Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τουρτες με ζαχαροπαστα


Σοφία Τ.

Recommended Posts

κοριτσακια επαθα σοκ. δεν ειχα σκεφτει οτι το σαββατο που εχουμε το παρτυ ειναι το γνωστο 3ημερο και ισως λειπουν καποιοι... αρχισα τα τηλεφωνα σημερα και τελικα οκ θα λειπουν βεβαια 2 παιδακια που ηθελα αλλα εχω αντικαταστατες!χαχαχα λοιπον τωρα! την τουρτα θα την ξεκινησω απο Πεμπτη βραδυ.( η σπιτικη ειναι καλητερη μετα τη 2η μερα!) θα κανω πεμπτη το παντεσπανι. παρασκευη θα ανω την τουρτα και το βραδυ θα κανω τη ζαχαροπαστα να μην εχω μπελαδες το Σαββατο και να ασχοληθω με τα κερασματα.

ΕΡΩΤΗΣΗ! σκεφτομαι αφου τελειωσω την τουρτα ολη με τη ζαχαροπαστα να την καλυψω καλα με μεμβρανη και να τη βαώ στο ψυγειο για την επομενη μερα που θαναι το παρτυ.αν τωρα στο τελειωμα της ζαχαροπαστας, εκει δηλ που θα ακουμπαει στην πιατελα και επειδη θαναι 2οροφη και εκει που θα κανει την ενωση των 2 οροφων, αν εκει λοιπον δε κανω καποιο σχεδιο με ζαχαροπαστα και θελω να κανω με σαντιγη. μπορω να το κανω το πρωι του σαββατου και να τη βαλω στο ψυγειο? η θα αφησει υγρασια? Μιλαω για την μερα του παρτυ. υπολογιστε δηλ να μεινει κανα 6ωρο στο ψυγειο? λετε να χω προβλημα?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΡΩΤΗΣΗ! σκεφτομαι αφου τελειωσω την τουρτα ολη με τη ζαχαροπαστα να την καλυψω καλα με μεμβρανη και να τη βαώ στο ψυγειο για την επομενη μερα που θαναι το παρτυ.αν τωρα στο τελειωμα της ζαχαροπαστας, εκει δηλ που θα ακουμπαει στην πιατελα και επειδη θαναι 2οροφη και εκει που θα κανει την ενωση των 2 οροφων, αν εκει λοιπον δε κανω καποιο σχεδιο με ζαχαροπαστα και θελω να κανω με σαντιγη. μπορω να το κανω το πρωι του σαββατου και να τη βαλω στο ψυγειο? η θα αφησει υγρασια? Μιλαω για την μερα του παρτυ. υπολογιστε δηλ να μεινει κανα 6ωρο στο ψυγειο? λετε να χω προβλημα?

 

Εγώ έφτιαξα την ζαχαρόπαστα απο το προηγούμενο βράδυ, την έβαλα επάνω στην τούρτα και πήρα απο το ζαχαροπλαστείο, κουτί χάρτινο και την έβαλα μέσα. Σε κάποιες ενώσεις όπως λες κι εσύ, έβαλα σαντιγύ χρωματισμένη (πρόσεχε αν το κάνεις κι εσύ με υγρά χρώματα, να κάνεις την σαντιγύ πολύ πηχτή γιατί αραιώνει με το χρώμα και δεν στέκεται μετά και να ανακατώνεις σιγά σιγά για να μην "κόψει") Ούτε η σαντιγύ, ούτε η ζαχαρόπαστα έβγαλαν υγρασία. Εμειναν κανονικά όπως τις έβαλα. Τα μόνα που ξεράθηκαν ήταν τα διακοσμητικά ζαχαρόπαστας που ακουμπούσαν επάνω σε ζαχαρόπαστα και όχι στην στρώση σαντιγύς. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

αχ ωραια! ναι υγρα θαναι αλλα τοχω ξανακανει οποτε οκ. αν βαλεις χωρις κουτι η ακομα και χωρις τυλιγμα στο ψυγειο την τουρτα πειραζει? θα βρω κουτι για 2οροφη?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ ωραια! ναι υγρα θαναι αλλα τοχω ξανακανει οποτε οκ. αν βαλεις χωρις κουτι η ακομα και χωρις τυλιγμα στο ψυγειο την τουρτα πειραζει? θα βρω κουτι για 2οροφη?

