Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ADHD:Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής


Recommended Posts

Παιδιά συγνώμη!

Πρώτη φορά βλέπω αυτό το ποστ και με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

Κική μου σου εύχομαι να ολοκληρώσετε τη θεραπεία με 100% επιτυχία.

 

Για να καταλάβω. Ποιά η διαφορά του adhd με την Αισθητηριακή Ολοκλήρωση και την ελληματική προσοχή??

 

Σε ρωτώ γιατί μόλις χθες η λογοθεραπεύτρια της κόρης μου, μου έδωσε ένα ερωτηματολόγιο(1 για μένα και 1 για τη δασκάλα της) για να συμπληρώσω γιατί πρόσεξε στις συνεδριάσεις κάποιες συμπεριφορές που αν έχει στις 3 απο τις 5 κατηγορίες πρόβλημα, θα πρέπει να γίνει αξιολόγηση για Αισθητηριακή Ολοκλήρωση. Η Άννη μου είναι 5μιση.

 

Απο χθες μπαίνω σε διάφορα site αλλά πιστεύω ότι απέχουμε πολύ απο αυτό. Όμως εκτίμησα το ενδιαφέρον της πέρα από τη λογοθεραπεία.

 

Τί ποσοστά επιτυχίας σου δίνει??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητη Γεωργια, καταρχην αυτο που πρεπει εξαρχης να καταλαβεις αυτου του τυπου οι ορολογιες υπερκινητικοτητα, ελλειματικη προσοχη και αισθητηριακη ολοκληρωση ειναι πολυ αμεσα συνδεδεμενα οπως και με πολλες αλλες αναπτυξιακες διαταραχες οπως αυτισμο, δυσπραξια κλπ.

Αυτο που συνηθως λεγεται απο τους ειδικους ειναι πως η υπερκινητικοτητα σημαινει ενα παιδι δεν μπορει να σταθει ουτε ενα λεπτο ακινητο, νευρικο και ζωηρο περα του συνηθες, ελλειματικη προσοχη σημαινει πως λογο της μεγαλης υπερκινητικοτητας δεν μπορει να συγκεντρωθει να παιξει ουτε πεντε λεπτα με ενα παιχνιδι, τωρα οσο αναφορα την αισθητηριακη ολοκληρωση αν θες την προσωπικη μου αποψη ειναι αυτο που συνηθως ειναι η πραγματικη αιτια της υπαρξης του adhd, μπορεις βεβαια να το δεις και απο αλλη οπτικη γωνια και να πεις πως το αυγο κανει την κοτα ή κοτα το αυγο!

Αν θες περισσοτερες πληροφοριες για τον ορο της αισθητηριακης ολοκληρωσης αλλα και adhd ριξε μια ματια στο blog μου ισως σε βοηθησει να κατανοησεις καλυτερα καποιες εννοιες http://dyspraxia-odyseia.blogspot.com/ για την αισθητηριακη ριξε μια ματια εδω http://dyspraxia-odyseia.blogspot.com/2007/06/blog-post_20.html,

http://dyspraxia-odyseia.blogspot.com/2007/06/blog-post_11.html,

http://dyspraxia-odyseia.blogspot.com/2007/06/blog-post_09.html

ευχομαι να βρεις τις απαντησεις που ψαχνεις, αν παλι κατι δεν σε καλυψει μπορεις να ρωτησεις οτι θες!

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Κική μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Το site ήταν πολύ ενδιαφέρον και έμαθα αρκετά πράγματα.

 

Σήμερα θα δώσω στη λογοθεραπεύτρια το ερωτηματολόγιο και για τα δύο μου τα παιδιά συμπληρωμένα από τις δασκάλες τους και από μένα.

Έτσι βλέποντας τα θα μου πει αν χρειάζεται να αξιολογηθούν.

 

Πάντως η δασκάλα της μικρής μου έδωσε το ερωτηματολόγιο κενό λέγοντας μου ότι κάποια πράγματα είναι αναμενόμενα στην ηλικία της και ότι η φιλοσοφία του σχολείου είναι να μη ταπελώνουμε τα παιδιά. Αν πρόσεχε κάτι ιδιαίτερα έντονο θα μου το έλεγε αμέσως.

 

Η δασκάλα του μεγάλου (Α Δημοτικού) αντί να απαντά στις ερωτήσεις έγραψε σχόλια του τύπου ( όταν βάζει το δάκτυλο στο στόμα και του λέω ιδιαιτέρως να το βγάλει μου απαντά εμένα έτσι μου αρέσει!!)

