Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΥΛΟΣΟΜΠΕΣ??


miamama

Recommended Posts

Λοιπον, κοριτσια, παραπανω σας εγραψα οτι ειχε βαλει μια φιλη μου και ηταν υπερευχαριστημενη.

Τα βαλαμε κατω και αποφασισαμε και το κανουμε κι'εμεις.

Πηραμε ξυλοσομπα που συνδεεται με το καλοριφερ και πηγε μαζι με τα εργατικα ενα χιλιαρικο. Το σπιτι ειναι πολυ μεγαλο αλλα ευελπιστω να μπορει να ζεσταθει. Μενω και στην Καβαλα και εχουμε πολλη υγρασια.

Δε συζηταω για αποσβεση μιας και ο τονος φετος θα ξεκινησει με 900+ ευρω, οποτε η διαφορα θα καλυφθει αμεσως. Ο τονος σε παλετα και οχι χυμα, (ωστε να πιανουν λιγο χωρο και να μην εχουμε βρωμια) μας κοστισε 100 & 110 ευρω για δυο διαφορετικα ειδη ξυλων (το ενα καιγεται γρηγορα και δινει φλογα, το αλλο ξεκιναει δυσκολα αλλα διαρκει πολυ)

Παντως η φιλη μας εχει 170 τ.μ. σπιτι και οσες φορες πηγα τον χειμωνα ηταν παντα ζεστο.

Θα τα ξαναπουμε τον χειμωνα (που εδω ειναι πολυ κοντα :D )

καλημερα ποια σομπα πηρατε εσεισ ? μπορεισ αν μου πειστο μοντελο κ απο που ? γιατι ειμαι ακομη στην ερευνα αγορασ ευχαριστω

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 629
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Tyfeona τοσο πολλα εχει ο τονος στην Αθηνα; Για τι ξυλο μιλας;

Στη Β. Ελλαδα ξεκιναει με 90 χυμα, ενω η παλετα εχει 100 η οξια και 110-120 ο μεσες. Η κουμπαρα μου πηρε ξυλοσομπα με φουρνο που συνδεεται με τον καυστηρα και σωθηκε. Κι'εμεις το σκεφτομαστε.

φιλε μου δεν ειναι μεγαλο το σπιτι , γυρω στα 80τετραγωνικα αλλα ειναι χωρις μονωση και εχει ψηλο ταβανι απο την μια μερια (κεραμοσκεπη) 4 μετρα σχεδον που το κανει να εχει πολλα κυβικα να ζεστανει η σομπα.

 

αν προσεξετε το τι γραφουν οι σομπε θα δειτε οτι λενε κυβικα οχι τετραγωνικα για την αποδοση τους.

 

Μαλλον σε καποιον αλλον ηθελες να απαντησεις, γιατι δε βγαινει νοημα απο τα δυο ποστ. Ετσι δεν ειναι; Ή κατι μου διαφευγει;

Link to comment
Share on other sites

Μαμαλευτερακι

Μολις γυρισω σπιτι θα σου γραψω γιατι δε θυμαμαι μοντελο. Παντως απο ενα τοπικο καταστημα στην καβαλα. Στην ιδια τιμη περιπου με αυτη που λες να παρεις. Εκει που ειχε τρελη διαφορα, ηταν στα εργατικα!

Μας εδωσαν προσφορα για υλικα + εργατικα απο 300 εως 1200 ευρω! :shock:

Αναλογο με την τιμη ηταν και το τουπέ του εκάστοτε υδραυλικού! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Μαμαλευτερακι

Μολις γυρισω σπιτι θα σου γραψω γιατι δε θυμαμαι μοντελο. Παντως απο ενα τοπικο καταστημα στην καβαλα. Στην ιδια τιμη περιπου με αυτη που λες να παρεις. Εκει που ειχε τρελη διαφορα, ηταν στα εργατικα!

Μας εδωσαν προσφορα για υλικα + εργατικα απο 300 εως 1200 ευρω! :shock:

Αναλογο με την τιμη ηταν και το τουπέ του εκάστοτε υδραυλικού! :evil:

χμμμμμμμμμμμμμμμ αυτο το καταλαβα κ εγω με τουσ υδραβλικους αυτο το σαιτ στην ελευθερουπολη καβαλα στο ειδα κ εγω κ οντοσ εχει πολυ λογικεσ τιμεσ εμεισ μαλων θα την παρουμε απο βουλγαρια βρεθικαν κατι ακρεσ ... δηλ τα υλικα 300 + 1200 το μερακοματο ?

