Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ


TINKER

Recommended Posts

ΑΧ και εγώ το έχω σκεφτεί να εργαστώ από το σπίτι, αλλά είναι δύσκολο πολύ γιατί μετά χάνεσαι ..... αφήνεσαι. Επίσης δεν έχεις ασφάλιση κλπ, άσε που δεν είναι σίγουρο το εισόδημα. Τι να γίνει; Εγώ έχω σκεφτεί να κάνω κάτι με τα Αγγλικά μου που είναι σε επίπεδο μητρικής και έχω και άδεια διδασκαλίας, έλα όμως που μένω με γονείς και δεν γίνεται....ενώ θα πρέπει να στέλνω το παιδί και σε παιδικό για να μπορώ να συγκεντρωθώ. Πρέπει κάποια στιγμή πραγματικά να οργανώσω το πρόγραμμα μου δεν γίνεται να μείνω έτσι. Ας μεγαλώσει λιγάκι η μπουμπούκα μου και σιγά σιγά κάτι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 7 δημοσιεύσεις

  • angela

    angela 6 δημοσιεύσεις

  • Skybeam

    Skybeam 6 δημοσιεύσεις

  • BEBE

    BEBE 5 δημοσιεύσεις

Μια επίσης καλή λύση είναι δακτυλογραφήσεις/απομαγνητοφωνήσεις. Το δεύτερο μπορεί να είναι λίγο δύσκολο γιατί απαιτεί μεγάλη συγκέντρωση και πρέπει να επικρατεί ησυχία, εκτός του ότι τις περισσότερες φορές πρέπει να φοράς ακουστικά με αποτέλεσμα ναμην έχεις επικοινωνία με το υπόλοιπο σπίτι. Οι δακτυλογραφήσεις είναι πολύ πιο εύκολες, μπορείς να το κάνεις ανά πάσα στιγμή της ημέρας που έχεις κάποιο κενό (εμένα μου άρεσε να δακτυλογραφώ βράδυ που υπάρχει ηρεμία) και αν εξαιρέσεις τα εξοδα για τα cds που μπορεί να χρειαστείς για να αντιγράφεις οτιδήποτε έχεις δακτυλογραφήσει, τα υπόλοιπα είναι καθαρό κέρδος.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γραφίστρια/σελιδοποιός/δακτυλογράφος/κειμενογράφος/μεταφράστρια! Το έψαξα πρόσφατα να δουλέψω από το σπίτι κι αν πήγαινε καλά να έκανα έναρξη, αλλά είναι κορίτσια πολύυυυ δύσκολο να βρεις μόνιμους πελάτες, να σε πληρώνουν κλπ κλπ. Οπότε επέστρεψα στην αγορά εργασίας πάλι...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Μια επίσης καλή λύση είναι δακτυλογραφήσεις/απομαγνητοφωνήσεις. Το δεύτερο μπορεί να είναι λίγο δύσκολο γιατί απαιτεί μεγάλη συγκέντρωση και πρέπει να επικρατεί ησυχία, εκτός του ότι τις περισσότερες φορές πρέπει να φοράς ακουστικά με αποτέλεσμα ναμην έχεις επικοινωνία με το υπόλοιπο σπίτι. Οι δακτυλογραφήσεις είναι πολύ πιο εύκολες, μπορείς να το κάνεις ανά πάσα στιγμή της ημέρας που έχεις κάποιο κενό (εμένα μου άρεσε να δακτυλογραφώ βράδυ που υπάρχει ηρεμία) και αν εξαιρέσεις τα εξοδα για τα cds που μπορεί να χρειαστείς για να αντιγράφεις οτιδήποτε έχεις δακτυλογραφήσει, τα υπόλοιπα είναι καθαρό κέρδος.

 

 

Μέσα στο μυαλό μου είσαι για να κανω κάτι τέτοιο. Κατά τη γνώμη σου νομίζεις ότι πρέπει να ξρείς τυφλό συστημα ? Δακτυλογραφω γρήγορα αλλά όχι με τυφλό. Δουλέυω 10 χρόνια σε εμπορική εταιρεία και χειρίζομαι πολύ καλά τον υπολογιστή. Σκέφτομαι να ξεκινήσω αλλά μήπως ξέρεις να μου πεις από που? Σκέφτομαι να φτιάξω μικρές καρτούλες και να τις μοιράζω.................

