μαμάδες μαζί τους μέρα- νύχτα.

Το έγραψα περισσότερο για τα άλλα παιδάκια τα οποία, ενώ δεν θήλαζαν αποκλειστικά, η παιδίατρος τους έκοψε το ξένο γάλα!

Μαλλον η παιδίατρος εκείνη ήταν η εξαίρεση, και'γω που νόμιζα ότι όλοι έτσι κάνουν σε αυτό το νοσοκομείο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...