Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts

Ο άντραςμου θεωρεί οτι η παιδίατρος έχει δίκιο και χθες ενώ γκρίνιαζε γιατί πεινούσε δε μεάφηνε να τη θηλάσω αν δεν περνούσαν 2 ώρες απο τον προηγούμενο θηλασμό...

Αυτό να μην το κάνεις σε καμία περίπτωση. Κι εμάς ο μικρούλης βγάζει γουλίτσες. Το πιθανότερο είναι να έχει ΓΟΠ (ο δικός μας). Η παιδίατρος μας είπε ότι το ιδανικό σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι να τρώει πολλά και μικρά γεύματα.

Όταν ήταν 2 μηνών έμεινα για καμιά εβδομάδα στη μαμά μου (πρώην νοσηλεύτρια στο ΠΙΚΠΑ). Με "έπρηξε" να ταίζω το παιδί κάθε 3ωρο κι ότι γι αυτό βγάζει γιατί δεν προλαβαίνει να χωνέψει και 'σκάει'. Εγώ να ωρύομαι έχω διαβάσει κλπ. Τίποτα! Τελικά βαρέθηκα να την ακούω και της έκανα το χατήρι για μια μέρα. Αποτέλεσμα το παιδί να σκούζει, στο 3ωρο να μην του φτάνει το γάλα και να μου λέει να του δώσω συμπλήρωμα (εκεί που πριν έσκαγε!!!). Όπως καταλαβαίνεις κινδύνεψε ο θηλασμός σε μια ευάλωτη ακόμα περίοδο. Κι από έναν άνθρωπο που "θεωρητικά" είχε μια σχέση με το αντικείμενο και τις καλύτερες προθέσεις. Απλά όπως είπες κι εσύ η ελλειπής ενημέρωση οδηγεί σε τέτοια αποτελέσματα.

Για την ιστορία καιρό μετά η μαμά μου είδε μια εκπομπή στην ΕΤ3 με θέμα το θηλασμό και μου είπε ότι μια μαία (πιθανώς και σύμβουλος θηλασμού) έλεγε αυτά που έλεγα κι εγώ. Και κατέληξε "Τί να πω παιδί μου! Εμάς έτσι μας λέγαν!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


fairytale, οι κενώσεις του μωρού τι χρώμα έχουν; Προσφέρεις και τα δυο στήθη σε κάθε θηλασμό; Δοκίμασε σε μερικά γεύματα που είναι αρκετά κοντά μεταξύ τους να δίνεις το ίδιο στήθος. Μήπως δεν ρεύεται ικανοποιητικά, γι'αυτό και οι γουλίτσες;

 

Όσο για το βάρος, μην ανησυχείς ... δεν πάει ούτε θερμίδα χαμένη με το μητρικό γάλα ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

fairytale, οι κενώσεις του μωρού τι χρώμα έχουν; Προσφέρεις και τα δυο στήθη σε κάθε θηλασμό; Δοκίμασε σε μερικά γεύματα που είναι αρκετά κοντά μεταξύ τους να δίνεις το ίδιο στήθος. Μήπως δεν ρεύεται ικανοποιητικά, γι'αυτό και οι γουλίτσες;

 

Όσο για το βάρος, μην ανησυχείς ... δεν πάει ούτε θερμίδα χαμένη με το μητρικό γάλα ...

 

τα κακά της ειναι μουσταρδί...

δίνω το ένα στήθος σε κάθε θηλασμό εκτός κι αν αντιληφθώ οτι δε χόρτασε οπότε της δίνω και το άλλο.

Αυτό με το ιδιο στήθος σε κοντινά γευματα το κάνω.

Καλά το ρέψιμο είναι πονεμένη ιστορία....ρεύεται σπάνια....

Με ανησυχεί μόνο το οτι θηλάζει λίγη ώρα. π.χ χθες το βράδυ ενώ είχε θηλάσει στις 10 κ μετά ξαναθήλασε στις 2, που για τη μικρή είναι μεγάλος χρόνος μεταξύ θηλασμών, στις 2 έκατσε μόνο 10 λεπτά στο στήθος...

Κι εδώ είναι που μπερδεύομαι εγώ...χόρτασε ή απλά φούσκωσε???

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί πόση ώρα κάθεται στο στήθος, εφόσον βρέχεις τις πάνες που πρέπει. Εφόσον βγαίνει μόνη της, όλα καλά.

Αν τυχόν τα κακά είναι πολύ συχνά υδαρή, παρόλο που όντας μουσταρδί θεωρούνται φυσιολογικά, ίσως θελήσεις να κρατάς το ίδιο στήθος για λίγα γεύματα, ώστε να αντιμετωπιστεί ελαφριά υπερπαραγωγή.

