Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΤΡΑΠΕΖΙ


nansy

Recommended Posts

εγώ θα κάνω τραπέζι στις οικογένειες την επόμενη των χριστουγέννων, λόγω επετείου γάμου. θα εχουμε

χοιρινό στο φούρνο

σουφλέ (ζυμαρικά, ζαμπον, τυριά)

πένες με σπανάκι

μοσχάρι με μελιτζάνες και πιπεριές

κοτόπουλο γλυκόξυνο

σαλάτες

τυρόπιτα κουρου

 

και για το βράδυ (που θα έρθουν οι φίλοι)

οτι περισσέψει από τα παραπάνω και επιπλέον αλλη τυρόπιτα και μπόμπες

 

γλυκά... δεν ξέρω

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το δικό μας τραπέζι θα έχει:

Σαλάτες:

-ρόκα, σπανάκι,παρμεζάνα (+λιαστή ντομάτα,κάπαρη, ελιές,κρουτόν)

-ρώσικη

-σεφ

-παντζάρια και βραστά λαχανικά

Συνοδευτικά:

- Σουφλέ ζυμαρικών

- Τυρόπιτα ή σπανακόπιτα

- Μανιτάρια αλά κρεμ

- Ρυζότο

- ποικιλία τυριών

Κυρίως:

-Κατσικάκι στο φούρνο με πατάτες (κλασικά)

-Αγριογούρουνο τηγανιά και σε περίπτωση που δεν βρεθεί, γκιούλμπασι ή χοιρινό με δαμάσκηνα ή μοσχαράκι νουά

Επιδόρπιο

- Φρούτα με κανέλα και μέλι

- Μηλόπιτα με παγωτό

- Καρυδόπιτα (της Μαμάς :) )

hxvGp3.pngY8wEp3.png
Link to comment
Share on other sites

pw sandi esy katelikses idi!!egw mono stis salates mexri stifmis!wraio to menou sou kai plousio!to gioulmpasi ti einai?egw thelw na kanw kati gia na entypwsiasw gia kiriws alla de kserw ti!!

Καλημέρα!

Το γιούλμπασι είναι ένα πολύ ωραίο και σχετικά εύκολο φαγητό με διάφορα κρεατικά. Παίρνεις:

1. 1/2 κιλό κατσικάκι κομμένο κομμάτια

2. 1/2 κιλό χοιρινό κομμένο κομμάτια

3. 1/2 κιλό μοσχάρι κομμένο κομμάτι

4. λουκανικά

5. 1/2 κιλό γραβιέρα πικάντικη κομμένη κύβους

6. 2 μεγάλα κρεμμύδια κομμένα σε ροδέλες

7. 3 σκελίδες σκόρδο κομμένες σε ροδέλες

8. 2 φρέσκα κρεμμυδάκια κομμένα σε ροδέλες

9. 1-2 πράσινες πιπεριές κομμένες σε κομμάτια

10. αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, θυμάρι, δενδρολίβανο, λίγο λεμόνι

11. λίγο βούτυρο γάλακτος κομμένο σε κύβους και ελαιόλαδο

12. λαδόκολα

 

Όλα αυτά (...χε χε...πλην της λαδόκολας!) από βραδύς τα ανακατεύεις σε ένα μεγάλο μπωλ, τα σκεπάζεις με μια μεμβράνη ή με το καπάκι του μπωλ και τα βάζεις στο ψυγείο. Το επόμενο πρωί, αφού πιείς τον καφέ σου, τα τυλίγεις καλά στη λαδόκολα τα δένεις και με ένα σπαγκάκι (σαν μεγάλο πουγκί φαντάσου) και τα βάζεις σε ένα ταψί με καπάκι. Τα πετάς στο φούρνο και τα αφήνεις να ψηθούν με την ησυχία τους κανά τρίωρο σε χαμηλή θερμοκρασία. Αφού ψηθούν, ανοίγεις τη λαδόκολα και τη βάζεις σε πιατέλα (πρόταση σερβιρίσματος ;) ). Προσοχή! Επειδή γίνεται ανάρπαστο και η οικοδέσποινα συνήθως δεν προλαβαίνει ...ούτε να το μυρίσει, καλό είναι να βάλεις εκ των προτέρων λίγο από το φαγητό στο πιάτο σου!

