Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καταρχην ειναι αποφαση του γιατρου αν θα επιτρεψει στον πατερα να ειναι παρων σε καισαρικη και αυτο διοτι προκειται για κανονικη εγχειριση και οχι απλως για τοκετο και υπαρχουν πολλοι κινδυνοι απο την παρουσια ενος μη γιατρου σε εγχειριση.

Εαν ο πατερας παθει κατι ή προκαλεσει κατι λογω του πανικου που ειναι πιθανουν να τον κυριευσει, ολη η ευθυνη ανηκει αποκλειστικα στον γιατρο που (κακως) επετρεψε την παρουσια μη γιατρου σε εγχειριση.

Επιπλεον πολλες κλινικες και νοσοκομεια απαγορευουν εντελως την παρουσια τριτων στην καισαρικη, γιατι εαν κατι δεν παει καλα, μαζι με το γιατρο, ευθυνη εχει και η κλινικη.

Ακομα και σε φυσιολογικο τοκετο εχει δικαιωμα ο γιατρος να αρνηθει την παρουσια τριτων, εαν κρινει οτι τα ατομα αυτα μπορει να δημιουργησουν προβλημα στον εαυτο τους η στη διαδικασια.

Απο τη στιγμη που μπαινεις στη διαδικασια να γεννησεις σε ενα μαιευτηριο, ακολουθεις και τους κανονες τους, γιατι η ευθυνη ειναι δικη τους.

Ηδη στα ιδιωτικα μαιευτηρια, οι πατεραδες υπογραφουν ειδικη δηλωση πριν μπουνε στον τοκετο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Yes, supermama you can....alla ohi stin Athina. Prepi na pas sto exoteriko. Iperhoun idikes exetasis pou kanis prin tin sillipsi na dis tin katastasi tis mitras ke ean ehi pathi provlimata logo kesarikis. Ean ola ine OK, i pithanotita rixis ine 0%.

Ego tha kano tin exetasi to kalokeri....

Boris na minis egios meta apo 12-18 mines pou ine to maximum pou ginete epoulosi tis tomis. Oso diladi ine na desi, edese mehri totel.

 

Good luck.

 

Φυσικα μπορεις και στην Αθηνα να γεννησεις φυσιολογικα μετα απο καισαρικη. Υπαρχουν γιατροι που ειναι εκπαιδευμενοι σε αυτο και το επικροτουν και το ενθαρρυνουν.

Νομιζω οτι το μελος Αγλαια μπορει να σε κατευθυνει με πμ.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι κανενας μπαμπας (και νορμαλ ανθρωπος εκτος αν ειναι ηδη γιατρος και εκπαιδευμενος) να αντεξει να δει να σου κοβουν την κοιλια με το νυστερι.. Αυτο μονο φτανει.. Εγω εκανα ολικη ναρκωση για να μην το δω ουτε εγω..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποχρεωτικο να το δει αυτο. Μαλιστα ακομα και καποιοι γιατροι που επιτρεπουν την παρουσια του πατερα στην καισαρικη, βαζουν μπροστα παραβαν, ουτως ωστε ουτε η μητερα ουτε ο πατερας να μπορουν να δουν την τομη.

Αλλα ειναι παντα μια εγχειριση με τους οποιους μικρους η μεγαλους κινδυνους της, οποτε πραγματι δεν ειναι καλη ιδεα να παριστανται τριτοι.

Ενα οξυγονο να χρειαστει να βαλουν στη μητερα, ο αδαης συζυγος μπορει να πανικοβληθει και να δημιουργησει μεγαλο προβλημα στη διαδικασια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κρίνοντας από το πλήθος των βίντεο με καισαρικές που υπάρχουν στο youtube, φαίνεται ότι στην Αμερική (που είναι και δικομανεις, να μην το ξεχνάμε), μια χαρά παρίστανται οι μπαμπάδες και τραβάνε και βίντεο κιόλας!