 

Κουτί για διόροφη δεν νομίζω να υπάρχει, δεν ξέρω βέβαια 100%. :roll:

Δεν πρόσεξα προηγουμένως ότι μιλούσες για διόροφη, sorry. :? Χωρίς να την έχεις καλύψει, νομίζω πως ναι, θα υπάρξει αλλοίωση. (έτσι έλεγε και στις οδηγίες της συνταγής που ακολούθησα εγώ, έτσι μου είπε και ο ζαχαροπλάστης που το συζητήσαμε)

Σε αυτή την περίπτωση, μάλλον πρέπει να την καλύψεις με μεμβράνη :?: και την ίδια μέρα λίγο πριν έρθει ο κόσμος, να την ανοίξεις και να προσθέσεις την σαντιγύ όπως ήδη σκέφτηκες κι εσύ.....

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα. Το Σάββατο έχει γενέθλια ο αντρούλης μου και σκέφτομαι να τολμήσω να του κάνω μια τούρτα..... την πρώτη μου τούρτα γιατί μέχρι τώρα τις πέρναμε όλες έτοιμες. Έχω βρει τη συνταγή, μέσα θα είναι λευκή, θα την καλύψω με σοκολάτα και θα φτιάξω μικρά λευκά λουλουδάκια από ζαχαρόπαστα. Σήμερα έκανα μια δοκιμή με τα λουλουδάκια και είδα πώς έπιασε ;)!!!!!!! Ελπίζω να πετύχει....

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουτί για διόροφη δεν νομίζω να υπάρχει, δεν ξέρω βέβαια 100%. :roll:

Δεν πρόσεξα προηγουμένως ότι μιλούσες για διόροφη, sorry. :? Χωρίς να την έχεις καλύψει, νομίζω πως ναι, θα υπάρξει αλλοίωση. (έτσι έλεγε και στις οδηγίες της συνταγής που ακολούθησα εγώ, έτσι μου είπε και ο ζαχαροπλάστης που το συζητήσαμε)

Σε αυτή την περίπτωση, μάλλον πρέπει να την καλύψεις με μεμβράνη :?: και την ίδια μέρα λίγο πριν έρθει ο κόσμος, να την ανοίξεις και να προσθέσεις την σαντιγύ όπως ήδη σκέφτηκες κι εσύ.....

 

την πρωτοχρονια ειχα κανει πρωτη φορα ζαχαροπαστα για τη βασιλοπιτα. λοιπον εβαλα ενα κοματι στο ψυγειο απο περιεργια να δω τι θα παθει. χωρις τιποτα τοβαλα ουτε μεμβρανη ουτε τιποτα.απλα στο πιατο. λοιπον για 2 μερες δεν επαθε τιποτα. απλα ειχε ελαχιστα σκληρηνει. πολυ λιγο.. αυτο ειναι το πιο ιδανικο μαλλον να βαλω στο τελος τη σαντιγη. αν ειναι λιγο πριν ερθει οπως λες θα το κανω και θα το βαλω ψυγειο. χωρις κατι για καλυψη εεεε για μια ωριτσα δε θα παθει και κατι ε? εχω κολησει να βαλω σαντιγη. αλλιως θα μπορουσα να κανω τελειωμα με ζαχαροπαστα η καποια κορδελα να τελειωνω αλλα πηρα και καλο κορνε! ειναι αδικο ναμη το χρησιμοποιησω!χαχαχαχα

 

ουφφφφφφφ πολυ μπελας τελικα. σημερα παλι μπηκα και διαβασα κατι - τι τοθελα?-διαβσα για τη γλυκερινη οτι καποιοι εχουν αλεργεια.. τρομαξα λιγο μη τρεχω κανεναν..χαχαχαχα μεχριτωρα την εκανα χωρις και βγηκε καλη αλλα αυτο δινει γυαλαδα? γιατι αυτο με νοιαζει

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έκανα κορδέλα γύρω γύρω (πορτοκαλί), στέγνωσε και ήταν σκληρούτσικη. Και μάλιστα έσκασε σε κάποια σημεία. Γι'αυτό και μετά την κάλυψα με σαντιγύ.... χοχο!!!