 

η μαζι υλικα κ εργατικα ? χρεισιμοποιησατε κ καποια πραγματα απο τον παλιο λεβητα ? κυκλοφοριτι κτλ ?

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tyfeonas πολύ ωραίες πληροφορίες...και πολύ καλή δουλειά με το τζάκι.

ψάξτε το παιδιά πάντως με τις σόμπες...μια χαρά θα κάνουν τη δουλειά τους αν βάλεις την κατάλληλη...

πάντως όποια συζήτηση ακούω όλοι προσπαθούν να βρουν λύσεις για τη θέρμανση...

τζάκια,σόμπες...

εμείς έχουμε το πετρέλαιο ακόμα,νοικιασμένο το σπίτι,αλλά ευελπιστούμε πριν πιάσει ο χειμώνας να έχουμε φύγει για...πολύ μακρυά.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

1200 το μερακοματο ?

 

 

 

 

1200ε :shock::shock::shock: πλακα κανετε ετσι; μια εγκατασταση λεβητα πελλετ και οχι σομπας κοστιζει 300 με 400 ευρω χωρις τα υλικα. μηπως κανετε λαθος:?::?::?:

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και να απαντησω καταρχην στην φιλη ayla.

 

ειλικρινα σου ξαναλεω δεν εχω ουτε μαγαζι αλλα ουτε και κερδος απο πουθενα.

 

η συγκεκριμενη σομπα που σου ανεφερα εχει την μεγαλυτερη ενεργειακη αποδοση

82.3% σε ξυλοσομπα απο οποιαδηποτε αλλη κυκλοφοραει στην ελληνικη αγορα.

 

ολες οι υπολοιπες παιζουν στα 72% (αν κανεις ενα ψαξιμο απο το ιντερνετ θα το δεις και μονη σου ) .

 

ο βαθμος αποδοσης δεν σημαινει μονο παραπανω ζεστη αλλα και λιγοτερα ξυλα ωστε να μην εισαι καθε πεντε λεπτα στο να βαζεις ξυλα.

 

δεν ειναι η καλυτερη σομπα μιας και υπαρχουν και αλλες πολυ καλυτερες αλλα και πολυ ποιο ακριβες.

 

την συγκεκριμενη την πουλανε ολοι απο 850 ευρω και πανω!!! υπαρχουν και τιμες με 900 ευρω +

 

οποτε οταν εγω την εχω παρει με αποδειξη 670 ευρω (δεν γλυτωσα ουτε το φπα ) ειναι φοβερη τιμη και σιγουρα δεν βρισκεις τετοια ενεργειακη αποδοση με αυτα τα λεφτα .

 

υπαρχουν και μικροτερα μοντελα της ιδιας εταιρειας με 600 η 500 ευρω.

 

οταν ομως εχουν δει βουλγαρικες σομπες με την μιση αποδοση , χωρις καν πυροτουβλα μεσα , με την μισο παχος λαμαρινας και φτηνα χερουλια που μολις την αναψεις θα καπνισει ολο το σπιτι , ε ναι σου λεω οτι για 8.5 kw ξυλοσομπα (προσοχη οχι pellet) με 82% αποδοση , με ωραιο design να μπορεις να την βαλεις ανετα σε ενα μοντερνο σπιτι και με 700 ευρω τιμη δεν προκειται να βρεις στην ελλαδα.

 

αυτο στο υπογραφω.

 

επισης να πω οτι εγω δεν εκανα διαφιμηση σε καποιον μιας και ο αντιπροσωπος που τις φερνει στην ελλαδα δεν τις αναφερει σαν thorma και στα μοντελα εχει βαλει δικους τις κωδικους οποτε δεν ανεφερα ουτε εμμεσα τον προμυθευτη.

