Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣΘΜΑ


Recommended Posts

Εδώ υπάρχει λίστα με αλλεργιολόγους

 

http://www.allergy.org.gr/html/members/map.htm

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το συνηθες ειναι να ειδικευονται και στους ενηλικες και τους ανηλικους, οσο για την Αθηνα δεν γνωριζω κανενα για να σας προτεινω

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γειά σου Κική (κ σε όλους). Είμαι νέο μέλος και έχω διαβάσει σχεδόν όλη σου την πορεία. Κοντεύουν να με πάρουν τα ζουμιά καθώς περνάμε κάτι ανάλογο. Θα σας διηγηθώ την δική μας ιστορία. Γέννησα τήν μικρούλα μου στις 27/6/2006. Δεν θήλασα όχι γιατί δεν ήθελα αλλά γιατί δεν είχα θηλή και δεν υπήρχε η σωστή πληροφόρηση στο νοσοκομείο. :x Μέχρι 10 μηνών το παιδάκι μου πήγαινε καλά αφού μερικές φορές εμφάνιζε ατοπική δερματίτιδα στα μάγουλα - το οποίο έφευγε μόλις βάζαμε ΠΕΠΑΝΘΟΛ και λίγες τσίμπλες οι οποίες εξαφανίζονταν όταν βάζαμε ΤΟΜΠΡΕΞ. Μόλις έγινε 10 μηνών άρχισαν όλα. Βράσιμο, φλέμα, βρογχόσπασμο και μπούκωμα στη μύτη. Και τώρα τελευταία κάνει και ωτίτιδες!!!!!!!! Και τι δεν έχουμε δοκιμάσει κορτιζονούχα και μη ..... ΕΙΣΠΝΕΟΜΕΝΑ ΑΕΡΟΛΙΝ, FLIXOTIDE, BEROVENT, αντιβιώσεις - Augmentin, Claripent, Amoxil και Singulair, Amboral, Aerius, Spiropent, Soldesanil (κορτιζόνη σε σταγόνες), Zirtek, Xozal και πολλά πολλά άλλα τα οποία δεν τα θυμάμαι. Έχουμε γυρίσει 5 γιατρούς και τίποτα. :( Και δεν είναι μόνο αυτό..... Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο μας έχουν ταλαιπωρήσει... ¨οταν η παιδιατρός μας είδε ότι όλοι οι συνδυασμοί των φαρμάκων δεν κάνουν τίποτα μας έστειλε στο ΠΑΙΔΩΝ για τέστ ινοκυστικής ίνωσης. Να εύχεστε να μην είναι αυτό μας είπε. Που να ξέρουμε ΄τι είναι?? Μπαίνω στο Ιντερνετ και μαθαίνω. Πένθος στο σπίτι μας - πρίν ακόμη κάνουμε τις εξετάσεις. Κάνουμε το πρώτο τεστ ιδρώτα βγαίνει αμφίβολο το αποτέλεσμα. Μας βάζουν να κάνουμε και 2ο μετά από 15 ημέρες πάλι αμφίβολο. (Εντω μεταξύ έκανε και ακτ. θώρακος η οποία είχε λίγα ευρήματα αλλά δεν μας είπαν για αυτά τίποτα γιατί ήταν λέει από τα ακροαστικά που είχε κάνει και εξετάσεις αίματος που βγήκαν καλές) Μόλις βγήκε κ το 2 τεστ αμφίβολο μας έστειλαν να κάνουμε ΤΕΣΤ DNA. Μέχρι να βγεί αυτό 45 ημέρες δηλ. - γιατί τους χάλασε και το μηχάνημα - είμασταν σε αναμμένα κάρβουνα... Βγαίνει ευτυχώς όλα καλά. Μας στέλνει η παιδιάτρός μας να κάνουμε αλλεργικές εξετάσεις και ανοσολογικές οι οποίες κάνουν 1 μηνα και λογικά θα τις πάρουμε αύριο. Αυτή τη στιγμή το μικρό μου έχει κάνει ωτίτιδα και στα δύο αυτιά, έχει βράσιμο, μπούκωμα και πέρνει 7 φάρμακα συνολικά. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι ταλαιπωρία είναι... και για εμας πές εντάξει - το μωρό μου όμως τι φταίει???? Άν εχετε κάτι να προτείνετε...SOS :(

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια διαβαζω τη εχετε περασει και εχω στεναχωρηθει παρα πολυ,

λοιπον την περυσινη χρονια την περασαμε χαλια ηταν οταν ξεκινησαμε παιδικο σταθμο και αρχισαμε να περνουμε αντιβιωση απο την αρχη της χρονιας ως τον Απριλιο.

