Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


εμάς δεν μας το απαγόρευσαν αλλά επειδή ήμουν πολύ φοριτσμένη και φοβισμένη μας είπαν καλύτερα οχι αλλα αν θάλετε ας μπει.Ό άντρας μου ήταν στο δίπλα δωμάτιο και μπήκε 2 φορές και μετά με έβλεπε γιατί αφήσαν την πόρτα ανοιχτή.Στην επόμενη με το καλό μάλλον θα μπεί :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω που του το ζητησα μου ειπε οτι δεν το επιτρεπει δε καμια περιπτωση η κλινικη

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

I ALITHIA DEN TO ZITISAME .PROTON GIATI ITAN KSAFNIKO ALLA KE EPEIDI THEOROYSAME DEDOMENO OTI DEN EPITREPETE.TELOS PANTON STO EPOMENO THA KSEROYME..

 

A!!NAROTISO KE KATI ALLO. TELIKA META APO POSO DIASTIMA META APO KAISARIKI EPITREPETE O FISIOLOGIKOS TOKETOS?

GIATI APO OTI KATALAVENO OLA PAIZOYN APO TO GIATRO....

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο να ρωτήσω! Οι επώνυμοι μπαίνουν στις καισαρικές άραγε??? :roll::roll::roll:

 

O Ρουβας μπηκε :roll:

 

Ωχ δεν το ήξερα! Καλά ε, τώρα τα πήρα άσχημα :evil::evil::evil:

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

'Οντως εξαρτάται απο τον γιατρο. Εμένα μου είπε αμέσως δεν υπάρχει πρόβλημα. Σε άλλες κοπέλες (απ'όσα έχω διαβάσει στο forum) τους έχουν πει 10 μήνες, χρόνο ή και παραπάνω!

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

A OSTE ETSI!THA TA PO ENA XERAKI METI GIATRO MOY!EGO TO DEFTERO TO KANA STA 2 XRONIA!ARA MPOROYSA. I EGKIMOSINI ITAN TELIA.I PIO IDANIKI KE I THESI TOY MOROY.OLA!

KE ARXISE NA MOY LEEI APOTIN ARXI OTI DEN TO RISKAROYME MIPOS DEN EKLISE I PLIGI APO MESA TELIOS KE MIPOS SKISTI STIS ODINES KE MOYTO PIRE ARON ARON MOLIS MPIKA STO MINA MOY!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στο Μητέρα επιτρέπεται, πριν 2 μήνες γέννησε η γυναίκα του ξάδερφου μου, όταν έφτασε η ώρα για την καισαρική,(προγραμματισμένη το μωρό είχε τυλιχτεί στον λώρο) τον έβγαλαν έξω. Μακάρι να αλλάξει και εδώ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!! ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΕΠΕΙΔΗ Κ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΟΣ, ΠΑΡΟΛ ΑΥΤΑ ΒΓΗΚΕ 2 ΦΟΡΕΣ ΕΞΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΕΡΑ.... ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙΡΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΡΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ. ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΦΤ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΛΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΔΟΥΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΕΣΑ Ή ΤΟ ΜΑΘΟΥΝ ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΗ...

xrispi

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν πηγαίνεις σε ένα γυναικολόγο νομίζω πως απτην αρχή πρεπει να τον ρωτάς για κάποια θέματα. Αν σου πει ότι δεν γίνεται να βρίσκεται ο άντρας σου μαζί σου την ώρα της γέννας και συ διαφωνείς αλλάζεις γυναικολόγο. Νομίζω ότι έχουμε δικαιώματα σαν έγκυες τα οποία πρέπει να διεκδικούμε.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ γέννησα με καισαρική

ο γιατρός μου μου είπε για το δεύτερο ότι αν μπορούσα να γεννήσω με φυσιολογικό (που δεν μπορώ λόγω άλλων δεδομένων) θα έπρεπε να περιμένω 1 χρόνο για να συλλάβω ξανά

από την στιγμή που θα ξαναγεννήσω (πρώτα ο Θεός) με καισαρική θα έπρεπε να περιμένω μόνο 6 μήνες για την σύλληψη

 

στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο που γέννησα δεν επιτρέπουν ούτε στον φυσιολογικό τοκετό τον σύζυγο γιατί είχαν ένα περιστατικό:

γεννούσε η γυναίκα και πονούσε και φώναζε

παθαίνει αμόκ ο σύζυγος που την έβλεπε έτσι και πλακώνει στο ξύλο μία μαία :shock:

που να ξαναβάλουν συζυγο μέσα

έξω και να μεσολαβούν και δύο τρεις πόρτες :shock:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλοι σου λένε ότι δεν επιτρέπεται λόγω κλινικής και τέλος και όσο και να επιμείνεις...

