Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αιμαγγείωμα


Recommended Posts

γεια σας μετα απο τοσο καιρο μπηκα στο forum ξανα..

διαβασα το θεμα που ανοιξα πριν απο τρια χρονια και απλα θα ηθελα να σας ενημερωσω το αιμαγγειωμα μας εξαφανιστηκε τελειως, οποτε πριν παρετε γρηγορες αποφασεις κανετε μεγαλη υπομονη γιατι μπορει να υποχωρησει μονο του

οποτε κουραγιο

 

Εσάς πότε εξαφανίστηκε?? Γιατί εμάς είναι σταθερή αξία μέχρι τώρα χωρίς να έχει μειωθεί καθόλου!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 332
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

στο τριχωτο της κεφαλης του μωρου μας εχει παρουσιαστει μια περιοχη μικρη καλλυμενη απο πολλα μικρα κοκκινα στιγματα επιπεδα (χωρις ογκο)..προκειται για αιμαγγειωμα? και αν ναι αυτο υποχωρει?

Link to comment
Share on other sites

Εσάς πότε εξαφανίστηκε?? Γιατί εμάς είναι σταθερή αξία μέχρι τώρα χωρίς να έχει μειωθεί καθόλου!
εφυγε οταν εγινε δυο χρονων περιπου,δεν θυμαμαι ακριβως αλλα ουτε και μεις καταλαβαμε πως εγινε
yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

λοιπον ενημερωτικα το γραφω, οταν παρουσιαστηκε το Δεκεμβριο το αιμαγγειωμα στο κεφαλι του μικρου αμεσως επισκεφθηκαμε τη παιδοδερματολογ κυρια Τσιβιτανιδου η οποια μας συνεστησε υπομονη διοτι οπως ειπε αυτα εμφανιζονται περι τις 3 εβδομαδες μετα τη γεννηση, αναμενεται να μεγαλωνου θεαματικα τους πρωτους 6 μηνες καποιες φορες μεχρι το χρονο, υστερα υπαρχει στασιμοτητα μεχρι τα 2 ετη και μετα ακολουθει η υποστροφη οπου συνηθως εξαφανιζονται η μειωνονται αισθητα.

 

εμεις τωρα ειμαστε στη φαση οπου εχει φουσκωσει πολυ εντονα και εχει ενα βαθυκοκκινο χρωμα.. ειναι πασιφανες και ηδη χορευουμε στον χορο των αδιακριτων βλεμματων αφου εχει λιγα μαλλακια..το καλο ειναι οτι βγαζει τριχιτσες και σε αυτη την περιοχη..

 

προληπτικα θα τον παμε τον αλλο μηνα να τον δει για να εκτιμηση την αυξηση αλλα και παλι θα περιμενουμε την διετια για να δουμε αν κατι αλλαζει..

οπως μας ειπε παιδια που εχουν αιμαγγειωματα σε λειτουργικα σημεια οπως ματια, μυτη κλπ συνηθως αυτα αναγκαζονται να κανουν επεμβασεις η αγωγες για να μην εχουν προβληματα οπως πχι ορασης, οσφρησης κλπ

στην περιπτωση τη δικη μας δεν υπαρχει κατεπειγον..

 

βεβαια διαβασα καποια κοπελα οτι ειχε προβλημα μολυνσης απο τη νινιδα και απορω γιατι και εμεις εχουμε και δεν ξερω αν θα επρεπε να ανησυχω..

 

