Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβόλιο γαστρεντερίτιδας


mel

Recommended Posts

Πληρώνουμε ένα σωρό εισφορές, στο ΙΚΑ δε πάμε, οι περισσότερες έχουμε τους παιδιάτρους μας, και δεν μας γράφουν και τα εμβόλια όχι αυτά των 15,00 € αλλά τα άλλα που είναι πανάκριβα????

ΕΛΕΟΣ! Σε ποιά χώρα να μεταναστεύσω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμείς δεν το κάναμε...Δεν μας το συνέστησε καν...και όταν τη ρώτησα ,γιατί με παραξένεψαν διάφορες φίλες μου που το έκαναν στα δικά τους, μου είπε περίπου ότι και οι παιδίατροι στις προλαλήσασες!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το κάναμε γιατί ο μικρός πάει παιδικό. Πέρασε 3 γαστρεντερίτιδες, πολύ ελαφριά όμως, με χαμηλό πυρετό και διάρροια/εμετό 1-2 φορές την κάθε φορά (εμετό μόνο στο πρώτο περιστατικό). Βοήθησε το εμβόλιο? Δεν ξέρω...ο μπαμπάς και η μαμά που κόλησαν πάντως ταλαιπωρήθηκαν περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο παιδίατρός μου που τον ρώτησα χτες μου είπε ότι εκ πεποιθήσεως δεν το κάνει...Εμφανίζονται υψηλά ποσοστά εμφάνισης πνευμονίας ως παρενέργειες (και η μικρη πάει παιδικό από 5,5 μηνών)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ...λέω να γράψω λίγα πραγματάκια και εγώ!

(τρελλό ψέμα! Όλοι ξέρουν ότι με πιάνει μια ...λογόρροια όταν γράφω!!!)

 

Έχουμε δύο διαθέσιμα σκευάσματα προς επιλογή: τα εμβόλια rotarix (περιέχει τον ορότυπο RV-G1 ο οποίος ευθύνεται για το 85% των λοιμώξεων, χορηγείται σε 2 δόσεις) και rotateq (πενταδύναμο, περιέχει τους οροτύπους G1-4 και Ρ-7, χορηγείται σε 3 δόσεις).* Δεν είναι ακριβώς εναντίων της γαστρεντερίτιδας, αλλά έναντι των ιών Rota, οι οποίοι ευθύνονται για το 5-10% των επεισοδίων γαστρεντερίτιδας σε βρέφη και νήπια ηλικίας κάτω των 5 ετών. Αποτελούν το 30-50% των παιδιών που νοσηλεύονται με τη διάγνωση της γαστρεντερίτιδας ενώ σε περιόδους επιδημικής έξαρσης της νόσου φτάνει και το 70%. Συνήθως τα παιδάκια μας μέχρι τα 5 θα έχουν ανοσοποιηθεί. Κρατάει 3-7 ημέρες, και συνοδεύεται από εμέτους, διάρροιες και υψηλό πυρετό ( > 39ΊC).

 

Η νόσος μπορεί να διαδράμει σοβαρά, προκαλώντας αφυδάτωση λόγω των εμέτων, των διαρροιών και του υψηλού πυρετού, καθιστώντας αναγκαία πολλές φορές τη νοσηλεία. Σε ομάδες πληθυσμού με υποβαθμισμένες συνθήκες υγιεινής και περίθαλψης μπορεί να οδηγήσει και σε θάνατο.

 

Σε ό,τι αφορά στο εμβολιαστικό σχήμα του πενταδύναμου εμβολίου (rotateq)

1. χορηγείται σε 3 δόσεις (στους 2, 4 και 6 μήνες ζωής μαζί με τα DTP, Hib, IPV και -ανάλογα με το σκεύασμα που προτείνει ο παιδίατρος- το HBV).

2. η πρώτη δόση θα πρέπει να χορηγηθεί μεταξύ της 6ης και 12ης εβδομάδας και οι επόμενες να γίνουν με μεσοδιαστήματα των 4 με 10 εβδομάδων ώστε να έχει ολοκληρωθεί ο εμβολιασμός πριν την 32η εβδομάδα.

ΤΟΝΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗ 12η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, και αυτό γιατί στο ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ εμβόλιο η αύξηση της επίπτωσης του εγκολεασμού είχε παρατηρηθεί μετά από καθυστερημένη έναρξή του.