 

Μας έχουν πάρει τον αέρα εδώ και μας φλομώνουν στις μπούρδες. Αν ήταν θέμα ψυχραιμίας του συζύγου, τότε οι γιατροί θα έπρεπε να κρίνουν κατά περίπτωση, κρίνοντας από τη φυσιογνωμία του συζύγου, που έχουν την ευκαιρία να τον συναντήσουν πολλές φορές στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

Προσωπικά έχω θέμα που ο άντρας μου αντιμετωπίστηκε ως παρείσακτος, στην άφιξη των μωρών μας και δεν θεωρώ ότι ο τάδε έλληνας πολιτικός, ηθοποιός και τα ρέστα είναι πιο ψύχραιμος και ικανός, και για να μην μιλήσω για τον οποιονδήποτε κοινό θνητό αμερικανό...

 

Απλά δεν θέλουν κόσμο στα πόδια τους... και επειδή καλώς ή κακώς έχει καθιερωθεί να μπαίνει η μαμά μόνη της στο χειρουργείο, αν ζητηθεί ο μπαμπάς να είναι εκεί, το αντιμετωπίζουν ως παραξενιά... Αλλά υπάρχει και το youtube να δείχνει ότι μάλλον δεν είναι τα πράγματα όπως τα παρουσιάζουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις οταν ειχαμε καποιες συζητησεις με τη μαια μας ειπε οτι ο πατερας δεν επιτρεποταν στην καισαρικη λογο του οτι ειναι καθαρα ενα χειρουργειο και δεδομενου οτι ο χωρος ειναι αποστειρωμενος δεν θα ηταν ευκολο και για τον ιδιο.

τελικα ολα στη γεννα μου εγιναν πολυ γρηγορα και μπηκα με κατεπειγουσα καισαρικη

οποτε δεν ειχα το χρονο να ρωτησω αν μπορουσε να ηταν διπλα μου ή οχι.

παντως ουτε εγω ειδα τπτ απο την τομη.ειχαν ενα παραβαν μπροστα απο το στηθος μου και μονο ακουγα....

line_test_beg_minie_time_1170565200_text_546f205374656c6c696e616b69206d6f752065696e6169.gif

 

 

enCup3.png?InVDjopT

Link to comment
Share on other sites

Κρίνοντας από το πλήθος των βίντεο με καισαρικές που υπάρχουν στο youtube, φαίνεται ότι στην Αμερική (που είναι και δικομανεις, να μην το ξεχνάμε), μια χαρά παρίστανται οι μπαμπάδες και τραβάνε και βίντεο κιόλας!

 

Μας έχουν πάρει τον αέρα εδώ και μας φλομώνουν στις μπούρδες. Αν ήταν θέμα ψυχραιμίας του συζύγου, τότε οι γιατροί θα έπρεπε να κρίνουν κατά περίπτωση, κρίνοντας από τη φυσιογνωμία του συζύγου, που έχουν την ευκαιρία να τον συναντήσουν πολλές φορές στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

Προσωπικά έχω θέμα που ο άντρας μου αντιμετωπίστηκε ως παρείσακτος, στην άφιξη των μωρών μας και δεν θεωρώ ότι ο τάδε έλληνας πολιτικός, ηθοποιός και τα ρέστα είναι πιο ψύχραιμος και ικανός, και για να μην μιλήσω για τον οποιονδήποτε κοινό θνητό αμερικανό...

 

Απλά δεν θέλουν κόσμο στα πόδια τους... και επειδή καλώς ή κακώς έχει καθιερωθεί να μπαίνει η μαμά μόνη της στο χειρουργείο, αν ζητηθεί ο μπαμπάς να είναι εκεί, το αντιμετωπίζουν ως παραξενιά... Αλλά υπάρχει και το youtube να δείχνει ότι μάλλον δεν είναι τα πράγματα όπως τα παρουσιάζουν...