 

και για τελος επειδη ασχολουμαι με τα φορουμ απο το 2002 (κυριως μοτοσυκλετιστικα) ξερω οτι οταν βρισκεις μια καλη τιμη σε ενα μαγαζι το προτεινεις και σε αλλους ωστε να επωφεληθουν και αυτοι οχι να το κρατας κρυφο.

 

αν το θεωρεις αυτο κακο ...... παω πασο.

μπορεις επισης να ψαξεις το Nickname μου στο google και να δεις αν εχω οποιδηποτε σχεση με τετοιες επιχειρησεις η εχω αναφερθει ξανα σε τετοιο θεμα.

 

 

 

 

 

@miamama συνηθως η ζεστη παει ψηλα οποτε λογικα θα σου ζεσταινει και τα πανω δωματια ειδικα αν υπαρχει ευθεια προσβαση προς τα εκει (σκαλια κτλ)

 

οσον αφορα τις φτηνες ολες κανουν δουλεια αλλα με μια καλη κατασκευη δεν θα δεις

σταχτες γυρω γυρω , μαυριλες απο καπνο , και ασχημες μυρωδιες απο καπνο.

 

πιστεψε με ουτε εμενα μου περισευαν τα λεφτα αλλα αποφασισα να παω σε μια με μεσαια τιμη (σε σχεση με την αγορα) εφοσον αυτο που αγορασα ηταν πολυ καλο σε σχεση με την τιμη του.

 

αν καιει γυρω γυρω , η συγκεκριμενη εχει διπλο τοιχωμα (και οι ποιο πολλες απο αυτες ) και ζεσταινουν τον αερα οποτε ειτε απο επανω ειτε απο γυρω τους δεν καινε, απλα ειναι ζεστες αλλα σε καμμια περιπτωση δεν θα παθεις εγκαυμα.

αυτο που καιει ειναι το εμπρος τζαμι και εκει θελει μεγαλη προσοχη γιατι και δεν θα πρεπει να εχεις κατι ευφλεκτο μπροστα του (λογω ακτινοβολιας) αλλα αν ακουμπησεις πιθανοτατα θα καεις.

ολα αυτα ισχυουν για σομπες με διπλο τοιχωμα.

 

οι παλιες μαντεμενιες νομιζω καινε το ιδιο οπου και να την πιασεις.

 

@Morchelina το μπουρι ειναι ενα θεμα παλι εγω ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ γιατι δεν ηθελα να βαλω κατι φτηνο .

 

βρηκα λοιπον μια εταιρεια εδω στην περιοχη μου και πηρα 15αρι μπουρι inοχ σε καλη τιμη παλι αν και γενικα ειναι ακριβο (λογω του inox , εμφανισης) αλλα και το οτι ειναι χοντρο και δεν θα το αλλαξεις ποτε.

 

τα μπουρια τα απλα που βαζαμε στις παλιες σομπες ειναι για 1χρονο το πολυ. ενω τα ακριβα που εβαλα εγω τα καθαριζεις με μια βουρτσα με σκοινι απο επανω οπως κανουν στα τζακια και δεν τα αλλαζεις ποτε.

 

ενδεικτικα για 3 μετρα μπουρι μια γωνια 90 μοιρων (για να βγει απο τον τοιχο) ενα ταφ και ενα απλο καπελο εδωσα 120 ευρω χωρις φπα.

 

υπαρχουν και φτηνοτερα αλλα απλα εγω ηθελα inox ωστε να ειναι ωραιο ενδεικτικα.

 

 

επισης για καποια κυρια που εγραψε οτι εχει παραδοσιακο τζακι ,

υπαρχουν και κασσετες δηλαδη ετοιμα μαντεμενια τζακια που μπαινουν σε παλια τζακια και τα κανουν ενεργειακα.

 

απλα βρισκεις τις διαστασεις που ταιριαζουν στο παλιο σου τζακι και το τοποθετουν μεσα χωρις να γκρεμισουν κατι.

 

αυτα απο οσο ξερω παιζουν σε μια αποδοση 67% και ενα φιλος μου που εχει ενα μπορω να σου πω οτι καιει με πολυ καλη φλογα.

 

αυτα απο εμενα και ειλικρινα δεν χω λογο να διαφημισω κανεναν.

