Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΕΦΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΖΑΧΑΡΗ


puzzleg

Recommended Posts

Επανέρχομαι στο θέμα για να σας ρωτήσω αν έχετε δοκιμάσει την κρέμα δημητριακών της humana. Είναι χωρίς ζάχαρη και χωρίς γάλα. Μου τη σύστησε η παιδίατρος όταν της είπα πως δε θα ήθελα να δώσω στο μωρό κρέμα με ζάχαρη. Θα πάρω και ένα κουτί νουνού καλού κακού, έτσι για να βρίσκεται...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας μανούλες! Έχω ένα μωράκι 5 μηνών και ξεκινάμε κι εμείς σιγά σιγά τις στερεές τροφές. Αρχίζουμε από αύριο φρουτάκια και μέσα του μήνα κρέμα ρυζάλευρο βανίλια. Έριξα μια ματιά στο σούπερ μάρκετ και απ' όλες τις γνωστές μάρκες (nounou, miloupa, noutricia, γιώτης) μόνο η nestle έγραφε "χωρίς προσθήκη ζάχαρης". Μήπως είναι παραπλανητικό; Έχετε δοκιμάσει τη συγκεκριμένη; Τι έχετε να προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

γεια σου alex1979, εμείς κατόπιν οδηγίες του παιδιατρου ξεκινήσαμε μόλις η μικρή μου έγινε 6 μηνών φρουτοκρεμα (φρέσκια) και ρυζαλευρο βανιλια.

Κατόπιν έρευνας σε σούπερ μάρκετ καταληξα στη νεστλε. Όμως ενώ στην αρχή την έτρωγε κάπως, μετά από 2 εβδομάδες δεν την ήθελε καθόλου με αποτέλεσμα το παιδί να κλαίει και φυσικά επειδή δεν χορταινε ξυπναγε 2-3 φορές το βράδυ για να πιει γάλα. Έτσι σήμερα της αλλαξα μάρκα και πήρα νουνου η οποία είναι τελείως διαφορετική, και στη γεύση πιο γλυκιά (έχει ζάχαρη το αναφέρει καθαρά στα συστατικά) και διαλύεται πιο εύκολα και δεν αφήνει κομματάκια.

Η μικρούλα ενθουσιάστηκε και το πιάτο το καθάρισε !

Βέβαια η κρέμα της νεστλε γράφει στη συσκευασία «ρυζαλευρο βανιλια» ενώ η νουνου «βανιλια με ρυζαλευρο», στην οποία η περιεκτικότητα σε ρυζαλευρο είναι η μισή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες! Έχω ένα μωράκι 5 μηνών και ξεκινάμε κι εμείς σιγά σιγά τις στερεές τροφές. Αρχίζουμε από αύριο φρουτάκια και μέσα του μήνα κρέμα ρυζάλευρο βανίλια. Έριξα μια ματιά στο σούπερ μάρκετ και απ' όλες τις γνωστές μάρκες (nounou, miloupa, noutricia, γιώτης) μόνο η nestle έγραφε "χωρίς προσθήκη ζάχαρης". Μήπως είναι παραπλανητικό; Έχετε δοκιμάσει τη συγκεκριμένη; Τι έχετε να προτείνετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

και εγω δοκιμασα διαφορες μαρκες οπως νουτριτσια μιλουπα και γιωτης νεστλε δεν ετυχε(ειμαι λιγο προκατελημενη με την συγκεκριμενη εταιρια)τελικα δινω ακομα και τωρα νουνου..ολες εχουν ποσοτητα ζαχαρης και διαφορα αλλα θρεπτικα συστατικα για τα μωρα,οπως και υπαρχει ερευνα που λεει οτι καποια ποσοτητα ζαχαρης χρειαζεται για τα μωρακια..οχι υπερβολες μην παρεξηγηθω,εν πασει περιπτωσει οι βιολογικες δεν μου αρεσαν και κατεληξα αφου τις δοκιμασα σχεδον ολες στην νουνου γιατι δεν σβολιαζει και ευκολα:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

ολες εχουν ποσοτητα ζαχαρης και διαφορα αλλα θρεπτικα συστατικα για τα μωρα,οπως και υπαρχει ερευνα που λεει οτι καποια ποσοτητα ζαχαρης χρειαζεται για τα μωρακια..οχι υπερβολες μην παρεξηγηθω,εν πασει περιπτωσει οι βιολογικες δεν μου αρεσαν και κατεληξα αφου τις δοκιμασα σχεδον ολες στην νουνου γιατι δεν σβολιαζει και ευκολα:P:p:p