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να δακτυλογραφείς γρήγορα. Τυφλό σύστημα ή όχι, δεν ενδιαφέρει κανέναν. Αρκεί να είσαι γρήγορη, ειδάλλως δε σε συμφέρει κι εσένα την ίδια. Εγώ ξεκίνησα βάζοντας αγγελία σε εφημερίδες, φτιάχνοντας μικρές καρτούλες που τις έδινα σε περίπτερα, σε φωτοτυπάδικα και τέτοιου είδους μαγαζιά, καθώς και εδώ γύρω στη γειτονιά. Και στη συνέχεια έφτιαξα μεγάλα χαρτιά με σχετικές πληροφορίες και τηλέφωνα επικοινωνίας κλπ κλπ που κόλλησα σε στάσεις λεωφορείων (μη γελάς, τα περισσότερα τηλέφωνα που με πήρανε από αυτά ήτανε), ή γενικά κάπου όπου ήξερα ότι μαζεύεται κόσμος άρα και περισσότερες πιθανότητες να το δούνε και κάποιος να ενδιαφέρεται. Το πιο καλό, βέβαια, αν σου κάτσει είναι να καταφέρεις να συνεργαστείς με συγκεκριμένους "πελάτες" (όπως ίσως κάποιο φωτοτυπάδικο που θα σου δίνει συνέχεια δουλειά, ή ιδιώτες όπως συγγραφείς που συχνά-πυκνά ψάχνουν για δακτυλογράφους κλπ). Θέλει λίγο κυνήγι και ψάξιμο, αλλά βγάζεις καλό χαρτζηλίκι.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολύ ενθαρυντική η γνώμη σου. Θα αρχίσω απο το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου. Μου ειπανε άμα δακτυλογραφώ να τους το πω, γιατί αυτοί δεν εχουν χρόνο. Εσυ τι γλώσσα δακτυλογραφείς κυρίως ? Υπάρχουν κάποια "κολπάκια" του επαγγέλματος? Και από τιμές ? Εχω μία φιλή μεταφράστρια ....... μου ειπε κάποιες τιμές αλλα δεν υπάρχουν συγκεκριμένες τιμές ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δακτυλογραφώ Ελληνικά και Αγγλικά. Κολπάκια... δεν μου έρχεται κάτι συγκεκριμένο αυτή τη στιγμή να σου πω. Απλά ότι πρέπει να είσαι γρήγορη και να διπλοτσεκάρεις για τυχόν λάθη. Αν σκεφτώ κάτι, θα σου πω. Το βιβλιοπωλείο που λες είναι μια καλή αρχή. Από τιμές, έχω δύο χρόνια να το κάνω γιατί με την εγκυμοσύνη και μετά με τα μωρά δεν έχω καθόλου χρόνο, άρα ό,τι κι αν σου πω, θα σου πω ψέματα.Κάνε όμως αυτό που έκανα κι εγώ πριν ξεκινήσω. Πάρε μια εφημερίδα και κοίτα τι τιμές ζητάνε άλλες κοπέλες που δακτυλογραφούνε, και αναλόγως προσάρμοσε και τις δικές σου. Ποικίλουν όμως, αναλόγως με τις απαιτήσεις. Άλλο θα χρεώσεις κάποιον που ζητάει μια απλή δακτυλογράφηση, άλλο αν σου ζητήσουν να τις εκτυπώσεις και να τις δώσεις και σε δισκάκι, άλλο αν θέλουν να φτιάξεις πινακάκια και τέτοια. Α, και γενικά απόφυγε να στέλνεις τη δουλειά σου με email (δηλαδή, αν εγώ είμαι πελάτισσα και σου ζητήσω να μου στείλεις αυτά που σου ζητάω να δακτυλογραφήσεις με email κι εγώ να σε πληρώσω μέσω τραπεζικού λογαριασμού και τέτοια). Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μη δεις ποτέ τα χρήματά σου, την έχω πάθει γι'αυτό στο λέω.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

