Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μυκητες και υπόθετα στον 3ο μήνα...


Recommended Posts

εγω εμεινα εγγυος μς εξωσωματικη ..οι μυκητες ξεκινησαν να φανταστειτε λιγο πριν την ωοληψια..τωρα στην 5η βδομαδα εκανα κολπικο επιχρισμα και ειμαι τιγκα στους μυκητες...μου εδωσε ο γιατρος μου κανεστεν των 100 υποθετα και αλοιφη..τον εμπιστευομαι... εχω αρχισει ηδη την θεραπεια και ειμαι απιστευτα καλυτερα...

βεβαια ενα αγχος μηπως δεν επρεπε τοσο νωρις να κανω θεραπεια...αλλα ο γιατρος γνωριζει οτι δεν παιρνει να κανει λαθος σε μια περιπτωση σαν και την δικη μου που με τοσο κοπο συνελλαβα.... ξερω εγω.....τοσες μερες (ενα μηνα ))προσπαθουσα με φυσικους τροπους πλυσεις με χαμομηλι και σοδα ,γιαουρτι απο εξω και μεσα ,ακομα και σκορδο δοκιμασα για μερικες μερες και τιποτα δυστυχως οι βρωμομυκητες επεμεναν..

ejdn5zdpe3acpa7l.pngejdn5zdpe3acpa7l.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι ωραίο και ενδιαφέρον θέμα για μένα που ταλαιπωτούμαι ( κάθεστε;;;) από τα 18 μου από τους παλιομύκητες!!!( τώρα είμαι 35)...Ειδικά τον τελευταίο χρόνο δεν μπορείτε να φανταστείτε τι τράβηξα! Κοντά στα Χριστούγεννα έπαθα για τρίτη φορά εκείνο το χρόνο μυκητιάση. Η πρώην γιατρός σύστησε 6 μηνη θεραπεία με χάπια sporanox τα οποία έπαιρνα κάθε 4η και 5η μέρα του κύκλου. Αποτέλεσμα;;; Κάθε μήνα μυκητίαση! Πριν ένα μήνα άλλαξα ( ευτυχώς ) γιατρό. Η καινούργια μου έδωσε για 3 μ'έρες υπόθετα και μου είπε κάθε φορά που έχω ενοχλήσεις να πλένομαι εξωτερικά με χαμομήλι και μία φορά την εβδομάδα πλύση εσωτερική με χαμομήλι. Προς το παρόν είμαι καλά, αλλά καλου κακού σημείωσα όλες τις συμβουλές σας. Rossie, τα υπόθετα καλέντουλα θα τα χρησιμοποιήσω, το σκόρδο φοβάμαι. Και πώς το βγάζεις μετα;; Δεν το κατάλαβα αυτό. Α, το tea tree γιατί το φοβάσαι στην εγκυμοσύνη; Δεν είναι φυτικό;;Τίποτα από όλα αυτά δεν έχω χρησιμοποιήσει....Ακουσα και για τις αλοιφές που επαναφέρουν τη φυσιολογική χλωρίδα του κόλπου ( lactal, rephresh, eva restore) ότι είναι καλό μετά από κάθε περίοδο να τις βάζουμε για λίγες μέρες εναλλάξ σε κάθε κύκλο ( τον ένα μήνα lactal, τον άλλο rephresh, τον τρίτο eva redtore). To ξεκίνησα. Να απαλλαγουμε επιτέους κοριτσάκια. Δεν υπάρχει πιο επίμονο μικρόβιο τελικά...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας

μηπως οσες εχουν μυκητες τυγχανει να εχουν και υψηλο σακχαρο στο αιμα? ειναι πολυ σχετικο γι αυτο ρωταω.

Τα σημαντικότερα πλάσματα για μας χρειάζονται το πιο πολυπόθητο αγαθό της ζωής μας.Το χρόνο μας.

http://www.facebook.com/home.php?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας

μηπως οσες εχουν μυκητες τυγχανει να εχουν και υψηλο σακχαρο στο αιμα? ειναι πολυ σχετικο γι αυτο ρωταω.

 

Οι μύκητες γενικά συνδέονται με υπερ-κατανάλωση ζάχαρης/επεξεργασμένων υδατάνθρακων. Αλλά αυτό δεν ισχύει τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης γιατί εγώ είχα χαμηλό σάκχαρο, απλά οφείλεται σε κάποιες ορμόνες.

 

Το σκόρδο το βγάζεις με το δακτυλάκι σου! Αν ταλαιπωρήσε τόσα χρόνια με μύκητες τότε αμφιβάλλω αν θα σε βοηθήσουν τα υπόθετα καλέντουλας, ο σκόρδος είναι πολύ πιο αποτελεσματικός.