Αμφιβάλλω αν αυτή η δασκάλα έχει ακούσει ποτέ τους όρους που προαναφέραμε αν και νομίζω ότι αυτού του είδους τα ερωτηματολόγια πρέπει το υπουργείο να τα εφάρμοζει υποχρεωτικά σε όλα τα παιδάκια της Α τάξης. Έτσι θα βοηθούσαμε όλοι τα μικροποροβλήματα να ξεπεραστούν στην ώρα τους και τα παιδάκια μας να είναι πιο ευτυχισμένα και με αυτοπεποίθηση.

 

Ας μην ξεχνάμε ότι πάρα πολλοί γονείς δεν ασχολούνται τόσο πολύ όπως εμείς με αυτά τα θέματα. Οι περισσότεροι έχουν άγνοια και το εύκολο είναι να τα ταπελλώνουν. Είναι ζωηρός, είναι ατίθασος, ανηπάκουος κ.λ.π ενώ στις περισσότερες φορές κρύβονται μεγάλα μυστικά πίσω από κάθε αντίδραση. Το κλειδάκι όλοι το έχουμε. Έχουμε όμως όλοι τη τόλμη να ανοίξουμε το κουτί; Ή φοβόμαστε να δούμε τί έχει μέσα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν αντεχω αλλοοοοοο ποιος μπορει να με καταλαβει εχω φτασει στα ορια μου αλλο δεν μπορωωωωωωωωωωωωωω γραφω με πολυ πονο ψυχης αυτη τη στιγμηηηη,δεν ειμαι καλα το νιωθω.Γιατι να συμβαινει αυτο.Ογιος μου ειναι 10 χρμ απο 3 χρν τον τρεχω παντου γιατρους,εξετασεις παιδοψυχολογους λογοθεραπειες εργοθεραπειες φαρμακα βαρεθηκαααααααα και δεν γινετε απολυτως τπτ.Εχει διασπαση προσοχης κα υπερκινητικοτητα ολος ο κοσμος μου κανει παραπονα στοσχολειο χρονιαααα τωρα οι δασκαλες τα παιδια δεν αντεχω.Φωναζει ,βριζει ,γκρινιαζει σαν μωρο και ειναι 10 χρν δεν παρακολουθει τη δασκαλα ,δεν διαβαζει ενοχλει τα παιδια στην ταξη δεν καθεται στο καθισμα γυρναει σα σβουρα.Μου ειπε η δασκαλα του οτι εχει φτασει στα ορια της και δεν ξερει τι να τον κανει της ειπα και εγω οτι δεν ξερω και γω τι να κανω .Η δασκαλα που του εχω στο σπιτι εχει τρελλαθει και αυτη οποτε ερχετε τη διωχνει και της λεει βαριεμαι δεν θελω να κανω μαθημα .Και διερωτομαι μετα απο ολα αυτα τι κακο εχω κανει και το πληρωνω ετσι εχω προσπαθησει πολυ με τα παιδια μου και δεν ξερω τι παει στραβα εχω σκεφτει να τα παρατησω ολα να εξαφανιστω δεν αντεχω εχω αρρωστησει τρεχω σους γιατρους και δεν ξερω τι εχω.Τι να κανωωωωωωωωωω :cry::cry::cry::cry::cry::cry: Και οι γιατροι δεν ξερουν και αυτοι καλα καλα να με καθοδηγησουν μου φαινεται ολοι πειραματα κανουν.ΣΥΓΝΩΜΗΗΗΗΗ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΑΛΛΑ ΥΠΟΦΕΡΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ :cry::cry:

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ.....................................«Μερικοί υποστηρίζουν ότι το σύνδρομο αυτό δεν υπάρχει, αλλά πιστέψτε με, υπάρχει. Υπάρχουν πολλές μεταφορές για να το περιγράψει κανείς. Είναι σαν να οδηγείς συνέχεια στην βροχή με χαλασμένους υαλοκαθαριστήρες. Τα πάντα είναι σαν μουτζουρωμένα και θολά και είναι πάρα πολύ εκνευριστικό το ότι δεν μπορείς να δεις καλά. Είναι σαν να ακούς έναν ραδιοφωνικό σταθμό γεμάτο παράσιτα και να πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να καταλάβεις τι λέγεται. Ή είναι σαν να προσπαθείς να φτιάξεις ένα σπίτι από τραπουλόχαρτα σε μία καταιγίδα.

