Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θελώ να πάρω το proficiency!


Anastasia

Recommended Posts

ioannaELENI θα ήθελα να σε συγχαρώ καταρχήν για τη σκέψη που έκανες και κατόπιν για την κίνησή σου αυτή. Μπράβο σου. Μακάρι να σε μιμηθούν κι άλλοι άνθρωποι σε διάφορους τομείς.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδη εχω δωσει και εχω παρει και το cambridge & Michigan να σας πω οτι ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχουν τα δυο τεστ απο αποψη γνωσεων. Το Cambridge ηταν οντως proficiency το Michigan για μενα ηταν επιπεδο lower. Βεβαια γινονται αποδεχτα και τα 2, οποτε οποιος ΔΕΝ ενδιαφερεται για πραγματικες γνωσεις και θελει μονο το χαρτι για τις δουλειες να δωσει Μichigan. Πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να το περασει και καμια δυσκολια για διαβασματα......και ευκολοτερο μπονους για δουλειες. Οποιον τον ενδιαφερει η πραγματικη γνωση να δωσει Cambridge αλλα να ξερετε οτι θα σας βγει ο πατος.....Αν πατε για Cambridge η δικια μου συμβουλη (και εγω διδασκω Αγγλικα) ειναι να διαβαζετε ΠΟΛΥ και ΔΥΣΚΟΛΗ Αγγλικη λογοτεχνια. Θα σας βοηθησει.

 

Να συμπληρωσω οτι τα περισσοτερα φροντιστηρια πλεον και οι δασκαλοι προτεινουν Michigan γιατι περνιεται ευκολα απο ολους και ετσι δεν χαλαει το κυρος τους ως καθηγητες. Στο Cambridge υπαρχουν παρα πολλες αποτυχιες και αυτο δεν 'γραφει' καλα στο ρεσουμε τους....;)

 

Καλη επιτυχια σε ολες οτι και να διαλεξετε!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το κοστος ειναι 180 ευρω για τα παραβολα τα οποια τα καταθετεις σε τραπεζα και οι αιτησεις εχουν ηδη ξεκινησει απο την 1η Φεβρουαριου μεχρι τις 29.Μπες στην σελιδα hau.gr και θα βρεις απαντησεις για τα παντα.Εχω φροντιστηριο και ξερω τι σου λεω

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι κι εγώ καθηγήτρια αγγλικών κι εχω εργαστεί κ σε φροντιστήρια και σε ιδιαίτερα. Εγώ θα πρότεινα στα κορίτσια που ενδιαφέρονται για proficiency να ρίξουν μια ματιά και στο city and guilds. Είναι μεν αγγλικό αλλά η γραμματική και το λεξιλόγιο δεν εξετάζονται μέσω ασκήσεων αλλά μέσω reading - κειμένων και θεωρώ ότι είναι πολύ πιο βατό για ανθρώπους που τους είναι εύκολο να διαβάζουν και να κατανοούν το νόημα παρά να τα κάνουν μέσω ασκήσεων έστω και πολλαπλής επιλογής. Επίσης, είναι πιο φθηνό απο τα άλλα πτυχία και αν κοπείς σε κάποιο μέρος μπορείς να ξαναδώσεις αυτό που κόπηκες για δεύτερη φορά χωρίς να πληρώσεις κρατώντας τα μέρη που πέρασες! Ρίξτε μια ματιά στην ιστοσελίδα τους, έχει και αρκετό δωρεάν υλικό για εξάσκηση για να κατεβάσετε. Τώρα όσον αφορά τις εκθέσεις και το speaking αναγκαστικά θα πρέπει κάποια στιγμή να κάνετε κάποια μαθήματα αλλά θα είναι πιο λίγα κ προς το τέλος. Αν χρειαστείτε κάποια βοήθεια στη διάθεσή σας! Καλή επιτυχία σε όλες!

uNfhp2.png

4XvSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε άρρωστοι χάλια και έχασα λίγο τις εξελίξεις. Θα ήθελα μόνο να αναφέρω ότι έμαθα και για ένα άλλο πτυχίο το Bullats του Cambridge.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω για το Βullats ότι δεν έχει προφορικά και έκθεση. Αν γνωρίζετε κάτι περισσότερο ενημερώσετε. Επίσης ευχαριστώ ολόψυχα όλες τις κοπέλες που προσφέρουν την βοήθεια τους. Να είτε όλοι καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Καλησπέρα και απο'μένα! Είμαι νέα στην παρέα του forum.