Ειχαμε παρει ΕΙΣΠΝΕΟΜΕΝΑ ΑΕΡΟΛΙΝ, FLIXOTIDE, BEROVENT, αντιβιώσεις - Augmentin, Claripent, Amoxil και Singulair, Amboral, Aerius, Spiropent, Soldesanil (κορτιζόνη σε σταγόνες), Zirtek, Xozal ολα αυτα που λες και εσυ και τιποτα το παιδι ηταν συνεχως με μπουκωμα στην μυτη και ωττιτιδες, στο τελος ενας πολυ καλος ΩΡΛ μας ειπε να τα σταματησουμε ολα και το παιδι θα γινει μια χαρα απο μονο του και οντως

φετος ειναι καλα κατι ψιλοκρυωματα μονο.

Ειχαμε παει και εμεις σε παιδοαλλεργιολογο και περασαμε μια απιστευτη ταλαιπορια αλλα τελικα δεν ηταν αλλεργια αυτο που ειχαμε.

Ευχομαι στα παιδακια σας να γινουν συντομα καλα και να σταματησουν

να βασανιζονται απο τα φαρμακα που περνουν και υπομονη στις μανουλες!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, και πάλι άχ εγώ έχω την προσωπική εμπιρία μου αφού από βρέφος ταλαιπορούμαι η ίδια με αλλεργίες. Πολλές. Σε όλα τα συστήματα. Εχω κάνει όλα τα τεστ έχω δοκιμάσει τα πάντα. Εχω σήμερα τρία παιδιά που και τα τρία έχουν κληρονομήσει τις αλλεργίες μου ευτυχώς προς το παρόν όχι όλες. Ο γιός μου σήμερα 9 στα δύο του έπαθε ρήξη τυμπάνου μετά από επανωτές ωτίτιδες και στα τρία κόντευε να χάσει την ακοή από υγρό που δεν μπορούσε να φύγει από το μέσω ούς. Ευτυχώς αποφασίσαμε να αφήσουμε όλες τις συντηρητικές αγωγές και θεραπείες με αντιβιώσεις, κορτιζόνες κλπ. και κάναμε κρεατάκια και βάλαμε σωληνάκια στα αυτιά και από τότε το παιδί σώθηκε. Η κόρη μου είχε σημαντικές δυσκολία στην αναπνοή από νεογέννητο, ροχάλιζε και ξυπνούσε κουρασμένη. Βγάλαμε τις αμυγδαλές στα τρία και είναι πολύ καλύτερα. Βέβαια το δερματικό πρόβλημα της με την ατοπική δερματίτιδα συνεχίζεται και σήμερα στα επτά όπως και το δικό μου.

Ο μικρός μου γιός εμφάνισε αλλέργία στην πενικιλλίνη πράγμα που μάλλον κληρονόμησε από εμένα. Κατα διαστήματα εμφανίζει εξανθήματα αλλά τίποτα σπουδαίο.

Δυστυχώς τα φάρμακα για την αλλεργία σε κάποιες περιπτώσεις είναι μία εμπορική απάτη που γνωρίζω από πρώτο χέρι. Από την άλλη η ομοιπαθητική υπόσχεται πολλά και πραγματοποιεί λίγα στην καλύτερη περίπτωση. Εχω κάνει και εγώ και η κορη μου. Τα αποτελέσματα σε εμένα τραγικά στην κόρη μου μηδαμινά. Πάραυτα βοήθησε πολύ στο πρόβλημα συμπεριφοράς που είχε. Ίσως κάποιοι να το χαρακτήριζαν διάσπαση προσοχής.

Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι πως αν δεν βρίσκετε λύση στα προβλήματα της αλλεργίας πράγμα φυσιολογικό αφού η έρευνα ελάχιστα έχει προχωρήσει, ψάξτε να βρείτε πλάγιες λύσεις και μήν φορτώνετε τα παιδιά με φάρμακα αμφίβολης αποτελεσματικότητας και ποιότητας.

Κάντε κουράγιο και μάθετε στο παιδί να ζεί με την αλλεργία.

Ας ελπίσουμε πως θα προχωρήσει κάποια στιγμή η επιστήμη.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχει μια μεγαλη διαφορα ομως μεταξυ των παιδιων μας, προφανως το δικο σου αγγελουδι ταλαιπωριοταν απο ιωσεις οπως πολλα παιδακια που εκτιθονται για πρωτη φορα σε κλειστο χωρο επι καθημερινης βασης ενω στην δικη μας τουλαγχιστον περιπτωση γεννηθηκε με αλλεργια στο γαλα και υποφερει απο κρισεις ασθματος απο ενος ετος...μεγαλη διαφορα....η καταλληξη η δικη μας ηταν προ αλλεργιολλογου να μπαινοβγαινουμε στα νοσοκομεια για εξτρα δοσεις οξυγονου ενω τωρα εχουμε να επισκεφθουμε το νοσοκομειο για δυο χρονια(οσο καιρο ακριβως την κουραρει ο αλλεργιολογος) και επισης εινα ενα παιδακι ευτυχυσμενο και οχι ταλαιπωρημενο οπως παλαιοτερα!!! αλλο φιλασθενα παιδια και αλλο αλλεργικα παιδια, αλλο παιδια με ιωσουλα και αλλο παιδια με ασθμα...δεν τα βαζουμε ολα στο ιδιο σακι...υπαρχει διαφορα και την γνωριζουν καλα οι γονεις αλλεργικων και ασθματικων παιδιων πολυ καλα!

Ειναι ευκολο να βγαζουμε συμπερασματα αλλα πολλες φορες τα φαινομενα απατουν... :roll:

με εκτιμηση !!!

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Οκ συγγνώμη που σου μετέφερα την εμπειρία μου.

Ελπίζω να είναι η μικρή καλά.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

προφανως παρεξηγησες τις προθεσεις μου, σε καμμια των περιπτωσεων δεν ηταν η διαθεση μου επιθετικη(ισως φταιει η διαδυκτιακη επικοινωνια). Απλως προσπαθουσα να εξηγησω ποσο μεγαλη διαφορα υπαρχει στα παιδια με αλλεργικο ασθμα.

Ζητω συγνωμη αν παρανοηθηκαν οι προθεσεις μου...

παντα φιλικα....και κυριως με εκτιμηση! :D

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι εξετάσεις έδειξαν μέτρια αλλεργία στο λεύκωμα αυγού. Θα σταματήσει να τρώει ότιδήποτε 'εχει σχέση με το αυγό.

Τώρα πρέπει να βρούμε αλλεργιολόγο για να δούμε τι σημαίνει .... μέτρια.

Πιστεύω ότι τελικά η μικρή μου έχει αλλεργική ρινίτιδα και από εκεί δημιουργείται το άσθμα. Δεν ξέρω άν έχω δίκιο - θα δείξει.. :? Τόση ταλαιπωρία ..................................................................... Θα μπορούσαν απο την αρχή να τις είχαν κάνει αυτές τις εξετάσεις. Αφού τους το έλεγα και στους παιδιάτρους και στο Παίδων :evil: Τώρα έχω να περιμένω τι θα μας πεί και ο αλλεργιολόγος.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κικη γεια, θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματακια.Η μικρη μου ειναι 4 μηνων και ειδαμε στα κακακια της κοκκινες βλενιτσες, ο γιατρος μας ειπε να παμε να κανουμε εξετασεις (τις ποιες και καναμε, αλλα δεν εχουμε ακομα τα αποτελεσματα), ειπε οτι ισως εχει αλλεργια στο γαλα και θα πρεπει να παρουμε υποαλλεργικο. Τι μπορει να σημαινει αυτο? Υπαρχει πιθανοτητα να μας παρουσιασει ασθμα στο μελλον, και αν ναι, θα το εχει γαιολη της τη ζωη. Επισης μεχρι ποτε θα εχει αυτην την αλλεργια (και αποχη απο τα γαλακτοκομικα? Η εμπειρια σου θα μου ηταν πολυ χρησημη. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύη καλημέρα,