Το ίδιο ισχύει και για εμβολιασμό μετά την 32η εβδομάδα, ακόμη και αν δεν έχει ολοκληρωθεί το σχήμα των 3 δόσεων.

 

Και κάποια επιπλέον στοιχεία και για τα δύο σκευάσματα:

 

- αν και δεν υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία, καλό είναι ο εμβολιασμός να παραλείπεται σε βρέφη που είναι σε ανοσοκαταστολή, ενώ γίνεται κανονικά όταν υπάρχει στο περιβάλλον άτομο σε ανοσοκαταστολή ή έγκυος, ή όταν το βρέφος πρόκειται να εισαχθεί σε νοσοκομείο για νοσηλεία.

- συνιστάται αποφυγή του εμβολιασμού όταν υπάρχει ιστορικό εγκολεασμού και μετάθεση του χρόνου εμβολιασμού όταν υπάρχει οξεία γαστρεντερίτιδα

- εάν κατά τη χορήγηση το βρέφος το αποβάλλει με έμετο, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΗ ΔΟΣΗ. Σε αυτή την περίπτωση, ο εμβολιασμός θα ολοκληρωθεί με τις υπόλοιπες δόσεις.

 

*το κόστος τελικά σαν συνολικό σχήμα εμβολιασμού είναι το ίδιο.

 

Σα μάνα, αναρωτήθηκα για το αν θα εμβολιάσω το παιδάκι μου... Σαν παιδίατρος το θεωρούσα δεδομένο! Τελικά κατέληξα στο εξής... Αν δεν είχα την άδεια ανατροφής και η μικρή μου αναγκαζόταν αφενός μεν από 4-5 μηνών να πάει στον παιδικό, αφετέρου δε να παίρνει όλα τα «δωράκια-μικρόβια» που θα της έφερνα η καλή μαμά από το νοσοκομείο, ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Αφού όμως τη γλιτώσαμε και θα παραμείνω στο σπίτι μέχρι να γίνει ενός έτους, ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ αλλά ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ!!! Βέβαια, ομολογώ ότι το έκανα με τη γνώση του τί σημαίνει βρεφάκι στο νοσοκομείο, πόσο επώδυνο είναι για τους γονείς και ιδίως τη μαμά να βλέπει το παιδάκι της ταλαιπωρημένο, να καίγεται στον πυρετό, να μην τρώει, να κάνει διάρροιες και να έχει και τον ορό στο χεράκι (στο ποδαράκι, το κεφαλάκι... ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ)... Απλά, έκανα το σταυρό μου να μη μας τύχει, ούτε εμάς αλλά και σε κανένα άλλο παιδάκι, και πήρα εξ' ολοκλήρου την ευθύνη της απόφασης. Αυτή είναι και η άποψή μου γενικότερα σχετικά με τα συγκεκριμένα εμβόλια. Ανάλογα με την πιθανότητα έκθεσης του παιδιού, θα προτιμούσα σε αυτό να αποφασίσει ο γονιός.

 

Ο Θεούλης να τα φυλάει τα μωράκια όλου του κόσμου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εμείς πάντως παρ'όλο που το έχουμε κάνει (rotarix) όπως ξαναέγραψα πριν μέρες (όλες τις δόσεις και όταν έπρεπε), εχθές η μικρή παρουσίασε για δεύτερη φορά γαστρεντερίτιδα λίγες ώρες μετά τη βάπτισή της (είναι 8 1/2 μηνών). Την πρώτη φορά με εμετούς, διάρροιες και τη δεύτερη, τώρα δηλαδή, με διάρροιες και πυρετό.

Και δεν πάει ούτε σταθμό, ούτε έχει έρθει σε άμεση επαφή με παιδάκια, ούτε ήρθε κοντά με κάποιο άτομο που είχε γαστρεντερίτιδα, από όσο μπορώ να γνωρίζω τουλάχιστον.

Το αναφέρω απλά σαν παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Λ

- εάν κατά τη χορήγηση το βρέφος το αποβάλλει με έμετο, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΗ ΔΟΣΗ. Σε αυτή την περίπτωση, ο εμβολιασμός θα ολοκληρωθεί με τις υπόλοιπες δόσεις.

 

[/quote

 

γλυκό πατουσάκι θέλω τα φώτα σου.....

τι θα γίνει αν αφού έχει βγάλει όλη τη δόση το μωράκι,την ξαναδώσουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι θα γίνει αν αφού έχει βγάλει όλη τη δόση το μωράκι,την ξαναδώσουμε?