 

Θα μου επιτρεψεις να σου πω, απο προσωπικη γνωση και εμπειρια και οχι απο το you tube, οτι στην αμερικη αυτο συμβαινει, γιατι ακριβως επειδη ειναι και δικομανεις, ειναι και απολυτως κατοχυρωμενοι νομικα (πραγμα που εδω δε συμβαινει).

 

Τι εννοω? Υπογραφουν τετοια χαρτια πριν μπουνε στην καισαρικη και ειναι τοσο ισχυρα αυτα τα χαρτια, που ο,τι μα ο,τι κι αν τους συμβει κατα τη διαρκεια της καισαρικης, ο γιατρος και το νοσοκομειο ειναι παντελως ανευθυνοι.

 

Στην ελλαδα μας οπου η αστικη ευθυνη ειναι κατι πολυ ρευστο, πατερας εκανε αγωγη σε γιατρο και στο ιδ. μαιευτηριο, επειδη του επετρεψαν λεει να παραστει στον φυσιολογικο τοκετο της γυναικας του (εκεινος το ειχε ζητησει, δεν τον βαλαν με το ζορι) χωρις λεει να τον εχουν προειδοποιησει οτι ο τοκετος (οχι ο συγκεκριμενος, γενικα ο τοκετος) ειναι επωδυνη εμπειρια :rolleyes:

 

Και οχι ο εναγων μπαμπας δεν ηταν 15 χρονων....

 

Οταν λοιπον, ο καημενος (γιατι εδω ειναι καημενος) ο γιατρος βρισκεται στα καλα του καθουμενου αντιμετωπος με τη δικαιοσυνη για κατι τετοιο και λογω χαλαρου ή και ανυπαρκτου νομικου πλαισιου, κινδυνευει πραγματι να καταδικαστει σε αποζημιωση γιατι εκανε το ολεθριο λαθος να αφησει εναν πατερα να δει τη φυσιολογικη γεννηση του παιδιου του, μετα μην τα βαζουμε και μαζι τους ΚΑΙ γι αυτο...

 

Δεν ξερω ποσες απο εσας εχουν βρεθει ποτε αντιμετωπες με δικαστηριο, πιστεψτε με ομως δεν ειναι ευχαριστη η εμπειρια.

 

Στην Αμερικη λοιπον, ο εν λογω μπαμπας δεν θα ειχε διανοηθει καν να τρεχει το γιατρο στα δικαστηρια. Μαλλον θα του ειχε ζητησει και συγγνωμη για την αναστατωση που προκαλεσε στην αιθουσα τοκετου....

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και υπάρχει θέμα νομικού πλαισίου. Δεν ενδιαφέρθηκε όμως κάποιο μαιευτήριο να δημιουργήσει ένα έντυπο αντίστοιχο με της Αμερικής, γιατί υπάρχει η κουλτούρα ότι ο πατέρας είναι παρείσακτος. Και δεν νομίζω ότι η Αμερική είναι η εξαίρεση σε αυτό το θέμα μεταξύ των προηγμένων χωρών, μάλλον το αντίθετο.

 

Αλλά και η διαφορά στο νομικό πλαίσιο και πάλι δεν δικαιολογεί το να αντιμετωπίζονται διαφορετικά οι λεγόμενοι "επώνυμοι". Ωστόσο και πάλι, ο γιατρός είναι σε θέση να κρίνει πόσο μπελάς ενδέχεται να είναι, από κάθε άποψη, η παρουσία του πατέρα, επειδή θα μπορεί να κρίνει από τη γενική παρουσία του. Διαφωνώ ως προς το να παρουσιάζονται στους κοινούς θνητούς τα όποια επιχειρήματα, τα οποία για τους επώνυμους δεν ισχύουν!

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και υπάρχει θέμα νομικού πλαισίου. Δεν ενδιαφέρθηκε όμως κάποιο μαιευτήριο να δημιουργήσει μια φόρμα αντίστοιχη με της Αμερικής, γιατί υπάρχει η κουλτούρα ότι ο πατέρας είναι παρείσακτος.