κατα τα αλλα δεν ενοχλειται ο ιδιος ο μπεμπης απο αυτο και εχουμε κανει και υπερηχο εγκεφαλου οπου ολα ειναι οκ και δεν υπαρχει εσωτερικο αιματωμα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Υπομονη χρειαζεται πραγματικα με αυτα τα αιμαγγειωματα, γιατι καποιες φορες η ταλαιπωρια ειναι μεγαλη. Εμας μας παρακολουθει ο παιδοδερματολογος κος Αλεξοπουλος που ειναι εξειδικευμενος στην Αγγλια σε αγγειακες δυσπλασιες παιδιων και βρισκεται και στο αγια Σοφια ,επειδη ο μικρουλης μας που ειναι 8 μηνων τωρα παρουσιασε αιμαγγειωμα στο δεξι ανω βλεφαρο οταν ηταν 1 μηνος. Ξεκινησε σαν μια κοκκινιλα και πραγματικα πολυ γρηγορα μεγαλωσε με αποτελεσμα σχεδον να κλεισει το ματακι του. Η παιδιατρος μας επικοινωνησε μαζι του και του ζητησε να μας δει αμεσα. Εκρινε οτι επρεπε να αρχισουμε αγωγη με προπρανολολη 3 φορες την ημερα, προκειμενου να βελτιωθει ο μικρος γρηγοροτερα προτου επηρεαστει η οραση. Μας εστειλε μεσα στο Παιδων και σε οφθαλμιατρο ο οποιος μας παρακολουθει ανα 2μηνο και μας συμβουλεψε να καλυπτουμε καθημερινα με γαζα το υγιες ματακι για να εξασκηθει και αυτο που εχει το αιμαγγειωμα και να μην εξασθενησει η οραση του. Το φαρμακο ειναι πραγματικα πολυ αποτελεσματικο αφου ηδη εχει υποχωρησει σημαντικα το αιμαγγειωμα και το ματακι του εχει ανοιξει παραπανω πλεον απο το μισο.Βεβαια ο γιατρος μας εξηγησε οτι το φαρμακο αυτο δεν το δινουν σε ολα τα παιδια που εχουν αιμαγγειωματα αλλα μονο σε αυτα που υπαρχει κινδυνος επιπλοκων απο τη θεση τους οπως στο ματι, στη μυτη η οταν επηρεαζεται η αναπνοη η αμα ματωνουν πολυ και μολυνονται.Παντως μπορω να πω οτι τα αποτελεσματα με το φαρμακο ειναι θεαματικα μεχρι τωρα (ο μικρος βελτιωθηκε κατα πολυ)και μακαρι να συνεχιστουν ετσι τα πραγματα. Κανονικα τα αιμαγγειωματα-οπως μας ειπε - χωρις το φαρμακο μεγαλωνουν μεχρι περιπου 12 μηνων ,μετα μενουν σταθερα για λιγο και υποχωρουν αργα με το χρονο μεχρι συνηθως τα 5 η 7χρ. Οποτε ΥΠΟΜΟΝΗ....Αυτη ειναι η νορμαλ πορεια σε αλλα μερη του σωματος.Ο γιατρος ηταν καθετος οτι λειζερ στα παιδια δεν κανουν σε απλα αιμαγγειωματα παρα μονο αν υπαρχουν απολυτες ενδειξεις πχ αιμαγγειωμα με ελκος. Εμπιστευομαι απολυτα αυτα που λεει γιατι πρωτον ειναι εξειδικευμενος παιδιατρος παιδοδερματολογος και ειναι πολυ υπευθυνος και δευτερον εχω ηδη δει τα αποτελεσματα αυτων που λεει.Πριν ξεκινησουμε το φαρμακο ειχαμε δει τοτε ενα δερματολογο στο μητερα που και αυτος τοτε μας ζητησε να παμε στο ιατρειο του στο κολονακι για λειζερ-ευτυχως που δεν πηγαμε και ενας πλαστικος στο παιδων που μιλουσε για χειρουργεια. Τελικα μαλλον σωθηκε ο μικρος απο ολη αυτη την ταλαιπωρια με το φαρμακο και τον καταλληλο γιατρο ο οποιος ειναι παρα πολυ καλος και γνωστος στο ειδος του.Επομενως υπομονη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

