Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποθυρεοειδισμος / θυρεοειδής στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Ο θυρεοειδής δυστυχώς έχει την τάση να απορυθμίζεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Καλό είναι τώρα να πάρεις την αγωγή που θα σου συστήσει ο γιατρός σου, δεν θα δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα, αντίθετα αν το αμελήσεις κι άλλο μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα. Μετά την εγκυμοσύνη κατά 90% θα σου σταματήσουν το χάπι.

 

+

Ειχα , εχω και θα εχω παντα υποθυρεοειδισμο. Και στις 2 εγκυμοσυνες απλα στον 3ο μηνα εκανα εξετασεις και αυξησαμε το χαπι. Δεν παθαινει τιποτα απολυτως το παιδι αν το ελεγχεις.

 

Δεν ήθελα να αναφερθώ εκτενέστερα για να μην αγχώσω την κοπέλα. Εγώ είχα τις χειρότερες εμπειρίες μου με τον απορυθμισμένο θυρεοειδή μου. Έχασα δύο παιδάκια και μου είπαν ότι ήταν από τον απορυθμισμένο θυρεοειδή σε συνδυασμό με υψηλό σακχαρώδη διαβήτη, αλλά για να φτάσεις σε αυτή τη χειρότερη κατάληξη θα πρέπει ο θυρεοειδής να είναι τελείως εκτός ορίων. Τώρα τρέμω και το ελέγχω κάθε δίμηνο και γι' αυτό είπα στη κοπέλα να μη το αμελήσει (αν και έχει περάσει το επικίνδυνο τρίμηνο)

 

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΤΟ ΟΤΙ ΕΖΗΣΑ ΕΓΩ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βασικά κοιτώντας τις εξετάσεις μου είναι ακριβώς στο μέγιστο όριο που πρέπει να είναι οι τιμές των ορμονών υπό φυσιολογικές συνθήκες οπότε θεωρώ ότι το βρήκαμε πολύ έγκαιρα .... νομίζω ότι μεγαλύτερες τιμές θα προκαλούσαν πρόβλημα ... Τ4 μου έδωσε 75mg είναι μεγάλη η δόση? έχουν και τίποτα παρενέργειες αυτά τα χάπια σε μένα η μπα?Και ναι νατ επειδή έχω περάσει το πρώτο τρίμηνο θεωρώ ότι είμαι σχετικά ασφαλής από δω και πέρα γιατί πραγματικά αν χανόταν αυτή η ψυχούλα θα με πονούσε απίστευτα πολύ.Άντε να περάσουν οι μέρες να πάω στο γιατρό να δω το παιδάκι μου ζωηρό ζωηρό!!!

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογία T4 των 75mg είναι από τις μικρές (αν παρατηρήσεις καμία αλλαγή γενικότερα στον οργανισμό σου, όπως εφίδρωση ή το αντίθετο ξηρό στόμα ή κάτι που δεν είχες πριν να το πεις στο γιατρό σου! :wink:

 

Εμένα οι τιμές του θυρεοειδούς ήταν αλλού γι' αλλού καμία σχέση!

 

ʼντε και μετά τις γιορτές να αρχίσει να σε κλωτσάει! (έτσι για να έχεις επιπλέον λόγους να χαμογελάς έστω και μόνη σου)

 

Τέλος καλό όλλλλααααα καλά

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορεί και να με κλvστάει ήδη ...δεν ξέρω...ειδικά άμα σκύβω το σώμα λίγο μπροστά νοιώθω ένα χτουπ λίγο πιο χαμηλά από τον αφαλό αλλοτε πιο δεξιά άλλοτε πιο αριστερά.... πως όταν χτυπάει κάποιος τη πόρτα ... σα να μου λέει εεε ηλίθια με ζορίζεις κάτσε ίσια :P

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, εμένα η ενδοκρινολόγος μου έδωσε Τ4 των 50 μόνο κ μόνο επειδή βρέθηκαν αντισώματα κ πάλι όχι πολύ ανεβασμένα γύρω στο 200-300 ηταν η τιμή με τις άλλες ορμόνες φυσιολογικές. Η TSH από την αρχή ήταν στα φυσιολογικα όρια αλλά τελευταία έχει πέσει κοντά στο κατώτατο φυσιολογικό γύρω στο 0,5 κ ανησυχω μήπως πέσει κ άλλο. Εν τω μεταξύ άλλος ενδοκρινολόγος μου είπε ότι δεν το χρειάζομαι αλλά πάλι φοβάμαι να το σταματήσω ΄μέσα στην εγκυμοσύνη μήπως κάτι απορυθμιστει.

