Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΜΑΖΙ


supermama

Recommended Posts

δε ξερω αν το βαλα σωστα εδω το θεμα μου.θαθελα να ρωτησω... εχω κανει 2 καισαρικες. το μικροτερο παιδι μου ειναι τωρα 3,30 χρονων. αποφασισαμε με τον αντρα μου με το νεο ετος ξεκινησουμε και για το τριτο. (παντα ηθελα να χω 3 παιδακια). Λοιπον θελω να ρωτησω αν και πολυ θαθελα να γεννουσα φυσιολογικα,λογικα θα ειναι παλι καισαρικη. αν και θα το ψαξω αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.. ρωτω λοιπον αν γινετε να κανω πλαστικη στην κοιλια μαζι με την καισαρικη. λογω χαλαρωσης και ραγαδων. ξερω οτι ειναι 2 εγχειρησεις μαζι αλλα σιγουρα μετα δε θα το παρω αποφαση ξανα να μπαινω σε τετοια διαδικασια. εχετε ακουσει η εχει κανει καμια? ποια ειναι η γνωμη σας?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


επειδη μπηκα σε διαδικασια σκεψης του κτ με πλαστικη μετα απο ανακαλυψη ομφαλοκυλης και ραγαδων γυρω απο τον αφαλο.να τα παρω απο την αρχη ο γανστρεντερολογος μου μου ειπε οτι εφοσον εχεις την κυλη και τις ραγαδες στο επομενο παιδακι σου κανε και πλαστικη να τελιωνεις.εγω μπηκα στην διαδικασια του να το σκεφτω αν και την κτ την εκανα στο 3 μου παιδι.γινετε αλλα το μετα ειναι το ζορι γτ πονας με την κτ πονας με την πλαστικη και δεν μπορεις να σηκωνεις το μωρο και φορας και ζωνη κατω απο το στηθος μεχρι την λεκανη και θα χεις και την τομη της κτ...οποτε το αφησα οταν και μετα τα 40 που δεν εχω σκοπο να κανω παιδι τοτε.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

και εγω ηθελα να το κανω αλλα για εμενα το κοστος ητανε ο λογος που δεν το εκανα ...μου ζητησαν 4 χιλιαρικα ο πλαστικος και 2 χιλιαρικα ο γυναικολογος συν 3,5 η κλινικη!!!!!!!!!!!οποτε ονειρο ητανε και παει...

αυτοκινητο παιρνω με αυτα τα λεφτα!!

αν τα ειχα θα την εκανα σιγουρα ομως χωρις να σκεφτω τιποτα πραγματικα..ειμαι υπερ των πλαστικων και εχω κανει και μυτουλα..

Link to comment
Share on other sites

μωρε οχι οτι εχουμε χρηματα που περισσευουν αλλα δε θα σκεφτομουν αυτο αν το αποφασιζα.. το θεμα ειναι αυτο που ανεφερε το κουφετακι.η πρακτικη πλευρα του. τον πονο της καισαρικης τον ανεχομαι ανετα. στοπρωτο επειδη απλα ηταν και πρωτο ειχα πιο πολυ φοβο απο τους πονους. η ιδεα και μονο της καισαρικης με ειχε φοβησει. στο δευτερο οπως λεμε εδω οι βορειοι...''χαλαρα!'' μια χαρα ημουν. τωρα η πλαστικη δε ξερω ποσο παραπανω θαποναει.. σαν δευτερη σκεψη ειναι και τα χρηματα βεβαιως βεβαιως αλλα νομιζω πως αν γεννησω και βγω μετα παει. σιγα μη παρω την αποφαση ξανα να τρεχω σε χειρουργεια.ξερω γω...

 

η κοιλια για μενα ειναι απο τα σημαντικα μερη του σωματος. οκ μετα τη μητροτητα δε περιμενα ναχω και την εφηβηκη μου κοιλια αλλα με χαλαει. αντε οι ραγαδες ισως εχουν τον τροπο τους πιο ανωδυνα απο χειρουργιο η χαλαρωση ομως? ηδη με τα 2 και χαλαρωσε αρκετα. αντε και λογω ηλικιας μου ισως να μη φαινετε τοσο ασχημα (τωρα ειμαι στα 27) αλλα αργοτερα?

