Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts

Κα Αγλαϊα μια απάντηση...Και επίσης θέλω να ρωτήσω εαν πρέπει να παίρνουμε συμπληρώματα διατροφής κατα τη διάρκεια του θηλασμού. Μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει τίποτα γιατι δε μου είπε κανείς να πάρω (γιατρός). Όμως νιώθω μια εξάντληση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα κορίτσια..μια ερώτηση...η δικιά μου από χτες το ένα το στήθος δεν το θέλει καθόλου πολύ..προτιμάει το άλλο και το αρπάζει όταν την βάζω..σας έχει τύχει αυτό;;φοβάμαι μήπως μειωθεί η παραγωγή

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Κα Αγλαϊα μια απάντηση...Και επίσης θέλω να ρωτήσω εαν πρέπει να παίρνουμε συμπληρώματα διατροφής κατα τη διάρκεια του θηλασμού. Μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει τίποτα γιατι δε μου είπε κανείς να πάρω (γιατρός). Όμως νιώθω μια εξάντληση.

 

ο γιατρός είπε ασβέστιο και σίδηρο 2 φορές αλλά κι εγώ δεν παίρνω αλλά δεν νιώθω εξάντληση

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Effie την εξάντηληση θα την νιώθεις μονιμα απο εδω και στο εξής :) :) :)

Εαν θες σωνει και καλά καποιο συμπλήρωμα ειδα στο μαγαζι με τα βιολογικά καποιους χυμούς & ελιξίρια της Weleda τα οποια ειναι και κατάλληλα για το θηλασμό.

 

Staxioforina Και μενα ο δικός μου στην αρχή θήλαζε μονο απο το δεξί για κανα μήνα! Νομιζω το αριστερό δεν ειχε τόσο γάλα...ετσι τον ξεκινούσα πάντα απο το αριστερο για να δεχτεί το ερέθισμα και βοηθούσα και με το θήλαστρο μετά για να πάρει μπρός....μετά ΟΚ επανήλθε :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει και σε άλλο μήνυμα, η μικρή χρησιμοποιεί το στήθος σαν πιπίλα.

Tα μωρά όταν γενιούνται δεν γνωρίζουν την ύπαρξη της πιπίλας ως αντικείμενο, οπότε αποκλείεται το στήθος να λειτουργεί ως υποκατάστατο ενός αντικειμένου που το παιδί αγνοεί την ύπαρξή του.

 

Τα θηλαστικά θηλάζουν είτε για να τραφούν είτε για να παρηγορηθούν, ανακουφιστούν κλπ. Ο μη θρεπτικός θηλασμός είναι εξίσου σημαντικός.

Για να κοιμηθεί πρέπει να είναι εκεί. Είναι σωστό αυτό ή πρέπει να προσπαθήσω κάτι άλλο για τον ύπνο.

Τα περισσότερα μωρά έτσι συμπεριφορέρονται, είναι φυσιολογικό!

Γιατι, κάθε φορά, πίνει λίγο γάλα και κοιμάται, αλλά αυτό δε θεωρείται γεύμα νομίζω. Μήπως αυτός είναι ο λόγος που έχουμε τα πράσινα κακά? Μήπως εγώ φταίω, κάνω κάτι λάθος?

 

Αν νομίζεις ότι τα πράσινα κακά είναι από υπερπαραγωγή, να θηλάζεις σε κάθε γεύμα μόνο από το ένα στήθος και αν το μωρό στο τρίωρο κάνει περισσότερα γεύματα να μην αλλάζειςστήθος, να το βάζεις στο ίδιο. Στα διακά αυξάνεις το χρόνο, μέχρι να δεις τα κακά να γίνονται κίτρινα όπως η μουστάρδα. (μπορεί να χρειαστούν 5 ή περισσότερες ώρες πριν την αλλαγή του στήθους)

 

Αν μπορείς περιόρισε και τα γαλακτοκομικά σε δυο μερίδες ημερησίως, μερικές φορές το πρόβλημα είναι τα πολλά γαλακτοκομικά.

 

ΥΓ: Λόγω σοβαρής βλάβης του ΟΤΕ δεν έχουμε διαδίκτυο εδώ και 5 μέρες, δεν ξέρω πότε θα αποκατασταθεί η βλάβη για να μπορώ να απαντήσω.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαϊα και έμπειρες μανούλες καλημέρα!!!

