Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

να ρωτήσω κάτι; δε'υτερη φορά παλλίνδρομη κύηση αλλά επειδή μου ήρθε η περίοδος από μόνη της και η χοριακή έπεσε στο 175 ο γιατρός΄είπε ότι δεν χρειάζεται απόξεση...Πως μπορέι να καταλάβει κανείς αν υπάρχει κάτι ......μόνο με την χοριακή η οποί απρέπει να μηδενιστεί. Υπάρχει καμία να μου πει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να ρωτήσω κάτι; δε'υτερη φορά παλλίνδρομη κύηση αλλά επειδή μου ήρθε η περίοδος από μόνη της και η χοριακή έπεσε στο 175 ο γιατρός΄είπε ότι δεν χρειάζεται απόξεση...Πως μπορέι να καταλάβει κανείς αν υπάρχει κάτι ......μόνο με την χοριακή η οποί απρέπει να μηδενιστεί. Υπάρχει καμία να μου πει;

 

eli μου,

εμένα τουλάχιστον έτσι μου είπε ο γιατρός μου. Ότι αν έχει απομείνει κάτι (το οποίο το χαρακτήρισε χοριακή λάχνη), η χοριακή δεν θα έχει μηδενιστεί αλλά -έστω και με χαμήλη τιμή- θα υφίσταται. Από την άλλη όταν τον ρώτησα γιατί σε κάποιες κοπέλες δεν κάνουν απόξεση αλλά τις αφήνουν να καθαρίσουν με την περίοδο, μου απάντησε ότι όταν η κύηση είναι μικρή (μέχρι 6-7 εβδομάδων) ο οργανισμός κάνει τον καθαρισμό μόνος του μέσω περιόδου. Αν όμως η κύηση είναι μεγαλύτερη, τότε πρέπει να γίνει απόξεση. Βέβαια η δική του άποψη ήταν ότι πάντα πρέπει να γίνεται καθαρισμός αν όχι με απόξεση με αναρρόφηση για να είμαστε σίγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αδιαθετησα μετα απο 45 ημερες και στην επομενη περιοδο παλι μετα από 35. Και τις 2 φορες εκανα τεστ εγκυμοσυνης και βγηκε θετικο και ειδικα τη δευτερη και εξεταση αιματος που βγηκε θετικη αλλα τιποτα. Τελικα τη τριτη φορα ημουν εγκυος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

adro2 και εγώ τα ίδια με τα κορίτσια έχω να σου πω.

Στις 40 μετά την απόξεση την πρώτη φορά. Τη δεύτερη, πήρα χάπια και όταν τελείωσαν οι 2 καρτέλες και την περίμενα φυσιολογικά, στις 42.

Να σου πω επίσης οτι πολύ συχνά εμείς οι γυναίκες "μπλοκάρουμε" την περίοδο και λόγω αυξημένου άγχους. Δεν το πίστευα μέχρι που το έπαθα.

Φαλαλ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,ειχα και εγω μια παλινδρομη κυηση στις 8/5 εκανα αποξιση και για <<καλη μου τυχη>> δεν απεβαλα με το γνωστο τροπο μου πηρε τον αδειο αμνιακο σακο ολοκληρο τον εδωσε ο γιατρος μου για εξεταση και μου ειπε πως ειχα παλινδρομη κυηση χωρισ κακοηθειες και μετα απο μια εβδομαδα που ολοκληρωθηκαν οι εξετασεις μου ειπε πως ο λογος ηταν οτι το εμβρυο ειχε υποστει θρομβωσεις...αυριο θα τον παρω στο μαιευτηριο να μιλησουμε με την αιματολογο να δουμε τι εξετασεις θα κανω για να δουμε αν αυτο ηταν τυχαιο η θρομβοφιλια...απο οτι ομως διαβασα μεσα σε καποιες ιστιοσελιδες ειναι κατι που αντιμετωπιζετε...ολο αυτο μου συνεβει στην 6-7 εβδομαδα κυησης...βεβαια δε θελω να ειμαι αχαριστη εχω ηδη 2 υπεροχα παιδια 10,5 ο γιος μου και 7 το σεπτεμβρη η κορη μου και ειμαι σχεδον 35 χρονων,δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετοιο και τα εχασα...φυσικα δεν μπορω και σιγουρα δεν μπορω να πω οτι ειμαι στην ιδια μοιρα με καποιες κοπελες που δεν εχουν καταφερει να κανουν ουτε ενα παιδακι λογο τον παλινδρομων κυησεων...το μονο που σας συμβουλευω ειναι να επιμενετε στο γιατρο σας να κανει εργαστηριακο ελεγχο μετα απο την αποξιση να ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ σε αυτο ετσι θα καταφερετε να αποφυγετε λαθη καλυτερα να περιμενετε και 6 και 12 μηνες παρα να ταλαιπωρηστε !!!καλη επιτυχια σε ολες μας!!!