 

Για την ενδεχόμενη ΓΟΠ, ακόμη και να έχει, νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι διαφορετικό από το να θηλάζεις όποτε ζητάει. Ο θηλασμός προσφέρει ανακούφιση. Αλλά σκέψου λίγο και το ενδεχόμενο να την πειράζει κάτι που τρως ... σημείωνε τι τρως και την αντίδραση του μωρού και δοκίμασε να το συσχετίσεις μετά από καμιά 10αρια μέρες. Πχ η κόρη μου έκανε εμετό όποτε έτρωγα ψάρι.

Κάπου διάβαζα ότι 40% των περιπτώσεων με ΓΟΠ έχουν αλλεργία στα γαλακτοκομικά.

Είναι πολύ δύσκολο να θηλάζει ένα μωρό με το ζόρι, δηλαδή παραπάνω από όσο χρειάζεται. Ακριβώς επειδή χρειάζεται κόπος για να θηλάσει, σταματάει όταν ικανοποιήσει τις ανάγκες του. Το να καθυστερείς γεύματα μπορεί να παρέμβει στην ανάπτυξη του μωρού. Άλλαξα την πρώτη μας παιδίατρο, γιατί κάθε φορά που ζύγιζε το μωρό, μόνο που δεν χτυπούσε το κεφάλι της στον τοίχο. Το μωράκι μου έβαζε σχεδόν 2 κιλά το μήνα ... Στους 18-20 μήνες έχασε όλες τις δίπλες και τώρα τους φαίνεται αδύνατο (στους παιδιάτρους).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος χτες για τον μπέμπη που είναι 5 μηνών και 7 κιλά(γεννήθηκε 2660)και θηλάζει αποκλειστικά, μου είπε ότι τις δυο τελευταίες εβδομάδες πήρε μόνο 200γρμ και αν συνεχίσει έτσι να δώσω συμπλήρωμα.Οταν της είπα ότι σύμφωνα με όσα διαβάζω αυτό είναι μια χαρά μου είπε πως έπρεπε το διπλό(400) και να αναλάβω εγώ την ευθύνη!Για πείτε μου κι εσείς,να της συνεχίσω τα μπινελίκια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό σου έπαιρνε πολύ καλό βάρος τους προηγούμενους μήνες, έπαιρνε 210 γρ την εβδομάδα, όταν ο μέσος όρος είναι 170γρ/εβδομάδα, οπότε είναι φυσιολογικό να φρενάρει λίγο - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι περιορίζεται η ανάπτυξη του! Η γιατρός έχει υπερβολικές προσδοκίες (σσ: ότι θα πάρετε ξένο γάλα, έστω και τώρα;)

Οπότε μπινελίκωσε άνετα!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε αν η εξέλιξη του βάρους του μωρού μου είναι καλη γιατί τελευταία δεν παίρνει πολύ βάρος και έχω αγχωθεί παρα πολύ:

 

16/4 γεννήθηκε:3040

εξοδος από μαιευτήριο 3000

25/5: 4500

15/6: 5270

15/7: 6050

17/8: 6550

31/8:6650

16/9: 6950

5/10: 7150

 

αρχίσαμε και κρέμες εδώ και μία εβδομάδα αλλά πιστεύω ότι από το στήθος μου πλέον δεν ικανοποιείται γιατί τρώει λίγο χαζεύει και κοιμαται..και όταν μετά του δίνω το αντλημένο γάλα μου ενώ εγώ νομίζω ότι ε΄χει χορτάσει αυτός τρώει αλλά 160...αρα τόσεσ φορές που εγώ νόμιζα ότι αυτός έχει χορτάσει αυτος πεινούσε και απλά γκρίνιαζε..και την γκρλινια εγώ θεωρουσα ότι είναι από άλλη αιτία,αφού τον είχα τόση ώρα στο στήθος και πίστευα ότι είχε φάει..βοηθείστε με σας παρακαλώ! πρέπει να ανησυχώ?