προ ημερων ημουνα αγόρασα κάτι από τη συκγεκριμένη εταιρεία και διάβασα το έντυπο για να ασχοληθεί κανείς με αυτή τη δουλεια. Αλλά εγω δυστυχώς παρόλου που ειμαι αρκετα κοινωνική και δουλεύω και σε εμπορική εταιρεία εδω και 11 χρόνια, δε μπορώ να πείσω κανέναν να αγοράσει ο,τιδήποτε. Προτιμώ κάτι σε δακτυλογράφηση. Μου φαίνεται πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω και γράφω άπταιστα γερμανικα, αγγλικά και δακτυλογραφώ γρήγορα. Λέτε να απευθυνθώ σε βιβλιοπωλείο ή για μεταφράσεις πρέπει να πάω σε εκδοτικό οίκο? Είχα ξεκινήσει και την μετάφραση ενός εφηβηκου γερμανικού βιβλίου πριν από 3 χρόνια για να το παρουσίαζα (περίπου 100 σελίδες) αλλά δεν έκανα ποτέ τίποτα. Τώρα αρχίζω και το ξανασκέφτομαι. Απλά με είχανε απογοητεύσει (ότι δεν πληρώνουν καλά αν ποτέ σε πληρώσουν.

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ μιλάω και γράφω άπταιστα γερμανικα, αγγλικά και δακτυλογραφώ γρήγορα. Λέτε να απευθυνθώ σε βιβλιοπωλείο ή για μεταφράσεις πρέπει να πάω σε εκδοτικό οίκο? Είχα ξεκινήσει και την μετάφραση ενός εφηβηκου γερμανικού βιβλίου πριν από 3 χρόνια για να το παρουσίαζα (περίπου 100 σελίδες) αλλά δεν έκανα ποτέ τίποτα. Τώρα αρχίζω και το ξανασκέφτομαι. Απλά με είχανε απογοητεύσει (ότι δεν πληρώνουν καλά αν ποτέ σε πληρώσουν.

 

Δεν ξέρω τι να σου πω....απλά έχε υπόψη σου ότι πέφτει πολύ απάτη στους εκδοτικούς οίκους. Αυτό σημαίνει ότι σου λένε, μετέφρασε μου πχ. 20 σελίδες για να δούμε την τέχνη σου, 20 από σένα, 20 από τον επόμενο, 20 από τον άλλον και στο τέλος μεταφράζουν όλο το βιβλίο τσάμπα. Για να μην φανείς όμως ότι δεν είσαι συνεργάσιμη πιο καλά να περιοριστείς μόνο σε μερικές σελίδες 1-2 οπότε μικρή η απώλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ίδιο ισχύει και στις απομαγνητοφωνήσεις. Πάρε αυτό το αρχείο να το απομαγνητοφωνήσεις να δούμε αν τα καταφέρνεις. Μετά δεν είναι ικανοποιητικός ο χρόνος σου, για προσπάθησε καλύτερα σ'αυτό που είναι πιο εύκολο. Και ύστερα, βέβαια, σ'ευχαριστούμε αλλά δεν μας κάνεις. Θέλουν λίγο προσοχή αυτές οι δουλειές, η αλήθεια είναι αυτή.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ίδιο ισχύει και στις απομαγνητοφωνήσεις. Πάρε αυτό το αρχείο να το απομαγνητοφωνήσεις να δούμε αν τα καταφέρνεις. Μετά δεν είναι ικανοποιητικός ο χρόνος σου, για προσπάθησε καλύτερα σ'αυτό που είναι πιο εύκολο. Και ύστερα, βέβαια, σ'ευχαριστούμε αλλά δεν μας κάνεις. Θέλουν λίγο προσοχή αυτές οι δουλειές, η αλήθεια είναι αυτή.

 

 

 

Είναι καιρός και οι εργαζόμενοι να ξυπνήσουν γιατί ο καθένας μέσα στην ανάγκη του κάνει πολλές παραχωρήσεις και τελικά δεν παίρνει τίποτα. Μεγάλη εκμετάλλευση. Οι ξένοι παιδιά ξέρουν να χειρίζονται καλύτερα αυτό το θέμα. Κάποτε τα μεροκάματα είχαν ξεφτιλιστεί και μετά οι άνθρωποι ξύπνησαν και συνεννοήθηκαν και βάλαν ταρίφα. Και καλά κάναν. Είχα καταντήσει με 2000 δρχ να δουλεύουν όλη μέρα. Αυτά είναι ντροπή. Στις δουλειές γραφείου πρέπει να γίνει κάτι παρόμοιο δεν είναι δυνατόν να θέλουν υπάλληλο με 800 ή 700 ευρώ από τις 9 μέχρι τις 6-7 το βράδυ και να μην τολμάς να μιλήσεις. Πρέπει από την αρχή να βλέπει ο εργοδότης ότι δεν τραβάει η εκμετάλλευση. Η τηλεόραση κορίτσια όμως δεν βοηθάει....τα παρουσιάζει όλα χάλια και μετά κάνουν τον κόσμο να τρέμει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα

κι εγώ μετάφραση έχω σπουδάσει αλλά έχω απασχοληθεί σε άλλο τομέα. Μόλις απολύθηκα και σκέφτομαι την περίπτωση της εργασίας από το σπίτι... Εχεις να μου προτείνεις κάτι για να ξεκινήσω??Θα με ενδιέφερε πολύ η άποψή σου αν έχεις κάτι να μου πεις, θετικό ή αρνητικό, για το πως έχουν τα πράγματα. Σ'ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπω ποσες γραφιστριες κυκλοφορουμε εδω μεσα?

μηπως να κανουμε κατι μεταξυ μας? χαχαχα

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγώ δακτυλογραφώ Ελληνικά και Αγγλικά. Κολπάκια... δεν μου έρχεται κάτι συγκεκριμένο αυτή τη στιγμή να σου πω. Απλά ότι πρέπει να είσαι γρήγορη και να διπλοτσεκάρεις για τυχόν λάθη. Αν σκεφτώ κάτι, θα σου πω. Το βιβλιοπωλείο που λες είναι μια καλή αρχή. Από τιμές, έχω δύο χρόνια να το κάνω γιατί με την εγκυμοσύνη και μετά με τα μωρά δεν έχω καθόλου χρόνο, άρα ό,τι κι αν σου πω, θα σου πω ψέματα.Κάνε όμως αυτό που έκανα κι εγώ πριν ξεκινήσω. Πάρε μια εφημερίδα και κοίτα τι τιμές ζητάνε άλλες κοπέλες που δακτυλογραφούνε, και αναλόγως προσάρμοσε και τις δικές σου. Ποικίλουν όμως, αναλόγως με τις απαιτήσεις. Άλλο θα χρεώσεις κάποιον που ζητάει μια απλή δακτυλογράφηση, άλλο αν σου ζητήσουν να τις εκτυπώσεις και να τις δώσεις και σε δισκάκι, άλλο αν θέλουν να φτιάξεις πινακάκια και τέτοια. Α, και γενικά απόφυγε να στέλνεις τη δουλειά σου με email (δηλαδή, αν εγώ είμαι πελάτισσα και σου ζητήσω να μου στείλεις αυτά που σου ζητάω να δακτυλογραφήσεις με email κι εγώ να σε πληρώσω μέσω τραπεζικού λογαριασμού και τέτοια). Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μη δεις ποτέ τα χρήματά σου, την έχω πάθει γι'αυτό στο λέω.

 

Καλησπέρα και πάλι, ερώτηση τεχνικής φύσης......... όταν λεμε μια σελίδα, τι περιθώριο εννοουμαι........ τι διάσταση των προτάσεων κλπ κλπ ο,ιτ σου ζητάει ο πελάτης ?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα,

 

σκέφτομαι ξεκινήσω κάτι στο σπίτι για ένα extra εισόδημα, διότι μας έχει πιάσει πολύ κρίση οικονομικά χάλια.. Με ενδιαφέρει επείδη πιάνουν τα χεράκια μου να κάνω κάτι με γλυκά american style bake sales κατα παραγγελία. Έχει κάτι υπόψιν σας καμία πως ή που θα μπορούσα να αποτανθώ??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω μαζι σας.....Η κυρια δουλεια μου ειναι ασχετη αλλα

 

Θα ηθελα και εγω δουλεια στο σπιτι, για εξτρα εισοδημα. Πιανουν τα χερια μου και φτιαχνω διαφορες κατασκευες... το θεμα ειναι που βρισκεις τους πελατες??????