Μπορεί να μου πει κάποιος/α που γνωρίζει, ποιό χαρτί αγγλικών αναγνωρίζεται περισσότερο για σπουδές στην Αγγλία; Έχω πάρει το Lower (Cambridge) πριν 6 χρόνια και φέτος θέλω να δώσω για το Proficiency. Είναι η καλύτερη επιλογή (το Prof) για σπουδές στην Αγγλία και γενικά στο εξωτερικό; Επίσης,ποιό είναι προτιμότερο;To Cambridge ή το Michigan;

No one can find me here in my soul,kicking and screaming out of control...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο'μένα! Είμαι νέα στην παρέα του forum.

Μπορεί να μου πει κάποιος/α που γνωρίζει, ποιό χαρτί αγγλικών αναγνωρίζεται περισσότερο για σπουδές στην Αγγλία; Έχω πάρει το Lower (Cambridge) πριν 6 χρόνια και φέτος θέλω να δώσω για το Proficiency. Είναι η καλύτερη επιλογή (το Prof) για σπουδές στην Αγγλία και γενικά στο εξωτερικό; Επίσης,ποιό είναι προτιμότερο;To Cambridge ή το Michigan;

το cambridge. εγω στη θεση σου (για Αγγλια) θα προτιμουσα το IELTS http://www.britishcouncil.org/gr/greece-exams-ielts.htm

Link to comment
Share on other sites

Το Proficiency του Cambridge είναι σίγουρα αναγνωρίσμενο στην Αγγλία, αν και μερικά Πανεπιστήμια θέλουν υψηλή βαθμολογία. Εγώ το είχα με C και για τη σχολή που ήθελα μου ζήτησαν B, οπότε έδωσα TOEFL.

Τώρα για το IELTS δεν είμαι σίγουρη αν έχει ημερομήνια λήξης όπως το TOEFL, που κρατάει 2 χρόνια.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

To IELTS έχει ημερομηνία λήξεως τα 2 χρόνια. Για σπουδές στην Αγγλία είναι πιο σίγουρο από οποιοδήποτε Proficiency. Το Proficiency του Cambridge αναγνωρίζεται από κάποια πανεπιστήμια, όχι όλα. To Proficiency του Michigan είναι άχρηστο εκτός Ελλάδας.

 

Αν ξέρεις ποια πανεπιστήμια σε ενδιαφέρουν, ψάξε να δεις τι ακριβώς ζητάνε. Τα περισσότερα ζητάνε IELTS με βαθμολογία από 6.5 και πάνω.

 

Από την πλευρά του μαθητή, η διαφορά μεταξύ IELTS και Proficiency είναι ότι το Proficiency εξετάζει τη γνώση της γλώσσας σε βάθος, ενώ το IELTS εξετάζει κυρίως την ικανότητα να ανταποκριθείς σε πανεπιστημιακή εκπαίδευση ακόμα κι αν δεν ξέρεις "καλά" τη γλώσσα. Ένα μέσο σκορ στο IELTS σαν αυτό που ζητάνε τα περισσότερα πανεπιστήμια αντιστοιχεί σε επίπεδο Β2/C1 δηλαδή κάπου μεταξύ Lower και Advanced. Η γλώσσα είναι σχετικά εύκολη, αλλά τα skills που χρειάζονται είναι αρκετά εξειδικευμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει κάποια βοήθεια,πρόταση, συμβουλή για το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας στο επίπεδο που συζητάμε;; Ποιο είναι, το Γ1?

 

Επίσης, ξέρετε από πού μπορεί να διαβάσει και να προετοιμαστεί κάποιος γι' αυτές τις εξετάσεις;; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα δώσω αρχικά για Proficiency(Cambridge) και αργότερα το IELTS. Πιστεύω δεν θα πάνε χαμένα.. :P Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Καλή επιτυχία σε όσους δίνουν φέτος!

No one can find me here in my soul,kicking and screaming out of control...