Καταρχήν, τα στοιχεία μας που χρειάζεστε είναι τα εξής:

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39+2

Β. Το φύλο του βρέφους Άρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Όχι - μέγιστη τιμή 8,2 με αποτέλεσμα να βγούμε και μια μέρα νωρίτερα από το μαιευτήριο

ΣΤ. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

08/09/2009 (Ημ. γέννησης): 3550γρ

11/09/2009 (έξοδος από μαιευτήριο): 3350γρ

15/09/2009 (μέτρηση από παιδίατρο): 3500γρ

18/09/2009: 3660γρ

22/09/2009: 3900γρ

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 10-14

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Όλα - Διάρκεια από 10 μέχρι 30 λεπτά μάξιμουμ το καθένα - τα περισσότερα είναι διάρκειας 15-20 λεπτών

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα Δεν παίρνει συμπλήρωμα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) Καθόλου

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Δεν χρησιμοποιώ

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-8

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 8-12

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Όσον αφορά σε συμπεριφορά, το μωρό είναι καλοδιάθετο και ξυπνάει με όρεξη κάθε 1-2 ώρες για να φάει. Όπως προανέφερα, ο κάθε θηλασμός διαρκεί κατά μέσο όρο 15-20 λεπτά και μετά αποκοιμιέται. Το κάθε γεύμα γίνεται από ένα στήθος ακόμα και αν ξυπνήσει ο μπέμπης μετά από λίγο μέχρι και να χορτάσει.

Στις περιπτώσεις που ο μπέμπης αποκοιμιέται στο 10λεπτο, τον αλλάζω, ξυπνάει και θέλει πάλι να φάει, το σωστό είναι να συνεχίσει στο ίδιο στήθος (ακόμα και αν έχει περάσει μισάωρο; ) ή να τον βάζω στο άλλο; Δηλ. λογαριάζεται το ίδιο γεύμα ή διαφορετικό;

 

Θα ήθελα επειγόντως την βοήθειά σας στο εξής:

Εδώ και 2 μέρες ο μπέμπης παρουσιάζει εξαιρετική δυσφορία μετά το φαγητό και δυσκολεύεται πολύ να ρευτεί και να κάνει κακά του. Σφίγγεται, μαζεύει ποδαράκια και κλαίει. Σαν αποτέλεσμα όλου αυτού (να το πω βαρυστομαχιά; ), αρχίζει και τρώει τα χέρια του και θέλει να ξαναφάει. Εγώ το βλέπω σαν φαύλο κύκλο...:?

Κάποια στιγμή έχει αρκετές πορδούλες και κάνει κακά του (ενδεικτικά από τις 01:00 μέχρι τις 06:00 έφαγε 4 φορές και έκανε 1 φορά κακά).

Είναι εξαιρετικά λαίμαργος! Μπορείτε να με διαφωτίσετε πως να τον ανακουφίσω; Γιατί νιώθει έτσι; Μήπως να μην τον βάζω στο στήθος κάθε φόρα που μασουλάει τα χέρια του;

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις που ο μπέμπης αποκοιμιέται στο 10λεπτο, τον αλλάζω, ξυπνάει και θέλει πάλι να φάει, το σωστό είναι να συνεχίσει στο ίδιο στήθος (ακόμα και αν έχει περάσει μισάωρο; ) ή να τον βάζω στο άλλο;

Συνέχιζε με το ίδιο στήθος για 1-2 ώρες και αν δυσανασχετήσει το μωρό, πρόσφερε και το άλλο.

Αυτό που αναφέρεις σαν φαύλο κύκλο, όντως είναι φαύλος κύκλος αλλά ο θηλασμός τον ανακουφίζει από τη δυσφορία στο στομάχι του. Μόλις στρώσουν λίγο τα γεύματα με το θηλασμό στο ένα στήθος για 1-2 ώρες, θα ανακουφιστεί κιόλας.

Ίσως θέλεις να περιορίσεις τα γαλακτοκομικά που καταναλώνεις, μήπως επιβαρύνουν την κατάσταση.

Τα κακά τι χρώμα έχουν;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κράτα το μωρό αρκετά σε όρθια θέση ή/και σήκωσε το στρώμα του. Δες τις γενικές συμβουλές στα τοπικς για ΓΟΠ και κολικούς.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Συνέχιζε με το ίδιο στήθος για 1-2 ώρες και αν δυσανασχετήσει το μωρό, πρόσφερε και το άλλο.