 

παρατήρησα δε σε ένα λινκ που είχατε βάλει για τις καμπύλές ανάπτυξης που προτείνει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας για τα θηλάζοντα μωρά ότι οι καμπύλες αυτές αντιστοιχούν σε πιο μεγάλα βάρη για το κάθε μήνα.πχ για τον 5ο μήνα οι καμπύλες του βιοβλιαριου δίνουν τον Μ.Ο. στα 5 κιλά ενώ αυτές οι καμπύλες στα 5,250.είναι λογικό αυτό? εγώ πίστευα από τα γραφόμενα σας ότι τα θηλάζονται μωρά αυξάνουν το βάρος τους σχετικά πιο αργά...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλες. Είμαι καινούρια στο foroum αν και σας διαβάζω καιρό. Πήρα το θάρρος να γράψω για το πρόβλημά μου γιατί απ’ ό,τι διαβάζω έχετε βοηθήσει πολλές νέες μαμάδες. Αντιμετωπίζω προβλήματα στο θηλασμό και θα ήθελα τη γνώμη σας. Απευθύνομαι στην κ.Αγλαΐα, ως πιο ειδική, αλλά και σε όλες τις μαμάδες που πιθανόν αντιμετώπισαν το πρόβλημά μου και ίσως μπορούν να βοηθήσουν. Συγνώμη εκ των προτέρων που θα μακρηγορήσω, αλλά νομίζω πως πρέπει να παραθέσω ένα μικρό ιστορικό της κατάστασης και τα στοιχεία που συνήθως είναι απαραίτητα:

Γέννησα στις 6 Ιουλίου σε δημόσιο νοσοκομείο. Το μωρό δυσκολευόταν να πιάσει το στήθος μου (μικρό στήθος, μικρή θηλή) το οποίο είχε πετρώσει την τρίτη μέρα που κατέβηκε το γάλα. Λόγω της απειρίας και της άγνοιάς μου, καθώς και της έλλειψης σωστής ενημέρωσης, το έβαζα στο στήθος ανά 3 ώρες, δεν το ξυπνούσα για να φάει αλλά ούτε συμπλήρωμα ή χαμομήλι του έδωσα από φόβο μη συνηθίσει το μπουκάλι. Σε συνδυασμό και με τη ζέστη των ημερών το αποτέλεσμα ήταν να κοιμάται αρκετές ώρες λόγω υπνηλίας, και τη μέρα που πήραμε εξιτήριο, αργά το βράδυ να κάνει πυρετό 39,6.Σημειωτέον ότι στο νοσοκομείο, ενώ τις λεχώνες μας πρόσεχαν πολύ, στα νεογέννητα λίγη σημασία έδιναν. Φυσικά μπήκε στην εντατική και μας είπαν ότι είχε πάθει αφυδάτωση. Στην εντατική έμεινε 3 μέρες και εκεί δεν με άφησαν να τη θηλάσω, αλλά της έδιναν συνθετικό γάλα με μπιμπερό. Όταν γυρίσαμε σπίτι δεν ήθελε με τίποτα το στήθος, έτσι κι εγώ άρχισα ανά τρίωρο να αντλώ και να της το δίνω με μπιμπερό. Παράλληλα προσπαθούσα και να θηλάσω, συνήθως χωρίς επιτυχία. Αυτό με κατέβαλε ψυχολογικά και σωματικά. Ήμουν όμως αποφασισμένη να θηλάσω. Αυτή η κατάσταση συνεχίστηκε μέχρι και το δεύτερο μήνα, όταν διάβασα για το Σύνδεσμο Θηλασμού και βρήκα μία πιστοποιημένη σύμβουλο στην περιοχή μας. Διαπίστωσε ότι έχω υπερπαραγωγή και υπερκινητικό αντανακλαστικό έκκρισης γάλακτος - πράγματι το γάλα πετάγεται σαν σιντριβάνι- πράγμα που ενοχλεί το μωρό. Με βοήθησε πολύ στο να το αντιμετωπίσω και να περάσω στον αποκλειστικό θηλασμό. Από τότε δεν έχω ξαναδώσει μπουκάλι. Το πρόβλημα όμως είναι ότι η μπέμπα μου ποτέ, με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν κάθεται στο στήθος πάνω από 5 – 7 λεπτά. Τρώει λαίμαργα για τόσο λίγο και μετά γυρίζει το κεφάλι από την άλλη και κλείνει ερμητικά το στόμα. Αν την πιέσω κλαίει ή δαγκώνει! Επίσης βάρος βάζει με πολύ αργούς ρυθμούς όπως θα δείτε παρακάτω. Έχει κλείσει τους 3 μήνες και ακόμη δεν έφτασε τα 5 κιλά! Είναι βέβαια σχετικά ψηλή, 62 εκ. Επίσης δεν γκρινιάζει, κοιμάται κανονικά, κάνει κακά στο σωστό χρώμα, υφή και ποσότητα και η ψυχοκινητική της ανάπτυξη φαίνεται πολύ καλή. Ο παιδίατρος μας μέχρι στιγμής πρότεινε να συνεχίσω τον αποκλειστικό θηλασμό, αλλά φοβάμαι ότι αν συνεχίσει έτσι θα μας συστήσει συμπλήρωμα. Ποια είναι η γνώμη σας; Υπάρχει περίπτωση να χορταίνει τόσο γρήγορα; Προφταίνει να πιει το «παχύ» γάλα που λένε ότι κατεβαίνει μετά από αρκετά λεπτά; Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Έχω αγχωθεί πολύ γιατί ακούω και βλέπω άλλα μωρά στην ηλικία της ότι είναι πολύ πιο βαριά.