 

Για κακή μου τύχη, δεν είχα βρεί γλυκερίνη, γιατί το αποφάσισα να φτιάξω ζαχαρόπαστα τελευταία στιγμή και στο φαρμακείο της γειτονιάς μου δεν βρήκα (βασικά είχε γλυκερίνη, αλλά μου είπε ότι πρώτη φορά ακούει για γλυκερίνη βρώσιμη, εκείνη ήξερε μόνο αυτή που χρησιμοποιούν στα σκευάσματα και δεν μου έδωσε μήπως πάθει κανένας κάτι). Αν κρίνω απο τις φωτογραφίες, απο το βίντεο που είχα δει και απο την δική μου τελικά εμπειρία, θα έλεγα ότι η γλυκερίνη βοηθάει και σε γυαλάδα (που δεν είχε η δική μου ζαχαρόπαστα) αλλά και σε ελαστικότητα. (γι'αυτό και με δυσκόλευε στο "άνοιγμα" και γι'αυτό μου έσκαγε όταν στέγνωνε λίγο). Έτσι πιστεύω. ;)

Γι'αυτό και είπα, ότι όταν ξανακάνω ζαχαρόπαστα, θα έχω τα ακριβή υλικά - χρώματα σε πάστα και γλυκερίνη- αλλιώς δεν το ξανακάνω γιατί και παιδεύτηκα πολύ και το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε.

 

Είχα σκοπό να κάνω μια φαντασμαγορική τούρτα, διόροφη με σχέδια πολλά κλπ και λόγω αυτών των τεχνικών προβλημάτων, παιδεύτηκα ώωωωωρες για να βγάλω μόνο αυτή. (στο τέλος έσπασαν τα νεύρα μου και δεν είχα άλλο κουράγιο να φτιάξω κι άλλα διακοσμητικά και την άφησα έτσι απλή με μερικά χαζοπουά...:P)

 

Uploaded with ImageShack.us

picturexari11052aas.jpg

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε?! παρα πολυ ωραια ειναι. λες να βαλω δηλ?εμενα μια χαρα μου ανοιγει απλα ειναι καπως ''ματ'' καλα η διορωφ πουλεω μαιμου θαναι μαλλον! ο μικρος πανω οροφος θαναι φελιζολ μεσα(σαντιγη και ζαχαροπαστα εξω!αχαχαχα εκτος ανφαω φλασια και κανω κανονικη τουρτα..χαχαχα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έτσι ματ ήταν όπως λες. Τι να σου πω? έχω μπερδευτεί με το θέμα της γλυκερίνης γενικότερα. Αυτά που διάβασες, δεν τα έχω δει, δεν το έψαξα. Αλλά απο τη μια διάβαζα στα σχόλια της συνταγής "προσοχή να πάρετε βρώσιμη γλυκερίνη" απο την άλλη η φαρμακοποιός δεν ήξερε την ύπαρξη βρώσιμης γλυκερίνης και απόρησε που η γλυκερίνη χρησιμοποιείται στην ζαχαροπλαστική, δεν ξέρω τι ισχύει τελικά. :confused:

 

Και μια φίλη, μου είπε ότι δεν υπάρχει βρώσιμη γλυκερίνη. Μια είναι, απλά είναι πολύ μικρή η ποσότητα για να δημιουργήσει πρόβλημα σε αυτούς που θα την φάνε..... :roll:

 

Πάντως, αυτό που παρατήρησα, είναι ότι παρόλο που η ζαχαρόπαστα ήταν νοστιμότατη και μαλακή, όλοι εκτός απο μένα και μια φίλη ακόμα, την έβγαζαν. Ούτε καν την δοκίμασαν.