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν αφήνουν από το γένεσις να βρίσκονται οι άντρες μες στην καισαρική γιατί είναι χειρουργίο και μπορεί να λιποθυμήσει κανένας και δεν τους νοιάζει που θα τρέχουν και γι΄αυτόν αλλά εκείνη τη στιγμή μπορεί να αγχωθεί και η έγκυος και να φρικάρει και να της ανέβει η πίεση ή να της κατέβει...

Εμένα ευτυχώς άφησαν την αδερφή μου που τότε είχε μόλις αρχίσει να πηγαίνει στο ιεκ νοσηλευτική, μη φανταστείτε ένα τρίμηνο είχε. Και όπως μου τα περιέγραψε μετά, αν το βλέπεις, είναι ένα σοκ να βλέπεις να σου βγάζει ο γιατρός τις ωοθήκες και τα όργανα έξω για να τα ξανατακτοποιήσει μετά τη γέννα, και δεν αντέχουν όλοι αυτό το θέαμα και το αίμα...

Εγώ πάντως ήμουν πολύ σοκαρισμένη που θα μπω στο χειρουργίο για την πρώτη επέμβαση της ζωής μου και έκλαιγα συνέχεια από το άγχος. Ήταν και βλάκας ο αναισθησιολόγος, εγώ πονούσα αφόρητα που προσπαθούσε να μου κάνει την επισκληρίδιο και δε μπορούσα να κάτσω στο ίδιο σημείο γιατί έπαθα κράμπα και ο ηλίθιος αντί να μου δώσει χρόνο να σηκωθώ και να συνέλθω, με φρίκαρε λέγοντας μου ότι αν κουνιέμαι μπορεί να μείνω παράλητη γιατί η επιδκληρίδιος γίνεται στην σπονδυλική στήλη. Και μου είπε πως είμαι χαϊδεμένη και φταίει που είχα μαζί την αδερφή μου, αντί να καταλάβει πως από το μούδιασμα της κράμπας στο γοφό είχε μουδιάσει όλο μου το πόδι και πονούσα, υπομονή και κατανόηση μηδέν. Και εξαιτίας του έπαθα σοκ επισκληριδίου μετά και έπεσε η πίεση μου και κόντευα να λιποθυμήσω και όλο έκλαιγα και δεν ήξεραν τι να κάνουνε, και όλα αυτά λόγω ενός γιατρού ξεροκέφαλου και με αντιιατρική τελείως συμπεριφορά. Καλά τις τους μαθαίνουν στο πανεπιστήμιο; Αν δεν ήταν μαζί μου η αδερφή μου να μου δίνει κουράγιο, θα είχα λιποθυμήσει και θα τρέχανε. Ούτως ή άλλως μου δώσανε οξυγόνο γιατί τους είπα ότι δε μπορούσα να ανπνεύσω. Και όπως ήταν φυσικό ο γιατρός μου δεν τον ξαναπήρε γιατί είχε ακούσει ήδη και άλλα παράπονα. Και στο φυλλάδιο που μου έδωσαν στο τέλος από το γένεσις για συμπλήρωση, έγραφε για το αναισθησιολόγο αν ήταν κακός, μέτριος, καλός ή πολύ καλός. Μαντέψτε σε πιο έβαλα τικ!!!

Τέλος θέλω να ευχαριστήσω πάρα πολύ την αδερφή μου που ήταν εκεί, ευκαιρία είναι. Και καταλαβαίνω απόλυτα όσες ήταν μόνες, είναι φοβερό. Είμαι 100000000000000000000000000000% κατά και λίγο βάζω. Στην επόμενη γέννα, επειδή έχουμε καλή σχέση με το γυναικολόγο μου και κάνει χαβαλέ με τον άντρα μου, θα του πει ή ότι μπαίνει ή...

Τελεία και παύλα, τον θέλω και θαραλέος είναι και θα τα καταφέρει και τον χρειάζομαι. Και να δει και τι πέρασα για να μάθει να εκτιμάει...

an1cCph0g410010MDAwNzM4OGR8MTAwMDk5OHNhfEggRXZnZW5pYSBtYXMgZWluYWkuLi4.gif
Link to comment
Share on other sites

Α, και όσον αφορά τους επώνυμους, δεν τίθεται θέμα δικαιοσύνης και σύγκρισης. Άλλο να ξεγεννάς την Κίτσα από το κάτω Μπαρμπούτσαλο και άλλο τη Στεφανίδου, τη Ζιγούλη, την Πάνια και ούτω καθεξής...