 

αντιθετα εχω πολλους λογους να βοηθησω καποιον να γλυτωσει 200-300 ευρω απο μια κακη αγορα γιατι ξερω οτι δεν περισσευουν απο κανεναν.

 

και επειδη περιμενω και εγω ενα κοριτσακι αυτον τον μηνα για αυτο προχωρησα σε αυτην την αγορα γιατι με τα πετρελαια η κατασταση εχει ξεφυγει λιγο αν και φυσικα βολευει σε σχεση με τα ξυλα.

ΔΕΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΑΙΤ ΟΤΙ Η ΑΠΟΔΩΣΗ ΤΗΣ ΣΟΜΠΑΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 72 ΜΕΧΡΙ 83%........

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμμμμμμμμμμμ αυτο το καταλαβα κ εγω με τουσ υδραβλικους αυτο το σαιτ στην ελευθερουπολη καβαλα στο ειδα κ εγω κ οντοσ εχει πολυ λογικεσ τιμεσ εμεισ μαλων θα την παρουμε απο βουλγαρια βρεθικαν κατι ακρεσ ... δηλ τα υλικα 300 + 1200 το μερακοματο ?

 

η μαζι υλικα κ εργατικα ? χρεισιμοποιησατε κ καποια πραγματα απο τον παλιο λεβητα ? κυκλοφοριτι κτλ ?

 

Αυτο το site που ειδες ειναι.

Η αξια της σομπας + 600 ευρω για ΟΛΑ τα υπολοιπα (υλικα και εργατικα)

Η παλια εγκατασταση δεν πειραχτηκε καθολου μιας και ειναι και αυτη απαραιτητη αν ξεμεινεις απο ξυλα ή για να εχεις μια min. θερμοσκρασια τη νυχτα που βεβαιως δεν μπορεις να σηκωνεσαι να βαζεις ξυλα. Ομως η νεα σομπα εχει δικο της διαφορετικο κυκλοφορητη και καποια αλλα υλικα οπως ενα σαν κουτι υπερχειλισης και κατι αλλα. Ευτυχως η σομπα τοποθετηθηκε στον τοιχο που ακουμπα ακριβως στο δωματιο που ηταν ο καυστηρας οποτε δε χρειαστηκε να μου κανουν και ζημιες στους τοιχους ή να "τρεχουν" σωληνες και συνδεσεις μεσα στα δωματια.

 

1200 το μερακοματο ?

 

1200ε :shock::shock::shock: πλακα κανετε ετσι; μια εγκατασταση λεβητα πελλετ και οχι σομπας κοστιζει 300 με 400 ευρω χωρις τα υλικα. μηπως κανετε λαθος:?::?::?:

 

Δυστυχως δεν κανουμε πλακα. Σε μας ζητησε 300 ευρω ενας νεαρος που φαινοταν παντελως ασχετος, 600 ενας υδραυλικος που χρησιμοποιουμε ολοι οικογενειακως εδω και χρνια (φιλικη τιμη!) και οι υπολοιποι ηταν απο 900 εως 1200-1300.

Δε μιλαμε ομως για απλη εγκατασταση σομπας, αλλα για συνδεση της με το κεντρικο συστημα θερμανσης του σπιτιου που δεν το γνωριζουν πολλοι οποτε βαρανε στο ψαχνο!

Link to comment
Share on other sites

ψαξτε για αλλο υδραυλικο συγουρα θα βρειτε καλυτερη τιμη.

ξερω οτι δεν κοστιζει τοσο και για σομπα σε καλοριφερ και τζακι ενεργειακο η λεβητας πελλετ με δοχειο αδρανειας κτλ.

ειναι παρα πολλα, εδω που ειμαστε εμεις ολοι οι υδραυλικοι που ξερουμε ειναι σε ποιο νορμαλ τιμες .

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λειπον εγω βρηκα ακρεσ κ παραγγηλα σομπα απο βουλγαρια

αυτην εδω http://prity-gr.com/products/products.php?lang=bg&productid=38

 

 

με 380 ευρω

αντιστοιχη ελλαδα μου κοστιζε 480 + φπ + μεταφορικα = 650 περιπου

 

 

 

ο υδραυλικοσ μασ ειπε 300 ευρω περιπου θελει αυτοσ ..