Νομίζω ότι αν ξανακάνω, θα χρησιμοποιήσω αλλά σε πολύ μικρή ποσότητα. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν ξανακάνω, θα χρησιμοποιήσω αλλά σε πολύ μικρή ποσότητα. ;)

 

ζαχαροπαστα εννοεις θα κανεις μικρη ποσοτητα? εγω το διαβασα σε κατισχολια κατω απτην συνταγη. ελεγε πχ μια κοπελα οτι επειδη ειναι αλεργικη δεν εβαλε γλυκερινη.. τεσπα αν βρω θα βαλω. τωρα να πω την αληθεια δεν ειναι και πολυ να τη φας. ειναι πολυ γλυκια γιαυτο.. ειναισαν ζαχαρωτο και ισως καποιοι δε το θελουν. κακα τα ψεματα για μενα ειναι απλα εφε.. φαντασου εμενα θαναι ασπρη η τουρτα και γιανα μην ειναιστο συνολο πολυ γλυκια σκεφτομαι να βαλω κανα φρουτο μεσα.. α! τωρα που το θυμηθηκα.. (θα σας πριξω μεχρι το σαββατο!!!!) η τουρτα θαναι.. παντεσπανι κρεμα παντεσπανι κρεμα και παντεσπανι πανω. κανονικα στο πανω θαβαζα κρεμα παλι και απο πανω σαντιγη. δεν θαχω προβλημα με τη ζαχαροπαστα ε? αν βαλω στο ψυγειο την τουρτα να δεσουν οι κρεμες και να πηξουν.. μετα τη βγαζω απτοψυγειο και την αφηνω λιγο εξω??? μπορω να βαλω τη ζαχαροπαστα πανω στηνσαντιγη που εχει βγει αποτο ψυγειο? η θα βγαλει υγρασια?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ζαχαροπαστα εννοεις θα κανεις μικρη ποσοτητα? εγω το διαβασα σε κατισχολια κατω απτην συνταγη. ελεγε πχ μια κοπελα οτι επειδη ειναι αλεργικη δεν εβαλε γλυκερινη.. τεσπα αν βρω θα βαλω. τωρα να πω την αληθεια δεν ειναι και πολυ να τη φας. ειναι πολυ γλυκια γιαυτο.. ειναισαν ζαχαρωτο και ισως καποιοι δε το θελουν. κακα τα ψεματα για μενα ειναι απλα εφε.. φαντασου εμενα θαναι ασπρη η τουρτα και γιανα μην ειναιστο συνολο πολυ γλυκια σκεφτομαι να βαλω κανα φρουτο μεσα.. α! τωρα που το θυμηθηκα.. (θα σας πριξω μεχρι το σαββατο!!!!) η τουρτα θαναι.. παντεσπανι κρεμα παντεσπανι κρεμα και παντεσπανι πανω. κανονικα στο πανω θαβαζα κρεμα παλι και απο πανω σαντιγη. δεν θαχω προβλημα με τη ζαχαροπαστα ε? αν βαλω στο ψυγειο την τουρτα να δεσουν οι κρεμες και να πηξουν.. μετα τη βγαζω απτοψυγειο και την αφηνω λιγο εξω??? μπορω να βαλω τη ζαχαροπαστα πανω στηνσαντιγη που εχει βγει αποτο ψυγειο? η θα βγαλει υγρασια?

 

Καταρχήν δες εδώ, στο ποστ 184 !!!http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1925886#post1925886

ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΡΩΣΙΜΗ ΓΛΥΚΕΡΙΝΗ!!! (το λέω γιατί είχα αρχίσει να αμφιβάλλω.. :wink: )

 

 

Μπερδεύτηκα λίγο...Σκοπεύεις στο πάνω παντεσπάνι, να βάλεις την ζαχαρόπαστα? Πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε απο κάτω (πάνω στο παντεσπάνι δηλαδή) σαντιγύ ή βουτυρόκρεμα για να κολλήσει η ζαχαρόπαστα, αλλά και για να έχει την ανάλογη υγρασία και να μην ξεραθεί. :-D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

συνολο θαναι 3 παντεσπανια. στο πανω γενικα στις τουρτες βαζω λιγη κρεμα ζαχαροπλαστικης και μετα σαντιγη. η ζαχαροπαστα δηλ θα μπει πανω στη σαντιγη. αλλα λεω για να ναι καπως σταθερη η σαντιγη πρεπει λογικα να μπει ψυγειο.. μετα? πρεπει να τη βγαλω πιο πριν απτο ψυγειο η αμεσως μολις τη βγαλω βαζω ζαχαροπαστα?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