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΩΡΓΙΑ,μηπως ειχες και εσυ τον ιδιο απατεωνα ιατρο,που ειχα και εγω??????

το λεω αυτο,γιατι...κατι μου θυμιζει αυτη η ιστορια....

ξερεις,ειναι μερικοι που ζουν απο αυτο ....τους αρεσει να κανουν αποξεσεις,γιατι πληρωνοντα πιο χοντρα,και ουτε αποδειξη κοβουν,ουτε νοιαζονται αν θα σου ξανασυμβει αυτο,....εμενα ,λιγες μερες μετα απο αποξεση,μου ελεγε"πηγαινε σπιτι να μεινεις αμεσως εγκυος ,και παλι,αυτον τον μηνα,κι'ολας".....και επειδη το εψαξα το θεμα,ειδα και καταλαβα οτι ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ,αυτο που μου ελεγε,γιατι ο οργανισμος δεν ειναι ετοιμος τοσο συντομα για νεα εγκυμοσυνη,ουτε με ειχε ψαξει ποτέ,να δει αν κατι αλλο φταει για τις 2 αποβολες,που ειχα...ουτε δεχόταν να κανω καποιες εξετασεις...

στο ΜΗΤΕΡΑ ηταν ο δικος σου?μηπως?

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθεεεεεεεεεεε! Ηρθε γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι! Χεχε αν δεν κανω λαθος αυτη πρεπει να ναι η κυρια δεν ξερω τι να πιστεψω γιατι δε νιωθω τιποτα! 30η μερα σημερα μετα την αποξεση!(ελπιζω να μην κανω λαθος και ειναι τιποτα απ την ουρολοιμωξη :shock: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΓΕΩΡΓΙΑ,μηπως ειχες και εσυ τον ιδιο απατεωνα ιατρο,που ειχα και εγω??????

το λεω αυτο,γιατι...κατι μου θυμιζει αυτη η ιστορια....

ξερεις,ειναι μερικοι που ζουν απο αυτο ....τους αρεσει να κανουν αποξεσεις,γιατι πληρωνοντα πιο χοντρα,και ουτε αποδειξη κοβουν,ουτε νοιαζονται αν θα σου ξανασυμβει αυτο,....εμενα ,λιγες μερες μετα απο αποξεση,μου ελεγε"πηγαινε σπιτι να μεινεις αμεσως εγκυος ,και παλι,αυτον τον μηνα,κι'ολας".....και επειδη το εψαξα το θεμα,ειδα και καταλαβα οτι ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ,αυτο που μου ελεγε,γιατι ο οργανισμος δεν ειναι ετοιμος τοσο συντομα για νεα εγκυμοσυνη,ουτε με ειχε ψαξει ποτέ,να δει αν κατι αλλο φταει για τις 2 αποβολες,που ειχα...ουτε δεχόταν να κανω καποιες εξετασεις...

στο ΜΗΤΕΡΑ ηταν ο δικος σου?μηπως?

Καλημερα "michel" ο γιατρος μου ειναι στο ΙΑΣΩ ουτε εγω πηρα αποδειξη μα το σιγουρο ειναι οτι μου απαγορεψε να μεινω εγκυος πριν βγουν τα αποτελεσματα απο το εργαστηριο...εγω ειχα την "τυχη" ας πουμε να παρει τον αμνιακο σακο ολοκληρο μιας και μου τον αφαιρεσε πριν παθω αποβολη απο μονη μου με αιμμοραγιες και τετοια...ωστοσο πριν με βαλει σε τετοια διαδικασια και φυσικα για να ειναι σιγουρος διοτι τον εχω και 21 χρονια γιατρο με εχει ξεγεννηση ηδη δυο φορες και εχω 2 αγγελουδια, εφερε δυο γιατρους να το επιβεβαιωση πως ειναι αδειος ο σακος.....και το καλο ειναι οτι μου εδωσε απαντηση στο τι συνεβει...το μωρο με θρομβωση και ετσι εκανα και εγω καποιες εξετασεις και τωρα περιμενω απαντησης θα σας ενημερωσω ...

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΔΕΙΞΑΝ

ΠΑΙ 1,2 (ΑΝΑΣΤΟΛΕΑΣ ΠΛΑΣΜΙΝΟΓΟΝΟΥ) ΕΧΩ 3.8 <ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ 0,3-3,5>

MTHFR 677C EXΩ ΘΕΤΙΚΟ ΜΕ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ<ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ>

ΟΜΟΚΥΣΤΕΪΝΗ ΕΧΩ 12.52 <ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ <13,01

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ

ΛΙΠΟΠΡΩΤΕΪΝΗ(α) Lp(a) ΕΧΩ 62 <ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ <30

ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ Η ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ!!

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία δες την απάντηση μου στο θέμα σου ανεμβρυική κύηση.