 

οσο για αυτο που λες κουφετακι το μετα τα 40 εγω δε θαθελα αλλο παιδακι μετα τα 3. γιαυτο το σκεφτομαι

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω ηθελα να το κανω αλλα για εμενα το κοστος ητανε ο λογος που δεν το εκανα ...μου ζητησαν 4 χιλιαρικα ο πλαστικος και 2 χιλιαρικα ο γυναικολογος συν 3,5 η κλινικη!!!!!!!!!!!οποτε ονειρο ητανε και παει...

αυτοκινητο παιρνω με αυτα τα λεφτα!!

αν τα ειχα θα την εκανα σιγουρα ομως χωρις να σκεφτω τιποτα πραγματικα..ειμαι υπερ των πλαστικων και εχω κανει και μυτουλα..

και εγω εκανα μυτουλα;)

μωρε οχι οτι εχουμε χρηματα που περισσευουν αλλα δε θα σκεφτομουν αυτο αν το αποφασιζα.. το θεμα ειναι αυτο που ανεφερε το κουφετακι.η πρακτικη πλευρα του. τον πονο της καισαρικης τον ανεχομαι ανετα. στοπρωτο επειδη απλα ηταν και πρωτο ειχα πιο πολυ φοβο απο τους πονους. η ιδεα και μονο της καισαρικης με ειχε φοβησει. στο δευτερο οπως λεμε εδω οι βορειοι...''χαλαρα!'' μια χαρα ημουν. τωρα η πλαστικη δε ξερω ποσο παραπανω θαποναει.. σαν δευτερη σκεψη ειναι και τα χρηματα βεβαιως βεβαιως αλλα νομιζω πως αν γεννησω και βγω μετα παει. σιγα μη παρω την αποφαση ξανα να τρεχω σε χειρουργεια.ξερω γω...

 

η κοιλια για μενα ειναι απο τα σημαντικα μερη του σωματος. οκ μετα τη μητροτητα δε περιμενα ναχω και την εφηβηκη μου κοιλια αλλα με χαλαει. αντε οι ραγαδες ισως εχουν τον τροπο τους πιο ανωδυνα απο χειρουργιο η χαλαρωση ομως? ηδη με τα 2 και χαλαρωσε αρκετα. αντε και λογω ηλικιας μου ισως να μη φαινετε τοσο ασχημα (τωρα ειμαι στα 27) αλλα αργοτερα?

 

οσο για αυτο που λες κουφετακι το μετα τα 40 εγω δε θαθελα αλλο παιδακι μετα τα 3. γιαυτο το σκεφτομαι

για σκεψου και το αλλο μια γνωστη μου που εκανε μονο πλαστικη χωρις μικρα παιδια 6μηνες μετα επλυνε εναν διαδρομο και την τρεχαν στον γιατρο απο τον πονο.εμεις με μωρα πως θα τα βγαλουμε περα?καλα κι εγω σταματησα να σκεφτομαι το 4ο σιγα σιγα γτ εσυ 27 εγω 37 κιουρια μου8):cool::lol:

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ελα μωρε και συ.. αυτο συμβαινει πιστευω κατω απο αλλες συνθηκες. η ας πουμε λαθος αο τον γιατρο σε οτιδηποτε που μπορει να μην εκανε σωστα. τετοια δε φοβαμαι προσεχω πολυ και κανω και δουλιες. να φανταστεις και στις 2 καισαρικες ασε που πριν γεννησω επειδη ηξερα ημερομηνια στο 2ο εκανα γενικη καλη μια μερα πριν να αφησω καθαρο το σπιτι και μολις γυρισα την πρωτη μερα το αερισε η μαμα μου και πηρε τη σκονη και τετοια αλλα την επομενη εκανα τα παντα παλι μονη. ε οκ αν ειναι για πλαστικη μαζι θα προσεξω περισοτερο. ουφ.. δε ξερω καπου κολαω. και το σκεφτομαι απο τωρα γιατι αν ερθει εκεινη η ωρα μπορει να κολησω πιο πολυ και να παρω λαθος αποφαση