 

Αλλά και η διαφορά στο νομικό πλαίσιο και πάλι δεν δικαιολογεί το να αντιμετωπίζονται διαφορετικά οι λεγόμενοι "επώνυμοι". Ωστόσο και πάλι, ο γιατρός είναι σε θέση να κρίνει πόσο μπελάς ενδέχεται να είναι, από κάθε άποψη, η παρουσία του πατέρα, επειδή θα μπορεί να κρίνει από τη γενική παρουσία του. Διαφωνώ ως προς το να παρουσιάζονται στους κοινούς θνητούς τα όποια επιχειρήματα, τα οποία για τους επώνυμουν δεν ισχύουν!

 

Δεν μπορει να δημιουργησει απο μονο του το μαιευτηριο μια φορμα οπου καποιος να αποποιειται δικαιωματα.

Σε ενα δικαστηριο, παλι δε θα καλυπτοντουσαν απο αυτο.

Για να καλυπτονται πρεπει να υπαρχει νομος που να ισχυει για ολους.

Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορεις να κρινεις απο τη γενικη παρουσια καποιου πως θα ντιδρασει σε μια ενδεχομενη επιπλοκη στο χειρουργειο.

Οσο για τους επωνυμους, υπολογιζω οτι τους επιτρεπουν (καποιοι) να παρευρισκονται γιατι υπολογιζουν οτι ο "επωνυμος" δε θα κανει θεμα μια πιθανη του λιποθυμια...:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε τώρα... Και οι φόρμες που υπογράφει κανείς πριν τα χειρουργεία για άσχετα θέματα είναι βάσει νόμου; Δεν νομίζω... Καλύπτουν εξειδικευμένα θέματα κάθε φορά...

 

Είναι κάτι σαν την υπεύθυνη δήλωση... Ελεύθερο κείμενο... Υπογράφω ότι έλαβα γνώση... το και το...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω καθομαι, αλλα ναι, οι φορμες των χειρουργειων, περι μη ανανηψης κλπ ειναι συγκεκριμενα κειμενα, το περιεχομενο των οποιων προκυπτει και καλυπτεται απο νομο περι ιατρικης ευθυνης.

Δεν υπαρχει σχετικη προβλεψη ουτε για φυσιολογικο τοκετο, ουτε για καισαρικη ουτε για παρουσια μη γιατρου-νοσηλευτη-ειδικευομενου-φοιτητη (περιορισμενα αυτο) σε οποιοδηποτε χειρουργειο.

Στο συγκεκριμενο μαιευτηριο που σου περιεγραψα παραπανω, δινουν πλεον οσοι γιατροι επιτρεπουν την παρουσια του πατερα σε φυσ. τοκετο ενα εγγραφο να υπογραψει (οτι αναγνωριζει τους κινδυνους και μπαινει με δικη του επιθυμια και ευθυνη), αλλα ξερουν οτι αν κατι συμβει, αυτο στην ουσια δεν τους κατοχυρωνει.

Και ξερεις στην Αμερικη, δε σου δινουν απλως χαρτι να υπογραψεις, οπως παραπανω. Σου εξηγουν εγγραφως ΟΛΕΣ τις πιθανες παρενεργειες και ξεροντας ολα αυτα δεχεσαι να μπεις.

Αν τα διαβασεις, σου κοβονται λιγο τα γονατα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Και ξερεις στην Αμερικη, δε σου δινουν απλως χαρτι να υπογραψεις, οπως παραπανω. Σου εξηγουν εγγραφως ΟΛΕΣ τις πιθανες παρενεργειες και ξεροντας ολα αυτα δεχεσαι να μπεις.

Αν τα διαβασεις, σου κοβονται λιγο τα γονατα.

 

Το σωστό είναι το τελευταίο που γράφεις. Γιατί όχι; Να ενημερώνεται ο πατέρας, γραπτώς.

 

Δεν ξέρω το νόμο περί ιατρικής ευθύνης, αλλά συμπεραίνω ότι με κάθε αλλαγή/νέα ανάγκη, σε επί μέρους θέματα, δεν αλλάζει ο νόμος, αλλά τα επι μέρους κείμενα που υπογράφονται.