Αυτό που αναφέρεις σαν φαύλο κύκλο, όντως είναι φαύλος κύκλος αλλά ο θηλασμός τον ανακουφίζει από τη δυσφορία στο στομάχι του. Μόλις στρώσουν λίγο τα γεύματα με το θηλασμό στο ένα στήθος για 1-2 ώρες, θα ανακουφιστεί κιόλας.

Ίσως θέλεις να περιορίσεις τα γαλακτοκομικά που καταναλώνεις, μήπως επιβαρύνουν την κατάσταση.

Τα κακά τι χρώμα έχουν;

 

Στις αποχρώσεις του πορτοκαλί...αυτές τις μέρες που έχει δυσφορία είναι λίγο πιο αραιά από ότι συνήθως αλλά ανεπαίσθητα...

τι εννοείς να στρώσουν τα γεύματα; Από την αρχή το κάθε γεύμα του γίνεται από το ένα στήθος, απλά τις τελευταίες 2 μέρες αντί για κάθε 2-3 ώρες, ο μπέμπης ζητάει να φάει κάθε 1 ώρα και μετά ζορίζεται...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης, κράτα το μωρό αρκετά σε όρθια θέση ή/και σήκωσε το στρώμα του. Δες τις γενικές συμβουλές στα τοπικς για ΓΟΠ και κολικούς.

 

Γιατί ΓΟΠ αμαρετούλι μου; Δεν βγάζει γάλα ούτε κάνει εμετό...και ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι κολικοί...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αν ο μπέμπης άλλαζε στήθος κάθε 2-3 ώρες και τώρα αλλάζει κάθε 1-2 ώρες, μπορεί η εναλλαγή να είναι πολύ συχνή για αυτόν, με αποτέλεσμα να παίρνει αρκετό αραιό γάλα, που του προκαλεί δυσφορία, αέρια και πιο αραιά κακά. Οπότε, αν κρατάς το ίδιο στήθος για περισσότερη ώρα, θα παίρνει πιο πολύ λιπαρό γάλα και τα συμπτώματα αυτά δεν θα είναι τόσο έντονα ή δεν θα εμφανίζονται. Αν εν τω μεταξύ δυσφορείς από το άλλο στήθος, βγάζεις λίγο γάλα, ίσα-ίσα για να ανακουφιστείς.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ΓΟΠ αμαρετούλι μου; Δεν βγάζει γάλα ούτε κάνει εμετό...και ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι κολικοί...

 

Η δυσφορία που προκαλείται από αέρα στο στομάχι είτε από αραιό γάλα μπορεί να βελτιωθεί με τις ίδιες συμβουλές που εφαρμόζουμε σε ΓΟΠ και κολικούς. Πέρα από αυτό, για την ΓΟΠ δεν είναι απαραίτητο να βγαίνει πάντα γάλα, υπάρχει και η σιωπηλή ΓΟΠ. Αλλά το μωρό σου είναι μικρό ακόμη και έχει ανώριμο πεπτικό έτσι κι αλλιώς.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου έκανε εκρηκτικές κενώσεις και είχε πολλά αέρια, εγώ δεν αντιμετώπισα την υπερπαραγωγή πριν από τους 9-10 μήνες αλλά δεν έχω δει ποτέ πράσινα κακά, δεν ξέρω πώς είναι :lol:

Σίγουρα το μωρό παίρνει και λιπαρό γάλα τελικά αλλά μπορεί το πρώτο αραιό να του προκαλεί τη δυσφορία αλλά τελικά να καταφέρνει να το επεξεργαστεί αρκετά, ώστε να μην καταλήγει σε πράσινα κακά.

Μετά, παίζει και το άλλο. Μερικά μωρά αντιμετωπίζουν πιο δραματικά κάποια συμπτώματα. Μπορεί με το ίδιο πονάκι ένα μωρό να "γελάει" την ώρα που ανακουφίζεται και ένα μωρό να πλαντάζει στο κλάμα. Ε, το δεύτερο προσπαθούμε λίγο περισσότερο να το ανακουφισουμε όπως μπορούμε, παρόλο που μπορεί να μην θεωρούμε την κατάσταση του τόσο τραγική.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν η μόνη ώρα που ζοριζόταν ήταν τη στιγμή που τα "αμολούσε" δεν θα αγχωνόμουν...αλλά ο δικός μου ξεκινάει να ζορίζεται από τη στιγμή που φάει μέχρι και να τα κάνει (μπορεί και 4 ώρες μετά!)...