 

Δεν είναι όλα τα αιθέρια έλαια κατάλληλα για την εγκυμοσύνη. Δεν υπάρχει επαρκής έρευνα για το Tea Tree Oil γι' αυτό το απέφυγα εσωτερικά, αλλά όπως ανέφερα πολλές κοπέλες το χρησιμοποιούνε αν θες να το δοκιμάσεις.

 

Πήγες σε κάποιο διατροφολόγο να σου δώσει ειδική δίαιτα, αντι-καντίτα; Αν έχεις χρόνιο πρόβλημα τότε ίσως αυτό να είναι η μοναδική σου λύση.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω πάει σε διαιτολόγο! Μόνο γυναικολόγους και δερματολόγους έχω δει και ιδού τα αποτελέσματα! Κάποια περίοδο ( για 4-5 χρόνια και παραπάνω..) είχα ηρεμήσει. Τα υπόλοιπα μπορεί να πα΄θαινα μία με δυο φορές το μήνα. Οι μήνες όμως μετα τα Χριστούγεννα ήταν οι πιο εφιαλτικοι! Εγώ νομίζω με επηρεασαν αρνηρικά τα σπορανοξ ( άσχημη αντιβίωση ). Αφού τα έπαιρνα 5η μέρα και ξανάβγαιναν οι μύκητες την 17η!

Δεν ήξερα ότι υπάρχει δίαιτα αντικάντιτα. Δες πόσα πράγματα μπορεί να μάθει κανεις από κορίτσια που αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα! Τώρα πλένομαι με χαμομηλάκι και είμαι ( φτου, φτου) καλά. Εν τω μεταξυ προσπαθώ να κάνω παιδί...Είχα μια εξωμήτριο κύηση περισυ, αφαιρέθηκε η σάλπιγγα, προσπαθώ από το Σεπτέμβριο για νέα εγκυμοσύνη, αλλά τίποτα...Μου έτυχαν και στο καπάκι οι παλιομύκητες, καταλαβαίνετε την ψυχολογία μου. Θέλω να απαλλαγώ, γι' αυτό θα τα δοκιμάσω εγώ τα γιατροσόφια σας, θα πάω και σε διαιτολόγο, όλα θα τα κάνω...Αρκει να ηρεμήσω.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
...

Τώρα εξωτερικά για τη φαγούρα δοκίμασε λαδάκι καλέντουλας, παραδοσιακό γιαούρτι ή Βιταμίνη Ε (πάρε φθηνές κάψουλες όπως αυτές τις Eviol) με μερικές σταγόνες Tea Tree Oil οι οποίες θα βοηθήσουν να σκοτωθεί και τυχών εξωτερικός μύκητας.

 

...

 

Ax Ρόζυ, πολύ χρήσιμα αυτά τα tips! Aυτό το τελευταίο που λες, με βιτ. Ε και ΤΤΟ μπορώ να το κάνω και για την απλή φαγούρα από κολπίτιδα? Σκέφτομαι να το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Ax Ρόζυ, πολύ χρήσιμα αυτά τα tips! Aυτό το τελευταίο που λες, με βιτ. Ε και ΤΤΟ μπορώ να το κάνω και για την απλή φαγούρα από κολπίτιδα? Σκέφτομαι να το δοκιμάσω!

 

Δοκίμασέ το αλλά ίσως το υπόθετο καλέντουλας να είναι πιο κατάλληλο για την περίπτωση αυτή μια και η καλέντουλα έχει καταπραϋντικές ιδιότητες.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια την πάτησα και εγώ με τους μύκητες καθώς λόγω οξείας ωτίτιδας χρειάστηκε να πάρω αντιβίωση:? Και πάντα μα πάντα μετά από αντιβίωση ότι και συμπλήρωμα βιταμινών να πάρω στο τέλος της θεραπείας μου παρουσιάζονται οι τρισκατάρατοι μύκητες:mad: Ο γιατρός μου είπε ότι δεν κάνει να χρησιμοποιήσω τίποτα εκτός από συχνές πλύσεις με χαμομήλι. Το οποίο και έκανα αλλά εκείνο που πραγματικά με έσωσε ήταν το κεφίρ πίνω δύο ποτήρια από αυτό το θαυματουργό προβιοτικό και πραγματικά σώθηκα!!ήδη η φαγούρα έχει μυωθεί προφανώς και οι μύκητες. Δοκιμάστε το και για όσες δεν αντέχεται την κάπως ξυνή γεύση του μπορείτε να το πιείτε σαν μιλκσέικ βάζοντας το στο μπλέντερ με κάποιο φρούτο πχ μπανάνα.