λοιπον να σας πω και εγω για το δικο μας αιμαγειωμα. ο μικρος μου παρουσιασε μια αχνη κοκκινιλα στο πανω αριστερο βλεφαρο μια βδομαδα μετα την γεννηση του(13-12-11). ο παιδιατρος διεγνωσε αιμαγγειωμα και ειπε να περιμενουμε να κανει τον κυκλο του και καποια στιγμη θα φυγει. ωστοσο μεσα σε ενα μηνα το ματακι του μωρου εκλεισε μιας και το αιμαγγειωμα ειχε κοκκινισει,πριστει και ειχε εξαπλωθει σε όλο σχεδόν το πανω βλεφαρο με αποτέλεσμα το μωρο να μην βλέπει απο το ματι αυτο. ο παιδιατρος πλεον ειπε οτι θελει αντιμετωπιση και μας συστησε στον κ. Πονηρο στο παιδων αγια σοφια, πηγαμε και μας συστησε αμεση θεραπεια με το interal. ειχα διαβασει οτι προκαλει παρενεργειες και οτι ειναι για καρδιοπαθεις και οτι πρεπει να μετραμε την πιεση του μωρου κ.α.Ο γιατρος μας εκανε καρδιογραφημα να δει αν μπορει να παρει το φαρμακο αυτο και φυγαμε μεχρι να βρεθει κρεβατι για να μπουμε για παρακολουθηση μιας μερας. επειδη ηθελα και δευτερη γνωμη πηγα και σε οφθαλμιατρο στο Μητερα που ειχα γεννησει. η γιατρος εκει ειπε τα ιδια με τον πλαστικο χειρουργο του παιδων με την φραση ¨γιατι αφησατε να γινει ετσι το ματακι του, επρεπε να εχετε ξεκινησει θεραπεια απο χθες, το μωρο δεν βλεπει απο το ματι αυτο'' μας ειπε και αυτη για το ιδιο φαρμακο. για να μην πολυλογω 1 Μαρτιου μπηκαμε για μια μερα στον παιδων,αρχισαμε την αγωγη που ειπε ο γιατρος και καθολη την διαρκεια της παραμονης μας εκει μετρουσαν την πιεση και τους σφιγμους του παιδιου για να δουν τυχον παρενεργειες. ολα καλα. την επομενη μερα φυγαμε για το σπιτι. χωρις υπερβολη το ματακι του μωρου ανοιξε στο κατω μερος σχεδον μετα απο 3-4 δοσεις φαρμακου. κοιταζοντας φωτογραφιες βλεπω την βελτιωση του, τον πρωτο μηνα απο την θεραπεια το βλεφαρο ειχε ανοιξει και πλεον το ματι του μωρου επερνε ερεθισματα οποτε μαλλον γλυτωσαμε την ζημια στην οραση του. την πρωτομαγια ειχε μια κοκκινιλα αλλα καμια σχεση με την αρχικη,μαλιστα εκεινη την περιοδο εκλεισα την φωτογραφο για την βαπτιση του και συζητουσα να κανει επεξεργασια στις φωτογραφιες. τελικα τον Ιουνιο που εγινε η βαπτιση το αιμαγγιωμα ειχε γινει ενα αχνο ροζ που δεν πολυ φαινετε. το μωρο συνεχιζει την θεραπεια του 3 φορες την ημερα,επισκεφτομαστε τον γιατρο του στον παιδων σχεδον καθε μηνα και μας λεει την δοσολογια που θα περνει. πιστευω οτι συντομα θα φυγει τελειως. ευτυχως που ξεκινησαμε την θεραπεια με εναν γιατρο που εχω ακουσει τα καλυτερα οσο καιρο τον επισκευτομαι και μιλαω και με τους αλλους γονεις εκει στο παιδων. το επομενο ραντεβου μας ειναι αρχες Σεπτεμβριου,πιστευω οτι θα αυξησει παλι την δοση. θελω να τον ρωτησω για ποσο καιρο θα το παιρνει ακομα. φοβαμαι να το σταματησω μην υποτροπιασει. τελος παντων για να μην σας κουραζω αλλο αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι αν εχετε αιμαγγειωμα σε ζωτικα σημεια μην το αφηνετε καθολου. πηγαινετε σε εναν ειδικο ακομα και απο τις πρωτες εβδομαδες του παιδιου. εκ των υστερων πιστευω οτι οσο νωριτερα τοσο καλυτερα για την αντιμετωπιση του.

8trrp3?r=1303817841
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα σε ολους!!! θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση για ένα θέμα που με έχει στενοχωρήσει πολύ και θα σας παρακαλούσα για μια άμεση απάντηση!!!

Γέννησα τον γιο μου πριν δύο εβδομάδες φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα ουτε κατά τη διάρκεια της κύησης ουτε κατά τη διάρκεια του τοκετού. Όταν γεννήθηκε η παιδίατρος του μαιευτηρίου μου είπε ότι στο ποδαράκι του και στο χεράκι του έχει αραχνοειδές αιμαγγείωμα, κάτι που πρώτη φορά ακουγα. Η έκτασή του είναι μεγάλη, καταλαμβάνει ολόκληρο το ποδί και το χέρι. Όταν το αντίκρυσα με έπιασαν τα κλάματα γιατί πραγματικά φαίνεται πάρα πολύ και ήταν κάτι που δεν το περίμενα. Μήπως ξέρει κανείς κατι για το αραχνοειδές αιμαγγέιωμα που θα ήθελε να μοιραστεί μαζί μου;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους!!! θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση για ένα θέμα που με έχει στενοχωρήσει πολύ και θα σας παρακαλούσα για μια άμεση απάντηση!!!