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

41

Β. Το φύλο του βρέφους

κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Καισαρική

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Ναι, την 5η μέρα από τη γέννησή του

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

6-7-09 3820 (βάρος γέννησης)

13-7-09 3230 (έξοδος από νοσοκομείο)

22-7-09 3820

28-7-09 3900

17-8-09 4200

14-9-09 4500

21-9-09 4600

25-9-09 4700

2-10-09 4800

8-10-09 4900

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

8-10

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα

 

4. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Στην αρχή χρησιμοποίησα το Swing (Medela)

5. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημαίνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

8-10

 

6. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

2-4

Ευχαριστώ για την υπομονή σας! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

LadyBird , από τις πάνες φαίνεται ότι το μωρό παίρνει αρκετό γάλα. Μήπως έχει συμπτώματα ΓΟΠ ή αλλεργιών; Έχετε κάνει καθόλου εξετάσεις πχ για ουρολοίμωξη; Ο πυρετός εκείνος πώς αιτιολογήθηκε;

'Οταν λες "κακά στο σωστό χρώμα, υφή και ποσότητα", μπορείς να το περιγράψεις πιο συγκεκριμένα; Όταν τελειώνει από το ένα στήθος, προσφέρεις και το άλλο;

 

Αν τα παρατάει εντελώς στα 5-7 λεπτά, πρόσφερε το ίδιο στήθος αφού το μωρό ρευτεί, κάνει μια βολτίτσα, περάσουν 20-30 λεπτά (χωρίς να έχει κλάψει - αλλά αν κοιμάται, θήλασε μόλις ξυπνήσει). Δοκίμασε να θηλάσετε περπατώντας ή στην ξαπλωτή στάση. Δοκίμασε να δεις την αντίδραση του μωρού, αν πριν το θηλασμό βγάλεις 10-20 μλ γάλα (που δεν θα του το δώσεις).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

amaretto, ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Η αλήθεια είναι ότι δεν το ψάξαμε για ΓΟΠ, αλλεργίες ή ουρολοίμωξη γιατί, πέρα από το ότι δεν παίρνει πολύ βάρος, άλλα ανησυχητικά συμπτώματα δεν έχει. Μια φορά μόνο από τότε που γεννήθηκε έκανε εμετό, δεν ξαναέκανε πυρετό, δεν γκρινιάζει ούτε κλαίει αδικαιολόγητα. Ο πυρετός που έκανε όταν ήταν 5 ημερών μας είπαν ότι ήταν σύμπτωμα της αφυδάτωσης που είχε πάθει.

Όσο για τα κακάκια της είναι σαν μουστάρδα με σποράκια και όπως έγραψα γεμίζει 2 – 4 πάνες την ημέρα.

Όταν τα παρατάει στα 5-7 λεπτά που τρώει σπάνια δέχεται να συνεχίσει από το ίδιο ή το άλλο στήθος, ακόμη κι αν έχει ρευτεί. Όσο για βολτίτσες και περπατήματα…άλλο τίποτα! Τρώμε συνήθως σε ξαπλωτή θέση αλλά της αρέσει πολύ να τρώει και ενώ περπατάμε.

Επίσης, όταν το στήθος μου είναι υπερβολικά γεμάτο, συνήθως αργά το βράδυ, βγάζω λίγο γάλα, όπως είπες, με το χέρι. Δηλαδή με δυο λόγια έχω ήδη κάνει όλα όσα προτείνεις και δεν βλέπω καμιά αλλαγή. Τρώει λαίμαργα καταπίνοντας με θόρυβο για λίγο και μετά…τέλος.

Δοκίμασα ακόμη και το σύστημα συμπληρωματικού θηλασμού της Medela, με δικό μου γάλα που είχα βγάλει με θήλαστρο, αλλά κάτι δεν της άρεσε. Ίσως να μην το έβαλα καλά. Θα ξαναπροσπαθήσω. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Είναι δυνατόν να θεωρηθεί φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει και το μικρό βάρος της; Να είναι, ας πούμε, γονιδιακό θέμα; Γιατί κι εγώ ήμουν πολύ αδύνατη από μικρή. Στις καμπύλες ανάπτυξης στο ύψος είμαστε πάνω από το μέσο όρο. Μόνο στο βάρος είμαστε προς τα κάτω.