 

Απορία:

Πολύ παλιά όταν η σοφή φύση καθόριζε τι συστατικά χρειάζεται ο ανθρώπινος οργανισμός, τα μωράκια μασούλαγαν ζαχαροκάλαμο ή ζαχαρότευτλα; Μάλλον όχι, και ευτυχώς που προόδευσε ο άνθρωπος και εμφανίστηκε η Σοφή Νουνού και οι άλλες εταιρίες για να μας ενημερώσουν για την αναγαιότητα της προσθήκης ζάχαρης! Και για να πειστούμε βγήκε ίσως και μια αντικειμενικότατη και αθώα έρευνα που υποστηρίζει τα παραπάνω...Τώρα μας έπεισαν!!!! Αλλά πώς θα ζήσουν κι αυτοί; (Περισσότερο) κλέφτες θα γίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Απορία:

Πολύ παλιά όταν η σοφή φύση καθόριζε τι συστατικά χρειάζεται ο ανθρώπινος οργανισμός, τα μωράκια μασούλαγαν ζαχαροκάλαμο ή ζαχαρότευτλα; Μάλλον όχι, και ευτυχώς που προόδευσε ο άνθρωπος και εμφανίστηκε η Σοφή Νουνού και οι άλλες εταιρίες για να μας ενημερώσουν για την αναγαιότητα της προσθήκης ζάχαρης! Και για να πειστούμε βγήκε ίσως και μια αντικειμενικότατη και αθώα έρευνα που υποστηρίζει τα παραπάνω...Τώρα μας έπεισαν!!!! Αλλά πώς θα ζήσουν κι αυτοί; (Περισσότερο) κλέφτες θα γίνουν;

η καθε μανουλα κανει αυτο που επιλεγει για το μωρο της...οι ειρωνιες μεταξυ μας δεν νομιζω οτι εχουν νοημα!Η καθεμια εκθετει την αποψη της αυτο εκανα και εγω αυτο δινω στο παιδι μου και αυτα ξερω!Δεν σε καταλαβαινω......δεν ειμαι υπερ αυτων σε καμμια περιπτωση αλλα οχι μεταξυ μας βρε καλη μου τετοιες αντιδρασεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η καθε μανουλα κανει αυτο που επιλεγει για το μωρο της...οι ειρωνιες μεταξυ μας δεν νομιζω οτι εχουν νοημα!Η καθεμια εκθετει την αποψη της αυτο εκανα και εγω αυτο δινω στο παιδι μου και αυτα ξερω!Δεν σε καταλαβαινω......δεν ειμαι υπερ αυτων σε καμμια περιπτωση αλλα οχι μεταξυ μας βρε καλη μου τετοιες αντιδρασεις....

 

fridoula η ειρωνία δεν ήταν σε καμία περίπτωση απέναντί σου. Ζητώ πολλές φορές συγνώμη αν φάνηκε έτσι! Και ούτε αναφέρθηκα στην επιλογή σου να δώσεις κρέμα. (Κι εγώ μόλις μετά από τρεις μήνες που του έδινα κρέμα αποφάσισα να ψάξω για εναλλακτικές λύσεις για το απόγευμα). Καλή μου, όλες μας προσπαθούμε για το καλύτερο...

Η ειρωνία μου βγήκε για τις εταιρείες και αρκετούς γιατρούς και για τις κατευθυνόμενες ή και επιλεκτικές έρευνες που βγαίνουν στη δημοσιότητα προκειμένου να υποστηρίξουν συμφέροντα (και όχι μόνο στο θέμα της κρέμας).

Θυμώνω πολύ όταν βλέπω ότι η εκμετάλευση ξεκινάει τόσο έντονα από τα μικρά μας πλασματάκια. Και δε θυμώνω μόνο για τις κρέμες και τους παιδιάτρους που τις συνιστούν ανεπιφύλακτα. Θυμώνω και για το θηλασμό που υπονομεύεται είτε από αδιαφορία είτε από συμφέρον, και για τα εμβόλια που πασσάρονται σαν πανάκεια για την υγεία των μωρών μας χωρίς να ενημερώνονται οι γονείς για την πιθανότητα επιβάρυνσης του οργανισμού.

Και θυμώνω που πρέπει να είμαι συνεχώς σε άμυνα και σε επαγρύπνηση και σε καχυποψία όταν μου προτείνουν ή δε μου προτείνουν κάτι για το μωρό μου οι υπεύθυνοι της υγείας. Συνειδητοποιώ πόσοι ουσιαστικά προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το μωράκι μου.