Γέννησα τον γιο μου πριν δύο εβδομάδες φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα ουτε κατά τη διάρκεια της κύησης ουτε κατά τη διάρκεια του τοκετού. Όταν γεννήθηκε η παιδίατρος του μαιευτηρίου μου είπε ότι στο ποδαράκι του και στο χεράκι του έχει αραχνοειδές αιμαγγείωμα, κάτι που πρώτη φορά ακουγα. Η έκτασή του είναι μεγάλη, καταλαμβάνει ολόκληρο το ποδί και το χέρι. Όταν το αντίκρυσα με έπιασαν τα κλάματα γιατί πραγματικά φαίνεται πάρα πολύ και ήταν κάτι που δεν το περίμενα. Μήπως ξέρει κανείς κατι για το αραχνοειδές αιμαγγέιωμα που θα ήθελε να μοιραστεί μαζί μου;;

καλησπέρα, ο μικρός μου γεννήθηκε με αιμαγγείωμα στο μέτωπο από το ύψος των φρυδιών ως το τριχωτό της κεφαλής, μια λωρίδα. μικρής έκτασης πάνω από τα βλέφαρα και κάτω από την μύτη και αρκετά μικρά και μεγάλα στίγματα στην πλάτη. απ'όσο ξέρω, το πρόβλημα δημιουργήται αν το αιμαγγείωμα έχει βάθος και ειδικά αν είναι στην κορυφή του κρανίου που δεν έχει κλείσει το οστό. μου είπαν πως το δικό μας είναι επιφανειακό και δεν υπάρχει ανησυχία. τώρα που κοντεύει τα 3μιση, στην πλάτη του παραμένουν, στο προσωπάκι του έχει καθαρίσει αρκετά, παραμένει λίγο στο μέτωπο, το οποίο γίνεται πιο έντονο άμα θυμώνει. η παιδίατρος μου είπε πως ό,τι είναι να καθαρίσει, θα έχει συμβεί ως τα 7 του και μετά, αν θέλουμε, γίνεται λέιζερ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η μικρή έχει ένα επίπεδο αιμαγγείωμα στο κέντρο του μετώπου με 2-3εκατοστά φάρδος που φτάνει μέχρι ανάμεσα από τα φρύδια. Φαίνεται κι εμάς πάρα πολύ και μου είχαν πει ότι θα φύγει μέχρι το έτος αλλά δεν έχει φύγει καθόλου, Όταν κλαίει, όταν θυμώνει και τώρα το καλοκαίρι στον ήλιο γίνεται πιο έντονο. Ελπίζω να φεύγει τελείως με laser γιατί εμάς φαίνεται πολύ!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

το ένα από τα μικρά μου γεννήθηκε με σημάδι στο χέρι

(έπιανε σχεδόν όλη την πάνω πλευρά της παλάμης του χεριού)

το οποίο εξαφανίστηκε τελείως... (είναι κοντά 3 χρονών τώρα)

και στην πλάτη αρκετά μεγάλο σημάδι πάλι... αλλά όσο μεγάλωνε το παιδάκι μου

το σημάδι του έμενε στο ίδιο μέγεθος οπότε τώρα φαίνεται σαν μέγεθος ελιάς...

Μας το είχε πει η παιδίατρος, ή θα εξαφανιστούν ή θα μείνουν αναλόγα την περίπτωση...

ελπίζω η δικιά μας περίπτωση lollypop να σε βοήθησε λίγο...

να σου ζήσει ο μικρούλης σου!

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως ξέρει κανείς κατι για το αραχνοειδές αιμαγγέιωμα που θα ήθελε να μοιραστεί μαζί μου;;
Έχετε δει παιδοδερματολόγο; Νομίζω ότι θα πρέπει να είναι η πρώτη σας κίνηση.
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για την αμεση ανταποκριση. σημερα πηγαμε σε εξειδικευμενη παιδοακτινολογο για να δουμε εαν αγγειακες δυσπλασιες υπάρχουν και σε εσωτερικα οργανα. ευτυχως ολα πήγαν καλά. φαντάζομαι οτι υπάρχουν διαφορετικα ειδη αιμαγγειωματων διαφορετικής σοβαροτητας. το αραχνοειδες αιμαγγειωμα μοιαζει με "σπασμένο αγγειο" χρωματος μπλε-μωβ. ο μικρός μου εχει το ποδαρακι του και το χερακι του γεματο με τετοια αγγεια. μηπώς ξερετε κατι για το συγκεκριμένο ειδος αιμαγγειώματος;;