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

ελα μωρε και συ.. αυτο συμβαινει πιστευω κατω απο αλλες συνθηκες. η ας πουμε λαθος αο τον γιατρο σε οτιδηποτε που μπορει να μην εκανε σωστα. τετοια δε φοβαμαι προσεχω πολυ και κανω και δουλιες. να φανταστεις και στις 2 καισαρικες ασε που πριν γεννησω επειδη ηξερα ημερομηνια στο 2ο εκανα γενικη καλη μια μερα πριν να αφησω καθαρο το σπιτι και μολις γυρισα την πρωτη μερα το αερισε η μαμα μου και πηρε τη σκονη και τετοια αλλα την επομενη εκανα τα παντα παλι μονη. ε οκ αν ειναι για πλαστικη μαζι θα προσεξω περισοτερο. ουφ.. δε ξερω καπου κολαω. και το σκεφτομαι απο τωρα γιατι αν ερθει εκεινη η ωρα μπορει να κολησω πιο πολυ και να παρω λαθος αποφαση

πρεπι να σκεφτουμε και το οτι ειναι κι οργανικο το θεμα εγω πχ.δυο βδομαδες μετα την κτ ενω -σηκωθηκα αμεσως-πηρα να σφουγγαρισω και το θυμαμε ακομη και μετα παο πολλους μηνες κουραστηκα παραπανω κ εκανε αποστημα η τομη μου σε ενα σημειο μη καλη αφομιωση ραματος και στον χρονο πανω ξανα στο ιδιο σημειο.μπα εγω δεν τα παω καλα με τις επεμβασεις.αλλα εσενα σε βλεπω ζεστη στο θεμα.λοιπον συζητα το με τον γιατρο σου και πες μας τι σε ειπε παντος γινετε γτ εγω με δυο γιατρους που μιλησα μου ειπαν οτι ναι τον γαστρεντ. τον γυναικ.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

axxxxxx..ο καυμος μου ειναι αυτος!!!!!!!!! Ακομη θελω να κανω μηνυση στον γυναικολογο μου για εξαπατηση :D:D...Όταν γεννησα τον πρωτο μου γιο με καισαρικη, μου ειπε αν δεν εκανες αλλο παιδι θα σου εκανα και πλαστικη στο καπακι. Μετα στην δευτερη εγκυμοσυνη, στην αρχη μου ελεγε ναι, μετα θα δουμε και στο τελος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ :evil:

Θεωρειται λεει πλεον ιατρικο λαθος που σημαινει αν ου μη γενοιτο παει κατι λαθος, ο ντοκ παει φυλακη.....και δεν το κανουν...δυστυχως....κλαψ!

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο θα κανω.. Βασικα εγω γενικα ειμαι της αντοχης.μπορει να γρινιαξω πριν το κανω και να φοβαμαι αλλα μετα το παω δυναμικα.αφου στην πρωτη που ειχα φρικαρει στην ιδεα γιατι προεκυψε ενω ειχα μπει για κανονικο τοκετο, μετα που το πηρα αποφαση ηταν ολα καλα. ερχοταν επισκεψεις στην κλινικη και με ρωτουσαν εισαι σιγουρη οτι εκανες καισαρικη?τελος παντων θα το σκεφτω και θα το συζητησω. καιμετα θασας πω. εχω ακομα λιγο καιρο. λεμε για φεβρουαριο να κανουμε το θαυμα μας