Τώρα όσον αφορά την επιθυμία σου να κάνεις κάτι για να εντυπωσιάσεις... χμ... μπορείς να φτιάξεις καμιά πάπια πορτοκάλι, κανά χοιρινό με δαμάσκηνα... αλλά καλού κακού έχε και κανά παϊδάκι στην άκρη για τους ..."παραδοσιακούς"! :)

(Τα πιάτα του τύπου "μενταγιόν ζαρκαδιού με σως μαύρης τρούφας, ρόδι από τα βάθη της Μικράς Ασίας και βασιλομανίταρα μαζεμένα την αυγή ή καπουτσίνο ατίθασου αστακού ή βεντάλια μπαρμπουνιού σε πουρέ αγκινάρας τοπιναμπούρ με ανάμεικτα λαχανικά υπαίθρου και σάλτσα μελισσόχορτου..." - γελάω!!- να σου πω την αλήθεια...δεν τα προτείνω...)

hxvGp3.pngY8wEp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω για το χριστουγεννιατικο τραπεζι θα μαγειρεψω τα εξης

 

μακαρονοσαλα και σαλατα μεξικανικη

ρολα τυροκαυτερης

κοκορα γεμιστο και ψημενο με πορτοκαλοζουμο και πατατες

ρολο χοιρινο γεμιστο με τυρι και ζαμπον ,πιπερια,καροτο

σουφλε ζυμαρικων

και επειδη δεν ειμαι καλη στη ζαχαροπλαστικη για γλυκο θα αγορασουμε τιποτα....

καλες γιορτες σε ολους μας.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον εμείς θα έχουμε :

 

Διάφορα ψωμάκια και κριτσίνια

Κατσικάκι γιουβέτσι (πατροπαράδοτο)

ρολο κοτόπουλο με πατατούλες στην γάστρα

3 σαλάτες (πατατοσαλάτα, χιονούλα και πράσινη με μάνγκο ή αχλάδι και ροκφορ (παραλλαγή δικιά μου) του Μαμαλάκη απλά σούπερ)

σουφλέ τυριών

κρέπες με σπανάκι και ανθότυρο

πλατό τυριών

πλατό αλλαντικών

τζατζικάκι

και τυροπιτάκια κουρού χειροποίητα - από εμένα φυσικά.

Απο γλυκά θα φτιάξω τζιζκέικ, αχλάδια ποσέ με κρέμα σαντιγύ και φυσικά τα χριστουγεννιάτικα γλυκά θα υπάρχουν όλα (κουραμπιέδες, μελομακάρονα, δίπλες). Α! περιμένω να μου φέρουν και έναν κορμό!

 

Και για το τέλος καφεδάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω κι εγώ το δικό μας μενού?

- Μοσχάρι με κάστανα στην κατσαρόλα

- Γουρουνόπουλο με πορτοκάλι στη γάστρα (Mitaki σε ευχαριστώ για τη συνταγή;)) Το προτίμησα σε σχέση με το εξοχικό που σκεφτόμουν να κάνω γιατί βρήκα τη συνταγή σου πιο Χριστουγεννιάτικη & πιο εύκολη.

- Μπιφτεκάκια με πιλαφάκι για τα πιτσιρίκια

- Σπανάκι με ρόκα καρύδια & παρμεζάνα

- Λάχανο με γιαουρτμαγινέζα & ξυνόμηλα

- Τζατζίκι

- Ρώσικη

- Διάφορα τυριά

- Μανιτάρια γεμιστά

Για γλυκό θα κάνω μια συνταγή της μανούλας μου με σαντιγί, γιαούρτι και δαμάσκηνα που είναι πολύ ελαφριά και πεντανόστιμη.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa

(Τα πιάτα του τύπου "μενταγιόν ζαρκαδιού με σως μαύρης τρούφας, ρόδι από τα βάθη της Μικράς Ασίας και βασιλομανίταρα μαζεμένα την αυγή ή καπουτσίνο ατίθασου αστακού ή βεντάλια μπαρμπουνιού σε πουρέ αγκινάρας τοπιναμπούρ με ανάμεικτα λαχανικά υπαίθρου και σάλτσα μελισσόχορτου..." - γελάω!!- να σου πω την αλήθεια...δεν τα προτείνω...)

milame gia to teleio piato!!gelaw akomi!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια τόσες μέρες ήμουν άρρωστη και στο σπίτι δεν είχα ίντερνετ. Τώρα είδα τις απαντήσεις σας, πολύ χάρηκα που σας άρεσε η συνταγή μου :P :p :P, νιώθω λες και σας το μαγείρεψα και σας ευχαρίστησα... Πολύ χάρηκα πραγματικά :P.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa

(Τα πιάτα του τύπου "μενταγιόν ζαρκαδιού με σως μαύρης τρούφας, ρόδι από τα βάθη της Μικράς Ασίας και βασιλομανίταρα μαζεμένα την αυγή ή καπουτσίνο ατίθασου αστακού ή βεντάλια μπαρμπουνιού σε πουρέ αγκινάρας τοπιναμπούρ με ανάμεικτα λαχανικά υπαίθρου και σάλτσα μελισσόχορτου..." - γελάω!!- να σου πω την αλήθεια...δεν τα προτείνω...)

milame gia to teleio piato!!gelaw akomi!!!

 

Αααα χαχαχαχα!!!!!!!.......:-D:grin::-D

Έχω κι άλλα!!!

Δώσε βάση:

- Σαλιγκάρια με γκλάσο κρέατος σε φωλιές από πουρέ πατάτας παριζιέν και ευαίσθητων λαχανικών

- Φιλέτο πέστροφας ποταμίσιας, όχι αλανιάρας, σε ζωμό ελιάς με γλυκόξινο πουρέ και ποταμοκαραβίδα

- Ζεστή ταρταλέτα με κολοκυθάκια μπέιμπυ και αγριοράπανα, καπνιστό σολομό, σπαράγγια μαριναρισμένα με σάλτσα αυγού και καρυδόψωμο

-Οξύρρυγχος ο γκρατέν με σάλτσα ολαντέζ με σέλινα, σπανάκι και φακές

- Γαρίδες τάικγερ με φύλλο αρακά, σάλτσα γιακινίκι και πατάτες αλά ντουρμπιγιόν

- Βοδινό μάγουλο μπρεζέ με πουρέ κρεμμυδιού καυτερού και πατάτας και μήλο αχνιστό, καραμελωμένο και κανελογαρυφαλιασμένο

- Ελάφι σε ζωμό από κεδροκούκουτσα, λεμόνι, βελανίδια και αυγά λεσβίας νυχτερίδας

- Σέλα ζαρκαδιού γκλασέ σε τζάκετ λάχανου σαβόι με μανιτάρια σαντερέλ σε σάλτσα πόρτο και μπουκέτο από χειμωνιάτικες σαλάτες του χιονιού με ζυλιέν λαχανικών

- Μενταγιόν σφυρίδας και ραβιόλι νισουάζ σε μαρμελάδα από καροτοκολόκυθα και φασκόμηλο και βελουτέ κίτρινης κολοκύθας, χωρίς το κοτσάνι

...τρελό γέλιο!!! :-D:grin::-D

hxvGp3.pngY8wEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αααα χαχαχαχα!!!!!!!.......:-D:grin::-D

Έχω κι άλλα!!!

Δώσε βάση:

- Σαλιγκάρια με γκλάσο κρέατος σε φωλιές από πουρέ πατάτας παριζιέν και ευαίσθητων λαχανικών...