Συγνώμη και πάλι για τον τόνο αλλά τα έχω παρει πολύ τελευταία. Να σου ζήσει το μωράκι σου και να το χαίρεσαι fridoula.:wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

fridoula η ειρωνία δεν ήταν σε καμία περίπτωση απέναντί σου. Ζητώ πολλές φορές συγνώμη αν φάνηκε έτσι! Και ούτε αναφέρθηκα στην επιλογή σου να δώσεις κρέμα. (Κι εγώ μόλις μετά από τρεις μήνες που του έδινα κρέμα αποφάσισα να ψάξω για εναλλακτικές λύσεις για το απόγευμα). Καλή μου, όλες μας προσπαθούμε για το καλύτερο...

Η ειρωνία μου βγήκε για τις εταιρείες και αρκετούς γιατρούς και για τις κατευθυνόμενες ή και επιλεκτικές έρευνες που βγαίνουν στη δημοσιότητα προκειμένου να υποστηρίξουν συμφέροντα (και όχι μόνο στο θέμα της κρέμας).

Θυμώνω πολύ όταν βλέπω ότι η εκμετάλευση ξεκινάει τόσο έντονα από τα μικρά μας πλασματάκια. Και δε θυμώνω μόνο για τις κρέμες και τους παιδιάτρους που τις συνιστούν ανεπιφύλακτα. Θυμώνω και για το θηλασμό που υπονομεύεται είτε από αδιαφορία είτε από συμφέρον, και για τα εμβόλια που πασσάρονται σαν πανάκεια για την υγεία των μωρών μας χωρίς να ενημερώνονται οι γονείς για την πιθανότητα επιβάρυνσης του οργανισμού.

Και θυμώνω που πρέπει να είμαι συνεχώς σε άμυνα και σε επαγρύπνηση και σε καχυποψία όταν μου προτείνουν ή δε μου προτείνουν κάτι για το μωρό μου οι υπεύθυνοι της υγείας. Συνειδητοποιώ πόσοι ουσιαστικά προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το μωράκι μου.

Συγνώμη και πάλι για τον τόνο αλλά τα έχω παρει πολύ τελευταία. Να σου ζήσει το μωράκι σου και να το χαίρεσαι fridoula.:wink::wink::wink:

να σαι καλα και εσυ και να χαιρεσαι επισης το μωρακι σου!:)τα ξερω ολα αυτα που μου λες και τα βιωνω,διαβαζω πολυ για αυτα τα θεματα αλλα ορισμενες επιλογες γινονται για καποιους λογους...

και η δικη μου παιδιατρος επεμενε να δινω γιαουρτι τυπου αντβανς η νουνου αλλα εγω εδινα βιολογικο επιδορπιο για το οποιο ξυνιζε τα μουτρα της,στανταρ τα παιρνουνε δεν το συζητω αυτο!Οπως επισης δινω κανονικο γιαουρτι ενω εκεινη το απαγορευει μεχρι τα δυο χρονια.Γαλα επισης δεν εδωσα σκονη(αυτην μου προτεινε)αλλα φρεσκο και οχι παιδικο(αντβανς,νουνου κτλ.)Ε,κρεμα λοιπον εδωσα και ναι εχω διαβασει καπου οτι καποια ποσοτητα ζαχαρης στα μωρα ε δεν κανει κ τοσο κακο αντιθετα την χρειαζεται ο οργανισμος.Συμφωνω και μ'αυτο που ανεφερες εσυ για το ζαχαροτευτλο οκ!

Θελω να σου πω οτι η καθεμια μας τα βλεπει καπως τα πραγματα και αλλες ακουνε το ενστικτο τους αλλες λιγοτερο.Δυστυχως εμπορευονται πια τα παντα ολες αυτες οι εταιρειες οι γιατροι κτλ.μαζι σου!

Ολα καλα λοιπον ξεφυγαμε και απο το θεμα!:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ρε κορίτσια συγνώμη, θέλω να καταλάβω το εξής:

 

Ο δικός μου έκλεισε τους 5 μήνες. Ακόμα δεν έχει κοιμηθεί σερί το βράδυ, μάλιστα βγάλαμε και το πρώτο δόντι οπότε έχει και ανησυχία. Ξυπνάει 2-3 φορές για γάλα και 1-2 από ανησυχία. Επίσης, κατά τις 7-7:30 είναι ξύπνιος. Αυτο με έχει κουράσει ... μιας και έχω να κοιμηθώ πολύ πριν την εγκυμοσύνη κιόλας.