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aleca σοβαρα μιλας??? :( καλα κοιτα απο τη δικη τους πλευρα ισως ναχουν δικιο γιατι σου λεει. κατσε ρε κοπελια σε κανουμε μια εγχειρηση που οπως και να το κανεις ''ειναι''....κανονικο ανοιγμα. συν τα μεσα περι μητρας κλ. και θες αλλο πανω σε αυτο? ειναι ισως λιγο καπως αλλα ρε γμτ ξερω οτι αν δε το κανω μια και καλη μετα...τρεχα γυρευε. πρεπει παλι να ξεπεταχτει καλα και το αλλο μωρο και να παρω την αποφαση να μπλεξω με νοσοκομεια. α! κατι αλλο.. για το οικονομικο μου ειπε μια κοπελα εδω. εχετε ακουσει μηπως και το χρονο νοσηλειας? γιατι9 δε θαθελα να βγει το νεογενητο πριν απο μενα..χαχαχα

κουβεντα να γινετε τωρα βασικα πρεπει να το παρω αποφαση και αν ειναι να το ψαξω με τη γιατρο μου αλλα θαθελα και τη γνωμη σας. Καμια φορα οι γιατροι δεν απαντουν τελειως με βαση το δικο μου συμφερων

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εχω την εντύπωση πως απαγορευεται πλεον αυτο. μετα ομως απο την επεμβαση πως θα τα καταφερεις με κ.τ και πλαστικη να σηκωνεσαι για το μπεμπε??? ειναι λιγο δυσκολη επεμβαση.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοριτσια απαγορευεται..βρηκα εναν πλαστικο στο ΙΑΣΩ που δεχτηκε να το κανει αλλα ο γιατρος μου δεν δεχτηκε. Και μιλαμε για εναν πολυ ευελικτο γιατρο και καθολου αυστηρο. Οταν του ειπα να μην φωναξουμε πλαστικο αλλα να κανει εκεινος ό,τι μπορει (αυτο το ειχε κανει η θεια μου πριν 12 χρονια και ηταν σουπερ) , μου ειπε οκ θα δει τι θα κανει....την ωρα της καισαρικης του ειπε η αναισθησιολογος να μην το 'παρακανει'...τον ρωτησα το ντοκ τι εννοουσε και μου ειπε πως κατι ξεκινησε να κανει αλλα δεν τον αφησε η αναισθησιολογος γιατι παιρνει ολη την ομαδα η μπορα....Μπορει να την ειχε βαλει και εκεινος, δεν ξερω..ξερω ομως πως το παιδι μου ειναι δεκα μηνων και εχω ακομη κοιλια :?

Για τον πονο, δεν πιστευω ρε παιδια ότι ειναι πολυ περισσοτερος απο μια απλη καισαρικη....εξαλλου αν δεν το κανεις επι τοπου, δυσκολα θα πας μετα....και πότε??? δεν θα πρειμενεις λιγο καιρο? (θελει εξι μηνες λεει)....ε τοτε θα εχεις το μπεμπε κοκ κοκ......και θα μεινεις με την κοιλια μεχρι να κανεις γυμναστικη :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πιστευω οτι απο πρακτικη και μονο πλευρα θα ειναι δυσκολο

Πριν 1,5 χρονο που εκανα μια επεμβση στο ιδιο δωματιο ηταν μια που ειχε κανει την προηγουμεη μερα πλαστικη στην κοιλια και στα μπρατσα...εμεινα ενα βραδυ και ελεγα δεν θα ξημερωσει ο θεος τη μερα να σηκωθω να φυγω απο κει μεσα,μουγκριζε και ελεγε συνεχεια για την κοιλια της

Για τα μπρατσα δεν ειχε παραπονεθει καθολου

Θα μου πεις ο καθενας αντιδρα διαφορετικα αλλα εγω θα επελεγα να εχω αγκαλιτσα το νινι μου

ΑΝ και πολυ θα ηθελα μια πλαστικη απο τις γαμπες εως το λαιμο!:mrgreen:

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον κοριτσια εφοσον τα τελευταια νεα λενε οχι κτ με πλαστικη,κανουμε κουραγια και κανουμε οταν ξεπεταχτει το μωρο πλαστικη με ανορθωση στηθους!!καλοοο