και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για την πολυτιμη βοηθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

σε παιδοακτινολόγο πήγαμε και μας είπε ότι συνήθως υποτροπιάζουν σε κάποια φάση και συνήθως "σβήνουν" μετά από 1-2 χρόνια. Δεν την είδα όμως πολύ πρόθυμη για απαντήσεις και για αυτο ρωτάω για τις δικές σας εμπειρίες. Στο διαδίκτυο που έχω ψαξει βρίσκω πληροφορίες για αιμαγγειώματα γενικά αλλά όχι για το αραχνοειδές που ενδιαφέρει εμένα!!!! κάποιος με περισσότερες πληροφορίες;;;:-P

Link to comment
Share on other sites

Για το αραχνοειδές αιμαγγείωμα δεν γνωρίζω κάτι, δεν είχα καν ακούσει τον όρο μέχρι που το ανέφερες. Αλλά αυτό που έχω διαπιστώσει από προσωπική εμπειρία είναι ότι ο ειδικός για τα αιμαγγειώματα είναι ο παιδοδερματολόγος. Ούτε δερματολόγος, ούτε παιδίατρος, ούτε τίποτα. Γι' αυτό σε προηγούμενη απάντηση σου είπα να δείτε παιδοδερματολόγο άμεσα. Όσο για το πότε φεύγει, οι γνώμες διίστανται. Το 1-2 χρόνια πιστεύω ότι είναι η καραμέλα της παρηγοριάς, δηλαδή στο λένε για να μην σε τρομάξουν, αλλά στην πραγματικότητα μπορεί να πάρει πολύ περισσότερο ή να χρειαστεί θεραπεία για να φύγει τελείως και να μην αφήσει σημάδι. Αυτά για τα αιμαγγειώματα γενικώς, δεν ξέρω αν ισχύει κάτι άλλο για το αραχνοειδές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και απο εμενα..

εχω γραψει και σε αλλο ποστ για την περιπετεια μας...εν ολιγοις να σας πω..οτι οταν πηγαμε 4 μηνων στο Παιδων με οντας μεγαλο το αιμαγγειωμα...δεν μας επεισε η δερματολογος για την χρηση του ιντεραλ...φοβηθηκαμε....για να μην σας τα πολυλογω...11 μηνων βρεθηκαμε στο Αχεπα με διατατικη μυοκαρδιοπαθεια για την αλλη διδυμη...εκει ο Κος Γιαννοπουλος την εσωσε στην κυριολεξια και ειναι παο τους καλυτερους παιδοκαρδιολογους της Ελλαδας...αφου η κατασταση της μυοκαρδιοπαθειας σταθεροποιηθηκε,ζητησε να δει την αλλη διδυμη για τυχον προβλημα και εκεινης με την καρδια(κατι το οποιο δεν εχει),αλλα και να δει το αιμαγγειωμα(του το ειχα πει)...μολις το ειδε μου λεει"καλα τι περιμενες για να το φερεις???να σκασει???"του εξηγησα την κατασταση τοτε και μου ειπε οτι το ιντεραλ ειναι ακινδυνο φαρμακο και με σωστη καθοδηγηση θα γινει καλα το παιδι....απο την πρωτη μερα που το παιρνει εχουμε δει βελτιωση....μετα απο 50 μερες χρησης εχει μεινει μισο σχεδον....

 

Στην αρχη της θεραπειας

020.jpg

019-1.jpg

 

Μετα απο 50 μερες

 

400.jpg

 

 

Εχει πεσει αρκετα...ισως να μην φαινεται τοσο στην κατω φωτογραφια...αλλα εχει κανει μεγαλη διαφορα...

Συμβουλη μου:Οταν το αιμαγγειωμα μεγαλωνει,ειδικα σαν το δικο μας...δεν μπορει να φυγει ετσι ευκολα χωρις φαρμακο...μακαρι να μην χαναμε τοσο πολυτιμο χρονο...και να το παιρναμε νωριτερα

 

Τις φωτο τις ανεβασα μονο και μονο για να δειτε το μεγεθος

Περαστικα σε ολα τα παιδακια μας

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

lollypop, τι να σου πω... Για τα αιμαγγειώματα ειδικός είναι ο παιδοδερματολόγος, δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό για αυτό που έχετε εσείς (είναι σίγουρα αιμαγγείωμα??). Ο παιδίατρος τι σας είπε; Αν δεν βγάζεις άκρη, θα έλεγα να πάτε στο Παίδων να πάρετε κι από εκεί μια γνώμη (ή να δείτε κάποιον παιδοδερματολόγο του Παίδων ιδιωτικά).