 

Με λίγα λόγια είναι σαν να είσαι υπερ-φορτισμένος όλη την ώρα. Σου έρχεται μία ιδέα και πρέπει να την εφαρμόσεις εκείνη την στιγμής αλλά πριν καν φτάσεις στη μέση σου έρχεται μία άλλη ιδέα και φυσικά μετά από λίγο έχεις μία άλλη ιδέα που θα διακόψει την δεύτερη κ.ο.κ. και σε λίγο όλοι σε αποκαλούν ανοργάνωτο και αυθόρμητο και ένα σωρό αγενείς λέξεις οι οποίες χάνουν εντελώς την ουσία. Επειδή στ’ αλήθεια προσπαθείς πάρα πολύ. Απλώς είναι σαν κάτι το αόρατο να σε εμποδίζει από το να τελειώσεις το οτιδήποτε.

 

Εκτός αυτού ξεχειλίζεις όλη την ώρα. Κουνάς τα δάχτυλα σου, το πόδι σου. Μουρμουρίζεις ένα τραγούδι, κοιτάς εδώ, κοιτάς εκεί, ξύνεσαι, απλώνεσαι και οι άνθρωποι νομίζουν ότι δεν τους προσέχεις ή ότι βαριέσαι αλλά το μόνο που κάνεις είναι να διώχνεις την ενέργεια σου ώστε να μπορέσεις να προσέξεις. Μπορώ να προσέξω πολύ καλύτερα όταν μιλάω και περπατάω ή όταν ακούω μουσική ή όταν είμαι σε ένα γεμάτο δωμάτιο γεμάτο φασαρία παρότι όταν όλα είναι ακίνητα και επικρατεί απόλυτη ησυχία. Θεέ μου φύλαξε με από τις βιβλιοθήκες! Ο μόνος λόγος που δεν τρελαίνομαι εκεί μέσα είναι γιατί υπάρχει ένα συνεχής καθησυχαστικός θόρυβος από άτομα με ADHD.

 

Τέλος πάντων, στα μουσεία βλέπω λίγο από εκείνο, λίγο από αυτό, τρέχω από εδώ, τρέχω από εκεί. Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει η τέχνη. Λατρεύω την τέχνη. Μερικές φορές όμως μπορεί να κοιτάω έναν πίνακα για ώρες. Γίνομαι μέρος του πίνακα και ξεχνάω τα πάντα. Σε αυτές τις στιγμές και εγώ όπως και πολλοί άνθρωποι με ADHDμπορούμε να συγκεντρωθούμε απόλυτα (υπερ-συγκέντρωση) σε σημείο να μην ακούμε, να μην βλέπουμε, να μην υπάρχει τίποτε άλλο για μας στον κόσμο εκτός από το σημείο συγκέντρωσης μας.

 

Ουρές, είμαι ανίκανος στο να περιμένω σε ουρές. Απλώς δεν μπορώ να περιμένω. Θέλω πάντα να δρω. Γι’ αυτό και γω όπως πολλοί άλλο με ADHD δεν έχουμε πολύ τακτ. Το τακτ είναι ένα χαρακτηριστικό ανθρώπων που σκέφτονται πριν μιλήσουν. Εμείς δεν το κάνουμε και τόσο καλά αυτό. Θυμάμαι στην 2α Λυκείου παρατήρησα ότι ο δάσκαλος μου είχε αλλάξει κάτι στα μαλλιά του και μου ξέφυγε «Κύριε φοράτε περούκα;» Φυσικά με έδιωξε. Το πρόβλημα είναι ότι με το ADHD είναι δύσκολο να προσαρμοστείς στη ζωή αλλά σίγουρα μπορείς να το κάνεις και πολύ καλά μάλιστα.

 

