Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΝΑΥΤΙΕΣ???


Recommended Posts

Απο τις 5,5 εβδομαδες μου ειχαν αρχισει κατι λιγουρες-καουρες-ανακατωσουρες και στην 8η ξεκινησα τους εμετους....μπλιαχ...τι μου θυμισες τωρα!!!6 κιλα ειχα χασει η ερμη!!!Ευχομαι να τη γλιτωσεις!!!:)

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ… Μη μου μιλάτε για φράουλες!!!! :shock::shock:Παιδιά έχω πάθει τρέλα με τις φράουλες!!! Στη προηγούμενη εγκυμοσύνη, όλη μέρα κυκλοφορούσα με ένα τάπερ γεμάτο φράουλες!!!

:lol::lol::lol:Αχ και γω ακριβως το ιδιο...φραουλες και λεμονια!!!!!Μεχρι που μια μερα εφαγα τοσες πολλες που με επιασε το εντερο :lol:μου και δεν ηξερα αν ειναι πονοι γεννας!:oops:Ειχα μπει στο μηνα μου!!!Και τωρα περιμενω τον αλλο ηνα να βγουνε να τις τσακισω με μετρο ομως...!!!

ΥΓ. να δεις του μικρου πως του αρεσουν!!!Δυο δυο τις ετρωγε!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας!!

Ειμαι και εγώ στην 8η εβδομαδα και ειναι η 2η εγκυμοσυνη μου. Στο γιο μου δεν ειχα απολυτως κανένα συμπτωμα,πήγαινα και γυμναστηριο τοτε συκωνα βάρη (χιχιχι) που αν δεν ειχα την καθυστέρηση ουτε που θα το καταλάβαινα οτι ήμουν εγκυος να προσέχω.Στη δεύτερη τούτη ομως εχω απο την 5η εβδ.υπνηλία κάργα, ναυτία ,εμμετούς ,καουρες , ζαλάδες στο φουλ (αλλού πατάω και αλλου βρίσκομαι δηλ.χαχαχα).το εχω δει λιγο αστεια ολη την κατασταση γιατι απο την πολυ ζαλάδα αναγκάζομαι να μενω ξαπλωμένη δεν αντέχω και πιανετε ο ποπός μου χαχαχαχα. καποια στιγμή θα τερματιστούν ολα αυτά που θα παει , ευχομαι να μην κρατήσουν μονο και τους 9 μήνες γιατι θα έχουμε πολυ πλακα αν γίνει κάτι τετοιο.Κορίτσια κουράγιο στους άντρες σας που μας αντέχουν και τα βλέπουν τι πάει να πει νοικοκυριό τώρα στη δύσκολη αυτή περίοδο χαχαχα . φιλούρεεες όλες και με ενα πονο όλες μας!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου!!!!! Τα συμπτώματα δεν με προσπέρασαν τελικά όπως πίστευα.. Άρχισαν οι ναυτίες και ειχα και λιγους εμετούς αλλά ευτυχώς σε πολύ μικρή ένταση!! Δηλαδή μπορεί να νιώθω χάλια και σε 1 ώρα να είμαι μια χαρά και άντε πάλι.. 2-3 φορές τη μέρα μόνο..Δεν ξέρω αν στην πορεία αυξηθούν ή παραμείνουν έτσι.. Αν μπορούσα να λείψω από τη δουλειά τις μέρες που είμαι χάλια θα ήταν καλύτερα.. δε μπορώ όμως και αυτό με αγχώνει λίγο.. δεν πειράζει όμως... Έχω να δηλώσω οτι αν μείνουν έτσι δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατι παλέυεται άνετα και αισθάνθηκα οτι είμαι έγκυος επιτέλους!!!!! χι χι χι!!!!!

Φιλιά πολλά σε όλες τις μανούλες!!!!!!!!!!!!:P:p:p:p:p

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα καθόλου ναυτίες σε καμμία από τις 2 εγκυμοσύνες μου, μόνο καούρες, συχνοουρίες και κράμπες μετά τον 7ο μήνα.

Ευτυχώς ήμουν τυχερή κι έμεινα αμέσως έγκυος στο 2ο μήνα, παρόλο που είχα 4 χρόνια πριν αφαιρέσει τη μία σάλπιγγα.

Μην σκέφτεσαι τίποτα, όλα θα πάνε μια χαρά. Συνέχισε να κάνεις ότι έκανες και πριν και πάνω απ' όλα μην αγχώνεσαι κι ακούς τις ιστορίες για αγρίους φίλων και συγγενών, γιατί θα τρελλαθείς. :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι δικές μου ναυτίες ξεκίνησαν 4 μέρες μετά (στην 6η εβδομάδα) αφού είχα μάθει πώς ήμουν έγκυος και κράτησαν μέχρι τον 6ο μήνα. Και μετά άρχισαν οι καούρες μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης. Εμετούς ευτυχώς δεν έκανα πολλούς αλλά αυτό το αίσθημα της ανακατωσούρας ακόμα το θυμάμαι. Μόνο με αλμυρές ελιές ηρεμούσα και έτσι είχα βρεί την υγεία μου. Ωστόσω η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Εγώ πάλι δεν είχα καθόλου υπνηλία, ήμουν ακμαιότατη....

Εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το αγγελούδι σου :P!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχχχ!!!!!!! Πολύ σας ευχαριστώ για τις ευχές... Διαβάζω τις απαντήσεις και γελάω μόνη μου σαν τη χαζή.. :P:p:p:p:p:p:pΕπειδή δουλέυω πολλές ώρες και δεν έχει αλλάξει τίποτα στο καθημερινό μου πρόγραμμα, δεν το έχω συνεδητοποιήσει ακόμα 100%.. Αλήθεια πότε θα το νιώσω το μωράκι μου??? Είναι νωρίς μάλλον ακόμα ε?????????:-(

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και σας ευχομαι σε ολες τα καλυτερα!!

 

εμαθα οτι ειμαι εγκυος λογικα θα ειμαι 5 εβδομαδων θα παω στο γιατρο αυριο τοτε θα ξερω ακριβως.

 

δεν εχω ουτε ναυτιες ουτε ζαλαδες ουτε λιγουρες ουτε τιποτα το μονο που θελω ειναι να πινω πολυ νερο και το βραδυ να τρωω σοκολατα αλλα μονο το βραδυ ολη μερα δεν πειναω καθολου, ενω πριν ετρωγα καθ'ολη την διαρκεια της μερας.

 

μαλλον η καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη?

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η κάθε εγκυμοσύνη και η κάθε γυναίκα ειναι διαφορετικά.. Αυτό έχω καταλάβει κι αυτό δείχνει η ιστορια..

Εγώ μέχρι την 6 εβδομάδα δεν ένιωθα τίποτα απολύτος εκτός από κάτι πονάκια στην κοιλιά τις μέρες που κανονικά έπρεπε να είμαι αδιάθετη..

Όταν έκλεισα την 6η εβδομάδα άρχισαν δειλά κάποιες ζαλάδες και καποιες ναυτίες.. Από προχθές δε, έχουν μονιμοποιηθεί!!!!!! Υπάρχουν πολλές κοπέλες όμως που δεν εκδηλώνουν καθόλου τέτοια συμπτώματα...

Αποβάλετε όσο μπορείτε το άγχος κι ελάτε να ζήσουμε όσο πιο έντονα αυτό το θαύμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εύχομαι στα νέα κορίτσια της παρέας να έχουν μια τελειόμηνη εκγυμοσύνη και σε 8 μήνες, ένα υγιέστατο μωρό στην αγκαλιά τους!!!!!!!!!:P

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα Κλεινω την 6η εβδομαδα και ειδη εχουν αρχισει οι ναυτιες..Θα εχω ασχημο τοκετο?ειμαι νεα στο forum και εχει αρχισει το αγχος για την συνεχεια.

 

Δεν έχουν καμμία μα καμμία απολύτως σχέση οι ναυτίες με τον τοκετό! Η ξαδέρφη μου μέχρι και τον 9ο και στις 2 εγκυμοσύνες της δεν κρατούσε ούτε ψωμί και γέννησε πανεύκολα! Ξέρω επίσης περιπτώσεις που δεν κατάλαβαν τίποτα ούτε από εγκυμοσύνη ούτε από τοκετό! Είναι πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο! Μην βασανίζεις το μυαλουδάκι σου και απόλαυσε την κάθε μαγική στιγμή γιατί δεν ξαναγυρίζει!

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γειά σας.. Τελικά τα συμπτώματα έκαναν για τα καλά την εμφάνισή τους.. και την τελευταία εβδομάδα είμαι στο σπίτι με αναρρωτική..

Ότι και να φάω το βγάζω, ακόμα και το νερό.. Μετά, από την πείνα πάλι ανακατεύομαι και μόλις βάλω κάτι στο στόμα μου πάλι τα ίδια... Απίστευτες ζαλάδες και το χειρότερο είναι οτι ζαλίζομαι απιστευτα στο αυτοκίνητο, έτσι οι μετακινήσεις έχουν γίνει εφιάλτης.. Τι να πω ίσως το μωράκι μας να είναι πολύ ζωηρό!!!!! Μακάρι να είναι καλά κι εγώ θα αντέξω.. Το μόνο που σκέφτομαι είναι οτι είναι λιγότερο από 2 μήνες, αν φυσικά ισχύει οτι στον 4ο μήνα υποχωρούν όλα αυτά.. Οι άλλες υποψήφιες μανούλες τι κάνουν? Πως πάει η δική σας εγκυμοσύνη??:-P

