Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θελώ να πάρω το proficiency!


Anastasia

Recommended Posts

Καλή χρονια!Φέτος θέλω να να πάρω το Proficiency στα αγγλικά. Στο παρελθόν είχα δώσει 2 φορές (μιλάμε όμως πρίν από 10 χρόνια) για το πτυχίο του Campridge αλλά δεν τα κατάφερα. Λεω λοιπόν να ξανακάνω μια προσπάθεια. Φυσικά και δεν υπάρχουν λεφτά για ξόδεμα σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα, γι'αυτό θα ήθελα τη βοήθεια σας. Όποιοι γνωρίζουν και είχαν εμπειρία πρόσφατα (εσείς ή τα παιδιά σας) θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές; Κατ' αρχήν ποιό "είδος" να διαλέξω (τώρα υπάρχουν πολλά και δεν βγάζω άκρη) Mitchigan, edexcel κ.α.); Ποιά βιβλία; Οποιαδήποτε καθοδήγηση δεκτή. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή χρονια!Φέτος θέλω να να πάρω το Proficiency στα αγγλικά. Στο παρελθόν είχα δώσει 2 φορές (μιλάμε όμως πρίν από 10 χρόνια) για το πτυχίο του Campridge αλλά δεν τα κατάφερα. Λεω λοιπόν να ξανακάνω μια προσπάθεια. Φυσικά και δεν υπάρχουν λεφτά για ξόδεμα σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα, γι'αυτό θα ήθελα τη βοήθεια σας. Όποιοι γνωρίζουν και είχαν εμπειρία πρόσφατα (εσείς ή τα παιδιά σας) θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές; Κατ' αρχήν ποιό "είδος" να διαλέξω (τώρα υπάρχουν πολλά και δεν βγάζω άκρη) Mitchigan, edexcel κ.α.); Ποιά βιβλία; Οποιαδήποτε καθοδήγηση δεκτή. Ευχαριστώ!

 

Σαν καθηγήτρια Αγγλικών θα σου πω να δώσεις για Michigan οπωσδήποτε! Είναι εύκολο και έχει κύρος σε σχέση με άλλα που είναι ''πυροτεχνήματα''.Όσο για τα βιβλία, καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο την Ελληνοαμερικάνικη Ένωση 2103680900 και να πάρεις τα βιβλία που χρησιμοποιούν εκεί, αφού άλλωστε εκεί θα δώσεις εξετάσεις. Μπες και στο σάιτ τους http://www.hau.gr και ενημερώσου!Μπορείς να διαβάσεις μόνη σου αν πάρεις και τα teacher's βιβλία, δηλ. υπολόγισε 150 ευρώ περίπου του μαθητή, 150 του καθηγητή...Το μειονέκτημα είναι ότι δεν θα έχεις κάποιον να σου εξηγήσει αλλά αφού έχεις ξαναδώσει τα βασικά τα κατέχεις, και στα βιβλία του καθηγητή τα εξηγούν πολύ αναλυτικά...Κατά τη γνώμη μου αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς!Πάρε και ένα ανεξάρτητο βιβλίο γραμματικής οπωσδήποτε, συνήθως δεν περιλαμβάνεται στο Michigan, και όχι επιπέδου Proficiency, Lower είναι αρκετό, και μπορείς να το διαλέξεις με ελληνική γλώσσα στους κανόνες για να είναι πιο κατανοητό...

 

Άλλη συμβουλή, επειδή έχει πολλά Practice Tests κι επειδή δεν μπορείς να πάρεις και 500 βιβλία, μόλις πάρεις αυτό το 1 στα χέρια σου βγάλτο φωτοτυπίες, οπότε μόλις το λύνεις 1η φορά, το διορθώνεις, και μετά ξαναλύνεις το ίδο. Οι μαθητές μου με αυτό το σύστημα είχαν άμεση βελτίωση, γιατί δεν πέφτεις στη λούμπα του ίδου λάθους κάθε φορά....

 

Επίσης στο listening το λύνεις την 1η φορά, και μετά το ξαναλύνεις διαβάζοντας και το ''σενάριο'' από του καθηγητή και μετά το ξαναλύνεις χωρίς τίποτα, επίσης άμεση βελτίωση!

