Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ? (ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ)


Recommended Posts

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι. Ήδη είμαι σε άδεια τοκετού, δηλ. στις 56 μέρες πριν το τοκετό. Πριν φύγω από την δουλεία μου πήγα σε γιατρό του ΙΚΑ και μου έγραψε μια βεβαίωση για τον εργοδότη μου για την ΠΗΤ, επίσης έγραψε και στο βιβλιάριο υγείας μου το πότε είναι η ΠΗΤ μου και μου είπε να πάω αρχές Ιανουαρίου να εισπράξω τα χρήματα από το ΙΚΑ. Μπορείτε να μου πείτε τι χρήματα είναι αυτά που πρέπει να εισπράξω και τι δικαιολογητικά πρέπει να καταθέσω στο ΙΚΑ?

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 371
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν κατάλαβα σωστά ο γιατρός του ΙΚΑ σου έδωσε ένα χαρτί με την ΠΗΤ για να σταματήσεις από την δουλειά????

Αν είναι έτσι θα πρέπει να πας αυτή τη βεβαίωση στον εργοδότη σου, όπου την υπογράφει (λέει ότι δεν θα σε αφήσει να δουλέψεις αυτόν τον καιρό.) υπογράφεις και εσύ και με το βιβλιάριο του ΙΚΑ, και αυτό το χαρτί, πηγαίνεις στις παροχές για να σου βγάλουν το ποσό που δικαιούσαι για αυτές τις 56 ημέρες που δεν θα δουλεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι. Ήδη είμαι σε άδεια τοκετού, δηλ. στις 56 μέρες πριν το τοκετό. Πριν φύγω από την δουλεία μου πήγα σε γιατρό του ΙΚΑ και μου έγραψε μια βεβαίωση για τον εργοδότη μου για την ΠΗΤ, επίσης έγραψε και στο βιβλιάριο υγείας μου το πότε είναι η ΠΗΤ μου και μου είπε να πάω αρχές Ιανουαρίου να εισπράξω τα χρήματα από το ΙΚΑ. Μπορείτε να μου πείτε τι χρήματα είναι αυτά που πρέπει να εισπράξω και τι δικαιολογητικά πρέπει να καταθέσω στο ΙΚΑ[/Αφου γεννησεις θα στειλεις τον αντρα σου στο ικα με τα χαρτια που θα σου δωσει το νοσκομειο δηλ μια βεβαιωση οτι γεννησες στο ταδε νοσοκομειο την ταδε ημερομηνια-τηνληξειαρχικη πραξη γεννησης και θα παρεις το βοηθημα του τοκετου που ειναι περιπου 900ε + το επιδομα λοχειας που βγαινει συμφωνα με το ημερομοισθιο σου για 64 μερες.Πριν ληξη η αδει λοχειας θα πας και στον ΟΑΕΔ γιατι δικαιουσ εκαι απο κει χρηματα την διαφορα απο τον μισθο σου που δεν σου εδωσε το ικα συν το επιδομα του παιδιου,οσο για τα δικαιολογητικα θα σου τα πουν απο εκει.ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΤΡΕΧΩ!!!!!

Μην ξεχασεις αν θες τους 3,5 μηνες αντι του μειωμενου πρεπει να τους παρεις πριν την 6μηνη αδεια αλλιως γυρνας με μειωμενο GOOD LUCK

yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!

ΛΟΙΠΟΝ...

Α) ΑΠΟ 21 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 08 ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΕΣ(1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΟΥΛΕΨΑ ΜΟΝΟ ΩΣ ΕΓΚΥΟΣ)ΛΟΓΩ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗΣ ΚΤΛ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΗΤ 12/4.ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΕΡΝΑΩ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΝΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ(ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ)...Η ΑΠΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΠΕΡΝΩ ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΑΝ ΟΧΙ, ΤΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ??ΠΑΝΕ?? :roll:

 

Β) ΕΙΧΑ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΑΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΤΟ 08,ΤΗΝ ΕΧΑΣΑ?ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 09, ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ 6ΜΗΝΟ,ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΜΟΥ ??

 

Γ) ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΔΕΙΑ (3,5 ΜΗΝΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ),ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ...ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΩ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ(ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ :cry: ). ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΚΤΕΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?? ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΠΡΙΝ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕΤΑ?? ΚΑΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ(ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΙΟΛΑΣ),ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΥΤΟ??ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ, ΤΟ ΧΑΝΕΙΣ... :?:

 

Δ) ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ 2 ΜΕΤΑ(ΙΚΑ), ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΩ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ Ο ΟΑΕΔ ΕΝΑ ΒΟΗΘΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΩ.ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ??