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

γεια σας,θα ηθελα τη γνωμη σας.με τον αρραβωνιαστικο μου αυτο το μηνα χρησημοποιουσαμε προφυλαξεις στις επαφες μας και τις φορες που δεν χρησιμοποιησαμε τραβιοταν την ωρα που ηταν να εξπερματησει,δηλαδη χρησιμοποιουσαμε τη μεθοδο τις διακεκομενης συνουσιας.ο κυκλος μου ειναι απο 28-32 μερες(1 φορα μου ηρθε στις 38 και αυτο πριν 6 μηνες)το θεμα ειναι οτι σημερα βρισκομαι στην 32 μερα και η περιοδος δεν φανικε ακομα παρολο που εχω ενοχλησεις στην κοιλια μου.επισης εχθες το πρωι πριν παω στη δουλεια μου ηπια εναν εσπρεσο για να με ξυπνησει και απο εχθες που τον ηπια αρχισα να εχω εντονες ναυτιες και ταση για εμετο πολυ εντονη μεχρι και σημερα!ειναι δυνατον να με πειραξε ο καφες κα να εχω μεχρι και τη 2 μερα τοσες ναυτιες η υπαρχει περιπτωση εγγυμοσινης παρολο που "προσεχαμε"

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,θα ηθελα τη γνωμη σας.με τον αρραβωνιαστικο μου αυτο το μηνα χρησημοποιουσαμε προφυλαξεις στις επαφες μας και τις φορες που δεν χρησιμοποιησαμε τραβιοταν την ωρα που ηταν να εξπερματησει,δηλαδη χρησιμοποιουσαμε τη μεθοδο τις διακεκομενης συνουσιας.ο κυκλος μου ειναι απο 28-32 μερες(1 φορα μου ηρθε στις 38 και αυτο πριν 6 μηνες)το θεμα ειναι οτι σημερα βρισκομαι στην 32 μερα και η περιοδος δεν φανικε ακομα παρολο που εχω ενοχλησεις στην κοιλια μου.επισης εχθες το πρωι πριν παω στη δουλεια μου ηπια εναν εσπρεσο για να με ξυπνησει και απο εχθες που τον ηπια αρχισα να εχω εντονες ναυτιες και ταση για εμετο πολυ εντονη μεχρι και σημερα!ειναι δυνατον να με πειραξε ο καφες κα να εχω μεχρι και τη 2 μερα τοσες ναυτιες η υπαρχει περιπτωση εγγυμοσινης παρολο που "προσεχαμε"

 

Δε νομίζω να πρόκειται για εγκυμοσύνη καλή μου. Εμένα μου ξεκίνησαν οταν ημουν 5 εβδ. Κ κάτι εγκυος. Πριν ειναι εξαιρετικα νωρίς για να νιώθεις ο,τιδήποτε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Ειμαι στην 6 βδομάδα κ κατι μερες και νιώθω κατι ζαλάδες, απλά δεν ειμαι σίγουρη ότι οφείλονται στην εγκυμοσύνη, αφού πάντα λιγο - πολυ ζαλιζομουν λόγω χαμηλού αιματοκρίτη. Την τελευταία βδομάδα ειναι λιγο πιο έντονες αλλά προχθές που με ρώτησε ο γιατρός δεν ήμουν σίγουρη τι να του απαντήσω αν ζαλιζομαι η όχι. Πως καταλαβαίνω την διάφορα;;; Είχα παλιότερα αρκετές αποτυχίες κ ψάχνω να βρω συμπτώματα (ζαλάδες,ναυτία,αναγουλες), που νομιζω ότι εχω αλλά από την άλλη νομιζω ειναι στο μυαλο μου. :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε νομίζω να πρόκειται για εγκυμοσύνη καλή μου. Εμένα μου ξεκίνησαν οταν ημουν 5 εβδ. Κ κάτι εγκυος. Πριν ειναι εξαιρετικα νωρίς για να νιώθεις ο,τιδήποτε

 

 

Καλησπέρα κορίτσια εμένα πάντως οι ναυτίες και οι ζαλάδες μου ξεκίνησαν από την 1η ημέρα της καθυστέρησης και έλεγα ''μα καλά αυτή η περίοδος θα με πεθάνει''!!!!Στάμάτησαν στο τέλος του 1ου τριμήνου αλλά ήρθαν πραγματικά πολύ νωρίς οπότε κανείς δε ξέρει μόνο test και χοριακή κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια.. Είχα τελευταία περίοδο στις 7/7 ... Υπάρχει πιθανότητα αν είμαι έγκυος να έχω απο τώρα αίσθημα αηδίας.. Δεν έχω καν ακόμα καθυστέρηση..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...