 

και για τα υπολιπα υλικα αλα 300 - 350 ευρω υδραβλικα

 

 

θα χρειαστουμε κ καμιναδα σωληνεσ κτλ αυτα δνε ξερω ποσο θα κοστισουν ...... νομιζω οτι ειμαστε καλα απο τιμεσ

.....

Link to comment
Share on other sites

λειπον εγω βρηκα ακρεσ κ παραγγηλα σομπα απο βουλγαρια

αυτην εδω http://prity-gr.com/products/products.php?lang=bg&productid=38

 

 

με 380 ευρω

αντιστοιχη ελλαδα μου κοστιζε 480 + φπ + μεταφορικα = 650 περιπου

 

 

 

...

 

AAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!Δεν το πιστευω!:shock::shock::shock:

Aυτη εχουμε αλλα με φουρνο! Αυτη εχει και η φιλη μου απο την οποια πηρα την ιδεα! Αυτο κι'αν ειναι συμπτωση!

ΑΥτη την ειχε προσφορα σκετη οπως η φωτογραφια που εβαλες, στα 450 ευρω και με φουρνο στα 550 (κομπλε, μεταφορικα και ΦΠΑ)

Νομιζω οτι ειχαν μεινει 1-2 απο τη σκετη και απο τις αλλες με το φουρνακι πηραμε την τελευταια.

Εγω πηρα χωρις δευτερη σκεψη το μοντελο με φουρνο γιατι ειδα ποσο ωραια ψηνει στο σπιτι της φιλης μου και δεν μυριζε καθολου. Απιστευτη οικονομια. ΑΝ δεν την εχεις παραγγειλει ρωτησε μηπως εχει και σε συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

AAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!Δεν το πιστευω!:shock::shock::shock:

Aυτη εχουμε αλλα με φουρνο! Αυτη εχει και η φιλη μου απο την οποια πηρα την ιδεα! Αυτο κι'αν ειναι συμπτωση!

ΑΥτη την ειχε προσφορα σκετη οπως η φωτογραφια που εβαλες, στα 450 ευρω και με φουρνο στα 550 (κομπλε, μεταφορικα και ΦΠΑ)

Νομιζω οτι ειχαν μεινει 1-2 απο τη σκετη και απο τις αλλες με το φουρνακι πηραμε την τελευταια.

Εγω πηρα χωρις δευτερη σκεψη το μοντελο με φουρνο γιατι ειδα ποσο ωραια ψηνει στο σπιτι της φιλης μου και δεν μυριζε καθολου. Απιστευτη οικονομια. ΑΝ δεν την εχεις παραγγειλει ρωτησε μηπως εχει και σε συμφερει.

δηλ την πειρα ακριβη ? για φουρνακει μου ειπαν πωσ χανει στην αποδωση εγω θα την βαλω σε στην κρεβατακοματα γιατι ειμαι σ εενοικιο κ δεν μπορω να κανωπολλεσ αλαγεσ κ δνε θελω να μυριζουμε φαγητα εκει μεσα χιιχιιχ αποζεστη εχετε ? ποσα τετραγωνικα σπιτι εχεισ ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Πιο φτηνα την πηρες εσυ. 380! Μια χαρα! :D

Ο φουρνος δεν επηρεαζει την αποδοση αν ειναι κλειστος.

Το σπιτι ειναι μεγαλο αλλα και της φιλης μου που εχει ακριβως την ιδια, ειναι 170 τ.μ και το ζεσταινει ολο.

Επισης το καλο που εχει ειναι οτι δεν καπνιζει καθολου αλλα θελει προσοχη στα ξυλα να ειναι στεγνα, γιατι αυτου του τυπου λερωνονται πολυ ευκολα οι σωληνες και θελουν συχνα καθαρισμα. Αυτο για την κρεβατοκαμαρα θεωρω οτι ειναι μειον γιατι το καθαρισμα βγαζει πολυ βρωμια.

Επισης αυτες οι σομπες νομιζω οτι το πιο σωστο ειναι να μπαινουν σε ενα μεγαλο χωρο του σπιτιου γιατι εκπεμπουν απιστευτη θερμοτητα στο χωρο που βρισκονται. Στην κρεβατοκαμαρα θα θελετε ανοικτα παραθυρα για να κοιμηθειτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτη ειναι η ξυλοσομπα που μου εφεραν πριν απο δυο ημερες απο την Βουλγαρια.