Την άλλη βδομάδα πάμε για εμβόλια στο γιατρό και θα δούμε τι θα μας πει. Μάλλον θα μας προτείνει συμπλήρωμα με βρεφικό γάλα, αλλά δεν θέλω καθόλου. Τι να κάνω όμως; Λέτε να χρειάζεται να κάνουμε κάποιες επιπλέον εξετάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, υπάρχουν περιπτώσεις όπου αυτή η πρόσληψη βάρους είναι αποδεκτή.

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

 

Δεν είμαι ειδικός αλλά σκέφτομαι τι θα έκανα, αν ήταν δικό μου παιδί. Εφόσον το μωρό παίρνει αρκετό γάλα, θα αμφέβαλλα ότι θα πάρει περισσότερο βάρος μέσω της φόρμουλας. Και αν δοκίμαζα για κάποιες εβδομάδες, θα εισήγαγα αλλεργιογόνους παράγοντες στον οργανισμό του μωρού, που ίσως να ήταν η αιτία χαμηλής πρόσληψης βάρους. Δεδομένου ότι το μωρό έχει σταδιακή αύξηση, νομίζω ότι θα επέμενα με το θηλασμό και θα το έψαχνα περισσότερο με τον γιατρό.

Μάλλον η Αγλαΐα θα έχει περισσότερα να σου πει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να θεωρηθεί φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει και το μικρό βάρος της; Να είναι, ας πούμε, γονιδιακό θέμα;

Nα σου ζήσει!

Αυτό ακριβώς θα σου έγραφα! Το μωρό σου φαίνεται να αναπτύσσεται φυσιολογικά, είναι από τα μωρά που βρίσκονται στις χαμηλές καμπύλες ανάπτυξης.

Γιατί κι εγώ ήμουν πολύ αδύνατη από μικρή. Στις καμπύλες ανάπτυξης στο ύψος είμαστε πάνω από το μέσο όρο. Μόνο στο βάρος είμαστε προς τα κάτω.

Οι καμπύλες περιλαμβάνουν και τα παιδιά που αναπτύσσονται γρήγορα και αυτά που αναπτύσσονται με μικρότερους ρυθμούς. Δεν μπορούν όλα να ανήκουν στο μέσο όρο!

Ειδικά για το δικό σου μωρό με το ρυθμό ανάπτυξης που είχες όταν ήσουν μικρή, υπάρχουν 50% πιθανότητες να ακολουθήσει την ίδια πορεία.

 

 

Την άλλη βδομάδα πάμε για εμβόλια στο γιατρό και θα δούμε τι θα μας πει. Μάλλον θα μας προτείνει συμπλήρωμα με βρεφικό γάλα, αλλά δεν θέλω καθόλου. Τι να κάνω όμως; Λέτε να χρειάζεται να κάνουμε κάποιες επιπλέον εξετάσεις;

Ο γιατρός σου σίγουρα παρακολουθεί μωρά που δεν θηλάζουν κι έχουν τόσο μικρή ή μικρότερη ανάπτυξη. Αν λοιπόν αντιμετωπίσει ουδέτερα το θηλασμό και θεωρήσει ότι το μωρό σας είναι μια τέτοια περίπτωση είναι εντάξει.

Αν ο γιατρός σας δεν μπορεί να κατανοήσει το μέσο όρο και την τυπική απόκλιση, δηλαδή το εύρος τιμών γύρω από το μέσο όρο, αν δεν μπορεί να εκτιμήσει το πως ο σωματότυπος των γονέων εκφράζεται στην καμπύλη ανάπτυξης ενός παιδιού που παρακολουθεί, τότε μπορείς να αμφιβάλλεις για την κρίση του γιατρού όχι μόνο στα θέματα ανάπτυξης που είναι απλά αλλά κυρίως σε πιο πολύπλοκα θέματα.

Αντί να ταλαιπωρείς το μωρό με άχρηστες εξετάσεις, είναι καλύτερα να αναζητήσεις έναν άλλον γιατρό αν ο δικός σας δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε παιδιά που δεν ανήκουν στο μέσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!

Δεν μπορώ να πω, ο γιατρός μέχρι στιγμής, ήταν υπέρ του θηλασμού και δεν μας πρότεινε τη φόρμουλα. Απλώς διαπίστωσε τη χαμηλή πρόσληψη βάρους και είπε θα δούμε στην επόμενη εξέταση πως θα πάει. Πάντως ό,τι και να πει, έχουμε σκοπό να πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη, γιατί θέλουμε η μπουμπού μας να θηλάσει όσο γίνεται περισσότερο!

