Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι αλλα επειδη θα γεννησω στο νοσοκομειο οι γιατροι του νοσοκομειου μου ειπαν οτι αν συνεχισει ετσι μπορει να την παρουν πιο νωρις κ δν θελω... κ η γνωμη μου δν μετραει γιατι αν κρινουν αυτοι οτι πρεπει να το παρουν θα το παρουν... αυτοι πως το βρηκαν τοσο μικρο αντε να χανουν οι υπερυχοι 200kg

αλλα οχι 500kg!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα επειδη θα γεννησω στο νοσοκομειο οι γιατροι του νοσοκομειου μου ειπαν οτι αν συνεχισει ετσι μπορει να την παρουν πιο νωρις κ δν θελω... κ η γνωμη μου δν μετραει γιατι αν κρινουν αυτοι οτι πρεπει να το παρουν θα το παρουν... αυτοι πως το βρηκαν τοσο μικρο αντε να χανουν οι υπερυχοι 200kg

αλλα οχι 500kg!!!!!!!!!!

μαλλον ο γιατρος του νοσοκομειο θα εχει κανονισει κατι για εκεινες τις μερες που θα γεννας και σε δουλευει ψιλο γαζι για να σε βαλει νωριτερα για καισαρικη.

συμβαινει αυτο με μερικους ανιδεους:evil: ακομα και 2.200 να ειναι το μωρο δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα και εισαι ακομα στην 36η εβδομαδα.αρα εχει μερες ακομα για να βαλει και αλλο βαρος.

απο 2 κιλα και πανω ουτε θερμοκοιτιδα δεν μπαινουν.δεν καταλαβαινω γιατι σε φοβεριξε τοσο.

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

γεια σας κορίτσια, σήμερα πήγα στον γιατρό μου , για μια απλή εξέταση,εχω μπει στην 33 εβδομάδα κ το μωρό έχει βάρος 1800, όταν ρώτησα τον γιατρό αν ειναι ενταξει, με μισόλογα μου είπε ΕΕ εντάξει είναι, αλλα δεν μου αρεσε η απαντηση του, κ τον ρώτησα να ανησυχώ? κ μου είπε όχι...αλλά εμένα δεν μου αρεσε η απάντηση του κ απο οτι διαβάζω σε διάφορα site θα έπρεπε να ειναι 2 κιλά!, βασικά με ανησυχεί, γιατι την προηγούμενη φορά που πήγα μετρούσε το κεφαλάκι του μωρού πολύ ώρα, και όταν τον ρώτησα, γιατί , μου είπε νομίζα δεν αναπτύσσεται σωστά, αλλά έκανα λάθος.......και τώρα τα κιλά....τι να πω βρε κορίτσια πρέπει να ανησυχώ ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κορίτσια, σήμερα πήγα στον γιατρό μου , για μια απλή εξέταση,εχω μπει στην 33 εβδομάδα κ το μωρό έχει βάρος 1800, όταν ρώτησα τον γιατρό αν ειναι ενταξει, με μισόλογα μου είπε ΕΕ εντάξει είναι, αλλα δεν μου αρεσε η απαντηση του, κ τον ρώτησα να ανησυχώ? κ μου είπε όχι...αλλά εμένα δεν μου αρεσε η απάντηση του κ απο οτι διαβάζω σε διάφορα site θα έπρεπε να ειναι 2 κιλά!, βασικά με ανησυχεί, γιατι την προηγούμενη φορά που πήγα μετρούσε το κεφαλάκι του μωρού πολύ ώρα, και όταν τον ρώτησα, γιατί , μου είπε νομίζα δεν αναπτύσσεται σωστά, αλλά έκανα λάθος.......και τώρα τα κιλά....τι να πω βρε κορίτσια πρέπει να ανησυχώ ???