Να σημειώσω μόνο ότι από τις εξετάσεις που αναφέρεις μόνο την ομοκυστεινη μου έδωσαν στο Έλενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Τελικα εμενα μου ηρθε στις 43 μερες...... Μαλιστα δεν ποναγα τοσο οσο παλια αλλα πολυυυυυυυ αιμα......

 

(Επαναφερω το θεμα γιατι κι εγω οταν εψαχνα για τις εμπειριες αλλων κοριτσιων στο θεμα αυτο μ'εφαγε το ψαξιμο!!! Οποτε αν θελετε συμλπηρωστε εδω τις εμπειριες σας και οι υπολοιπες...)

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Εγω το εχασα στον τεταρτο μηνα. Παλλινδρομη. Μετα τη αποξιση ειχα 4-5 μερες καλο αιμα και αλλες 2-3 που λιγοστευε. Τονίζω οτι ο κυκλος μου ειναι μικρος. 23-24 μερες. Παρα πολυ σπανια εχει παει 25. Μια δυο φορες μονο. Μετα λοιπον την αποξιση μου ηρθε ρολοϊ την 24η μερα περιοδος η οποια ομως για πρωτη φορα με ταραξε στους πονους και μαζικο αιμα. Πονουσα και οταν πηγιανα τουαλετα. Η δευτερη παλι στην ωρα της με λιγοτερους πονους και μεθαυριο περιμενω την τριτη που ερπιζω να μην ερθει!!!

 

Βοηθησα καθολου??

.png
Link to comment
Share on other sites

γειά σας.έχω κύκλο κανονικότατο κάθε 28 μέρες.έκανα απόξεση στις 24 οκτωβρίου,αδιαθέτησα στις 27 μέρες (19/11) και σήμερα είναι η 28η μέρα και δεν έχω αδιαθετήση ακόμα,αλλα εδώ και 3 μέρες περίπου έχω πόνους στη δεξιά ωοθήκη.έχω αγχωθει λίγο γιατι το έμβρυο εκεί είχε εμφυτευτή και λέω μήπως έχει κάποια σχέση.είχε καμία άλλη τέτοιο πρόβλημα; :?:

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι σχετικα. Η καθε μια ποναει με διαφορετικο τροπο. Εγω οταν ημουν εγκυος με πονουσε συνεχεια η δεξια ωοθηκη. Γιατι δεν εμαθα ποτε

 

ναι αλλα το θέμα είναι ότι εγώ δεν είμαι πλέον έγκυος δυστηχώς,μόνο ό πόνος μου έμεινε

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλες. Είμαι καινούγια στο φόρουμ και θα ήθελα τη βοηθειά σας γιατί δε βρίσκω απάντηση στο πρόβλημά μου από τα υπάρχοντα ποστ.

Έχω ενα αγοράκι 16 μηνών το οποίο θηλάζει. Έχω κουραστεί πάρα πολύ και επιπλέον θέλω να μείνω και πάλι έγκυος κι έτσι θέλω να αποθηλάσω. Μου είναι όμως αδύνατον να του κόψω τα 3 γεύματα τη ημέρα που κάνει, πρωί, βράδυ και χάραμα, μάλλον του είναι αδύνατον, εγώ θέλω πολύ να τα σταματήσω. Το μωρό αν δε θηλάσει σε αυτά τα τρία γεύματα, μπορεί να γίνει μπλε από το κλάμα, τρόπος του λέγειν, δεν το αφήνουμε να κλαίει, αλλά πάντως δεν ηρεμεί με κανέναν άλλο τρόπο. Υπάρχει τρόπος ή πρέπει να συνεχίσω να καταπιέζομαι;

Το μωρό θήλασε αποκλειστικά ως τους 6 μήνες και από τότε θέλω να σταματήσω το θηλασμό που με κούραζε πάρα πολύ από την αρχή, αλλά το μωρό έκανε πάρα πολλά γεύματα, είχε πρόβλημα και με το βάρος και γενικά είναι εθισμένο κι έτσι ακόμα προσπαθώ...

Ποτέ δεν περίμενα πως θα με δυσκόλευε περισσοτερο ο αποθηλασμός από το θηλασμό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Έβα, λυπάμαι, δεν έχω κάτι να σου προτείνω, δεν έχω καθόλου πείρα στο θέμα αποθηλασμός.

 

Ήθελα όμως να σου πω οτι μπορείς να μείνεις έγκυος ενώ θηλάζεις. Ακόμα κι αν δεν έχεις περίοδο ακόμα, δε θα κρατήσει για πολύ. Κυρίως αφού δε θηλάζετε πολλές φορές.

Εμένα μου ήρθε στους 20 μήνες. Και να μην αποθηλάσεις δλδ, σύντομα θα μπορείς να μείνεις έγκυος.

 

Και κάτι άλλο, οτι αν το παιδάκι σου αντιστέκεται τόσο πολύ στον αποθηλασμό, ίσως ακόμα το έχει πολύ ανάγκη.

 

Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά, και όπως επιθυμείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...