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμένα 2 μήνες δεν έπαιρνε βάρος.ήταν μέσα στα φυσιολογικά όρια στις καμπύλες.μου έλεγαν ότι 300 γρ το μήνα για μωρό 4 μηνών είναι ικανοποιητικό. το μωρο όμως είχε ουρολοίμωξη.το 1ο πράγμα που κοιτάμε είναι η ουρολοίμωξη.αποκλειστικός θηλασμός μέχρι τώρα.αλλα πιστεύω ότι και οι εξετάσεις που μας συστήνουν οι γιατροί πρέπει να γίνονται.δεν το κάνουν όλοι επίτηδες για να διακόψουμε τον θηλασμό..να σημειώσω ότι και σε μένα είχε άρνηση για το στήθος, απεργία θηλασμού μου το είπανε, ουρολοίμωξη ήταν.. μη το αφήσεις για τον επόμενο μήνα.τώρα κάνε καλλιέργεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλημέρα, σε αναζήτηση απαντήσεων στο internet για το θηλασμό έπεσα στο forum και ομολογουμένως αυτά που διάβασα μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα. η μπέμπα μου είναι 32 ημερών γεννήθηκε 3840 και έκανε ίκτερο στο 2ο εικοσιτετράωρο της ζωής της. τις πρώτες μέρες έκανε φωτοθεραπεία και σιτίστηκε με ξένο γάλα. εγώ βγήκα από την κλινική πριν από την μπέμπα, όταν άρχισε να κατεβαίνει το γάλα δηλ. μετά το 3ο εικοσιτετράωρο έβγαζα το γάλα και το πήγαινα να της το δώσουν, το ίδιο έκανα κι όταν βγήκε από την κλινική. ξεκίνησα στην ουσία να τη θηλάζω από 15 ημερών και μετα. η μπέμπα γεννήθηκε 23/9 και στις 23/10 ηταν 4370. είναι λίγο; θηλάζει πολύ μικρό χρονικό διάστημα δηλ.

στις 7:00 για 6'

στις 9:00 για 7'

στις 10:33 για 4'

στις 11:05 για 4' και έτσι πάει όλη η μέρα μας, συνήθως στο θηλασμό ούτε το δεκάλεπτο δεν πιάνουμε. της δίνω στήθος κι όταν δε ζητάει αλλά δεν τη βλέπω να τρώει. η παιδίατρος προτείνει να δωσω συμπλήρωμα. σημειωταίον ότι έχω άλλα δύο παιδιά τα οποία θήλασα μέχρι 3 μηνών με δυσκολία και θα ήθελα πολύ να τα καταφέρω τώρα για μεγάλο χρονικό διαστημα. θα εκτιμούσα πολύ την όποια βοηθεια ή συμβουλή

Link to comment
Share on other sites

Bιβή καλημέρα. Ανήκουμε στο ίδιο κλαμπ, μιας κι εγώ έχω τρία παιδάκια από τα οποία τα δύο πρώτα δεν κατάφερα να τα θηλάσω όσο θα ήθελα...

Με τη βοήθεια των κοριτσιών του φόρουμ τα κατάφερα και θηλάζω ακόμη την κορούλα μου που είναι 14 μηνών...

 

Απάντησε στις ερωτήσεις που υπάρχουν στο λινκ

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

 

ώστε να μπορέσει κάποια κοπέλα να σε βοηθήσει καλύτερα!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Dimitrali,

σ' ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη. χαίρομαι που εσύ τα κατάφερες, μακάρι να τα καταφέρω στο μισό απ΄ότι εσύ. Η μπεμπα γεννήθηκε στην 40η εβδομάδα, δύο ημέρες πριν την ΠΗΤ. Γεννήθηκε φυσιολογικά, έκανα επισκληριδιο νάρκωση και εμφάνισε ίκτερο στο 2ο εικοσιτετράωρο της ζωής της. Η ανώτατη τιμή ήταν 16 και η μικρότερη μετρημένη 9.47 - τωρα πρέπει να έχει πέσει κάτω από 1. νοσηλεύτηκε για τον ίκτερο της ο οποίος οφείλεται στην ασυμβατότητα ΑΒΟ, της δικής μου ομάδας αίματος που είναι Ο και της δικής της που είναι Β (σημειώνω ότι και τα τρία μου παιδιά εχουν την ίδια ομάδα αίματος και εμφάνισαν την ίδια μορφή ικτέρου). Τα πρωτα εικοσιτετράωρα σιτίστηκε με ξένο γάλα. Από την ώρα που κατέβηκε το δικό μου το έβγαζα και της το έδινα με μπιμπερο. Από το στήθος τρέφεται από 15 ημερών. Θηλάζω αποκλειστικά περίπου 12 φορές το εικοσιτετράωρο και όχι παραπάνω από 8-9' τη φορά, μόνο από το ένα στήθος. Κάνει κακά 3-4 φορές την ημέρα μαλακά και μουσταρδί. Η πάνα της κάθε φορά που την ανοίγω έχει τσίσα. Οι ζυγίσεις της είναι οι εξής:

23/9 ημερομηνιά γέννησης 3840

28/9 ημερομηνία εξόδου από το νοσοκομείο 3790

6/10 3830

9/10 4000

23/10 4370

η μπέμπα παίρνει πιπίλα για να κοιμηθεί

Ανησυχώ επειδή το χρονικό διάστημα θηλασμού είναι πολύ μικρό και παντού βλέπω ότι πρέπει να είναι περισσότερο για να παίρνει την απαραίτητη ποσότητα γάλακτος. Η παιδίατρος προτείνει συμπλήρωμα, το οποίο δεν έδωσα γιατί από προηγούμενη εμπειρία μου ξέρω ότι για τη δική μου περίπτωση το μπουκάλι σημαίνει το τέλος του θηλασμού. Θέλω πάρα πολύ να θηλάσω την κόρη μου και ειλικρινά διαβάζοντας σας παίρνω κουράγιο αλλά από την άλλη φοβάμαι μήπως το παιδάκι μου δεν τρέφεται όπως πρέπει. Συν τοις άλλοις αγχώνομαι γιατί έχω και τα άλλα δύο μου παιδιά που κι εκείνα έχουν τις ανάγκες τους και περιμένουν από μένα. Όποια βοήθεια και συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Βιβή αν το μωρό κάνει κακά 3-4 φορές τη μέρα και βρέχει 6-8 πάνες μέχρι να σαραντήσει σημαίνει ότι τρώει καλά! Αφού σαραντήσει το κριτήριο είναι οι βρεγμένες πάνες που πρέπει να είναι 5-6. Αφού λοιπόν το μωρό κάνει τσίσα συχνά όπως λες, και φαίνεται ευχαριστημένο δεν υπάρχει πρόβλημα.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βιβή να σου ζήσει! Το μωράκι σου δείχνει να παίρνει ικανοποιητικό βάρος μέχρι στιγμής. Τη ζυγίζεις πάντα στην ίδια ζυγαριά?

Αν ναι, έχει πάρει σε λιγότερο από ένα μήνα 580 γρ. Και τις τελευταίες βδομάδες παίρνει καλύτερο βάρος. Σε δύο βδομάδες πήρε 370 γρ.

Αν βρέχει τουλάχιστον 6 πάνες, κι έχει 2-3 με κακά, και τα κακά είναι κίτρινα με κόκκους (το λίπος του μητρικού γάλακτος), τότε δεν υπάρχει λόγος ν'ανησυχείς. Ούτε να δώσεις συμπλήρωμα. Συνέχισε να προσφέρεις το στήθος όποτε θέλει, και προσάθησε να την ενθαρύνεις να πίνει. Δες πως θα πάει τις επόμενες μέρες και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω, ειναι πολύ ενθαρρυντικό ν΄ακους κάποιους να σε υποστηριζουν στην απόφαση σου να θηλάσεις και μονο. Μπουκάλι δε θα δώσω κι ελπίζω σταδιακά να καθεται πάνω από 5 λεπτά στο στήθος. Είναι δυνατόν να παίρνει την ποσότητα που χρειαζεται σε τοσο λίγο διάστημα; Βέβαια θα μου πεις θηλάζει και συχνα. Δεν ξέρω είμαι προβληματισμένη και δε θέλω ειλικρινα να ξαναπάω στην παιδίατρο, φοβάμαι τι θα μου πει. Η ζυγαριά είναι ίδια μόνο στις 3 τελευταίες ζυγίσεις της μπέμπας.

Link to comment
Share on other sites

Bιβή καλημερα και πάλι. Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια πως τα πράγματα φαίνεται να είναι ικανοποιητικά. Ξέρω από προσωπική πείρα πως είναι λίγο δύσκολα τώρα στην αρχή με άλλα δύο μεγαλύτερα παιδιά αλλά μετά την έκτη εβδομάδα τα πράγματα φαίνεται να μπαίνουν σε καλύτερη σειρά.