 

biki μου με το καλο να ερθει το μωρακι σου,για το βαρος η αληθεια ειναι οτι σε αυτην την εβδομαδα το δινουν πιο μεγαλο σε καποια site αλλα δεν ειναι και τεραστια η διαφορα ωστε να ανυσηχεις....απλα απο οτι βλεπω ο γιατρος ειναι λιγο καπως...και σε αφηνει λιγο με αμφιβολιες....καμια φορα καποιοι γιατροι(απαραδεκτο βεβαια)δεν το εχουν με τους υπερηχους η δεν εχουν και πολυ καλο υπερηχο.....εαν ειχε κατι το μωρακι σου δεν θα ειχε φανει στην β επιπεδου που φανταζομαι την εκανες σε ειδικο???π'αρολα αυτα επειδη ξερω οτι οι ανυσηχιες μια μανουλας δεν σταματανε πηγαινε κανε κανα υπερηχο εχτρα σε κανα νοσοκομειο ετσι για να σου φυγει η απορια....ολα καλα θα πανε σε λιγο καιρο θα τοκρατας αγκαλιτσα με το καλο και παλι

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ boulino82, περιμένω πως κ πως να την κρατήσω στην αγκαλιά μου!!!

η αλήθεια είναι ότι ο υπέρηχος του δεν είναι καθόλου καλός, ο γιατρός μου είναι σε δημόσιο νοσοκομείο, εγώ προσωπικά δεν καταλαβαίνω τίποτα, ναι βεβαίως την β επιπέδου την έκανα σε ειδικό ο οποίος με παρακολουθούσε από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, αλλά τον σταματήσαμε γιατί πήγαμε στο νοσοκομείο...ουφφφ αμα κλείσω τώρα ραντεβού φαντάζομαι θα βρω σε κανένα μηνα

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ boulino82, περιμένω πως κ πως να την κρατήσω στην αγκαλιά μου!!!

η αλήθεια είναι ότι ο υπέρηχος του δεν είναι καθόλου καλός, ο γιατρός μου είναι σε δημόσιο νοσοκομείο, εγώ προσωπικά δεν καταλαβαίνω τίποτα, ναι βεβαίως την β επιπέδου την έκανα σε ειδικό ο οποίος με παρακολουθούσε από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, αλλά τον σταματήσαμε γιατί πήγαμε στο νοσοκομείο...ουφφφ αμα κλείσω τώρα ραντεβού φαντάζομαι θα βρω σε κανένα μηνα

 

ααα πες το ετσι υπερηχος δημοσιου τα λεει ολα χαχαχ(αν και θα επρεπε να κλαιμε εδω τελος παντων)ξερω κατι παρομοιο ειχα κανει εγω στην μικρη μου ιδιωτης να με παρακολουθη στην αρχη και μετα γεννα σε δημοσιο με γιατρο μετα τον 7 μηνα και οσες φορες εκανα υπερηχο εκει 1-2 μην νομιζεις δεν καταλαβα και εγω τιποτα...κλεισε σε ενα ιδιωτη που να ξερεις οτι εχει καλο υπερηχο και ξερει να κανει:D:wink: ακομα και σε νοσοκομειο ιδιωτικο εαν παρεις τηλ λογικα σε μια μερα θα σε δουνε

Link to comment
Share on other sites

Καλήσμερα!!!

Και εμένα ειναι αδυνατουλα αλλα παντα στα φυσιολογικά όρια!

Αλλα δεν εχει σημασία μου ειπε ο γιατρος εφόσον τρώει καλα!

:wink:

Τωρα που θα ξανα παω δηλαδη, 32 εβδομαδων σε λίγες μερες θα ειναι 1.500 περίπου!

Δεν ανησυχω ομως!

Και στην β επίπεδου ηταν 450 νομιζω!

Ειναι τα γονίδιο ομως...!

Α επίσης ειπε πως στις 40 εβδομαδες θα ειναι 2.500-2.700!

Επεξεργάστηκαν by Xristinaki91!
Πρόσθεση

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xristinaki91 με το καλό το μωράκι σου να έρθει στον κόσμο, αν σκεφτείς οτι στην 32 εβδομάδα θα είναι 1,5 κιλό στην 33 εβδομάδα θα είναι 1,7 κιλά γατί κάθε εβδομάδα αυξάνουν το βάρος τους κατα 200 γραμ, αρα με την δικιά μου θα εχουν 100 γρ διαφορά....:confused::confused: εμένα στην αρχή μου είχαν πεί οτι θα γεννηθεί 3,4 κιλά κ μετά στην πορεία μου είπαν και οι 2 γιατροί οτι θα είναι γυρω στα 3,2 κιλά αυτο τώρα που μου λές με βάζει σε ποιο πολλές σκέψεις :-(

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου ειναι πως εφόσον τα αγγεία του πλακούντα λειτουργούν και τρέφεται σωστά ολα τα αλλα ειναι λεπτομέρειες!