 

 

Από αυτά που διάβασα πριν γράψω, είδα ότι αυτό συνιστούν δεδομένου ότι δεν έχουν καθοριστεί τα όρια ασφαλείας της δόσης του εμβολίου. Φαντάζομαι, ότι σε ένα ποσοστό θα εμφανίζονται οι ανεπιθύμητες ενέργειες ή μια ήπια μορφή της νόσου (έμετοι, διάρροιες, πυρετός...) αλλά επειδή φαντάζομαι, άσε μου 1-2 ημέρες... Έστειλα την ερώτησή σου στο cdc και συνήθως απαντούν άμεσα. Σίγουρα απαντούν έγκυρα!

Συγγνώμη που δεν έχω κάτι πιο ουσιαστικό να σου πω! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που δεν έχω κάτι πιο ουσιαστικό να σου πω! :oops:

 

Βρε τι συγνωμη!!!!!!!

απλά ήθελα τα φώτα σου γιατί τυχαία προχθές σερφάροντας, διάβαζα για το ροταριξ αυτό ακριβώς που έγραφες, ότι δεν πρέπει να επαναλαμβάνεται η δόση σε περίπτωση εμετού,σημερα διαβάζω που το γράφεις και εσύ και λέω....οπα ας ρωτήσω τι γίνεται!

Σευχαριστώ που κάνεις τον κόπο να το ψάξεις!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

Patousaki ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Αποφάσισα κι εγώ τελικά να μην επαναλάβω τη δόση του rotarix, αφού και η παιδίατρος μου είπε να μην το κάνω. Ελπίζω να είναι γερό το μπουμπουκάκι μου και όλα τα μωράκια του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΤΗΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΑΣ ΜΟΥ, Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΑΝ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΛΥΨΕ ΤΟ ΙΚΑ.ΨΑΧΤΕ ΤΟ ΜΗ ΤΟ ΑΦΗΝΕΤΕ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΦΤΑ.

TWDAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Pitsirikaki, όπως σου υποσχέθηκα, ακολουθεί αυτούσια η απάντηση που μας ήρθε από το cdc.info.

 

Σου κάνω ένα paste ώστε να μη χαθεί κάτι στη μετάφραση.

(να ζητήσω σγγνώμη για την καθυστέρηση ή θα μου βάλεις πάλι τις φωνές? :D:D:D )

 

Για να μη χρειαστεί να διαβάζει κανείς από την αρχή, η ερώτηση ήταν τι μπορεί να συμβεί αν κάποιο παιδάκι πάρει επιπλέον δόση εμβολίου έναντι Rota ιού.

 

Thank you for your inquiry to CDC-INFO. In response to your request for information on the health effects, if any, of receiving an extra dose of rotavirus vaccine, please refer to the following relevant information.

 

In general, the risk of serious adverse events does not increase if a person gets extra doses of a vaccine.

 

However, there is a greater risk of a local reaction with some injectable vaccines. This is most common after extra doses of certain inactivated vaccines, such as DTaP (Diphtheria, Tetanus, and acellular Pertussis). It is also especially true if the doses are given at a shorter than recommended interval. These reactions can be unpleasant, but they are not life threatening.

 

If any shot is given in a dose less than the full amount recommended by the manufacturer, it should be given again right away. But, if a drop or two "leaks" out of the site where the shot was given after a full dose has been given, the dose does not need to be given again.

 

Additionally, a vaccine, like any medicine, could possibly cause serious problems, such as severe allergic reactions.

The risk of rotavirus vaccine causing serious harm, or death, is extremely small.

 

Getting rotavirus vaccine is much safer than getting the disease. Mild problems Children are slightly (1-3 percent) more likely to have mild, temporary diarrhea or vomiting within 7 days after getting a dose of rotavirus vaccine than children who have not gotten the vaccine.

 

Moderate or severe reactions have not been associated with this vaccine. If rare reactions occur with any new product, they may not be identified until thousands, or millions, of people have used it. Like all vaccines, rotavirus vaccine will continue to be monitored for unusual or severe problems.

 

You should look for any unusual condition, such as a high fever or behavior changes. Signs of a serious allergic reaction can include difficulty breathing, hoarseness or wheezing, hives, paleness, weakness, a fast heart beat or dizziness. If your child develops any of these symptoms, we suggest that you contact your child's pediatrician or healthcare provider for immediately.