 

http://i366.photobucket.com/albums/oo110/LAMAR-0/P1040981.jpg

 

Ειναι με φουρνο.

Η τιμη της? 214 ευρω

λαζαρε μου καλημερα προχτεσ τελειωσε η καρτα μου σε ευχαριστω πολυ .....

.....

Link to comment
Share on other sites

Πιο φτηνα την πηρες εσυ. 380! Μια χαρα! :D

Ο φουρνος δεν επηρεαζει την αποδοση αν ειναι κλειστος.

Το σπιτι ειναι μεγαλο αλλα και της φιλης μου που εχει ακριβως την ιδια, ειναι 170 τ.μ και το ζεσταινει ολο.

Επισης το καλο που εχει ειναι οτι δεν καπνιζει καθολου αλλα θελει προσοχη στα ξυλα να ειναι στεγνα, γιατι αυτου του τυπου λερωνονται πολυ ευκολα οι σωληνες και θελουν συχνα καθαρισμα. Αυτο για την κρεβατοκαμαρα θεωρω οτι ειναι μειον γιατι το καθαρισμα βγαζει πολυ βρωμια.

Επισης αυτες οι σομπες νομιζω οτι το πιο σωστο ειναι να μπαινουν σε ενα μεγαλο χωρο του σπιτιου γιατι εκπεμπουν απιστευτη θερμοτητα στο χωρο που βρισκονται. Στην κρεβατοκαμαρα θα θελετε ανοικτα παραθυρα για να κοιμηθειτε.

φουρνοσ να γινει φουρνοσ η κρεβατοκαμαρα δεν με απασχολη ειναι το μοναδικο σημειο που βολευη μασ ειπε ο τεχνικοσ γιατι ειναι με ενοικιο κ να βγει η καμιναδα

.....

Link to comment
Share on other sites

φουρνοσ να γινει φουρνοσ η κρεβατοκαμαρα δεν με απασχολη ειναι το μοναδικο σημειο που βολευη μασ ειπε ο τεχνικοσ γιατι ειναι με ενοικιο κ να βγει η καμιναδα

 

Οποτε δεν εχεις αλλη επιλογη.

Παντως να ξερεις οτι θα εχεις πολλη βρωμια για ενα χωρο σαν την κρεβατοκαμαρα, που παντα τον εχουμε πολυ καθαρο. :(

Μονο τα ξυλα που θα πηγαινοφερνεις και με το ανοιξε κλεισε, σταχτες, ειναι ενα θεμα.

Ωραιες οι σομπες αλλα απαιτουν καποιο κοπο, κακα τα ψεματα. Τροφοδοτεις διαρκως για να ζεστανεις ενα σπιτι, θελουν αδειασμα τα συρταρακια (αν εχετε κομποστ ειναι πολυ καλη η σταχτη), καθαρισμα οι σωληνες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σε καποιον αλλον ηθελες να απαντησεις, γιατι δε βγαινει νοημα απο τα δυο ποστ. Ετσι δεν ειναι; Ή κατι μου διαφευγει;

 

 

ναι συγνωμη εχεις δικιο.

 

η ερωτηση ηταν αυτη.

 

Αγαπητέ Tyfeona δεν είδα να αναφέρεις τι χώρο ζεσταίνεις με αυτές τις αποδόσεις. Τετραγωνικά σπιτιού ας πούμε.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε δεν εχεις αλλη επιλογη.

Παντως να ξερεις οτι θα εχεις πολλη βρωμια για ενα χωρο σαν την κρεβατοκαμαρα, που παντα τον εχουμε πολυ καθαρο. :(

Μονο τα ξυλα που θα πηγαινοφερνεις και με το ανοιξε κλεισε, σταχτες, ειναι ενα θεμα.

Ωραιες οι σομπες αλλα απαιτουν καποιο κοπο, κακα τα ψεματα. Τροφοδοτεις διαρκως για να ζεστανεις ενα σπιτι, θελουν αδειασμα τα συρταρακια (αν εχετε κομποστ ειναι πολυ καλη η σταχτη), καθαρισμα οι σωληνες κλπ.