Για όσους δεν ξέρουν τι είναι το κεφίρ ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://www.vita.gr/html/ent/451/ent.2451.asp?mid=1

http://tokefir.blogspot.com/

Εκτός απ τους μύκητες είναι πάρα πολύ ωφέλημο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης καθώς επίσης και για τα παιδιά.

dev011pr___.pngan1cv7ONw361210Mjg1ZGx6fDQ2ODAwMjNkamF8fk1hcmlhIGlzLi4uLi4uLi4u.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Nα πω κατ αρχην πόσο τέλειες είναι οι οδηγίες της Ρόζυ για μη χημικές λύσεις στο θέμα των μυκήτων! Το έχω ξαναγράψει και αλλού, θα έπρεπε να γίνουν υπόμνημα!

 

Λοιπόν τώρα που είμα έγκυος δεν μπόρεσα να κάνω τις κλασικες μου πλύσεις με καλέντουλα, που ήταν τόσο σωτήριες, οπότε πήρα τα υπόθετα. Δυστυχώς όμως δεν έλυσαν το πρόβλημα στην έξω περιοχή. Είχα κοκκινίλα φαγούρα και πολύ πόνο, ειδικά όταν ακουμπούσε το χαρτί στην τουαλέτα..Έβαλα λοιπόν βιταμίνη Ε με ΤΤΟ και με 2 εφαρμογές μπορώ να πω ότι έχω βελτίωση της τάξης του 80%!!!

 

Τέλος να πω ότι ο φαρμακοποιός μου, που φτιάχνει ο ίδιος τα ομοιοπα φάρμακα και τα υπόθετα, μου είπε σήμερα ότι φτιάχνει υπόθετα με ΤΤΟ. Αλλά δεν με άφησε να τα πάρω, γιατί είμαι έγκυος. Μου είπε το ΤΤΟ καλύτερα μόνο εξωτερικά τώρα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

Αυτά από μένα.

Rosie και πάλι ευχαριστούμε!!!!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και απο μενα!κοριτσια εχω το εξης προβλημα στις εξετασεις που εκανα βρεθηκαν πολλα πυοσφαιρια και ο γιατρος μου δν ειπε τπτ απολιτος για καμια εξεταση το μονο που μου ειπε να παω σε ενα μηνα.και τον ρωτησα μηπως χρειαζετε να κανω καποια καλυεργεια η κατι τεσπα και μου ειπε οτι δν γινετε τωρα...?μπερδευτικα ειμαι στη 14 βδομαδα και εχω καποιες ενοχλισεις φαγουρα υγρα κτλ. τι να κανω????

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολύ χρήσιμες οι συμβουλές.Τώρα είμαι 11 εβδομάδων και μετά απο εξέταση κολπικού υγρού διαπιστώθηκε οτι έχω λίγους μύκητες.Θα αρχίσω λοιπόν τα υπέροχα γιατροσόφια σας.Βέβαια δεν έχω ενοχλήσεις,όπωσ φαγούρα,μόνο τα ενοχλητικά υγρά.Είχα και σε όλη τη διάρκεια της πρώτης εγκυμοσύνης και λίγο πριν γεννήσω μου έδωσε ο γιατρός 3 υπόθετα και όλα καλά.να κάνω όμως μία ερώτηση.παράλληλα με μενα να δώσω κάτι και στο σύζυγο;γιατί είχαμε επαφές πρίν τα αποτελέσματα των εξετάσεων.Ευχαριστώ πολύ!

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα εξωτερικά για τη φαγούρα δοκίμασε λαδάκι καλέντουλας, παραδοσιακό γιαούρτι ή Βιταμίνη Ε (πάρε φθηνές κάψουλες όπως αυτές τις Eviol) με μερικές σταγόνες Tea Tree Oil οι οποίες θα βοηθήσουν να σκοτωθεί και τυχών εξωτερικός μύκητας.

 

Σε τι αναλογία διαλύεις το ΤΤΟ με την βιταμινη Ε? Εγώ έσπαγα 2 μπαλες από την Εβιολ και προσθετα 2 σταγονες ΤΤΟ. Μηπως πρεπει να σπάω πιο πολλές μπαλίτσες? Για πόσες μέρες το μέγιστο?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα!κοριτσια εχω το εξης προβλημα στις εξετασεις που εκανα βρεθηκαν πολλα πυοσφαιρια και ο γιατρος μου δν ειπε τπτ απολιτος για καμια εξεταση το μονο που μου ειπε να παω σε ενα μηνα.και τον ρωτησα μηπως χρειαζετε να κανω καποια καλυεργεια η κατι τεσπα και μου ειπε οτι δν γινετε τωρα...?μπερδευτικα ειμαι στη 14 βδομαδα και εχω καποιες ενοχλισεις φαγουρα υγρα κτλ. τι να κανω????