- Βοδινό μάγουλο μπρεζέ με πουρέ κρεμμυδιού καυτερού και πατάτας και μήλο αχνιστό, καραμελωμένο και κανελογαρυφαλιασμένο

- Ελάφι σε ζωμό από κεδροκούκουτσα, λεμόνι, βελανίδια και αυγά λεσβίας νυχτερίδας

-- Μενταγιόν σφυρίδας και ραβιόλι νισουάζ σε μαρμελάδα από καροτοκολόκυθα και φασκόμηλο και βελουτέ κίτρινης κολοκύθας, χωρίς το κοτσάνι

...τρελό γέλιο!!! :-D:grin::-D

Στο τελευταίο θα διαφωνήσω, γιατί πέρσι μεταξύ των δύο θηλασμών έκανα το παραπάνω πιάτο, αλλά ΜΕ ΤΟ ΚΟΤΣΑΝΙ κι έγινε τέλειο!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ ψάχνομαι τώρα για το τραπέζι που θα κάνουμε την παραμονή Πρωτοχρονιάς. Θα έχουμε κανα-δυο σαλάτες, διάφορα τυριά, ένα ριζότο για πρώτο και σκεφτόμαστε το κυρίως. Κανονικά θα ήταν χοιρινό, αλλά στις 25 και στις 26 χοιρινό φάγαμε και μια και οι καλεσμένοι θα είναι τα ίδια άτομα, είπαμε να αλλάξουμε λιγάκι. Οπότε προσανατολιζόμαστε σε κότα/κοτόπουλο/κόκορα (αν βρεθεί) ή νουά.

 

Mitaki, για πες για εκείνη τη συνταγή με το κοτόπουλο - τρελαίνομαι για γλυκόξινο!

 

Γενικά, θα ήθελα τις ιδέες/συνταγές σας - και όσο ευκολότερες (τύπου χώνουμε στη γάστρα για 2 ώρες) , τόσο το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το μεσημέρι μαγείρεψα και φάγαμε στο σπίτι μου 13 άτομα (τα 2 εκ των οποίων μικρά παιδάκια).

Το μενού μου:

- Κλασσική χωριάτικη σαλάτα (με μικρά κριθαρένια παξιμάδια)

- Σαλάτα λάχανο-καρότο

- Κις λορέν με φέτα, μοτσαρέλα, ελιές, ντομάτα, πιπεριές, μανιτάρια, αυγά και κρέμα γάλακτος

- Λεμονάτο μοσχάρι (κομμάτι σπαλομίτα) στην κατσαρόλα με καρότα και πιπεριές

- Ρολά ψαρονέφρι με γέμιση χαλούμι, λιαστή ντομάτα και πιπεριά Φλωρίνης με σάλτσα κρέμα γάλακτος-γιαούρτι-μουστάδα

- Κλασικές πατάτες φούρνου με λεμόνι και ρίγανη

- Ρύζι

- Ψητά λαχανικά (πιπεριές, μελιτζάνες, κολοκύθια) με σάλτσα από μπαλσάμικο-λάδι-μέλι και σκόρδο

 

Πριν το γεύμα έβγαλα ρακί με συνοδευτικά τυράκια, λουκάνικα και ελιές και ψωμάκι

Γλυκό δε χρειάστηκε να φιάξω. Φρόντισαν άλλοι.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,πολύ ωραία τα μενού που είχατε σκεφτεί και πιστεύω να τα απολαύσατε όλα τις ημέρες των Χριστουγέννων.Εγώ τελικά βρήκα κάποιο μαγαζί για να φάμε όλοι οικογενειακά την ημέρα των Χριστουγέννων στην γειτονιά μου.Ήταν πολύ ωραία και έμειναν όλοι ευχαριστημένοι.Τραπέζι στο σπίτι μου ανήμερα χριστούγεννα έκανα επί 14 χρόνια συνέχεια από τότε που παντρεύτηκα.Κι όχι απλό τραπέζι, μιλάμε για 20-25 άτομα.