αν και σήμερα είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα...έκανε πολλές φορές κακάκια χωρίς να δυσφορήσει (4 πάνες σε λιγότερο από 3 ώρες!).

 

Ευχαριστώ amaretto μου!

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα καλημέρα,

ζητώ πάλι τη βοήθειά σου.Αν και θήλασα το μεγάλο μου γιο 15 μήνες αντιμετωπίζω πρόβλημα με το νέο μέλος. Θα προσπαθήσω να σου δώσω όσες λεπτομέρειες μπορώ για να με βοήθήσεις γιατί όπως με βλέπω δε θα τον θηλάσω.

α. γεννήθηκε με κτ περιοχική νάρκωση 19/09/09

β. βάρος 3750

γ. έχει παρουσιάσει ίκτερο τον πήραμε από το μαιευτήριο 12,8

δ.του δώσαμε στο μαιευτήριο γύρω στα 20-30 μλ ξένο γάλα σύνολο

ε. βάρος πήρε τις πρωτες μέρες, 24/09=3930,25/09=4015,26/09=4080,27/09=4035 σήμερα έχασε βάρος.

Εχτές το βράδυ του δώσαμε 60μλ και κοιμήθηκε όλο το βράδυ με αποτέλεσμα να μη φάει το βράδυ από μένα. Βέβαια όλη τη μερα τον είχα στον στήθος.Μήπως κάνω κάτι λάθος.Μήπως φταίει το ότι δεν κρατάω το στήθος μου από κάτω τεντωμένο και δεν τον βοηθάω να φάει. Πάντως ήδη έχω κουραστεί πάρα πολύ καιλέω να τα παρατήσω, έχω απογοητευτεί και δεν αντέχω. Εχτές το βράδυ που τον είχα στο στήθος όλο έκλαιγε και φαινόταν ότι δε χόρτενε με τίποτα και δεν κοιμόταν. μόλις έφαγε το μπουκαλάκι κοιμήθηκε αμέσως.Εντωμεταξύ πίεσα λίγο το στήθος και δεν είδα να βγάζει γάλα.Δεν ξέρω τι να κάνω από τη μία θέλω να τον θηλάσω και από τη άλλη είμαι ψυχολογικά ράκος. Θα ήθελα επίσης Αγλαϊα αν δε σε πειράζει να μιλησουμε τηλεφωνικώς, αν θέλεις να μου στείλεις με πμ το τηλ σου και να μου πεις πότε μπορώ να σε ενοχλήσω, αν δεν υπάρχει πρόβλημα. Περιμένω να με κατατοπίσεις ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!

Λοιπόν...χθές πήγαμε στην παιδίατρο όπου μας ζύγισε και είδε οτι μέσα σε 12 μέρες η μπέμπα έχει πάρει 600 γρμ και το θεώρησε υπερβολικό...

Τη μπέμπα τη θηλάζω αποκλειστικά και φυσικά χωρίς πρόγραμμα....όποτε ζητάει εγώ της δίνω...ωστόσο η μικρή μάλλον τρώει παραπάνω απ'όσο αντέχει γιατί μετά μου βγάζει γουλιές ή κάποιες φορές κάνει και εμετό...

Η παιδίατρος μου είπε οτι την υπερσιτίζω και δεν είναι καλό και οτι θα πρέπει να την ταίζω με πρόγραμμα, περίπου ανά 2,5 ώρες γιατί αν συνεχίσω με αυτό το ρυθμό μπορεί να της προκαλέσω ακόμα και παλινδρόμηση.

Τρόμαξα φυσικά και θέλω τα φώτα σας...τι να κάνω? να τη βάλω σε πρόγραμμα όσο αυτό είναι εφικτό ή να συνεχίσω το θηλασμό ως έχει? είναι κουραστικό γιατί σχεδόν κάθε μια ώρα την έχω στο στήθος και παρόλο που το απολαμβάνω, δε μπορώ να κάνω τίποτα άλλο...

