Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιδεες για τραπεζι


freedom21

Recommended Posts

Γεια σας,

 

εχω καλεσει μερικους φιλους για φαγητο (κατοικος εξωτερικου) και υποσχεθηκα ελληνικη κουζινα εχω μερικες ιδεες μεχρι στιγμης αλλα οποιαδημποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.

 

Εχω σκεφτει να κανω τα εξης

ορεκτικο:πιπεριες φλωρινης με τυρια

κυριως:μποξαδακια σαμου(κοκκινιστο μοσχαρι τυλιγμενο σε μελιτζανες ψημενο στο φουρνο)

συνοδευτικο:πατατες φουρνου

 

Πως σας φαινεται?εχω κολησει ομως στη σαλατα δεν μπορω να βρω τι ταιριαζει. Μου ειπαν για σαλατα λαχανο αλλα δεν ξερω αν παει. Θελω να αποφυγω ντοματοσαλατα γιατι οι ντοματες εδω ειναι μαυρο χαλι. Σκεφτομουν επισης χορτα αν καταφερω να βρω ασφαλος.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σαλατα μπορεις να κανιες πατζαροσαλατα. πατζαρια - καρυδια και μισο μισο γιαουρτι με μαγιονεζα. τελειο και ελληνικοτατο. διαφορετικα ροκα με λιαστη ντοματα και καροτο-αγγουρι και ΞΥΔΙ ΜΠΑΛΣΑΜΙΚΟ (ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΗ ΣΑΛΑΤΑ)

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για σαλάτα μπορείς να κάνεις, λάχανο απρο μαζί με κόκκινο, καρότο, πράσινες πιπεριές, λάδι,ξύδι και σκόρδάκιΕπίσης ωραίο είναι το σπετσοφάι και ο μουσακάς. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

εχω καλεσει μερικους φιλους για φαγητο (κατοικος εξωτερικου) και υποσχεθηκα ελληνικη κουζινα εχω μερικες ιδεες μεχρι στιγμης αλλα οποιαδημποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.

 

Εχω σκεφτει να κανω τα εξης

ορεκτικο:πιπεριες φλωρινης με τυρια

κυριως:μποξαδακια σαμου(κοκκινιστο μοσχαρι τυλιγμενο σε μελιτζανες ψημενο στο φουρνο)

συνοδευτικο:πατατες φουρνου

 

Πως σας φαινεται?εχω κολησει ομως στη σαλατα δεν μπορω να βρω τι ταιριαζει. Μου ειπαν για σαλατα λαχανο αλλα δεν ξερω αν παει. Θελω να αποφυγω ντοματοσαλατα γιατι οι ντοματες εδω ειναι μαυρο χαλι. Σκεφτομουν επισης χορτα αν καταφερω να βρω ασφαλος.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

τις πιπεριές φλωρίνης θα τις σέρβιρα μόνες τους με λάδι, ξύδι.

 

πιατέλα με τυριά ελληνικά φέτα, γραβιέρα, κεφαλογραβιέρα, κεφαλοτύρι, ανθότυρο, μυζήθρα, σκληροτύρι, μετσοβόνε, φορμαέλα, καλαθάκι, κρασοτύρι.....

 

λαχανοντολμάδες ή σαρμαδάκια με αμπελόφυλλα.

 

το μοσχάρι με τη μελιτζάνα είναι σούπερ! δεν ήξερα ότι το λέτε μποξαδάκια!

 

κεφτέδες με σάλτσα ντομάτας;;;

 

στις πατάτες, ανάλογα τις προτιμήσεις, μπορείς να βάλεις σκόρδο, ρίγανη.

 

πολίτικη σαλάτα, λάχανο άσπρο, μωβ, καρότο, σέληνο.

ή λάχανο, ξινόμηλο, καρύδια και γιαούρτι, λευκό ξύδι ή μπαλσάμικο με μέλι (τέλειο) ή λεμόνι (γούστα είναι αυτά).