 

Παρεπιπτόντως, πόσο ισχύει, ειδικά στη μαιευτική το παρακάτω που προβλέπεται από το νόμο;

 

Ο ασθενής έχει το δικαίωμα να μην υποβάλλεται σε φαρμακευτικές ή επεμβατικές πράξεις χωρίς την πλήρη ενημέρωση και γραπτή συγκατάθεσή του.

------------------

Αααα.... και επίσης, σχετικά με το θέμα της επικεφαλίδας, ο νόμος προβλέπει ότι καμία διάκριση δεν είναι επιτρεπτή λόγω οικονομικής κατάστασης, πολιτικών πεποιθήσεων, κοινωνικής θέσης ή φυλής, βαρύτητας νόσου ή προσωπικών αισθημάτων

Link to comment
Share on other sites

Το σωστο ειναι ολα οσα σου γραφω γιατι απλα ειναι η δουλεια μου και την ξερω καλα :)

Εαν αλλαζαν απλα τα κειμενα, δε θα υπηρχε πληρης νομικη καλυψη. Οτι αναφερεται σε αυτα τα κειμενα προβλεπεται απο νομους, δεν ειναι ελευθερο κειμενο που συμπληρωνεται κατα βουληση.

Δεν υπαρχει λοιπον κειμενο κατοχυρωμενο απο την ελληνικη νομοθεσια που να επιτρεπει την παρουσια μη γιατρου κατα τη διαρκεια εγχειρισης.

Και δεν καλυπτεται πουθενα κανενας γιατρος που επιτρεπει σε μη γιατρο να παρισταται σε ιατρικες πραξεις.

Απλα για να μην το κουραζουμε και προς ενημερωση οσων ενδιαφερονται να διαβασουν αυτο το θεμα.

Οποιος γιατρος επιτρεπει σε μη γιατρο συζυγο να παρισταται σε τοκετο και δη σε καισαρικη επεμβαση, το κανει με την απολυτη ευθυνη του και γι αυτο εχει καθε δικαιωμα σε αλλους να επιτρεπει και σε αλλους οχι.

 

Αν θελεις ξαναγραψε μου το τελευταιο κομματι, γιατι οπως βλεπεις ειναι δυσαναγνωστο και δεν μπορω να απαντησω :)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, πόσο ισχύει, ειδικά στη μαιευτική το παρακάτω που προβλέπεται από το νόμο;

 

Ο ασθενής έχει το δικαίωμα να μην υποβάλλεται σε φαρμακευτικές ή επεμβατικές πράξεις χωρίς την πλήρη ενημέρωση και γραπτή συγκατάθεσή του.

------------------

Αααα.... και επίσης, σχετικά με το θέμα της επικεφαλίδας, ο νόμος προβλέπει ότι καμία διάκριση δεν είναι επιτρεπτή λόγω οικονομικής κατάστασης, πολιτικών πεποιθήσεων, κοινωνικής θέσης ή φυλής, βαρύτητας νόσου ή προσωπικών αισθημάτων

 

Τωρα τα ειδα καθαρα τα παραπανω.

Φυσικα και εχει δικαιωμα να μην υποβαλλεται σε φαρμακευτικες και επεμβατικες πραξεις χωρις συγκαταθεση, αλλα το πραγμα αλλαζει οταν μιλαμε για επειγοντα περιστατικα και μαλιστα οταν δεν υπαρχει κανεις οικειος να δωσει εκεινος συγκαταθεση.

 

Αυτο που αναφερεις περι διακρισεων ειναι αρθρο του συνταγματος και πραγματι ισχυει, αλλα εδω δε μιλαμε για διακριση, αλλα για δικαιωμα του γιατρου, απο τη στιγμη που δεν καλυπτεται νομικα και αρα εχει τη μονη και απολυτη ευθυνη, να κρινει ποιος μπορει και ποιος οχι να παρισταται σε μια ιατρικη πραξη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αν το κριτήριο για την παρουσία είναι η κοινωνική ή οικονομική θέση του πατέρα, προφανώς πρόκειται για διάκριση και παραβιάζεται ο νόμος! Αν και είναι θέμα ήσσονος σημασίας...

