Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γρομπαλάκι πίσω απ'τ'αυτί


Recommended Posts


Διαφημίσεις


κι ο μικρος μου ειχε βγαλει ενα, που εξαφανιστηκε μετα απο μερες,

ο γιατρος ειπε οτι δεν πρεπει να τα πειραζουμε καθολου και να τα πιεζουμε με το χερι..

 

αυτο μου ειχε πει ο δικος μου για εμενα, σταματησα να τα πειραζω και εφυγαν!! δε ξερω αν ειναι ορμονικο, τα μωρακια παντως ειναι φουλ στις ορμονες.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τιποτα ελιτσες λεγονται , ο δικος μου εχει 3,4 πισω στα σβερκο και στα αυτια θα φυγουν μονα τους τον πηγα στο παιδιατρο και το δε. Μην ανησυχεις και γω ειχα τρελαθει..

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ πάλι ξέρω ότι δεν πρέπει να αφήνουμε τίποτα που αφορά την υγεία των παιδιών μας στην τύχη του. Ειδικά αν αυτό αφορά το κεφάλι του παιδιού.

 

Εμείς εντοπίσαμε στην κόρη μου, όταν ήταν 18 μηνών, ένα γρομπαλάκι πίσω από το πτερύγιο του αυτιού. Το οποίο ήταν σκληρό όταν το πίεζες και δεν την πόναγε. Ρώτησα με την παιδίατρο και μας είπε ότι είναι κύστη και να το ξαναδούμε σε κανένα 6μηνο για να δούμε αν μεγαλώνει. Και αν μεγαλώσει θα πηγαίναμε για υπερηχογράφημμα.

Εγώ μόλις το άκουσα αγχώθηκα λίγο και την επόμενη κι' όλας μέρα πήγαμε και της κάναμε υπερηχογράφημμα, το οποίο έδειξε πως η κύστη υπήρχε εκεί από όταν γεννήθηκε και μεγάλωνε προς τα μέσα, αντί προς τα έξω που συνήθως γίνεται, με αποτέλεσμα να έχει φτάσει στο κρανίο. Μας είπαν πως έπρεπε να χειρουργηθεί το συντομότερο δυνατόν γιατί δεν ξέραν με τη ταχύτητα μεγάλωνε και έπρεπε να προλάβουμε να μην τρυπήσει το κρανίο.

Έτσι πήγαμε για δεύτερη γνώμη γιατρού στο Παίδων Πεντέλης στο οποίο έχουν μεγάλη εμπειρία και μας είπαν ακριβώς τα ίδια κι εκεί. Λόγω του ότι ήταν Μ. Εβδομάδα πριν το Πάσχα (πέρυσι), κλείσαμε για χειρουργείο την εβδομάδα μετά το Πάσχα.

 

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά, μέχρι και ο χειρούργος τρόμαξε με το βάθος που είχε η κύστη. Αφού το αφαίρεσαν, έκαναν και βιοψία για να δουν αν ήταν σίγουρα κύστη ή αν ήταν όγκος (καλοήθης ή κακοήθης). Είχε διαβρώσει ήδη αρκετό μέρος από το κρανίο. Μας είπε ότι στο τσακ το προλάβαμε, και ότι είχε πολλά χρόνια να του πετύχει τόσο μεγάλη κύστη που να έχει διαβρώσει τόσο το κρανίο. Το έβγαλε και φωτογραφία από το κινητό του και μας το έδειξε.

 

Γι' αυτό καλύτερα που άκουσα την συνείδησή μου και όχι την παιδίατρο. Αν την είχαμε ακούσει, δεν ξέρω κι εγώ πόσα άλλα προβλήματα θα είχαν δημιουργηθεί και εάν θα διορθωνόντουσαν όλα και δεν θα έμενε κανένα κουσούρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπω.....ανατριχιασα!!!

Εχεις δικιο!!

Σιδερενιο το παιδακι σου!

 

Ποναγε σε εκεινο το σημειο αληθεια??

 

Όχι δεν πόναγε, ούτε πριν ούτε μετά το χειρουργείο. Της κάναν ράμματα με ολική νάρκωση.

Μόνο που την έπιανε φαγούρα και ήθελε να ξύσει το σημείο που είχε τα ράμματα, κατά την επούλωση. Αλλά της είχαν βάλει γάζα κι έτσι δεν ανυσηχούσα. Το μπάνιο στο κεφάλι, μας το απαγόρεψαν για τις 10 πρώτες ημέρες αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

οχι, εννοω αν την ποναγε η κυστη αυτη, πριν την βγαλει, αν την ενοχλουσε....

 

Όχι δεν την πόναγε, ούτε την είδαμε ποτέ να την πειράζει με τα χέρια της, γι' αυτό και αργήσαμε να το πάρουμε χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

για αυτο ρωτησα....γιατι συνηθως αυτα που πονανε δεν ειναι τιποτα σοβαρο..ετσι μου ειχε πει γιατρος. Παρόλα αυτα εχεις δικιο οτι θα πρεπει να τα βλεπει γιατρος γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Olympics, τιποτα δεν πρέπει να αφήνουμε στην τύχη όταν αφορά υγεία και κυρίως των παιδιών μας...

και ο δικος μου γιος οταν ήταν μικρούλης (απο μηνών) έβγαζε γρομπαλάκια πίσω απο το αυτί και δεν εδινα ιδιαίτερη σημασία... υπέθετα ότι κάποιος αδένας πρήστηκε... μέχρι που έμαθα πως όλες οι περιπτώσεις, με τα ίδια εμφανή συμπτώματα, δεν είναι ιδια!!!

μέχρι που συνέβη κάτι άσχημο σε ανηψιά μου, δεν χρειάζεται να πω τι, ειναι ιδιαίτερα στενάχωρο συμβάν και τότε έτρεξα πανικόβλητη να μάθω τι ειναι αυτο το γρομπαλάκι.... στην περίπτωσή μας ήταν πρησμένος αδένας που του το δημιουργούσε το έντονο προβλημα αλλεργίας που έχει... κάτι σαν ξέσπασμα...

 

ακόμα και ενας καλός παιδιατρος δεν είναι δυνατόν να τα καταλάβει όλα... γι΄αυτο υπάρχουν και ειδικότητες άλλες... αν κάτι δεν μας πάει καλά, ας μη μένουμε μόνο σε μια γνώμη παιδιάτρου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...