Αλλα μωρακια παιρνουν πιο πολυ αλλα πιο λιγο!

Αλλα αλλάζουν στην πορεια και αυξάνουν απότομα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το app που ακολουθώ εγω λεει:

Εβδομαδες: Κιλά:

29-32 : 1.150 - 1.700 g

33-36 : 1.900 - 2.600 g

37-40 : 2.800 - 4.000 g

 

Λίγα μωρα φυσικα φτάνουν 4.000

Αυτα τα νούμερα ειναι ενδεικτικά!

:wink: αλλες μανούλες ανυσηχουν που ειναι μεγαλα αλλες που ειναι μικρά!

Ολα καλα ομως!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οντως καθε μωρακι εχει την δικια του αναπτυξη,αλλα πιστευω οτι ειναι μια χαρα το βαρος του.Εγω ειμαι στο αλλο ακρο μεγαλο μωρο με πολυαμνιο,εχω διαβητη κυησης και παρολη τη διατροφη και την στερηση δεν πεφτουμε σε καμπυλες.οποτε μην νομιζεις οτι το μεγαλο βαρος στα εμβρυα ειναι κατι επιθυμητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Τελικα 32 εβδομαδων η μικρη ειναι 1500 περίπου.

Πηρε 250 γρ σε 2 εβδομαδες!

Ο γιατρος ειπε ολα καλα απλα τα γονίδια ειναι έτσι!

Ο αντρας μου ειναι 60 κιλα και εγω (ημουν) 54 :-)

Ειχε καμία σας αδύνατο μωρακι;

Επεξεργάστηκαν by Xristinaki91!
......

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σας, είμαι 30 χρόνων και διανυω την πρώτη εγκυμοσύνη. Στο ντοπλερ στην 33+2 εβδομάδα οι μετρήσεις της κεφαλής ήταν στην 1η εκατοστιαία θέση (bpd 76.3 hc 268.6) ενώ το βάρος στην 5η(1717gr) . Έχω ανησυχήσει πολύ για μικροκεφαλία. Έκανα εξετάσεις για όλες τις συγγενείς λοιμώξεις και βγήκε αρνητική,ενώ έκανα κ αμνιοπαρακέντηση για κυστική ίνωση κ κλασσικό καρυότυπο κ όλα καλά! Κ εμείς βέβαια μικρόσωμοι η είμαστε κ έχουμε μικρά κεφαλια.Θαελα να μου πείτε τη γνώμη σας, αν έχει συμβεί σε καμιά από εσας. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! ειμαι 33 εβδομάδων ακριβώς και την προηγουμενη εβδομαδα εκανα Doppler και ο γιατρός μου είπε πως το μωράκι είναι πολυ μικρό 1.453γρ και πως σε 2 εβδομάδες που θα ξανακάνω την εξέταση αν οι τιμές έχουν κατέβει θα χρειαστεί να το παρουν. έχει τύχη σε καμία το μωρό να είναι τοσο μικρό και να πηγαν όλα καλά?ποσες μέρες έμεινε στην ΜΕΝΝ??. εχω κατααγχωθεί είναι πολυ μικρό και φοβαμαι να γεννησω τοσο νωρίς. ευχαριστω πολυ και συγγνώμη για το σεντόνι.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! ειμαι 33 εβδομάδων ακριβώς και την προηγουμενη εβδομαδα εκανα Doppler και ο γιατρός μου είπε πως το μωράκι είναι πολυ μικρό 1.453γρ και πως σε 2 εβδομάδες που θα ξανακάνω την εξέταση αν οι τιμές έχουν κατέβει θα χρειαστεί να το παρουν. έχει τύχη σε καμία το μωρό να είναι τοσο μικρό και να πηγαν όλα καλά?ποσες μέρες έμεινε στην ΜΕΝΝ??. εχω κατααγχωθεί είναι πολυ μικρό και φοβαμαι να γεννησω τοσο νωρίς. ευχαριστω πολυ και συγγνώμη για το σεντόνι.