 

Εμάς μας είπε η αλλεργιολόγος ότι ίσως μαζί με το αυγό να χρειαστεί να πάρει και υποαλλεργικό γάλα. Βασικά αυτό που μας εξηγησε είναι ότι η αλλεργίες δεν διαρκούν για πάντα - θα πρέπει να κάνει και στο μέλλον αλλεργικές εξετάσεις σαν τσεκάπ. Επίσης το υποαλλεργικό γάλα είναι λίγο πιο "άνοστο" μας πρότεινε το Almiron. όσο πιο νωρίς το προλάβεις τόσο καλύτερα δεν θα έχεις προβλήματα με άσθμα κτλ. Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν βγάλαμε και πολύ νόημα με την αλλεργιολόγο. Μας είπε ότι μπορεί να είναι το αυγό μπορεί να είναι το γάλα αλλά δεν είναι σίγουρη για αυτό μάλλον δεν είναι τίποτα απο τα δύο και πιθανότατα το κοριτσάκι μου έχει αλλεργική αντίδραση στις ιώσεις. Μου φαίνεται πολύ αόριστο αυτό που μας είπε. Της έδωσε θεραπεία για την αλλεργική ρινίτιδα και κανονικά ό,τι φάρμακα έπερνε. Ξέρεις κανείς πότε αρχίζει να φαίνεται η βελτίωση με τη θεραπεία??? Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. ¨εχουμε κάνει σχεδόν τα πάντα. ¨εχω απελπιστεί............

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα δει το post τοσο καιρο.... Ταυτόχρονα τρεχει και το δικο μας- http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2335&postdays=0&postorder=asc&start=0 - αλλα ειμαστε όλες σε αρχικο σταδιο. Δυστυχως ειμαστε πολλοί με αυτο το προβλημα!

Διαβασα τις ιστοριες σας και με επιασε η καρδια μου για το μελλον. Ο παιδιατρος μου ειπε οτι μπορει και να αποφυγουμε αυτη την "αλλεργική παρέλαση"αλλα μαλλον το ειπε επειδη ειναι καλος ανθρωπος κ αισιοδοξος, δυστυχως δεν εχει επιχειρηματα. Ισως επειδη βλεπει τη Δανάη γενικά γερη και ζωηρή, γεγονός που και εμενα με παρηγορει.

Στη παρουσα φαση το δικο μου προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω σε τι εχει αλλεργια, οπότε ισως να την εκθετω σε αυτη τη τροφη συχνά....

Το καλό ειναι οτι συνηθως μετα απο μια ηλικία το μεγαλυτερο ποσοστο των παιδιων θεραπευεται.

Προσωπικά, αν δω οτι αρχιζει η παρελαση, θα την κανω για ομοιοπαθητικό. Με τους αλλεργιολόγους δεν εμεινα καθολου ευχαριστημένη, αλλα ουτε κ με την κλασσική ιατρική γενικότερα. Ισως αυτο το επιχειρημα να μην κανει αξιοπιστη την ομοιοπαθητική, αλλα δεν εχω και άλλες επιλογες :cry::cry:

Ευχομαι γρηγορα περαστικά και κουραγιο γονεις, σιγουρα κανετε ότι καλύτερο μπορειτε.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη διάβασα την ιστορία σου κι εύχομαι η μικρή σου Δανάη να γίνει καλά και να μην έχει τη δικιά μας συνέχεια.

Ειλικρινά έχω απελπιστεί αφού κοντεύει 1χρόνος από τότε που ξεκίνησε το φλέμα. Κατα τ'άλλα η μιρκούλα μου είναι πολύ δραστήρια και δεν αρρωσταίνει εύκολα (γι'αυτό πιστεύω ότι μας είπε μπούρδες η αλλαργιόλόγος- υποτίθεται ότι είναι κορυφή στην παιδοαλλεργία). Κάθε φορά που βήχει και ακούγεται το βράσιμο μου κόβεται η αναπνοή και ανασαίνω πάλι όταν πέρνει εκείνη ανάσα.