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοριτσάκια, επειδλη είμαι πολύ υπέρ των πλαστικών και τα έχω ψάξει όοοοολαααα, θα σας πω τα εξής : Αν αναφέρεστε σε κοιλιοπλαστική υπάρχουν δύο τρόποι. Αν το πρόβλημα είναι μικρό γίνεται μίνι κοιλιοπλαστική λαπαροσκοπικά, από την οποία αναρώνεις πολύ γρήγορα και οι πόνοι είναι ανεκτοί. Αν όμως το πρόβλημα είναι μεγάλο, κάνεις κανονική κοιλιοπλαστική, που σημαίνει μια τομή αρκετά μεγάλη, στο σημείο που γίνεται η καισαρική (οπότε δε φαίνεται), αφαίρεση οφαλού και επανατοποθέτησή του, αρκετή αφαίρεση δέρματος με λιπώδη ιστό και ράψιμο. Το θέμα είναι ότι μετά για δύο ημέρες μένεις στο νοσοκομείο και έχεις σωληνάκια μέσα στην τομή για να βγαίνουν τα υγρά. Απαγορεύεται να σηκ'ωσεις όρθιο τον κορμό σου (περπατάς σκυφτή) και ο πόνος είναι πολύ έντονος!!!!!! Δεν αντέχεται τα πρώτα εικοσιτετράωρα! Επίσης φορά ειδικό κορσέ για πολύ καιρό. Βέβαια η κοιλιά γίνεται σούπερ, αλλά να ξέρετε ότι οι ραγάδες δυστυχώς δεν φεύγουν:cry:. Ίσως από το τέντωμα να γίνουν πιο αχνές αλλά πάλι θα φαίνονται. Πάντως εγώ είχα πει ότι αν μετά το τρίτο παιδί και την τρίτη κτ (το οποίο γέννησα πριν 30 μέρες) η κοιλιά μου χαλαρωσει θα την χτύπαγα σίγουρα την πλαστικούλα! Τελικά δε χρειάζεται γιατί η κοιλάρα μου ως δια μαγείας εξαφανίστηκε εντελώς παρόλο που είμαι και κάποιας ηλικίας και δεν έχω ούτε μία ραγάδα!(Αυτό το ερευνά ακόμα η επιστήμη!!!!!!!!!!!) . Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα έκανα καισαρική και κοιλιοπλαστική μαζί. Πώς θα φρόντιζα το μωρό μου μετά, πώς θα το έπαιρνα αγκαλιά να το θηλάσω αμέσως;;;; Με τίποτα!! Αφήστε που η μήτρα είναι διογκωμένη και κ'ανει καιρό να επανέρθει! Πάντως ο πλαστικός μου, έχω ήδη παλιότερα κάνει λιποαναρόφηση, μου έχει πει, πως για 'ο,τι θέλω να κάνω θα πρεπει να περάσουν τρεις μήνες μετά τη γέννα, ώστε να αποσυμφορηθεί το σώμα από την κατακράτηση υγρών λόγω εγκυμοσύνης. Φυσικά, επειδή το βυζί με τους θηλασμούς κοιτάει πλέον το πάτωμα, μια ανορθωσούλα θα τη χτυπήσω μετά τα Χριστούγεννα:wink:

Link to comment
Share on other sites

να πω οτι εχω δει στο tube κοιλιοπλαστικη και δενουν τα κοιλιακα τοιχωματα με συρματα.εχετε δει?πως αλλιως θα σφυξουν?ασε που την φερνουν καπακι ανοικτο ολη την κοιλια.εγω παντος ειμαι αποφασισμενη αν και οχι προετημασμενη εχω ετσι κι αλλιως 3 χρονακια ακομη.η κοιλιοπλαστικη παντος εχω την εντυπωση πως ποναει πολυ.αν και ο γιατρος μου οταν εκανα την μυτη μου ειπε οτι τα κοτσια και η μυτη ειναι οι ποιο επιπονες επεμβασεις.νταξει το 1ο 24 ωρο ηταν εφιαλτικο στην μυτη μετα υποφερτο οποτεαν συγκρινω..το αντεχουμε ωρε!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...