 

In the meantime, you may also find additional information on the following websites:

 

"Rotavirus Vaccine: What You Need To Know, 4/12/06"

National Center for Immunization and Respiratory Diseases (NCIRD), Immunization Services Division

http://www.cdc.gov/vaccines/pubs/vis/downloads/vis-rotavirus.pdf'>http://www.cdc.gov/vaccines/pubs/vis/downloads/vis-rotavirus.pdf

 

Rotavirus Vaccination

National Center for Immunization and Respiratory Diseases (NCIRD), Immunization Services Division

http://www.cdc.gov/vaccines/vpd-vac/rotavirus/default.htm#clinical'>http://www.cdc.gov/vaccines/vpd-vac/rotavirus/default.htm#clinical

 

"ACIP Provisional Recommendations for the Prevention of Rotavirus Gastroenteritis among Infants and Children"

National Center for Immunization and Respiratory Diseases (NCIRD), Immunization Services Division

http://www.cdc.gov/vaccines/recs/provisional/downloads/roto-7-1-08-508.pdf'>http://www.cdc.gov/vaccines/recs/provisional/downloads/roto-7-1-08-508.pdf

 

We hope this information and additional resources are helpful and look forward to assisting you again in the future.

 

Thank you for contacting CDC-INFO Contact Center. Please do not hesitate to call 1-800-CDC-INFO, e-mail [email protected] or visit http://www.cdc.gov if you have any additional questions.

 

CDC-INFO is a service of the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) and the Agency for Toxic Substances and Disease Registry (ATSDR). This service is provided by Vangent, Inc. under contract to CDC and ATSDR.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rotateq & Pentavac μου συνέστησε η παιδίατρος 2,4 και 6 μηνών και μάλιστα μου είπε οπωσδήποτε 2 μηνών να κάνω την πρώτη δόση, να μην αργήσω. Επίσης, το μωρό μου παίρνει Ceclor 2.1 μλ καθημερινά για προληπτικούς λόγους για ένα θέμα που έχουμε στο ουροποιητικό.

 

Αυτό με την ανοσοκαταστολή είναι σχετικό στην περίπτωσή μας;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

patousaki μήπως ξέρεις αν το εμβόλιο Rotatec είναι απαραίτητο να το κάνω στο 2ο μήνα, εφόσον θηλάζω αποκλειστικά; γαστρεντερίτιδα μπορεί να πάθει όσο θηλάζω; Το λυπάμαι το ζουζουνάκι να του κάνω και το Pentavac και το Rotatec μαζί...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μπορείτε όμως να το (Rotateq) αγοράσετε με 55€ από το φαρμακείο (και να το βάλετε στο ψυγείο αν δεν το δώσετε άμεσα) και να το δώσετε στις μαίες στο ΙΚΑ να το δώσουν μαζί με τα εμβόλια που είναι να κάνετε. Εμείς κάναμε το πενταπλό μαζί με ηπατίτιδα Β και αυτό (που δεν είναι ενέσιμο και της άρεσε πολύ).

 

Για όλα αυτά μας είπε η παιδίατρος οτι ίσως

α) να κάνει πυρετό, και να δώσουμε ντεποον (το μισό του βάρους σε μλ)

β) σπάνια να παρουσιάσει τοπική αντίδραση το δέρμα στο σημείο της ένεσης και να κάνουμε κομπρέσες με αλουμινόνερο

γ) να είναι ανήσυχη, ή αντίθετα

δ) να είναι νωθρή και να κοιμάται περισσότερο

 

Τίποτα απ'όλα αυτά δεν παρουσιάστηκαν και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χθές πήγα στην παιδίατρο στο ΙΚΑ να πάρω μια βεβαίωση και είδε το βιβλιάριο του μικρού με τα εμβόλια που έχει κάνει. Της έκανε εντύπωση που η δική μου παιδίατρος δεν έχει κάνει (ούτε έχει γράψει για το μέλλον)το εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας (Rotarix). Ξέρετε κάτι για αυτό;

Επίσης η κόρη μου άρχισε παιδικό, θα πρέπει να κάνει αντιγριπικό εμβόλιο; και εμείς; και ο μικρός;

Link to comment
Share on other sites

μην ανχωνεσαι νομιζω οτι μπορει να το κανει και τωρα το rotarix η μικρη μου το εκανε 2 μηνων ειναι βεβαια αρκετα ακριβο και χορηγητε μονο απο το ταμειο του δημοσιου εγω δυστυχως στο ταε το πληρωσα γυρω στα 180 ευρω αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...