Πολλές φορές οι άνθρωποι με ADHD έχουν μια άλλη αίσθηση για τα πράγματα. Έναν τρόπο να βλέπουν στην καρδιά των πραγμάτων όταν οι άλλοι χρησιμοποιούν μεθοδικούς τρόπους. Δεν μπορείς να εξηγήσεις πως βρήκες την λύση ή από που είχες την ιδέα για την Ιστορία ή πως έφτιαξες έναν τέτοιον πίνακα ή πως ήξερες τον σύντομο δρόμο για την απάντηση αλλά απλώς το νιώθεις. Είναι σημαντικό οι άνθρωποι να είναι ευαίσθητοι σε αυτή την «6η αίσθηση» που έχουν πολλοί άνθρωποι με ADHD και να την υποστηρίζουν. Αν ζεις σε ένα περιβάλλον με πολύ στενές αρχές, λογική σκέψη και «καλή» συμπεριφορά τότε μπορεί να μην μπορέσεις να διοχετεύσεις θετικά την ενέργεια σου και να γίνεις ένας από τους πολλούς εγκληματίες, ψυχοπαθείς, βίαιους, ναρκομανείς, αλκοολικούς ανθρώπους με ADHD. Το ποσοστό adhdσε αυτές τις ομάδες είναι αρκετά μεγάλο όπως είναι και ανάμεσα σε δημιουργικούς, υψηλά παραγωγικούς και γεμάτους ενέργεια ανθρώπους σε όλους τους τομείς................................................................Αυτο το κειμενο το εγραψε καποιος με συνδρομο adhd (διαταραχη ελλειματικης προσοχης και υπερκινητικοτητα)

[/b]

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγπημτη μου ελισαβετ,

συγνωμη αν Γραφω αυτες τις λιγες-ανορθογραφες λεξης....

συγνωμη γιατι ξερω ποσο δυσκολα μπορει να περνας και καμια φορα ειναι και λογικο να αισθανεσαι τις δυναμεις να σου να σε εγγαταλειπουν υπαρχουν ομως λυσεις ....

ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ....

καποτε ειχα εναν μαθητη που τον ειχαν ολοι στα μαυρα καταστοιχα με αυτη ακριβως την συμπεριφορα -και συγνωμη που δεν χρησιμοποιω την λεξη συνδρομο....ποτε δεν μου αρεσε- περασε παρα πολλα και το ιδιο το παιδι και η οικογενεια του και ναι, εν ετη 2000 τον χτυπαγαν οι δασκαλοι του για να κατσει φρονημα, γιατι απλα πιστευαν οτι ειναι ενα υπερκινητο και πολυ κακο παιδι ....ξερω οτι δεν ειναι ετσι ομως....

αν σε παρηγωρει θα σου πω οτι αυτο το παιδι βρηκε τον δρομο του , τελειωσε το λυκειο και ειναι ακομα δημιουργηκος κ δραστηριος ε.....και λιγο σκανταλιαρης , ετσι ακριβως όπως τον θυμαμαι...

δεν θελω να φανω αφελης .....και σιγουρα δεν ειμαι ουτε γιατρος ουτε βιοχημικος ουτε μοριακος βιολογος για να σου δωσω μια επιστημονικη και βιοχημικη αναλυση του τι μπορει να συμβαινει.Επίσης η "αφελεια" κολλαει και στο οτι ερχονται παρηγορα λογια και ειμαστε χιλιομετρα μακρυα και δεν ζω καθε μερα αυτα που εσεις σαν οικογενεια ζειτε.... αλλα αυτο που μπορω να σου πώ ειναι οτι ολα θα πανε καλα....ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΥΧΩΜΕ ΚΙ ΟΛΑΣ....και οτι υπαρχουν και τροποι και λυσεις για να βοηθηθειτε και στο εχω ξανα πει οτι οτι μπορω θα στο προσφερω....

μανα

κουραγιο

μανα.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικά δύσκολο αυτό που περνάς.

Έχω και εγώ κατα διαστήματα διαβάσει βιβλία και βιβλία για το θέμα. Πιστεύω ότι η κόρη μου έχει διάσπαση και αντιμέτωπίζουμε ουκ ολίγα μαθησιακά. Ο άντρας μου είναι εργοθεραπευτής και δεν συμφωνεί να της βάλουμε ταμπέλα από την στιγμή που δεν πρόκειτε να αλάξει τίποτα αυτό έτσι και αλλιώς. Η παρέμβαση θα ήταν΄παρόμοια όπως και να το ονομάζαμε το σύνδρομο.