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια, μετά από ερώτησή μου σχετικά με κάποια δέκατα που έχω τα βράδια, μια κοπέλα μου ανέφερε ότι μπορεί να οφείλονται σε υποθυρεοειδισμό. έχω τρομοκρατηθεί γιατί είμαι ήδη στην 6η-7η εβδομάδα κι αν όντως έχω υποθυρεοειδισμό, μήπως έχω κάνει κακό στο έμβρυο? είχε καμιά σας ανάλογη εμπειρία, δηλαδή να ανακαλύψει στη διάρκεια της εγκυμοσύνης υποθυρεοειδισμό? πείτε μου σας παρακαλώ γιατί φοβάμαι πολύ! :(:(

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο φόρουμ, θα βρεις αρκετά σχετικά θέματα, πχ:

 

Σε γενικές γραμμές, ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού και όλα πάνε καλά, δεν παθαίνει τίποτα το μωρό.

 

ΑΛΛΑ

Να σου θυμίσω ότι εδώ είμαστε απλά μια παρέα, που ανταλλάσουμε απόψεις και εμπειρίες, δεν είμαστε γιατροί (πέρα από κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις). Γι' αυτό έχεις μεν τα αφτιά σου ανοικτά, γιατί οι εμπειρίες των άλλων μαμάδων είναι πράγματι πολύτιμες, αλλά από αυτά που διαβάζεις επιλέγεις ποια σε εκφράζουν και θα τα κρατήσεις και σίγουρα ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ με το παραμικρό. Το διαβασα το ποστ στο οποιο αναφέρεσαι, τα κορίτσια απλά σου είπαν μια περίπτωση, δε σημαίνει ότι σώνει και καλά θα σου συμβεί, ούτε να βάζεις με το μυαλό σου το χειρότερο σενάριο, να αγχώνεσαι και να στεναχωριέσαι ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ουσιαστικά, αφού δεν έχεις καμία μα καμία ένδειξη! Και το άγχος ναι, κάνει κακό στο μωρό.

Γι' αυτό χαλάρωσε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου. Να κάνεις θετικές σκέψεις και να περνάς θετικά συναισθήματα στο μωράκι σου. :wink:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, ήταν αρκετά διαφωτιστική! δυστυχώς είμαι πολύ αγχώδης, επειδή είχα ήδη μια αποβολή και τώρα φοβάμαι το παραμικρό! μακάρι να πάω στον γιατρό, να κάνω τις εξετάσεις και να είναι όλα καλά...

και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανακάλυψα ότι έχω υποθυροειδισμό πριν 3-4χρόνια. Ο αδένας δεν παράγει κάποιες ορμόνες σε επαρκή ποσότητα που χρειάζεται ο οργανισμός. Έκτοτε πίνω κάποιο χαπάκι κάθε πρωί το οποίο το συνεχίζω και τώρα που είμαι έγκυος. Περισσότερα θα σου πει ο ενδοκρινολόγος σου αφου σε υποβάλει σε κάποιες εξετάσεις.Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας πάντως όλα καλά!

PkDAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lloulou εγω σου ειπα για τον υποθυρεοειδισμο και το εχω μετανιωσει κιολας. Οπως πολυ σωστα σου λεει η zouzounel ΔΕΝ ειμαστε γιατροι. Εμπειριες ανταλασσουμε, ανησυχιες και αλλα. Σου ειπα απλα κατι που γνωριζω καλα (εχω υποθυρεοειδισμο), επειδη ξερω οτι πολλες φορες δε λεμε στο γιατρο μας κατι που θεωρουμε αμελητεο. Για παραδειγμα μια φιλη μου με τριδυμα δεν ελεγε στο γιατρο της για καποιες κινησεις της κοιλιας επειδη καποιες "εμπειρες" και μη της ειχαν πει οτι ειναι τα μωρα που κουνιουνται. Δεν ηταν. Ηταν συσπασεις και αν ειχε ενημερωσει το γιατρο και οχι τις φιλες, θα ειχαν προλαβει τον τοσο προωρο τοκετο. Γι αυτο σου το ειπα λοιπον. Για να ρωτησεις το γιατρο σου!!!