Προσωπικα, δεν τα παω καθολου καλα με τις δημοσιες σχεσεις.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

χαχαχαχα! Όλες εδώ μαζευτήκαμε? Και εγώ -πρώην- γραφίστρια! Και λέω πρώην γιατί μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά & να ξαναρχίσω, θα έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα που δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα!!! Πάντως εγώ όταν είχα γεννήσει τον πρώτο εξακολουθούσα να κάνω δουλειά απο το σπίτι αλλά στους πελάτες δεν πολυάρεσε να παίρνουν τηλ & να ακούν ένα μωρό να κλαίει. Έδινα & τόσα λεφτά στο ΤΕΒΕ που δεν με συνέφερε, έτσι τα έκοψα όλα & έγινα full time μαμά. Αλλά πρέπει να πώ οτι μου λείπει η δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

αυτο εχω αρχισει και κανω και εγω,δουλεια απο το σπιτι,αλλα εντελως διαφορετικο πραγμα,και το καλο ειναι οτι εξακολουθω να πληρωνομαι για καποιο διαστημα και εχει να κανει με την εκπαιδευση κατι απολυτα αναγκαιο,αρχισα απο εγγραφη του παιδιου και μου βγηκε αυτο λογω οικονομικων προβληματων απο το πουθενα και μπορω να συνεισφερω,δεν θελω να τα περιμενω ολα απο τον αντρα μου,πμ οποια ενδιαφερεται πληροφοριες εντος:P....η φτωχεια θελει καλοπεραση:P

Link to comment
Share on other sites

αυτο εχω αρχισει και κανω και εγω,δουλεια απο το σπιτι,αλλα εντελως διαφορετικο πραγμα,και το καλο ειναι οτι εξακολουθω να πληρωνομαι για καποιο διαστημα και εχει να κανει με την εκπαιδευση κατι απολυτα αναγκαιο,αρχισα απο εγγραφη του παιδιου και μου βγηκε αυτο λογω οικονομικων προβληματων απο το πουθενα και μπορω να συνεισφερω,δεν θελω να τα περιμενω ολα απο τον αντρα μου,πμ οποια ενδιαφερεται πληροφοριες εντος:P....η φτωχεια θελει καλοπεραση:P

 

εγω ενδιαφερομαι, αλλα ειμαι αθηνα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια. ειμαι καινουργια στο site. το βρηκα τυχαια ψαχνοντας για δουλεια. εγω ημουν δομικος. μετα ασχοληθηκα με το εππαγγελμα του μελλοντος. τους Η/Υ. δουλεψα αρκετο καιρο μεχρι που η εταιρεια μεταφερθηκε στη βουλγαρια. για αρκετο καιρο δουλεψα μετα σε σουπερ μαρκετ. εμεινα εγκυος και μου κανανε σπασιμο νευρων για να παραιτηθω. δεν τους ηταν και δυσκολο γιατι οταν ειμαστε εγκυος η ψυχολογια μας ειναι καπως. και ποσο μαλλον εγω που δεν ειχα κανεναν να με στηριξει η να βοηθησει. δυστυχως ο πατερας της κορουλας μου δεν την εχει δει ποτε και δεν ηθελε καμια αναμειξη. το σεβαστηκα και δεν τον ενοχλησα καθολου. αυτη τη στιγμη ειμαι στον ΟΑΕΔ ο οποιος τελειωνει τον αλλο μηνα. και οσες αγγελιες εχω δει κι εχω παει το πρωτο πραγμα που ρωτανε ειναι αν ειμαι παντρεμενη αρραβωνιασμενη κι αν εχω παιδι. μετα σου λενε αφηστε τα στοιχεια σας και θα σας καλεσουμε. πραγμα που δε γινεται ποτε!

συγγνωμη αν σας κουρασα μ ολο αυτο αλλα δεν αντεχω να στερω ακομα κ τη πανα στο μωρο μου. θα μου πειτε ας προσεχα. εγινε ομως και δεν υπηρχε περιπτωση να στερησω τη ζωη απο αυτο το αγγελουδι!!!

χρειαζομαι επειγοντως εργασια ειτε σε γραφειο ειτε απο το σπιτι θα ηταν ακομα καλυτερα.

 

ειλικρινα θα το εκτιμουσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια να ρωτησω κατι ,στην χρυση ευκαιρεια εχει πολλες αγγελιες που λενε ....εργασια απο το σπιτι,χωρις προυπηρεσια,χωρις κεφαλαιο χωρις δεσμεύσεις κτλ κτλ....ξερει καμια τι περιπου δουλειες ειναι αυτες??

Link to comment
Share on other sites

Μούφα....δουλειές μην μπείτε στην διαδικασία!!! Είναι οι γνωστές πυραμίδες αν δεν απατώμαι που απλά βρίσκουν διαφορετικούς τρόπους να προωθούνται!

 

Πούλα μου να σου πουλώ να ανεβούμε το βουνό!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...