 

 

βασικα αν το καλοσκεφτεις αν γλυτωσεις 600 ευρω τον χρονο απο το πετρελαιο ειναι σαν να γλυτωνεις εναν μηνα δουλεια....

 

οποτε λιγοτερο κοπο απαιτει η σομπα η το τζακι.

:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, κοριτσια, παραπανω σας εγραψα οτι ειχε βαλει μια φιλη μου και ηταν υπερευχαριστημενη.

Τα βαλαμε κατω και αποφασισαμε και το κανουμε κι'εμεις.

Πηραμε ξυλοσομπα που συνδεεται με το καλοριφερ και πηγε μαζι με τα εργατικα ενα χιλιαρικο. Το σπιτι ειναι πολυ μεγαλο αλλα ευελπιστω να μπορει να ζεσταθει. Μενω και στην Καβαλα και εχουμε πολλη υγρασια.

Δε συζηταω για αποσβεση μιας και ο τονος φετος θα ξεκινησει με 900+ ευρω, οποτε η διαφορα θα καλυφθει αμεσως. Ο τονος σε παλετα και οχι χυμα, (ωστε να πιανουν λιγο χωρο και να μην εχουμε βρωμια) μας κοστισε 100 & 110 ευρω για δυο διαφορετικα ειδη ξυλων (το ενα καιγεται γρηγορα και δινει φλογα, το αλλο ξεκιναει δυσκολα αλλα διαρκει πολυ)

Παντως η φιλη μας εχει 170 τ.μ. σπιτι και οσες φορες πηγα τον χειμωνα ηταν παντα ζεστο.

Θα τα ξαναπουμε τον χειμωνα (που εδω ειναι πολυ κοντα :D )

 

αν μπορεις να μας βαλεις και καμμια φωτογραφια απο την εγκατασταση μετα ωστε να δουμε πως εχει γινει θα ηταν ιδανικο.

 

μπας και κανουμε κανενα αλλο project του χρονου....

 

:D

 

επισης οσοι εχετε βαλει εχετε σκεφτει κατι για το τζαμι μπροστα ωστε να μην ακουμπησουν τα μωρα μας?

 

εγω σκεφτομαι να βαλω κατι σαν αυτα που βαζουν στα τζακια μπροστα μονο για το τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

εμεις αυτη την σομπα βαλαμε εχθές..

 

Σομπα ξυλου T24 COOKING STOVE«Prity 2M»

Model Dimensions

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω "ψηθει" τρομερα με την ιδέα την ξυλόσομπας γιατι το σπιτι μας ειναι αδυνατον να ζεσταθει τον χειμωνα με πετρελαιο εκτος και εαν διαθετουμε 600Ε τον μηνα μονο για θερμανση και παλι μιλαμε το πολυ 21 βαθμους.

 

Το κακο ειναι οτι ειμαστε σε οροφο αρα το μπουρι-καπνοδοχος δεν μπορουμε να το βγαλουμε εξω, ετσι δεν ειναι? Η μονη αλλη λυση που σκεφτομαστε ειναι να συνδεσουμε την ξυλοσομπα με μια καπνοδοχο τζακιου που περναει μεσα απο τον τοιχο απο τον κατω οροφο ( δεν λειτουργει ακομα το τζακι κατω αλλα ισως στο μελλον) και αυτο να βγαινει μετα στις καμιναδες κανονικα πανω απο την σκεπη. Ξερει κανεις εαν γινεται κατι τετοιο ?

Link to comment
Share on other sites

 

Το κακο ειναι οτι ειμαστε σε οροφο αρα το μπουρι-καπνοδοχος δεν μπορουμε να το βγαλουμε εξω, ετσι δεν ειναι?

 

Κάποια βοήθεια πάνω σε αυτό το θέμα κανεις?είμαστε στο 5o και εαν ανεβάσουμε μπουρί από το πλάι δίχως να περνάει μέσα από το μπαλκόνι του 6ου θα υπάρχει θέμα η πρέπει να πάρουμε την αδεια του?

 

ΥΓ δεν τα πάμε καθόλου καλά με τον 6ο!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...