Με τον άντρα μου σκεφτόμαστε να φύγουμε από την Αθήνα και να πάμε στην Κυλλήνη όπου έχει σπίτι (ημιτελές) το μόνο που πρέπει να βρούμε είναι δουλειά και ειναι αρκετά δύσκολο. Ίσως με την αλλαγή του κλίματος και τα μπάνια που θα κάνει το καλοκαίρι να βελτιωθεί η καταστασή της.

Ειλικρινά σηκώνω τα χέρια ψηλά........

:cry::cry:

Δεν μπορώ να βλέπω ότι κανένα φάρμακο δεν της κάνει κάτι. Και το θέμα είναι το εξής: Αυτό το φλέμα θα της κάνει ζημιά στους πνέυμονες (εννοώ μόνιμη) ή με αυτά που πέρνει υπάρχει μία υποτυπώδης πρόληψη?????????

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειά σου Κική,

Είμαι η Αννυ!!

Θα ήθελα να σου πώ πως μπορεί η ομοιοπαθητική να μην κάνει θαύματα σε βαριές ασθένειες, όμως στις αλλεργίες θεραπεύει ένα 90%.

Το μόνο δύσκολο είναι οτι χρειάζεται χρόνος και υπομονή!

Είναι λιγο δύσκολη η περίπτωσή σου επειδή το παιδάκι σου έχει είδη πάρει φάρμακα, αλλά όσο πιο σύντομα αρχίσεις ομοιοπαθητική θεραπεία, τόσο το καλύτερο!!!!!

Έχω διαβάσει και ακούσει περιπτώσεις που θεραπεύτηκε το ασθμα εντελώς!

Σου εύχομαι τα καλύτερα,

φιλικά, Άννυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητη αννυ,

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια....το προβλημα μου ειναι πως φοβαμαι να ξαναδοκιμασω πραγματα που δεν μπορω να γνωριζω με σιγουρια το αποτελεσμα...

Εχω ακουσει και εγω για παιδακια που γιατρευτηκαν τελειως απο το ασθμα με ομοιοπαθητικη αλλα δυστυχως ειχα της φιλης μου το παιδι που ειχε και αυτο ασθμα και ακολουθουσε ομοιοπαθητικη και κοντεψαν να το χασουν το παιδι(μια βδομαδα στην εντατικη)....διοτι δεν του παρηχαν καταλληλη αγωγη....δεν ξερω μεγαλο μπερδεμα....βεβαια μπορω να πω πως αυτο το παιδακι ηταν κοντα στα δικα μας δεδομενα, διοτι ειπαμε υπαρχουν διαφορετικες βαθμιδες συμπτωματων, ολα τα παιδια με ασθμα δεν ειναι το ιδιο....αρα και το καθενα απαντα διαφορετικα σε καθε θεραπεια....επισης και η μαμα μου ειχε ακολουθησει ομοιοπαθητικη(εχει και αυτη ασθμα απο τα 17 της και σε βαρια μορφη) αλλα παλι το αποτελεσμα ηταν μηδεν...τι να πω....απλως προσωπικα εχω την εντυπωση πως σε δυσκολες περιπτωσεις ισως να μην ειναι τοσο αποτελεσματικη η ομοιοπαθητικη ισως ειναι για ελαφροτερες καταστασεις...δεν ξερω ακομα το ψαχνω....σε ευχαριστω παντως!!!

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Κική,

Τι να πώ, μπορεί να έχεις δικαιο!! Σίγουρα όλοι οι ομοιοπαθητικοί δεν είναι το ίδιο.Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! Ο μικρός μου πάντως είναι 6 μηνών και έχει έκζεμα! προσπαθώ με την ομοιοπαθητική! αν δώ αποτελέσματα, που το πιστεύω, θα σου πώ! Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη αννυ,

σας ευχομαι η ομοιοπαθητικη να εχει καλα αποτελεσματα σε εσας! θα περιμενω να μαθω τα νεα σας....