 

Θα σου πω κι άλλα ''κόλπα'' αύριο, τώρα δεν προλαβαίνω!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ!!!και εγώ προς μιτσιγκαν προσανατολίζομαι (μου έδωσε και η ανιψιά μου κάποια βιβλία). Όποτε μπορείς περιμένω και άλλες συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

H κορη μου θα δωσει φετος για proficiency το Μισιγκαν. Πηγαινει δευτερη χρονια (σε διαφορετικο φροντιστηριο γιατι μετακομισαμε στην επαρχια) και ξερω οτι εχει κανει πολλα past paper. Αν σε ενδιαφερει θα σου πω τι βιβλια εχει κανει μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ζωη θα ήθελα να μάθω (αν δεν σου κάνει κόπο). Εγώ έχω το The new on the move coursebook. Έχω αρχίσει να ψιλοδιαβάζω αλλά ο χρόνος είναι λιγοστός (ιδιαίτερα τώρα που το μικρο μου είναι αρρωστούλι).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι τιμές στα ιδιαίτερα έχουν πέσει πολύ, εγώ έδωσα το μίσιγκαν και το πήρα με τη μια πρίν 5 χρόνια ετών 28, είχα πάρει το λόουερ στα 14.Μοιραζόμουν με μια άλλη κοπέλα το ιδιαίτερο και έτσι έκανα 1 φορά από 2 ώρες την εβδομάδα μάθημα.Ξεκινήσαμε Δεκέμβριο και το δώσαμε Άνοιξη.Διάβαζα αρκετά στο σπίτι αλλά χωρίς την καθοδήγηση του καθηγητη δε θα τα κατάφερνα, ούτε και με το λιστενινγκ ούτε και με τις εκθέσεις που κάποιος πρέπει να τις διορθώνει σε βάζει σε μια σειρά, στρώνεσαι κακά τα ψέματα.

Ψάξε για κάποιον οικονομικό καθηγητή που θα μπορεί να σου δώσει και φωτοτυπίες και να γλυτώσεις κάτι και από την αγορά βιβλίων.κάνε έρευνα αγοράς δεν χάνεις τίποτα και βάλτα κάτω τι σε συμφέρει.αμαρτία να πάνε τσάμπα τα εξέταστρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δικιό. Δυστυχώς όμως είμαστε 4μελής οικογένεια, δουλεύει μόνο ο ανδρας μου και τα πράγματα είναι τόσο χάλια που δεν ξέρει αν θα ξαναπάει αύριο στη δουλειά. Όχι ότι δεν θα έχουμε να φάμε αλλά τα ιδιαίτερα είναι μια "περιττή πολυτέλεια".

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν παίζει για ιδιαίτερα με τίποτα, έχω να σου προτείνω κάποια κολπάκια για να αντεπεξέλθεις μόνη σου!

 

Για την έκθεση: Επειδή δεν έχεις κάποιον να στις διορθώνει, για να μάθεις να γράφεις σωστά (άλλωστε έχεις και την εμπειρία από το Cambridge που είχες δώσει) θα αρχίσεις να αντιγράφεις αρχικά τις model εκθέσεις από το βιβλίο του καθηγητή. Εξάλλου στο Michigan είναι πολύ πιο εύκολη η έκθεση, έχει μόνο 4 είδη (narrative, for and against, opinion, problems and solutions). Έχει πολύ ξεκάθαρες οδηγίες στο teacher's. Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω αλλά μου τα παρείχε το φροντιστήριο, οπότε δεν έχω. Ίσως έχει η ανιψιά σου. Μόλις αντιγράψεις τουλάχιστον 4 από κάθε είδος, ξεκίνα να γράφεις μόνη σου. Αφού τις γράψεις σύγκρινε τις με τις model essays. Μία άλλη ιδέα είναι να μαζέψεις αρκετές και να τις δώσει η ανιψιά σου στη δασκάλα της να τους ρίξει μια ματιά.