Είναι θέμα prestige!!!

an1cCph0g410010MDAwNzM4OGR8MTAwMDk5OHNhfEggRXZnZW5pYSBtYXMgZWluYWkuLi4.gif
Link to comment
Share on other sites

Οταν πηγαίνεις σε ένα γυναικολόγο νομίζω πως απτην αρχή πρεπει να τον ρωτάς για κάποια θέματα. Αν σου πει ότι δεν γίνεται να βρίσκεται ο άντρας σου μαζί σου την ώρα της γέννας και συ διαφωνείς αλλάζεις γυναικολόγο. Νομίζω ότι έχουμε δικαιώματα σαν έγκυες τα οποία πρέπει να διεκδικούμε.

 

είναι καλό και αξιόπιστο κριτήριο αυτό για να επιλέξεις γιατρό, ειδικά αυτόν που θα φέρει στον κόσμο το παιδί σου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι και αυτό μεταξύ πολλών άλλων. Να συμφωνείτε για το τι θα συμβει την ώρα του τοκετού. Το προβλημά μας είναι ότι πάμε με τα μάτια κλειστά και δεν ενημερωνόμαστε απο πριν με τον γιατρό. Ισως να μην έχει σημασια για σένα αν είναι ο πατέρας μέσα στην αίθουσα του τοκετού αλλά εγώ θα αρνόμουν να γεννήσω αν δεν ήταν δίπλα μου ο άντρας μου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ πιστεύω πως δεν ειναι επιλογή του γιατρού αλλά κανονισμός της κλινικής ή του νοσοκομείου. Και αν υπάρχουν αντίθετα παραδείγματα στην Ελλάδα, όπου ο μπαμπάς ήταν παρών στην καισαρική ας αναφερθούν, αλλά δεν αναφέρομει σε μια περίπτωση όπου είπε ο γυναικολόγος ότι είναι ειδικευόμενος γιατρός και η προϊσταμένη χρηματίστηκε με ένα πενηντάρικο, μακάρι να μπορούσαμε να το κάνουμε κι εμείς αυτό βέβαια, ποιος δεν θα το ήθελε, και 50 και 100 και 200. Κι εγώ τον θέλω πάρα πολύ τον άντρα μου αλλά επειδή ο κανόνας είναι ότι θεωρείται χειρουργίο και δε μπαίνει, δεν θα ψάχνω μήπως και κάποιος γυναικολόγος τον αφήσει... να πάρω αμπάριζα όλους τους γυναικολόγους της Θεσσαλονίκης, μήπως τύχει και κάποιος μπορεί!!! Και πάλι δεν είναι σίγουρο και τελευταία στιγμή μπορεί να σου το χαλάσει κάποια προϊσταμένη ή... Και γυναικολόγο δεν αλλάζει καμία γυναίκα τόσο εύκολα, νομίζω; Για να βρει τη σπάνια περίπτωση, το 1% που θα της επιτρέψει τον άντρα της μες στο χειρουργίο; Εγώ θα εμπιστευόμουν να πάω σε έναν γυναικολόγο μόνο και μόνο γι΄αυτό και να περιορίσω τις επιλογές μου να βρω έναν καλό επιστήμονα και έναν καλό άνθρωπο πάνω απ΄όλα, που απλώς είναι υποχρεωμένος να τηρεί το καταστατικό του νοσοκομείου ή της κλινικής.

an1cCph0g410010MDAwNzM4OGR8MTAwMDk5OHNhfEggRXZnZW5pYSBtYXMgZWluYWkuLi4.gif
Link to comment
Share on other sites

mamakoulina συμφωνώ και εγώ οτι είναι κανονισμός της κλινικής. Και δεν νομίζω κάποια κοπέλα να επιλέξει γιατρό με αυτό το κριτήριο.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Yes, supermama you can....alla ohi stin Athina. Prepi na pas sto exoteriko. Iperhoun idikes exetasis pou kanis prin tin sillipsi na dis tin katastasi tis mitras ke ean ehi pathi provlimata logo kesarikis. Ean ola ine OK, i pithanotita rixis ine 0%.

Ego tha kano tin exetasi to kalokeri....

Boris na minis egios meta apo 12-18 mines pou ine to maximum pou ginete epoulosi tis tomis. Oso diladi ine na desi, edese mehri totel.

 

Good luck.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...