 

panaxan, φαίνεται από τις φωτογραφίες ότι έχει μειωθεί το αιμαγγείωμα της κόρης σου! Από συζητήσεις που έχω κάνει με γιατρούς τον τελευταίο χρόνο πιστεύω κι εγώ ότι για τα αιμαγγειώματα που μεγαλώνουν πολύ γρήγορα καλύτερα είναι να ξεκινήσεις αγωγή, και μάλιστα νωρίς, όταν το αιμαγγείωμα είναι στη φάση που αυξάνεται. Το ιντεράλ στην Αμερική το δίνουν και σε νεογέννητα. Εσείς πώς το βρήκατε ως διαδικασία; Εμένα αυτό με άγχωνε περισσότερο, πώς θα του το δίνω, αν θα χρειάζεται να του παίρνω την πίεση κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

lollypop, τι να σου πω... Για τα αιμαγγειώματα ειδικός είναι ο παιδοδερματολόγος, δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό για αυτό που έχετε εσείς (είναι σίγουρα αιμαγγείωμα??). Ο παιδίατρος τι σας είπε; Αν δεν βγάζεις άκρη, θα έλεγα να πάτε στο Παίδων να πάρετε κι από εκεί μια γνώμη (ή να δείτε κάποιον παιδοδερματολόγο του Παίδων ιδιωτικά).

 

panaxan, φαίνεται από τις φωτογραφίες ότι έχει μειωθεί το αιμαγγείωμα της κόρης σου! Από συζητήσεις που έχω κάνει με γιατρούς τον τελευταίο χρόνο πιστεύω κι εγώ ότι για τα αιμαγγειώματα που μεγαλώνουν πολύ γρήγορα καλύτερα είναι να ξεκινήσεις αγωγή, και μάλιστα νωρίς, όταν το αιμαγγείωμα είναι στη φάση που αυξάνεται. Το ιντεράλ στην Αμερική το δίνουν και σε νεογέννητα. Εσείς πώς το βρήκατε ως διαδικασία; Εμένα αυτό με άγχωνε περισσότερο, πώς θα του το δίνω, αν θα χρειάζεται να του παίρνω την πίεση κ.λπ.

Λοιπον..οταν πηγαμε στο παιδων μας ειπανε...

πρωι μεσημερι βραδυ μετρηση της πιεσης πριν και μετα απο το φαρμακο

το πιεσομετρο κανει λενε περιπου 1500...αν και διαβασα οτι σε νορμαλ πιεσομερο βαζεις τον βρεφικο βραχιονα...

και οτι αναλογα με τις παρενεργειες παιρνεις το παιδι και τρεχεις εκει...αυτη την εικον αμου εδωσαν

Στο Αχεπα ...ρωταω τον γιατρο...θα πρεπει να παιρνω την πιεση???και μου λεει"γιατι?νοσοκομα εισαι???"

απλα μια φορα τον μηνα ενα ελεγχο απο τον γιατρο...ωστε να αλλαζει την δοση αναλογα με το βαρος του μωρου...οπως προειπα,ανοιξαμε πορτες με παιδοκαρδιολογο,λογω της μυοκαρδιοπαθειας και το αλλο διδυμακι μια φορα τον μηνα πρεπει να πηγαινουμε στον γιατρο για υπεροχο...οποτε θα τα πηγαινω μαζι...

Την Δευτερα εχω ραντεβου στο Ωνασσειο

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

Λιωνεις το χαπι σε το ριχνεις σε μια συριγγα και το βαζεις νερακι και το δινεις...το πινει ευχαριστα...