Μην ανησυχεις με το παραμικρο, ειναι μακρυς ο δρομος.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

kassiani μου καλησπερα!!!επειδη μασ ειχεσ ξαναγραψει για την περιπτωση τησ φιλησ σου και ειλικρινα ανησυχησα γιατι ειχεσ αναφερει οτι γεννησε στον εκτο!!τελικα τι εγινε?τα μωρακια τησ σωθηκαν?ποσο εβδομαδων ηταν δηλαδη?ευχομαι παντωσ να πηγαν ολα καλα!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τελικά για άλλα ανησυχόύμε κι άλλα μας έρχονται...

μόλις γύρισα από τον γιατρό μου, όπου με περίμενε μια άσχημη έκπληξη. στο υπερηχογράφημα φάνηκε η εγκυμοσύνη, αλλά μου είπε ότι η μήτρα μου μοιάζει με δίκερω, δεν τη λές με σιγουριά βέβαια δίκερω, αλλά έχει ένα παχύ διάφραγμα που θα δυσκολέψει την κατάσταση (εφόσον όλα πάνε καλά) αργότερα. δηλαδή όσο θα προχωράει η εγκυμοσύνη, ο χώρος που θα αναπτύσσεται το έμβρυο θα είναι αρκετά στενός. οπότε στην καλύτερη περίπτωση γεννάς κατά τον 7ο-8ο, στην χειρότερη....νωρίτερα, δηλαδή δεν τερματίζεις την εγκυμοσύνη επιτυχώς. βέβαια μου είπε ότι με σιγουριά δε μπορεί κανείς να ξέρει πως θα εξελιχθεί μια εγκυμοσύνη, μπορεί και όλα να πάνε καλά ως το τέλος. οπότε ας μη σκεφτόμαι είπε τα χειρότερα, αλλά να γνωρίζω κι αυτό το ενδεχόμενο, το οποίο, σαν γιατρός, όφειλε να μου πει. θέλω να ξέρω αν είχε καμιά σας παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει παρόμοιες καταστάσεις και τί έγινε. πάντως είμαι στεναχωρημένη, αντί να χαίρομαι... :(:(

Link to comment
Share on other sites

irini83 τα μωρα γεννηθηκαν και τα τρια καλα, μπηκαν φυσικα στην εντατικη οπου και θα παραμεινουν για αρκετο διαστημα. Εχουν διαφορετικη εξελιξη το καθενα. Αλλο εκανε εγχειριση καρδιας και αλλο εχει ηδη αρχισει να τρωει. Παντως ειναι γεγονος οτι εχουν προοδευσει πολυ και πλεον μπορουν να κρατησουν υγιη στη ζωη ακομα και εξαμηνιτικα.

Γι αυτο θα ελεγα και στη φιλη lloulou οτι καταλαβαινω πως ανησυχεις, αλλα στην εποχη μας με σωστη παρακολουθηση ολα γινονται. Οπως βλεπεις και στον εκτο να γεννησεις (δε λεω οτι ειναι και το καλυτερο), αλλα υπαρχουν φοβερες ελπιδες για ολα. Επισης οπως σου ειπε και ο γιατρος ποτε δεν ξερεις. Μπορει να φτασεις και στον 8ο. Να τον ρωτησεις οσα πιο πολλα μπορεις και να μαθεις τι μπορεις να κανεις για να παρατεινεις την εγκυμοσυνη σου. Ας πουμε μηπως μια πολυ συντηρητικη διατροφη ωστε να μην αυξηθει πολυ το βαρος του εμβρυου. Γιατι απ' οτι εμαθα προσφατα, πιο πολυ σημασια εχει η αναπτυξη των οργανων και αρα να γεννησεις σε μεγαλυτερη εβδομαδα και δεν πειραζει τοσο να ειναι το μωρο μικρο. Σε μια φιλη μου στον πεμπτο της ειχε πει ο εμβρυολογος να κανει διαιτα γιατι το μωρο μεγαλωνε πολυ. Πραγματι γεννηθηκε 4.300 κοριτσακι.

Καποια φιλη εδω μου ειχε γραψει οτι το πολυ διαβασμα και ενημερωση κανει κακο. Εγω παλι εχω και προσωπικα και παραδειγματα φιλων οπου η επιμονη και λεπτομερης ενημερωση τους εσωσαν. Και ο γιατρος δεν ειναι μαντης να ξερει τι σου συμβαινει. Μαθε λοιπον οσο πιο πολλα μπορεις απο το γιατρο σου και ηρεμησε. Κανει καλο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