 

Πάρε τα υπόθετα καλέντουλας για καμια βδομάδα. Πιο πριν με μία καλλιεργεια κολπικου υγρου αεροβια και αναεροβια θα σιγουρευτείς αν είναι μύκητες και ποιο είδος (συνήθως είναι κάντιντα).

Τρώγε γιαούρτια ή κεφίρ ή ξυνόγαλα και απεφευγε ζάχαρη και άμυλο (ψωμί, ζυμαρικά)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε τι αναλογία διαλύεις το ΤΤΟ με την βιταμινη Ε? Εγώ έσπαγα 2 μπαλες από την Εβιολ και προσθετα 2 σταγονες ΤΤΟ. Μηπως πρεπει να σπάω πιο πολλές μπαλίτσες? Για πόσες μέρες το μέγιστο?

 

Ανάλογα με το πόσο ερεθισμένη είναι η περιοχή και πόσο ΤΤΟ μπορείς ν' αντέξεις, όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο.

Θα το συνεχίσεις μέχρι να φύγουν οι μύκητες και να μην έχεις ενοχλήσεις.

 

Για ευκολία εγώ πήρα αυτό το μπουκαλάκι με βιταμίνη Ε:

 

http://www.iherb.com/Carlson-Labs-E-Gem-Oil-Drops-2-fl-oz/2783?at=0

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανάλογα με το πόσο ερεθισμένη είναι η περιοχή και πόσο ΤΤΟ μπορείς ν' αντέξεις, όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο.

Θα το συνεχίσεις μέχρι να φύγουν οι μύκητες και να μην έχεις ενοχλήσεις.

 

Για ευκολία εγώ πήρα αυτό το μπουκαλάκι με βιταμίνη Ε:

 

http://www.iherb.com/Carlson-Labs-E-Gem-Oil-Drops-2-fl-oz/2783?at=0

 

Ευχαριστώ!

Σιγουρα θα είναι πιο βολικό σε αυτήν την μορφή!

 

Άρα δεν υπάρχει φόβος να ερεθιστεί άσχημα η περιοχή από το αιθέριο έλαιο? Γιατί αυτό φοβήθηκα...

Εγώ την αναλογία που σου έγραψα την άντεχα. Θα μπορούσα να βάλω και παραπάνω ΤΟΟ δλδ? Εσύ τι αναλογία έβαζες θυμάσαι?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την αναλογία που σου έγραψα την άντεχα. Θα μπορούσα να βάλω και παραπάνω ΤΟΟ δλδ? Εσύ τι αναλογία έβαζες θυμάσαι?

 

Δεν θυμάμαι αλλά σίγουρα περισσότερες από δύο σταγόνες.

Εφόσον το ανέχεσαι και σε βοηθάει τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Αχ τώρα τι μου θύμησες, βασανίστηκα πολύ στην εγκυμοσύνη της κόρης μου με τους μύκητες, υπήρχαν φορές που μ' έπαιρνε από κάτω και απελπιζόμουνα...

 

Από τότε που γέννησα δεν ξαναείχα ευτυχώς ενόχληση!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω και εγώ κάτι που με απασχολεί πάρα πολύ???

 

Είχα μερικά συμπτώματα ελαφριάς φαγούρας και άσπρων άοσμων υγρών λίγες μέρες μετά την ωορρηξία, πριν μάθω εννοείται για την εγκυμοσύνη… Χρησιμοποίησα σε πολύ μικρή ποσότητα και για μια μόνο φορά, μια κρέμα εξωτερική, την travocort αλλά επειδή είμαι κατά των φαρμάκων φοβήθηκα και πήρα από το φαρμακείο την v-gel της aurveda, τη οποία χρησιμοποίησα 2 μέρες πρωί και βράδυ, στην μικρότερη επιτρεπτή ποσότητα, εσωτερικά και εξωτερικά του κόλπου… Στις 2 μέρες τα συμπτώματα εξαφανίστηκαν.

 

Μετά από μια εβδομάδα και κάτι έμαθα ότι είμαι έγκυος… Από τότε έχω αγχωθεί για αυτά που χρησιμοποίησα… Ξέρει κάποιος να μου πει αν θα πρέπει να ανησυχώ και για το αν μπορεί να έχω ακόμα μύκητες αφού δεν έχω ακόμα τα συμπτώματα???:confused::confused:

 

Διανύω την 6η εβδομάδα εγκυμοσύνης. Στη γιατρό είναι να πάω την Τετάρτη.