 

Κορίτσι μου έχεις άλλες 7 εβδομάδες!!! Ξέρεις πόσο βάρος θα πάρει μέχρι τότε; Εγώ ξέρω ότι τον τελευταίο μήνα παίρνουν βάρος τα μωρά. Επίσης οι μετρήσεις στον υπέρηχο είναι συν πλην 500 γραμμάρια. Δηλαδή μπορεί στην πραγματικότητα να είναι κοντά 2 κιλά! Για το βάρος δεν θα αγχωνομουν... Δε μου φαίνεται και τόσο μικρό για την εβδομάδα που είσαι. Βεβαι ο γιατρός κάτι θα βλέπει. Ποιες τιμές να έχουν κατέβει; Με το καλό το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ! Οι τιμές στο Doppler επειδη έχω και θέμα με το αίμα μου κάνω ενέσεις απο την αρχή της εγκυμοσύνης. και μάλλον αυτο ευθυνεται κάτι βλεπουν στς τιμές που είναι κάτω απο το οριο. βασικα η κοιλιά μου είναι πολυ μικρη..αχ δεν ξερω πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni said:

Καλησπέρα κορίτσια! ειμαι 33 εβδομάδων ακριβώς και την προηγουμενη εβδομαδα εκανα Doppler και ο γιατρός μου είπε πως το μωράκι είναι πολυ μικρό 1.453γρ και πως σε 2 εβδομάδες που θα ξανακάνω την εξέταση αν οι τιμές έχουν κατέβει θα χρειαστεί να το παρουν. έχει τύχη σε καμία το μωρό να είναι τοσο μικρό και να πηγαν όλα καλά?ποσες μέρες έμεινε στην ΜΕΝΝ??. εχω κατααγχωθεί είναι πολυ μικρό και φοβαμαι να γεννησω τοσο νωρίς. ευχαριστω πολυ και συγγνώμη για το σεντόνι.

 

εφόσον ο γιατρός σου το παρακολουθεί μην αγχώνεσαι, κάνε υπομονή μέχρι τον επόμενο υπέρηχο, να δείτε τι εξέλιξη θα έχει και αναλόγως πράττεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! ειμαι 33 εβδομάδων ακριβώς και την προηγουμενη εβδομαδα εκανα Doppler και ο γιατρός μου είπε πως το μωράκι είναι πολυ μικρό 1.453γρ και πως σε 2 εβδομάδες που θα ξανακάνω την εξέταση αν οι τιμές έχουν κατέβει θα χρειαστεί να το παρουν. έχει τύχη σε καμία το μωρό να είναι τοσο μικρό και να πηγαν όλα καλά?ποσες μέρες έμεινε στην ΜΕΝΝ??. εχω κατααγχωθεί είναι πολυ μικρό και φοβαμαι να γεννησω τοσο νωρίς. ευχαριστω πολυ και συγγνώμη για το σεντόνι.

 

Εμένα πάντως 30η βδομάδα ήταν 850γρ κ μου έλεγε για μικρό μωρό κ τελικά γεννήθηκε τελειομηνο 3400. Βρήκε κάτι παθολογικό στο ντοπλερ που να δικαιολογεί το χαμηλό βάρος; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εμένα πάντως 30η βδομάδα ήταν 850γρ κ μου έλεγε για μικρό μωρό κ τελικά γεννήθηκε τελειομηνο 3400. Βρήκε κάτι παθολογικό στο ντοπλερ που να δικαιολογεί το χαμηλό βάρος; 