 

Για το listening:Αυτά που σου είπα, δηλαδή, ακούς μια φορά, λύνεις, διορθώνεις, παίρνεις τις φωτοτυπίες, ξανακούς διαβάζοντας παράλληλα το σενάριο από το teacher's, λύνεις, διορθώνεις, τρίτη φορά άλλες φωτοτυπίες ξαναλύνεις σαν να είναι η 1η φορά, διορθώνεις. Εγγυημένη επιτυχία, θα καταλάβεις ακριβώς περί τίνος πρόκειται. 100% επιτυχία σε όλους τους μαθητές μου. Επίσης βάλε τα Φιλαράκια π.χ. με αγγλικούς υπότιτλους, όχι χωρίς καθόλου, γιατί έτσι θα συνδέσεις ό,τι ακούς με το πώς γράφονται οι λέξεις, τέλεια εξάσκηση.

 

Για τα practice tests: Βρες και παλιά past papers από το σάιτ της Ελληνοαμερικάνικης. Κάνε αυτό με τις φωτοτυπίες. Η μεγαλύτερη παγίδα κάθε μαθητή είναι ότι έχει συγκεκριμένες αδυναμίες άρα κάνει συνέχεια τα ίδια λάθη. Όταν λύνεις μόνο μία φορά το test τότε και που το διορθώνεις, η αρχική σου σκέψη έχει μείνει στο μυαλό σου, δηλ. το λάθος και δεν εξαλείφεται. Η μόνη λύση είναι να ξαναλύνεις το τεστ όσες φορές χρειαστεί μέχρι που να μην κάνεις κανένα λάθος, έτσι θα σου βγαίνει φυσικά το σωστό.

 

Για το speaking: Μίλα αγγλικά με την ανιψιά σου και διάβασε πολύ προσεκτικά τις οδηγίες στο teacher's. Πολύ σημαντικό επίσης, tip μέσα από την Ελληνοαμερικάνικη σε σεμινάρια που είχα πάει την περσινή σεζόν 2010-2011. Πάρα πολλά κείμενα και θέματα μπαίνουν (εμπνέονται) από το σάιτ kathimerini.gr. Διάβαζε ένα άρθρο την ημέρα για εξάσκηση. Είναι πολύ καλό ότι έχουν ελληνικές ειδήσεις μεταφρασμένες στα Αγγλικά γιατί ξέρεις περί τίνος πρόκειται. Μπαίνεις στο σάιτ της Καθημερινής και πατάς English Edition.

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και θα σου γράψω κι άλλα μόλις ευκαιρήσω. Περαστικά στο μωράκι σου!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι π. Ευχαριστώ πολύ!!! Για την ώρα λέω να επικεντρώθω στο λεξιλόγιο και στην επανάληψη της γραμματικής. Να είσαι καλά πάντως για τις πληροφορίες που μου δίνεις.

Μιστραλ θα κοιταξω και για το πτυχιο που λές αλλά να σου πω την αλήθεια θέλω ότι πιο "εύκολο" κυκλοφορεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλες και όλους.

Anastasia είναι απίστευτα καλές οι οδηγίες και συμβουλές που σου έδωσε η Χριστινάκι π. Να τις ακολουθήσεις οπωσδήποτε. Εγώ πήρα το Proficiency προ αμνημονεύτων ετών- πριν από 23 χρόνια συγκεκριμένα -στην Ελληνοαμερικανική Ένωση. Εκεί παρακολουθούσα μαθήματα 1 1/2 χρόνο πριν δώσω εξετάσεις.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε όσα σου έγραψε η Χριστίνα και μόνο θέλω να σου προσθέσω, να διαβάζεις σε καθημερινή βάση κείμενα επιπέδου από διάφορους τομείς (λογοτεχνία, βιολογία, πολιτική, κοινωνικά κλπ). Ο λόγος είναι ότι με τα κείμενα σου εντυπώνονται οπτικά και το λεξιλόγιο και ο τρόπος έκφρασης και οι άγνωστες λέξεις. Επίσης, αναφέρθηκα σε κείμενα επιπέδου, γιατί πολύ συχνά οι ερωτήσεις σε διάφορες ασκήσεις προέρχονται από τέτοια κείμενα. Σ' αυτά δε χρειάζεται να καταθέσεις μια περιουσία στα βιβλιοπωλεία, εκτός αν εσύ το επιθυμείς. Μπορείς να πας σε δανειστική βιβλιοθήκη ή μέσα στη βιβλιοθήκη της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης. Εκεί δεν είμαι σίγουρη ότι μπορείς να τα πάρεις στο σπίτι τα βιβλία, αλλά τουλάχιστον μπορείς να τα διαβάσεις εντός της αίθουσας. Επίσης, στο ίντερνετ θα βρεις τεράστια ποικιλία σε θέματα γραμμένα στα αγγλικά.