Rosie, το gel που προτείνεις, μήπως είναι αυτό που χρησιμοποίησα??? Αν είναι μπορώ να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ προληπτικά???:rolleyes:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι!

Θυμάμαι ότι η γυναικολόγος μου μου είχε πει ότι μπορώ να το χρησιμοποιώ και προληπτικά μια-δυο φορές τη βδομάδα.

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιείς υπόθετα καλέντουλας για πρόληψη.

 

Μην ανησυχείς, εγώ στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης έπαθα μύκητες όσο ήμουνα σε ταξίδι και δεν μπορούσα να τρέχω σε ομοιοπαθητικά φαρμακεία κτλ και η γυναικολόγος μου είπε να πάρω ένα κολπικό υπόθετο συμβατό με τη εγκυμοσύνη και έτσι έκανα και όλα ήτανε μια χαρά!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια να ρωτήσω κι εγώ κάτι..Οσες είχατε πρόβλημα με μυκητιαση το σύμπτωμα ήτανε μόνο εντονη φαγούρα?Εγώ είχα δει πριν λιγες μέρες κάτι κιτρινωπα υγρα τα οποία εμφανίστηκαν μόνο μια φορα και δεν τα ξαναείδα αλλα από χθες έχω μια πολυ ελαφριά αίσθηση τσουξηματος/καψίματος κάποιες στιγμές.Λέτε να είναι καμιά μυκητιαση κι αυτό.Τη δευτέρα λέω να πάρω το γιατρό μου κάνα τηλ μηπως χρειάζεται να το κοιτάξουμε πριν απο το καθιερωμένο μου ραντεβου.

E0adp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εβδομάδα και κάτι έμαθα ότι είμαι έγκυος… Από τότε έχω αγχωθεί για αυτά που χρησιμοποίησα… Ξέρει κάποιος να μου πει αν θα πρέπει να ανησυχώ και για το αν μπορεί να έχω ακόμα μύκητες αφού δεν έχω ακόμα τα συμπτώματα???

Για να ξεαγχωθείς τελείως να σου πω ότι κι εγώ δεν ήξερα ότι είμαι έγκυος και έκανα κολπικές πλύσεις με αραιωμένο βάμμα καλέντουλας. Όταν το είπα στον γιατρό μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά να μην το ξανακάνω εννοείται κατά την εγκυμοσύνη. Και αργότερα για τους μύκητες ό ίδιος μου έδωσε κολπικό υπόθετο (άσχετα αν εγώ δεν το πήρα).

 

Οσες είχατε πρόβλημα με μυκητιαση το σύμπτωμα ήτανε μόνο εντονη φαγούρα?Εγώ είχα δει πριν λιγες μέρες κάτι κιτρινωπα υγρα τα οποία εμφανίστηκαν μόνο μια φορα και δεν τα ξαναείδα αλλα από χθες έχω μια πολυ ελαφριά αίσθηση τσουξηματος/καψίματος κάποιες στιγμές.Λέτε να είναι καμιά μυκητιαση κι αυτό.Τη δευτέρα λέω να πάρω το γιατρό μου κάνα τηλ μηπως χρειάζεται να το κοιτάξουμε πριν απο το καθιερωμένο μου ραντεβου.

Θα σου πω τα δικά μου συμπτώματα: Υγρά κίτρινα ή λευκά, φαγούρα εξωτερική, εσωτερικά ή/και εξωτερικά κάψιμο και τσούξιμο. Επίσης η περιοχή είναι πιο κόκκινη από ότι συνήθως.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

anti1980 ξέχασα να σου ευχηθώ μία τέλεια εγκυμοσύνη! Με το καλό να έρθει και το 2ο μωράκι σου!!!

Σε ευχαριστώ πολύ fairyʼs mom!!! Και εσύ ότι επιθυμείς για τα παιδάκια σου!!!

 

Έχει καιρό τώρα που ρώτησα την γιατρό για τα σκευάσματα που χρησιμοποίησα λίγες μέρες πριν κάνω το τεστ και μου είπε ότι δε πειράζει. Ρώτησα και τη φαρμακοποιό που μου έδωσε το v-gel και μου είπε ότι καλύτερα να μη το χρησιμοποιήσω άμα αισθανθώ ότι έχω ξανά μύκητες και να πάω να μου φτιάξει κάτι ειδικά για την περίπτωση της εγκυμοσύνης. Δε ρώτησα τι γιατί για την ώρα δεν έχω τίποτα…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...