Πάρ'ολα αυτά ακόμα και αν έχω διαβάσει όλες τις αρνητικές συνέπειες των φαρμάκων σε μία ακραία περίπτωση όπως η δική σου ίσως θα σκεφτόμουνα τη ριταλίνη. Έχεις επισκεφθεί παιδοψυχίατρο;

Επίσης υπάρχει ένα πολύ καλό ιατροπαιδαγωγικό κέντρο στην Καλλιθέα που είναι στελεχομένο με όλες τις ειδικότητες που θα μπορούσαν να εμπλακούν. Μήπως να έκανες μία ακόμα προσπάθεια και εκεί πρίν να σκεφτείς τα φάρμακα; Είναι εξαιρετικοί επιστήμονες και τους γνωρίζω προσωπικά γιατί ο άντρας μου συνεργαζόταν μαζί τους όταν μέναμε Αθήνα. Κάνε κουράγιο και προσπάθησε να βοηθήσεις το παιδί να κερδίσει την αυτοπεποίθηση του. Επίσης αν θέλεις έχω ένα καλό βιβλίο να προτείνω. (Είναι υπέρ της υποστηρηκτικής προσσέγγισης και όχι τς ψυχιατρικής και της ριταλίνης) Όσο για το φάρμακο έχω ακούσει από κάποια παιδάκια με πολύ σοβαρά προβήματα ότι βελτιώθηκαν πολύ.

Πράγματι όμως είναι δύσκολη κατάσταση να μεγαλώνεις ένα παιδί με αυτά τα χαρακτηριστικά.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου εβουλα και σε ευχαριστω για το χρονο σου.Εχουμε παει σε παιδονευρολογους,παιδοψυχιατρους .Το θεμα ειναι οτι με τα φαρμακα που πηρε το παιδι δεν εγινε τπτ απολυτως.Πηγαινε σχολειο και να φανταστεις κοιμοταν πανω στο θρανιο.Οσο για ιατροπαιδαγωγικο το πηγαινω στην παλληνη γιατι ειναι κοντα σε μας ,μενουμε ανατολικη αττικη.Ευχομαι να αλλαξουν τα πραγματα προς το καλυτερο δεν ξερω τι αλλο να πω.

.png .png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ελισαβετ,

εχω διαβασει το ποστ σου με μεγαλο ενδιαφερον....θα σου πω απλως πως καταλαβαινω απολυτα πως νοιωθεις διοτι εχω περασει απο αυτα αλλα για πολυ μικροτερο διαστημα μια και ειχα την τυχη μετα απο μια μεγαλη ερευνα να βρω ενα εργοθεραπευτη που ξερει πραγματικα να κανει την δουλεια του, εχω δει παιδια με αυτισμο με μεγαλες δυσκολιες να τα κανει ακρως επικοινωνιακα και λειτουργικα, εχω δει παιδι με ασπεργκερ να το κανει αστερι(δεν παει ουτε καν σε τμημα ενταξης) εχω δει την κορη μου να μεταμορφωνεται σε μια πεταλουδιτσα :D κλπ....αυτο που θελω να σου πω δηλ με λιγα λογια ειναι πως στην πιατσα κυκλοφορουν πολλοι εργοθεραπευτες και παιδοψυχολογοι αλλα λιγοι ειναι αυτοι που ξερουν να κανουν την δουλεια τους καλα...αυτο το λεω και το υπογραφω!!! πρωτου παμε σε αυτον ειχαμε αλλαξει δυο-τρεις διοτι καναμε δεν καναμε εργο τα αποτελεσματα ηταν αμυδρα....ισως να μην χρειαζεται να κανεις φυτο το παιδι σου με φαρμακα, ουτε και να χρειαζεται να ζεις αυτη την κολαση....ισως πρεπει να βρεις ενα πραγματικα καλο εργοθεραπευτη....αναρωτιεμαι απλως ενας απο τους εργοθεραπευτες που ειχατε σας μιλησε ποτε για τον ορο δυσπραξια, αισθητηριακη δυσλειτουργια? ή μονο σου μιλανε για ορια?

Σου ευχομαι καλη συνεχεια....

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Πως μαθαίνεις να αντιμετωπίζεις κάποιο θέμα, καλυτερα ?

Ρωτάς, διαβάζεις, έρχεσαι σε επαφή με ανθρώπους που αντιμετωπίζουν παρόμοια ζητήματα, ξαναρωτάς, εφαρμόζεις καλές πρακτικές...

 

Με αυτό το σκεπτικό ενήλικες με Διάσπαση Προσοχής, αλλά και γονείς ατόμων με ΔΕΠ συναντιώμαστε κάθε δεύτερη Πέμπτη στην "Προσέγγιση"

 

Επόμενη Συνάντηση:

 

Την Πέμπτη, 23 Απριλίου 2009, 19:30 - 21:15 Σπινθάρου 65 και Φρατζή στην Αιθουσα της εταιρείας "Προσέγγιση" (metro N. Κόσμος). Oμάδα για ενήλικες που έχουν διαπιστώσει πως έχουν ένα χαρακτηρα που επηρρεάζεται από την εννοια της "Διάσπασης Προσοχής". Σκοπός να μοιραστούμε εμπειρίες, καλές πρακτικές και να αναδειξουμε τα ταλέντα και θετικά γνωρίσματα που η ΔΕΠ συνεπάγεται.Συμμετοχή Δωρεάν και ανοιχτή σε κάθε ενδιαφερόμενο.