Σαν παρενεργεια μεχρι στιγμης μου κανει ανησυχο υπνο και ισως καποιες φορες να βλεπει εφιαλτες ή κατι που την τρομαζει

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

η παιδιατρος της κλινικής που γεννησα αυτό έγραψε στο βιβλιάριο του παιδιού και η νεογνολόγος που εφερα στο σπίτι συμφώνησε και αυτή!! πάντως εμφανισιακά δεν έχει καμία σχέση με αυτά που βλέπω σε φωτογραφίες!!! για αυτό το λόγο επιμένω έαν γνωρίζει κάποιος κάτι για το αραχνοειδές αιμαγγείωμα συγκεκριμένα και όχι γενικά για τα αιμαγγειώματα!!!! νομίζω ότι θα πρέπει να επισκεφθώ εγγειοχειρουργό και όχι παιδοδερματολόγο, γιατί η δική μας η βλάβη δεν είναι δερματική αλλά φαίνεται ακριβώς κάτω από το δέρμα!!! γνωρίζει κάποιος κάποιον καλό γιατρό στη θεσσαλονίκη;;

Link to comment
Share on other sites

η παιδιατρος της κλινικής που γεννησα αυτό έγραψε στο βιβλιάριο του παιδιού και η νεογνολόγος που εφερα στο σπίτι συμφώνησε και αυτή!! πάντως εμφανισιακά δεν έχει καμία σχέση με αυτά που βλέπω σε φωτογραφίες!!! για αυτό το λόγο επιμένω έαν γνωρίζει κάποιος κάτι για το αραχνοειδές αιμαγγείωμα συγκεκριμένα και όχι γενικά για τα αιμαγγειώματα!!!! νομίζω ότι θα πρέπει να επισκεφθώ εγγειοχειρουργό και όχι παιδοδερματολόγο, γιατί η δική μας η βλάβη δεν είναι δερματική αλλά φαίνεται ακριβώς κάτω από το δέρμα!!! γνωρίζει κάποιος κάποιον καλό γιατρό στη θεσσαλονίκη;;

 

Αφου εισαι Θεσσαλονικη γιατι δεν κλεινεις ραντεβου στιν Γιαννοπουλο για αιμαγγειωμα....θα κανετε και εκει υπερηχο και αν ειναι κατι μετα αγγεια θα σε στειλουν σε αναλογο γιατρο...παντωςβ ξερω οτι για τα αιμαγγειωματα πηγαινουν σε αυτον

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα να σας πώ και εγώ με τη σειρά μου την δική μου ιστορία για τα αιμαγγειώματα της μικρής μου. Γέννησα πρόωρα στις 29 Αυγούστου με φυσιολογικό τοκετό την μικρή μου 1300 κιλά. Αγνωστός ο λόγος γιατί σπάσανε τα νερά μου σχεδόν 2 μήνες πρίν - ήταν να γεννήσω έως 14 Νοεμβρίου. Παρέμεινε η μικρή μου κοντά 2 μήνες στην εντατική. Τα αιμαγγειώματα εμφανίστηκαν απο την αρχή.ένα στη πλάτη της και ένα στο κεφαλάκι της πίσω. Οι γιατροί της ενταντικής μας λέγανε να μήν ανησυχούμε. Αυτά είναι φυσιολογικά σε ένα τόσο πρόωρο μωρό, θα φουσκώσουνε πολύ και μετά θα απορροφηθούν απο τον οργανισμό της.Στις 17 Οκτωβρίου που πήραμε την μικρή σπίτι η κλινική κατάσταση της ήταν: στη πλάτη της το αιμαγγείωμα είχε μείνει το ίδιο δηλαδή ενα κοκκινο σημάδι στο δε κεφαλάκι της είχε φουσκώσει αρκετά. Η κα. Χαρίτου διευθύντρια της ενταντικής και παιδιάτρος μας, μας συνέστησε καταρχάς όσο γινόταν να μην τρίβεται το κεφαλάκι της μικρής για να μην ανοίξει το αιμαγγείωμα και μολυνθεί, να κάνουμε υπέρηχα στη σπλήνα - συκώτι, κεφαλάκι και νεφρά για να σιγουρευτούμε οτι δεν υπάρχουν αιμαγγείωματα άλλα εσωτερικά και τέλος να την δεί και η κυρία Βαλάρη στο Παίδων Αγία Σοφία. Φυσικά τα κάναμε όλα αυτά. Υπέρηχα τα οποία βγήκαν καθαρά, προσπαθούσαμε να μην τρίβει το κεφαλάκι της αλλά στο σημείο που ήταν το αιμαγγείωμα ήταν δύσκολο να μην το τρίβει και έτσι μέχρι να πάμε στη κα. Βαλάρη , το αιμαγγείωμα είχε φουσκώσει και άλλο και φυσικά είχε κάνει κακάδι από τριβή η οποία είχε ξεκινήσει μέσα απο την εντατική και συνεχίστηκε στο σπίτι.Όταν την είδε η κα. Βαλάρη μας έκανε εισαγωγή αμέσως στο Παίδων για χορήγηση φαρμάκου το γνωστό inderal ή αλλιώς προπρανολόλη. Φυσικά τρομάξαμε και τότε ήταν που ξεκίνησα να ασχολούμαι με το θέμα να διαβάζω και να ψάχνω μέσα σε forum για το φάρμακο και τη περίπτωση της μικρής. Η μικρή μπήκε 1 μέρα για παρακολούθηση μέσα και μετά τη θεραπεία της την συνεχίζουμε στο σπίτι. Αυτό που κάνουμε είναι απλά να διαλύουμε τη σκόνη του ιντεράλ σε αποστειρωμένο νερό και να της την δίνουμε με σύριγγα στο στόμα 3 φορές την ημέρα ανα 8ώρο. Δεν χρειάστηκε ούτε να της μετράμε την πίεση ούτε να κοιτάμε την καρδιά της. Αυτά τα κάνανε μόνο τη 1 μέρα μέσα στο Παίδων που της δώσανε αρχικά το φάρμακο και αυτό για τυχόν παρενέργειες. Το αποτέλεσμα μετά περίπου απο 3 εβδομάδες; Το αιμαγγείωμα στο κεφαλάκι της έχει υποχωρήσει και το κακαδάκι της έχει φύγει το περισσότερο. Θα ήθελα να προτείνω σε όποια μανούλα έχει το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου μωρό, να μην καθυστερήσει να δώσει το inderal. Εγώ με αυτά που διάβαζα είχα τρομάξει πολύ και θεωρούσα στη αρχή οτι έπαιζα με τη ζωή του παιδιού μου και οτι θα το έκαναν ένα ακόμα πειραματόζωο. φυσικά τα πράγματα δε ήταν καθόλου έτσι. Κατόπιν εορτής αντιληφθήκαμε οτι κάναμε το σωστό γιατί ίσως αν το είχαμε καθυστερήσει μπορεί να πάθαινε μόλυνση - λόγω του κακαδιού - ή να είχε μεγαλώσει πολύ περισσότερο και να είχαμε άλλα τρεχάματα. Η ηλικία της μικρής μου όταν χορηγήθηκε το ιντεράλ 2,5 μηνών.Μέχρι στιγμής - δόξα το θεό - η μικρή συνεχίζει να είναι πολύ καλά. Καλή δυναμη σε όλες. Να σας ζήσουν τα μωράκια σας με υγεία πάνω απ'όλα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπέρα!