 

Προσωπικά, συνιστώ στους υποψήφιους για εξετάσεις να μη βιάζονται να δώσουν για δίπλωμα αμέσως μόλις φτάνουν στο ανάλογο επίπεδο, αλλά να αποκτούν περισσότερες γνώσεις γύρω από τη γλώσσα και μετά να κάνουν την πρώτη προσπάθεια. Αν δε βιάζεσαι για κάποιο λόγο να έχεις νωρίς το δίπλωμα στα χέρια σου, τότε ο πιο σίγουρος τρόπος είναι η εξάσκηση και η τριβή με τη γλώσσα.

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να το πάρεις με την πρώτη.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη ιδέα είναι αφού κάνεις όλη την προετοιμασία μόνη σου, να βρεις μια καθηγήτρια μόνο για 5 μαθήματα π.χ. να σε εξετάσει έκθεση και προφορικά κυρίως και έτσι να είσαι πραγματικά έτοιμη. Πάρε ας πούμε τηλ την καθηγήτρια της ανιψιάς σου και πες της μια τιμή (π.χ. 15-20 ευρώ ανά ώρα) και έτσι πας για σίγουρη επιτυχία!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλές Eviri δεν το βιάζομαι το πτυχίο και έτσι πάω σιγά σιγά. Ήδη έχω αγοράσει και το περιμένω(από αμαζον) το καινούργιο βιβλίο της Βικτώρια Χίσλοπ (που είχε γράψει το Νησί) στα αγγλικά!!!

Χριστινάκι π. να είσαι καλά για τον χρόνο που αφιερώνεις για να μου απαντήσεις. Έχω σκοπό να κάνω αυτό που μου λες με καθηγήτρια και ξέρω σίγουρα ότι αυτή της ανηψιάς μου είναι αστέρι αλλά δυστυχώς είναι στην επαρχία και εγώ μένω Θεσσαλονίκη. Δεν γνωριζω καμία εδώ, αλλά αν τελικά φτάσω σε αυτό το σημείο, θα αρχίσω να ψάχνω είτε από γνωστούς είτε από το φόρουμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλές Eviri δεν το βιάζομαι το πτυχίο και έτσι πάω σιγά σιγά. Ήδη έχω αγοράσει και το περιμένω(από αμαζον) το καινούργιο βιβλίο της Βικτώρια Χίσλοπ (που είχε γράψει το Νησί) στα αγγλικά!!!

Χριστινάκι π. να είσαι καλά για τον χρόνο που αφιερώνεις για να μου απαντήσεις. Έχω σκοπό να κάνω αυτό που μου λες με καθηγήτρια και ξέρω σίγουρα ότι αυτή της ανηψιάς μου είναι αστέρι αλλά δυστυχώς είναι στην επαρχία και εγώ μένω Θεσσαλονίκη. Δεν γνωριζω καμία εδώ, αλλά αν τελικά φτάσω σε αυτό το σημείο, θα αρχίσω να ψάχνω είτε από γνωστούς είτε από το φόρουμ!!!