Βέβαια βοηθούσε κι η μαμά μου .Αλλά η κούραση, και το τρέξιμο ήταν το κάτι άλλο.Επειδή 2 χρόνια τώρα η μητέρα μου κρατάει τον μικρό έχει κουραστεί πολύ ( κι εγώ επίσης) έτσι αποφασίσαμε από πέρσι να το κόψουμε το τραπέζι.Είπαμε ας κάνει και κανείς άλλος απο τους άλλους συγγενείς.Αλλά κανείς δεν κάνει.Ετσι αποφασίσαμε να τρώμε έξω ανήμερα Χριστούγεννα όλοι μαζί.Βέβαια στο σπίτι είναι πιο ωραία πιο ζεστά πιο οικογενειακά και να πω την αλήθεια μου έχει λείψει 2 χρόνια τώρα,αλλά δεν ξέρετε τι ανακούφιση είναι να γυρνάς στο σπίτι σου και να είναι όλα στην εντέλεια και εσύ απλώς να πέφτεις στο κρεβάτι και να κοιμάσαι!!!!!!!!!!Εύχομαι σε όλες καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία και καλή επιτυχία στα πρωτοχρονιάτικα τραπέζια σας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

peony μου συγνώμη δεν το είχα δει το μήνυμα σου.

Τη συνταγή αυτή την έχω κάνει μία φορά μόνο και στη δουλειά δεν την έχω μαζί μου θα σου πω απ'έξω όσο θυμάμαι. Συγνώμη :( :( :(

 

Κόβεις ένα κοτόπουλο σε μερίδες

1,5 φλυτζάνι πετιμέζι

1 φλυτζάνι κρασόξυδο

3-4 καρότα λεπτοκομένα

1 φλυτζάνι σταφύδες

1/2 φλυτζάνι καρύδι χοντροκομμένο όχι αλεσμένο

λίγο ελαιόλαδο

αλάτι πιπέρι

λίγες ελιές χωρίς κουκούτσι (~10)

 

 

Τσιγαρίζεις το κοτόπουλου μέχρι να ροδίσει απέξω

προσθέτεις καρότα ελιές και συνεχίζεις για 2-3 λεπτά, προσθέτεις σταφύδες, πετιμέζι, πάλι αφήνεις 2-3 λεπτά σβήνεις με ξύδι, αλάτι πιπέρι και αφήνεις να μαγειρευτεί, αν χρειαστεί προσθέτεις λίγο νεράκι.

 

Είναι εύκολο και γίνεται φοβερό.

 

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι.

 

Καλή Πρωτοχρονιά σε όλες μας. :P

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Μitaki ευχαριστώ :D

ΤΕλικά όμως ετοιμάζω κοτόπουλο με κυδώνια στη γάστρα (για να δούμε τι θα βγει)

 

Η συνταγή σου πάντως ακούγεται τρομερη (τρελαίνομαι για γλυκόξινα) οπότε θα την έχω στα υπόψιν για το επόμενο τραπέζι.

 

Καλή χρονιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για αύριο θα φτιάξω

Κατσικάκι με πατατούλες στο φούρνο,νουά λεμονάτο με ρυζάκι,κιμαδόπιτα πολίτικη,κεφτέδες,μακαρόνια φούρνου με κρέμα γάλακτος και θα φτιάξω μια μαρουλοσαλάτα και μια ρόκα παρμεζάνα.Κλασικές επιλογές αλλά νομίζω ότι είναι διαχρονικές

Link to comment
Share on other sites

Del μου, για την κιμαδόπιτα την πολίτικη μήπως μπορείς να μου γράψεις συνταγή????? Πολύ μου αρέσουν οι πολίτικες συνταγές και η κιμαδόπιτα γενικός οπότε ο συνδιασμός φαντάζομαι ότι θα με ξετρελάνει. Καλή χρονιά κορίτσια

:P :p :P :p

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

φετος θα κανω εγω το χριστουγεννιατικο τραπεζι..εμεις σαν κυριως πιατο εχουμε το χοιρινο με το σελινο,η με σελινορυζα..τι αλλο θα μπορουσα να φτιαξω για το τραπεζι που να συνδιαζεται;πχ τι σαλατα;λεω να φτιαξω και κανενα τυροπιτακι..να βαλω και τιποτα ψητο στο φουρνο;και τι αλλο λετε;

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε κ ποικιλια με διαφορα τυρια,μπορεις οπως ειπες να βαλεις ψητο κρεας στο φουρνο κ πατατουλες στρογγυλες μινι η αν δεν θελεις κατι σε κρεας ψησε λουκανικα...

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...