 

Η μικρή μας έχει ένα επίπεδο αιμαγγείωμα στο μέτωπο μέχρι κάτω τη μύτη. Είναι πιο έντονο όταν κλαίει και όταν θυμώνει αλλά γενικά φαίνεται. Είναι αυτό που λένε μάλλον στα αγγλικά port-wine stain. Στεναχωριέμαι πολύ γιατί ενώ μας είχαν πει ότι θα φύγει τώρα μας τα γυρίζουν και μας λένε ότι δε θα φύγει. Είναι σχεδόν 2 και υπάρχει ακόμα εκεί. Εντωμεταξύ εδώ στην Ελλάδα λένε ότι με το laser φεύγει τελείως και ότι πρέπει να το κάνει όταν μεγαλώσει. Σε ξένα site που μπαίνω λένε ότι δεν κάνει πάντα το Laser δουλειά σε μερικά παιδιά, ότι έτσι κι αλλιώς απλά το κάνει πιο αμυδρό και δεν το εξαφανίζει κι ότι όσο πιο νωρίς το κάνει το παιδί τόσο καλύτερα.

 

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας από αυτού του τύπου το αιμαγγείωμα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εμενα ειχαν και τα δυο μου παιδια και μεχρι τα 2 & 3 αντιστοιχως ειχαν εξαφανιστει. Της αδερφης μου ομως χρειαστηκε να παει σε ειδικο δερματολογο-εξειδικευμενο σε laser ΚΑΙ σε παιδια.

Αριστα αποτελεσματα. Στην Αθηνα ειναι. Δεν ξερω αν πρεπει να γραψω τ'όνομα του. Αν θελεις στο στελνω με πμ.

 

Μπορείς να μου στείλεις το τηλ του δερματολόγου με πμ? τα δικά σου παιδιά είχαν επίπεδο αιμαγγείωμα και της αδερφής σου?? Εμάς είναι στο μέτωπο και είναι επίπεδο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...