 

Και αν χρειάζεται νόμος, ας γίνει, τέλος πάντων.

 

Ωστόσο, υπάρχει αντίσταση από πλευράς γιατρών. Για αυτό και έγραψα τα παραπάνω, για το ότι θέλουν την ησυχία τους βασικά, παραγνωρίζοντας το ότι ο ερχομός ενός παιδιού στον κόσμο είναι σημαντική στιγμή για τη γυναίκα και για τον πατέρα, ενώ παράλληλα η καισαρική είναι η πιο συνηθισμένη και προβλέψιμη επέμβαση ρουτίνας... Σε μένα, αρνήθηκαν την παρουσία συγγενούς που ειναι γιατρός, αν υποθέσουμε ότι το όλο θέμα προέκυπτε επειδή υπάρχει θέμα ύπαρξης μη ιατρικού προσωπικού στο χειρουργείο!

 

Τώρα, για το άλλο θέμα, δεν νομίζω ότι οι περισσότερες μη επιθυμητές από τη γυναίκα καισαρικές που γίνονται, γίνονται σε καθεστώς κατεπείγουσας ανάγκης και δεν υπάρχει χρόνος για έγγραφη ενημέρωση της γυναίκας... Εγώ πήγα για καισαρική με αόριστα πορίσματα υπερήχου τα οποία ουδέποτε πήρα στα χέρια μου, φυσικά καμία άλλη έγγραφη ενημέρωση και πάμπολλες περιπτώσεις τέτοιες ακούω όλη την ώρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, αλλά αν το κριτήριο για την παρουσία είναι η κοινωνική ή οικονομική θέση του πατέρα, προφανώς πρόκειται για διάκριση και παραβιάζεται ο νόμος! Αν και είναι θέμα ήσσονος σημασίας...

 

Τώρα, για το άλλο θέμα, δεν νομίζω ότι οι περισσότερες μη επιθυμητές από τη γυναίκα καισαρικές που γίνονται, γίνονται σε καθεστώς κατεπείγουσας ανάγκης και δεν υπάρχει χρόνος για έγγραφη ενημέρωση της γυναίκας... Εγώ πήγα για καισαρική με αόριστα πορίσματα υπερήχου τα οποία ουδέποτε πήρα στα χέρια μου, φυσικά καμία άλλη έγγραφη ενημέρωση και πάμπολλες περιπτώσεις τέτοιες ακούω όλη την ώρα...

 

Μα δε θα πει ποτε κανενας γιατρος οτι το κριτηριο του ηταν η οικονομικη ή η κοινωνικη θεση του πατερα. Ειναι χαζοι, αλλα οχι τοσο...:D

Φυσικα θα προφασιστουν αλλους λογους και δεν μπορει κανεις να πει τιποτα, γιατι ειναι αποκλειστικη ευθυνη και δικαιωμα του ποιον εχει μεσα σε ενα χειρουργειο.

 

Αυτο που λες ειναι τεραστιο θεμα και δεν ξερεις ποσο συμφωνη με βρισκεις.

Το θεμα ειναι οτι και παλι δεν μπορεις να βγαλεις ακρη, γιατι και εγγραφως να σου εδινε τη γνωμη του, πρεπει να ειναι πολυ τραβηγμενη περιπτωση για να βγει ευκολα συμπερασμα οτι δεν επρεπε σε καμια περιπτωση να κανει καισαρικη.

 

Για παραδειγμα, αν υπαρχει περιελιξη ομφαλιου λωρου (κλασικη δικαιολογια) βεβαιως και μπορει να γινει φυσ. τοκετος. Αλλα δεν μπορεις να κατηγορησεις το γιατρο που δε θελει να το ρισκαρει και επιλεγει γι αυτο το λογο την καισαρικη.