Οχι δεν βρηκε Κάτι! Μου είπε πως το μωρό αναπτύσσεται φυσιολογικα και φαίνεται υγιές απλα είναι μικρο όπως και η κοιλιά μου... τοθλαχιστον 2 εβδομάδες μικρότερο σε βαρος..  Δεν μπορεί να ξέρει αν φταίει ο πλακούντα και δεν τρέφεται σωστα ή απλά είναι μικρο από την φύση του..  Έτσι μ είπε... απλά επειδή μ είπε αν στην 34 εβδομάδα δ2ν έχει πάρει το κατάλληλο βάρος μπορεί να το πάρουν για αυτο αγχωθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Στον doppler της 32ης  εβδομάδας μου είχε πει το ίδιο ο εμβρυομητρικός. Δεν φαινόταν αντίσταση στις αρτηρίες, ούτε γερασμένος πλακούντας, και οι εξετάσεις αίματος βγαίναν φυσιολογικές (ζαχαρο, τρανσαμινασες, κλπ)  Περισσότερο το απέδωσε ότι είμαι και η ίδια μικροκαμωμένη πολύ. Στον επανέλεγχο διαπιστώθηκε ότι το μωρό μεγάλωνε. Απο την στιγμή που είχε πάρει βάρος, και δεν εμεινε το βαρος του σταθερό ή μικρότερο, μου συστησε εβδομαδιαια παρακολουθηση απο τον γυναικολόγο. Έτσι φτάσαμε μεχρι 38η εβδομάδα , οπου το βάρος είχε μεινει στάσιμο απο την 37η και 'ετσι πήραμε την μπεμπούλα μας αγκαλίτσα, μια σταλίτσα 2 κιλά , υγιεστατη και υπέροχη. Πάντως ο μαιευτήρας μου σχολίασε οτι ο πλακούντας μου στην πραγματικότητα ήταν πολύ πιο γερασμένος σε σχέση με την εικόνα που έδειχνε στους υπερήχους. ΄Να το παρακολουθείτε και όλα θα πάνε καλά! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maya14 είπε:

Στον doppler της 32ης  εβδομάδας μου είχε πει το ίδιο ο εμβρυομητρικός. Δεν φαινόταν αντίσταση στις αρτηρίες, ούτε γερασμένος πλακούντας, και οι εξετάσεις αίματος βγαίναν φυσιολογικές (ζαχαρο, τρανσαμινασες, κλπ)  Περισσότερο το απέδωσε ότι είμαι και η ίδια μικροκαμωμένη πολύ. Στον επανέλεγχο διαπιστώθηκε ότι το μωρό μεγάλωνε. Απο την στιγμή που είχε πάρει βάρος, και δεν εμεινε το βαρος του σταθερό ή μικρότερο, μου συστησε εβδομαδιαια παρακολουθηση απο τον γυναικολόγο. Έτσι φτάσαμε μεχρι 38η εβδομάδα , οπου το βάρος είχε μεινει στάσιμο απο την 37η και 'ετσι πήραμε την μπεμπούλα μας αγκαλίτσα, μια σταλίτσα 2 κιλά , υγιεστατη και υπέροχη. Πάντως ο μαιευτήρας μου σχολίασε οτι ο πλακούντας μου στην πραγματικότητα ήταν πολύ πιο γερασμένος σε σχέση με την εικόνα που έδειχνε στους υπερήχους. ΄Να το παρακολουθείτε και όλα θα πάνε καλά! 

Αχ Τ ωραία!! Μακάρι να γίνει ετσι και με μένα! Σε ευχαρθστω πολυ με εκανες να αιδθανθω πολυ καλυτερα!Με καισαρική γεννησες ή φυσιολογικα??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Οχι δεν βρηκε Κάτι! Μου είπε πως το μωρό αναπτύσσεται φυσιολογικα και φαίνεται υγιές απλα είναι μικρο όπως και η κοιλιά μου... τοθλαχιστον 2 εβδομάδες μικρότερο σε βαρος..  Δεν μπορεί να ξέρει αν φταίει ο πλακούντα και δεν τρέφεται σωστα ή απλά είναι μικρο από την φύση του..  Έτσι μ είπε... απλά επειδή μ είπε αν στην 34 εβδομάδα δ2ν έχει πάρει το κατάλληλο βάρος μπορεί να το πάρουν για αυτο αγχωθηκα...

Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που θα πω, ελπίζω να μην πω μεγαλη χαζομάρα απλά το παρατήρησα. Εγώ μέχρι τον 7ο δεν έτρωγα καθόλου γλυκά γιατί μου προκαλούσαν αναγουλα. Μετά που ξεκίνησα να τρώω υδατάνθρακες, γλυκα, μακαρόνια, το μωρό πήρε πολύ βάρος (κ εγώ μαζί βέβαια). Κ ξέρω ότι όταν φαίνεται πολύ μεγάλο στον υπέρηχο σου λένε να αποφεύγεις τους υδατάνθρακες. Οπότε, αν δεν έχεις θέμα με διαβήτη, κ εφόσον δεν συντρέχει κάποιος λόγος υγείας, μήπως θες να δοκιμάσεις να τρως λίγο παραπάνω υδατάνθρακα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...