οτι γλιτωσετε απο φαρμακα ειναι κερδος και μακαρι να γλιτωσετε και απο το εκζηματακι!

φιλακια!!!

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...
Έχει κανείς κάποιον καλό αλλεργιολόγο στην Αθήνα. Για τα παιδιά πρέπει να βρούμε παιδο-αλλεργιολόγο ή οποιονδήποτε αλλεργιολόγο?

 

Καλή αλλεργιολόγος στη Γλυφάδα είναι η κ. ΖΑΠΑΝΤΗ (τηλ. 2109680019), η οποία είναι και στο ΙΚΑ Γλυφάδας.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα, θέλω εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με τις αλλεργίες και τις αρρώστιες που τραβάμε εδώ και δύο μήνες. ο μεγάλος μου γιος είναι 28 μηνών και ξεκίνησε ένα μπουκωμα στη μύτη μόνο το βράδυ από τον περασμένο Νοέμβριο, τον Ιανουάριο περάσαμε μία ίωση και μετά ξεκίνησαν κιτρινοπράσινες μύξες και ατελείωτος βήχας καθ όλη τη διάρκεια της ημέρας και της νύχτας. Εχουμε ιστορικό βροχικού ασθματος από τον πατέρα και ο γιος λοιπόν εκανε μια βροχιολίτιδα οταν ήτανε 4 μηνών. εκτοτε δεν χρειάστηκε να πάρει πολλές φορές ΑΕΡΟΛΙΝ μόνο 3-4 φορές οταν έβηχε όταν έτρεχε. Απο το Σεπτεμβριο και μετά ξεκινήσαμε μαθήματα ωδείου - μια ώρα, μια φορά την εβδομάδα -Καθε φορά που πάμε στο ωδείο όλα τα παιδάκια είναι άρρωστα, ο δικός μου φαίνεται όμως να μην κολλάει τίποτα. Και το λέω αυτό γιατί ο δεύτερος μου γιος είναι τώρα 8 μηνών και καθε μήνα που τα βλέπει ο παιδίατρος και τα 2, μου λέει ότι ο μεγάλος είναι μια χαρά. παίρνουμε ένα σωρό φάρμακα από αλλεργιολόγο και δεν βλέπω να γίνεται τίποτε εδώ και 15 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

γειά σας!!!

τώρα πέτυχα αυτό το τόπικ,το διάβασα ,βούρκωσα ,λυπύθηκα...

 

να σας πώ λίγα λόγια για εμάς.

ο άντρας μου έχει αλλεργια στο περδικάκι και σε ένα είδος γκαζόν .και έκανε θεραπεία για 7 χρόνια με ενέσεις που περειέιχαν της ουσίες που του προκαλούσαν αλλεργία..τώρα είναι καλά,φτερνίζετε πολύ λίγο μερικές φορές μόνο την άνοιξη.. πέρασε αυτό το χάλι με την μύτη να τρέχει συνέχεια μύξα και τα μάτια δακρυσμένα..

 

εγώ δέν έχω αλλεργία σε κάτι,έχω κα΄νει όλα τα τέστ, δέν βρέθηκε τίποτα ,αλλά μετά απο ένα χρόνο και κάτι από την γέννηση της κόρης μου

είχα συνέχεια μύξες,φτερνιζόμουν,και μάτια πάντα δακρυσμένα,όλο τον χρόνο.

πήγα σε αλλεργιολόγο μου μου έιπε οτι έχω αλλεργική ρινίτιδα.

και μου έδωσε χαπάκια,εισπνεόμενα κτλ.

κάποιες φορές κάναν δουλειά κάποιες όχι,ξαναπήγενα και μου έδινε περισσότερα.

τελικά όταν έμεινα εγκυος στο γιό μου ,συνειδητά υπέφερα,γιατί δεν ήθελα να πέρνω φάρμακα ενώ είμουν έγκυος.