 

Καταλαβαινεις τι εννοω. Πηγαινουν τις γυναικες για καισαρικη για ψυλου πηδημα, αλλα επειδη ειναι στη διακριτικη τους ευχερεια να κρινουν τι ειναι και τι δεν ειναι επικινδυνο, τελικα μονο να τους κακοχαρακτηρισεις μπορεις.

Γι αυτο πολλες φορες εχω πει εδω, οτι πρεπει απλως να εχεις εμπιστοσυνη σε αυτον που διαλεξες. Δεν υπαρχει αλλος τροπος.

 

Ουτε τα διδυμα ειναι απο μονος του λογος για καισαρικη, ουτε οτι περασαν 6 ωρες και δεν υπαρχει τελεια διαστολη, ουτε οτι το μωρο ειναι μεγαλο.

Ολα τα παραπανω μπορει να εχουν φ.τ., αν δεν συνοδευονται απο αλλες επιπλοκες (πχ δυσφορια μωρου).

Αλλα οταν σου πει ο γιατρος οτι το θεωρει επικινδυνο, ποσο ευκολο ειναι εσυ να πεις το αντιθετο?

 

Θα σου πω για παραδειγμα οτι ο γιατρος μου με περιμενε 20 ωρες να γεννησω και ουτε κουβεντα για καισαρικη. Οταν εγω του ανεφερα κατι (ειχα παθει κλειστοφοβια απο τις πολλες ωρες) μου ειπε οτι απο τη στιγμη που μητερα και μωρο ειμαστε καλα δε βλεπει το λογο για εγχειριση.

 

Επισης μια αλλη ασθενη του με τυλιγμενο λωρο, την ξεγεννησε φυσιολογικα και χωρις κανενα προβλημα. Οπως εχει κανει και με πολλα διδυμα.

 

Της φιλης μου ομως το μωρο των 4500 κιλων δεν ηθελε να το ρισκαρει οταν ειδε οτι παρα την τελεια διαστολη δεν προχωρουσε ουτε χιλιοστο.

Τι να του ελεγες εκεινη την ωρα που αποφασισε την καισαρικη? Γιατι δεν περιμενε να στερηθει πρωτα το οξυγονο το μωρο και μετα να αποφασισει?

 

Καμια φορα το παρα ενα ειναι νωρις, αλλα το και ενα ειναι ηδη πολυ αργα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό που έγραψες στην αρχή με εκνευρίζει, το ότι σου λένε μπούρδες! Ενώ η αλήθεια είναι αυτή που γράφεις. Ότι από μέρους τους έχουν κάποιο ρίσκο - μηδαμινό, με έναν συνεργάσιμο πατέρα, αλλά ένα ρίσκο τέλος πάντων.

 

Στην περίπτωσή μου δεν προσπαθήσαμε για φυσιολογικό, δεν υπήρχε τέτοιο θέμα με τα δίδυμα. Αλλά επελέγη η στιγμή της καισαρικής, ενώ εγώ ήθελα να τα αφήσουμε κανα-δυο βδομαδούλες παραπάνω...

 

Δεν ενημερώθηκα γραπτώς για τίποτα και σε όλο το διάστημα της παραμονής μου στο σπίτι, με εγκυμοσύνη υψηλου κινδύνου, είχα ενημερωθεί για διάφορα... Ένιωσα πολύ άσχημα που τράβηξα το ζόρι της παραμονής στο σπίτι για να έχουν τις καλύτερες προϋποθέσεις τα μικρά να έρθουν στον κόσμο... Αλλά πάλι λέω... Δεν βαριέσαι... Με δίδυμα δεν θα με άφηναν πολλοί άλλοι γιατροί μετά τις 36 εβδομάδες και με καλό βάρος μωρών και τον δικό μου δεν ήθελα να τον αλλάξω για άλλους λόγους...

 

Αλλά δεν μου αρέσει να ακούω τα παραμύθια που σερβίρονται, δεξιά και αριστερά.