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος : 40

Β. Το φύλο του βρέφους: κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ραχιαία

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

13/9/09 ημέρα γέννησης 3220 γρμ

17/9/09 έξοδος απο μαιευτήριο 3300 γρμ

29/9/09 3800 γρμ

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. δεν μπορώ να τα μετρήσω γιατίθ θηλάζει σχεδόν ανά μια ώρα

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: δεν παίρνει

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. symphony medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. δεν μπορω να τιςμετρήσω γιατί συνήθως κάνει και κακά μαζί.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: πάνω απο 8-9

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....: όταν θηλάζει δεν κάθεται στο στήθος πάνω απο ένα τέταρτο, το πολύ 20 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός σου δεν πάει καλά. Τα μωρά που θηλάζουν έχουν διαφορετικό ρυθμό λήψης βάρους απ' αυτά που δεν θηλάζουν. Τους 3 πρώτους μήνες παίρνουν πολύ κι ύστερα φρενάρουν λίγο και συνεχίζουν με πιο σταθερό ρυθμό. Το κυριότερο όμως, δεν γίνονται παχύσαρκα λόγω του μητρικού γάλακτος (μπορεί να γίνουν από άλλες τροφές). Το παιχνιδάκι της η γιατρός σου το παίζει τέλεια. Τώρα θα σου λέει ότι το παχαίνεις και το ταΐζεις πολύ, μετά τον 3ο μήνα που θα φρενάρει το βάρος θα σου λέει ότι θέλει συμπλήρωμα γιατί δεν παίρνει αρκετό βάρος. Και συνεχίζει το παιχνίδι προσπαθώντας να σε τρομάξει με διάφορα που θα πάθει το μωρό σου αν συνεχίσεις έτσι. Καλύτερα να ξανασκεφτείς σε ποιον γιατρό εμπιστεύεσαι το παιδί σου.

 

Θήλαζε όπως θηλάζεις τώρα. Χωρίς πρόγραμμα, όποτε ζητάει το μωρό. Είσαι ακόμα στην εδραίωση του θηλασμού κι οποιαδήποτε επέμβαση κάνεις στον τρόπο που θηλάζετε τώρα, μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.

 

Τα πάτε πάρα πολύ καλά. Γιατί να διορθώσεις κάτι που δεν είναι χαλασμένο;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Για τον εμετό και τις γουλιές που αναφέρεις, διάβασε το τοπικ με την ΓΟΠ και πες μας περισσότερες λεπτομέρειες. Εγώ πιστεύω ότι είναι απλά λαίμαργη. Κι εμένα στην αρχή έβγαζε γουλιές σε κάθε γεύμα αλλά ούτε ΓΟΠ ούτε τπτ δεν είχε. Απάντησε αν θες και σ' αυτές τις ερωτήσεις για να έχουμε και πιο καλή εικόνα σας.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός σου δεν πάει καλά. Τα μωρά που θηλάζουν έχουν διαφορετικό ρυθμό λήψης βάρους απ' αυτά που δεν θηλάζουν. Τους 3 πρώτους μήνες παίρνουν πολύ κι ύστερα φρενάρουν λίγο και συνεχίζουν με πιο σταθερό ρυθμό. Το κυριότερο όμως, δεν γίνονται παχύσαρκα λόγω του μητρικού γάλακτος (μπορεί να γίνουν από άλλες τροφές). Το παιχνιδάκι της η γιατρός σου το παίζει τέλεια. Τώρα θα σου λέει ότι το παχαίνεις και το ταΐζεις πολύ, μετά τον 3ο μήνα που θα φρενάρει το βάρος θα σου λέει ότι θέλει συμπλήρωμα γιατί δεν παίρνει αρκετό βάρος. Και συνεχίζει το παιχνίδι προσπαθώντας να σε τρομάξει με διάφορα που θα πάθει το μωρό σου αν συνεχίσεις έτσι. Καλύτερα να ξανασκεφτείς σε ποιον γιατρό εμπιστεύεσαι το παιδί σου.

 

Θήλαζε όπως θηλάζεις τώρα. Χωρίς πρόγραμμα, όποτε ζητάει το μωρό. Είσαι ακόμα στην εδραίωση του θηλασμού κι οποιαδήποτε επέμβαση κάνεις στον τρόπο που θηλάζετε τώρα, μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.

 

Τα πάτε πάρα πολύ καλά. Γιατί να διορθώσεις κάτι που δεν είναι χαλασμένο;

 

 

αχ τα έχω χαμένα ρε γαμώτο...την παιδίατρο την επέλεξα επειδή θεωρείται πολύ υπέρ του θηλασμού και μάλιστα στο μαιευτήριο φώναζε στις νοσοκόμες που μου έφερναν να δώσω συμπλήρωμα στη μικρή...