στην αρχή φτερνιζόμουν συνέχεια ,έβυχα ,δακρυσμένα μάτια ,αυτό μέχρι 5 μιση μηνών,μετά δια μαγείας ελλατώθηκε και τώρα 11 μιση μηνών ο γιός μου σήμερα δέν με έχει πιάσει τίποτα και δέν έχω πάρει φάρμακα..

 

η κόρη μου απο 3 χρονών που άρχισε να πηγένει παιδικό σταθμό κρύωνε κάθε μήνα με ιώσεις,πυρετό και λίγο βύχα.

αντιμετώπιση με εισπνεόμενα ,αντιβιώσεις ,κορτιζόνες κτλ.

ενα χρόνο αγανακτήσαμε λέγαμε υπομονή θα περάσει θα αποχτήσει αντισσώματα και του χρόνου θα είναι καλήτερα..

μα έλα που απο το σεπτέμβρη είχαμε πάλι τα ίδια,και το ιανουάριο η κατάσταση επειδηνώθηκε , συγκεκριμένα κρύωσε τρείς φορές μέσα στο μήνα με ιωση και μετά καπάκι την έπιανε τρομερός βήχας..

ήταν φορές που το παιδί έβυχε 4 ώρες όταν έπεφτε στο κρεβάτι,και εγώ και ο άντρας μου να μην μπορούμε να να κάνουμε τίποτα ,για να βοηθήσουμε...

ο γιατρός μας έδινε εισπνεόμενο olyspal,και xazal kai soldisanil.

(που αν διαβάσεις της οδηγίες μέσα και της παρενέργειές των φαρμάκων σε πιάνει το κεφάλι σου/)

τέσπα το γεγονός οτι το παιδί μου είχαι κρυώσει τόσες φορές και ο βύχας δέν υποχωρούσε με τίποτα και γινόταν ανυπόφορός αποφάσισα να αλλάξω παιδίατρο..

(που ξέχασα να πώ εξαιτίας γαρ :evil: του τέβε αλλάζει παιδίατρους κάθε χρόνο,οπότε και η κόρη μου είχαι αλλάξη 4 παιδίατρους απο την γεννησή της,γιατί όταν έχεις οικονομική συσχέρεια λές τι να κάνουμε όλοι οι παιδίατροι λιγο πολύ ξέρουν....αμ δέ...)

έτσι την πήγαμε με τον άντρα μου στον πρώτο γιατρό παιδίατρο που είχαι η κόρη μου απο την γεννησή της..

και μας είπε οτι δεν είχαι κα΄νει καλή θεραπεία και οτι αν το προσέξης είναι κάτι που διορθώνετε..

και έτσι με την θεραπεία την δικιά του εισνεόμενα αερολίν,ατροβέν και φλιξοταιντ το παιδί μου έχει κατά πολύ καλητερεύση..

πάνε αυτές οι κρίσεις βύχα που έιχαι και όταν κολλά μια ίωση ο βύχας ε'ιναι ελάχιστος..

γενικά είναι πάλι ανέμελη και πιο ξέγνοιαστή..

αλλά και εμείς με της συμβουλές του γιατρό μας ,σε ε΄να απλό ξερόβηχα δέν θα το πάρουμε ανάλαφρα θα κάνουμε εισπνεόμενο αμέσως..

εξάλου η θεραπεία πρωι-βράδυ που κανουμε τώρα με φλιξοτάιντ θα το κάνει για 3 μήνες προληπτικά.έχει περάσει ένας μήνας και το παιδί μου δέν βύχη όπως έβυχε αυτό είναι πολύ συμαντικό για μάς!!!

 

συγνώμη αν σας κούρασα αλλά ηθελα να πώ και την δικιά μου ιστορία.

 

περαστικά στα παιδάκια σας!!!

μπράβο κικι για το τόπικ που άνοιξες και ανταλλάσουμε γνώμες εμείς οι γονείς.

και να είμαστε πάντα σε εγρήγορσή όσον αφορά την υγεία των παιδιών μας και να μην καθόμαστε ,αν κάτι δεν μας πάει σωστά στον ίδιο παιδίατρο!!

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

boukie17 χαίρομαι πολύ για την καλή τροπή που πήρε η κατάσταση της μικρής.