 

Διαβάστε ένα ενδιαφέρον post για γονείς:

http://www.addingreek.com/2008/08/the-childhood-roots-of-adult-happiness.html'>http://www.addingreek.com/2008/08/the-childhood-roots-of-adult-happiness.html

 

Νέα και οι επόμενες συναντήσεις στο:

http://www.addingreek.com/

Πληροφορίες:

Σπύρος Ζορμπάς

Τηλ. 6946 00 35 22

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα σπυρο ζηλευω, θα ηθελα πολυ να ειμαι και εγω στην αθηνα ωστε να μπορω να παρακολουθησω την ομαδα σας!

δυστυχως εδω ακομα τιποτα, οι γονεις πρεπει να συσπειρωθουμε....να κανουμε κατι...ας εκδηλωσει το ενδιαφερον του οποιος ειναι απο θεσσαλονικη....ισως θα μπορουσαμε και εμεις να οργανωσουμε κατι αναλογο!!!

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα σπυρο ζηλευω, θα ηθελα πολυ να ειμαι και εγω στην αθηνα ωστε να μπορω να παρακολουθησω την ομαδα σας!

δυστυχως εδω ακομα τιποτα, οι γονεις πρεπει να συσπειρωθουμε....να κανουμε κατι...ας εκδηλωσει το ενδιαφερον του οποιος ειναι απο θεσσαλονικη....ισως θα μπορουσαμε και εμεις να οργανωσουμε κατι αναλογο!!!

!!!!!

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γειά σε όλους.είμαι νέος γονέας και πατέρας διδύμων αγοριών 19 μηνών.πρόσφατα μετακομίσαμε στην αθήνα και στον πάρη(ο μεγάλος) διέγνωσαν δύο παιδονευρολόγοι ότι χρειάζεται έργοθεραπείες.μήπως γνωρίζει κάποιος για ένα κέντρο στην αγία παρασκευή(που είναι,αν είναι καλό) και για άλλο ένα στο πολύγωνο; δεν γνωρίζω πολλά από αθήνα και ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι.ευχαριστώ.

τα δίδυμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

καλησπερα σας!εχω εναν γιο σχεδον 3 κ εχω υπονοιες οτι ισως ειναι υπερκινητικος..οι "ενδειξεις"μου ειναι οτι δυσκολευεται να αντιληφθει την εννοια της ομαδας..δεν πηγαινει παιδικο,αλλα κανουμε καποιες δραστηριοτητες μια φορα την εβδομαδα,γονεις με παιδια,κ παρατηρω οτι ειναι το μονο παιδακι που αν δε τον ενδιαφερει αυτοπου γινεται,φευγει απο την ομαδα κ πηγαινει να παιξει με κατι αλλο..επισης δεν εχει υπομονη να περιμενει τη σειρα του αν κατι του αρεσει πολυ..κ τελος δυσκολευεται να καθησει στην καρεκλα για να δει π.χ. καποια ταινια που μπορει να προβαλλεται στα πλαισια των δραστηριοτητων αυτων για λιγο..την τελευταια φορα για παραδειγμα τον καταφερα να καθησει αφου τον εβαλα σε καποια στρωματα που ηταν στοιβαγμενα το ενα πανω στο αλλο!

γενικα ειναι ζωηρο παιδακι,δεν ακουει-υπακουει ευκολα κ του αρεσει να τρεχει κ να χοροπηδαει..αλλα παιζει κ με τα παιχνιδια του,συζηταει μαζι μας..

δεν ξερω, εχω καταμπερδευτει..

αν δεν ηταν αυτη η μικρη εμπειρια μου απο τις δραστηριοτητες που πηγαινουμε δε θα ανησυχουσα..αλλα παρατηρωντας τον εκει,"χτυπησε το καμπανακι μεσα μου"..

κικη μηπως θα μπορουσες να μου πεις σε ποιο κεντρο αρχικα ειχατε απευθυνθει ωστε να γινει η διαγνωση;;να ξερω απο πού να ξεκινησω..

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...