Ο άντραςμου θεωρεί οτι η παιδίατρος έχει δίκιο και χθες ενώ γκρίνιαζε γιατί πεινούσε δε μεάφηνε να τη θηλάσω αν δεν περνούσαν 2 ώρες απο τον προηγούμενο θηλασμό...εγώ τη λυπόμουν την καημενούλα που την έβλεπα να πεινάει...

Επίσης μου είπε να της μάθω να παίρνει πιπίλα για να την ξεγελάω όταν πεινάει...εγώ είμαι κατά της πιπίλας όμως....

οι άλλες ερωτήσεις που θες να ωαπσαντήσω δεν ανοίγουν!

Πάντως παλινδρόμηση σίγουρα δεν έχει η μπέμπα μου γιατι έχει της αδερφής μου η κορούλα και δεν έχουμε τίποτα παρόμοιο ως ένδειξη...πιστεύω οτι οι γουλίτσες είναι λόγω λαιμαργίας...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν ξέρω τι σκοπούς εξυπηρετεί η γιατρός σου (ή μάλλον ξέρω αλλά δεν θέλω να τους σκέφτομαι γιατί συγχίζομαι). Καλύτερα να εξηγήσεις στον άντρα σου ποιο είναι το σωστό γιατί αυτος θα σου κανει τον μεγαλύτερο "πόλεμο". Πες του ότι το μητρικό γάλα χωνεύεται το πολύ σε 1,5 ώρα κι ότι το παιδί γκρινιάζει στην μια ώρα μετά τον θηλασμό γιατί πεινάει και δεν το ταίζεις.

Στο ξαναείπα και πιο πάνω, είσαι ακόμα στην εδραίωση του θηλασμού. Οποιαδήποτε λάθος τακτική θα φέρει μόνο προβλήματα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ ότι έχω παρατηρήσει ότι τα κιλά δεν τα παίρνουν πάντα τα παιδιά με ίση κατανομή στις βδομάδες ενός μήνα. Για παράδειγμα, ο δικός μου ήταν 5900 ακριβώς στο δίμηνο. Μετά από 10 μέρες πήγε 6400 αλλά ακριβώς πάνω στο τρίμηνο ήταν 6500. Μετά όμως από μια εβδομάδα πήγε 7100!

Δηλαδή κάποιες βδομάδες πήρε ελάχιστα γραμμάρια, κάποιες υπερβολικά. Στο τέλος όμως έχει καταφέρει να βαδίζει ακριβώς πάνω στην προτελευταία καμπύλη του βιβλιαρίου.

Νομίζω ότι αν τα αφήσουμε τα μικρά στην ησυχία τους, ξέρουν τα ίδια καλύτερα από εμάς και πολλές φορές ακόμα καλύτερα και από τους παιδιάτρους τους ;).

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν ξέρω τι σκοπούς εξυπηρετεί η γιατρός σου (ή μάλλον ξέρω αλλά δεν θέλω να τους σκέφτομαι γιατί συγχίζομαι). Καλύτερα να εξηγήσεις στον άντρα σου ποιο είναι το σωστό γιατί αυτος θα σου κανει τον μεγαλύτερο "πόλεμο". Πες του ότι το μητρικό γάλα χωνεύεται το πολύ σε 1,5 ώρα κι ότι το παιδί γκρινιάζει στην μια ώρα μετά τον θηλασμό γιατί πεινάει και δεν το ταίζεις.

Στο ξαναείπα και πιο πάνω, είσαι ακόμα στην εδραίωση του θηλασμού. Οποιαδήποτε λάθος τακτική θα φέρει μόνο προβλήματα.

 

Πραγματικά θέλω να πιστεύω οτι οι συμβουλές της παιδιάτρου οφίλονται σε ελλειπή ενημέρωση και γνώσεις πάνω στο θηλασμό και όχι σε άλλους πιο "πονηρούς" σκοπούς...

Εγώ πάντως θα συνεχίσω με το ένστικτό μου και σε 2 εβδομάδες που θα ξαναπάμε να μας δει θα το συζητήσω μαζί της πιο αναλυτικά...

Μια ερώτηση ακόμα να κάνω: η μικρή στους περισσότερους θηλασμούς κάθεται στο στήθος απο 10 έως 20 λεπτά το πολύ. Όταν κάθεται 10 λεπτά προλαβαίνει να πάρει το πιο λιπαρό γάλα ή φουσκώνει απλά με το ελαφρύ?

Να δοκιμάζω 10 λεπτά μετά μήπως θέλει κι άλλο ή να την αφήνω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...