 

Το μωράκι σου είναι πάρα πολύ μικρό κι ακόμη δεν έχετε εναρμονιστεί και δεν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός. Μήπως θα ήταν καλύτερα να μην του έδινες πιπιλα; Το λέω γιατί η δικιά μου, όταν έμαθε την πιπίλα ελάττωσε πολύ τους θηλασμούς και αναγκάστηκα να ενισχύσω τη γαλουχία με θήλαστρο. Όταν σε ένα ταξίδι στο εξωτερικό, έκοψε μόνη της την πιπίλα, αύξησε το χρονικό διαστημα στο στήθος. Δεν είναι βέβαια απόλυτο αυτό, αλλά νομίζω καλύτερα μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία να μην του δίνεις πιπίλα. Ίσως κάποιοι σου πουν ότι το μωράκι θα κάνει εσένα πιπίλα και αυτό δεν είναι σωστό, αλλά μην ακούσεις κανέναν στο θέμα αυτό. Ακόμη και το απλό πιπίλισμα είναι πολύ σημαντικό σε αυτή τη φάση γιατί με αυτό το μωρό αυξάνει την παραγωγή σου!

 

Αν το μωράκι θηλάσει για λίγη ώρα, δώσε του και το άλλο στήθος. Όταν χάσει κι από εκεί το ενδιαφέρον του ξανά το πρώτο. Οι συχνές αλλαγές στήθους είναι ένα καλό κόλπο για "δύσκολα" μωράκια όπως ήταν και το δικό μου. Επίσης, ακόμη κι αν έχεις ήδη θηλάσει για αρκετή ώρα, μπορεί το μωράκι να ζητήσει ξανά στήθος. Μην αγχωθείς. Θήλασέ το ξανά, όση ώρα θέλει. Ακόμη και λίγα λεπτά είναι σημαντικά.

 

Προσπάθησε επίσης να αυξήσεις τη σωματική επαφή μαζί του. Θήλασέ το γυμνούλι, χάιδεψέ το την ώρα που θηλάζει, κάνε μπάνιο μαζί του, ενθάρρυνέ το με γλυκά λογια. Θα νιώσει έτσι ασφάλεια στην αγκαλιά σου και αυτό θα το βοηθήσει. Μείνε κοντά του τώρα στην αρχή όσο μπορείς περισσότερο, κοιμήσου δίπλα του, φόρα το επάνω σου με σλινγκ ή μάρσιπο. Άλλα τρυκ που βοηθάνε είναι ο χαμηλός φωτισμός, η απαλή μουσική ή το δικό σου τραγουδι, το ελαφρύ κούνημα του μωρού. Μια καλή ιδέα που σε εμάς δούλεψε αρκετό καιρό είναι η κουνιστή πολυθρόνα.

 

Το μικρό μωράκι βέβαια έχει προτεραιότητα έναντι των μεγάλων, αλλά σίγουρα κι αυτά θέλουν το χρόνο τους και ίσως κάποια στιγμή σε διεκδικήσουν. Η λύση που εφάρμοσα εγώ ήταν ότι τα ενέταξα στη διαδικασία της φροντίδας του μωρού. Τις έπαιρνα μαζί μου στο μπάνιο, τις ενθάρρυνα να του αλλάζουν την πάνα κλπ.

 

Καλή συνέχεια!:D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βιβη !

Μην μπαινεις στην διαδικασια του ποση ωρα τρωει το μωρακι σου αυτο δεν εχει καμμια σημασια!!!

Εγω θηλαζα μεχρι 9 1/2 μηνων και ο χρονος που ετρωγε ο γιος μου δεν ξεπερνουσε τα 5 λεπτα και κοιμοταν 3-4 ωρες και βαρος επαιρνε μια χαρα σημασια εχει να ειναι θρεπτικο το γαλα σου! Αναγκαστικα και το εκοψα με χαπι γιατι με δαγκωσε 2 φορες και φοβηθηκα.

τι να το κανεις να σου θηλαζει 30 λεπτα και να πειναει να μην κοιματε και μην παιρνει βαρος.

Αυτη την στιγμη κανεις στο παιδι σου το καλυτερο δωρο που θα εκανε καθε μητερα στο παιδι της συνεχισε συνεχισε συνεχισε τα πατε μια χαρα και το βαρος του μωρου σου ειναι μια χαρα!!!

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Dimitrali, γεια σου και πάλι, θα προσπαθήσω να εφαρμόσω αυτά που μου γράφεις. Βεβαια με την πιπίλα λίγο δύσκολο το βλεπω να της την κοψω. Νομίζω την έμαθε πολύ γρήγορα και καλά. Την παίρνει για να κοιμηθεί κι εκείνη την ώρα - όντως έχεις δίκιο -δεν θέλει το στήθος. Ευχαριστώ για τις συμβουλές και θα επανέρθω να σας πω νεα αφου σαραντίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...