sos!μέχρι πριν 2 βδομάδες η tsh ήταν γύρω στο 2.4 και είχα να κάνω και έναν υπέρηχο θυρεοειδούς γιατί γύρω στη 10η εβδομάδα μου ήταν γύρω στο 3.5 και η γιατρός είπε να το ψάξουμε..έκανα χτές τον υπέρηχο και πάνω που ησύχασα ότι όλα είναι καλά, παίρνω σήμερα αποτελέσματα tsh 7.5!!!!!!!!είμαι 16 εβδομάδων και έχω κατααγχωθεί επειδή ξέρω ότι μπορεί μια τέτοια κατάσταση να δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό.θα πάω στο γιατρό το συντομότερο αλλά αν κάποια έχει κάποια καθησυχαστική παρόμοια εμπειρία θα με καλμάρει κάπως :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι στις εξετασεις που εκανα τωρα, ηταν και η θυρεοτροπος ορμονη TSH-3G η οποια ειχε αποτελεσμα 0,61 και διπλα λεει τα ορια στην 21-30εβδομαδα κυησης προφανως 1,90-8,80,

αρα ειναι ποιο κατω αυτο τι σημαινει ρε κοριτσια?

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ενδοκρινολόγο άμεσα στο τηλέφωνο. Δεν έχει να κάνει ο γυναικολόγος με το θυρεοειδή. Να του πεις ακριβώς ότι έγραψες εδώ για να αρχίσεις άμεσα τη θυροξίνη.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι στις εξετασεις που εκανα τωρα, ηταν και η θυρεοτροπος ορμονη TSH-3G η οποια ειχε αποτελεσμα 0,61 και διπλα λεει τα ορια στην 21-30εβδομαδα κυησης προφανως 1,90-8,80,

αρα ειναι ποιο κατω αυτο τι σημαινει ρε κοριτσια?

 

Για ότι έχει να κάνει με το θυρεοειδή και μάλιστα σε εγκυμοσύνη επικοινωνούμε με ενδοκρινολόγο. Το πιο κάτω δεν ξέρω αν έχουν να κάνουν με υπερλειτουργία ή αν ήδη παίρνεις θυροξίνη μήπως χρειάζεται ρύθμιση της δόσης.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα πριν θυροειδη η τουλαχιστον δε το ανακαλυψα τωρα τελευταια

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε αφού και οι τιμές κυμαίνονται πιο κάτω από τα όρια συμβουλέψου κι έναν ενδοκρινολόγο για να μην ανησυχείς. Αλλά νομίζω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας με το μικρό ποσοστό. Το μεγάλο είναι πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

ΙΡΕΝΕ 77 το πρώτο μήνυμά μου που έλεγα αυτό:

"Πάρε ενδοκρινολόγο άμεσα στο τηλέφωνο. Δεν έχει να κάνει ο γυναικολόγος με το θυρεοειδή. Να του πεις ακριβώς ότι έγραψες εδώ για να αρχίσεις άμεσα τη θυροξίνη."

 

απευθυνόμουν στο dinaki88.

Για να μην υπάρξει κανένα μπέρδεμα...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια πάρτε τηλ. ενδοκρινολόγο όσες έχετε πρόβλημα με το θυροειδή, μην το αφήνετε έτσι.

Εγώ γενικότερα έχω πρόβλημα με το θυροειδή εδώ και 6 χρόνια, αλλά στην εγκυμοσύνη ήταν ότι να ΄ναι...συνέχεια έκανα εξετάσεις αίματος μέχρι να ρυθμιστεί.

Πολύ βασική είναι οι 3 πρώτοι μήνες της κύησης, να είναι ρυθμισμένος! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ναι σε ενδοκρινολόγο θα πάω αλλά αγχώθηκα αν αυτές τις δύο βδομάδες που δεν το έχω τεστάρει ίσως έχει δημιουργηθεί πρόβλημα :(

και χάρηκα τόσο που στον υπέρηχο όλα ήταν καλά :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και εγώ σήμερα πήρα TSH 7.8!! (11 εβδ και 4 ημερ). Στη 4η εβδ. είχα 4, στην 8η 1.5 και τώρα αυτά! Ανεβάσαμε την δόση πάλι και θα ξανακάνω σε 3 εβδομάδες. Δεν πιστεύω ότι έχει επηρεαστεί το μωρό αλλά όπως και να χει μια ανησυχία την έχεις. ¨οχι για τα συγκεκριμένα νούμερα αλλά γενικότερα για το πρόβλημα θυροειδή, την εγκυμοσύνη και να γεννηθεί γερό το παιδάκι. Αλλά λίγο πολύ όλες οι έγκυες άγχος έχουν... Ίδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...