 

Ερώτηση: Αν αρχίσει να τρώει αυτό το ένα γεύμα το απόγευμα, θα χορταίνει και θα κοιμάται? ΤΟυ φτάνει το γεύμα στις 7:00 για να χορτάσει και να μην ξυπνήσει τη νύχτα?

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Δεν ξερω για το δικο σου αλλα ο δικος μου ουτε κατα διανοια να καοιμηθει σερι οταν ηταν πεντε μηνων και να μην πεινασει.Αλλα ο δικος μου ειναι αρκετα φαγανο μωρο.Απο οταν ξεκινησαμε στερεες τρωει την τελευταια κρεμουλα στις 7 και μετα σττις 10 πινει 240 γαλα.Θηλαζε μεχρι πριν ενα μηνα αλλα σταδιακα στο μηνα αποθηλασαμε. τωρα πιανει λιγο στηθος και αποκοιμιεται τιποτα αλλο α!και τη νυχτα που ξυπναει θηλαζει καιμια φορα αλλα και αυτο το κοβουμε σιγα σιγα.Φαντασου τις τελευταιες 15 μερες εχω αρχισει και κοιμαμαι σερι 6ωρο.Καλη δυναμη λοιπον σε ολες μας.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μπερδευτηκα.εκτος απο τις βιολογικες, ολες οι αλλες κρεμες ρυζαλευρο-βανιλια του εμποριου εχουν ζαχαρη;εμενα γιατι μου ειπε ο γιατρος μου οτι της νουτριτσια και της μιλουπα δεν εχουν;;;;;;;μηπως δεν ακουσα καλα και ειπε οτι εχουν τη λιγοτερη;απο ο,τι διαβασα, το χετε ψαξει πολυ το θεμα, μπορει λοιπον καποια να μου απαντησει ποια ειναι η κρεμα με τη λιγοτερη ζαχαρη;;;;;;

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια μπερδευτηκα.εκτος απο τις βιολογικες, ολες οι αλλες κρεμες ρυζαλευρο-βανιλια του εμποριου εχουν ζαχαρη;εμενα γιατι μου ειπε ο γιατρος μου οτι της νουτριτσια και της μιλουπα δεν εχουν;;;;;;;μηπως δεν ακουσα καλα και ειπε οτι εχουν τη λιγοτερη;απο ο,τι διαβασα, το χετε ψαξει πολυ το θεμα, μπορει λοιπον καποια να μου απαντησει ποια ειναι η κρεμα με τη λιγοτερη ζαχαρη;;;;;;

ανεξάρτητα από το τι λέμε εμείς, μπορείς να πάρεις επίσημη απάντηση από το σάιτ τους

 

http://www.nutricia.gr/index.php?ID=U2IfmhkFbtx6JPc6&Rec_ID=133

 

NUTRICIA Κρέμα Βανίλια

 

• Κρέμα σε σκόνη με ρυζάλευρο και 36% ειδικά μελετημένο βρεφικό γάλα με πρεβιοτικά

• Χαμηλή περιεκτικότητα σε ζάχαρη, μόνο 15,5 γρ ανά 100 γρ προϊόντος

• Εμπλουτισμένη με 13 βιταμίνες, σίδηρο και ασβέστιο

• Με απαλή υφή και τέλεια διαλυτότητα

• Με νέα υπέροχη γεύση

• Δεν περιέχει γλουτένη

 

 

όπως βλέπεις περιέχει ζάχαρη, τώρα ο καθένας κρίνει αν τα 15,5 γρ ανά 100γρ προϊόντος, δηλαδή περίπου το 1/6, είναι πολύ ή λίγο

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη ερωτηση...κατι κρεμες ρυζαλευρο που κυκλοφορουν(η ΝΟΥΝΟΥ την εχει σιγουρα)-που λεει οτι δεν εχει ζαχαρη- κανει για κρεμουλα? Στο κουτι λεει οτι ειναι για παρασκευη...σουπας? Κατι τετοιο....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη ερωτηση...κατι κρεμες ρυζαλευρο που κυκλοφορουν(η ΝΟΥΝΟΥ την εχει σιγουρα)-που λεει οτι δεν εχει ζαχαρη- κανει για κρεμουλα? Στο κουτι λεει οτι ειναι για παρασκευη...σουπας? Κατι τετοιο....

ναι, κάνει, εγώ έδινα στην Σοφία για ένα διάστημα, όμως έδινα βιολογική της Holle (χωρίς ζάχαρη και γάλα, σκέτο ρυζάλευρο) και μετά της Babynat που είχε και βανίλια, πιο νόστιμη

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

α μαλιστα....γιατι εφαγα μια κουταλια σημερα απο τη ΓΙΩΤΗΣ και επαθα γλυκαιμικο σοκ!

