Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια στο γαλα και χαμηλη προσληψη βαρους


Recommended Posts

να σαε ενημερωσω λοιπον και μετα πο την επισκεψη μας στον δευτερο παιδιατρο. ειδε τα αιματολογικα και τις μετρησεις, τον εξετασε κιολας. και κατεληξε στο αυτονοητο που λεγαμε.

 

ειπε οτι το παιδι δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα. οτι επρεπε να γινει ο ελεγχος και η διαιτα για να διαπιστωθει αν οντως εχει προβλημα. αν ειχε προβλημα, με τη διαιτα θα επαιρνε αποτομα βαρος και μαλιστα πολυ, οπως της νελλιτσας που πηρε 750 γρ σε 40 μερες. οτι μεσα σε δυο μηνες μαξιμουμ φαινεται η διαφορα. επομενως εμας δεν εχει αλλεργια. ειτε ετρωγε γαλακτομικα ειτε οχι το ιδιο θα επαιρνε. ειπε οτι για να το επιβεβαιαωσουμε απολυτως μπορουμε να αρχισουμε να δινουμε ενα γαλακτοκομικο τροφιμο καθε φορα και να βλεπουμε αν τον πειραζει, δηλαδη αν πεσει βιαια σε καμπυλη, αν κανει διαρροια, αιμα στα κακα. δηλαδη να δωσουμε για ενα διαστημα τυρι, μετα να δωσουμε γιαουρτι, μετα παγωτο, κρεμα και μετα γαλα κανονικο.

 

ειπε για τοις αιματολογικες οτι πολλες φορες τα αποτελεσματα εινια ψευδη σε αυτες τις ηλικιες. παιδακια με αλλεργια βαρια βγαζουν αρνητικα ραστ ενω παιδακια χωρις αλλεργια βγαζουν καποια αλλεργια. ειπε επισης οτι παιδακια με αλλεργια εχουν και πολυ χαμηλο αιματοκριτη και επηρεαζεται συνηθως ολη η αναπτυξη τους και οχι μονο το βαρος.

 

εν ολιγοις εμεις ειμαστε ενα αδυνατο παιδακι, δυσκολο στο φαγητο. ειπε επισης οτιεινια κληρονομικο. οτι ενας απο τους γονεις σιγουρα ηταν ετσι οταν ηταν μωρο. ειεμις ημασταν και οι δυο και ειδικα εγω.

 

τον ρωτησα για αλλεργιολογο. ειπε οτι δεν χρειαζεται προς το παρον, αλλα εγω θα παω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το θεμα ειναι: τι κανουμε εμεις.

η παιδιατρος η βασικη ειπε οτι θα βαλει αιματολογικες την επομενη φορα. ειπμε και εμεις να περιμενουμε ετσι, να συνεχισουμε τη διαιτα κα σε 20 μερες μετα τις αιματολογικες να ξεκινησουμε με τυρι

Link to comment
Share on other sites

να σαε ενημερωσω λοιπον και μετα πο την επισκεψη μας στον δευτερο παιδιατρο. ειδε τα αιματολογικα και τις μετρησεις, τον εξετασε κιολας. και κατεληξε στο αυτονοητο που λεγαμε.

 

ειπε οτι το παιδι δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα. οτι επρεπε να γινει ο ελεγχος και η διαιτα για να διαπιστωθει αν οντως εχει προβλημα. αν ειχε προβλημα, με τη διαιτα θα επαιρνε αποτομα βαρος και μαλιστα πολυ, οπως της νελλιτσας που πηρε 750 γρ σε 40 μερες. οτι μεσα σε δυο μηνες μαξιμουμ φαινεται η διαφορα. επομενως εμας δεν εχει αλλεργια. ειτε ετρωγε γαλακτομικα ειτε οχι το ιδιο θα επαιρνε. ειπε οτι για να το επιβεβαιαωσουμε απολυτως μπορουμε να αρχισουμε να δινουμε ενα γαλακτοκομικο τροφιμο καθε φορα και να βλεπουμε αν τον πειραζει, δηλαδη αν πεσει βιαια σε καμπυλη, αν κανει διαρροια, αιμα στα κακα. δηλαδη να δωσουμε για ενα διαστημα τυρι, μετα να δωσουμε γιαουρτι, μετα παγωτο, κρεμα και μετα γαλα κανονικο.

 

ειπε για τοις αιματολογικες οτι πολλες φορες τα αποτελεσματα εινια ψευδη σε αυτες τις ηλικιες. παιδακια με αλλεργια βαρια βγαζουν αρνητικα ραστ ενω παιδακια χωρις αλλεργια βγαζουν καποια αλλεργια. ειπε επισης οτι παιδακια με αλλεργια εχουν και πολυ χαμηλο αιματοκριτη και επηρεαζεται συνηθως ολη η αναπτυξη τους και οχι μονο το βαρος.

 

εν ολιγοις εμεις ειμαστε ενα αδυνατο παιδακι, δυσκολο στο φαγητο. ειπε επισης οτιεινια κληρονομικο. οτι ενας απο τους γονεις σιγουρα ηταν ετσι οταν ηταν μωρο. ειεμις ημασταν και οι δυο και ειδικα εγω.

 

τον ρωτησα για αλλεργιολογο. ειπε οτι δεν χρειαζεται προς το παρον, αλλα εγω θα παω.