 

Σου εύχομαι να γίνει εντελώς καλά, - το ίδιο εύχομαι και για το παιδάκι μου - και για όλα τα παιδάκια βέβαια - τα οποία υποφέρουν με αυτή την κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Ο γιός μου είναι 21 μηνών και από την μέρα που γεννήθηκε έχει προβλήματα με τον ύπνο του. Φέτος έχω υποψιαστεί μήπως ένας απο τους λόγους που το παιδί είναι ανήσυχο εκτός δοντιών φυσικά είναι κάποια αλλεργία και συγκεκριμένα αλλεργική ρινίτιδα. Πριν κανα διμηνο περάσαμε την ίωση με τον βήχα, πυρετό, συνάχι και απο τότε κάθε βράδυ στον ύπνο του μπουκώνει η μυτούλα του χωρίς λόγο με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κοιμηθεί καλά. Ο φυσιολογικός ορός και ανα διαστήματα το otrivin δεν του έκανε τίποτα. Τις τελευταίες μέρες φταρνιζόταν συχνά κατα την διάρκεια της ημέρας χωρίς όμως καταρροή ή μυξούλες. Τότε μου μπήκαν ψύλλοι στα αφτιά γιατί συνέδεσα και το γεγονός ότι πέρυσι τέτοια εποχή πάλι είχε σε μικρότερο βαθμό πάλι τα ίδια συμπτώματα συν κοκκίνιζαν ελαφρά γυρω γύρω τα ματάκια του. Η παιδίατρος μου είπε ότι αν μπλέξω με αλλεργιολογους δεν τελειωνω ποτε και μου ειπε να του δώσω ΖΙΡΤΕΚ σταγόνες για μια εβδομάδα και θα δούμε. Είναι η τρίτη μέρα που τις δίνω και ο μικρός σταμάτησε να φταρνίζεται και κοιμάται όλο το βράδυ ήρεμος μέχρι τις 10 το πρωί κατι πρωτοφανές. Αφού πηγαίνω κάθε λίγο στην κούνια νομίζω οτι κάτι έπαθε. Εσείς που έχετε εμπειρία πιστεύετε πως ίσως έχει κάποια αλλεργία που είναι στην αρχή της με ήπια συμπτώματα? Τί να πω και εγώ. Φοβάμαι γιατί δεν θέλω να τον γεμίσω φάρμακα απο μικρός έχει πάρει αρκετα με μια ουρολοίμωξη που πέρασε. Και αν κάποιο παιδάκι ή μωρό έχει αλλεργία παίρνει φαρμακευτική αγωγή συνέχεια ή για καποιο χρονικό διαστημα. Υπαρχει κάποια που μπορεί να βοηθήσει?

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα σου ειπε η παιδιατρος να μην μπλεξεις με αλλεργιολογους απο τωρα γιατι ειναι πολυ μικρος και συνηθως οταν μεγαλωνουν τα συμπτωματα υποχωρουν.

εγω αυτα τα περασα με την κορη αλλα και τωρα και με τον μικρο.

η κορη μου βεβαια τωρα που ειναι 6,5 εχει βελτιωθει παρα πολυ και μετα απο καποιες μικρες αλλα πολυ αποτελεσματικες θεραπειες τις οποιες τις κανει και ο μικρος.

λοιπον για τις μυξουλες και το φτερνισμα παιρναμε για αρκετο χρονικο διαστημα τις σταγονες zιρτεκ ή xozal αναλογα( ιδια κατηγορια ειναι).βεβαια τις σταματουσα για καμια εβδομαδα και μετα αν ξαναεβλεπα συπτωματα τις αρχιζα παλι,ειχαμε φτασει σε σημειο να τις παιρνουμε και κανα μηνα συνεχομενα.οσο για τον βηχα καθε φορα που τους επιανε στο τελος καταληγαμε να περνουμε κορτιζονη για να σταματηση.απο τοτε ομως που ξεκινησαμε την θεραπεια με τα χαπια singuler ειδαμε τρομερη διαφορα.

αυτα πανω κατω αν θες κατι αλλο πεσμου ελπιζω να μην σε κουρασα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...