Link to comment
Share on other sites

Το Proficiency του Cambridge είναι καλή επιλογή αν σκοπεύεις να δώσεις μελλοντικά για IELTS γιατί σε βοηθάει να συνηθίσεις να δίνεις σημασία στη λεπτομέρεια - ενώ το ECPE βασίζεται περισσότερο στην ταχύτητα.

 

Καλή επιτυχία! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλή χρονια!Φέτος θέλω να να πάρω το Proficiency στα αγγλικά. Στο παρελθόν είχα δώσει 2 φορές (μιλάμε όμως πρίν από 10 χρόνια) για το πτυχίο του Campridge αλλά δεν τα κατάφερα. Λεω λοιπόν να ξανακάνω μια προσπάθεια. Φυσικά και δεν υπάρχουν λεφτά για ξόδεμα σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα, γι'αυτό θα ήθελα τη βοήθεια σας. Όποιοι γνωρίζουν και είχαν εμπειρία πρόσφατα (εσείς ή τα παιδιά σας) θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές; Κατ' αρχήν ποιό "είδος" να διαλέξω (τώρα υπάρχουν πολλά και δεν βγάζω άκρη) Mitchigan, edexcel κ.α.); Ποιά βιβλία; Οποιαδήποτε καθοδήγηση δεκτή. Ευχαριστώ!

 

Ρίξε μια ματιά εδώ:

 

http://livemocha.com/

 

και εδώ:

 

http://www.openculture.com/freeonlinecourses

 

Σαφώς το Michigan είναι πιο εύκολο από το Cambridge.

 

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μπορεί να πέρασε ένας χρόνος και ...αλλά η προσπάθεια συνεχίζεται.... Εδώ και λίγους μήνες έχω αρχίσει εντατικό διάβασμα (μόνη μου). Που θα πάει κάποτε θα τα καταφέρω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα, να αναφέρω ότι "καινούριο φρούτο" στην Ελλάδα (επειδή πέρσι τελικά αναγνωρίστηκε κανονικά) και έχει αρκετό "μέσον" για σπρώξιμο από πίσω, είναι το MSU (και επιπέδου "Lower" και Proficiency). Είναι του Michigan State University και αντικειμενικά είναι γελοίο (το επίπεδο) συγκριτικά με τα άλλα δύο που πλασσάρονται πολύ στη χώρα μας. Πληροφορίες εδώ.

 

-Edit-

Επειδή αναφέρθηκε πιο κάτω, εγώ εργάστηκα ως εκπαιδευτικός μέσα στο Λονδίνο με ECCE και απολυτήριο αμερικάνικου σχολείου του εξωτερικού, οπότε δεν είναι "δεδομένο" το ότι δεν αναγωρίζεται εκτός Ελλάδος το Michigan. Επίσης σε Βέλγιο και Γερμανία το αντιμετωπίζουν απόλυτα ισάξια. Επίσης, για σπουδές στο εξωτερικό, στα καλά Πανεπιστήμια πας μόνο με αντίστοιχο σκορ σε κάποιο πτυχίο με... ημερομηνία λήξεως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αν τελικά δεν έχεις πάρει το Lower , θα σου έλεγα να μην προσπαθήσεις γιατί το Proficiency δεν είναι ακριβώς... βόλτα στο πάρκο όπως είναι το 1ο. Ο γιος μου φέτος τελείωνωντας την Β΄Λυκείου και έχοντας πάρει το 1ο στην β' Γυμνασίου με Β, έδωσε για Pro.. και δυστυχως δεν το πήρε. Δεν μπορώ να πω ότι δεν διάβασε, έκανε φιλότιμη προσπάθεια, είχε και τον όγκο διαβάσματος της Β' Λυκείου(στο φροντιστήριο μας έλεγαν να μην το επιχειρήσει), αλλά δεν. Ισως έχεις κενά στο Lower που ανα δεν τα καλύψεις είναι αδύνατον. Επίσης έχε υπόψιν σου ότι ισχύει για 2 χρόνια. Δήλαδή εαν θες κάπου να το χρησιμοποιήσεις πχ. μετά από 5 -10 χρόναι πρεπει να το ξαναδώσεις. Τι ηλικία έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω πως ειναι παρακινδυνευμενο να δωσεις το Proficiency χωρις να εχεις παρεις το Lower..ειναι πoλυ δυσκολο διπλωμα to proficiency για να τολμησεις ετσι απλα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...