 

αν βρεις ωραίες ντομάτες, μπορείς να κάνεις μπουγιουρντί: σε αλουμινόχαρτο ντομάτα λωρίδα χοντοκομμένη, τυρί φέτα, πιπεριά πράσινη, κομμάτια, ή λωρίδες, καυτερή πιπεριά ή πιπέρι καυτερό-τσίλι-μπούκοβο-λάδι, αλάτι, ρίγανη. το έχω δοκιμάσει και με χαλούμι.

 

με έτοιμο φύλλο θα έκανα κι έναν μπακλαβά!

 

μην ξεχάσεις να αγοράσεις ελληνικό κρασί. πίνω σπάνια, οπότε άσχετη.

καλή επιτυχία και καλή όρεξη!

 

και καλή ξεκούραση με τόσα που θα κάνεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπωππωπωππωπωπωωωωωω!!!!!!!!μελιτζανες με μοσχαρι!!!!!!!!!!!

τρελλλλλλλλλλλαινομαι!μπραβο πολυ ωραια ιδεα!

εγω αν θελεις μονο θα σου προτεινα κρασακι, ή κρασακια!!!!!

απο σαλατες ειμαι στουρν!!!!!!!!!

με τα ορεκτικα σερβιρε ενα παγωμενο ΚΑΝΕΝΑΣ φρεσκοτατο αρωματικο κρασι και σε πολυ-πολυ καλη τιμη.

με το θεικο κυριως που θα φτιαξεις,ε!ανοιξε μια καλη ραψανη(του Ντουγκου ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ)ασε το μπουκαλι ανοιχτο καμια ωριτσα , σερβιρε κ απογειωσε το!!!!!!!!!;)

στο γλυκο μια μαστιχα λικερ του Ψυχή /η του Τεττερη παγωμενη-παγωμενη, ειναι ολα τα λεφτα:)

καλα να περασετε!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ ωραία σαλάτα είναι ρόκα, λίγο μαρουλάκι, κατίκι και λιαστή ντομάτα με λάδι και ξύδι μπαλσάμικο. Δροσιστική και ωραία.

 

Επίσης μπορείς να βρεις μικρά ντοματίνια, να πάρεις κους κους να το μουλιάσεις σε λίγο νερό και μετά βαζεις τα ντοματίνια λίγο δυόσμο, πολύ μαϊντανό, λίγο φρέσκο κρεμμύδι, αλάτι και λίγο πιπέρι. Λαδάκι και λεμονάκι και είναι φοβερή, διαφορετική και εντυπωσιακή.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για σαλάτα μπορείς να κάνεις, λάχανο απρο μαζί με κόκκινο, καρότο, πράσινες πιπεριές, λάδι,ξύδι και σκόρδάκι

 

 

Συμφωνω τέλεια ιδέα για σαλάτα.....Αν έχουν πρόβλημα παρέληψε το σκορδάκι...ΑΝ και μένα μου αρέσει αυτη η σαλάτα με λίγο σκορδάκι.....:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια πηρα καποιες ιδεες.

Δυστιχως μπορω να εκτελεσω μονο ορισμενες απο αυτες γιατι γενικα υπαρχει ελλειψη υλικων πχ τυρια εχουν μονο τα δικα τους (δανεζικα), ντοματες ειναι εντελως μα εντελως ανοστες κλπ κλπ.

 

Τη συνταγη για τις μελιτζανες την ειδα στον μαμαλακη και φαινοταν νοστιμη συν οτι ειναι κατι που δεν θα εχουν δοκιμασει και ξεφευγει λιγο απο τα κλασσικα που εχουν συνδυασει ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια πηρα καποιες ιδεες.

Δυστιχως μπορω να εκτελεσω μονο ορισμενες απο αυτες γιατι γενικα υπαρχει ελλειψη υλικων πχ τυρια εχουν μονο τα δικα τους (δανεζικα), ντοματες ειναι εντελως μα εντελως ανοστες κλπ κλπ.

 

Τη συνταγη για τις μελιτζανες την ειδα στον μαμαλακη και φαινοταν νοστιμη συν οτι ειναι κατι που δεν θα εχουν δοκιμασει και ξεφευγει λιγο απο τα κλασσικα που εχουν συνδυασει ελλαδα.

:PΜπορεις να γραψεις την συνταγη με τις μελιτζανες???πρεπει να εινα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!:P:p:p

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...