 

Δεν είναι όλοι ίδιοι, ασφαλώς!

 

Πάντως ήθελα τον αντρούλη μου μέσα και ζήλεψα τις Αμερικανίδες, τη γυναίκα του Καραμανλή, του Σάκη και όλων αυτών...:|

Link to comment
Share on other sites

Ο τροπος να αποφευγονται παντως τα παραμυθια ειναι να επιλεγουμε γιατρους με αυστηρα κριτηρια και να τους κανουμε ερωτησεις για ολα.

Να νιωθουν υπευθυνοι γι αυτο που απαντανε και αποφασιζουν.

 

Σε καταλαβαινω που ηθελες τον αντρα σου μαζι. Για μενα ηταν το πιο σημαντικο το οτι ηταν και τις 20 ωρες μαζι μου.

 

Παντως στη δευτερη εγκυμοσυνη μου που εγινε διακοπη στο τελος του 5ου μηνα με κανονικο φυσιολογικο τοκετο, στην εξωθηση δεν τον αφησαν (αν και ηταν μια κανονικη γεννα) προφανως γιατι φοβοντουσαν πως θα αντιδρουσε στη θεα ενος νεκρου μωρου.

 

Βλεπεις εμεις ειμαστε προγραμματισμενες να αντεχουμε ψυχικα πολλα, οι αντρες οχι.

Και οι γιατροι την ξερουν αυτη την αληθεια της φυσης.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι εμπειρίες περιγράφεις... Σου έστειλα πμ.

 

Ο δικός μου γιατρός είναι πολύ καλός. Εξηγεί πάρα πολλά πράγματα επί της ουσίας... Αλλά προκειμένου να μην τον ζαλίζουμε με τα "δευτερεύοντα" μας έλεγε και καμιά μπούρδα. Για μένα όμως δεν ήταν δευτερεύον, το να είναι ο αντρούλης εκεί, τέλος πάντων.

 

Ο γιατρός σου συμπεριφέρθηκε υποδειγματικά, αλλά δεν τον έπαιρνε κιόλας να κάνει αλλιώς! Συνάδελφος βλέπεις :) Κανένας τυχαίος δεν θα είναι σίγουρα πάντως, για να κάνει ΦΤ με δίδυμα...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός σου συμπεριφέρθηκε υποδειγματικά, αλλά δεν τον έπαιρνε κιόλας να κάνει αλλιώς! Συνάδελφος βλέπεις :) Κανένας τυχαίος δεν θα είναι σίγουρα πάντως, για να κάνει ΦΤ με δίδυμα...

 

Το συναδελφος για εμενα το λες? δεν ειμαι γιατρος, δικηγορος ειμαι (εξ ου και τα παραπανω περι ευθυνης), αλλα ετσι φερεται σε ολες ο γιατρος μου. Το εχω τσεκαρει γιατι ξερω κι αλλες ασθενεις του.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας,

Θέλω να ρωτήσω άν επιτρέπεται να παρεβρίσκεται ο σύζυγος στο χειρουργείο κατά την καισαρική τομή.

Πρόκειται να γεννήσω με καισαρική και μετά το οχι του γιατρού μας σχετικά με αυτό, θέλω να ξέρω κατα πόσο μπορώ να πιέσω την κατάσταση διότι νομίζω οτι έχουμε το δικαίωμα σαν ζευγάρι να είμαστε παρόντες και οι δύο κατά την γέννηση του παιδιού μας....

Γεννάω στο ΛΗΤΩ.

 

 

u1062855.png

sWNjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Η καισαρική είναι κανονικό χειρουργείο, άρα όπως καταλαβαίνεις ούτε στο Γένεσις άλλα ούτε σε κάποιο άλλο μαιευτήριο επιτρέπουν την είσοδο στους μη έχοντας εργασία.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Η καισαρική είναι χειρουργείο και όπως σε όλα τα χειρουργεία απαγορεύεται η είσοδος σε οποιονδήποτε.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...