 

Ευχαρίστησις μου!Μπράβο που ξεκινάς, καλό διάβασμα και είμαι σίγουρη ότι θα την βρεις την άκρη. Να ξέρεις ότι αν λύνεις συνέχεια practice tests, τα ίδια και τα ίδια, θα καταλάβεις ότι εξετάζονται διαρκώς τα ίδια πράγματα. Αφού κάνεις μια πρώτη επανάληψη στη γραμματική, μετά άρχισε να λύνεις τα τεστ για να δεις πού κάνεις συνέχεια λάθος, ώστε να δώσεις βάση ξανά στα συγκεκριμένα. Όσον αφορά τους χρόνους, στην αρχή μην δώσεις σημασία, πάρε όσο χρόνο χρειάζεται, και στην έκθεση. Σιγά σιγά θα μειώνεις τον χρόνο μέχρι να φτάσεις στον επιθυμητό.Καλή επιτυχία!!!!!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Χθές το βράδυ έκανα ένα πρακτις τεστ που έμεινε άλυτο από το βιβλίο της ανηψιάς μου. Πήρα μια ιδέα. Φυσικά χωρίς το λισενινγκ και έκθεση το μόνο που με δυσκόλεψε ήταν το λεξιλόγιο. Δεν έχω και τις σωστές απαντήσεις..... Με την πρώτη ευκαιρία θα παώ να δω για βιβλία με προηγούμενα τεστ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα που μπορεις να βρεις συλλογους που κανουν μαθηματα ενηλικων δωρεαν η με ελαχιστα χρηματα..ο αντρας μου βρηκε σητν αθηνα κατι τετοιο κ νομιζω εδωσε 200 ευρω για 1 ετος -5 ωρες εβδομαδιαιως.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

μιας και πετυχα το θεμα και επειδη ειμαι στην δουλεια δεν προλαβα να το διαβασω ολο να κανω δυο ερωτησεις αν ξερεις κανεις να μου απαντησει.πρεοπει να παρει καποιος οπωςδηποτε το advanced για να δωσει για το proficiency η μπορει και ετσι. και κατι για μενα. παλια ειχα παει απο το πανεπιστημιο μια ξεχωριστη βεβαιωση οτι ειχα περασει με επιτυχια και παρακολουθησει αγγλικα ι, ιι , και ιιι μαζι και αγγλικη ορολογια. αυτο μετραει πουθενα; τοσα χρονια δεν το χα κοιταξει και θελω να δω αν μπορω τωρα να το χρησιμοποιησω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

daddycool32 προσωπικά δεν έχω δώσει ποτέ εξετάσεις για άλλα διπλώματα πριν το proficiency, εννοώ ότι εγώ τα θεώρησα άσκοπα, επειδή ο στόχος μου ήταν μόνο το παραπάνω. Βέβαια, αυτό έγινε πριν από 23 χρόνια. Αν έχουν αλλάξει τα πράγματα σήμερα δε γνωρίζω να σου πω.

Τις υπόλοιπες ερωτήσεις δεν ξέρω να στις απαντήσω.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πήρα το proficiency 20 χρόνια αφού είχα σταματήσει τα αγγλικά, στα 38 μου, και είμαι πολύ περήφανη γι' αυτό. Εδωσα για το Michigan και το πήρα με την πρώτη. Είχα πολύ διάβασμα, έπεσα με τα μούτρα και το είχα βάλει σκοπό να το πάρω καθώς ήταν και το απωθημένο μου.

Να κάνεις αυτό που θέλεις , να πας και να το δώσεις και είμαι σίγουρη ότι αν το θες πραγματικά, θα τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Για Mighigan και κρατικά πτυχία δεν δίνεις advanced. Το advanced είναι του Cambridge και δεν είναι προαπαιτούμενο για proficiency.

 

Tώρα για τις βεβαιώσεις χλωμό το βλέπω να σημαίνουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλα Eviraki! Ειπα να πω και εγώ την εμπειρία μου και να δώσω κουράγιο στην κοπέλα που θέλει να δώσει το proficiency!

Αχ δωσε κουραγιο και σε μενα,συνομιληκες ειμαστε:P:p:p:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Επειδη ζουμε σε ασχημες εποχες και καταλαβαινω απολυτα την αναγκη για μαθηση, και γενικοτερα μου την εχει δωσει η αδιαφορια, μπορω να προσφερω φυσικα δωρεαν τη βοηθεια μου μεσω εμειλ για να σας βοηθησω για διορθωση εκθεσεων και αποριες γραμματικης. (Διδασκω ξενες γλωσσες)

Το εμειλ μου ειναι: [email protected]

 

Φιλικα

Ιωαννα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...