η Γιώτης εκτός από πολλή ζάχαρη έχει και αγελαδινό γάλα, και είναι κρίμα να δώσεις αφού θηλάζεις. Αλλά εδώ βγαίνουμε οφφ τόπικ, οπότε αν θες να ρωτήσεις επ'αυτού πάμε στην ενότητα του θηλασμού:D

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Τελικά ποιά κρέμα εμπορίου έχει τη λιγότερη περιεκτικότητα σε ζάχαρη?

Η παιδίατρος μας έδωσε δειγματάκια της ΝΟΥΝΟΥ και εγώ αγόρασα της Νutricia.

Της Nutricia γράφει ότι περιέχει 18γρ. ζάχαρη άνα 100γρ. διατηρώντας την υπέροχη γεύση της!!!

Έπαθα σοκ που το διάβασα από τα 18γρ. αλλά τελικά διαφημίζει την ελάχιστη ποσότητα ζάχαρης. Οι άλλες μέρκες πόσο ζάχαρη έχουν?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Η μπέμπα μας είναι 5 μηνών και ξεκινήσαμε κρέμα βανίλια από εχθές. Είπαμε να αρχίσουμε σιγά σιγά γι αν συνηθίσει και σε μια βδομάδα θα φάμε και φρούτα. Τελικά δεν χρειάστηκε πολύ. Η μικρή την έφαγε με λαιμαργία από την πρώτη μέρα. Πήραμε τη νουνού γιατί μου τη σύστησαν φίλες. Όταν την έφερε ο σύζυγος σπίτι είδα ότι έχει ζάχαρη..Φρίκαρα για αρχή. Μετά είπα δεν μπορεί...όλες έτσι θα είναι. Δεν ξέρω τελικά τι πρέπει να κάνω. Η παιδίατρος μου άφησε το περιθώριο να επιλέξω όποια θέλω χωρίς να μου επισημάνει το θέμα με τη ζάχαρη.. Σήμερα την τάισα με προβληματισμό. Σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα η ζάχαρη από τις γλυκαντικές ουσίες που περιέχουν οι άλλες??? Η μήπως έκανα το πρώτο μεγάλο λάθος στη διατροφή του παιδιού μου???

Link to comment
Share on other sites

Hello Baggi! να χαιρεσαι το μωρακι σου!Να σας ζησει! Οι κρεμα που σου συστησαν οι φιλεναδες (παω στοιχημα) στην συστησαν για το ιδιο ακριβως λογο που εγραψες εσυ (οτι την τσακισε την κρεμα)ειναι ωραια ευγεστη ΓΛΥΚΙΑ κ μαλιστα πολυ γλυκια . Εννοειται οτι οι ζαχαρη ειναι οτι χειροτερο αλλα υπαρχει η φρουκτοζι οι οποια βρισκεται σε ολα τα φρουτα σχεδον κ δινει την γλυκια γευση . αλλο ζαχαρη αλλο φρουκτοζι. Εμεις δν διαλεξαμε την νουνου η καποειες αλλες εταιριες. οσο πιο πολυ εχει γευσει τοσο πιο πολλα πραγματα βαλανε . Θελεις να κανεις ενα τεστ? Παρε την νουνου κ παρε μια αλλη κρεμα σου λεω της frezydrem ακριβως της ιδιες γευσεις (ειτε ειναι φαριν λακτε ειτε ρυζαλευρω) κ δοκιμασε της οπως ειναι ! γραψε μου της εντυπωσεις ! Οτι στοιχημα θες οτι αμεσως θα καταλαβεις οτι οι νουνου ειναι γλυκια κ γευστικη. Τωρα που ειναι ακομα στην αρχη προσπαθησε να βρεις (κοιταζοντας της ετικετες ειτε δοκιμαζοντας) κατι πιο καλο.που ακομα δν ξερει το αλατι ζαχαρη κτλ. Να εισαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

DeaLuna Τη frezyderm την πουλάνε στα σουπερ μαρκετ??? ρωτησα τον αντρα μου και μου είπε πως δεν είδε ή τουλάχιστον δεν πρόσεξε κάποια τέτοια μάρκα. Μήπως είναι βιολογική? paros μακάρι το άρθρο που μου έστειλες να το διαβάσουν όλες οι μανούλες. Πραγματικά διαφωτιστικό..ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

http://www.babyspace.gr/Article/Ready-creams-necessary-baby-nutrition/145-3597.html

Ένα πολυ ωραίο άρθρο του Παπαβέντση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...