συνολο θαναι 3 παντεσπανια. στο πανω γενικα στις τουρτες βαζω λιγη κρεμα ζαχαροπλαστικης και μετα σαντιγη. η ζαχαροπαστα δηλ θα μπει πανω στη σαντιγη. αλλα λεω για να ναι καπως σταθερη η σαντιγη πρεπει λογικα να μπει ψυγειο.. μετα? πρεπει να τη βγαλω πιο πριν απτο ψυγειο η αμεσως μολις τη βγαλω βαζω ζαχαροπαστα?

 

μμμ..... δεν ξέρω να σου πω σίγουρα. Εγώ στις οδηγίες που είχα παρακολουθήσει, στο επάνω παντεσπάνι, έβαζαν (κι έτσι το έκανα κι εγώ) μόνο ένα λεπτό στρώμα σαντιγύς ή βουτυρόκρεμας, ίσα ίσα να ομαλοποιήσουν την επιφάνεια του παντεσπανιού και να κολλήσει επάνω η ζαχαρόπαστα. Νομίζω ότι αν έχει απο κάτω κρέμα και πολύ σαντιγύ, υπάρχει ο κίνδυνος να γίνει ανομοιογενής η επιφάνεια, λόγω του ότι το υπόστρωμα (σαντιγύ και κρέμα) θα είναι μαλακό.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

οποτε μονο σαντιγη ισα για καλυψη.. αυτο με το ψυγειο τι να κανω?

 

αχ σε χιλιοευχαριστω που απαντας αμεσα! θελω τοσο πολυ να βγει τελεια! θα τραβηξω ολη τη διαδικασια να το θυμαται η κορουλα μου. αλλα θελω και να κανουν ολοι ουαουυυυυ χαχαχαχαχα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

πηγα χθες να βρω γλυκερινη. στο πρωτο φαρμακειο που μπηκα αμεσως βρηκα. ουτε μουπε τι ειναι αυτο ουτε δεν υπαρχει τετοιο!τιποτα! καταλαβε τι θελω και σημερα θα τη δωσει στον αντρα μου μιας που ειναι διπλα στη δουλεια του. ειχε ενα βαζακι αλλα ειχε ληξει!εεε και δεν ειμαστε για ληγμενα! χααχαχα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

ξερει καμια που μπορω να παραγγειλω τουρτα απο ζαχαροπαστα???

θελω να κανουν καλη δουλεια ομως.....

εχετε κατι υποψιν σας

 

 

ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια βοήθεια!!! Αποφάσισα στα πρώτα γενέθλια της κόρης μου να φτιάξω εγώ την τούρτα της. Αφού διάβασα όλα τα άρθρα που υπάρχουν στο διαδίκτυο περί ζαχαρόπαστας, αποφάσισα ότι μπορώ να την φτιάξω... κόλλησα όμως στο εσωτερικό της τούρτας!!! Δεν ξέρω πως να το φτιάξω. Η Δούκισσα κάνει για εσωτερικό τούρτας κι από πάνω να καλυφθεί με ζαχαρόπαστα? Pleeeeease τα φώτα σας!!!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια και εγώ θέλω να κάνω μια τουρτα για τα γενέθλια του μικρου μου μιας και πηρα τηλέφωνο σε ενα καλό ζαχαροπλαστειο και μου ειπα 90 + φπα για 35 άτομα.Το θεμα μου είναι οτι μου είπε οτι η τουρτα με την ζαχαροπαστα δεν είναι τουρτα τουρτα με σαντιγές και κρεμες γάλακτος αλλά ειναι σαν υγρο κεικ.Εσεις έχετε καμοια συνταγή?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφτιαξα τελικά την τούρτα της κόρης μου με μια απλή συνταγή για δούκισσα χωρίς αυγά και σαντιγες κι έγινε πάρα πολύ καλή. Αν τα καταφέρω θα ανεβάσω και φωτογραφία. Αν προτιμάς κάτι τέτοιο πες μου να σου γραψω τη συνταγή.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...