 

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ :wink:

ΤΟ ΞΕΡΩ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ / ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ PLEASEEE :)

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

falassarna καλησπερα...πραγματικα νομιζω οτι το λογιστηριο σου σε εχει

μπερδεψει.Θα προσπαθησω να σε βοηθησω οσο μπορω μεσα απο αυτα

που ξερω απο την Τ.Υ οαεδ που εργαζομαι με stage (ελπιζω προς το παρον)

Εαν εχεις ΠΗΤ 4/09 λογικα η αδεια λοχειας θα ληγει περιπου τον 6/09 (εαν δεν κανω λαθος).Εφοσων λοιπον θα παρεις την Εξαμηνη θα πρεπει

πριν :να εχει ληξει η αδ.λοχ. και στην συνεχεια εαν θελεις να παρεις το

Μειωμενο ωραριο σε μερες (3,5 μηνες) θα πρεπει να το παρεις και αυτο

πριν την Εξαμ.αδεια.Εαν ο εργοδοτης δεν θελει να σου δωσει τους 3,5

μηνες θα παρεις μειωμενο ωραριο οταν επιστρεψεις στην εργασια σου μετα

το Εξαμηνο.

Στην περιπτωση που ειχες υπολοιπο κανονικης αδειας 2008 δεν νομιζω οτι αυτη μεταφερεται στο 2009 (αλλα εχεις παρει και τοσες αναρωτικες οποτε

νομιζω οτι την καλυψες). Σχετικα τωρα με την νεα αδεια του 2009 το αν

θα την παρεις πριν την Εξαμ. ή μετα εξαρταται απο το ποτε θα ξεκινησεις

την Εξαμ.και ποτε αυτη θα ληξει.

Εαν η Εξαμ που θα παρεις θα τελειωνει 11ο ή 12ο του 2009 θα πρεπει

να την παρεις πριν ξεκινησει η Εξαμ.γιατι η κανονικη (απο οτι μας

εχουν πει) δεν μεταφερεται στην επομενη χρονια ,ενω η Εξαμ.μπορει

να παει και στο 2010.

Στην Εξαμ. παιρνεις ενσημα απο τον ΟΑΕΔ οχι απο τον εργοδοτη.

Αφοτου πληρωθεις απο το ΙΚΑ μετα τη γεννα ρωτησε στον ΟΑΕΔ για το

Επιδομα Μητροτητας (το οποιο προηγειται της Εξαμ.αδ,)

Καλο θα ηταν παντως οταν μπορεσεις να ρωτησεις στην Τ.Υ ΟΑΕΔ που ανηκεις καποιες λεπτομερειες που ισως μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη.

Ελπιζω να βοηθησα :oops::wink:

matina

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσωπικα δε ξερω, αλλα απο οτι θυμαμαι τα ενσημα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μετα απο τον 1 μηνα αναρρωτικης που δικαιουμαστε ανα ετος, νομιζω οτι χανονται :roll: Ελπιζω να εχει αλλαξει, αλλα αυτο θυμαμαι :roll:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΕΝΟΣ :?

ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ 08 : ΠΩΣ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ??? :roll:

ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ Ε? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΕΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΗΣΗΣ. ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ 2009?ΚΑΝΟΝΙΚΑ, 20 ΗΜΕΡΕΣ?

Η ΠΙΟ ΛΙΓΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια...τα ενσημα της αναρρωτικης εκτος απο τον πρωτο μηνα πανε υπερ πιστεως :P

Η κανονικη αδεια του 2008 που δεν προλαβες να παρεις πρεπει να την πληρωθεις σα να την δουλεψες απο τον εργοδοτη...εμενα μου την πληρωσανε.

Για το εξαμηνο τωρα που θα ξαναπας στο ικα για επιτροπη εχουν πεταμενους εδω και εκει κατι φετινους οδηγους ασφαλισης...παρε εναν τα λεει μεσα αναλυτικοτατα :)

Στελλα.... η αδεια παει αναλογικα οπως πανε και τα δωρα ...ειναι καποιες μερες το μηνα...δεν ξερω ωραριο κλπ για να σου πω μερες ακριβως!

ξεχασα τπτ? :P:lol:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΝΟΝΙΚΟ 8ΩΡΟ. ΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ Ν.Π.Ι.Δ. ΩΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΣ.......

ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 2008 ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ, ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΗ!!!!!ΕΙΠΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΕΣ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στελλα ... μαλλον δεν σκοπευει να στη δωσει την αδεια οντως...η αναρρωτικη παντως δεν εχει να κανει με την κανονικη αδεια! αν θυμαμαι καλα στο πρωτο παιδι ειχα γυρισει στη δουλεια μαρτιο τελος μαρτιου και η αδεια μου ηταν ολοκληρη :D Τωρα αν παρεις το εξαμηνο αφαιρεσε αμεσως την μιση αδεια γιατι ειναι μεσα σ'αυτα που περνεις απο τον οαεδ.

Εγω εχω αναρρωτικη απο τον Οκτωβρη και θα παει μεχρι να γεννησω :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΤΟΥ 2007 ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΜΙΣΘΟ 1100 e. H PHT MOY EINAI STIS 28/5/2009. ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΑ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΓΙΑ 15 ΗΜΕΡΕΣ.

ΘΕΛΩ ΟΠΟΙΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ , ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΑΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ.(ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΠΡΙΝ ΦΥΓΩ? Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ)

Link to comment
Share on other sites

ΒΙΚΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΙΚΑ ->ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ: ΕΦΑΠΑΞ ΠΟΣΟ (ΠΟΣΟΣΤΟ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΣΟΥ - ΛΟΓΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 1000€) ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΑ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ - ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΓΙΑ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ (ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ) ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΒΓΕΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΔΕΙΑΣ

ΙΚΑ ->ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ: ΕΦΑΠΑΞ ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 900€

ΙΚΑ -> ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ: ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΓΙΑ 63 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ (ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ)- ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ

ΟΑΕΔ: ΑΦΟΤΟΥ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΠΟΣΑ ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΞΑΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!

ΑΥΤΑ... ΕΛΠΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΙΔΕΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΚΟΛΛΗΣΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΕΝΣΗΜΑ

ΠΡΩΤΟΥΛΑ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ..ΝΑ ΠΩ?ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΣΑΣ! :lol: ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ,ΑΔΕΙΕΣ.ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΡΝΗΘΕΙ Ή ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ΙΚΑ.ειμαι ιδιωτικη υπαλληλος,ωρομισθια.τι δικαιουμαι για επιδόματα.,αδειες.το 6μηνο μπορει ο εργοδοτης μου να μου το αρνηθει?γιατι κατι τετοια ακουω στη δουλεια.Οτι είναι στην ευχέρεια του εργοδοτη να το πάρεις.δεν ειμαι εγκυος ακομη αλλα ειπα να ψαξω λιγο τα πραγματα.ευχαριστω! :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για τον εργοδότη δεν είναι στην ευχέρια του το άν θα πάρεις το 6μηνο δεν ζητάς την αδειά του απλά τον ενημερώνεις εγκαίρως...! :D:wink:

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

mk 23 δικαιούσαι τα πάντα κανονικά. Επίδομα μόλις σταματήσεις με την αδεια τοκετού, επίδομα τοκετού μετά τη γέννα και ενα επίδομα απο τον οαεδ πάλι μετά τη γένα.

Και το εξάμηνο κανονικά εφόσον το θελήσεις. Θα σε ενημερώσουνε απο τον ΟΑΕΔ για αυτό γιατι πρέπει να προσκομίσεις κάποια χαρτιά στον εργοδότη σου.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

ο εργοδοτης σου δεν μπορει να αρνηθει τιποτα!!

υπαρχουν νομοι!!! που σε προστατευουν!!

 

δικαιουσε κανονικα τα επιδοματα,

οσο για τις αδειες, πρεπει να ρωτησεις στο ικα κ τον οαεδ, για το ωρομισθιο

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστω για τις απαντήσεις!επειδη το εψαξα λιγο ακομη και ρωτησα(η προισταμενη εινα κουμπαρα μου)τις ειπε ο διευθυντης πως αν θελει η επιχειριση στο δίνει διαφορετικα παραιτησε.απαραδεκτο ή μου φαινεται :?δι: κατι αλλο τώρα:ο συζυγος μου ειναι ιδιωτικος υπαλληλος.τι δικαιουται?

Link to comment
Share on other sites

Ρητά σου λέω οτι δεν μπορεί να σου το αρνηθεί είχα πρόβλημα και γω στην επιχείρηση που δουλεύω σε σημείο που μου είπαν οτι αν ήταν στο χέρι τους δεν θα την έπερνα την άδεια!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ!!!! :D

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

ο συζυγος, δικαιουτε μονο επιδομα τοκετου, εφόσον δεν το παρεις εσυ!!

-κ αυξυση στο μισθό του οταν κανεις το παιδι κ μετα.

-οπως κ οικογενειακο επιδομα, απο τον οαεδ, ενας απο τους δυο μπορει να το παρει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...