Νομίζω οτι ο παιδίατρός σου είναι πολύ καλός!:-D

Στείλε μου τα στοιχεία του σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ο παιδίατρός σου είναι πολύ καλός!:-D

Στείλε μου τα στοιχεία του σε παρακαλώ.

 

εχεις πμ.

 

τι να πω. μακαρι να εχει δικιο.

 

και παλι μετανιωσα που δεν πιεσα τον αντρα μου να παμε νωριτερα για δευτερη γνωμη. θα ειχαμε ηδη κοψει τη διαιτα. τωρα ειπαμε αφου εινια κοντα οι επαναληπτικες αιματολογικες να κανουμε υπομονη να δουμε ακι απο περιεργεια τι θα δειξουν.

Link to comment
Share on other sites

εχεις πμ.

 

τι να πω. μακαρι να εχει δικιο.

 

και παλι μετανιωσα που δεν πιεσα τον αντρα μου να παμε νωριτερα για δευτερη γνωμη. θα ειχαμε ηδη κοψει τη διαιτα. τωρα ειπαμε αφου εινια κοντα οι επαναληπτικες αιματολογικες να κανουμε υπομονη να δουμε ακι απο περιεργεια τι θα δειξουν.

 

Άντε κορίτσι μου,σου εύχομαι να βγουν όλες οι εξετάσεις τελειες(που είμαι 100%)σίγουρη ότι θα είναι,και κρατά μας και μας τις δολιες αδυνατομωρες μανες ενημερες,για τα αποτελέσματα!Γιατι μπορεί να λέμε ότι σιγά σιγά συμβιβαστηκαμε με το βάρος των μωρων μας(αλλα δεν το ορκιζομαστε κιόλας)s::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοειται οτι θα σας καραταω ενημερες.

 

προς το παρον αποφασισαμε να συνεχισουμε τη διαιτα μεχρι τα αιματλογικα και αναλογα τι θα δειξουν και τι θα μας πει και η κανονικη παιδιατρος θα αποφασισουμε. αλλα ειμαστε πολυ κοντα (99%) στο οτι θα αρχισουμε να δινουμε οπως μας ειπε ο δευτερος παιδιατρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ειχα πολλες μερες να σας γραψω γιατι δεν ειχα καποιο νεωτερο. προχθες πηγαμε στην κανονικη μας παιδιατρο. ο μικρος εβαλε 200 γραμμαρια σε 20 μερες. μας εβαλε αιματολογικες και ειπε οτι θα σταματησουμε τη διαιτα. ειπε ο,τι μας ειπε και ο αλλος παιδιατρος. μας ειπε οτι πολλες φορες τα αιματολογικα δεν δειχνουν την υπαρξη η οχι αλλεργιας και δεν εινια παντα αξιοπιστα, οτι τωρα θα κανουμε αιματολογικες και οτι θα σταματησουμε τη διαιτα με τον εξης τροπο: θα βαλω στην αρχη στο υποαλλεργικο γαλα 1 κουταλακι του γλυκου απο το γαλα του μπεμπη. την επομενη μερα θα βαλω μια κουταλια της σουπας, την επομενη 2 κουταλιες της σουπας μεχρι να φτασω τα 50-60 μλ. και απο εκει και περα θα τρωει κανονικαγαλακτοκομικα. αλλα πρπει πρωτα να της πω τα αποτελεσματα των αιματολογικων. οτι κανονικα σε μεγαλες αλλεργιες γινεται στο νοσοκομειο η χορηγηση γαλακτοκομικων. δεν μας ειπε οτι δεν εχει αλλεργια το παιδι αλλα ως προς τα υπολοιπα ειπε ο,τι και ο αλλος παιδιατρος. περιμενω τα αιματολογικα και θα σας ξαναγραψω.

Link to comment
Share on other sites

παρασκευη απογευμα πηραμε τα αιματολογικα. εδειξαν μεγαλη υποχωρηση της τιμης στην β-λακτοσφαιρινη. ηταν στο 1,84 και τωρα εινια 0,36. να πω επισης οτι το οριο της μη αλλεργιας εινια 0,35 στο συγκεκριμενο εργαστηριο. επισης υοπχωρησε ελαφρως και η igE. ανεβηκε και ο αιματοκριτης αρκετα απο 34,4 πηγε στο 36,6. τωρα περιμενω την τριτη, να παρω τηλ την παιδιατρο να μου πει τι να κανω με την διατροφη, να την κοψω η οχι. παρολα αυτα βαρος δεν παιρνει εντυπωσιακα οπως αναμενοταν.

Link to comment
Share on other sites

να σας πω λοιπον οτι μου η παιδιατρος μου ειπε να συνεχισω τη διαιτα για 2 μηνες ακομα αν αντεχουμε για να πεσουν τελειως οι τιμες. αν δεν αντεχουμε α την κοψω οπως μου ειπε αλλα οτι εινια καλυτερα να την κρατησω λιγο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω αρκετο καιρο να ενημερωσω το θεμα.

 

θελω να σας πω οτι σταματησαμε τη διαιτα εδω και ενα μηνα περιπου. την κοψαμε σταδιακα οπως ειπε η παιδιατρος και τωρα τρωει κανονικα τα παντα. αρχισε να τρωει πολυ καλυτερα και χθες τον ζυγισαμε στο σπιτι και εδειξε η ζυγαρια 300 γραμμαρια πανω. στο επομενο ζυγισμα της παιδιατρου θα σας ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...